rkward - en to ka translation catalogue (496 entries)

note: i18n: ectx: <about name="..."> i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Analysis
ka: ანალიზი

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Assorted plugins for univariate and multivariate data analysis. Part of the official RKWard distribution
ka: არჩეული დამატებები უნივარიატული და მულტივარიატული მონაცემების ანალიზისთვის. ოფიციალური RKWard-ის დისტრიბუტივის ნაწილი

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Basic Statistics
ka: ძირითადი სტატისტიკა

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Correlation Matrix
ka: კორელაციის მატრიცა

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="...">
en: Correlation Matrix Plot
ka: კორელაციის მატრიცის დახატვა

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="...">
en: Descriptive Statistics
ka: აღწერადი სტატისტიკა

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Wilcoxon/Mann-Whitney Tests
ka: უილკოქსონის/მან-უიტნის ტესტები

[ctx: Statistics]
note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Moment
ka: მომენტი

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Bonett-Seier Test of Geary's Kurtosis
ka: ბონეტ-ზაიერის ტექსტი გირის ექსცესისთვის

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: D'Agostino Test of Skewness
ka: დ'აგოსტინოს ტექსტი ასიმეტრიაზე

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Anscombe-Glynn Test of Kurtosis
ka: ანსკომბე-კლინის ტექსტი ექსცესისთვის

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="...">
en: Skewness and Kurtosis
ka: ასიმეტრია და ექსცესი

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Fligner-Killeen Test
ka: ფლიგნერ-კილინის ტესტი

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Bartlett Test
ka: ბარტლეტის შემოწმება

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Levene's Test) i18n: ectx: (Levene's Test) <dialog label="...">
en: Levene's Test
ka: ლევენის შემოწმება

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Ansari-Bradley Two-Sample Test
ka: ანსარი-ბრედლის ორშერჩევიანი შემოწმება

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Ansari-Bradley Two-Sample Exact Test
ka: ანსარი-ბრედლის ორშერჩევიანი ზუსტი შემოწმება

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Mood Two-Sample Test
ka: მუდის ორშერჩევიანი ზუსტი შემოწმება

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Chi-squared Test for Outlier
ka: ხი-კვადრატის შემოწმება ამოვარდნისთვის

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Dixon Test
ka: დიქსონის შემოწმება

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Find Outlier
ka: ამოვარდნის პოვნა

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Grubbs Test
ka: გრაბსის შემოწმება

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="...">
en: N to 1 Crosstabulation
ka: კვეთადი ცხრილი N-დან 1-მდე

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (N to N Crosstabulation) <dialog label="...">
en: N to N Crosstabulation
ka: კვეთადი ცხრილი N-დან N-მდე

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Box-Pierce or Ljung-Box Tests
ka: ბოქსი-პირსის ან ლიუნგ-ბოქსის შემოწმებები

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="...">
en: KPSS Test for Stationarity
ka: KPSS შემოწმება სტაციონარულობაზე

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="...">
en: Hodrick-Prescott Filter
ka: ჰოდრიკ-პრესკოტის ფილტრი

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Phillips-Perron Test
ka: ფილიპს-პერონის ტესტი

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models)
en: Linear Regression
ka: წრფივი რეგრესია

[ctx: Power of tests]
note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Power Analysis
ka: სიმძლავრის ანალიზი

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Correlation
ka: კორელაცია

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Crosstabs
ka: შეუღლების ცხრილები

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Means
ka: საშუალოები

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="Means"> <menu label="...">
en: t-Tests
ka: t-შემოწმებები

[ctx: Statistics]
note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Moments
ka: მომენტები

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Outlier Tests
ka: ამოვარდნის შემოწმებები

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Regression
ka: რეგრესია

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Variances / Scale
ka: დისპერსია / მასშტაბი

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="Variances / Scale"> <menu label="...">
en: Parametric tests
ka: პარამეტრული შემოწმებები

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="Variances / Scale"> <menu label="...">
en: Nonparametric tests
ka: არაპარამეტრული შემოწმებები

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Time Series
ka: დროის სერიები

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Wilcoxon Tests
ka: უოლკოქსონის შემოწმებები

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: Variable Names
ka: ცვლადის სახელები

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: statistic
ka: სტატისტიკა

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: confidence interval percent
ka: ნდობის ინტერვალის პროცენტი

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: confidence interval of difference
ka: განსხვავების ნდობის ინტერვალი

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: estimate of the ratio of scales
ka: მასშტაბების შეფარდების შეფასება

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare") i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare") i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <settings> <s
en: Select the data to be computed. The vectors need to be numeric.
ka: აირჩიეთ გამოსათვლელი მონაცემები. ვექტორები რიცხვითი უნდა იყოს.

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compute exact p-value")
en: Defines whether an exact p-value should be computed.
ka: აღწერს, გამოითვლება თუ არა ზუსტი p-მნიშვნელობა.

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Compute confidence interval") i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compute confidence interval")
en: Check this if you want the confidence interval to be computed.
ka: ჩართეთ, თუ გნებავთ ამ ნდობის ინტერვალის გამოთვლა.

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <settings> <setting> (refers to element labelled "confidence level") i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test) <settings> <setting> (refers to element labelled "confidence level")
en: Here you can define the confidence level of the interval (95% is typical).
ka: აქ შეგიძლიათ განსაზღვროთ ნდობის დონე ინტერვალისთვის (ჩვეულებრივ 95%).

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample exact test) <dialog label="...">
en: Ansari-Bradley two-sample exact test
ka: ანსარი-ბრედლის ორშერჩევიანი ზუსტი შემოწმება

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dial
en: Basic settings
ka: ძირითადი პარამეტრები

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (F test) <dialog label="F test"> <tab label="Basic setti
en: compare
ka: შედარება

[ctx: compare against]
note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) i18n: ectx: (F test) <
en: against
ka: რასთან

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ectx: (F test) <dialog label="F test"> <tab label="Basic settings"
en: using test hypothesis
ka: ჰიპოთეზაზე დაყრდნობით

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="
en: Two-sided
ka: ორმხრივი

note: i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Basic settings"> <radio label="Test hypothesis (H1)"> <option label="..."> i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="D'Agostino test of skewness"> <tab label="Basic s
en: greater
ka: მეტი

note: i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Basic settings"> <radio label="Test hypothesis (H1)"> <option label="..."> i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="D'Agostino test of skewness"> <tab label="Basic s
en: less
ka: ნაკლები

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (t-Test) <dialog labe
en: Options
ka: გამართვა

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample exact test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample exact test"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: compute exact p-value
ka: ზუსტი p-მნიშვნელობის გამოთვლა

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> [...] <radio label="Compute exact p-value"> <option label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="compute exact p-value
en: Always
ka: ყოველთვის

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> [...] <radio label="Compute exact p-value"> <option label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="compute exact p-value
en: Automatic
ka: ავტომატური

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> [...] <radio label="Compute exact p-value"> <option label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="compute exact p-value
en: Never
ka: არასდროს

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample exact test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample exact test"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: Confidence Interval
ka: ნდობის ინტერვალი

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample exact test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample exact test"> <tab label="Options"> <frame label="Confidence Interval"> <checkbox label="...">
en: compute confidence interval
ka: ნდობის ინტერვალის გამოთვლა

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Options"> <frame label="Show Confidence Interval"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <frame label="Confidence Interval"> <spinbox label="...
en: confidence level
ka: ნდობის დონე

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or 
en: Alternative Hypothesis
ka: ალტერნატიული ჰიპოთეზა

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="...">
en: Ansari-Bradley two-sample test
ka: ანსარი-ბრედლის ორშერჩევიანი შემოწმება

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <frame label="Confidence Interval"> <checkbox label="...">
en: Compute confidence interval
ka: ნდობის ინტერვალის გამოთვლა

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: cor requires all objects to be inside the same data.frame.
ka: ყველა ობიექტის იგივე data.frame-ში არსებობა cor-ის მოთხოვნაა.

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Here we construct such a temporary frame from the input variables
ka: აქ ვაწყობთ დროებით კადრს შეყვანილი ცვლადებისგან

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Keep track of all transformations
ka: ყველა გარდაქმნის თვალყურის დევნება

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Finally combine the actual data
ka: მიმდინარე მონაცემების საბოლოო შეკრება

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: calculate correlation matrix
ka: კორელაციის მატრიცის გამოთვლა

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: calculate matrix of probabilities
ka: ალბათობების მატრიცის გამოთვლა

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: polyserial expects x to be numeric
ka: პოლისერიალს x რიცხვითი სჭირდება

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Coefficient
ka: კოეფიციენტი

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Standard errors, test of bivariate normality and sample size
ka: სტანდარტული შეცდომები, ბივარიაციული ნორმალურობის შემოწმება და სინჯის ზომა

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: p-values and sample size
ka: p-მნიშვნელობები და შერჩევის ზომა

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Variables treated as numeric ranks
ka: რიცხვით რანგებად აღქმული ცვლადები

[ctx: noun]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Variable:
ka: ცვლადი:

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: original value
ka: საწყისი მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: assigned rank
ka: მინიჭებული რანგი

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <summary>
en: Calculate a correlation matrix given a number of numerical input vectors.
ka: კორელაციის მატრიცის გამოთვლა მითითებული რაოდენობის რიცხვითი შეყვანის ვექტორებით.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Method")
en: Method of correlation to be used.
ka: კორელაციის გამოყენებული მეთოდი.

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="...">
en: Correlation matrix
ka: კორელაციის მატრიცა

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Loaded f
en: Variables
ka: ცვლადები

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descript
en: variable(s):
ka: ცვლადები:

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Calculate p values
ka: 'p'-მნიშვნელობების გამოთვლა

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Method
ka: მეთოდი

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Pearson's product-moment correlation
ka: პირსონის ნამრავლი-მომენტის კორელაცია

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Kendall's tau
ka: კენდალის ტაუ

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Spearman's rho
ka: სპეარმანის რო

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Polyserial correlation
ka: მრავალხაზიანი კორელაცია

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Polychoric correlation
ka: პოლიქორულიკორელაცია

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Treat ordered categorial variables as numeric ranks
ka: დალაგებული კატეგორიული ცვლადების რიცხვით რანგებად აღქმა

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurt
en: Exclude missing values
ka: ნაკლული მნიშვნელობების ამოღება

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Exclude missing values"> <option label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="Exclude missing values"> <option l
en: whole cases
ka: სრული დაკვირვებები

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Exclude missing values"> <option label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="Exclude missing values"> <option l
en: pairwise
ka: წყვილებად

[ctx: a statistic indicator]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: statistic
ka: სტატისტიკა

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: calculate crosstabs
ka: შეუღლების ცხრილების გამოთვლა

[ctx: noun]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: count
ka: რაოდენობა

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: % of row
ka: მწკრივის %

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: % of column
ka: სვეტის %

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: % of total
ka: ჯამის %

[ctx: expected count]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: expected
ka: მოველოდი

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Crosstabs (n to 1)
ka: შეუღლების ცხრილები (n-დან 1-მდე)

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Pearson's Chi Square Test for Crosstabs
ka: პერსონ ხი-კვადრატის შემოწმება შეუღლების ცხრილებისთვის

[ctx: a statistic indicator]
note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Statistic
ka: სტატისტიკა

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Barplot for Crosstabs
ka: სვეტოვანი დიაგრამა შეუღლების ცხრილებისთვის

[ctx: dependent variable]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Dependent
ka: დამოკიდებული

[ctx: independent variable]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Independent
ka: დამოუკიდებელი

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Chisquare")
en: Should a chisquare test be performed (for each pair)?
ka: უნდა ჩატარდეს თუ არა ხიკვადრატის შემოწმება (თითოეული წყვილისთვის)?

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Draw Barplot")
en: Should a barplot be produced (for each pair)?
ka: უნდა შეიქმნას თუ არა გრაფიკი (თითოეული წყვილისთვის)?

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show sums")
en: Calculate and show sums / margins
ka: ჯამების / საზღვრების გამოთვლა და ჩვენება

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show percent of total")
en: Calculate and show the proportion (in %) of each cell's count of overall total count.
ka: გამოთვლა და ჩვენება პროპორციისა (%-ში) თითოეული უჯრედის ჯამისა მთლიან ჯამში.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Method of computing p-value")
en: Should Monte-Carlo simulation be used to compute the p-value(s)?
ka: უნდა იყოს თუ არა მონტე-კარლოს სიმულაცია გამოყენებული p-მნიშვნელობების გამოსათვლელად?

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of replicates used in the Monte Carlo Method")
en: Number of replicates used in the Monte-Carlo test (if applicable).
ka: გამეორებების რაოდენობა მონტე-კარლოს მეთოდისთვის (თუ საჭიროა).

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show expect values")
en: Show the chisquare expected values per cell.
ka: ხიკვადრატის მოსალოდმელი მნიშვნელობების ჩვენება ყველა უჯრედისთვის.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Barplot Options")
en: Various options controlling the look of the generated barplot(s). See <link href="rkward://component/barplot_embed"/>
ka: სხვადასხვა პარამეტრები გენერირებული სვეტოვანი გრაფიკის გარეგნობის სამართავად. იხილეთ <link href="rkward://component/barplot_embed"/>

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: Dependent
ka: დამოკიდებული

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: Independent
ka: დამოუკიდებელი

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Variables"> <checkbox label="...">
en: Chisquare
ka: 'χ²'

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Variables"> <checkbox label="...">
en: Draw Barplot
ka: სვეტოვანი დიაგრამის დახატვა

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="...">
en: Sums and proportions
ka: ჯამები და პროპორციები

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show sums
ka: ჯამების ჩვენება

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show percent of row
ka: მწკრივის პროცენტის ჩვენება

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show percent of column
ka: სვეტის პროცენტის ჩვენება

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show percent of total
ka: ჯამის პროცენტის ჩვენება

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="...">
en: Chisquare Options
ka: 'χ²'-ის პარამეტრები

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <radio label="...">
en: Method of computing p-value
ka: 'p'-მნიშვნელობის გამოთვლის მეთოდი

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <radio label="Method of computing p-value"> <option label="...">
en: Asymptotic
ka: ასიმპტოტური

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <radio label="Method of computing p-value"> <option label="...">
en: Monte Carlo
ka: მონტე კარლო

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <frame label="...">
en: Number of replicates
ka: გამეორებების რაოდენობა

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <frame label="Number of replicates"> <spinbox label="...">
en: Number of replicates used in the Monte Carlo Method
ka: გამეორებების რაოდენობა მონტე-კარლოს მეთოდისთვის

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <checkbox label="...">
en: Show expect values
ka: მოსალოდნელი მნიშვნელობების ჩვენება

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="..."> i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Barplot Options"> <embed label="...">
en: Barplot Options
ka: სვეტოვანი დიაგრამის მორგება

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation)
en: Crosstabs (n to n)
ka: შეუღლების ცხრილები (n-დან n-მდე)

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation) <usage>
en: Choose one or more objects to be crosstabulated.
ka: აირჩიეთ ერთი ან მეტი ობიექტი კროსტაბულაციისთვის.

note: i18n: ectx: (N to N Crosstabulation) <dialog label="N to N Crosstabulation"> <varslot label="...">
en: variables:
ka: ცვლადები:

note: i18n: ectx: (N to N Crosstabulation) <dialog label="N to N Crosstabulation"> <spinbox label="...">
en: Row variables
ka: მწკრივის ცვლადები

note: i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness) i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="...">
en: D'Agostino test of skewness
ka: დ'აგოსტინოს ტექსტი ასიმეტრიაზე

note: i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="D'Agostino test of skewness"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ec
en: Test hypothesis (H1)
ka: ჰიპოთეზის შემოწმება (H1)

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="additional settings"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Options"> <checkbox label="..."> i18n: ec
en: Show Length and NAs
ka: NA-ების და სიგრძის ჩვენება

note: i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="D'Agostino test of skewness"> <tab label="Options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Ans
en: Verbose alternative hypothesis
ka: დაწვრილებითი ალტერნატიული ჰიპოთეზა

note: i18n: ectx: (Loaded from Anscombe-Glynn test of kurtosis) i18n: ectx: (Anscombe-Glynn test of kurtosis) <dialog label="...">
en: Anscombe-Glynn test of kurtosis
ka: ანსკომბე-კლინის ტექსტი ექსცესისთვის

note: i18n: ectx: (Loaded from Anscombe-Glynn test of kurtosis) <summary>
en: This test performs the Anscombe-Glynn test of kurtosis for normal samples.
ka: ეს შემოწმება მოახდენს ექსცესის ანსკომბი-გლინის შემოწმებას ნორმალური სინჯებისთვის.

note: i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="...">
en: Bonett-Seier test of Geary's kurtosis
ka: ბონეტ-ზაიერის ტექსტი გირის ექსცესისთვის

[ctx: Statistical moment]
note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment)
en: Moment
ka: მომენტი

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment)
en: Statistical Moment
ka: სტატისტიკური მომენტი

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <summary>
en: This test computes the sample moment of specified order.
ka: ეს შემოწმება გამოთვლის მითითებული მიმდევრობის სინჯის მომენტს.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <settings> <setting> (refers to element labelled "compute central moments")
en: If checked, central moments are computed.
ka: თუ ჩართულია, ცენტრალური მომენტები გამოითვლება.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <settings> <setting> (refers to element labelled "compute absolute moments")
en: If checked, absolute moments are computed.
ka: თუ ჩართულია, აბსოლუტურ მომენტები გამოითვლება.

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="...">
en: sample moment
ka: შერჩევის მომენტი

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Order
ka: დალაგება

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: specific test settings
ka: შემოწმების სპეციფიკური პარამეტრები

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="specific test settings"> <checkbox label="...">
en: compute central moments
ka: ცენტრალური მომენტების გამოთვლა

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="specific test settings"> <checkbox label="...">
en: compute absolute moments
ka: აბსოლუტური მომენტების გამოთვლა

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="specific test settings"> <checkbox label="...">
en: remove missing values
ka: ნაკლული მნიშვნელობების წაშლა

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="Chi-squared test for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for
en: additional settings
ka: დამატებითი პარამეტრები

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="Skewness"> <checkbox lab
en: Skewness
ka: სიმრუდე

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="Kurtosis"> <checkbox lab
en: Kurtosis
ka: ექსცესი

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis)
en: Excess Kurtosis
ka: ექსცესის ნაშთი

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis)
en: Geary Kurtosis
ka: გირის ექსცესი

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Skewness")
en: If this option is chosen, Skewness will be computed.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, ასიმეტრია გამოითვლება.

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Kurtosis")
en: If this option is chosen, Pearson's kurtosis will be computed.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, პირსონის ექსცესი გამოითვლება.

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Geary's kurtosis")
en: If this option is chosen, Geary's kurtosis will be computed.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, გერის ექსცესი გამოითვლება.

note: i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="...">
en: Select Variables
ka: აირჩიეთ ცვლადები

note: i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="Geary's kurtosis"> <checkbox label="...">
en: Geary's kurtosis
ka: გირის ექსცესი

note: i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Find value with largest difference from the mean) <dialog label="Find value with largest difference from the mean"> <tab label="Options"> <frame label="additional sett
en: Show Length
ka: სიგრძის ჩვენება

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests)
en: X-squared
ka: X²

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) i18n: ectx: (Loaded from Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances) i18n: ectx: (Loaded from Bartlett Test of Homogeneity of Variances) i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) i18n: ectx: (
en: p-value
ka: p-მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier)
en: Variance
ka: ცვალებადობა

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="...">
en: Chi-squared test for outlier
ka: ხი-კვადრატის შემოწმება ამოვარდნისთვის

note: i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="Chi-squared test for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Find value with largest difference 
en: test specific settings
ka: შემოწმების სპეციფიკური პარამეტრები

note: i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="Chi-squared test for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="test specific settings"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="test specifi
en: Opposite
ka: საპირისპირო

note: i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="Chi-squared test for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="additional settings"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="additional sett
en: Show additional descriptives
ka: დამატებითი აღმწერი პარამეტრების ჩვენება

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier)
en: Dixon Q-statistic
ka: დიქსონის Q-სტატისტიკა

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier)
en: Dixon test for outlier
ka: დიქსონის შემოწმება ამოვარდნისთვის

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <summary>
en: This test performs the Dixon test for outlier.
ka: ეს ტესტი დიქსონის შემოწმებას განახორციელებს ამოვარდნისთვის.

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "two-sided")
en: Should the test be treated as two-sided (default)?
ka: უნდა იყოს თუ არა ეს შემოწმება აღქმული, როგორც ორმხრივი(ნაგულიხმევი)?

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="...">
en: Dixon tests for outlier
ka: დიქსონის შემოწმებები ამოვარდნისთვის

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="test specific settings"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> <t
en: Variant of test
ka: შემოწმების ვარიანტი

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 0 (Automatic)
ka: 0 (ავტომატური)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 10 (sample size 3-7)
ka: 10 (შერჩეულის ზომა 3-7)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 11 (sample size 8-10)
ka: 11 (შერჩეულის ზომა 8-10)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 20 (sample size 11-13)
ka: 20 (შერჩეულის ზომა 11-13)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 21 (sample size 14 and more)
ka: 21 (შერჩეულის ზომა 14 და მეტი)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="test specific settings"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> <t
en: two-sided
ka: ორმხრივი

note: i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <settings> <setting> (refers to element labelled "two-sided")
en: Should the test be treated as two-sided?
ka: უნდა იყოს თუ არა ეს შემოწმება აღქმული, როგორც ორმხრივი?

note: i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> [...] <radio label="Variant of test"> <option label="...">
en: 10 (test for one outlier)
ka: 10 (შემოწმება ერთი ამოვარდნისთვის)

note: i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> [...] <radio label="Variant of test"> <option label="...">
en: 11 (test for two outliers on opposite tails)
ka: 11 (შემოწმება ორ ამოვარდნაზე საპირისპირო მიმართულებით)

note: i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> [...] <radio label="Variant of test"> <option label="...">
en: 20 (test for two outliers on one tail)
ka: 20 (შემოწმება ორ ამოვარდნაზე ერთი მიმართულებით)

note: i18n: ectx: (Loaded from Find value with largest difference from the mean)
en: Find potential outlier
ka: პოტენციური ამოვარდნის პოვნა

note: i18n: ectx: (Find value with largest difference from the mean) <dialog label="...">
en: Find value with largest difference from the mean
ka: საშუალოდან უდიდესი განსხვავების მნიშვნელობის პოვნა

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: calculate f from eta squared
ka: f-ის გამოთვლა ეტაკვადრატიდან

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Catch errors due to unsuitable data
ka: შეუსაბამო მონაცემების გამო გამოწვეული შეცდომების ჩაჭერა

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Prepare printout
ka: გამოტანის მომზადება

note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: alternative
ka: ალტერნატიული

note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Parameters
ka: პარამეტრები

note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: <strong>Note:</strong>
ka: <strong>შენიშვნა:</strong>

[ctx: effect size]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: small
ka: პატარა

[ctx: effect size]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: medium
ka: საშუალო

[ctx: effect size]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: large
ka: დიდი

note: i18n: ectx: (Power analysis) <title> i18n: ectx: (Power analysis) <about name="...">
en: Power analysis
ka: სიმძლავრის ანალიზი

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of groups")
en: Number of groups. For ANOVA, only.
ka: ჯგუფების რაოდენობა. მხოლოდ, ANOVA-სთვის.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Parameter to determine")
en: Parameter to estimate, given the others.
ka: დასადგენი პარამეტრი. გადაეცემა სხვებს.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Significance level")
en: Targeted level of significance
ka: სამიზნე მნიშვნელობის დონე

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <about> <author given="...">
en: Thomas
ka: თომასი

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <about> <author family="...">
en: Friedrichsmeier
ka: ფრიდრიხსმაიერი

[ctx: Here 'power' is a common statistical term and should not be translated]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="...">
en: Power analysis
ka: სიმძლავრის ანალიზი

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="...">
en: Statistical Method
ka: სტატისტიკური მეთოდი

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="...">
en: Select a method
ka: აირჩიეთ მეთოდი

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: t-Tests of means
ka: საშუალოების t-შემოწმებები

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: Correlation test
ka: კორელაციის შემოწმება

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: ANOVA (balanced one-way)
ka: ANOVA (დაბალანსებული ერთმხრივი)

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: General linear model
ka: ზოგადი წრფივი მოდელი

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: Chi-squared test
ka: ხი-კვადრატის ტესტი

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: Proportion tests
ka: პროპორციის შემოწმებები

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: Mean of a normal distribution (known variance)
ka: ნორმალური განაწილების საშუალო (ცნობილი დისპერსია)

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <spinbox label="...">
en: Number of groups
ka: ჯგუფების რაოდენობა

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="...">
en: Samples
ka: სემპლები

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Two samples (equal sizes)
ka: ორი შერჩევა (ტოლი ზომებით)

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Two samples (different sizes)
ka: ორი შერჩევა (არატოლი ზომებით)

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <dropdown label="Test form"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Single sample (test against constant)
ka: ერთ შერჩევა (შემოწმება კონსტანტაზე)

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <dropdown label="Test form"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Paired samples
ka: დაწყვილებული შერჩევები

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: One sample
ka: ერთი შერჩევა

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="...">
en: Using test hypothesis
ka: ჰიპოთეზაზე დაყრდნობით

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="
en: First is greater
ka: პირველი მეტია

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Using test hypothesis"> <option label="...">
en: Second is greater
ka: მეორე მეტია

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <text>
en: Hypothesis probably expects a negative effect size!
ka: ჰიპოთეზას, ალბათ, უარყოფითი ეფექტის ზომა სჭირდება!

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <text>
en: Hypothesis probably expects a positive effect size!
ka: ჰიპოთეზას, ალბათ, დადებითი ეფექტის ზომა სჭირდება!

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <radio label="...">
en: Provided effect size
ka: მითითებული ეფექტის ზომა

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <radio label="Provided effect size"> <option label="...">
en: Cohen's f
ka: კოენის f

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <radio label="Provided effect size"> <option label="...">
en: Eta squared
ka: Η²

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="...">
en: Target measure
ka: სამიზნის გაზომვა

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="...">
en: Parameter to determine
ka: დასადგენი პარამეტრი

[ctx: Here 'power' is a common statistical term and should not be translated]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="...">
en: Power of test
ka: შემოწმების სიმძლავრე

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Sample size
ka: შერჩევის ზომა

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Effect size
ka: ეფექტის ზომა

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Significance level
ka: მნიშვნელობის დონე

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="...">
en: Parameter count
ka: პარამეტრების რაოდენობა

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="...">
en: Known measures
ka: ცნობილი გაზომვები

[ctx: Here 'power' is a common statistical term and should not be translated]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Power
ka: კვება

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Degrees of freedom
ka: თავისუფლების ხარისხი

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Degrees of freedom for numerator
ka: თავისუფლების ხარისხი მრიცხველისთვის

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: df <sub> num </sub> : k &minus; 1
ka: df <sub> რიცხვ </sub> : k &minus; 1

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Degrees of freedom for denominator
ka: თავისუფლების ხარისხი მნიშვნელისთვის

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: First sample size
ka: პირველი შერჩევის ზომა

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Second sample size
ka: მეორე შერჩევის ზომა

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of observations
ka: დაკვირვებების რაოდენობები

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of observations <b> per sample </b>
ka: დაკვირვებების რაოდენობა <b> თითოეული შერჩევისთვის </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of observations <b> per group </b>
ka: დაკვირვებების რაოდენობა <b> თითოეული ჯგუფისთვის </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of observations <b> in total </b>
ka: დაკვირვებების რაოდენობა <b> ჯამში </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of <b> pairs </b>
ka: <b> წყვილების </b> რაოდენობა

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's d </b>
ka: გაზომვას არჩეული მეთოდისთვის წარმოადგენს <b> კოენის d </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Pearson's r </b>
ka: გაზომვას არჩეული მეთოდისთვის წარმოადგენს <b> პირსონის r </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's f </b>
ka: გაზომვას არჩეული მეთოდისთვის წარმოადგენს <b> კოენის f </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Eta <sup> 2 </sup> </b>
ka: გაზომვას არჩეული მეთოდისთვის წარმოადგენს <b> ეტა <sup> 2 </sup> </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's f <sup> 2 </sup> </b>
ka: გაზომვას არჩეული მეთოდისთვის წარმოადგენს <b> კოენის f <sup> 2 </sup> </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's w </b>
ka: გაზომვას არჩეული მეთოდისთვის წარმოადგენს <b> კოენის w </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's h </b>
ka: გაზომვას არჩეული მეთოდისთვის წარმოადგენს <b> კოენის h </b>

[ctx: Here 'power' is a common statistical term and should not be translated]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <saveobject label="...">
en: Save results to workspace
ka: შედეგების შენახვა სამუშაო სივრცეში

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "dependent variable")
en: The dependent variable. This must be numeric.
ka: დამოკიდებული ცვლადი. ეს რიცხვი უნდა იყოს.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show ANOVA table")
en: Show an analysis of variance table.
ka: დისპერსიული ცხრილის ანალიზის ჩვენება.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save full fitted model")
en: Save the full fitted model.
ka: სრულად აპროქსიმირებული მოდელის შენახვა.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save fitted values")
en: Extract and save predicted values from the model.
ka: მოდელიდან გამოცნობილი ნაშთების გამოღება და შენახვა.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save residuals")
en: Extract and save residuals from the model.
ka: მოდელიდან ნაშთების გამოღება და შენახვა.

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="...">
en: Fitting Linear Models
ka: აპროქსიმაცია წრფივი მოდელებით

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="...">
en: Model
ka: მოდელი

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <varslot label="...">
en: dependent variable
ka: დამოკიდებული ცვლადი

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <varslot label="...">
en: independent variables
ka: დამოუკიდებელი ცვლადები

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <checkbox label="...">
en: Include intercept
ka: კონსტანტის ჩასმა

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <checkbox label="...">
en: Show standardized coefficients
ka: სტანდარტიზებული კოეფიციენტების ჩვენება

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <checkbox label="...">
en: Show ANOVA table
ka: ANOVA ცხრილის ჩვენება

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="...">
en: Save
ka: შენახვა

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Save"> <saveobject label="...">
en: Save full fitted model
ka: სრულად აპროქსიმირებული მოდელის შენახვა

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Save"> <saveobject label="...">
en: Save fitted values
ka: აპროქსიმირებული მნიშვნელობების შენახვა

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Save"> <saveobject label="...">
en: Save residuals
ka: ნაშთების შენახვა

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Comparing
ka: შედარება

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: constant value: %1
ka: მუდმივი მნიშვნელობა: %1

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: Equal variances
ka: ტოლი დისპერსიები

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: assumed
ka: დაშვებულია

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: not assumed
ka: დაშვებული არაა

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots)
en: Variable Name
ka: ცვლადის სახელი

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: estimated mean
ka: დაშვებული საშუალო

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests)
en: degrees of freedom
ka: თავისუფლების ხარისხები

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <summary>
en: t-Test (two variable paired or independent samples, or one variable).
ka: t-შემოწმება (ორი ცვლადი დაწყვილებული ან დამოუკიდებელი სინჯი, ან ერთი ცვლადი).

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare")
en: A numeric vector for the first variable
ka: რიცხვითი ვექტორი პირველი ცვლადისთვის

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "using test hypothesis")
en: Alternative hypothesis (H1) of the test.
ka: შემოწმების ალტერნატიული ჰიპოთეზა (H1).

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "confidence level")
en: Confidence level to print.
ka: დასაბეჭდი ნდობის დონე.

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <dropdown label="...">
en: Test form
ka: შემოწმების ფორმა

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <dropdown label="Test form"> <option label="...">
en: Independent samples
ka: დამოუკიდებელი შერჩევები

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <checkbox label="...">
en: assume equal variances
ka: ტოლი დისპერსიების ჩათვლა

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: Show Confidence Interval
ka: ნდობის ინტერვალის ჩვენება

note: i18n: ectx: (t-Test) <wizard label="...">
en: Two Variable t-Test
ka: ორცვლადიანი t-შემოწმება

note: i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare")
en: First sample. The vectors need to be numeric.
ka: პირველი შერჩევა. ვექტორი რიცხვითი უნდა იყოს.

note: i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) <settings> <setting> (refers to element labelled "against")
en: Second sample. The vectors need to be numeric.
ka: მეორე შერჩევა. ვექტორი რიცხვითი უნდა იყოს.

note: i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) <settings> <setting> (refers to element labelled "using test hypothesis")
en: Alternative hypothesis to use for the test.
ka: შემოწმებისთვის გამოყენებული ალტერნატიული ჰიპოთეზა.

note: i18n: ectx: (Mood Two-Sample Test of Scale) <dialog label="...">
en: Mood Two-Sample Test of Scale
ka: მუდის ორშერჩევიანი ზუსტი შემოწმება მასშტაბისთვის

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots)
en: Length
ka: ხანგრძლივობა

note: i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots)
en: Dickey-Fuller
ka: დიკი-ფულერი

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots)
en: Truncation lag parameter
ka: წაკვეთის ლაგის პარამეტრი

note: i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots) <settings> <setting> (refers to element labelled "version of truncation lag parameter")
en: Which version of the truncation lag parameter should be used?
ka: რომელი ვერსიის წაკვეთის ლაგის პარამეტრი უნდა იქნეს გამოყენებული?

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude missing values") i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude missing values") i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron
en: Exclude missing values from calculation?
ka: ამოვიღო ნაკლული მნიშვნელობები გამოთვლიდან?

note: i18n: ectx: (Phillips-Perron Test for Unit Roots) <dialog label="...">
en: Phillips-Perron Test for Unit Roots
ka: ფილიპს-პერონის ტესტი ერთეულის ფესვებისთვის

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Phillips-Perron Test for Unit Roots) <dialog label="Phillips-Perron Test for Unit Roots"> <tab label="Basic settings"> <radio label="...">
en: version of truncation lag parameter
ka: წაკვეთის ლაგის პარამეტრის ვერსია

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="version of truncation lag parameter"> <option label="..."> i18n: ectx: (Phillips-Perron Test for Unit Roots) <dialog label="Phillips-Perron Test for Unit Roots"> <tab label
en: short
ka: შორტი

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="version of truncation lag parameter"> <option label="..."> i18n: ectx: (Phillips-Perron Test for Unit Roots) <dialog label="Phillips-Perron Test for Unit Roots"> <tab label
en: long
ka: გრძელი

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="...">
en: Box-Pierce and Ljung-Box Tests
ka: ბოქსი-პირსის ან ლიუნგ-ბოქსის შემოწმებები

note: i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="Box-Pierce and Ljung-Box Tests"> <tab label="Basic settings"> <spinbox label="...">
en: lag
ka: დაყოვნება

note: i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="Box-Pierce and Ljung-Box Tests"> <tab label="Basic settings"> <frame label="...">
en: Type of test
ka: ტესტის ტიპი

note: i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="Box-Pierce and Ljung-Box Tests"> <tab label="Basic settings"> <frame label="Type of test"> <radio label="...">
en: test to be performed
ka: ჩასატარებელი ტესტი

note: i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="Box-Pierce and Ljung-Box Tests"> [...] <radio label="test to be performed"> <option label="...">
en: Box-Pierce
ka: ბოქსი-პირსი

note: i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="Box-Pierce and Ljung-Box Tests"> [...] <radio label="test to be performed"> <option label="...">
en: Ljung-Box
ka: ლიუნგ-ბოქსი

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter)
en: The HP Filter itself. Thanks to Grant V. Farnsworth
ka: თვით HP ფილტრი. მადლობა გრანტ ვ. ფარსნსვორტს

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="...">
en: Lambda
ka: ლამბდა

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="...">
en: Select Variable
ka: აირჩიეთ ცვლადი

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <varslot label="...">
en: Variable:
ka: ცვლადი:

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown> <option label="...">
en: 100 (Annual)
ka: 100 (წლიურად)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown> <option label="...">
en: 1600 (Quarterly)
ka: 1600 (კვარტლურად)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown> <option label="...">
en: 14400 (Monthly)
ka: 14400 (თვიურად)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="Lambda"> <checkbox label="...">
en: Custom value
ka: მითითებული მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="...">
en: Output series
ka: გამოსავალი მიმდევრობები

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="Output series"> <saveobject label="...">
en: Save trend
ka: ტრენდის შენახვა

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="Output series"> <saveobject label="...">
en: Save cycle
ka: ციკლის შენახვა

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="...">
en: Plot options
ka: ხაზვის მორგება

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <checkbox label="...">
en: Plot Cycle
ka: ციკლის დახაზვა

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="...">
en: Lines
ka: ხაზები

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Lines"> <frame label="...">
en: Original series
ka: ორიგინალი მიმდევრობები

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Original series"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Trend"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Fi
en: Line width
ka: ხაზის სიგანე

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Original series"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Trend"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott 
en: Line type
ka: ხაზის ტიპი

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: default
ka: ნაგულისხმევი

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Solid
ka: მყარი

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Dashed
ka: ტირეებით

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Dotted
ka: წერტილოვანი

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Dot-Dash
ka: წერტილი-ტირე

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Long-dash
ka: გრძელი-ტირე

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Two-dash
ka: ორი-ტირე

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="null hypothesis"> <option label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Lines"> <fram
en: Trend
ka: ტრენდი

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Lines"> <frame label="...">
en: Cycle
ka: ციკლი

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="...">
en: Labels (leave empty for default)
ka: ჭდეები (ნაგულისხმევი მნიშვნელობის გამოსაყენებლად ცარიელი დატოვეთ)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Labels (leave empty for default)"> <input label="...">
en: Original series and trend Y axis label
ka: საწყისი მიმდევრობებისა და ტრენდის Y ღერძის ჭდე

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Labels (leave empty for default)"> <input label="...">
en: Cycle Y axis label
ka: ციკლის Y ღერძის ჭდე

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Labels (leave empty for default)"> <text>
en: Interpret these labels as literal (quoted) strings?
ka: მოხდეს ამ ჭდეების ლიტერალის (ციტირებული) სტრიქონების სახით ინტერპრეტაცია?

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Labels (leave empty for default)"> <checkbox label="...">
en: interpret as string
ka: ინტერპრეტაცია სტრიქონის სახით

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity)
en: remove NAs
ka: 'NA'-ების წაშლა

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity)
en: KPSS Level
ka: KPSS-ის დონე

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity)
en: KPSS Trend
ka: KPSS-ის ტრენდი

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity)
en: KPSS Test for Level Stationarity
ka: KPSS შემოწმება დონის სტაციონარულობაზე

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="...">
en: null hypothesis
ka: ნულოვანი ჰიპოთეზა

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="null hypothesis"> <option label="...">
en: Level
ka: დონე

note: i18n: ectx: (Loaded from Bartlett Test of Homogeneity of Variances)
en: Bartlett's K-squared
ka: ბარტლეტის K-კვადრატი

note: i18n: ectx: (Bartlett Test of Homogeneity of Variances) <dialog label="...">
en: Bartlett Test of Homogeneity of Variances
ka: ბართლეტი შემოწმება დისპერსიის ჰომოგენურობისთვის

note: i18n: ectx: (Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances) <dialog label="Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Bartlett Test of Homogeneity of Variances) <dialog label="Bartlett Test of Homogeneity of Variances"> <varslot label="...">
en: samples
ka: სემპლები

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: Numerator DF
ka: მრიცხველი DF

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: Denominator DF
ka: მნიშვნელი DF

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: Lower CI
ka: ქვედა ნი

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: Upper CI
ka: ზედა ნი

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: ratio of variances
ka: დისპერსიის ფარდობა

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare")
en: First sample (numeric vector).
ka: პირველი შერჩევა (რიცხვითი ვექტორი).

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <settings> <setting> (refers to element labelled "against")
en: Second sample (numeric vector).
ka: მეორე შერჩევა (რიცხვითი ვექტორი).

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <settings> <setting> (refers to element labelled "using test hypothesis")
en: Alternative hypothesis of the test.
ka: შემოწმების ალტერნატიული ჰიპოთეზა.

note: i18n: ectx: (F test) <dialog label="...">
en: F test
ka: F შემოწმება

note: i18n: ectx: (F test) <dialog label="F test"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Hypothesized ratio
ka: ჰიპოთეტური ფარდობა

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="Compute confidence interval"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (F test) <dialog label="F test"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Confidence level
ka: ნდობის დონე

note: i18n: ectx: (Loaded from Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances)
en: Fligner-Killeen:med X^2 test statistic
ka: ფლიგნერ-კილინის შემოწმება:med X^2

note: i18n: ectx: (Loaded from Levene's Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "response variable")
en: response variable (numeric vector).
ka: პასუხის ცვლადი (რიცხვითი ვექტორი).

note: i18n: ectx: (Loaded from Levene's Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "groups")
en: factor defining groups (factor).
ka: ფაქტორი ჯგუფების აღწერისთვის (ფაქტორი).

note: i18n: ectx: (Levene's Test) <dialog label="Levene's Test"> <varslot label="...">
en: response variable
ka: პასუხის ცვლადი

note: i18n: ectx: (Levene's Test) <dialog label="Levene's Test"> <varslot label="...">
en: groups
ka: ჯგუფები

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Continuity correction in normal approximation for p-value
ka: უწყვეტობის შესწორება p-მნიშვნელობის ნორმალურ წარმოდგენაში

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Location Shift
ka: წანაცვლების კოეფიციენტი

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Hypothesis
ka: ჰიპოთეზა

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Confidence interval percent
ka: ნდობის ინტერვალის პროცენტი

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Confidence interval of difference
ka: განსხვავების ნდობის ინტერვალი

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Difference in Location
ka: გადაადგილების სხვაობა

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Confidence level")
en: Confidence level of the printed confidence interval.
ka: დაბეჭდილი ნდობის ინტერვალის ნდობის დონე.

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="...">
en: Wilcoxon/Mann-Whitney Test
ka: უილკოქსონის/მან-უიტნის შემოწმებები

[ctx: compare against]
note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="...">
en: against (optional)
ka: სად (არასავალდებულო)

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="...">
en: First is less
ka: პირველი ნაკლებია

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <checkbox label="...">
en: Paired test
ka: შეწყვილებული შემოწმება

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <saveobject label="...">
en: Save results to workspace
ka: შედეგების შენახვა სამუშაო სივრცეში

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: p-value options
ka: p-მნიშვნელობის პარამეტრები

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="p-value options"> <radio label="...">
en: Compute exact p-value
ka: ზუსტი p-მნიშვნელობის გამოთვლა

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="p-value options"> <checkbox label="...">
en: Apply continuity correction
ka: უწყვეტობის შესწორების გადატარება

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="p-value options"> <checkbox label="...">
en: Allow ties
ka: შეკვრის დაშვება

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Split each input variable by grouping factor(s)
ka: თითოეული შესაყვანი ცვლადის დაყოფა დაჯგუფები ფაქტორებით

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Convert nested list into flat list
ka: ერთმანეთში ჩალაგებული სიის გადაყვანა ბრტყელ სიაში

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Object
ka: ობიექტი

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: mean
ka: მიშვნელობა

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: geometric mean
ka: საშუალო გეომეტრიული

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: interquantile mean
ka: კვანტილთშორისი საშუალო

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: harmonic mean
ka: საშუალო ჰარმონიული

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: median
ka: საშუალო

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: min
ka: წთ

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: max
ka: მაქსიმუმი

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: standard deviation
ka: სტანდარტული გადახრა

[ctx: noun]
note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: sum
ka: ჯამი

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: product
ka: ნამრავლი

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="Dispersion"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Median Absolute Deviation
ka: მედიანის აბსოლუტური გადახრა

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: total length (N)
ka: ჯამური სიგრძე (N)

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: number of NAs
ka: 'NA'-ების რაოდენობა

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Descriptive statistics
ka: აღწერადი სტატისტიკა

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select one or more numeric vectors to analyse
ka: აირჩიეთ ერთი ან მეტი რიცხვითი ვექტორი ანალიზისთვის

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Mean")
en: Should the mean value be computed?
ka: გამოვთვალო საშუალო მნიშვნელობა?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Trim of mean")
en: Trim of the mean. See <link href="rkward://rhelp/mean"/>
ka: საშუალოს წაკვეთა. იხ. <link href="rkward://rhelp/mean"/>

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Geometric mean")
en: Should the geometric mean value be computed?
ka: გამოვთვალო გეომეტრიული საშუალო მნიშვნელობა?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Interquantile mean")
en: Should the interquantile mean value be computed?
ka: უნდა გამოითვალოს ინტერკვანტილური საშუალო მნიშვნელობა, თუ არა?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Standard deviation")
en: Compute the standard deviation?
ka: გამოვთვალო სტანდარტული გადახრა?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Median")
en: Should the median value be computed?
ka: გამოვთვალო მედიანის მნიშვნელობა?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Constant")
en: Scale factor to use when computing the median absolute deviation
ka: მასშტაბის კოეფიციენტი მედიანური აბსოლუტური აცდენის გამოთვლისას

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "range")
en: Compute the range, i.e. lowest and highest value
ka: შუალედის გამოთვლა. ანუ, უმაღლესი და უმცირესი მნიშვნელობების

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "sum")
en: Compute the sum of all values
ka: ყველა მნიშვნელობის ჯამის გამოთვლა

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "prod")
en: Compute the product of all values
ka: ყველა მნიშვნელობის ნამრავლის გამოთვლა

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: group by:
ka: დაჯგუფების პირობა:

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Select variables"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Variables"> <checkbox label="...">
en: Save results to file
ka: შედეგების შენახვა ფაილში

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Select variables"> <browser label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Variables"> <browser label="...">
en: Name of the file
ka: ფაილის სახელი

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="...">
en: Mean Standard Deviation
ka: საშუალო სტანდარტული გადახრა

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> [...] <radio label="Initial value"> <option label="..."
en: Mean
ka: მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <spinbox label="...">
en: Trim of mean
ka: საშუალოს წაკვეთა

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <checkbox label="...">
en: Geometric mean
ka: საშუალო გეომეტრიული

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <checkbox label="...">
en: Interquantile mean
ka: კვანტილთშორისი საშუალო

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <checkbox label="...">
en: Harmonic mean
ka: საშუალო ჰარმონიული

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <checkbox label="...">
en: Standard deviation
ka: სტანდარტული აცდენა

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="...">
en: Median, MAD
ka: მედიანი, MAD

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Quantile"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> [...] <radio label="Initial value"> <option label="...
en: Median
ka: საშუალო

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Median, MAD"> <frame label="...">
en: Median Absolute Deviation (mad)
ka: მედიანის აბსოლუტური გადახრა (mad)

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Median, MAD"> <frame label="Median Absolute Deviation (mad)"> <checkbox label="...">
en: mad
ka: გადარეული

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="Dispersion"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Median, MAD"> <frame label="Median Absolute Deviation (mad)"> <sp
en: Constant
ka: კონსტანტა

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Median, MAD"> <frame label="Median Absolute Deviation (mad)"> <radio label="...">
en: Treatment of even sample sizes
ka: ლუწი შერჩეულის ზომების დამუშავება

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> [...] <radio label="Treatment of even sample sizes"> <option label="...">
en: use lo-median
ka: ქვედა მედიანი

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> [...] <radio label="Treatment of even sample sizes"> <option label="...">
en: use average
ka: საშუალოს გამოყენება

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> [...] <radio label="Treatment of even sample sizes"> <option label="...">
en: use hi-median
ka: ზედა მედიანი

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="...">
en: Range, Sum, Product and Length
ka: შუალედი, ჯამი, ნამრავლი და სიგრძე

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Range, Sum, Product and Length"> <checkbox label="...">
en: range
ka: დიაპაზონი

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Range, Sum, Product and Length"> <checkbox label="...">
en: sum
ka: ჯამი

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Range, Sum, Product and Length"> <checkbox label="...">
en: prod
ka: ნამრ

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="General"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Range, Sum, Product and Length"> <checkbox label="...">
en: Length and NAs
ka: სიგრძე და NA-ები

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot)
en: Legend:
ka: შინაარსი:

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select a data matrix or a numeric data frame or more than one variables from a data matrix
ka: აირჩიეთ მონაცემთა მატრიცა, რიცხვითი მონაცემების კადრი, ან ერთზე მეტი ცვლადი მონაცემთა მატრიციდან

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Precision (digits)")
en: Select how many digits after decimal point should be shown
ka: აირჩიეთ, რამდენი ციფრი იქნება ნაჩვენები წილადის სიმბოლოს შემდეგ

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <related>
en: <link href="http://addictedtor.free.fr/graphiques/RGraphGallery.php?graph=137">R Graph Gallery (137) Correlation Matrix</link>
ka: <link href="http://addictedtor.free.fr/graphiques/RGraphGallery.php?graph=137">R-ის გრაფიკის გალერეის (137) კორელაციის მატრიცა</link>

note: i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Pearson
ka: პირსონი

note: i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Kendall
ka: კენდალი

note: i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Spearman
ka: სპირმენი

note: i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Precision (digits)
ka: სიზუსტე (ციფრები)

note: i18n: i18n: Should text be scaled? i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Scale text
ka: ტექსტის მასშტაბი

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
ka: RKWard -ის გუნდი

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Number of cases
ka: დაკვირვებების რაოდენობა

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Number of missing values
ka: ნაკლული მნიშვნელობების რაოდენობა

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="extrema"> <checkbox label="...">
en: Minimum
ka: მინიმუმი

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="extrema"> <checkbox label="...">
en: Maximum
ka: მაქსიმუმი

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Minimum values
ka: მინიმალური მნიშვნელობები

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Maximum values
ka: მაქსიმალური მნიშვნელობები

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Inter Quartile Range
ka: კვარტილთშორისი შუალედი

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Quartiles
ka: კვარტილები

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Quantiles
ka: კვანტილები

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: robust statistics
ka: რობასტული სტატისტიკა

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="Robust mean"> <checkbox label="...">
en: Trimmed Mean
ka: წაკვეთილი საშუალო

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Location Estimate
ka: მდებარეობის შეფასება

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Mad scale estimate
ka: MAD მასშტაბის შეფასება

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Huber M-Estimator
ka: ჰუბერის M-შემფასებელი

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: store results
ka: შედეგების დამახსოვრება

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Univariate statistics
ka: ცალმხრივი სტატისტიკა

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Proportion of trimmed values for trimmed mean
ka: წაკვეთილი მნიშვნელობების პროპორცია წაკვეთილი საშუალოსთვის

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Constant for the MAD estimation
ka: მუდმივა MAD შეფასებისთვის

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Mu for Huber estimator
ka: მიუ ჰაბერის შემფასებლისთვის

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: S for Huber estimator
ka: S ჰაბერის შემფასებლისთვის

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <radio label="...">
en: Initial value
ka: საწყისი მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="...">
en: Basic statistics
ka: ძირითადი სტატისტიკა

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="...">
en: Select variables
ka: აირჩიეთ ცვლადები

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Select variables"> <varslot label="...">
en: Variable
ka: ცვლადი

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="...">
en: Statistics
ka: სტატისტიკა

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="...">
en: General
ka: მთავარი

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="...">
en: Moments
ka: მომენტები

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="extrema"> <spinbox label="...">
en: Number of minimum values displayed
ka: ნაჩვენები მინიმალური მნიშვნელობების რაოდენობა

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="extrema"> <spinbox label="...">
en: Number of maximum values displayed
ka: ნაჩვენები მაქსიმალური მნიშვნელობების რაოდენობა

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="...">
en: Quantile
ka: კვანტილი

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Quantile"> <checkbox label="...">
en: Interquartile Range
ka: კვარტილთშორისი დიაპაზონი

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Quantile"> <checkbox label="...">
en: Quartile
ka: კვარტილი

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Quantile"> <spinbox label="...">
en: Other (eg : for deciles, enter 10)
ka: სხვა (მაგ : დეკილებისთვის შეიყვანეთ 10)

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="...">
en: Robust statistics
ka: რობასტული სტატისტიკა

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="...">
en: Dispersion
ka: დისპერსია

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="...">
en: Robust mean
ka: რობასტული საშუალო

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="Robust mean"> <spinbox label="...">
en: Percentage of trimmed values
ka: წაკვეთილი მნიშვნელობების პროცენტულობა

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="...">
en: M-Estimator
ka: M-ის შეფასების საშუალება

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <checkbox label="...">
en: Huber -M estimator (Require MASS Library)
ka: ჰუბერის -M შემფასებელი (სჭირდება ბიბლიოთეკა MASS)

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <checkbox label="...">
en: Custom Mu value
ka: მომხმარებლის მიუს მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <input label="...">
en: Enter your value
ka: შეიყვანეთ თქვენი მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <checkbox label="...">
en: Custom s value
ka: მომხმარებლის S მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <input label="...">
en: S value
ka: S-ის მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <spinbox label="...">
en: Tolerance
ka: დაშვება

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Omit missing values
ka: ნაკლული მნიშვნელობების ამოღება

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Options"> <saveobject label="...">
en: Store results
ka: შედეგების დამახსოვრება
