rkward - en to ru translation catalogue (70 entries)

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
ru: Команда RKWard

note: i18n: ectx: <about name="...">
en: Graphics Device add-ons
ru: Дополнения для графических устройств

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Plugins for use in graphics device (e.g. X11()) windows. Part of the official RKWard distribution
ru: Модули для использования в окнах графических устройств (например, X11()). Часть официального дистрибутива RKWard

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Export...
ru: Экспорт…

note: i18n: ectx: <context> <menu label="...">
en: Device
ru: Устройство

note: i18n: ectx: <context> <menu label="...">
en: Edit
ru: Изменить

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats)
en: The "cairo" library, providing SVG-support, is not compiled in by default on some systems.
ru: В некоторых системах библиотека «cairo», предоставляющая поддержку SVG, не включается в сборку по умолчанию.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <summary>
en: Export the current contents of a graphics device to a postscript/pdf/png/jpeg file either using the native functions or using ghostscript.
ru: Экспорт текущего содержимого графического устройства в файл PostScript, PDF, PNG или JPEG (с помощью встроенных функций или ghostscript).

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <usage>
en: Choose an exporting function and a filename to save to. Additional options for size and resolution etc. are also available (see below). Exporting is done using <b>dev.print</b>. For exporting using ghostscript, <b>dev2bitmap</b> is used, which needs Ghostscript. Most of the exporting parameters are directly sent to the exporting function (<b>postscript</b>, <b>pdf</b>, <b>svg</b>, <b>png</b>, or <b>jpeg</b>) by dev.print. Note that there are no 'color' options (like background or foreground color) in this plugin. This is because dev.print simply prints the current graphics (mostly on X11) to the specified file in the chosen format. To set background (or foreground) colors, these will need to be provided when calling the plotting function, mostly using <b>par</b>(). Note that all the parameters to postscript are also valid parameters to dev2bitmap.
ru: Выберите функцию экспорта и файл для сохранения. Также доступны дополнительные параметры для управления размером и разрешением (смотрите ниже). Экспорт выполняется с помощью <b>dev.print</b>. Для экспорта с помощью ghostscript используется <b>dev2bitmap</b> (требуется Ghostscript). Большинство параметров экспорта напрямую отправляются функции экспорта (<b>postscript</b>, <b>pdf</b>, <b>svg</b>, <b>png</b> или <b>jpeg</b>) функцией dev.print. Обратите внимание, что в этом модуле нет параметров цвета (например, цвета фона или переднего плана). Это обусловлено тем, что dev.print просто выводит текущую графику (главным образом в X11) в указанный файл в выбранном формате. Чтобы установить цвет фона (или переднего плана), необходимо передать эти параметры при вызове функции построения графика, обычно с помощью <b>par</b>(). Обратите внимание, что все параметры для postscript также могут использоваться в качестве параметров для dev2bitmap.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <usage>
en: This plugin is only available in the context of a graphics device.
ru: Этот модуль доступен только в контексте графического устройства.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name")
en: The filename to save to. By default the file will be saved in the directory from where RkWard was started, which is the user's home directory when started from K-menu. After checking for a proper file extension, this is the <i>file</i> parameter to dev.print. For exporting via ghostscript provide a suitable extension.
ru: Файл для сохранения данных. По умолчанию он сохраняется в том каталоге, где был выполнен запуск RKWard; если программа запущена с помощью K-меню, это домашний каталог пользователя. Будет проверена корректность расширения файла, после чего параметр <i>file</i> будет передан dev.print. Для экспорта с помощью ghostscript необходимо указать подходящее расширение.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic File extension")
en: Check this box to let RKWard detect the file extension automatically. If the filename specified in the 'File name' box already has a relevant extension, then nothing is done, that is, the specified filename is used. Otherwise a relevant extension is appended to the filename above to construct the full filename. This option is disabled for exporting via ghostscript.
ru: Установите этот флажок, чтобы определение расширения файла выполнялось программой RKWard автоматически. Если указанный в поле «Имя файла» файл уже имеет нужное расширение, то ничего не произойдёт (будет использоваться указанный файл). В ином случае к указанному выше имени файла будет добавлено нужное расширение. Этот параметр отключён при экспорте с помощью ghostscript.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Output format")
en: Choose whether to use postscript, pdf, svg, png or jpeg for exporting the file. This is the <i>device</i> parameter to dev.print. If 'via Ghostscript' is chosen then the output format of the ghostscript device will need to be provided (see below under 'Ghostscript specific options').
ru: Выберите формат для экспорта файла (PostScript, PDF, SVG, PNG или JPEG). Это параметр <i>device</i> для dev.print. Если выбрать «через Ghostscript», то потребуется указать выходной формат устройства ghostscript (смотрите раздел «Специфичные для Ghostscript параметры» ниже).

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "EPS compatible")
en: When exporting in postscript format, this allows you to select, whether an EPSF (.eps-file) header should be generated. This seems to generate more portable files, so is recommended in most cases. Papersize and orientation can not be set in this case. This sets the <i>onefile</i> parameter to postscript to FALSE.
ru: При экспорте в формате postscript этот параметр указывает, следует ли создавать заголовок EPSF (.eps-file). Это позволяет получить переносимые файлы, поэтому обычно рекомендуется. В этом случае невозможно указать размер бумаги и ориентацию страницы. Параметр <i>onefile</i> для postscript будет установлен в значение FALSE.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic Width")
en: Check this box to let the export function determine the width automatically.
ru: Установите этот флажок, чтобы функция экспорта автоматически определяла ширину.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic Height")
en: This is similar to 'Automatic Width', but for height.
ru: Аналогично параметру «Автоматическая ширина», но для высоты.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Width in inches")
en: This is the <i>width</i> parameter to the exporting function. This is specified in inches. For JPEG/PNG exports (which require width in pixels), the actual width is evaluated by multiplying the width value provided in inches with the resolution (in dpi, 'dots per inch'). So, width_pixels = width_inches * resolution_dpi. If resolution is set to 'Default Resolution', then a value of 96 is used as the default resolution for exporting to jpeg or png and a value of 72 is used for exporting via ghostscript. Otherwise the provided resolution value is used. None of these matter for exporting to Postscript/PDF where the width parameter is provided in inches.
ru: Это параметр <i>width</i> для функции экспорта. Его значение указывается в дюймах. При экспорте в формате JPEG или PNG (требующем указания ширины в пикселах) фактическая ширина вычисляется путём умножения значения ширины в дюймах на разрешение (в dpi, «точках на дюйм»): width_pixels = width_inches * resolution_dpi. Если выбрано «Разрешение по умолчанию», то при экспорте в формате JPEG или PNG по умолчанию используется значение 96, а при экспорте с помощью ghostscript — 72. В ином случае используется предоставленное значение разрешения. Ни один из этих вариантов не используется при экспорте в формате PostScript или PDF, где значение параметра ширины указывается в дюймах.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Width in inches")
en: <b>jpeg</b> or <b>png</b> functions need at least one of width/height to be provided. We override this restriction by reading in the width (in inches) from <b>par("din")[1]</b> and then setting 'par("din")[1] * resolution' as the width (in pixels) parameter value. Again, none of these are required for exporting to Postscript/PDF.
ru: Функциям <b>jpeg</b> и <b>png</b> требуется предоставить как минимум значение параметра ширины или длины. Это ограничение удаётся обойти благодаря чтению ширины (в дюймах) из <b>par("din")[1]</b> и последующей установке «par("din")[1] * resolution» в качестве значения параметра ширины (в пикселах). Если же выполняется экспорт в формате PostScript или PDF, то ничего из этого не требуется.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Height in inches")
en: This is the <i>height</i> parameter to the exporting function. Similar to 'Width'.
ru: Это параметр <i>height</i> для функции экспорта. Аналогично параметру «Ширина».

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Point size")
en: This is the <i>pointsize</i> parameter to dev.print.
ru: Это параметр <i>pointsize</i> для dev.print.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Resolution (dpi)")
en: Available only for PNG/JPEG/Ghostscript, this is the <i>res</i> parameter to dev.print or dev2bitmap. This value is used in converting from width/height in pixels to inches as described above (under 'Width'). The default resolution (when 'Default Resolution' is checked) is 96 for PNG/JPEG exports and it is 72 for Ghostscript exports.
ru: Доступно только для PNG, JPEG или Ghostscript, это параметр <i>res</i> для dev.print или dev2bitmap. Это значение используется при преобразовании ширины/высоты в пикселах в дюймы (смотрите описание параметра «Ширина» выше). Стандартное разрешение (когда установлен флажок «Разрешение по умолчанию») составляет 96 для экспорта в формате PNG или JPEG и 72 для экспорта с помощью Ghostscript.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "JPEG Quality")
en: Available only for JPEG, this is the <i>quality</i> parameter to <b>jpeg</b>. Sets the quality for JPEG exporting. The default quality is 75.
ru: Доступно только для JPEG, это параметр <i>quality</i> для <b>jpeg</b>. Устанавливает качество при экспорте в формате JPEG. По умолчанию равняется 75.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Paper Size")
en: Use this to set the papersize for export. Choose 'Default' to not specify any paper option. Other options are explained in R reference for <b>postscript</b>. This is available only for Postscript/PDF exports. This is the <i>paper</i> option to the exporting function.
ru: Этот параметр позволяет установить размер бумаги для экспорта. Чтобы не указывать какой-либо вариант размера бумаги, выберите «По умолчанию». Дополнительные сведения доступны в справке R по <b>postscript</b>. Доступно только для экспорта в формате PostScript или PDF. Этот параметр <i>paper</i> для функции экспорта.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Pagecentre")
en: Uncheck this for NOT centering the image on the page. This is the <i>pagecentre</i> parameter.
ru: Снимите флажок, чтобы НЕ центрировать изображение на странице. Это параметр <i>pagecentre</i>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Horizontal (ps/gs)")
en: Available only for Postscript/Ghostscript exporting, this is the <i>horizontal</i> parameter.
ru: Доступно только для экспорта с помощью PostScript или Ghostscript, это параметр <i>horizontal</i>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Font family")
en: This is the <i>family</i> parameter to <b>postscript</b>. Be sure to choose a family that is available on the machine. The 'URW' class of font families require ghostscript. When in doubt leave this as 'Default', the default family (Helvectica) will be used. See the R reference on postscript for more details.
ru: Это параметр <i>family</i> для <b>postscript</b>. Следует выбрать ту гарнитуру, которая доступна на компьютере. Для работы «URW»-класса гарнитур требуется ghostscript. Если имеются сомнения, оставьте вариант «По умолчанию» (будет использоваться гарнитура по умолчанию, Helvectica). Дополнительные сведения доступны в справке R по postscript.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Font Encoding")
en: This is the <i>encoding</i> parameter to <b>postscript</b>. Be sure to choose an encoding compatible with the chosen font family. When in doubt leave this as 'Default', the default encoding (ISOLatin1) will be used. See the R reference on postscript for more details.
ru: Это параметр <i>encoding</i> для <b>postscript</b>. Следует выбрать ту кодировку, которая совместима с выбранной гарнитурой шрифта. Если имеются сомнения, оставьте вариант «По умолчанию» (будет использоваться кодировка по умолчанию, ISOLatin1). Дополнительные сведения доступны в справке R по postscript.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Default Title")
en: Uncheck this box, to specify a custom title to the graphics file. Note that this is not displayed on the plot, but rather it is embedded inside the graphics file. This is the <i>title</i> parameter to <b>postscript</b>.
ru: Снимите этот флажок, чтобы указать пользовательский заголовок графического файла. Обратите внимание, что он не отображается на графике, а встраивается в графический файл. Это параметр <i>title</i> для <b>postscript</b>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "GS Output device")
en: File format to use. Only the most common ones are listed, but many more are supported by ghostscript. Select "Other" and see the option below to use these formats.
ru: Формат файла, который следует использовать. В списке представлены только наиболее распространённые форматы, но ghostscript также поддерживает и многие другие. Выберите вариант «Другой формат» (чтобы узнать, как использовать эти форматы, прочтите приведённое ниже описание).

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Other Ghostscript device")
en: Select "Other" in the option above to use this setting. Specify the device identifier as used by ghostscript. Running "ghostscript --help" (or "gs --help") in a terminal should give a list of available devices.
ru: Чтобы воспользоваться этим параметром, выберите значение «Другой формат» для параметра выше. Укажите идентификатор устройства, который используется ghostscript. Список доступных устройств можно получить с помощью команды «ghostscript --help» (или «gs --help»), отданной в окне терминала.

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="...">
en: Export contents of graphics device to various formats
ru: Экспорт содержимого графического устройства в различные форматы

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="...">
en: Filename and Generic options
ru: Имя файла и типовые параметры

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <browser label="...">
en: File name
ru: Имя файла

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <checkbox label="...">
en: Automatic File extension
ru: Автоматическое расширение файла

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="...">
en: Dimensions
ru: Размеры

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <checkbox label="...">
en: Automatic Width
ru: Автоматическая ширина

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <spinbox label="...">
en: Width in inches
ru: Ширина в дюймах

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <checkbox label="...">
en: Automatic Height
ru: Автоматическая высота

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <spinbox label="...">
en: Height in inches
ru: Высота в дюймах

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <radio label="...">
en: Output format
ru: Выходной формат

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <radio label="Output format"> <option label="...">
en: Postscript
ru: PostScript

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <radio label="Output format"> <option label="...">
en: via Ghostscript
ru: через Ghostscript

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <checkbox label="...">
en: EPS compatible
ru: Совместимость с EPS

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="...">
en: Generic Export Options
ru: Типовые параметры экспорта

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default pointsize
ru: Размер пункта по умолчанию

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: Point size
ru: Размер пункта

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default Resolution
ru: Разрешение по умолчанию

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: Resolution (dpi)
ru: Разрешение (dpi)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default Quality
ru: Качество по умолчанию

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: JPEG Quality
ru: Качество JPEG

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="...">
en: Postscript/PDF/Ghostscript Options
ru: Параметры PostScript/PDF/Ghostscript

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Paper properties
ru: Свойства бумаги

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <dropdown label="...">
en: Paper Size
ru: Размер бумаги

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of gr
en: Default
ru: По умолчанию

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="...">
en: Special
ru: Особый

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <checkbox label="...">
en: Pagecentre
ru: По центру страницы

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <checkbox label="...">
en: Horizontal (ps/gs)
ru: Горизонтально (ps/gs)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Font properties
ru: Свойства шрифта

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Font properties"> <dropdown label="...">
en: Font family
ru: Гарнитура шрифта

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Font properties"> <dropdown label="...">
en: Font Encoding
ru: Кодировка шрифта

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Title embedded in file
ru: Встроенное в файл название

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Title embedded in file"> <checkbox label="...">
en: Default Title
ru: Название по умолчанию

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Ghostscript specific options
ru: Специфичные для Ghostscript параметры

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Ghostscript specific options"> <dropdown label="...">
en: GS Output device
ru: Устройство вывода GS

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (b/w)
ru: PNG (ч/б)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (grayscale)
ru: PNG (оттенки серого)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (256 colors)
ru: PNG (256 цветов)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (16M colors)
ru: PNG (16 млн цветов)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: Other (specify here):
ru: Другой формат (необходимо указать):

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Ghostscript specific options"> <input label="...">
en: Other Ghostscript device
ru: Другое устройство Ghostscript
