rocs - en to nds translation catalogue (47 entries)

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer
nds: Schriever

[ctx: @title]
en: Syntax
nds: Schriefwies

[ctx: @title]
en: Properties
nds: Egenschappen

[ctx: @title]
en: Methods
nds: Metoden

[ctx: @title]
en: Type
nds: Typ

[ctx: @title]
en: Return Type
nds: Torüchgaav-Typ

[ctx: @title]
en: Detailed Description
nds: Utföhrlich Beschrieven

[ctx: @title]
en: Description
nds: Beschrieven

[ctx: @title]
en: Script Engine API
nds: Skriptkarn-API

[ctx: @title]
en: Objects
nds: Objekten

en: Script Objects
nds: Skriptobjekten

en: Properties
nds: Egenschappen

en: Methods
nds: Metoden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Rocs Scripting API
nds: Rocs-Skript-API

note: i18n: ectx: label, entry (showButtonText), group (ItemPalette) i18n: ectx: whatsthis, entry (showButtonText), group (ItemPalette)
en: Show text beside icon
nds: Text blang dat Lüttbild wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (includePath), group (IncludeManager)
en: Path where include manager seek for includes.
nds: Söökpadd för „Include“-Dateien

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: Project
nds: Projekt

note: i18n: ectx: Menu (script)
en: Script Document
nds: Skriptdokment

note: i18n: ectx: Menu (graph)
en: Graph Document
nds: Graphendokment

note: i18n: ectx: Menu (graph_file)
en: Graph File
nds: Graphendatei

note: i18n: ectx: Menu (graph_selected)
en: Edit Selected Data
nds: Utsöcht Daten bewerken

note: i18n: ectx: Menu
en: Layout
nds: Utsehn

note: i18n: ectx: Menu
en: Tools
nds: Warktüüch

[ctx: @action:button]
en: Export
nds: Exporteren

en: <p>The file <br /><strong>'%1'</strong><br /> already exists; if you do not want to overwrite it, change the file name to something else.</p>
nds: <p>De Datei <br /><strong>%1</strong><br /> gifft dat al; wenn Du ehr nich överschrieven wullt, änner den Dateinaam.</p>

en: File Exists
nds: Gifft Datei al

en: *|All files
nds: *|All Dateien

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Project Journal
nds: Projekt-Daagbook

[ctx: @action:intoolbar Script Execution]
en: Run
nds: Utföhren

[ctx: @action:intoolbar Script Execution]
en: Stop
nds: Ophollen

en: Element Types
nds: Elementtypen

[ctx: @title]
en: Journal
nds: Daagbook

[ctx: @title]
en: Scripting API
nds: Skript-API

[ctx: @action:inmenu]
en: New Project
nds: Nieg Projekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Project
nds: Projekt sekern

[ctx: @action:inmenu]
en: Recent Projects
nds: Tolest bruukt Projekten

[ctx: @action:inmenu]
en: New Graph Document
nds: Nieg Graphendokment

en: untitled
nds: ahn Titel

[ctx: @title:window]
en: Open Project Files
nds: Projektdateien opmaken

en: ScriptName
nds: Skriptnaam

en: Enter the name of your new script
nds: Bitte den Naam för Dien nieg Skript ingeven

[ctx: @info]
en: Changes on your project are unsaved. Do you want to save your changes?
nds: Dien Projekt bargt nich sekert Ännern. Wullt Du Dien Ännern sekern?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonDisableClear)
en: Clear program output with each execution.
nds: Programmutgaav bi elk Loop oprümen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonEnableDebugOutput)
en: Show debug output.
nds: Fehlersöökutgaav wiesen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClear)
en: Clear output.
nds: Utgaav leddigmaken

[ctx: @title]
en: Side Toolbar
nds: Siet-Warktüüchbalken

en: Toggle '%1' view.
nds: „%1“ an- oder utmaken
