rocs - en to ar translation catalogue (95 entries)

[ctx: @title Displayed program name]
en: Rocs
ar: روكس

[ctx: @title Short program description]
en: Graph Theory Simulator
ar: محاكي  نظرية البيان

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2008-2016 Rocs Developers
ar: (c) 2008-2016 مطوّرو روكس

[ctx: @info:credit Developer name]
en: Andreas Cord-Landwehr
ar: أندرياس كورد-لاندوير

[ctx: @info:credit Role]
en: Maintainer
ar: الصائن

[ctx: @info:credit Developer name]
en: Tomaz Canabrava
ar: توماز كانابرافا

[ctx: @info:credit Role]
en: Original Author
ar: المؤلف الأصلي

[ctx: @info:credit Developer name]
en: Wagner Reck
ar: واغنر ريك

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer
ar: مطوّر

en: Project to open.
ar: المشروع للفتح.

[ctx: @title]
en: Syntax
ar: صياغة

[ctx: @title]
en: Properties
ar: خصائص

[ctx: @title]
en: Parameters
ar: معاملات

[ctx: @title]
en: Parameter
ar: وسيط

[ctx: @title]
en: Methods
ar: الطّرق

[ctx: @title]
en: Type
ar: النّوع

[ctx: @title]
en: Return Type
ar: نوع الإرجاع

[ctx: @title]
en: Detailed Description
ar: وصف مفصّل

[ctx: @title]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: @title]
en: Script Engine API
ar: واجهة برمجة تطبيقات محرّك السكربت

[ctx: @title]
en: The Graph Document
ar: مستند المخطط

[ctx: @title]
en: Objects
ar: الكائنات

[ctx: @title]
en: Script Engine Modules
ar: وحدات محرّك السكربت

en: Script Objects
ar: كائنات السكربت

en: Properties
ar: خصائص

en: Methods
ar: الطّرق

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Rocs Scripting API
ar: واجهة برمجة تطبيقات سكربتات روكس

note: i18n: ectx: label, entry (showButtonText), group (ItemPalette) i18n: ectx: whatsthis, entry (showButtonText), group (ItemPalette)
en: Show text beside icon
ar: أظهر النص بجانب الأيقونة

note: i18n: ectx: label, entry (includePath), group (IncludeManager)
en: Path where include manager seek for includes.
ar: المسار حيث يسعى مدير التضمين إلى التضمينات.

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: Project
ar: مشروع

note: i18n: ectx: Menu (script)
en: Script Document
ar: مستند سكربت

note: i18n: ectx: Menu (graph)
en: Graph Document
ar: مستند مخطط

note: i18n: ectx: Menu (graph_file)
en: Graph File
ar: ملف مخطط

note: i18n: ectx: Menu (graph_selected)
en: Edit Selected Data
ar: حرّر البيانات المحدّدة

note: i18n: ectx: Menu
en: Layout
ar: التخطيط

note: i18n: ectx: Menu
en: Tools
ar: أدوات

[ctx: @title]
en: Code Document Name
ar: اسم مستند الشيفرة

en: Enter the name of your code document
ar: أدخل اسم مستند الشيفرة لديك

[ctx: @title]
en: Node Types
ar: أنواع العقد

en: Create Type
ar: أنشئ نوعًا

[ctx: @title]
en: Edge Types
ar: أنواع الحواف

en: unnamed
ar: غير مسمّى

en: Direction of edges of edge type.
ar: اتجاه حواف نوع الحافة.

en: Unique ID of edge type.
ar: المعرّف الفريد لنوع الحافة.

[ctx: @action:button]
en: Export
ar: صدّر

en: <p>The file <br /><strong>'%1'</strong><br /> already exists; if you do not want to overwrite it, change the file name to something else.</p>
ar: <p>الملفّ <br /><strong>'%1'</strong><br /> موجود فعلًا؛ إذا لا تريد أن يكتب فوقه، غيّر اسم الملفّ إلى شيء آخر.</p>

en: File Exists
ar: الملف موجود

en: <p>Cannot resolve suffix of file <strong>'%1'</strong> to an available file backend. Aborting export.</p>
ar: <p>لا أستطيع حلّ لاحقة الملفّ <strong>'%1'</strong> إلى واجهة خلفية ملفّ متاحة. أجهض التصدير.</p>

en: <p>Error occurred when writing file: <strong>'%1'</strong></p>
ar: <p>وقع خطأ عند كتابة الملفّ: <strong>'%1'</strong></p>

en: *|All files
ar: *|كل الملفات

[ctx: @title:window]
en: Import Graph File into Project
ar: استورد ملف مخطط إلى مشروع

[ctx: @title]
en: Graph Document Name
ar: اسم مستند المخطط

en: Enter the name of your graph document
ar: أدخل اسم مستند المخطط لديك

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Project Journal
ar: يوميّات المشروع

[ctx: @action:intoolbar Script Execution]
en: Run
ar: شغّل

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute currently active script on active graph document.
ar: نفّذ السكربت النشط حاليًا على مستند المخطط النشط.

[ctx: @action:intoolbar Script Execution]
en: Stop
ar: أوقف

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop script execution.
ar: أوقف تنفيذ السكربت.

en: Element Types
ar: أنواع العناصر

[ctx: @title]
en: Journal
ar: اليوميّات

[ctx: @title]
en: Scripting API
ar: واجهة برمجة تطبيقات السكربتات

[ctx: @action:inmenu]
en: New Project
ar: مشروع جديد

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Project
ar: احفظ المشروع

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Project...
ar: افتح مشروعًا

[ctx: @action:inmenu]
en: Recent Projects
ar: المشاريع الحديثة

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Project As...
ar: احفظ المشروع باسم...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Graph Document
ar: مستند مخطط جديد

[ctx: @action:inmenu]
en: New Script File...
ar: ملف سكربت جديد...

[ctx: @action:inmenu]
en: Import Graph...
ar: استورد مخططًا...

[ctx: @action:inmenu]
en: Export Graph As...
ar: صدّر المخطط باسم...

[ctx: @action:inmenu]
en: Import Script...
ar: استيراد سكربت

[ctx: @action:inmenu]
en: Export Script...
ar: صدّر سكربت...

[ctx: @title:window]
en: Import Script into Project
ar: استورد سكربتًا إلى مشروع

[ctx: @title:window]
en: Export Script
ar: صدّر سكربت

en: JavaScript (*.js)
ar: جافاسكربت (*.js)

en: untitled
ar: بلا عنوان

[ctx: @title:window]
en: Save Project As
ar: احفظ المشروع باسم

en: Rocs Projects (*.rocs)
ar: مشاريع روكس (*.rocs)

[ctx: @info]
en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ar: الملفّ بالاسم "%1" موجود فعلًا. أمتأكّد من الكتابة فوقه؟

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
ar: أأكتب فوق الملفّ؟

[ctx: @title:window]
en: Open Project Files
ar: افتح ملفات المشروع

en: Rocs projects (*.rocs)
ar: مشاريع روكس (*.rocs)

[ctx: @info]
en: The Rocs project could not be imported because the project file could not be parsed.
ar: لا أستطيع استيراد مشروع روكس بسبب تعذّر تحليل ملف المشروع.

[ctx: caption text for temporary project]
en: [ untitled ]%1
ar: [ بلا عنوان ]%1

en: ScriptName
ar: اسم السكربت

en: Enter the name of your new script
ar: أدخل اسم سكربتك الجديد

en: File already exists.
ar: الملفّ موجود فعلًا

[ctx: @info]
en: Changes on your project are unsaved. Do you want to save your changes?
ar: تغييرات مشروعك غير محفوظة. أتريد حفظ تغييراتك؟

en: Unique ID of the node type.
ar: المعرّف الفريد لنوع العقدة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Script output:
ar: خرج السكربت:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonDisableClear)
en: Clear program output with each execution.
ar: امسح خرج البرنامج مع كل تنفيذ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonEnableDebugOutput)
en: Show debug output.
ar: أظهر خرج التنقيح.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClear)
en: Clear output.
ar: امسح الخرج.

[ctx: @title]
en: Side Toolbar
ar: شريط الأدوات الجانبي

en: Toggle '%1' view.
ar: بدّل عرض '%1'.
