rocs - en to fi translation catalogue (84 entries)

[ctx: @title Short program description]
en: Graph Theory Simulator
fi: Graafiteoriasimulaattori

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2008-2016 Rocs Developers
fi: © 2008–2016 Rocsin kehittäjät

[ctx: @info:credit Role]
en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

[ctx: @info:credit Role]
en: Original Author
fi: Alkuperäinen tekijä

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Project to open.
fi: Avattava projekti.

[ctx: @title]
en: Syntax
fi: Syntaksi

[ctx: @title]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

[ctx: @title]
en: Parameters
fi: Parametrit

[ctx: @title]
en: Parameter
fi: Parametri

[ctx: @title]
en: Methods
fi: Jäsenfunktiot

[ctx: @title]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: @title]
en: Return Type
fi: Paluutyyppi

[ctx: @title]
en: Detailed Description
fi: Tarkka kuvaus

[ctx: @title]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @title]
en: Script Engine API
fi: Skriptimoottorin rajapinta

[ctx: @title]
en: The Graph Document
fi: Graafitiedosto

[ctx: @title]
en: Objects
fi: Oliot

[ctx: @title]
en: Script Engine Modules
fi: Skriptimoottorin moduulit

en: Script Objects
fi: Skriptioliot

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Methods
fi: Jäsenfunktiot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Rocs Scripting API
fi: Rocs-skriptausrajapinta

[ctx: @info]
en: The Rocs project could not be imported because the project file could not be parsed.
fi: Rocs-projektia ei voitu tuoda, koska projektitiedostoa ei voitu jäsentää.

note: i18n: ectx: label, entry (showButtonText), group (ItemPalette) i18n: ectx: whatsthis, entry (showButtonText), group (ItemPalette)
en: Show text beside icon
fi: Näytä teksti kuvakkeen vieressä

note: i18n: ectx: label, entry (includePath), group (IncludeManager)
en: Path where include manager seek for includes.
fi: Polku, josta sisällytysten hallinta etsii sisällytyksiä.

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: Project
fi: Projekti

note: i18n: ectx: Menu (script)
en: Script Document
fi: Skriptitiedosto

note: i18n: ectx: Menu (graph)
en: Graph Document
fi: Graafitiedosto

note: i18n: ectx: Menu (graph_file)
en: Graph File
fi: Graafitiedosto

note: i18n: ectx: Menu (graph_selected)
en: Edit Selected Data
fi: Muokkaa valittua tietoa

note: i18n: ectx: Menu
en: Layout
fi: Asettelu

note: i18n: ectx: Menu
en: Tools
fi: Työkalut

[ctx: @title]
en: Code Document Name
fi: Kooditiedoston nimi

en: Enter the name of your code document
fi: Anna kooditiedoston nimi

[ctx: @title]
en: Node Types
fi: Solmutyypit

en: Create Type
fi: Luo tyyppi

[ctx: @title]
en: Edge Types
fi: Välityypit

en: unnamed
fi: nimetön

en: Direction of edges of edge type.
fi: Välityypin välien suunta.

en: Unique ID of edge type.
fi: Välityypin yksilöllinen tunniste.

[ctx: @action:button]
en: Export
fi: Vie

en: <p>The file <br /><strong>'%1'</strong><br /> already exists; if you do not want to overwrite it, change the file name to something else.</p>
fi: <p>Tiedosto<br /><strong>”%1”</strong><br />on jo olemassa; jos et haluat korvata sitä, vaihda tiedostonimi johonkin muuhun.</p>

en: File Exists
fi: Tiedosto on olemassa

en: <p>Cannot resolve suffix of file <strong>'%1'</strong> to an available file backend. Aborting export.</p>
fi: <p>Tiedoston <strong>”%1”</strong> päätettä ei voitu yhdistää saatavilla olevaan tiedostotaustaosaan. Keskeytetään vienti.</p>

en: <p>Error occurred when writing file: <strong>'%1'</strong></p>
fi: <p>Sattui virhe kirjoitettaessa tiedostoa: <strong>”%1”</strong></p>

en: *|All files
fi: *|Kaikki tiedostot

[ctx: @title:window]
en: Import Graph File into Project
fi: Tuo kaavio projektiin

[ctx: @title]
en: Graph Document Name
fi: Graafitiedoston nimi

en: Enter the name of your graph document
fi: Anna uuden graafitiedoston nimi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Project Journal
fi: Projektin päiväkirja

[ctx: @action:intoolbar Script Execution]
en: Run
fi: Suorita

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute currently active script on active graph document.
fi: Suorita aktiivinen skripti aktiiviselle graafitiedostolle.

[ctx: @action:intoolbar Script Execution]
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop script execution.
fi: Pysäytä skriptin suoritus.

[ctx: @action:intoolbar Open Debugger]
en: Debugger
fi: Virheenpaikannin

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the Javascript code debugger.
fi: Avaa JavaScript-koodin virheenpaikannin.

en: Element Types
fi: Alkiotyypit

[ctx: @title]
en: Journal
fi: Päiväkirja

[ctx: @title]
en: Scripting API
fi: Skriptausrajapinta

[ctx: @action:inmenu]
en: New Project
fi: Uusi projekti

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Project
fi: Tallenna projekti

[ctx: @action:inmenu]
en: Recent Projects
fi: Viimeisimmät projektit

[ctx: @action:inmenu]
en: New Graph Document
fi: Uusi graafitiedosto

[ctx: @title:window]
en: Import Script into Project
fi: Tuo skripti projektiin

[ctx: @title:window]
en: Export Script
fi: Vie skripti

en: untitled
fi: nimetön

[ctx: @title:window]
en: Save Project As
fi: Tallenna projekti nimellä

en: Rocs Projects (*.rocs)
fi: Rocs-projektit (*.rocs)

[ctx: @info]
en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fi: Tiedosto ”%1” on jo olemassa. Haluatko varmasti korvata sen?

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
fi: Korvataanko tiedosto?

[ctx: @title:window]
en: Open Project Files
fi: Projektitiedostojen avaaminen

en: Rocs projects (*.rocs)
fi: Rocs-projektit (*.rocs)

[ctx: caption text for temporary project]
en: [ untitled ]%1
fi: [ nimetön ]%1

en: ScriptName
fi: Skriptin nimi

en: Enter the name of your new script
fi: Anna uuden skriptin nimi

en: File already exists.
fi: Tiedosto on olemassa.

[ctx: @info]
en: Changes on your project are unsaved. Do you want to save your changes?
fi: Projektin muutokset ovat tallentamatta. Haluatko tallentaa ne?

en: Unique ID of the node type.
fi: Solmutyypin yksilöllinen tunniste.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonDisableClear)
en: Clear program output with each execution.
fi: Tyhjennä ohjelman tuloste joka suorituskerralla.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonEnableDebugOutput)
en: Show debug output.
fi: Näytä virheenpaikannustuloste.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClear)
en: Clear output.
fi: Tyhjennä tuloste.

[ctx: @title]
en: Side Toolbar
fi: Sivutyökalurivi

en: Toggle '%1' view.
fi: Vaihda näkymään/näkymästä ”%1”.
