rocs - en to nds translation catalogue (46 entries)

en: Name
nds: Naam

en: Value
nds: Weert

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EdgeProperties)
en: Edge Properties
nds: Kantegenschappen

en: Edges
nds: Kanten

en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColor)
en: Color:
nds: Klöör:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NodeProperties)
en: Node Properties
nds: Knüttegenschappen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelColor) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorCombo, color)
en: Node color
nds: Knüttklöör

en: Nodes
nds: Knütten

en: Add Property
nds: Egenschap tofögen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AssignValuesWidget)
en: Assign Values
nds: Weerten towiesen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBoxMethod)
en: Assign Random Integers
nds: Tofällige Heeltallweerten towiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelAlphaNumericID)
en: Start ID
nds: Start-ID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Lower Limit
nds: Neddergrenz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Upper Limit
nds: Bövergrenz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_dagGeneratorSeed) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Generator Seed
nds: Tofallmaker-Startweert:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Overwrite existing values
nds: Vörhannen Weerten överschrieven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomNodes) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomTreeNodes) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelData)
en: Nodes:
nds: Knütten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomEdges) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConnection)
en: Edges:
nds: Kanten:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GenerateGraphWidget)
en: Generate Graph
nds: Diagramm opstellen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Mesh Graph
nds: Gadderdiagramm

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Star Graph
nds: Steerndiagramm

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Circle Graph
nds: Krinkdiagramm

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Random Graph
nds: Tofällig Diagramm

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Erdös-Renyi Graph
nds: "Erdös-Renyi"-Graph

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboGraphGenerator)
en: Complete Graph
nds: Graph afsluten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_columns)
en: Number of Columns:
nds: Tall vun Striepen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_rows)
en: Number of Rows:
nds: Tall vun Regen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_numberSatellite)
en: Satellite Nodes:
nds: Satellitenknütten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_numberCircle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labe_pathNodes) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_completeNodes)
en: Number of Nodes:
nds: Tall vun Knütten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomSelfEdges) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_GNPSelfEdges)
en: Allow self-edges:
nds: Slöpen tolaten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_GNPNodes)
en: Nodes (n):
nds: Knütten (n):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_GNPEdgeProbability)
en: Edge Probability (p):
nds: Kanten-Wohrschienlichkeit (p):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_GNPGeneratorSeed) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomTreeGeneratorSeed)
en: Generator Seed:
nds: Tofallmaker-Startweert:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TransformEdgesWidget)
en: Transform Edges
nds: Kanten wanneln

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButtonMakeComplete)
en: This option connects all nodes of the given graph. The new edges do not have any preset weights.
nds: Dit koppelt all Knütten vun den angeven Graph tohoop. De niegen Kanten hebbt keen vörinstellt Wichten.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButtonReverseEdges)
en: This option reverses all edges of a directed graph. Note that this does not apply to undirected graphs.
nds: Dit dreiht all Kanten üm, de en richt Graph bargt. Beacht: Dat gellt nich för nich-richt Graphen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButtonMakeSpanningtree)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This option executes <span style=" font-style:italic;">Prim's Minimal Spanning Tree Algorithm</span> at the graph. All edges without given weights are assumed to have weights equals 1. Directed and undirected graphs are processed accordingly.</p></body></html>
nds: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dit föhrt <span style=" font-style:italic;">Prim sien Minimaal-Spannboom-Utrekenmetood</span> för den Graph ut. För all Kanten ahn angeven Wichten warrt en Wicht vun "1" annahmen. Dat gellt för richt un nich-richt Graphen.</p></body></html>

en: Could not open file "%1" in read mode: %2
nds: De Datei „%1“ lett sik nich to'n Lesen opmaken: %2

en: Could not parse file "%1".
nds: Datei „%1“ lett sik nich inlesen.

en: Cannot open file %1 to write document. Error: %2
nds: Dokment lett sik nich na Datei „%1“ schrieven. Fehler: %2

en: Could not open file "%1" in write mode: %2
nds: Datei „%1“ lett sik nich to'n Schrieven opmaken: %2

en: Could not write data, aborting. Error: %1.
nds: Daten laat sik nich schrieven, warrt afbraken. Fehler: %1

en: Could not parse file. Identifier "%1" is used more than once.
nds: Datei lett sik nich inlesen. Beteker „%1“ warrt mehr as eenmaal bruukt.

en: Could not parse file. Edge from "%1" to "%2" uses undefined nodes.
nds: Datei lett sik nich inlesen. Kant vun „%1“ na „%2“ bruukt nich fastleggt Knütten.

[ctx: @info status message after successful script execution]
en: <i>Execution Finished</i>
nds: <i>Utföhren afslaten</i>
