kdeedu - en to bs translation catalogue (48 entries)

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer
bs: Glavni programer

[ctx: @title]
en: Syntax
bs: Sintaksa

[ctx: @title]
en: Properties
bs: Svojstva

[ctx: @title]
en: Parameters
bs: Parmetri

[ctx: @title]
en: Parameter
bs: Parametar

[ctx: @title]
en: Methods
bs: Metode

[ctx: @title]
en: Type
bs: Tip

[ctx: @title]
en: Return Type
bs: Povratni tip

[ctx: @title]
en: Detailed Description
bs: Detaljni opis

[ctx: @title]
en: Description
bs: Opis

[ctx: @title]
en: Script Engine API
bs: API skriptnog pogona

[ctx: @title]
en: Objects
bs: Objekti

en: Script Objects
bs: Skriptni objekti

en: Properties
bs: Svojstva

en: Methods
bs: Metode

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Rocs Scripting API
bs: Rocs skriptni API

note: i18n: ectx: label, entry (showButtonText), group (ItemPalette) i18n: ectx: whatsthis, entry (showButtonText), group (ItemPalette)
en: Show text beside icon
bs: Prikaži tekst pored slike

note: i18n: ectx: label, entry (includePath), group (IncludeManager)
en: Path where include manager seek for includes.
bs: Staza gdje menadžer uključenja traži nešto za uključiti.

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: Project
bs: Projekat

note: i18n: ectx: Menu (script)
en: Script Document
bs: Skriptni dokument

note: i18n: ectx: Menu (graph)
en: Graph Document
bs: Grafički dokument

note: i18n: ectx: Menu (graph_file)
en: Graph File
bs: Grafička datoteka

note: i18n: ectx: Menu (graph_selected)
en: Edit Selected Data
bs: Uredi odabrane podatke

note: i18n: ectx: Menu
en: Layout
bs: Izgled

note: i18n: ectx: Menu
en: Tools
bs: Alatke

[ctx: @action:button]
en: Export
bs: Izvezi

en: <p>The file <br /><strong>'%1'</strong><br /> already exists; if you do not want to overwrite it, change the file name to something else.</p>
bs: <p>Datoteka <br /><strong>'%1'</strong><br /> već postoji; Ako je ne želite prebrisati, preimenujte je u nešto drugo.</p>

en: File Exists
bs: Datoteka postoji

en: *|All files
bs: *|Sve datoteke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Project Journal
bs: Dnevnik projekta

[ctx: @action:intoolbar Script Execution]
en: Run
bs: Pokreni

[ctx: @action:intoolbar Script Execution]
en: Stop
bs: Prekini

en: Element Types
bs: Tipovi elementa

[ctx: @title]
en: Journal
bs: Dnevnik

[ctx: @title]
en: Scripting API
bs: API za skripte

[ctx: @action:inmenu]
en: New Project
bs: Novi projekat

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Project
bs: Snimi projekat

[ctx: @action:inmenu]
en: Recent Projects
bs: Prethodni projekti

[ctx: @action:inmenu]
en: New Graph Document
bs: Novi grafički dokument

[ctx: @title:window]
en: Open Project Files
bs: Otvori projektne datoteke

en: ScriptName
bs: Skriptno ime

en: Enter the name of your new script
bs: Unesi ime datoteke za novu skriptnu datoteku

[ctx: @info]
en: Changes on your project are unsaved. Do you want to save your changes?
bs: Promjene na vašem projektu nisu snimljene. Želite li snimiti vaše promjene?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonDisableClear)
en: Clear program output with each execution.
bs: Očisti izlaz programa pri svakom izvršenju.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonEnableDebugOutput)
en: Show debug output.
bs: Prikaži proces otklanjanja grešaka.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClear)
en: Clear output.
bs: Očisti izlaz.

[ctx: @title]
en: Side Toolbar
bs: Bočna alatna traka

en: Toggle '%1' view.
bs: Preklopi '%1' pogled.
