rkward - en to ru translation catalogue (50 entries)

en: R Workspace Files [%1](%1);;All files [*](*)
ru: Рабочие области R [%1](%1);;Все файлы [*](*)

en: Install / Update / Remove R packages
ru: Установка и удаление пакетов R

en: Updateable Packages
ru: Доступные обновления

en: New Packages
ru: Новые пакеты

en: Installed Packages
ru: Установленные пакеты

en: Remove
ru: Удалить

en: New website
ru: Новый веб-сайт

en: Up
ru: Выше

en: Down
ru: Ниже

en: Search
ru: Поиск

en: Paste special...
ru: Специальная вставка...

en: Paste Special...
ru: Специальная вставка

en: &Function reference
ru: &Документация по функции

en: R Console
ru: Консоль R

en: Files
ru: Обзор файловой системы

en: Open R Script File...
ru: Открыть сценарий R...

en: Open Recent R Script File
ru: Последние сценарии R

en: Open Workspace...
ru: Открыть рабочую область...

en: Open Recent Workspace
ru: Последние рабочие области

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Windows
ru: &Окно

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ru: &Настройка

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ru: &Справка

en: Update
ru: Обновить

en: Settings
ru: Настройка

en: Script editor
ru: Редактор сценариев

en: Console
ru: Консоль

en: General
ru: Основное

en: Graphics
ru: Графика

en: File format
ru: Формат файлов:

en: <Default>
ru: <по умолчанию>

en: JPG quality
ru: Качество JPEG:

en: Width:
ru: Ширина:

en: Height:
ru: Высота:

[ctx: Add directory to list]
en: Add
ru: Добавить...

en: Select mirror
ru: Выбрать зеркало...

[ctx: Add file to list]
en: Add
ru: Добавить...

en: Command log
ru: Журнал команд

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
ru: &Окно

en: Find:
ru: Искать:

en: Fields:
ru: Поля:

en: All
ru: Все

en: All but keywords
ru: Все кроме ключевых слов

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Package:
ru: Пакет:

en: Case sensitive
ru: С учётом регистра

en: Find
ru: Найти

en: Help search
ru: Поиск в документации

en: All installed packages
ru: Все установленные пакеты

en: Configure %1
ru: Настроить %1...

en: Show/Hide %1
ru: Показать/скрыть %1
