rocs - en to ar translation catalogue (31 entries)

en: Name
ar: الاسم

en: Value
ar: القيمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelType)
en: Type:
ar: النوع:

en: Name:
ar: الاسم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelId) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelIdentifier)
en: Identifier:
ar: المعرّف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColor)
en: Color:
ar: اللون:

en: Direction:
ar: الاتّجاه:

en: Visibility:
ar: الظّهور:

en: Nodes
ar: العقد

en: Add Property
ar: أضف خاصية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonShowAdvanced)
en: Show advanced options.
ar: أظهر الخيارات المتقدّمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelAlphaNumericPrefix)
en: Prefix
ar: السابقة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lower Limit
ar: النهاية الصغرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Upper Limit
ar: النهاية العليا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, constant_label)
en: Constant
ar: ثابت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomNodes) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomTreeNodes) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelData)
en: Nodes:
ar: العقد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelProperty)
en: Property name:
ar: اسم الخاصية:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Circle Graph
ar: مخطط دائرة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Random Graph
ar: رسم بياني عشوائي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Complete Graph
ar: رسم بياني كامل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonShowAdvanced)
en: Show advanced settings.
ar: أظهر الإعدادات المتقدّمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, identifier)
en: Graph
ar: رسم بياني

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_columns)
en: Number of Columns:
ar: عدد الأعمدة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_rows)
en: Number of Rows:
ar: عدد الصّفوف:

[ctx: @title:window]
en: Graph Layout
ar: تخطيط الرسم

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GraphLayoutWidget)
en: Graph Layout
ar: تخطيط الرسم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButtonMakeComplete)
en: Complete graph
ar: رسم بياني كامل

[ctx: @title:window]
en: Plugin Error
ar: خطأ في الملحقة

en: Default
ar: المبدئيّ

[ctx: @title:column]
en: Edge
ar: الحافة

[ctx: @title:column]
en: Node
ar: عقدة
