rocs - en to sv translation catalogue (89 entries)

[ctx: @title Short program description]
en: Graph Theory Simulator
sv: Grafteorisimulator

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2008-2016 Rocs Developers
sv: © 2009-2016 Rocs-utvecklarna

[ctx: @info:credit Role]
en: Maintainer
sv: Underhåll

[ctx: @info:credit Role]
en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer
sv: Utvecklare

en: Project to open.
sv: Projekt att öppna.

[ctx: @title]
en: Properties
sv: Egenskaper

[ctx: @title]
en: Parameters
sv: Parametrar

[ctx: @title]
en: Methods
sv: Metoder

[ctx: @title]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @title]
en: Return Type
sv: Returtyp

[ctx: @title]
en: Detailed Description
sv: Detaljerad beskrivning

[ctx: @title]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @title]
en: Script Engine API
sv: Användargränssnitt för skripthantering

[ctx: @title]
en: The Graph Document
sv: Grafdokumentet

[ctx: @title]
en: Objects
sv: Objekt

[ctx: @title]
en: Script Engine Modules
sv: Moduler i skriptgränssnitt

en: Script Objects
sv: Skriptobjekt

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Methods
sv: Metoder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Rocs Scripting API
sv: Rocs programmeringsgränssnittet för skript

[ctx: @info]
en: The Rocs project could not be imported because the project file could not be parsed.
sv: Rocs-projektet kunde inte importeras eftersom projektfilen inte kunde tolkas.

note: i18n: ectx: label, entry (showButtonText), group (ItemPalette) i18n: ectx: whatsthis, entry (showButtonText), group (ItemPalette)
en: Show text beside icon
sv: Visa text bredvid ikoner

note: i18n: ectx: label, entry (includePath), group (IncludeManager)
en: Path where include manager seek for includes.
sv: Sökväg där deklararionshanteraren letar efter deklarationsfiler.

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: Project
sv: Projekt

note: i18n: ectx: Menu (script)
en: Script Document
sv: Skriptdokument

note: i18n: ectx: Menu (graph)
en: Graph Document
sv: Grafdokument

note: i18n: ectx: Menu (graph_file)
en: Graph File
sv: Graffil

note: i18n: ectx: Menu (graph_selected)
en: Edit Selected Data
sv: Redigera markerad data

note: i18n: ectx: Menu
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: @title]
en: Code Document Name
sv: Koddokumentets namn

en: Enter the name of your code document
sv: Ange koddokumentets namn

[ctx: @title]
en: Node Types
sv: Nodtyper

en: Create Type
sv: Skapa typ

[ctx: @title]
en: Edge Types
sv: Bågtyper

en: unnamed
sv: namnlös

en: Direction of edges of edge type.
sv: Riktning för bågar av bågtyp.

en: Unique ID of edge type.
sv: Unik identifierare för bågtypen.

[ctx: @action:button]
en: Export
sv: Exportera

en: <p>The file <br /><strong>'%1'</strong><br /> already exists; if you do not want to overwrite it, change the file name to something else.</p>
sv: <p>Filen <br /><strong>'%1'</strong><br /> finns redan. Om du inte vill att den ska skrivas över, ändra filnamnet till något annat.</p>

en: File Exists
sv: Filen finns

en: <p>Cannot resolve suffix of file <strong>'%1'</strong> to an available file backend. Aborting export.</p>
sv: <p>Kan inte koppla ihop suffix för filen <strong>'%1'</strong> med ett tillgängligt filgränssnitt. Avbryter export.</p>

en: <p>Error occurred when writing file: <strong>'%1'</strong></p>
sv: <p>Fel uppstod vid försök att skriva till fil: <strong>'%1'</strong></p>

en: *|All files
sv: *|Alla filer

[ctx: @title:window]
en: Import Graph File into Project
sv: Importera graffil i projekt

[ctx: @title]
en: Graph Document Name
sv: Grafdokumentets namn

en: Enter the name of your graph document
sv: Ange grafdokumentets namn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Project Journal
sv: Projektjournal

[ctx: @action:intoolbar Script Execution]
en: Run
sv: Kör

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute currently active script on active graph document.
sv: Kör skriptet som för närvarande är aktivt med det aktiva grafdokumentet.

[ctx: @action:intoolbar Script Execution]
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop script execution.
sv: Stoppa körning av skript.

[ctx: @action:intoolbar Open Debugger]
en: Debugger
sv: Avlusare

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the Javascript code debugger.
sv: Öppna Javascript-kodavlusaren.

en: Element Types
sv: Elementtyper

[ctx: @title]
en: Scripting API
sv: Programmeringsgränssnittet för skript

[ctx: @action:inmenu]
en: New Project
sv: Nytt projekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Project
sv: Spara projekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Project...
sv: Öppna projekt...

[ctx: @action:inmenu]
en: Recent Projects
sv: Senaste projekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Project As...
sv: Spara projekt som...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Graph Document
sv: Nytt grafdokument

[ctx: @action:inmenu]
en: New Script File...
sv: Ny skriptfil...

[ctx: @action:inmenu]
en: Import Graph...
sv: Importera graf...

[ctx: @action:inmenu]
en: Export Graph As...
sv: Exportera graf som...

[ctx: @action:inmenu]
en: Import Script...
sv: Importera skript...

[ctx: @action:inmenu]
en: Export Script...
sv: Exportera skript...

[ctx: @title:window]
en: Import Script into Project
sv: Importera skript i projekt

[ctx: @title:window]
en: Export Script
sv: Exportera skript

en: JavaScript (*.js)
sv: Javascript (*.js)

en: untitled
sv: namnlös

[ctx: @title:window]
en: Save Project As
sv: Spara projekt som

en: Rocs Projects (*.rocs)
sv: Rocs-projekt (*.rocs)

[ctx: @info]
en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
sv: En fil med namnet "%1" finns redan. Är du säker på att du vill skriva över den?

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
sv: Skriv över fil?

[ctx: @title:window]
en: Open Project Files
sv: Öppna projektfiler

en: Rocs projects (*.rocs)
sv: Rocs-projekt (*.rocs)

[ctx: caption text for temporary project]
en: [ untitled ]%1
sv: [ namnlös ]%1

en: ScriptName
sv: Skriptnamn

en: Enter the name of your new script
sv: Ange det nya skriptets namn

en: File already exists.
sv: Filen finns redan.

[ctx: @info]
en: Changes on your project are unsaved. Do you want to save your changes?
sv: Ändringar i projektet har inte sparats. Vill du spara dina ändringar?

en: Unique ID of the node type.
sv: Unik identifierare för nodtypen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Script output:
sv: Skriptutmatning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonDisableClear)
en: Clear program output with each execution.
sv: Rensa programutmatning för varje körning.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonEnableDebugOutput)
en: Show debug output.
sv: Visa felsökningsutmatning.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClear)
en: Clear output.
sv: Rensa utmatning.

[ctx: @title]
en: Side Toolbar
sv: Sidoverktygsrad

en: Toggle '%1' view.
sv: Växla vyn '%1'.
