rkward - en to tr translation catalogue (641 entries)

note: i18n: ectx: <about name="..."> i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Analysis
tr: Çözümleme

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Assorted plugins for univariate and multivariate data analysis. Part of the official RKWard distribution
tr: Tek değişkenli ve çok değişkenli veri çözümlemesi için çeşitli eklentiler. Resmi RKWard dağıtımının bir parçasıdır

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Basic Statistics
tr: Temel İstatistik

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Correlation Matrix
tr: Korelasyon Matrisi

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="...">
en: Correlation Matrix Plot
tr: Korelasyon Matrisi Çizdirmesi

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="...">
en: Descriptive Statistics
tr: Tanımlayıcı İstatistik

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="...">
en: t-Test
tr: t Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Wilcoxon/Mann-Whitney Tests
tr: Wilcoxon/Mann-Whitney Testleri

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Bonett-Seier Test of Geary's Kurtosis
tr: Geary’nin Basıklığının Bonett–Seier Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: D'Agostino Test of Skewness
tr: D’Agostino Çarpıklık Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Anscombe-Glynn Test of Kurtosis
tr: Anscombe–Glynn Basıklık Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="...">
en: Skewness and Kurtosis
tr: Çarpıklık ve Basıklık

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: F-Test
tr: F Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Fligner-Killeen Test
tr: Fligner–Killeen Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Bartlett Test
tr: Bartlett Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Levene's Test) i18n: ectx: (Levene's Test) <dialog label="...">
en: Levene's Test
tr: Levene Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Ansari-Bradley Two-Sample Test
tr: Ansari–Bradley İki Örneklem Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Ansari-Bradley Two-Sample Exact Test
tr: Ansari–Bradley İki Örneklem Kesin Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Mood Two-Sample Test
tr: Mood İki Örneklem Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Chi-squared Test for Outlier
tr: Uç Değer için Ki-kare Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Dixon Test
tr: Dixon Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Find Outlier
tr: Uç Değeri Bul

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Grubbs Test
tr: Grubbs Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="...">
en: N to 1 Crosstabulation
tr: N’den 1’e Çapraz Tablolama

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (N to N Crosstabulation) <dialog label="...">
en: N to N Crosstabulation
tr: N’den N’e Çapraz Tablolama

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Box-Pierce or Ljung-Box Tests
tr: Box–Pierce veya Ljung–Box Testleri

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="...">
en: KPSS Test for Stationarity
tr: KPSS Durağanlık Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="...">
en: Hodrick-Prescott Filter
tr: Hodrick–Prescott Süzgeci

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Phillips-Perron Test
tr: Phillips–Perron Testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models)
en: Linear Regression
tr: Doğrusal Regresyon

[ctx: Power of tests]
note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Power Analysis
tr: Power Çözümlemesi

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Correlation
tr: Korelasyon

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Crosstabs
tr: Çapraz Tablolar

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Means
tr: Ortalamalar

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="Means"> <menu label="...">
en: t-Tests
tr: t Testleri

[ctx: Statistics]
note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Moments
tr: Momentler

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Outlier Tests
tr: Uç Değer Testleri

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Regression
tr: Regresyon

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Variances / Scale
tr: Varyanslar/Ölçek

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="Variances / Scale"> <menu label="...">
en: Parametric tests
tr: Parametrik Testler

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="Variances / Scale"> <menu label="...">
en: Nonparametric tests
tr: Parametrik Olmayan Testler

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Time Series
tr: Zaman Serileri

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Wilcoxon Tests
tr: Wilcoxon Testleri

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: Variable Names
tr: Değişken Adları

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: statistic
tr: istatistik

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: null.value
tr: boş.değer

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: confidence interval percent
tr: güven aralığı yüzdesi

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: confidence interval of difference
tr: farkın güven aralığı

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: estimate of the ratio of scales
tr: ölçek oranının tahmini

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test) <summary>
en: This test performs the Ansari-Bradley two-sample exact test to test for a difference in scale parameters. This test differs from <link href="rkward://component/ansari_bradley_test"/> in that exact p-values can also be computed in the presence of ties.
tr: Bu test, ölçek parametrelerindeki farkı sınamak için Ansari–Bradley iki örneklem kesin testi gerçekleştirir. <link href="rkward://component/ansari_bradley_test"/>’nden farkı ise kesin p değerleri bağların varlığında da hesaplanabilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <usage> i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test) <usage>
en: Select two data sets for the Ansari-Bradley two-sample test. For this test the samples need to be numeric vectors (see below for details).
tr: Ansari–Bradley iki örneklem testi için iki veri kümesi seçin. Bu test için numunelerin sayısal vektörler olması gerekir (ayrıntılar için aşağıya bakın).

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare") i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare") i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <settings> <s
en: Select the data to be computed. The vectors need to be numeric.
tr: Hesaplanacak verileri seçin. Vektörlerin sayısal olması gerekir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Test hypothesis (H1)") i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness) <settings> <setting> (refers to element labelled "Test hypothesis (H1)") i18n: ectx: (Loaded from Anscombe-Gl
en: Here you can specify the alternative hypothesis. It must be one of "two sided", "greater" or "less".
tr: Burada alternatif hipotezi belirleyebilirsiniz. ‘İki taraflı’, ‘daha büyük’ veya ‘daha az’ seçeneklerinden biri olmalıdır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compute exact p-value")
en: Defines whether an exact p-value should be computed.
tr: Kesin bir p değerinin hesaplanması gerekip gerekmediğini tanımlar.

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Compute confidence interval") i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compute confidence interval")
en: Check this if you want the confidence interval to be computed.
tr: Güven aralığının hesaplanmasını istiyorsanız bunu işaretleyin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <settings> <setting> (refers to element labelled "confidence level") i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test) <settings> <setting> (refers to element labelled "confidence level")
en: Here you can define the confidence level of the interval (95% is typical).
tr: Burada aralığın güven düzeyini tanımlayabilirsiniz (%​95 tipiktir).

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample exact test) <dialog label="...">
en: Ansari-Bradley two-sample exact test
tr: Ansari–Bradley iki örneklem kesin testi

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dial
en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (F test) <dialog label="F test"> <tab label="Basic setti
en: compare
tr: karşılaştır

[ctx: compare against]
note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) i18n: ectx: (F test) <
en: against
tr: karşısında

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ectx: (F test) <dialog label="F test"> <tab label="Basic settings"
en: using test hypothesis
tr: test hipotezi kullanarak

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="
en: Two-sided
tr: İki yönlü

note: i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Basic settings"> <radio label="Test hypothesis (H1)"> <option label="..."> i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="D'Agostino test of skewness"> <tab label="Basic s
en: greater
tr: büyüktür

note: i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Basic settings"> <radio label="Test hypothesis (H1)"> <option label="..."> i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="D'Agostino test of skewness"> <tab label="Basic s
en: less
tr: küçüktür

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (t-Test) <dialog labe
en: Options
tr: Seçenekler

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample exact test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample exact test"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: compute exact p-value
tr: kesin p değerini hesapla

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> [...] <radio label="Compute exact p-value"> <option label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="compute exact p-value
en: Always
tr: Her zaman

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> [...] <radio label="Compute exact p-value"> <option label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="compute exact p-value
en: Automatic
tr: Kendiliğinden

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> [...] <radio label="Compute exact p-value"> <option label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="compute exact p-value
en: Never
tr: Hiçbir zaman

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample exact test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample exact test"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: Confidence Interval
tr: Güven aralığı

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample exact test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample exact test"> <tab label="Options"> <frame label="Confidence Interval"> <checkbox label="...">
en: compute confidence interval
tr: güven aralığını hesapla

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Options"> <frame label="Show Confidence Interval"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <frame label="Confidence Interval"> <spinbox label="...
en: confidence level
tr: güven düzeyi

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or 
en: Alternative Hypothesis
tr: Alternatif hipotez

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <summary>
en: This test performs the Ansari-Bradley two-sample test to test for a difference in scale parameters.
tr: Bu test, ölçek parametrelerindeki farkı sınamak için Ansari–Bradley iki örneklem testini gerçekleştirir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compute exact p-value")
en: Defines whether an exact p-value should be computed. To compute an exact p-value in the presence of ties, use <link href="rkward://component/ansari_bradley_exact_test"/>.
tr: Kesin bir p değerinin hesaplanması gerekip gerekmediğini tanımlar. Bağların varlığında kesin bir p değeri hesaplamak için <link href="rkward://component/ansari_bradley_exact_test"/>’ni kullanın.

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="...">
en: Ansari-Bradley two-sample test
tr: Ansari-Bradley iki örneklem testi

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <frame label="Confidence Interval"> <checkbox label="...">
en: Compute confidence interval
tr: Güven aralığını hesapla

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: cor requires all objects to be inside the same data.frame.
tr: cor, tüm nesnelerin aynı data.frame içinde olmasını gerektirir.

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Here we construct such a temporary frame from the input variables
tr: Burada giriş değişkenlerinden böyle geçici bir çerçeve oluşturuyoruz

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Non-numeric variables will be treated as ordered data and transformed into numeric ranks
tr: Sayısal olmayan değişkenler sıralı veriler olarak ele alınır ve sayısal sıralamalara dönüştürülür

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Keep track of all transformations
tr: Tüm dönüşümlerin çetelesini tut

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Finally combine the actual data
tr: En sonunda gerçek veriyi birleştir

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: calculate correlation matrix
tr: korelasyon matrisini hesapla

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: calculate matrix of probabilities
tr: olasılık matrisini hesapla

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: as we need to do pairwise comparisons for technical reasons,
    we need to exclude incomplete cases first to match the use="complete.obs" parameter in cor()
tr: teknik nedenlerden dolayı ikili karşılaştırmalar yapmamız gerektiğinden,
    cor()’daki use="complete.obs" parametresiyle eşleşmesi için önce tamamlanmamış durumları dışlamamız gerekir.

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: polyserial expects x to be numeric
tr: çok serili, x’in sayısal olmasını bekler

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Coefficient
tr: Katsayı

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Standard errors, test of bivariate normality and sample size
tr: Standart hatalar, iki değişkenli normallik testi ve örneklem büyüklüğü

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: p-values and sample size
tr: p değerleri ve örneklem büyüklüğü

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Variables treated as numeric ranks
tr: Sayısal sıralar olarak ele alınan değişkenler

[ctx: noun]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Variable:
tr: Değişken:

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: original value
tr: özgün değer

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: assigned rank
tr: atanmış sıra

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <summary>
en: Calculate a correlation matrix given a number of numerical input vectors.
tr: Belirli sayıda sayısal girdi vektörü verildiğinde bir korelasyon matrisini hesaplayın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <usage>
en: Choose the vectors to calculate correlations for. A correlation is calculated for each pair of vectors. Optionally, (two-sided) p-values are calculated for each pair.
tr: Korelasyonların hesaplanacağı vektörleri seçin. Her vektör çifti için bir korelasyon hesaplanır. İsteğe bağlı olarak her çift için (iki taraflı) p değerleri hesaplanır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select the vectors to be correlated. For Pearson, Kendall and Spearman, the vectors need to be numeric (see below), and of equal length. Polyserial correlations are calculated between pairs of numeric and categorial variables, and polychoric correlations between categorial variables. If the categorial variables are dichotomous, polyserial/polychoric is equivalent to biserial/tetrachoric correlations.
tr: İlişkilendirilecek vektörleri seçin. Pearson, Kendall ve Spearman için vektörlerin sayısal olması (aşağıya bakın) ve eşit uzunlukta olması gerekir. Sayısal ve kategorik değişken çiftleri arasında poliseriyel korelasyonlar ve kategorik değişkenler arasında polikorik korelasyonlar hesaplanır. Kategorik değişkenler ikili ise çok serili/çok düzeyli, iki serili/dört düzeyli korelasyonlara eşdeğerdir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Calculate p values")
en: If checked, an additional table with the (two-sided) significance values is calculated and printed. For polyserial/polychoric correlations, Chi-squared tests of bivariate normality are conducted, and also the standard errors are reported.
tr: İşaretlenirse (iki taraflı) önem değerlerini içeren ek bir tablo hesaplanır ve yazdırılır. Çok serili/çok düzeyli korelasyonlar için, iki değişkenli normalliğin Ki-kare testleri yapılır ve ayrıca standart hatalar raporlanır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Method")
en: Method of correlation to be used.
tr: Kullanılacak korelasyon yöntemi.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Treat ordered categorial variables as numeric ranks")
en: For Kendall and Spearman, if some variables are not numeric but ordered categorial variables, have them treated as numeric ranks.
tr: Kendall ve Spearman’a göre, bazı değişkenler sayısal değil de sıralı kategorik değişkenlerse bunların sayısal sıralar olarak ele alınmasını sağlayın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude missing values")
en: In case of missing values, should be row be excluded from all calculation (i.e. even for those pairs of variables, where neither value is missing), or should they only be excluded for those pairs where it is actually missing?
tr: Değerlerin eksik olması durumunda, satırın tüm hesaplamalardan dışlanması mı gerekir (yani, her iki değerin de eksik olmadığı değişken çiftleri için bile) veya yalnızca gerçekte eksik olduğu çiftler için mi dışlanmalıdır?

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="...">
en: Correlation matrix
tr: Korelasyon matrisi

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Loaded f
en: Variables
tr: Değişkenler

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descript
en: variable(s):
tr: değişkenler:

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Calculate p values
tr: p değerlerini hesapla

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Method
tr: Yöntem

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Pearson's product-moment correlation
tr: Pearson’un çarpım–moment korelasyonu

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Kendall's tau
tr: Kendall’ın tau’su

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Spearman's rho
tr: Spearman’ın rho’su

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Polyserial correlation
tr: Çok serili korelasyon

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Polychoric correlation
tr: Çok düzeyli korelasyon

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Treat ordered categorial variables as numeric ranks
tr: Sıralı kategorik değişkenleri sayısal sıralar olarak ele al

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurt
en: Exclude missing values
tr: Eksik değerleri dışla

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Exclude missing values"> <option label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="Exclude missing values"> <option l
en: whole cases
tr: tam senaryolar

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Exclude missing values"> <option label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="Exclude missing values"> <option l
en: pairwise
tr: ikili

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: convenience function to bind together several two dimensional tables into a single three dimensional table
tr: birkaç iki boyutlu tabloyu tek bir üç boyutlu tablo halinde bir araya getiren kolaylık işlevi

[ctx: a statistic indicator]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: statistic
tr: istatistik

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: calculate crosstabs
tr: çapraz tabloları hesapla

[ctx: noun]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: count
tr: sayım

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: % of row
tr: satır yüzdesi

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: % of column
tr: sütun yüzdesi

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: % of total
tr: toplam yüzdesi

[ctx: expected count]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: expected
tr: beklenen

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Crosstabs (n to 1)
tr: Çapraz tablolar (n’den 1’e)

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Pearson's Chi Square Test for Crosstabs
tr: Çapraz Tablolar için Pearson’un Ki Kare Testi

[ctx: a statistic indicator]
note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Statistic
tr: İstatistik

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Barplot for Crosstabs
tr: Çapraz Tablolar için Bar Grafiği

[ctx: dependent variable]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Dependent
tr: Bağımlı

[ctx: independent variable]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Independent
tr: Bağımsız

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <summary>
en: Calculate two dimensional contingency tables for the count of occurrences of values in one "dependent" variable crossed with the values in one or more "independent" variables.
tr: Bir veya daha fazla ‘bağımsız’ değişkendeki değerlerle çarpılan bir ‘bağımlı’ değişkendeki değerlerin oluşumlarının sayısı için iki boyutlu olasılık tablolarını hesaplayın.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <usage>
en: Specify the "dependent" variable. This variable will be present in all created tables. Specify one or more "independent" variables. Each of these will be cross-tabulated against the "dependent" variable. "Dependent" and "Independent", here, does not imply any inferential statistics. In each table, the occurrence of combinations of values in the "dependent" and "independent" variable is counted.
tr: ‘Bağımlı’ değişkeni belirtin. Bu değişken oluşturulan tüm tablolarda var olacaktır. Bir veya daha fazla ‘bağımsız’ değişken belirtin. Bunların her biri ‘bağımlı’ değişkene göre çapraz tablo haline getirilecektir. Buradaki ‘Bağımlı’ ve ‘Bağımsız’, herhangi bir çıkarımsal istatistik anlamına gelmemektedir. Her tabloda ‘bağımlı’ ve ‘bağımsız’ değişkenlerdeki değer kombinasyonlarının oluşumu sayılır.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <usage>
en: For complete crosstabulation of three or more variables against each other (into a single table), use <link href="rkward://component/crosstab_multi"/>.
tr: Üç veya daha fazla değişkenin birbirine göre (tek bir tabloda) tam çapraz tablosu için <link href="rkward://component/crosstab_multi"/> kullanın.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Dependent")
en: Select any vector that can be interpreted as a factor. This variable will be present in all tables.
tr: Çarpan olarak yorumlanabilecek herhangi bir vektörü seçin. Bu değişken tüm tablolarda var olacaktır.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Independent")
en: Select one or more vectors that can be interpreted as a factor. Each of these will be cross-tabulated against the "dependent" variable.
tr: Çarpan olarak yorumlanabilecek bir veya daha fazla vektör seçin. Bunların her biri ‘bağımlı’ değişkene göre çapraz tablo haline getirilecektir.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Chisquare")
en: Should a chisquare test be performed (for each pair)?
tr: Ki kare testi yapılmalı mı (her çift için)?

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Draw Barplot")
en: Should a barplot be produced (for each pair)?
tr: Bir bar grafiği oluşturulmalı mı (her çift için)?

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting>
en: Allows to preview the result. Only the first table (and plot) is shown in the preview, even if more than one table is produced.
tr: Sonucun önizlemesini görmenizi sağlar. Birden fazla tablo oluşturulsa bile önizlemede yalnızca ilk tablo (ve grafik) gösterilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show sums")
en: Calculate and show sums / margins
tr: Toplamları/marjları hesapla ve göster

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show percent of row")
en: Calculate and show the proportion (in %) of each cell's count of the corresponding row's total count.
tr: Her bir hücrenin sayısının karşılık gelen satırın toplam sayısına oranını (% olarak) hesaplayın ve gösterin.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show percent of column")
en: Calculate and show the proportion (in %) of each cell's count of the corresponding column's total count.
tr: Her hücrenin sayısının karşılık gelen sütunun toplam sayısına oranını (% olarak) hesaplayın ve gösterin.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show percent of total")
en: Calculate and show the proportion (in %) of each cell's count of overall total count.
tr: Her bir hücrenin sayısının genel toplam sayım içindeki oranını (% olarak) hesaplayın ve gösterin.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Method of computing p-value")
en: Should Monte-Carlo simulation be used to compute the p-value(s)?
tr: P değer(ler)ini hesaplamak için Monte–Carlo benzetimi kullanılmalı mıdır?

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of replicates used in the Monte Carlo Method")
en: Number of replicates used in the Monte-Carlo test (if applicable).
tr: Monte–Carlo testinde kullanılan yineleme sayısı (varsa).

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show expect values")
en: Show the chisquare expected values per cell.
tr: Hücre başına ki kare beklenen değerlerini gösterin.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Barplot Options")
en: Various options controlling the look of the generated barplot(s). See <link href="rkward://component/barplot_embed"/>
tr: Oluşturulan bar grafiklerinin görünümünü denetleyen çeşitli seçenekler. Bkz. <link href="rkward://component/barplot_embed"/>

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: Dependent
tr: Bağımlı

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: Independent
tr: Bağımsız

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Variables"> <checkbox label="...">
en: Chisquare
tr: Ki Kare

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Variables"> <checkbox label="...">
en: Draw Barplot
tr: Bar Grafiği Çiz

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="...">
en: Sums and proportions
tr: Toplamlar ve oranlar

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show sums
tr: Toplamları göster

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show percent of row
tr: Satırın yüzdesini göster

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show percent of column
tr: Sütunun yüzdesini göster

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show percent of total
tr: Toplamın yüzdesini göster

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="...">
en: Chisquare Options
tr: Ki Kare Seçenekleri

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <radio label="...">
en: Method of computing p-value
tr: p değerini hesaplama yöntemi

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <radio label="Method of computing p-value"> <option label="...">
en: Asymptotic
tr: Asimptotik

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <radio label="Method of computing p-value"> <option label="...">
en: Monte Carlo
tr: Monte–Carlo

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <frame label="...">
en: Number of replicates
tr: Yinelenenlerin sayısı

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <frame label="Number of replicates"> <spinbox label="...">
en: Number of replicates used in the Monte Carlo Method
tr: Monte–Carlo yönteminde kullanılan yinelenenlerin sayısı

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <checkbox label="...">
en: Show expect values
tr: Beklenen değerleri göster

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="..."> i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Barplot Options"> <embed label="...">
en: Barplot Options
tr: Bar Grafiği Seçenekleri

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation)
en: Crosstabs (n to n)
tr: Çapraz Tablolar (N’den N’e)

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation) <summary>
en: Multiple crosstabulation where all the variables are crosstabulated with all the others.
tr: Tüm değişkenlerin diğerleriyle çapraz tablo haline getirildiği çoklu çapraz tablolama.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation) <usage>
en: Choose one or more objects to be crosstabulated.
tr: Çapraz tablo oluşturulacak bir veya daha fazla nesne seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation) <usage>
en: For the case of two variables, or when the occurrences of values should be counted only for one "dependent" variable, <link href="rkward://component/crosstab"/> may be more appropriate, and offers more options.
tr: İki değişken olması durumunda veya değerlerin oluşumlarının yalnızca bir ‘bağımlı’ değişken için sayılması gerektiğinde, <link href="rkward://component/crosstab"/> daha uygun olabilir ve daha fazla seçenek sunar.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "variables:")
en: Select a data frame or more than one variables from a data frame or with the same length
tr: Bir veri çerçevesi veya bir veri çerçevesinden aynı uzunlukta birden fazla değişken seçin

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude missing values")
en: Should NA (and NaN) values be excluded (default)? If this option is not checked, missing values are listed in the table just like regular values.
tr: NA (ve NaN) değerleri dışlanmalı mı (öntanımlı)? Bu seçenek kullanılmazsa denetlendiğinde, eksik değerler tıpkı normal değerler gibi tabloda listelenir.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Row variables")
en: Control the "width" of the printed table: Categories of the first n selected variables are listed as rows, the remaining ones as columns.
tr: Yazdırılan tablonun ‘genişliğini’ denetleyin: Seçili ilk n değişkenin kategorileri satır olarak, kalanlar ise sütun olarak listelenir.

note: i18n: ectx: (N to N Crosstabulation) <dialog label="N to N Crosstabulation"> <varslot label="...">
en: variables:
tr: değişkenler:

note: i18n: ectx: (N to N Crosstabulation) <dialog label="N to N Crosstabulation"> <spinbox label="...">
en: Row variables
tr: Satır değişkenleri:

note: i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness) i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="...">
en: D'Agostino test of skewness
tr: D’Agostino çarpıklık testi

note: i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness) <summary>
en: This test performs the D'Agostino test for skewness in normally distributed data.
tr: Bu test, normal dağılmış verilerdeki çarpıklık için D’Agostino testini gerçekleştirir.

note: i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness) <usage>
en: Choose the data to perform the D'Agostino test for skewness in normally distributed data. You can choose multiple data. See <link href="rkward://rhelp/agostino.test"/>.
tr: Normal dağılmış verilerde çarpıklık için D’Agostino testini gerçekleştirmek üzere verileri seçin. Birden fazla veri seçebilirsiniz. Bkz. <link href="rkward://rhelp/agostino.test"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):") i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):") i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness) <settings> <
en: Select the data to be computed. The vectors need to be numeric, and can be of different length.
tr: Hesaplanacak verileri seçin. Vektörlerin sayısal olması gerekir ve farklı uzunluklarda olabilirler.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show Length and NAs") i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show Length and NAs") i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness
en: Show the total length of the data, and the number of missing values (purely informational, does not affect the test)?
tr: Verilerin toplam uzunluğunu ve eksik değerlerin sayısını gösterin (tamamen bilgi amaçlıdır, testi etkilemez)?

note: i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Verbose alternative hypothesis") i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness) <settings> <setting> (refers to element labelled "Verbose alternative hypothesis") i18n: ectx: (Loa
en: If checked, a verbose description of the alternative hypothesis will be shown along with the results
tr: İşaretlenirse alternatif hipotezin ayrıntılı bir açıklaması sonuçlarla birlikte gösterilecektir.

note: i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="D'Agostino test of skewness"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ec
en: Test hypothesis (H1)
tr: Test hipotezi (H1)

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="additional settings"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Options"> <checkbox label="..."> i18n: ec
en: Show Length and NAs
tr: Uzunluğu ve NA’ları göster

note: i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="D'Agostino test of skewness"> <tab label="Options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Ans
en: Verbose alternative hypothesis
tr: Ayrıntılı alternatif hipotez

note: i18n: ectx: (Loaded from Anscombe-Glynn test of kurtosis) i18n: ectx: (Anscombe-Glynn test of kurtosis) <dialog label="...">
en: Anscombe-Glynn test of kurtosis
tr: Anscombe–Glynn basıklık testi

note: i18n: ectx: (Loaded from Anscombe-Glynn test of kurtosis) <summary>
en: This test performs the Anscombe-Glynn test of kurtosis for normal samples.
tr: Bu test, normal örneklemler için Anscombe–Glynn basıklık testini gerçekleştirir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Anscombe-Glynn test of kurtosis) <usage>
en: Choose the data to perform the Anscombe-Glynn test of kurtosis for normal samples. You can choose multiple data. See <link href="rkward://rhelp/anscombe.test"/>.
tr: Normal örneklemler için Anscombe–Glynn basıklık testini gerçekleştirmek için verileri seçin. Birden fazla veri seçebilirsiniz. Bkz. <link href="rkward://rhelp/anscombe.test"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="...">
en: Bonett-Seier test of Geary's kurtosis
tr: Geary’nin basıklığının Bonett–Seier testi

note: i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <summary>
en: This test performs the Bonett-Seier test of Geary's measure of kurtosis for normally distributed data.
tr: Bu test, normal dağılım gösteren veriler için Geary’nin basıklık ölçüsüne ilişkin Bonett–Seier testini gerçekleştirir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <usage>
en: Choose the data to perform the Bonett-Seier test of Geary's measure of kurtosis for normally distributed data. You can choose multiple data. See <link href="rkward://rhelp/bonett.test"/>.
tr: Normal olarak dağıtılan veriler için Geary’nin basıklık ölçüsüne ilişkin Bonett–Seier testini gerçekleştirmek için verileri seçin. Birden fazla veri seçebilirsiniz. Bkz. <link href="rkward://rhelp/bonett.test"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment)
en: Statistical Moment
tr: İstatistiksel Moment

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <summary>
en: This test computes the sample moment of specified order.
tr: Bu test, belirtilen sıradaki örneklem momentini hesaplar.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <usage>
en: Choose the data to compute the sample moments. You can choose multiple data. See <link href="rkward://rhelp/moment"/>.
tr: Örneklem momentlerini hesaplamak için verileri seçin. Birden fazla veri seçebilirsiniz. Bkz. <link href="rkward://rhelp/moment"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <settings> <setting> (refers to element labelled "compute central moments")
en: If checked, central moments are computed.
tr: İşaretlenirse merkezi momentler hesaplanır.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <settings> <setting> (refers to element labelled "compute absolute moments")
en: If checked, absolute moments are computed.
tr: İşaretlenirse mutlak momentler hesaplanır.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <settings> <setting> (refers to element labelled "remove missing values")
en: If checked, missing values will be excluded from calculation (default setting in RKWard).
tr: İşaretlenirse eksik değerler hesaplamanın dışlanır (RKWard’daki öntanımlı ayar).

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="...">
en: sample moment
tr: örneklem momenti

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Order
tr: Sıra

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: specific test settings
tr: belirli test ayarları

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="specific test settings"> <checkbox label="...">
en: compute central moments
tr: merkezi momentleri hesapla

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="specific test settings"> <checkbox label="...">
en: compute absolute moments
tr: mutlak momentleri hesapla

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="specific test settings"> <checkbox label="...">
en: remove missing values
tr: eksik değerleri kaldır

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="Chi-squared test for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for
en: additional settings
tr: ek ayarlar

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="Skewness"> <checkbox lab
en: Skewness
tr: Çarpıklık

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="Kurtosis"> <checkbox lab
en: Kurtosis
tr: Basıklık

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis)
en: Excess Kurtosis
tr: Fazladan Basıklık

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis)
en: Geary Kurtosis
tr: Geary’nin Basıklığı

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <summary>
en: This computes the estimator of Pearson's measure of kurtosis, Geary's kurtosis and skewness of given data.
tr: Bu, Pearson’un basıklık ölçüsünü, Geary’nin basıklığı ve verilen verilerin çarpıklığının tahmincisini hesaplar.

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <usage>
en: Choose the data to compute the kurtosis and/or skewness. You can choose multiple data. See <link href="rkward://rhelp/skewness"/>, <link href="rkward://rhelp/kurtosis"/> and <link href="rkward://rhelp/geary"/>.
tr: Basıklığı ve/veya çarpıklığı hesaplamak için verileri seçin. Birden fazla veri seçebilirsiniz. <link href="rkward://rhelp/skewness"/>, <link href="rkward://rhelp/kurtosis"/> ve <link href="rkward://rhelp/geary"/> bölümlerine bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Skewness")
en: If this option is chosen, Skewness will be computed.
tr: Bu seçenek seçilirse çarpıklık hesaplanacaktır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Kurtosis")
en: If this option is chosen, Pearson's kurtosis will be computed.
tr: Bu seçeneğin seçilmesi durumunda Pearson’un basıklığı hesaplanacaktır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Geary's kurtosis")
en: If this option is chosen, Geary's kurtosis will be computed.
tr: Bu seçenek seçilirse Geary’nin basıklığı hesaplanacaktır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude missing values")
en: If checked, missing values will be excluded from calculation of skewness and kurtosis.
tr: İşaretlenirse eksik değerler çarpıklık ve basıklık hesaplamasından dışlanacaktır.

note: i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="...">
en: Select Variables
tr: Değişkenler Seç

note: i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="Geary's kurtosis"> <checkbox label="...">
en: Geary's kurtosis
tr: Geary’nin basıklığı

note: i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Find value with largest difference from the mean) <dialog label="Find value with largest difference from the mean"> <tab label="Options"> <frame label="additional sett
en: Show Length
tr: Uzunluğu Göster

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests)
en: X-squared
tr: X kare

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) i18n: ectx: (Loaded from Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances) i18n: ectx: (Loaded from Bartlett Test of Homogeneity of Variances) i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) i18n: ectx: (
en: p-value
tr: p değeri

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier)
en: Variance
tr: Varyans

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="...">
en: Chi-squared test for outlier
tr: Uç değer için ki kare testi

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) <summary>
en: This test performs a chisquared test for detection of one outlier.
tr: Bu test, bir uç değerin tespiti için ki kare testi gerçekleştirir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) <usage>
en: Choose the data set to find one outlier, based on chisquared distribution of squared differences between data and sample mean. You can choose multiple data. Please consider that this test is no longer recommended. See <link href="rkward://rhelp/chisq.out.test"/>.
tr: Veriler ve örnek ortalaması arasındaki kare farkların ki kare dağılımına dayalı olarak bir uç değer bulmak için veri kümesini seçin. Birden fazla veri seçebilirsiniz. Lütfen bu testin artık tavsiye edilmediğini unutmayın. <link href="rkward://rhelp/chisq.out.test"/> bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select the data to be computed. The vectors need to be numeric, and can be of different length. For the calculation missing values are removed from the data.
tr: Hesaplanacak verileri seçin. Vektörlerin sayısal olması gerekir ve farklı uzunluklarda olabilirler. Hesaplama için eksik değerler verilerden çıkarılır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "Opposite")
en: Check if you want not the value with largest difference from the mean, but opposite (lowest, if most suspicious is highest etc.).
tr: Ortalamadan en büyük farka sahip değeri değil, tam tersini (en şüpheliyse en düşük, en yüksek vb.) isteyip istemediğinizi denetleyin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show additional descriptives") i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show additional descriptives") i18n: ectx: (Loaded from Find val
en: Print additional descriptive statistics (mean, sd, median, min, max) to help with interpretation of the test result (purely informational, does not affect the test). Missing values will be ignored.
tr: Test sonucunun yorumlanmasına yardımcı olmak için ek tanımlayıcı istatistikler (ortalama, sd, ortanca, en düşük, en yüksek) yazdırın (tümüyle bilgi amaçlıdır, testi etkilemez). Eksik değerler dikkate alınmayacaktır.

note: i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="Chi-squared test for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Find value with largest difference 
en: test specific settings
tr: teste özel ayarlar

note: i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="Chi-squared test for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="test specific settings"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="test specifi
en: Opposite
tr: Karşıt

note: i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="Chi-squared test for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="additional settings"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="additional sett
en: Show additional descriptives
tr: Ek tanımlayıcıları göster

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier)
en: Dixon Q-statistic
tr: Dixon Q istatistiği

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier)
en: Dixon test for outlier
tr: Uç değerler için Dixon testi

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <summary>
en: This test performs the Dixon test for outlier.
tr: Bu test, uç değerler için Dixon testini gerçekleştirir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <usage>
en: Choose the data to perform the Dixon test for outlier. You can choose multiple vectors. See <link href="rkward://rhelp/dixon.test"/>.
tr: Uç değerler için Dixon testinin gerçekleştirileceği verileri seçin. Birden fazla vektör seçebilirsiniz. <link href="rkward://rhelp/dixon.test"/> bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select the data to be computed. The vectors need to be numeric, and can be of different length but there is a limit.
tr: Hesaplanacak verileri seçin. Vektörlerin sayısal olması gerekir ve farklı uzunluklarda olabilirler; ancak bir sınırı vardır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "Variant of test")
en: Specifies the variant of test to be performed. See <link href="rkward://rhelp/dixon.test"/> for details. The default value (0) means that a suitable variant is selected automatically, according to the size of the sample.
tr: Gerçekleştirilecek testin çeşidini belirtir. Ayrıntılar için <link href="rkward://rhelp/dixon.test"/> bölümüne bakın. Öntanımlı değer (0), örneklemin boyutuna göre uygun bir çeşidin kendiliğinden seçildiği anlamına gelir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "two-sided")
en: Should the test be treated as two-sided (default)?
tr: Test iki taraflı (öntanımlı) olarak mı değerlendirilmelidir?

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "Opposite") i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <settings> <setting> (refers to element labelled "Opposite")
en: Here you can define if you want to check not the value with largest difference from the mean, but opposite.
tr: Burada ortalamadan en büyük farka sahip değeri değil, tam tersini denetlemek isteyip istemediğinizi tanımlayabilirsiniz.

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="...">
en: Dixon tests for outlier
tr: Uç değerler için Dixon testleri

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="test specific settings"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> <t
en: Variant of test
tr: Testin çeşidi

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 0 (Automatic)
tr: 0 (Kendiliğinden)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 10 (sample size 3-7)
tr: 10 (3–7 örneklem boyutu)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 11 (sample size 8-10)
tr: 11 (8–10 örneklem boyutu)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 20 (sample size 11-13)
tr: 20 (11–13 örneklem boyutu)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 21 (sample size 14 and more)
tr: 21 (14 ve daha büyük örneklem boyutu)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="test specific settings"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> <t
en: two-sided
tr: iki taraflı

note: i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="...">
en: Grubbs tests for one or two outliers in data sample
tr: Veri örneğindeki bir veya iki aykırı değer için Grubbs testleri

note: i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <summary>
en: This test performs the Grubbs tests for one or two outliers in data sample.
tr: Bu test, veri örneğindeki bir veya iki uç değer için Grubbs testlerini gerçekleştirir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <usage>
en: Choose the data to perform the Grubbs tests for one or two outliers in data sample. You can choose multiple data. See <link href="rkward://rhelp/grubbs.test"/>.
tr: Veri örneğindeki bir veya iki aykırı değer için Grubbs testlerini gerçekleştirmek üzere verileri seçin. Birden fazla veri seçebilirsiniz. <link href="rkward://rhelp/grubbs.test"/> bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select the data to be computed. The vectors need to be numeric, and may be of different length.
tr: Hesaplanacak verileri seçin. Vektörlerin sayısal olması gerekir ve farklı uzunluklarda olabilirler.

note: i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <settings> <setting> (refers to element labelled "Variant of test")
en: Variant of test to be performed. One or two outliers can be detected, on the same, or on opposite tails.
tr: Gerçekleştirilecek testin çeşidi. Aynı veya karşıt kuyruklarda bir veya iki aykırı değer tespit edilebilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <settings> <setting> (refers to element labelled "two-sided")
en: Should the test be treated as two-sided?
tr: Test iki taraflı olarak mı değerlendirilmelidir?

note: i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> [...] <radio label="Variant of test"> <option label="...">
en: 10 (test for one outlier)
tr: 10 (bir uç değer için test)

note: i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> [...] <radio label="Variant of test"> <option label="...">
en: 11 (test for two outliers on opposite tails)
tr: 11 (karşıt kuyruklardaki iki uç değer için test)

note: i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> [...] <radio label="Variant of test"> <option label="...">
en: 20 (test for two outliers on one tail)
tr: 20 (bir kuyruktaki iki uç değer için test)

note: i18n: ectx: (Loaded from Find value with largest difference from the mean)
en: Find potential outlier
tr: Potansiyel uç değeri bul

note: i18n: ectx: (Loaded from Find value with largest difference from the mean) <summary>
en: Shows the value with largest difference from sample mean (potential outlier).
tr: Örnek ortalamasından (potansiyel uç değer) en büyük farka sahip değeri gösterir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Find value with largest difference from the mean) <usage>
en: Choose the data to find the value with the largest difference from the sample mean. You can select multiple vectors. See <link href="rkward://rhelp/outlier"/>.
tr: Örnek ortalamasından en büyük farka sahip değeri bulmak için verileri seçin. Birden fazla vektör seçebilirsiniz. <link href="rkward://rhelp/outlier"/> bölümüne bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Find value with largest difference from the mean) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select the data to be computed. The vectors need to be numeric. Any missing values are ignored in the calculation.
tr: Hesaplanacak verileri seçin. Vektörlerin sayısal olması gerekir. Eksik değerler hesaplamada dikkate alınmaz.

note: i18n: ectx: (Loaded from Find value with largest difference from the mean) <settings> <setting> (refers to element labelled "Opposite")
en: Select this option to give the opposite value. If the largest value has maximum difference from the mean, it gives smallest and vice versa.
tr: Karşıt değeri vermek için bu seçeneği seçin. En büyük değer ortalamadan en büyük farka sahipse en küçüğü verir ve bunun tersi de geçerlidir.

note: i18n: ectx: (Find value with largest difference from the mean) <dialog label="...">
en: Find value with largest difference from the mean
tr: Ortalamadan en büyük farka sahip değeri bul

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: calculate f from eta squared
tr: f’yi eta kareden hesapla

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Catch errors due to unsuitable data
tr: Uygun olmayan verilerden kaynaklanan hataları yakala

note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Power analysis not possible with the data you provided
tr: Sağladığınız verilerle Power çözümlemesi olanaklı değil

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Prepare printout
tr: Çıktıyı hazırla

note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: alternative
tr: alternatif

note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Parameters
tr: Parametreler

note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: <strong>Note:</strong>
tr: <strong>Not:</strong>

[ctx: Argument is name of statistic, e.g. 'r']
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Interpretation of effect size <strong>%1</strong> (according to Cohen):
tr: Etki büyüklüğünün <strong>%1</strong> yorumlanması (Cohen’e göre):

[ctx: effect size]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: small
tr: küçük

[ctx: effect size]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: medium
tr: orta

[ctx: effect size]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: large
tr: büyük

note: i18n: ectx: (Power analysis) <title> i18n: ectx: (Power analysis) <about name="...">
en: Power analysis
tr: Power çözümlemesi

note: i18n: ectx: (Power analysis) <summary>
en: Perform power analysis for a variety of statistical methods.
tr: Çeşitli istatistiksel yöntemler için Power çözümlemesi yapın.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <usage>
en: Given three of the parameters 'power of test', 'sample size', 'effect size', and 'significance level', this plugin will estimate the fourth, i.e. for example the test power of a t.test at a given sample size, effect size, and level of significance. On the left hand, specify the statistical method, on the right hand side, enter the values of the given parameters. In the control in the middle, select which of the parameters to estimate.   Note that in some cases it will not be possible to estimate a (finite) parameter at the given specifications. In general, this means that you have to increase sample size(s) or effect size, or decrease effect power or parameter count.
tr: ‘Test gücü’, ‘örnek boyutu’, ‘etki boyutu’ ve ‘anlam düzeyi’ parametrelerinden üçü göz önüne alındığında, bu eklenti dördüncüyü, yani belirli bir örnek boyutunda bir t.test’inin test gücünü, etki büyüklüğünü ve anlamlılık düzeyini sınayacaktır. Sol tarafta istatistiksel yöntemi belirtin, sağ tarafta verilen parametrelerin değerlerini girin. Ortadaki kontrolde hangi parametrelerin tahmin edileceğini seçin. Bazı durumlarda verilen spesifikasyonlarda (sonlu) bir parametreyi tahmin etmenin olanaklı olmayacağını unutmayın. Genel olarak bu, örneklem büyüklüğünü/büyüklüğünü veya etki boyutunu artırmanız veya etki gücünü veya parametre sayısını azaltmanız gerektiği anlamına gelir.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Select a method")
en: Specify the statistical method to perform power estimation for
tr: Power tahmininin gerçekleştirileceği istatistiksel yöntemi belirtin

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of groups")
en: Number of groups. For ANOVA, only.
tr: Grup sayısı. Yalnızca ANOVA için.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Samples")
en: Only enabled where applicable. Specify the nature of samples used in the test. For samples of different sizes, only one sample size can be estimated.
tr: Yalnızca uygun olduğu yerde etkinleştirilir. Testte kullanılan örneklemlerin doğasını belirtin. Farklı boyutlardaki örneklemler için yalnızca bir örneklem boyutu tahmin edilebilir.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Using test hypothesis")
en: Specify the hypothesis to use. Note that for the one-sided hypothesis "first is greater", a positive effect size is expected. For "second is greater", a negative effect size is expected.
tr: Kullanılacak hipotezi belirtin. Tek taraflı “birincisi büyüktür” hipotezi için pozitif bir etki büyüklüğünün beklendiğini unutmayın. “İkincisi büyüktür” seçeneği için ise negatif bir etki büyüklüğü beklenmektedir.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Provided effect size")
en: Only shown where applicable. Allows you to select, whether to specify the effect size as Cohen's f, or as Eta squared.
tr: Yalnızca uygun olduğu yerde gösterilir. Etki boyutunu Cohen’in f’si veya Eta karesi olarak belirtmeyi seçmenizi sağlar.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Parameter to determine")
en: Parameter to estimate, given the others.
tr: Diğerleri göz önüne alındığında tahmin edilecek parametre.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Power")
en: Targeted power of test (1 minus Type II error probability)
tr: Hedeflenen test gücü (1 eksi Tip II hata olasılığı)

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Degrees of freedom")
en: Only shown for chi-square statistics: Targeted degrees of freedom. As a reminder, this is (rows &minus; 1)&times;(columns &minus; 1) for a test of independence, and (cells &minus; 1) for a test of goodness of fit.
tr: Yalnızca ki kare istatistikleri için gösterilir: Hedeflenen serbestlik dereceleri. Bir hatırlatma olarak, bu bir bağımsızlık testi için (satırlar &minus; 1) × (sütunlar &minus; 1) ve uyum iyiliği testi için (hücreler &minus; 1) şeklindedir.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Degrees of freedom for numerator")
en: Only shown for general linear model: Targeted numerator degrees of freedom. As a reminder, this is the number of parameters to estimate, or number of groups/samples minus 1.
tr: Yalnızca genel doğrusal model için gösterilir: Hedeflenen pay serbestlik dereceleri. Bir hatırlatma olarak, bu, tahmin edilecek parametre sayısı veya grup/örnek sayısı eksi 1’dir.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Degrees of freedom for denominator")
en: Only shown for general linear model: Available denominator degrees of freedom / degrees of freedom of the error term. As a reminder, this is the total number of observations minus numerator degrees of freedom minus 1, or total number of observations minus number of groups/samples.
tr: Yalnızca genel doğrusal model için gösterilir: Hata teriminin mevcut payda serbestlik dereceleri / serbestlik dereceleri. Bir anımsatma olarak, bu, toplam gözlem sayısı eksi pay serbestlik dereceleri eksi 1 veya toplam gözlem sayısı eksi grup/örnek sayısıdır.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Sample size")
en: Sample size. Note that depending on the selected method, this can mean observations per sample, per group, or in total. Make sure to read the note shown below the control.
tr: Örnek boyut. Seçilen yönteme bağlı olarak bunun örnek başına, grup başına veya toplam gözlemler anlamına gelebileceğini unutmayın. Kumandanın altında gösterilen notu mutlaka okuyun.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Effect size")
en: Minimum detectable effect size. Note that effect size specifications differ between the available methods. Be sure to read the note shown below the control.   As a reminder, for mapping between cohen's f and Eta&sup2; use f&sup2; = Eta&sup2; / (1 &minus; Eta&sup2;)
tr: En küçük tespit edilebilir etki boyutu. Etki büyüklüğü belirtimlerinin kullanılabilir yöntemler arasında farklılık gösterdiğini unutmayın. Denetimin altında gösterilen notu kesinlikle okuyun. Bir anımsatma olarak, cohen’in f’si ve Eta&sup2;’si arasındaki eşleme için f&sup2; = Eta&sup2; / (1 &minus; Eta&sup2;) kullanın

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Significance level")
en: Targeted level of significance
tr: Hedeflenen önem düzeyi

note: i18n: ectx: (Power analysis) <related>
en: <link href="rkward://rhelp/pwr"> Description of the R package "pwr", used to perform the power calculations. </link>
tr: <link href="rkward://rhelp/pwr"> Power hesaplamalarını gerçekleştirmek için kullanılan R paketi ‘pwr’nin açıklaması. </link>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <about shortinfo="...">
en: RKWard GUI to perform power analysis and sample size estimation.
tr: Power çözümlemelerini ve örnek boyutu tahmini gerçekleştirmek için RKWard grafik kullanıcı arayüzü.

[ctx: Here 'power' is a common statistical term and should not be translated]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="...">
en: Power analysis
tr: Power çözümlemesi

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="...">
en: Statistical Method
tr: İstatistiksel Yöntem

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="...">
en: Select a method
tr: Bir yöntem seçin

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: t-Tests of means
tr: Ortalamaların t testleri

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: Correlation test
tr: Korelasyon testi

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: ANOVA (balanced one-way)
tr: ANOVA (tek yönlü dengeli)

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: General linear model
tr: Genel doğrusal model

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: Chi-squared test
tr: Ki kare testi

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: Proportion tests
tr: Oran testleri

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: Mean of a normal distribution (known variance)
tr: Normal dağılımın ortalaması (bilinen varyans)

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <spinbox label="...">
en: Number of groups
tr: Grup sayısı

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="...">
en: Samples
tr: Örneklemler

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Two samples (equal sizes)
tr: İki örneklem (eşit boyutlar)

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Two samples (different sizes)
tr: İki örneklem (farklı boyutlar)

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <dropdown label="Test form"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Single sample (test against constant)
tr: Tek örneklem (karşıta karşı test)

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <dropdown label="Test form"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Paired samples
tr: Eşli örneklemler

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: One sample
tr: Bir örneklem

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="...">
en: Using test hypothesis
tr: Test hipotezini kullanma

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="
en: First is greater
tr: Birincisi daha büyük

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Using test hypothesis"> <option label="...">
en: Second is greater
tr: İkincisi daha büyük

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <text>
en: Hypothesis probably expects a negative effect size!
tr: Hipotez büyük olasılıkla olumsuz bir etki büyüklüğü bekliyor!

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <text>
en: Hypothesis probably expects a positive effect size!
tr: Hipotez büyük olasılıkla pozitif bir etki büyüklüğü bekliyor!

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <radio label="...">
en: Provided effect size
tr: Sağlanan etki boyutu

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <radio label="Provided effect size"> <option label="...">
en: Cohen's f
tr: Cohen’in f’si

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <radio label="Provided effect size"> <option label="...">
en: Eta squared
tr: Eta kare

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="...">
en: Target measure
tr: Hedef ölçü

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="...">
en: Parameter to determine
tr: Belirlenecek parametre

[ctx: Here 'power' is a common statistical term and should not be translated]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="...">
en: Power of test
tr: Testin gücü

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Sample size
tr: Örneklem boyutu

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Effect size
tr: Etki boyutu

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Significance level
tr: Önem düzeyi

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="...">
en: Parameter count
tr: Parametre sayısı

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="...">
en: Known measures
tr: Bilinen önlemler

[ctx: Here 'power' is a common statistical term and should not be translated]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Power
tr: Güç

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Degrees of freedom
tr: Serbestlik derecesi

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Degrees of freedom for numerator
tr: Pay için serbestlik dereceleri

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: df <sub> num </sub> : k &minus; 1
tr: df <sub> pay </sub> : k &minus; 1

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Degrees of freedom for denominator
tr: Payda için serbestlik dereceleri

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: df <sub> den </sub> : N &minus; k
tr: df <sub> payda </sub> : N &minus; k

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: First sample size
tr: İlk örneklem boyutu

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Second sample size
tr: İkinci örneklem boyutu

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of observations
tr: Gözlem sayısı

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of observations <b> per sample </b>
tr: <b>Örnek başına</b> gözlem sayısı

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of observations <b> per group </b>
tr: <b>Grup başına</b> gözlem sayısı

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of observations <b> in total </b>
tr: <b>Toplam</b> gözlem sayısı

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of <b> pairs </b>
tr: <b>Eşler</b> sayısı

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's d </b>
tr: Seçili yöntem için olan ölçü <b>Cohen’in d’si</b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Pearson's r </b>
tr: Seçili yöntem için olan ölçü <b>Pearson’un r’si</b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's f </b>
tr: Seçili yöntem için olan ölçü <b>Cohen’in f’si</b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Eta <sup> 2 </sup> </b>
tr: Seçili yöntem için olan ölçü <b>Eta <sup>2</sup></b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's f <sup> 2 </sup> </b>
tr: Seçili yöntem için olan ölçü <b>Cohen’in f <sup>2</sup>’si</b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's w </b>
tr: Seçili yöntem için olan ölçü <b>Cohen’in w’si</b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's h </b>
tr: Seçili yöntem için olan ölçü <b>Cohen’in h’si</b>

[ctx: Here 'power' is a common statistical term and should not be translated]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <saveobject label="...">
en: Save results to workspace
tr: Sonuçları çalışma alanına kaydet

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <summary>
en: Perform a simple linear regression. Currently, this plugin provides only basic functionality. For more options refer to <link href="rkward://rhelp/lm"/>.
tr: Basit bir doğrusal regresyon gerçekleştirin. Şu anda bu eklenti yalnızca temel işlevleri sağlıyor. Daha fazla bilgi için <link href="rkward://rhelp/lm"/> bölümüne başvurun.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <usage>
en: Select the variable to be predicted (dependent), and one or more independent variables.
tr: Tahmin edilecek değişkeni (bağımlı) ve bir veya daha fazla bağımsız değişkeni seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "dependent variable")
en: The dependent variable. This must be numeric.
tr: Bağımlı değişken. Bu sayısal olmalı.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "independent variables")
en: One or more independent variables, each of the same length as the dependent. Note that factor variables are treated as categorial predictors, while numeric variables are treated as continuous predictors, automatically.
tr: Her biri bağımlı değişkenle aynı uzunlukta olan bir veya daha fazla bağımsız değişken. Çarpan değişkenlerinin kategorik yordayıcılar olarak ele alındığını, sayısal değişkenlerin ise kendiliğinden sürekli yordayıcılar olarak ele alındığını unutmayın.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Include intercept")
en: Should an intercept term be included in the model?
tr: Modele bir yarıda kesme terimi dahil edilmeli mi?

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show standardized coefficients")
en: Print standardized correlation coefficients? This requires the lm.beta package.
tr: Standartlaştırılmış korelasyon katsayıları yazdırılsın mı? Bu, lm.beta paketini gerektirir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show ANOVA table")
en: Show an analysis of variance table.
tr: Varyans tablosunun bir çözümlemesini gösterin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save full fitted model")
en: Save the full fitted model.
tr: Tam yerleştirilen modeli kaydedin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save fitted values")
en: Extract and save predicted values from the model.
tr: Tahmin edilen değerleri modelden çıkarın ve kaydedin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save residuals")
en: Extract and save residuals from the model.
tr: Tahmin edilen değerleri modelden çıkarın ve kaydedin.

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="...">
en: Fitting Linear Models
tr: Doğrusal Modelleri Yerleştirmek

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <varslot label="...">
en: dependent variable
tr: bağımlı değişken

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <varslot label="...">
en: independent variables
tr: bağımsız değişkenler

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <checkbox label="...">
en: Include intercept
tr: Yarıda kesmeyi içer

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <checkbox label="...">
en: Show standardized coefficients
tr: Standartlaştırılmış katsayıları göster

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <checkbox label="...">
en: Show ANOVA table
tr: ANOVA tablosunu göster

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="...">
en: Save
tr: Kaydet

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Save"> <saveobject label="...">
en: Save full fitted model
tr: Tam yerleştirilen modeli kaydet

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Save"> <saveobject label="...">
en: Save fitted values
tr: Yerleştirilen değerleri kaydet

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Save"> <saveobject label="...">
en: Save residuals
tr: Artıkları kaydet

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Comparing
tr: Karşılaştırılıyor

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: constant value: %1
tr: sabit değer: %1

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: Equal variances
tr: Eşit varyanslar

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: assumed
tr: varsayılan

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: not assumed
tr: varsayılmayan

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots)
en: Variable Name
tr: Değişken Adı

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: estimated mean
tr: tahmin edilen ortalama

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests)
en: degrees of freedom
tr: serbestlik dereceleri

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <summary>
en: t-Test (two variable paired or independent samples, or one variable).
tr: t Testi (iki değişken eşleştirilmiş veya bağımsız örnek veya bir değişken).

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <usage>
en: Choose two numeric vectors or one vector and a constant to compare against each other. For two samples, specify whether the variables are paired or independent samples. For details, see below.
tr: Birbiriyle karşılaştırmak için iki sayısal vektör veya bir vektör ve bir sabit seçin. İki örnek için değişkenlerin eşleştirilmiş mi yoksa bağımsız örnekler mi olduğunu belirtin. Ayrıntılar için aşağıya bakın.

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Test form")
en: Choose whether you want a two samples test (paired samples or independent samples), or to test a single variable against a constant
tr: İki örnek testi mi (eşleştirilmiş örnekler veya bağımsız örnekler) yoksa tek bir değişkeni bir sabite karşı mı test etmek istediğinizi seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare")
en: A numeric vector for the first variable
tr: İlk değişken için sayısal bir vektör

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "against")
en: A numeric vector for the second variable. Available for two samples tests only.
tr: İkinci değişken için sayısal bir vektör. Yalnızca iki örneklem testi için kullanılabilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "against")
en: A numeric constant. Available for tests against constant only.
tr: Sayısal bir sabit. Yalnızca sabite karşı yapılan testler için kullanılabilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "assume equal variances")
en: Whether to assume equal variances for the two samples (for independent samples t-test, only). This option is implied for a paired test.
tr: İki örnek için eşit varyansların kabul edilip edilmeyeceği (yalnızca bağımsız örnekler t testi için). Bu seçenek eşleştirilmiş bir test için geçerlidir.

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "using test hypothesis")
en: Alternative hypothesis (H1) of the test.
tr: Testin alternatif hipotezi (H1).

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show Confidence Interval")
en: Whether to print the confidence interval of the estimated mean.
tr: Tahmini ortalamanın güven aralığının yazdırılıp yazdırılmayacağı.

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "confidence level")
en: Confidence level to print.
tr: Yazdırılacak güven düzeyi.

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <dropdown label="...">
en: Test form
tr: Test biçimi

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <dropdown label="Test form"> <option label="...">
en: Independent samples
tr: Bağımsız örneklemler

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <checkbox label="...">
en: assume equal variances
tr: varyansların eşit olduğunu varsay

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: Show Confidence Interval
tr: Güven Aralığını Göster

note: i18n: ectx: (t-Test) <wizard label="...">
en: Two Variable t-Test
tr: İki Değişkenli t Testi

note: i18n: ectx: (t-Test) <wizard label="Two Variable t-Test"> <page> <text>
en: As a first step, select the type of test to conduct.
tr: İlk adım olarak gerçekleştirilecek testin türünü seçin.

note: i18n: ectx: (t-Test) <wizard label="Two Variable t-Test"> <page> <text>
en: Select "Independent samples" when comparing data from two different populations (e.g. treatment group vs. control group). For comparing matched pairs or repeated measures on the same subject, select "Paired samples". Finally, you can also test a single sample against a constant value.
tr: İki farklı popülasyondan (örn. tedavi grubu vs. kontrol grubu) verileri karşılaştırırken ‘Bağımsız örneklemler’i seçin. Aynı konu üzerinde eşleşen çiftleri veya yinelenen ölçümleri karşılaştırmak için ‘Eşli örneklemler’ seçeneğini seçin. Son olarak, tek bir numuneyi sabit bir değere karşı sınayabilirsiniz.

note: i18n: ectx: (t-Test) <wizard label="Two Variable t-Test"> <page> <text>
en: Select the parameters of the t-test. If your hypothesis is directed, selecting a directional test hypothesis may increase test power.
tr: t testinin parametrelerini seçin. Hipoteziniz yönlendirilmişse yönlü bir test hipotezinin seçilmesi testin gücünü artırabilir.

note: i18n: ectx: (t-Test) <wizard label="Two Variable t-Test"> <page> <text>
en: Sometimes it's helpful to get an estimate of the confidence interval of the difference in means.
tr: Bazen ortalamalar arasındaki farkın güven aralığına ilişkin bir tahminde bulunmak faydalı olabilir.

note: i18n: ectx: (t-Test) <wizard label="Two Variable t-Test"> <page> <text>
en: Below you can specify whether one should be shown, and which confidence-level should be applied (95% corresponds to a 5% level of significance).
tr: Aşağıda birinin gösterilip gösterilmeyeceğini ve hangi güven düzeyinin uygulanması gerektiğini belirtebilirsiniz (%​95, %​5 anlamlılık düzeyine karşılık gelir).

note: i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) <summary>
en: This test performs the Mood Two-Sample Test of Scale.
tr: Bu test, Mood İki Örneklemli Ölçek Testini gerçekleştirir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) <usage>
en: Select two data sets to test for a difference in scale parameters by the Mood Two-Sample Test. For this test the samples need to be numeric vectors (see below for details).
tr: Mood İki Örneklemli Testi ile ölçek parametrelerindeki farkı sınamak için iki veri kümesi seçin. Bu test için örneklemlerin sayısal vektörler olması gerekir (ayrıntılar için aşağıya bakın).

note: i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare")
en: First sample. The vectors need to be numeric.
tr: İlk örneklem. Vektörlerin sayısal olması gerekir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) <settings> <setting> (refers to element labelled "against")
en: Second sample. The vectors need to be numeric.
tr: İkinci örneklem. Vektörlerin sayısal olması gerekir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) <settings> <setting> (refers to element labelled "using test hypothesis")
en: Alternative hypothesis to use for the test.
tr: Test için kullanılacak alternatif hipotez.

note: i18n: ectx: (Mood Two-Sample Test of Scale) <dialog label="...">
en: Mood Two-Sample Test of Scale
tr: Mood İki Örneklemli Ölçek Testi

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots)
en: Length
tr: Uzunluk

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots)
en: Truncation lag parameter
tr: Kesme gecikme parametresi

note: i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots) <summary>
en: This test computes the Phillips-Perron test for the null hypothesis that x has a unit root against a stationary alternative.
tr: Bu test, x’in durağan bir alternatife karşı birim köke sahip olduğu boş hipotezi için Phillips–Perron testini hesaplar.

note: i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots) <usage>
en: Select the data sets for which you want to perform the Phillips-Perron test. For this test the samples need to be numeric vectors (see below for details).
tr: Phillips–Perron testini gerçekleştirmek istediğiniz veri kümelerini seçin. Bu test için örneklemlerin sayısal vektörler olması gerekir (ayrıntılar için aşağıya bakın).

note: i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots) <settings> <setting> (refers to element labelled "version of truncation lag parameter")
en: Which version of the truncation lag parameter should be used?
tr: Kesme gecikmesi parametresinin hangi sürümü kullanılmalıdır?

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude missing values") i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude missing values") i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron
en: Exclude missing values from calculation?
tr: Eksik değerler hesaplamadan dışlansın mı?

note: i18n: ectx: (Phillips-Perron Test for Unit Roots) <dialog label="...">
en: Phillips-Perron Test for Unit Roots
tr: Birim Kökler için Phillips–Perron Testi

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Phillips-Perron Test for Unit Roots) <dialog label="Phillips-Perron Test for Unit Roots"> <tab label="Basic settings"> <radio label="...">
en: version of truncation lag parameter
tr: kesme gecikmesi parametresinin sürümü

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="version of truncation lag parameter"> <option label="..."> i18n: ectx: (Phillips-Perron Test for Unit Roots) <dialog label="Phillips-Perron Test for Unit Roots"> <tab label
en: short
tr: kısa

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="version of truncation lag parameter"> <option label="..."> i18n: ectx: (Phillips-Perron Test for Unit Roots) <dialog label="Phillips-Perron Test for Unit Roots"> <tab label
en: long
tr: uzun

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="...">
en: Box-Pierce and Ljung-Box Tests
tr: Box–Pierce ve Ljung–Box Testleri

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <summary>
en: This test computes Box-Pierce or Ljung-Box test statistic for examining the null hypothesis of independence in a given time series.
tr: Bu test, belirli bir zaman serisinde bağımsızlığın boş hipotezini incelemek için Box–Pierce veya Ljung–Box test istatistiğini hesaplar.

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <usage>
en: Select the data sets for which you want to perform the Box-Pierce or Ljung-Box test. For this test the samples need to be numeric vectors (see below for details).
tr: Box–Pierce veya Ljung–Box testini gerçekleştirmek istediğiniz veri kümelerini seçin. Bu test için örneklemlerin sayısal vektörler olması gerekir (ayrıntılar için aşağıya bakın).

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <settings> <setting> (refers to element labelled "lag")
en: Number of autocorrelation coefficients to base the test on.
tr: Testin temel alınacağı otokorelasyon katsayılarının sayısı.

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <settings> <setting> (refers to element labelled "test to be performed")
en: Define type of test. Either Ljung-Box or Box-Pierce can be used.
tr: Test türünü tanımlayın. Ljung–Box veya Box–Pierce kullanılabilir.

note: i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="Box-Pierce and Ljung-Box Tests"> <tab label="Basic settings"> <spinbox label="...">
en: lag
tr: gecikme

note: i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="Box-Pierce and Ljung-Box Tests"> <tab label="Basic settings"> <frame label="...">
en: Type of test
tr: Testin türü

note: i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="Box-Pierce and Ljung-Box Tests"> <tab label="Basic settings"> <frame label="Type of test"> <radio label="...">
en: test to be performed
tr: gerçekleştirilecek test

note: i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="Box-Pierce and Ljung-Box Tests"> [...] <radio label="test to be performed"> <option label="...">
en: Box-Pierce
tr: Box–Pierce

note: i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="Box-Pierce and Ljung-Box Tests"> [...] <radio label="test to be performed"> <option label="...">
en: Ljung-Box
tr: Ljung–Box

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter)
en: Missing values cannot be handled in Hodrick-Prescott Filter
tr: Eksik değerler Hodrick–Prescott Filtresinde işlenemez

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter)
en: The HP Filter itself. Thanks to Grant V. Farnsworth
tr: HP süzgecinin kendisi. Grant V. Farnsworth’a teşekkürler

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <summary>
en: This plugin extracts and plots the long term trend of a series and (optionally) its cyclical component.
tr: Bu eklenti, bir serinin uzun vadeli trendini ve (isteğe bağlı olarak) döngüsel bileşenini çıkarır ve çizer.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <usage>
en: The Hodrick-Prescott filter is used to separate the long term trend of a time series from its cyclical (short term) component.
tr: Hodrick–Prescott süzgeci, bir zaman serisinin uzun vadeli trendini döngüsel (kısa vadeli) bileşeninden ayırmak için kullanılır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <usage>
en: In addition to the resulting series object(s), this plugin can plot them in relation with the original series provided so as to give a graphic view of the filtering operation.
tr: Ortaya çıkan seri nesne(ler)ine ek olarak, bu eklenti, süzme işleminin grafiksel bir görünümünü verecek şekilde bunları sağlanan özgün seriyle ilişkili olarak çizebilir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Variable:")
en: Select the data to be computed. It must be a single Time Series object or a Numeric Vector. NA values are not admitted.
tr: Hesaplanacak verileri seçin. Tek bir Zaman Serisi nesnesi veya Sayısal Vektör olmalıdır. NA değerleri kabul edilmez.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Lambda")
en: This is the smoothing parameter. You have a dropdown menu with the three most common values depending on the frequency of the data (<i>Annual</i>, <i>Quarterly</i> and <i>Monthly</i>). (Default: 1600)
tr: Bu, yumuşatma parametresidir. Verilerin sıklığına bağlı olarak en yaygın üç değeri içeren bir açılır menünüz vardır (<i>Yıllık</i>, <i>Üç Aylık</i> ve <i>Aylık</i>). (Öntanımlı: 1600)

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Custom value")
en: Select if you want to specify a lambda value yourself in the spinbox below.
tr: Aşağıdaki değer kutusunda kendiniz bir lambda değeri belirlemek istiyorsanız seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Output series")
en: Select which resulting series should be created in the workspace. The trend of the original series is created by default. Write any name you want to use as identifier for the series. By default, it's <i>hp</i> followed by <i>trend</i> and/or <i>cycle</i>. <i>Tip: you can add the name of the original series to avoid overwriting other variables' trend/cycle (i.e. "myseries.hptrend").</i>
tr: Çalışma alanında hangi sonuçtaki serinin oluşturulması gerektiğini seçin. Özgün serinin trendi öntanımlı olarak oluşturulur. Seri için tanımlayıcı olarak kullanmak istediğiniz herhangi bir adı yazın. Öntanımlı olarak <i>hp</i> ve ardından <i>trend</i> ve/veya <i>cycle</i> gelir. <i>İpucu: Diğer değişkenlerin trendinin/döngüsünün üzerine yazmayı önlemek için özgün serinin adını ekleyebilirsiniz (örneğin, "myseries.hptrend").</i>

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot Cycle")
en: Plot the cyclical component below the trend graph. (Default: YES)
tr: Döngüsel bileşeni trend grafiğinin altına çizin. (Öntanımlı: EVET)

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Lines")
en: Here you can adjust the line width, type and colour of each series on the plot. (Default: blue series, red trend and dark green cycle)
tr: Burada çizimdeki her serinin çizgi genişliğini, türünü ve rengini ayarlayabilirsiniz. (Öntanımlı: mavi seri, kırmızı trend ve koyu yeşil döngü)

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Original series and trend Y axis label")
en: Here you can specify the text on the Y axis label of the trend plot (upper). If empty, the default label is the name of the original series plus <i>, Trend</i>.
tr: Burada trend grafiğinin (üst) Y ekseni etiketindeki metni belirleyebilirsiniz. Boşsa öntanımlı etiket özgün serinin adı artı <i>, Trend</i> olur.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Cycle Y axis label")
en: Here you can specify the text on the Y axis label of the cycle plot (lower - if applicable). If empty, the default label is <i>Cycle</i>.
tr: Burada döngü grafiğinin Y ekseni etiketindeki metni belirleyebilirsiniz (varsa alt). Boşsa öntanımlı etiket <i>Döngü</i>’dür.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "interpret as string")
en: Enable or disable the labels being evaluated as literal (quoted) strings. To achieve a line-break (in a quoted string), enter '\n'. (Default: YES)
tr: Değişmez (alıntılanan) diziler olarak değerlendirilen etiketleri etkinleştirin veya devre dışı bırakın. Satır sonu elde etmek için (tırnak içine alınmış bir dizide), ‘\n’ girin. (Öntanımlı: EVET)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="...">
en: Select Variable
tr: Değişken Seç

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <varslot label="...">
en: Variable:
tr: Değişken:

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown> <option label="...">
en: 100 (Annual)
tr: 100 (Yıllık)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown> <option label="...">
en: 1600 (Quarterly)
tr: 1600 (Çeyreklik)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown> <option label="...">
en: 14400 (Monthly)
tr: 14400 (Aylık)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="Lambda"> <checkbox label="...">
en: Custom value
tr: Özel değer

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="...">
en: Output series
tr: Çıktı serileri

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="Output series"> <saveobject label="...">
en: Save trend
tr: Trendi kaydet

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="Output series"> <saveobject label="...">
en: Save cycle
tr: Döngüyü kaydet

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="...">
en: Plot options
tr: Grafik seçenekleri

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <checkbox label="...">
en: Plot Cycle
tr: Grafik Döngüsü

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="...">
en: Lines
tr: Çizgiler

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Lines"> <frame label="...">
en: Original series
tr: Özgün seriler

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Original series"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Trend"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Fi
en: Line width
tr: Çizgi genişliği

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Original series"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Trend"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott 
en: Line type
tr: Çizgi türü

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: default
tr: öntanımlı

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Solid
tr: Düz

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Dashed
tr: Tireli

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Dotted
tr: Noktalı

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Dot-Dash
tr: Noktalı tireli

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Long-dash
tr: Uzun tireli

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Two-dash
tr: İki tireli

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Lines"> <frame label="...">
en: Cycle
tr: Döngü

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="...">
en: Labels (leave empty for default)
tr: Etiketler (öntanımlılar için boş bırakın)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Labels (leave empty for default)"> <input label="...">
en: Original series and trend Y axis label
tr: Özgün seriler ve trendin Y ekseni etiketi

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Labels (leave empty for default)"> <input label="...">
en: Cycle Y axis label
tr: Döngünün Y ekseni etiketi

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Labels (leave empty for default)"> <text>
en: Interpret these labels as literal (quoted) strings?
tr: Bu etiketler değişmez (tırnaklanmış) diziler olarak mı yorumlansın?

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Labels (leave empty for default)"> <checkbox label="...">
en: interpret as string
tr: dizi olarak yorumla

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity)
en: remove NAs
tr: NA’ları kaldır

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity)
en: KPSS Level
tr: KPSS Düzeyi

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity)
en: KPSS Trend
tr: KPSS Trendi

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity)
en: KPSS Test for Level Stationarity
tr: KPSS Düzey Durağanlığı Testi

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) <summary>
en: This test computes the Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS) test for the null hypothesis that x is level or trend stationary.
tr: Bu test, x’in düzey veya trend durağanlığı olduğuna ilişkin sıfır hipotezi için Kwiatkowski–Phillips–Schmidt–Shin (KPSS) testini hesaplar.

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) <usage>
en: Select the data sets for which you want to perform the Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS) test. For this test the samples need to be numeric vectors (see below for details).
tr: Kwiatkowski–Phillips–Schmidt–Shin (KPSS) testini gerçekleştirmek istediğiniz veri kümelerini seçin. Bu test için örneklemlerin sayısal vektörler olması gerekir (ayrıntılar için aşağıya bakın).

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) <settings> <setting> (refers to element labelled "null hypothesis")
en: Indicates the null hypothesis and must be one of "Level" (default) or "Trend".
tr: Boş hipotezi belirtir ve ‘Düzey’ (öntanımlı) veya ‘Trend’den biri olmalıdır.

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) <settings> <setting> (refers to element labelled "version of truncation lag parameter")
en: Defines whether the short or long version of the truncation lag parameter is used.
tr: Kesme gecikmesi parametresinin kısa veya uzun sürümünün kullanılıp kullanılmayacağını tanımlar.

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="...">
en: null hypothesis
tr: sıfır hipotezi

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="null hypothesis"> <option label="...">
en: Level
tr: Düzey

note: i18n: ectx: (Loaded from Bartlett Test of Homogeneity of Variances)
en: Bartlett's K-squared
tr: Bartlett’in k kare’si

note: i18n: ectx: (Loaded from Bartlett Test of Homogeneity of Variances) <summary>
en: This test performs the Bartlett Test of Homogeneity of Variances.
tr: Bu test, Bartlett Varyansların Homojenliği Testini gerçekleştirir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Bartlett Test of Homogeneity of Variances) <usage>
en: Select several numeric vectors to perform Bartlett's test of the null that the variances in each of the samples are the same.
tr: Örneklerin her birindeki varyansların aynı olduğunu gösteren boş değere ilişkin Bartlett testini gerçekleştirmek için birkaç sayısal vektör seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances) <settings> <setting> (refers to element labelled "samples") i18n: ectx: (Loaded from Bartlett Test of Homogeneity of Variances) <settings> <setting> (refers to element labelled "samples")
en: The samples to be checked for equal variance. The vectors need to be numeric, but don't need to have the same length.
tr: Örneklerin eşit varyans açısından denetlenmesi gerekir. Vektörlerin sayısal olması gerekir; ancak aynı uzunluğa sahip olmaları gerekmez.

note: i18n: ectx: (Bartlett Test of Homogeneity of Variances) <dialog label="...">
en: Bartlett Test of Homogeneity of Variances
tr: Bartlett Varyansların Homojenliği Testi

note: i18n: ectx: (Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances) <dialog label="Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Bartlett Test of Homogeneity of Variances) <dialog label="Bartlett Test of Homogeneity of Variances"> <varslot label="...">
en: samples
tr: örneklemler

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: Numerator DF
tr: Pay Serbestlik Derecesi

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: Denominator DF
tr: Payda Serbestlik Derecesi

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: Lower CI
tr: Alt Güven Aralığı

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: Upper CI
tr: Üst Güven Aralığı

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: ratio of variances
tr: varyanslar oranı

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <summary>
en: This test performs the F Test to compare two variances.
tr: Bu test, iki varyansı karşılaştırmak için F Testini gerçekleştirir.

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <usage>
en: Select two samples from normal populations to compare the variances by the F test. For this test the samples need to be numeric vectors (see below for details).
tr: F testiyle varyansları karşılaştırmak için normal popülasyonlardan iki örnek seçin. Bu test için örneklemlerin sayısal vektörler olması gerekir (ayrıntılar için aşağıya bakın).

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare")
en: First sample (numeric vector).
tr: İlk örneklem (sayısal vektör).

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <settings> <setting> (refers to element labelled "against")
en: Second sample (numeric vector).
tr: İkinci örneklem (sayısal vektör).

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <settings> <setting> (refers to element labelled "using test hypothesis")
en: Alternative hypothesis of the test.
tr: Testin alternatif hipotezi.

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Hypothesized ratio")
en: Defines the hypothesized ratio of the population variances.
tr: Popülasyon varyanslarının öntanımlı oranını tanımlar.

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Confidence level")
en: Defines the confidence level of the interval (95% is typical).
tr: Aralığın güven düzeyini tanımlar (%​95 tipiktir).

note: i18n: ectx: (F test) <dialog label="...">
en: F test
tr: F testi

note: i18n: ectx: (F test) <dialog label="F test"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Hypothesized ratio
tr: Varsayılan oran

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="Compute confidence interval"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (F test) <dialog label="F test"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Confidence level
tr: Güven düzeyi

note: i18n: ectx: (Loaded from Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances)
en: Fligner-Killeen:med X^2 test statistic
tr: Fligner–Killeen:med X^2 test istatistiği

note: i18n: ectx: (Loaded from Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances) <summary>
en: This test performs the Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances.
tr: Bu test, Fligner–Killeen Varyansların Homojenliği Testini gerçekleştirir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances) <usage>
en: Select several numeric vectors to perform the Fligner-Killeen (median) test of the null that the variances in each of the samples are the same.
tr: Numunelerin her birindeki varyansların aynı olduğu boş değere ilişkin Fligner–Killeen (ortanca) testini gerçekleştirmek için birkaç sayısal vektör seçin.

note: i18n: ectx: (Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances) <dialog label="...">
en: Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances
tr: Fligner–Killeen Varyansların Homojenliği Testi

note: i18n: ectx: (Loaded from Levene's Test) <summary>
en: This test performs the Levene's test for homogeneity of variance across groups.
tr: Bu test, gruplar arasındaki varyansın homojenliği için Levene testini gerçekleştirir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Levene's Test) <usage>
en: Select the response variable and the factor defining groups to test for homogeneity of variance across groups.
tr: Gruplar arasındaki varyansın homojenliğini sınamak için yanıt değişkenini ve çarpan tanımlayan grupları seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Levene's Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "response variable")
en: response variable (numeric vector).
tr: yanıt değişkeni (sayısal vektör).

note: i18n: ectx: (Loaded from Levene's Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "groups")
en: factor defining groups (factor).
tr: çarpan tanımlayan gruplar (çarpan).

note: i18n: ectx: (Levene's Test) <dialog label="Levene's Test"> <varslot label="...">
en: response variable
tr: yanıt değişkeni

note: i18n: ectx: (Levene's Test) <dialog label="Levene's Test"> <varslot label="...">
en: groups
tr: gruplar

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Continuity correction in normal approximation for p-value
tr: P değeri için normal yaklaşımda süreklilik düzeltmesi

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Location Shift
tr: Konum Kayması

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Hypothesis
tr: Hipotez

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Confidence interval percent
tr: Güven aralığı yüzdesi

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Confidence interval of difference
tr: Farkın güven aralığı

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Difference in Location
tr: Konumdaki Fark

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <summary>
en: This test performs the Wilcoxon Rank Sum and Signed Rank Tests (the first is equivalent to the Mann-Whitney test).
tr: Bu test, Wilcoxon Sıra Toplamı ve İşaretli Sıra Testlerini gerçekleştirir (ilki Mann-Whitney testine eşdeğerdir).

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <usage>
en: Select a single vector (or paired test) to perform a Wilcoxon signed rank test on the null that the true distribution of x (or the difference between the paired vectors) is symmetric about 0 (or the specified location).
tr: X’in gerçek dağılımının (veya eşleştirilmiş vektörler arasındaki farkın) 0 (veya belirtilen konum) civarında simetrik olduğunu gösteren boş değer üzerinde Wilcoxon imzalı sıralama testi gerçekleştirmek için tek bir vektör (veya eşleştirilmiş test) seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <usage>
en: Select two vectors to perform a Wilcoxon rank sum test (equivalent to the Mann-Whitney test: see <link href="rkward://rhelp/wilcox.test"/> for details) on the null that the distributions of x and y differ (by 0 or the specified location shift).
tr: x ve y dağılımlarının farklı olduğu (0’a veya belirtilen konum kaymasına göre) boş değer üzerinde Wilcoxon sıra toplamı testini (Mann–Whitney testine eşdeğerdir: Ayrıntılar için <link href="rkward://rhelp/wilcox.test"/> bölümüne bakın) gerçekleştirmek için iki vektör seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "using test hypothesis")
en: The alternative hypothesis. "greater" means that x is shifted to the right of y / of the location parameter.
tr: Alternatif hipotez. ‘daha büyük’, x’in konum parametresindeki y /’nin sağına kaydırıldığı anlamına gelir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Paired test")
en: Check this for a paired test (Wilcoxon signed rank test of the difference between the two vectors).
tr: Eşleştirilmiş bir test için bunu denetleyin (iki vektör arasındaki farkın Wilcoxon imzalı sıralama testi).

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Compute confidence interval")
en: Check this if you want the confidence interval to be computed/printed.
tr: Güven aralığının hesaplanmasını/yazdırılmasını istiyorsanız bunu işaretleyin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Confidence level")
en: Confidence level of the printed confidence interval.
tr: Yazdırılan güven aralığının güven düzeyi.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Location (shift) to test against (mu)")
en: The location / location shift to form the null hypothesis.
tr: Sıfır hipotezini oluşturmak için konum/konum kayması.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Compute exact p-value")
en: Should an exact p-value be computed? By default ("Automatic") an asymptomatic p-value is calculated if and only if you have less than 50 cases per group without binding when an exact test should be performed.
tr: Kesin bir p değeri hesaplanmalı mıdır? Öntanımlı olarak (‘Kendiliğinden’) asemptomatik bir p değeri, kesin bir testin yapılması gerektiğinde yalnızca grup başına 50’den az vakanız varsa bağlayıcı olmadan hesaplanır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Allow ties")
en: Check this option to compute an exact p-value even in the presence of ties.
tr: Bağların varlığında bile kesin bir p değeri hesaplamak için bu seçeneği işaretleyin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Apply continuity correction")
en: If checked a continuity correction in the normal approximation for the p-value is applied.
tr: Denetlenirse p değeri için normal yaklaşımda bir süreklilik düzeltmesi uygulanır.

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="...">
en: Wilcoxon/Mann-Whitney Test
tr: Wilcoxon/Mann–Whitney Testi

[ctx: compare against]
note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="...">
en: against (optional)
tr: karşı (isteğe bağlı)

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="...">
en: First is less
tr: Birincisi daha az

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <checkbox label="...">
en: Paired test
tr: Eşli test

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <saveobject label="...">
en: Save results to workspace
tr: Sonuçları çalışma alanına kaydet

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Location (shift) to test against (mu)
tr: Test edilecek konum (kaydırması) (mu)

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: p-value options
tr: p değeri seçenekleri

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="p-value options"> <radio label="...">
en: Compute exact p-value
tr: Tam p değerini hesapla

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="p-value options"> <checkbox label="...">
en: Apply continuity correction
tr: Süreklilik düzeltmesi uygula

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="p-value options"> <checkbox label="...">
en: Allow ties
tr: Bağlara izin ver

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Split each input variable by grouping factor(s)
tr: Her giriş değişkenini çarpan(lar)ı gruplayarak böl

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Convert nested list into flat list
tr: İç içe geçmiş listeyi düz listeye dönüştür

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Object
tr: Nesne

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: we wrap each single call in a "try" statement to always continue on errors.
tr: Hatalarda her zaman sürdürmek için her bir çağrıyı bir ‘try’ ifadesine sarıyoruz.

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: mean
tr: ortalama

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: geometric mean
tr: geometrik ortalama

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: interquantile mean
tr: miktarlar arası ortalama

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: harmonic mean
tr: harmonik ortalama

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: median
tr: ortanca

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: min
tr: en düşük

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: max
tr: en yüksek

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: standard deviation
tr: standart sapma

[ctx: noun]
note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: sum
tr: toplam

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: product
tr: çarpım

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="Dispersion"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Median Absolute Deviation
tr: Ortanca Mutlak Sapma

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: total length (N)
tr: toplam uzunluk (N)

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: number of NAs
tr: NA’ların sayısı

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Descriptive statistics
tr: Tanımlayıcı istatistikler

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <summary>
en: Compute the most common descriptive statistics for one or more numeric vectors
tr: Bir veya daha fazla sayısal vektör için en yaygın tanımlayıcı istatistikleri hesaplayın

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <usage>
en: Select one or more objects to analyse. For most types of analysis, the objects need to be numeric vectors. On the subsequent tabs/pages specify, which statistics you want computed (see below for details).
tr: Çözümlemek için bir veya daha fazla nesne seçin. Çoğu çözümleme türü için nesnelerin sayısal vektörler olması gerekir. Sonraki sekmelerde/sayfalarda hangi istatistiklerin hesaplanmasını istediğinizi belirtin (ayrıntılar için aşağıya bakın).

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <usage>
en: Each selected variable will be analysed independently of the others. NA values are excluded from the calculations.
tr: Seçilen her değişken diğerlerinden bağımsız olarak çözümlenecektir. NA değerleri hesaplamalardan dışlanır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select one or more numeric vectors to analyse
tr: Çözümlemek için bir veya daha fazla sayısal vektör seç

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "group by:")
en: Optionally select one or more grouping factors by which to split each input vector. The grouping factors have to be of the same length as the input vectors (and thus, all input vectors have to be of the same length, if using any grouping). If specifying more than one grouping factor, separate splits will be performed for each combination of values of the grouping factors.
tr: İsteğe bağlı olarak, her bir giriş vektörünün bölüneceği bir veya daha fazla gruplandırma çarpanını seçin. Gruplandırma çarpanlarının giriş vektörleriyle aynı uzunlukta olması gerekir (ve dolayısıyla herhangi bir gruplama kullanılıyorsa tüm giriş vektörlerinin aynı uzunlukta olması gerekir). Birden fazla gruplandırma çarpanı belirtilirse gruplandırma çarpanlarının her bir değer kombinasyonu için ayrı bölmeler gerçekleştirilecektir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Mean")
en: Should the mean value be computed?
tr: Ortalama değer hesaplansın mı?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Trim of mean")
en: Trim of the mean. See <link href="rkward://rhelp/mean"/>
tr: Ortalamanın kırpılması. <link href="rkward://rhelp/mean"/> bölümüne bakın

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Geometric mean")
en: Should the geometric mean value be computed?
tr: Geometrik ortalama değer hesaplansın mı?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Interquantile mean")
en: Should the interquantile mean value be computed?
tr: Miktarlar arası ortalama değer hesaplansın mı?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Standard deviation")
en: Compute the standard deviation?
tr: Standart sapmayı hesaplansın mı?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Median")
en: Should the median value be computed?
tr: Ortanca değer hesaplansın mı?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "mad")
en: Compute the median absolute deviation, i.e., the (lo-/hi-) median of the absolute deviations from the median, and (by default) adjust by a factor for asymptotically normal consistency (see <link href="rkward://rhelp/mad"/>).
tr: Ortanca mutlak sapmayı, yani ortancadan mutlak sapmaların (düşük/yüksek) ortancasını hesaplayın ve (öntanımlı olarak) asimptotik olarak normal tutarlılık için bir çarpanla ayarlama yapın (bkz. <link href="rkward://rhelp) /deli"/>).

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Constant")
en: Scale factor to use when computing the median absolute deviation
tr: Ortanca mutlak sapmayı hesaplarken kullanılacak ölçek çarpanı

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Treatment of even sample sizes")
en: How to treat even size samples: Average the two middle values, take the lower, or take the higher
tr: Eşit boyutlu örneklemler nasıl işlenir: Ortadaki iki değerin ortalamasını alın, düşük olanı veya yüksek olanı alın

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "range")
en: Compute the range, i.e. lowest and highest value
tr: Erimi, yani en düşük ve en yüksek değeri hesaplayın

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "sum")
en: Compute the sum of all values
tr: Tüm değerlerin toplamını hesaplayın

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "prod")
en: Compute the product of all values
tr: Tüm değerlerin çarpımını hesaplayın

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Length and NAs")
en: Count the total number of values, and the number of missing values (NAs)
tr: Toplam değer sayısını ve eksik değerlerin (NA) sayısını sayın

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: group by:
tr: şuna göre gruplandır:

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Select variables"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Variables"> <checkbox label="...">
en: Save results to file
tr: Sonuçları dosyaya kaydet

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Select variables"> <browser label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Variables"> <browser label="...">
en: Name of the file
tr: Dosyanın adı

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="...">
en: Mean Standard Deviation
tr: Ortalama Standart Sapma

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> [...] <radio label="Initial value"> <option label="..."
en: Mean
tr: Ortalama

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <spinbox label="...">
en: Trim of mean
tr: Ortalamanın kırpılması

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <checkbox label="...">
en: Geometric mean
tr: Geometrik ortalama

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <checkbox label="...">
en: Interquantile mean
tr: Miktarlar arası ortalama

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <checkbox label="...">
en: Harmonic mean
tr: Harmonik ortalama

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <checkbox label="...">
en: Standard deviation
tr: Standart sapma

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="...">
en: Median, MAD
tr: Ortanca, Ortanca Mutlak Sapma

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Quantile"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> [...] <radio label="Initial value"> <option label="...
en: Median
tr: Ortanca

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Median, MAD"> <frame label="...">
en: Median Absolute Deviation (mad)
tr: Ortanca Mutlak Sapma (MAD)

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="Dispersion"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Median, MAD"> <frame label="Median Absolute Deviation (mad)"> <sp
en: Constant
tr: Sabit

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Median, MAD"> <frame label="Median Absolute Deviation (mad)"> <radio label="...">
en: Treatment of even sample sizes
tr: Eşit örneklem boyutlarının işlenmesi

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> [...] <radio label="Treatment of even sample sizes"> <option label="...">
en: use lo-median
tr: düşük ortancayı kullan

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> [...] <radio label="Treatment of even sample sizes"> <option label="...">
en: use average
tr: ortalamayı kullan

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> [...] <radio label="Treatment of even sample sizes"> <option label="...">
en: use hi-median
tr: yüksek ortancayı kullan

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="...">
en: Range, Sum, Product and Length
tr: Erim, Toplam, Çarpım ve Uzunluk

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Range, Sum, Product and Length"> <checkbox label="...">
en: range
tr: erim

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Range, Sum, Product and Length"> <checkbox label="...">
en: sum
tr: toplam

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Range, Sum, Product and Length"> <checkbox label="...">
en: prod
tr: çarpım

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="General"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Range, Sum, Product and Length"> <checkbox label="...">
en: Length and NAs
tr: Uzunluk ve NA’lar

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot)
en: Legend:
tr: Gösterge:

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <summary>
en: Correlation Matrix Plot. On top the (absolute) value of the correlation is presented plus the result of the cor.test as stars. On bottom, the bivariate scatterplots are plotted with a fitted line. The graph and the code can be found at <link href="http://addictedtor.free.fr/graphiques/RGraphGallery.php?graph=137">R Graph Gallery (137) Correlation Matrix</link>, from where was adapted and formatted for RKWard.
tr: Korelasyon Matrisi Grafiği. En üstte korelasyonun (mutlak) değeri artı cor.test sonucu yıldız olarak sunulur. Altta, iki değişkenli dağılım grafikleri uygun bir çizgiyle çizilmiştir. Grafik ve kod, <link href="http://addictedtor.free.fr/graphiques/RGraphGallery.php?graph=137">R Grafik Galerisi (137) Korelasyon Matrisi</link>’nde bulunabilir; buradan RKWard için uyarlanmış ve biçimlendirilmiştir.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <usage>
en: Choose one or more objects to be plotted. Choose the method to be used, how to treat missing values, what precision you want, and if you want to scale text.
tr: Çizdirilecek bir veya daha fazla nesneyi seçip kullanılacak yöntemi, eksik değerlerin nasıl ele alınacağını, hangi hassasiyeti istediğinizi ve metni ölçeklendirmek isteyip istemediğinizi seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select a data matrix or a numeric data frame or more than one variables from a data matrix
tr: Bir veri matrisi veya sayısal bir veri çerçevesi veya bir veri matrisinden birden fazla değişken seçin

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Method")
en: Indicates which correlation coefficient (or covariance) is to be computed. One of "pearson", "kendall", or "spearman", can be used
tr: Hangi korelasyon katsayısının (veya kovaryansın) hesaplanacağını belirtir. ‘pearson’, ‘kendall’ veya ‘spearman’ seçeneklerinden biri kullanılabilir

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude missing values")
en: Select how to treat missing values. If use is "whole cases" then missing values are handled by casewise deletion. If use has the value "pairwise" then the correlation between each pair of variables is computed using all complete pairs of observations on those variables. This can result in covariance or correlation matrices which are not positive semidefinite. "pairwise" only works with the "pearson" method for cov and var.
tr: Eksik değerlerin nasıl işleneceğini seçin. Kullanım ‘tam senaryolar’ ise eksik değerler BÜYÜK/küçük harfe göre silinerek işlenir. Kullanım ‘ikili’ değerine sahipse her bir değişken çifti arasındaki korelasyon, bu değişkenler üzerindeki tüm tam gözlem çiftleri kullanılarak hesaplanır. Bu, pozitif yarı kesin olmayan kovaryans veya korelasyon matrisleriyle sonuçlanabilir. ‘ikili’ yalnızca cov ve var için ‘pearson’ yöntemiyle çalışır.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Precision (digits)")
en: Select how many digits after decimal point should be shown
tr: Ondalık noktadan sonra kaç basamağın gösterileceğini seçin

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Scale text")
en: Select it if you want to scale text according to the (absolute) correlation value.
tr: Metni (mutlak) korelasyon değerine göre ölçeklendirmek istiyorsanız bunu seçin.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <related>
en: <link href="http://addictedtor.free.fr/graphiques/RGraphGallery.php?graph=137">R Graph Gallery (137) Correlation Matrix</link>
tr: <link href="http://addictedtor.free.fr/graphiques/RGraphGallery.php?graph=137">R Grafik Galerisi (137) Korelasyon Matrisi</link>

note: i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Precision (digits)
tr: Kesinlik (Basamaklar)

note: i18n: i18n: Should text be scaled? i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Scale text
tr: Metni ölçeklendir

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
tr: RKWard Takımı

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Number of cases
tr: Senaryolar sayısı

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Number of missing values
tr: Eksik değerler sayısı

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="extrema"> <checkbox label="...">
en: Minimum
tr: En düşük

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="extrema"> <checkbox label="...">
en: Maximum
tr: En yüksek

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Minimum values
tr: En düşük değerler

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Maximum values
tr: En yüksek değerler

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Inter Quartile Range
tr: Çeyrekler Arası Erim

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Quartiles
tr: Çeyrekler

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Quantiles
tr: Yüzdelik Dilimler

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: robust statistics
tr: sağlam istatistikler

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="Robust mean"> <checkbox label="...">
en: Trimmed Mean
tr: Kırpılmış Ortalama

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Location Estimate
tr: Konum Tahmini

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Mad scale estimate
tr: MAD ölçeği tahmini

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Huber M-Estimator
tr: Huber M Tahmincisi

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: store results
tr: sonuçları depola

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Univariate statistics
tr: Tek değişkenli istatistikler

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Proportion of trimmed values for trimmed mean
tr: Kırpılmış ortalama için kırpılmış değerlerin oranı

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Constant for the MAD estimation
tr: MAD tahmini için sabit

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Winsorized values for Huber estimator
tr: Huber tahmincisi için Winsorized değerleri

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Tolerance in Huber estimator
tr: Huber tahmincisindeki tolerans

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Mu for Huber estimator
tr: Huber tahmincisi için Mu

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: S for Huber estimator
tr: Huber tahmincisi için S

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <radio label="...">
en: Initial value
tr: Başlangıç değeri

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="...">
en: Basic statistics
tr: Temel istatistikler

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="...">
en: Select variables
tr: Değişkenler seç

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Select variables"> <varslot label="...">
en: Variable
tr: Değişken

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="...">
en: Statistics
tr: İstatistikler

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="...">
en: General
tr: Genel

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="...">
en: Moments
tr: Momentler

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="extrema"> <spinbox label="...">
en: Number of minimum values displayed
tr: Görüntülenen en az değer sayısı

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="extrema"> <spinbox label="...">
en: Number of maximum values displayed
tr: Görüntülenen en çok değer sayısı

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="...">
en: Quantile
tr: Yüzdelik dilim

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Quantile"> <checkbox label="...">
en: Interquartile Range
tr: Çeyrekler arası erim

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Quantile"> <checkbox label="...">
en: Quartile
tr: Çeyrek

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Quantile"> <spinbox label="...">
en: Other (eg : for deciles, enter 10)
tr: Diğer (örneğin: Ondalık sayılar için 10 girin)

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="...">
en: Robust statistics
tr: Sağlam istatistikler

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="...">
en: Dispersion
tr: Dağılım

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="...">
en: Robust mean
tr: Sağlam ortalama

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="Robust mean"> <spinbox label="...">
en: Percentage of trimmed values
tr: Kırpılan değerlerin yüzdesi

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="...">
en: M-Estimator
tr: M tahmincisi

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <checkbox label="...">
en: Huber -M estimator (Require MASS Library)
tr: Huber -M tahmincisi (MASS kitaplığını gerektirir)

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <spinbox label="...">
en: Winsorize at 'k' sd
tr: ‘k’ sd’de Winsorize

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <checkbox label="...">
en: Custom Mu value
tr: Özel Mu değeri

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <input label="...">
en: Enter your value
tr: Değerinizi girin

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <checkbox label="...">
en: Custom s value
tr: Özel S değeri

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <input label="...">
en: S value
tr: S değeri

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <spinbox label="...">
en: Tolerance
tr: Tolerans

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Omit missing values
tr: Eksik değerleri atla

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Options"> <saveobject label="...">
en: Store results
tr: Sonuçları depola
