rkward - en to tr translation catalogue (303 entries)

note: i18n: ectx: <about name="..."> i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Plots
tr: Grafikler

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Plugins for producing various plots. Part of the official RKWard distribution
tr: Çeşitli grafikler oluşturmak için eklentiler. Resmi RKWard dağıtımının bir parçası

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Barplot) i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="...">
en: Barplot
tr: Çubuk Grafiği

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Box Plot
tr: Kutu Grafiği

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="...">
en: Density Plot
tr: Yoğunluk Grafiği

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Dotchart
tr: Nokta Grafiği

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: ECDF Plot
tr: ECDF Grafiği

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Generic Plot) i18n: ectx: (Generic Plot) <dialog label="...">
en: Generic Plot
tr: Genel Grafik

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Pareto Chart
tr: Pareto Çizelgesi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Piechart
tr: Pasta Grafiği

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot) i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="..."> i18n: ectx: (Scatterplot) <wizard label="...">
en: Scatterplot
tr: Saçılım Grafiği

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot Matrix) i18n: ectx: (Scatterplot Matrix) <dialog label="...">
en: Scatterplot Matrix
tr: Saçılım Grafiği Matrisi

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Stem-and-Leaf Plots)
en: Stem-and-Leaf Plot
tr: Kök ve Yaprak Grafiği

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Stripchart) i18n: ectx: (Stripchart) <dialog label="...">
en: Stripchart
tr: Şerit Grafiği

note: i18n: ectx: (Loaded from Barplot) i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) i18n: ectx: (Loaded from Dot chart) i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) i18n: ectx: (Loaded from Histogram) 
en: Variable
tr: Değişken

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Barplot)
en: barplot is a bit picky about attributes, so we need to convert to vector or matrix explicitly
tr: Çubuk grafiği nitelikler konusunda biraz seçicidir, bu nedenle açıkça vektöre veya matrise dönüştürmemiz gerekir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Barplot) <summary>
en: Creates a bar plot with vertical bars.
tr: Dikey çubuklarla bir çubuk grafiği oluşturur.

note: i18n: ectx: (Loaded from Barplot) <usage> i18n: ectx: (Loaded from Dot chart) <usage>
en: Choose a matrix, vector or a factor to be plotted. Further options are available on the second tab.
tr: Çizdirilecek bir matris, vektör veya çarpan seçin. İkinci sekmede daha fazla seçenek bulunur.

note: i18n: ectx: (Loaded from Barplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Tabulate data before plotting") i18n: ectx: (Loaded from Dot chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "Tabulate data before plotting") i18n: ectx: (Loaded from Pareto chart) <settings> <setting> (refer
en: If your data needs to be tabulated / aggregated before plotting, check this option. Refer to <link href="rkward://component/one_var_tabulation"/> for details on the dependent options.
tr: Verilerinizin çizimden önce tablo haline getirilmesi/toplanması gerekiyorsa bu seçeneği işaretleyin. Bağımlı seçeneklerle ilgili ayrıntılar için <link href="rkward://component/one_var_tabulation"/> bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Barplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Matrix, Vector or Factor") i18n: ectx: (Loaded from Pie chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "Variable")
en: If your data is already suitable for plotting, directly, specify it here. Otherwise, leave this empty, and check the "Tabulate" option, above.
tr: Verileriniz halihazırda çizime uygunsa doğrudan burada belirtin. Aksi takdirde, bunu boş bırakın ve yukarıdaki ‘Tablola’ seçeneğini işaretleyin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Barplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Limit number of groups") i18n: ectx: (Loaded from Dot chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "Limit number of groups") i18n: ectx: (Loaded from Pareto chart) <settings> <setting> (refers to element l
en: If there are very many categories in your data, it may make sense to limit the amount of categories that will be displayed. Check this, if you want to set a limit. See Refer to <link href="rkward://component/limit_vector_length"/> for details on the dependent options.
tr: Verilerinizde çok fazla kategori varsa görüntülenecek kategori sayısını sınırlamak mantıklı olabilir. Bir sınır belirlemek istiyorsanız bunu işaretleyin. Bağımlı seçeneklerle ilgili ayrıntılar için <link href="rkward://component/limit_vector_length"/> adresine bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Barplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Bar labels") i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Labeling") i18n: ectx: (Loaded from Dot chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "Labels") i18n: ectx: (
en: Method for assigning labels to the plot. "default" means, the labels are chosen automatically. If no labels are available, this will generally print the values. The other options allow you to specify the labels as literal string, or as an R statement (e.g. if the names are stored in a different variable in the workspace).
tr: Grafiğe etiket atama yöntemi. ‘Öntanımlı’, etiketlerin kendiliğinden seçildiği anlamına gelir. Hiçbir etiket yoksa bu genellikle değerleri yazdıracaktır. Diğer seçenekler, etiketleri düz dizi olarak veya bir R ifadesi olarak belirtmenize olanak tanır (örneğin, adlar çalışma alanında farklı bir değişkende saklanıyorsa).

note: i18n: ectx: (Loaded from Barplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Barplot Options")
en: Since these settings are reused in further plugins, they are documented on a page of their own: See <link href="rkward://component/barplot_embed"/>.
tr: Bu ayarlar başka eklentilerde de yeniden kullanıldığından, kendi sayfalarında belgelenmiştir: <link href="rkward://component/barplot_embed"/> bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Generic Plot) <dialog label="Generic Plot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Pareto chart) <dialog label="Pareto chart"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Pie
en: Variables
tr: Değişkenler

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: Matrix, Vector or Factor
tr: Matris, Vektör veya Çarpan

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="Variables"> <text> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Variables"> <text> i18n: ectx: (Pareto chart) <dialog label="Pareto chart"> <tab label="Variables"> <text> i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie chart"> <
en: - or -
tr:  veya

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="Variables"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Variables"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Pareto chart) <dialog label="Pareto chart"> <tab label="Variables"> <frame label="..."> i18n: ectx: (
en: Tabulate data before plotting
tr: Grafiği çizmeden önce verileri tablola

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="Variables"> <frame label="Tabulate data before plotting"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Variables"> <frame label="Tabulate data before plotting"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Pareto ch
en: Tabulation Options
tr: Tablolama Seçenekleri

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Pareto chart) <dialog label="Pareto chart"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie chart"> <tab label="...">
en: Limit
tr: Sınır

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="Limit"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Limit"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Pareto chart) <dialog label="Pareto chart"> <tab label="Limit"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Pie chart) <
en: Limit number of groups
tr: Grupların sayısını sınırla

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="Limit"> <frame label="Limit number of groups"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Limit"> <frame label="Limit number of groups"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Pareto chart) <dialog label="Pa
en: Limit Categories
tr: Kategorileri sınırla

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="Bar labels"> <radio label="...">
en: Bar labels
tr: Çubuk etiketleri

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="Bar labels"> <radio label="Bar labels"> <option label="..."> i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> [...] <radio label="Labeling"> <option label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Labels"> <radio la
en: Default labels
tr: Öntanımlı etiketler

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="Bar labels"> <radio label="Bar labels"> <option label="..."> i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> [...] <radio label="Labeling"> <option label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Labels"> <radio la
en: Custom labels
tr: Özel etiketler

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="Bar labels"> <radio label="Bar labels"> <option label="..."> i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> [...] <radio label="Labeling"> <option label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Labels"> <radio la
en: From R expression
tr: R ifadesinden

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="Bar labels"> <input label="..."> i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <frame label="Labels"> <input label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Labels"> <input label="..."> 
en: Expression to use for labels
tr: Etiketler için kullanlacak ifade

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="Bar labels"> <input label="..."> i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <frame label="Labels"> <input label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Labels"> <input label="..."> 
en: Labels (separated by ';')
tr: Etiketler (‘;’ ile ayrılır)

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Pie chart) <d
en: Options
tr: Seçenekler

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="Options"> <embed label="...">
en: Barplot Options
tr: Bar Grafiği Seçenekleri

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot)
en: split sample by grouping variables
tr: Değişkenleri gruplayarak örneklemi böl

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot)
en: adjust width and position of boxes to achieve dodging
tr: Kaçmak için kutuların genişliğini ve konumunu ayarla

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot)
en: convert single sample variables to list
tr: Tek örneklem değişkenlerini listeye dönüştür

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="..."> i18n: ectx: (Scatterplot Matrix) <dialog label="Scatterplot Matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Diagonal panels"> <option label="...">
en: Boxplot
tr: Kutu Grafiği

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot)
en: Outcome variable
tr: Sonuç değişkeni

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot)
en: Grouping variable(s)
tr: Gruplama değişkenleri

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="..."> i18n: ectx: (
en: Variable(s)
tr: Değişkenler

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot)
en: actual boxplot function
tr: Gerçek kutu grafiği işlevi

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot)
en: Calculate geometric mean
tr: Geometrik ortalamayı hesapla

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot)
en: Calculate harmonic mean
tr: Harmonik ortalamayı hesapla

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot)
en: Calculate the interquartile mean
tr: Çeyrekler arası ortalamayı hesapla

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot)
en: calculates the mean for all data and adds a point at the corresponding position
tr: Tüm verinin ortalamasını hesaplar ve karşılık gelen konuma bir nokta ekler.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <summary>
en: Creates a box plot of one or more variables.
tr: Bir veya daha fazla değişkenin kutu grafiğini oluşturur.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <usage>
en: Choose numerical data to be plotted. Data can be organized in separate vectors, or in a single outcome variable and one or more grouping variables.
tr: Çizdirilecek sayısal verileri seçin. Veriler ayrı vektörler halinde veya tek bir sonuç değişkeni ve bir veya daha fazla gruplandırma değişkeni halinde düzenlenebilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Data format")
en: Select the format of your data. This can either be separate numerical vectors, or a single outcome variable split by one or more grouping variables.
tr: Verilerinizin biçimini seçin. Bu, ayrı sayısal vektörler veya bir veya daha fazla gruplama değişkenine bölünmüş tek bir sonuç değişkeni olabilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Variable(s):")
en: For separate variables mode: Select one or more numerical vectors.
tr: Ayrı değişkenler kipi için: Bir veya daha fazla sayısal vektör seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Outcome variable:")
en: For single(grouped) variable mode: Select one numerical vector as the outcome variable.
tr: Tek (gruplandırılmış) değişken kipi için: Sonuç değişkeni olarak bir sayısal vektör seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Group variable(s):")
en: For single(grouped) variable mode: Select one or more vectors by which to group the outcome variable. Group variables should have the same length as the outcome variable.
tr: Tek (gruplandırılmış) değişken kipi için: Sonuç değişkeninin gruplandırılacağı bir veya daha fazla vektör seçin. Grup değişkenleri sonuç değişkeniyle aynı uzunlukta olmalıdır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Dodged groups")
en: For single(grouped) variable mode: Dodging boxes within one or more groups can be a nice option when the outcome is split by several group variables. This allows you to select, across how many group variables, boxes should be dodged ("0" for no dodging, "1" to dodge only the first group variable).
tr: Tek (gruplandırılmış) değişken kipi için: Bir veya daha fazla grup içindeki kutulardan kaçmak, sonuç birkaç grup değişkenine bölündüğünde iyi bir seçenek olabilir. Bu, kaç grup değişkeni arasında kutulardan kaçılması gerektiğini seçmenize olanak tanır ("kaçınma olmaması için ‘0’, yalnızca ilk grup değişkeninden kaçınmak için ‘1’).

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Box width")
en: Allows to change the width of the boxes, relative to the entire plot.
tr: Tüm grafiğe göre kutuların genişliğini değiştirmenize olanak sağlar.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "orientation")
en: Orientation of the plot: horizontal or vertical.
tr: Grafiğin yönü: Yatay veya dikey.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Draw Notches")
en: Whether to draw notches
tr: Çentiklerin çizilip çizilmeyeceği

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Draw Outliers")
en: Whether to draw outliers (if any). Outliers are draw as dots, if this option is checked.
tr: Aykırı değerlerin çizilip çizilmeyeceği (varsa). Bu seçenek işaretlendiğinde aykırı değerler nokta olarak çizilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show mean")
en: Whether to draw a mark indicating the mean.
tr: Ortalamayı belirten bir im çizilip çizilmeyeceği.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Trim of arithmetic mean")
en: Trim applies only to the arithmetic mean. By default trim is set to zero. It defines the fraction of observations to be trimmed from each end of a variable before the arithmetic mean is computed.
tr: Kırpma yalnızca aritmetik ortalamaya uygulanır. Öntanımlı olarak kırpma sıfıra ayarlıdır. Aritmetik ortalama hesaplanmadan önce bir değişkenin her bir ucundan kesilecek gözlemlerin oranını tanımlar.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "mean symbol")
en: If the mean is to be indicated: Symbol to use as mark.
tr: Ortalamanın belirtilmesi gerekiyorsa: İm olarak kullanılacak sembol.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Type of mean")
en: Use this option to select a specific type of mean. The arithmetic mean is the default. Others include the geometric mean, the harmonic mean and interquartile mean (IQM).
tr: Belirli bir ortalama türünü seçmek için bu seçeneği kullanın. Aritmetik ortalama öntanımlı değerdir. Diğerleri geometrik ortalamayı, harmonik ortalamayı ve çeyrekler arası ortalamayı (IQM) içerir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "show standard deviation")
en: Whether to draw a mark indicating the standard deviation.
tr: Standart sapmayı gösteren bir imin çizilip çizilmeyeceği.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "standard deviation symbol (upper)")
en: If the standard deviation is to be indicated: Symbol to use as mark for the upper sd.
tr: Standart sapmanın belirtilmesi gerekiyorsa: Üst SD için im olarak kullanılacak sembol.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "standard deviation symbol (lower)")
en: If the standard deviation is to be indicated: Symbol to use as mark for the lower sd.
tr: Standart sapmanın belirtilmesi gerekiyorsa: Alt SD için im olarak kullanılacak sembol.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "size")
en: Size of mean / sd indicators. This option is only available, if at least one of mean or sd are to be drawn.
tr: Ortalama/Standart Sapma göstergelerinin boyutu. Bu seçenek yalnızca ortalama veya standart sapmadan en az birinin çizilmesi durumunda kullanılabilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Color")
en: Color of mean / sd indicators. This option is only available, if at least one of mean or sd are to be drawn.
tr: Ortalama/Standart Sapma göstergelerinin rengi. Bu seçenek yalnızca ortalama veya standart sapmadan en az birinin çizilmesi durumunda kullanılabilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting title="..."> (refers to element labelled "Plot Options")
en: General plot Options
tr: Genel Grafik Seçenekleri

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) <settings> <setting title="General plot Options"> (refers to element labelled "Plot Options")
en: Since these settings are reused in further plugins, they are documented on a page of their own: See <link href="rkward://component/plot_options"/>.
tr: Bu ayarlar başka eklentilerde de yeniden kullanıldığından, kendi sayfalarında belgelenmiştir: <link href="rkward://component/plot_options"/> bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <radio label="...">
en: Data format
tr: Veri biçimi

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <radio label="Data format"> <option label="...">
en: Separate variables
tr: Ayrı değişkenler

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <radio label="Data format"> <option label="...">
en: Single (grouped) variable
tr: Tekli (gruplanmış) değişken

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <varslot label="...">
en: Variable(s):
tr: Değişkenler:

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <varslot label="...">
en: Outcome variable:
tr: Sonuç değişkeni:

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <varslot label="...">
en: Group variable(s):
tr: Grup değişkenleri:

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <spinbox label="...">
en: Dodged groups
tr: Kaçınılan gruplar

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Labels"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie cha
en: Labels
tr: Etiketler

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <frame label="Labels"> <radio label="...">
en: Labeling
tr: Etiketlendirme

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <spinbox label="...">
en: Box width
tr: Kutu genişliği

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: orientation
tr: Yönelim

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <radio label="orientation"> <option label="...">
en: horizontal
tr: Yatay

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <radio label="orientation"> <option label="...">
en: vertical
tr: Dikey

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Draw Notches
tr: Çentikleri Çiz

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Draw Outliers
tr: Ana Hatları Çiz

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: Size and color of marks
tr: İmlerin boyutu ve rengi

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <frame label="Size and color of marks"> <spinbox label="...">
en: size
tr: Boyut

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <frame label="Size and color of marks"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <frame label="Rug"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialo
en: Color
tr: Renk

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: Show mean
tr: Ortalamayı göster

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <frame label="Show mean"> <spinbox label="...">
en: mean symbol
tr: Ortalama sembolü

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <frame label="Show mean"> <radio label="...">
en: Type of mean
tr: Ortalamanın türü

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> [...] <radio label="Type of mean"> <option label="...">
en: Arithmetic mean
tr: Aritmetik ortalama

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> [...] <radio label="Type of mean"> <option label="...">
en: Geometric mean
tr: Geometrik ortalama

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> [...] <radio label="Type of mean"> <option label="...">
en: Harmonic mean
tr: Harmonik ortalama

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> [...] <radio label="Type of mean"> <option label="...">
en: Interquartile mean (IQM)
tr: Çeyrekler arası ortalama (IQM)

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <frame label="Show mean"> <spinbox label="...">
en: Trim of arithmetic mean
tr: Aritmetik ortalamanın kırpımı

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: show standard deviation
tr: Standart sapmayı göster

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <frame label="show standard deviation"> <spinbox label="...">
en: standard deviation symbol (upper)
tr: Standart sapma sembolü (üst)

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <frame label="show standard deviation"> <spinbox label="...">
en: standard deviation symbol (lower)
tr: Standart sapma sembolü (alt)

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Axis/Title"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Options"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Emp
en: Plot Options
tr: Grafik Seçenekleri

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot)
en: Highest density regions
tr: En yüksek yoğunluklu bölgeler

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot)
en: Length
tr: Uzunluk

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <summary>
en: Plot an estimated density curve. Highest density regions can be marked up.
tr: Tahmini bir yoğunluk eğrisi çizin. En yüksek yoğunluklu bölgeler imlenebilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <usage>
en: Select a numeric vector to estimate density for. For further options, see below.
tr: Yoğunluğunu tahmin etmek için sayısal bir vektör seçin. Daha fazla seçenek için aşağıya bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: A numeric vector to estimate density for.
tr: Yoğunluğunu tahmin etmek için sayısal bir vektör.

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "type of plot")
en: Type of plot: Plain density curve, or density curve with highest density regions marked up. For the second option, only the gaussian smoothing kernel is available (see below).
tr: Grafik türü: Düz yoğunluk eğrisi veya en yüksek yoğunluk bölgelerinin imlendiği yoğunluk eğrisi. İkinci seçenek için yalnızca Gauss pürüzsüzleştirme çekirdeği kullanılabilir (aşağıya bakın).

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Smoothing Kernel")
en: Smoothing kernel to use. See <link href="rkward://rhelp/density"/> for details on the available kernels.
tr: Kullanılacak çekirdeği pürüzsüzleştirmek. Kullanılabilir çekirdeklerle ilgili ayrıntılar için <link href="rkward://rhelp/density"/> bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Bandwidth")
en: Mode of choosing bandwidth. This is only applicable for gaussian smoothing kernels. This is the <i>bw</i> option of <link href="rkward://rhelp/density">density()</link>.
tr: Bant genişliği seçme kipi. Bu yalnızca Gauss pürüzsüzleştirme çekirdekleri için geçerlidir. Bu, <link href="rkward://rhelp/density">density()</link>’nin <i>bw</i> seçeneğidir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Adjust Bandwidth") i18n: ectx: (Loaded from Histogram) <settings> <setting> (refers to element labelled "Adjust Bandwidth")
en: Factor to adjust the bandwidth by.
tr: Bant genişliğini ayarlama çarpanı.

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Remove Missing Values")
en: Whether missing values should be removed. Otherwise missing values lead to an error during density estimation.
tr: Eksik değerlerin kaldırılıp kaldırılmayacağı. Aksi takdirde eksik değerler yoğunluk tahmininde hataya neden olur.

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Resolution")
en: Resolution of the density estimation, i.e. the number of (equally spaced) points at which the density is estimated.
tr: Yoğunluk tahmininin çözünürlüğü, yani yoğunluğun tahmin edildiği (eşit aralıklı) noktaların sayısı.

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Add rug") i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) <settings> <setting> (refers to element labelled "Add rug to plot")
en: Should a rug be added to the plot?
tr: Grafiğe bir halı eklenmeli mi?

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Ticksize")
en: Height of the rug ticks, where 1 corresponds to the height of the entire plot.
tr: Halı tiklerinin yüksekliği; burada 1, tüm halının yüksekliğine karşılık gelir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Line width of ticks")
en: Line width of the rug.
tr: Halı çizgilerinin genişliği.

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Side of Rug")
en: Should the rug be shown at the top or at the bottom of the plot?
tr: Halı grafiğin üstünde mi yoksa altında mı gösterilmeli?

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Color")
en: Color to use for drawing the rug.
tr: Halıyı çizerken kullanılacak renk.

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot Options")
en: Further options regarding the look of the plot. See <link href="rkward://component/plot_options"/> for details.
tr: Grafiğin görünümüyle ilgili diğer seçenekler. Ayrıntılar için <link href="rkward://component/plot_options"/> bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Variable(s)"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="Variable(s)"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Histogram) <dialog label="Histogram"> <
en: variable(s):
tr: Değişkenler:

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: type of plot
tr: Grafiğin türü

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <radio label="type of plot"> <option label="...">
en: plot normal density
tr: Normal yoğunluğu çizdir

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <radio label="type of plot"> <option label="...">
en: plot highest density regions
tr: En yüksek yoğunluklu bölgeleri çizdir

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: density estimation options
tr: Yoğunluk tahmin seçenekleri

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <frame label="density estimation options"> <dropdown label="...">
en: Smoothing Kernel
tr: Çekirdek Pürüzsüzleştiricisi

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> [...] <dropdown label="Smoothing Kernel"> <option label="...">
en: gaussian (default)
tr: Gaus (Öntanımlı)

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> [...] <dropdown label="Smoothing Kernel"> <option label="...">
en: rectangular
tr: Dikdörtgen

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> [...] <dropdown label="Smoothing Kernel"> <option label="...">
en: triangular
tr: Üçgen

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> [...] <dropdown label="Smoothing Kernel"> <option label="...">
en: epanechnikov
tr: Epaneçnikov

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> [...] <dropdown label="Smoothing Kernel"> <option label="...">
en: biweight
tr: İki Ağırlıklı

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> [...] <dropdown label="Smoothing Kernel"> <option label="...">
en: cosine
tr: Kosinüs

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> [...] <dropdown label="Smoothing Kernel"> <option label="...">
en: optcosine
tr: Opt Kosinüs

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <frame label="density estimation options"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Histogram) <dialog label="Histogram"> <tab label="Density"> <frame label="Bandwidth options"> <dropdown label="...">
en: Bandwidth
tr: Bant Genişliği

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <frame label="density estimation options"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Histogram) <dialog label="Histogram"> <tab label="Density"> <frame label="Bandwidth options"> <spinbox label="...">
en: Adjust Bandwidth
tr: Bant Genişliğini Ayarla

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <frame label="density estimation options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Histogram) <dialog label="Histogram"> <tab label="Density"> <frame label="General options"> <checkbox label="...">
en: Remove Missing Values
tr: Eksik Değerleri Kaldır

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <frame label="density estimation options"> <spinbox label="...">
en: Resolution
tr: Çözünürlük

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="Further options"> <frame label="...">
en: Rug
tr: Halı

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <frame label="Rug"> <checkbox label="...">
en: Add rug
tr: Halı ekle

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <frame label="Rug"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="Further options"> <frame label="Rug"> <spinbox label="...">
en: Ticksize
tr: Tik boyutu

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <frame label="Rug"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="Further options"> <frame label="Rug"> <spinbox label="...">
en: Line width of ticks
tr: Tiklerin çizgi genişliği

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <frame label="Rug"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="Further options"> <frame label="Rug"> <radio label="...">
en: Side of Rug
tr: Halının kenarı

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> [...] <radio label="Side of Rug"> <option label="...">
en: Rug on Bottom
tr: Halı altta

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> [...] <radio label="Side of Rug"> <option label="...">
en: Rug on Top
tr: Halı üstte

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="...">
en: Axis/Title
tr: Eksen/Başlık

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Dot chart)
en: dotchart() is somewhat picky about data type
tr: dotchart(), veri türü hakkında biraz seçicidir

note: i18n: ectx: (Loaded from Dot chart) i18n: ectx: (Loaded from Pareto chart) i18n: ectx: (Loaded from Pie chart)
en: Data is not numeric, but proceeding as requested.\nDid you forget to check the tabulate option?
tr: Veriler sayısal değil, istendiği gibi ilerliyor.
    Tablolama seçeneğini işaretlemeyi unuttunuz mu?

note: i18n: ectx: (Loaded from Dot chart) i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="...">
en: Dot chart
tr: Nokta grafiği

note: i18n: ectx: (Loaded from Dot chart) <summary>
en: Draw a dot chart
tr: Bir nokta grafiği çiz

note: i18n: ectx: (Loaded from Dot chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "Variable")
en: If your data is already suitable for plotting, directly, specify it here. Otherwise, leave this empty, and check the <i><label id="tabulate"/></i> option, below.
tr: Verileriniz halihazırda çizime uygunsa doğrudan burada belirtin. Aksi takdirde, bunu boş bırakın ve aşağıdaki <i><label id="tabulate"/></i> seçeneğini işaretleyin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Dot chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot Options") i18n: ectx: (Loaded from Pie chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot Options")
en: Generic plot options. See <link href="rkward://component/plot_options"/>.
tr: Genel grafik seçenekleri. <link href="rkward://component/plot_options"/> bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function)
en: Empirical Cumulative Distribution Function
tr: Ampirik Kümülatif Dağılım İşlevi

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function)
en: Minimum
tr: En az

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function)
en: Maximum
tr: En çok

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) <summary>
en: Plot an empirical cumulative distribution function.
tr: Ampirik bir kümülatif dağılım işlevini çizin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) <usage>
en: Select a variable to plot an ECDF for. The theoretical normal distribution and a rug can be added to the plot.
tr: ECDF’nin grafiğinin çizileceği bir değişken seçin. Grafiğe teorik normal dağılım ve bir halı eklenebilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: The variable to plot the ECDF
tr: ECDF’yi çizdirecek değişken

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) <settings> <setting> (refers to element labelled "Step function plot options")
en: Options to change the look of the ECDF plot itself. Refer to <link href="rkward://component/plot_stepfun_options"/> for details.
tr: ECDF grafiğinin görünümünü değiştirme seçenekleri. Ayrıntılar için <link href="rkward://component/plot_stepfun_options"/> adresine bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) <settings> <setting> (refers to element labelled "Draw Theoretical Normal Distribution")
en: Should a theoretical normal distribution curve be added to the plot?
tr: Grafiğe teorik bir normal dağılım eğrisi eklenmeli mi?

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) <settings> <setting> (refers to element labelled "Adjust to mean and sd of data")
en: Should the normal distribution curve be adjusted to match the mean and standard deviation of the plotted data? If this is not set a normal curve with mean 0 and sd 1 is drawn.
tr: Normal dağılım eğrisi çizilen verilerin ortalama ve standart sapmasına uyacak şekilde ayarlanmalı mıdır? Bu ayarlanmazsa ortalaması 0 ve standart sapması 1 olan normal bir eğri çizilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) <settings> <setting> (refers to element labelled "Color")
en: Color of the theoretical normal distribution curve.
tr: Teorik normal dağılım eğrisinin rengi.

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) <settings> <setting> (refers to element labelled "Side of Rug")
en: Should the rug be added above or below the plot?
tr: Halı grafiğin üstüne mi yoksa altına mı eklenmeli?

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) <settings> <setting> (refers to element labelled "Ticksize")
en: Height of the rug ticks
tr: Halı tiklerinin yüksekliği

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) <settings> <setting> (refers to element labelled "Line width of ticks")
en: Line width of the rug ticks
tr: Halı tiklerinin çizgi genişliği

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) <settings> <setting> (refers to element labelled "Color")
en: Color of the rug
tr: Halının rengi

note: i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot Options")
en: Further generic plot options. Refer to <link href="rkward://component/plot_options"/> for details.
tr: Ek genel grafik seçenekleri. Ayrıntılar için <link href="rkward://component/plot_options"/> bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="...">
en: Empirical Distribution Function
tr: Ampirik Dağılım İşlevi

note: i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="...">
en: Step function options
tr: Adım işlevi seçenekleri

note: i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="Step function options"> <embed label="...">
en: Step function plot options
tr: Adım işlevi grafiği seçenekleri

note: i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="...">
en: Further options
tr: Ek seçenekler

note: i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="Further options"> <frame label="...">
en: Theoretical Normal Distribution
tr: Teorik Normal Dağılım

note: i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="Further options"> <frame label="Theoretical Normal Distribution"> <checkbox label="...">
en: Draw Theoretical Normal Distribution
tr: Teorik Normal Dağılım Çiz

note: i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="Further options"> <frame label="Theoretical Normal Distribution"> <checkbox label="...">
en: Adjust to mean and sd of data
tr: Verinin ortalamasını ve standart sapmasını ayarla

note: i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="Further options"> <frame label="Rug"> <checkbox label="...">
en: Add rug to plot
tr: Grafiğe halı ekle

note: i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> [...] <radio label="Side of Rug"> <option label="...">
en: Rug on bottom
tr: Halı altta

note: i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> [...] <radio label="Side of Rug"> <option label="...">
en: Rug on top
tr: Halı üstte

note: i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="...">
en: Title/Axis
tr: Başlık/Eksen

note: i18n: ectx: (Loaded from Histogram)
en: Density curve
tr: Yoğunluk eğrisi

note: i18n: ectx: (Loaded from Histogram) <summary>
en: Plot a histogram.
tr: Bir histogram çizin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Histogram) <usage>
en: Select a variable to plot a histogram. For available options, see below.
tr: Histogramı çizmek için bir değişken seçin. Kullanılabilir seçenekler için aşağıya bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Histogram) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: The variable to plot the histogram for
tr: Histogramın grafiğini çizecek değişken

note: i18n: ectx: (Loaded from Histogram) <settings> <setting> (refers to element labelled "Histogram Options")
en: Options concerning the calculation and look of the histogram. Refer to <link href="rkward://component/histogram_options"/> for details.
tr: Histogramın hesaplanmasına ve görünümüne ilişkin seçenekler. Ayrıntılar için <link href="rkward://component/histogram_options"/> bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Histogram) <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot Density curve")
en: Should a density curve be plotted over the histogram? This option is only available, if the histogram is density scaled.
tr: Histogramın üzerine bir yoğunluk eğrisi çizilmeli mi? Bu seçenek yalnızca histogramın yoğunluk ölçekli olması durumunda kullanılabilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Histogram) <settings> <setting> (refers to element labelled "Color")
en: Which color should the density line be drawn in?
tr: Yoğunluk çizgisi hangi renkte çizilmelidir?

note: i18n: ectx: (Loaded from Histogram) <settings> <setting> (refers to element labelled "Bandwidth")
en: The smoothing bandwidth used to calculate the density estimate. See <link href="rkward://rhelp/density"/> for details.
tr: Yoğunluk tahminini hesaplamak için kullanılan yumuşatma bant genişliği. Ayrıntılar için <link href="rkward://rhelp/density"/> bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Histogram) <settings> <setting> (refers to element labelled "Remove Missing Values")
en: Remove missing values? If not checked, missing values will cause an error.
tr: Eksik değerler kaldırılsın mı? İşaretlenmezse eksik değerler hataya neden olur.

note: i18n: ectx: (Loaded from Histogram) <settings> <setting> (refers to element labelled "resolution")
en: Number of equally spaced points to estimate the density at.
tr: Yoğunluğu tahmin etmek için eşit aralıklı noktaların sayısı.

note: i18n: ectx: (Histogram) <dialog label="Histogram"> <tab label="Variable(s)"> <embed label="...">
en: Generic Plot Options
tr: Genel Grafik Seçenekleri

note: i18n: ectx: (Histogram) <dialog label="Histogram"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Histogram) <dialog label="Histogram"> <tab label="Histogram Options"> <embed label="...">
en: Histogram Options
tr: Histogram Seçenekleri

note: i18n: ectx: (Histogram) <dialog label="Histogram"> <tab label="...">
en: Density
tr: Yoğunluk

note: i18n: ectx: (Histogram) <dialog label="Histogram"> <tab label="Density"> <checkbox label="...">
en: Plot Density curve
tr: Yoğunluk eğrisi çizdir

note: i18n: ectx: (Histogram) <dialog label="Histogram"> <tab label="Density"> <frame label="...">
en: General options
tr: Genel seçenekler

note: i18n: ectx: (Histogram) <dialog label="Histogram"> <tab label="Density"> <frame label="General options"> <spinbox label="...">
en: resolution
tr: Çözünürlük

note: i18n: ectx: (Histogram) <dialog label="Histogram"> <tab label="Density"> <frame label="...">
en: Bandwidth options
tr: Bant genişliği seçenekleri

note: i18n: ectx: (Loaded from Pareto chart) i18n: ectx: (Pareto chart) <dialog label="...">
en: Pareto chart
tr: Pareto çizelgesi

note: i18n: ectx: (Loaded from Pareto chart) <summary>
en: Creates a pareto chart, and (optionally) prints the values.
tr: Bir pareto grafiği oluşturur ve (isteğe bağlı olarak) değerleri yazdırır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Pareto chart) <usage>
en: Choose a vector or a factor to be plotted. The frequency, cumulative frequency, percentage and cumulative percentage will be printed under the plot.
tr: Çizilecek bir vektör veya çarpan seçin. Sıklık, kümülatif sıklık, yüzde ve kümülatif yüzde grafiğin altında yazdırılacaktır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Pareto chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "Raw vector to plot")
en: If your data is already contains defect counts or defect costs, or other data suitable for direct display in a pareto chart, specify it here. Otherwise, leave this empty, and check the "Tabulate" option, above.
tr: Verileriniz zaten kusur sayılarını veya kusur maliyetlerini ya da pareto çizelgesinde doğrudan görüntülenmeye uygun başka verileri içeriyorsa bunları burada belirtin. Aksi takdirde, bunu boş bırakın ve yukarıdaki ‘Tablola’ seçeneğini işaretleyin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Pareto chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "Print descriptives")
en: Whether to print the frequency, cumulative frequency, percentage and cumulative percentage below the plot in the output window.
tr: Çıkış penceresindeki grafiğin altında sıklık, kümülatif sıklık, yüzde ve kümülatif yüzdenin yazdırılıp yazdırılmayacağı.

note: i18n: ectx: (Loaded from Pareto chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot Options")
en: Further options for the plot. Refer to <link href="rkward://component/plot_options"/> for details.
tr: Grafiğin ek seçenekleri. Ayrıntılar için <link href="rkward://component/plot_options"/> bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: (Pareto chart) <dialog label="Pareto chart"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: Raw vector to plot
tr: Ham vektörden grafiğe

note: i18n: ectx: (Pareto chart) <dialog label="Pareto chart"> <tab label="Variables"> <checkbox label="...">
en: Print descriptives
tr: Açıklayıcıları yazdır

note: i18n: ectx: (Loaded from Pie chart) i18n: ectx: (Stripchart) <dialog label="Stripchart"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: Orientation
tr: Yönelim

note: i18n: ectx: (Loaded from Pie chart)
en: Clockwise
tr: Saat yönünde

note: i18n: ectx: (Loaded from Pie chart)
en: Counter clockwise
tr: Saatin tersi yönünde

note: i18n: ectx: (Loaded from Pie chart) i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="...">
en: Pie chart
tr: Pasta grafiği

note: i18n: ectx: (Loaded from Pie chart) <summary>
en: Draw a pie chart
tr: Bir pasta grafiği çiz

note: i18n: ectx: (Loaded from Pie chart) <usage>
en: Draws a pie chart from numerical data, or from tabulated data. Further options are available on the second tab.
tr: Sayısal verilerden veya tablolanmış verilerden pasta grafiği çizer. İkinci sekmede daha fazla seçenek bulunur.

note: i18n: ectx: (Loaded from Pie chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "Colors")
en: Type of colors to use.
tr: Kullanılacak renklerin sayısı.

note: i18n: ectx: (Loaded from Pie chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "clockwise")
en: Define if slices should be drawn clockwise or counter clockwise.
tr: Dilimlerin saat yönünde mi yoksa saat yönünün tersi yönde mi çizilmesi gerektiğini tanımlayın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Pie chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "Radius")
en: Radius of the pie. For long labels it may be necessary to make the pie smaller than the default.
tr: Pastanın yarıçapı. Uzun etiketler için pastayı öntanımlı değerden daha küçük yapmak gerekebilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Pie chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "density")
en: Density of shading lines (lines per inch). The default value of -1 means no shading lines are drawn.
tr: Gölgeleme çizgilerinin yoğunluğu (inç başına çizgiler). Öntanımlı değer olan -1, hiçbir gölgeleme çizgisinin çizilmediği anlamına gelir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Pie chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "increment in density")
en: The density of shading lines can be varied per pie slice. Set this to values other than 0 to get different densities of shading lines for each slice.
tr: Gölgeleme çizgilerinin yoğunluğu pasta dilimi başına değiştirilebilir. Her dilim için farklı yoğunlukta gölgeleme çizgileri elde etmek için bunu 0’dan farklı değerlere ayarlayın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Pie chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "angle")
en: Slope of shading lines, given as an angle in degrees (counter-clockwise). This option is only available, if shading lines are drawn, as controlled by the density options above.
tr: Derece cinsinden açı olarak verilen gölgeleme çizgilerinin eğimi (saat yönünün tersine). Bu seçenek yalnızca yukarıdaki yoğunluk seçenekleriyle kontrol edildiği şekilde gölgeleme çizgileri çizilmişse kullanılabilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Pie chart) <settings> <setting> (refers to element labelled "increment in angle")
en: The slope of shading lines can be varied per pie slice. Set this to values other than 0 to get different slopes of shading lines for each slice. This option is only available, if shading lines are drawn, as controlled by the density options above.
tr: Gölgeleme çizgilerinin eğimi pasta dilimi başına değiştirilebilir. Her dilim için gölgeleme çizgilerinin farklı eğimlerini elde etmek için bunu 0 dışındaki değerlere ayarlayın. Bu seçenek yalnızca yukarıdaki yoğunluk seçenekleriyle denetlendiği şekilde gölgeleme çizgileri çizilmişse kullanılabilir.

note: i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie chart"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: Colors
tr: Renkler

note: i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie chart"> <tab label="Options"> <radio label="Colors"> <option label="...">
en: Default (pastel)
tr: Öntanımlı (Pastel)

note: i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie chart"> <tab label="Options"> <radio label="Colors"> <option label="...">
en: Grayscale
tr: Gri tonlu

note: i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie chart"> <tab label="Options"> <radio label="Colors"> <option label="...">
en: Rainbow colors
tr: Gökkuşağı renkleri

note: i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie chart"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: clockwise
tr: Saat yönünde

note: i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie chart"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Radius
tr: Yarıçap

note: i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie chart"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: Shading
tr: Gölgelendirme

note: i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie chart"> <tab label="Options"> <frame label="Shading"> <spinbox label="...">
en: density
tr: Yoğunluk

note: i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie chart"> <tab label="Options"> <frame label="Shading"> <spinbox label="...">
en: increment in density
tr: Yoğunluktaki artış

note: i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie chart"> <tab label="Options"> <frame label="Shading"> <spinbox label="...">
en: angle
tr: Açı

note: i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie chart"> <tab label="Options"> <frame label="Shading"> <spinbox label="...">
en: increment in angle
tr: Açıdaki artış

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic Plot) <summary>
en: This is an implementation of the standard (traditional S) graphics function <b>plot</b>.
tr: Bu, standart (geleneksel S) grafik işlevinin <b>plot</b> uygulamasıdır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic Plot) <usage>
en: Choose the X and Y variables and customize the options to draw the plot.
tr: X ve Y değişkenlerini seçin ve grafiği çizme seçeneklerini özelleştirin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic Plot) <usage>
en: Note: <b>plot</b> is a generic function. The type of plot you will actually get depends on the type of the input variables. For instance, for numeric vectors a scatterplot is produced (see below), while for data.frames as scatterplot matrix is plotted, etc. This is often useful to provide a meaningful visualization of the data, but does not allow for fine grained control.
tr: Not: <b>plot</b>, genel bir işlevdir. Gerçekte elde edeceğiniz grafiğin türü, giriş değişkenlerinin türüne bağlıdır. Örneğin, sayısal vektörler için bir dağılım grafiği üretilir (aşağıya bakın), veri çerçeveleri için ise dağılım grafiği matrisi çizilir, vb. Bu genellikle verilerin anlamlı bir görselleştirilmesini sağlamak için faydalıdır; ancak ayrıntılı denetime izin vermez.

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "X variable")
en: This is the <i>x</i> argument. And it is required to draw any plot. In the simplest case of plotting variables of class type integer/numeric, when "Y Variable" is not provided, this is actually the y-coordinate and the indices of the plotting variable is taken as the x-coordinate. See R reference on 'plot' for more details.
tr: Bu <i>x</i> argümanıdır. Ve herhangi bir grafiği çizmek için gereklidir. Tamsayı/sayısal sınıf türü değişkenlerin çiziminin en basit durumunda, ‘Y Değişkeni’ sağlanmadığında, bu aslında y koordinatıdır ve çizim değişkeninin indeksleri x koordinatı olarak alınır. Daha fazla ayrıntı için ‘plot’ üzerine olan R başvurusuna bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Y variable")
en: This is the <i>y</i> argument. Note that this is not always needed, and does not have an effect for some types of x variables.
tr: Bu, <i>y</i> argümanıdır. Bunun her zaman gerekli olmadığını ve bazı x değişken türleri için bir etkisi olmadığını unutmayın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot Options")
en: Further generic plot options. Refer to <link href="rkward://component/plot_options"/> for details. Note that some of these settings may not have an effect, depending on the type of plot actually produced.
tr: Ek grafik seçenekleri. Ayrıntılar için <link href="rkward://component/plot_options"/> bölümüne bakın. Gerçekte üretilen grafiğin türüne bağlı olarak bu ayarlardan bazılarının bir etkisi olmayabileceğini unutmayın.

note: i18n: ectx: (Generic Plot) <dialog label="Generic Plot"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: X variable
tr: X değişkeni

note: i18n: ectx: (Generic Plot) <dialog label="Generic Plot"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: Y variable
tr: Y değişkeni

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot)
en: Unequal number of X and Y variables given
tr: Eşit olmayan sayıda X ve Y değişkeni verildi

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot)
en: find range of X/Y values needed
tr: Gerekli X/Y değerleri aralığını bul

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot)
en: X variables
tr: X değişkenleri

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot)
en: Y variables
tr: Y değişkenleri

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: 'X' variables
tr: ‘X’ değişkenleri

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: 'Y' variables
tr: ‘Y’ değişkenleri

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <embed label="...">
en: General plot options
tr: Genel grafik seçenekleri

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: Points / lines
tr: Noktalar/Çizgiler

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <radio label="Points / lines"> <option label="...">
en: Same type for all variables
tr: Tüm değişkenler için aynı tür

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <radio label="Points / lines"> <option label="..."> i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <radio label="Color"> <option label="..."> i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplo
en: Different for each variable
tr: Her değişken için farklı

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <dropdown label="...">
en: Type of all points/lines
tr: Tüm noktaların/çizgilerin türleri

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <dropdown label="Type of all points/lines"> <option label="...">
en: Plot individual points
tr: Bireysel noktalar çizdir

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <dropdown label="Type of all points/lines"> <option label="...">
en: Plot lines
tr: Çizgiler çizdir

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <dropdown label="Type of all points/lines"> <option label="...">
en: Plot points connected by lines (both)
tr: Çizgiler ile bağlanan noktalar çizdir (her ikisi de)

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <dropdown label="Type of all points/lines"> <option label="...">
en: Plot points overlaid by lines
tr: Üzerilerinden çizgiler geçen noktalar çizdir

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <dropdown label="Type of all points/lines"> <option label="...">
en: Plot vertical lines from points to the zero axis (high-density)
tr: Noktalardan sıfır eksenine kadar dikey çizgiler çizdir (yüksek yoğunluklu)

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <dropdown label="Type of all points/lines"> <option label="...">
en: Step-function plots: the left edge defines the point
tr: Adım işlevi grafikleri: Sol kenar noktayı tanımlar

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <dropdown label="Type of all points/lines"> <option label="...">
en: Step-function plots: the right edge defines the point
tr: Adım işlevi grafikleri: Sağ kenar noktayı tanımlar

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <input label="...">
en: Vector of type specifiers
tr: Tür belirteçlerinin vektörü

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <radio label="Color"> <option label="...">
en: Same color for all variables
tr: Tüm değişkenler için aynı renk

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Options"> <text>
en: Enter value - for diff.col. enter a vector -<br/> eg: c(1,2) or c('red','green')
tr: diff.col için bir değer ve vektör gir<br/>örneğin: c(1,2) veya c('red','green')

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Further options"> <radio label="...">
en: Size
tr: Boyut

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Further options"> <radio label="Size"> <option label="..."> i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Further options"> <radio label="Symbol"> <option label="...">
en: Same for all variables
tr: Tüm değişkenler için aynı

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Further options"> <text>
en: A numerical value giving the amount by which plotting text and symbols should be scaled relative to the default.
tr: Çizdirilecek metnin ve sembollerinin öntanımlılara göre ölçeklendirilmesi gereken miktarı veren sayısal değer.

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Further options"> <input label="...">
en: Enter value - for diff.size. enter a vector -
tr: diff.size için bir değer ve vektör gir –

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Further options"> <radio label="...">
en: Symbol
tr: Sembol

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Further options"> <text>
en: Either an integer specifying a symbol or a single character to be used as the default in plotting points.
tr: Noktaların çizilmesinde öntanımlı olarak kullanılacak bir sembolü belirten bir tamsayı veya tek bir karakter.

note: i18n: ectx: (Scatterplot) <dialog label="Scatterplot"> <tab label="Further options"> <input label="...">
en: Enter value - for diff.symbol. enter a vector -
tr: diff.symbol için bir değer ve bir vektür gir –

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot Matrix) <summary>
en: Scatterplot matrix plot produces scatterplot matrices with univariate displays down the diagonal.
tr: Dağılım grafiği matris grafiği, köşegen boyunca tek değişkenli görüntülere sahip dağılım grafiği matrisleri üretir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot Matrix) <usage>
en: Choose one or more objects to be plotted. Choose the diagonal plot and how the scatterplots should be plotted from the options tab.
tr: Çizdirilecek bir veya daha fazla nesneyi seçin. Seçenekler sekmesinden çapraz grafiği ve dağılım grafiklerinin nasıl çizilmesi gerektiğini seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot Matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select a data matrix or a numeric data frame or more than one variables from a data matrix
tr: Bir veri matrisi veya sayısal bir veri çerçevesi veya bir veri matrisinden birden fazla değişken seçin

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot Matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Diagonal panels")
en: Select which plot should be plotted in the diagonal among
tr: Çapraz olarak hangi grafiğin çizilmesi gerektiğini seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot Matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Diagonal panels")
en: Density plot. See <link href="rkward://rhelp/density"/>
tr: Yoğunluk grafiği. <link href="rkward://rhelp/density"/> bölümüne bakın

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot Matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Diagonal panels")
en: Boxplot. See <link href="rkward://rhelp/boxplot"/>
tr: Kutu grafiği. <link href="rkward://rhelp/boxplot"/> bölümüne bakın

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot Matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Diagonal panels")
en: Histogram. See <link href="rkward://rhelp/histogram"/>
tr: Histogram. <link href="rkward://rhelp/histogram"/> bölümüne bakın

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot Matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Diagonal panels")
en: QQplot. See <link href="rkward://rhelp/qqplot"/>
tr: QQ Grafiği. <link href="rkward://rhelp/qqplot"/> bölümüne bakın

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot Matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Diagonal panels")
en: No plot. Do not plot anything in the diagonal
tr: Grafik yok. Çapraz içinde bir şey çizdirme

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot Matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot points")
en: Select it if you want points to be plotted in scatterplots.
tr: Noktaların dağılım grafiklerinde çizilmesini istiyorsanız bunu seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot Matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot smooth")
en: Select it if you want a lowess smooth to be plotted in scatterplots.
tr: Dağılım grafiklerinde en düşük pürüzsüzlüğün çizilmesini istiyorsanız bunu seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Scatterplot Matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot data concentration ellipses")
en: Select it if you want data-concentration ellipses to be plotted in scatterplots. The ellipses are plotted at levels 0.5 and 0.9.
tr: Veri konsantrasyonu elipslerinin dağılım grafiklerinde çizilmesini istiyorsanız bunu seçin. Elipsler 0,5 ve 0,9 düzeylerinde çizilmiştir.

note: i18n: ectx: (Scatterplot Matrix) <dialog label="Scatterplot Matrix"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: Diagonal panels
tr: Çapraz paneller

note: i18n: ectx: (Scatterplot Matrix) <dialog label="Scatterplot Matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Diagonal panels"> <option label="...">
en: Density plot
tr: Yoğunluk Grafiği

note: i18n: ectx: (Scatterplot Matrix) <dialog label="Scatterplot Matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Diagonal panels"> <option label="...">
en: QQplot
tr: QQ Grafiği

note: i18n: ectx: (Scatterplot Matrix) <dialog label="Scatterplot Matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Diagonal panels"> <option label="...">
en: No plot
tr: Grafik Yok

note: i18n: ectx: (Scatterplot Matrix) <dialog label="Scatterplot Matrix"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Plot points
tr: Noktaları çizdir

note: i18n: ectx: (Scatterplot Matrix) <dialog label="Scatterplot Matrix"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Plot smooth
tr: Pürüzsüzlük çizdir

note: i18n: ectx: (Scatterplot Matrix) <dialog label="Scatterplot Matrix"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Plot data concentration ellipses
tr: Veri konsantrasyon elipslerini çizdir

note: i18n: ectx: (Loaded from Stem-and-Leaf Plots) <summary>
en: This produces a stem-and-leaf plot.
tr: Bu, bir kök ve yaprak grafiği üretir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Stem-and-Leaf Plots) <usage>
en: Choose the data to produce the stem-and-leaf plot. See <link href="rkward://rhelp/stem"/>. For a more sophisticated stem-and-leaf plot refer to the <link href="http://cran.r-project.org/src/contrib/Descriptions/Rcmdr.html">Rcmdr package</link>.
tr: Kök ve yaprak grafiğini üretmek için kullanılacak veriyi seçin. <link href="rkward://rhelp/stem"/> bölümüne bakın. Daha sofistike bir kök ve yaprak grafiği için <link href="http://cran.r-project.org/src/contrib/Descriptions/Rcmdr.html">Rcmdr paketine</link> bakabilirsiniz.

note: i18n: ectx: (Loaded from Stem-and-Leaf Plots) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable:")
en: Select the data to be computed. The vectors need to be numeric.
tr: Hesaplanacak verileri seçin. Vektörlerin sayısal olması gerekir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Stem-and-Leaf Plots) <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot length (scale)")
en: This controls the length of the plot. A scale of 2 will make the plot roughly twice as long as the default.
tr: Bu, grafiğin uzunluğunu denetler. 2 ölçeği, grafiğin kabaca öntanımlının iki katı uzunlukta olmasını sağlar.

note: i18n: ectx: (Loaded from Stem-and-Leaf Plots) <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot width")
en: This controls the width of the plot.
tr: Bu, grafiğin genişliğini denetler.

note: i18n: ectx: (Loaded from Stem-and-Leaf Plots) <settings> <setting> (refers to element labelled "Tolerance")
en: This defines the tolerance.
tr: Bu, toleransı tanımlar.

note: i18n: ectx: (Stem-and-Leaf Plots) <dialog label="...">
en: Stem-and-Leaf Plots
tr: Kök ve Yaprak Grafikleri

note: i18n: ectx: (Stem-and-Leaf Plots) <dialog label="Stem-and-Leaf Plots"> <tab label="...">
en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

note: i18n: ectx: (Stem-and-Leaf Plots) <dialog label="Stem-and-Leaf Plots"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="...">
en: variable:
tr: Değişken:

note: i18n: ectx: (Stem-and-Leaf Plots) <dialog label="Stem-and-Leaf Plots"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Plot length (scale)
tr: Grafik uzunluğu (Ölçek)

note: i18n: ectx: (Stem-and-Leaf Plots) <dialog label="Stem-and-Leaf Plots"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Plot width
tr: Grafik genişliği

note: i18n: ectx: (Stem-and-Leaf Plots) <dialog label="Stem-and-Leaf Plots"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Tolerance
tr: Tolerans

note: i18n: ectx: (Loaded from Stripchart) i18n: ectx: (Stripchart) <dialog label="Stripchart"> <tab label="Variable(s)"> <varslot label="...">
en: Group
tr: Grup

note: i18n: ectx: (Stripchart) <dialog label="Stripchart"> <tab label="Variable(s)"> <varslot label="...">
en: variable
tr: Değişken

note: i18n: ectx: (Stripchart) <dialog label="Stripchart"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: Treatment of identical values
tr: Aynı değerlerin işlenmesi

note: i18n: ectx: (Stripchart) <dialog label="Stripchart"> <tab label="Options"> <radio label="Treatment of identical values"> <option label="...">
en: Overplot
tr: Ayrıntılı Çizim

note: i18n: ectx: (Stripchart) <dialog label="Stripchart"> <tab label="Options"> <radio label="Treatment of identical values"> <option label="..."> i18n: ectx: (Stripchart) <dialog label="Stripchart"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Jitter
tr: Titreşim

note: i18n: ectx: (Stripchart) <dialog label="Stripchart"> <tab label="Options"> <radio label="Treatment of identical values"> <option label="...">
en: Stack
tr: Yığın

note: i18n: ectx: (Stripchart) <dialog label="Stripchart"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Offset
tr: Ofset

note: i18n: ectx: (Stripchart) <dialog label="Stripchart"> <tab label="Options"> <radio label="Orientation"> <option label="...">
en: Horizontal
tr: Yatay

note: i18n: ectx: (Stripchart) <dialog label="Stripchart"> <tab label="Options"> <radio label="Orientation"> <option label="...">
en: Vertical
tr: Dikey

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
tr: RKWard Takımı
