rkward - en to ia translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: (Beta distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: Shape 1
ia: Forma 1

note: i18n: ectx: (Beta distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: Shape 2
ia: Forma 2

note: i18n: ectx: (Cauchy distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Cauchy probabilities) <snippets> [...] <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Gumbel distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Logis
en: Scale
ia: Scala

note: i18n: ectx: (Plot binomial probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Binomial Parameters"> <spinbox label="...">
en: Number of trials
ia: Numero de tentativas

note: i18n: ectx: (Plot Beta probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plot binomial probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plot Cauchy probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plot Cauchy probabilities) <snippets> <snipp
en: Parameters
ia: Parametros

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ect
en: Lines
ia: Lineas

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <preview label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <preview label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial probabilities) <snippet> <preview label="..."> i18n: ectx: (Loaded from P
en: Preview
ia: Vista preliminar

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <tab label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <tab label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Hypergeometric to Normal) <snippet> <tab label="..."> i18n:
en: Histogram
ia: Histogramma

note: i18n: ectx: (Exponential distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Exponential probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Gamma distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n:
en: Rate
ia: Frequentia

note: i18n: ectx: (Gamma distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Gamma probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Weibull distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Pl
en: Shape
ia: Forma

note: i18n: ectx: (Plot Lognormal probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters (on log scale)"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Normal probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Poisson probabilities) <snippets> <snippet> 
en: Mean
ia: Media

note: i18n: ectx: (Plot Lognormal probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters (on log scale)"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Normal probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Lognormal to Normal) <snip
en: Standard deviation
ia: Deviation standard

note: i18n: ectx: (Plot Uniform probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Uniform to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Uniform Parameters"> <spinbox label="...">
en: Minimum
ia: Minimo

note: i18n: ectx: (Plot Uniform probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Uniform to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Uniform Parameters"> <spinbox label="...">
en: Maximum
ia: Maximo

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Loade
en: Mode
ia: Modo

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <text> i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <text> i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <text> i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared distribution calculator) <sni
en: - or -
ia: - o -

note: i18n: ectx: (Loaded from Normal distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "mu (mean)")
en: Mean.
ia: Media.

note: i18n: ectx: (Loaded from Normal distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "sigma (standard deviation)")
en: Standard deviation.
ia: Deviation standard.

note: i18n: ectx: (Plot Beta probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plot binomial probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plot Cauchy probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plot Chi-squared probabilities) <snippets> <
en: Range
ia: Extension

note: i18n: ectx: (Shapiro-Wilk Normality Test) <dialog label="Shapiro-Wilk Normality Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Anderson-Darling Normality Test) <dialog label="Anderson-Darling Normality Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Cramer-von Mises Normality Test) <dialog label="Cramer-von Mises Norm
en: Options
ia: Optiones

note: i18n: ectx: (Loaded from Uniform distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Lower limit of the distribution")
en: Lower limit.
ia: Limite inferior.

note: i18n: ectx: (Loaded from Uniform distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Upper limit of the distribution")
en: Upper limit.
ia: Limite superior.
