rpm 4.17.90 - en to ie translation catalogue (150 entries)

en: RPM version %s
ie: RPM de version %s

en: creating a pipe for --pipe failed: %m
ie: creation de un canal por --pipe ne successat: %m

en: exec failed
ie: exec ne successat

en: create uncompressed tar file
ie: crear un uncompresset file tar

en: argument is not an RPM package
ie: li argument ne es un paccage RPM

en: error reading header from package
ie: un errore evenit leente li cap de paccage

en: build source and binary packages from <specfile>
ie: contructer e binari e fonte-paccage ex <spec-file>

en: build binary package only from <specfile>
ie: constructer solmen li binari paccage ex <spec-file>

en: build source package only from <specfile>
ie: constructer solmen li paccage de fonte ex <spec-file>

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <source package>
ie: constructer til %prep (extraer files de fonte e applicar correctiones) ex <fonte-paccage>

en: <source package>
ie: <fonte-paccage>

en: build through %build (%prep, %conf, then compile) from <source package>
ie: constructer til %build (%prep, %conf e compilar) ex <fonte-paccage>

en: check build dependencies <source package>
ie: controlar li dependenties de construction de <fonte-paccage>

en: build through %install (%prep, %conf, %build, then install) from <source package>
ie: constructer til %install (%prep, %conf, %build e installar) ex <fonte-paccage>

en: verify %files section from <source package>
ie: verificar li section %files del <fonte-paccage>

en: build source and binary packages from <source package>
ie: contructer e binari e fonte-paccage ex <fonte-paccage>

en: build binary package only from <source package>
ie: constructer solmen li binari paccage ex <fonte-paccage>

en: build source package only from <source package>
ie: constructer solmen li paccage de fonte ex <fonte-paccage>

en: override build root
ie: reassignar li buildroot

en: override target platform
ie: reassignar li platforma de cible

en: Building target platforms: %s
ie: Platformes de cible del construction: %s

en: Building for target %s
ie: Constructente por li cible %s

en: verify database files
ie: verificar li base de data

en: verify package signature(s)
ie: verificar li signature(s) de paccages

en: Keyring options:
ie: Parametres del porta-clave:

en: Install/Upgrade/Erase options:
ie: Parametres de Installar/Actualisar/Efaciar:

en: unexpected query format
ie: ínexpectat formate de demande

en: sign package(s)
ie: signar paccage(s)

en: delete package signatures
ie: remover li signatures de paccage

en: sign package(s) files
ie: signar file(s) de paccage(s)

en: Signature options:
ie: Parametres de signature:

en: Spec options:
ie: Parametres de spec:

en: unable to parse SOURCE_DATE_EPOCH
ie: ne successat analisar SOURCE_DATE_EPOCH

en: Executing(%s): %s
ie: Executente(%s): %s

en: setting %s=%s
ie: parameter %s=%s

en: 
    RPM build warnings:
ie: 
    Avises del construction de RPM:

en: 
    RPM build errors:
ie: 
    Errores del construction de RPM:

en: Missing ')' in %s(%s
ie: Mancant ')' in %s(%s

en: Missing %s in %s(%s)
ie: Mancant %s in %s(%s)

en: Bad syntax: %s(%s)
ie: Ínvalid sintaxe: %s(%s)

en: Invalid capability: %s
ie: Ínvalid capabilitá: %s

en: unable to parse %s=%s
ie: ne successat analisar %s=%s

en: File listed twice: %s
ie: File listat du vezes: %s

en: Directory not found: %s
ie: Fólder ne trovat: %s

en: File not found: %s
ie: File ne trovat: %s

en: Not a directory: %s
ie: Ne es un fólder: %s

en: %s: failed to encode
ie: %s: ne successat codificar

en: failed symlink
ie: symlink ne successat

en: failed to create directory
ie: ne successat crear un fólder

en: Processing files: %s
ie: Processante files: %s

en: Wrote: %s
ie: Scrit: %s

en: Executing "%s":
ie: Executente "%s":

en: incomplete %%changelog entry
ie: íncomplet inscrition del %%changelog

en: Couldn't download %s
ie: Ne successat descargar %s

en: Possible unexpanded macro
ie: Possibil ínexpandet macro

en: Illegal sequence ".."
ie: Ínlegal sequentie ".."

en: invalid dependency
ie: ínvalid dependentie

en: Version required
ie: Version es besonat

en: Processing policies: %s
ie: Processante politicas: %s

en: %s failed: %x
ie: %s ne successat: %x

en: magic_open(0x%x) failed: %s
ie: magic_open(0x%x) ne successat: %s

en: magic_load failed: %s
ie: magic_load ne successat: %s

en: Finding  %s: %s
ie: Trovante %s: %s

en: invalid %%_db_backend: %s
ie: ínvalid %%_db_backend: %s

en: (invalid type)
ie: (ínvalid tip)

en: (not base64)
ie: (ne es base64)

en: Invalid date %u
ie: Ínvalid date %u

en: not installed
ie: ne installat

en: wrong color
ie: ínvalid color

en: unexpected ]
ie: ínexpectat ]

en: unexpected }
ie: ínexpectat }

en: 'MACRO EXPR'
ie: 'MACRO-EXPR'

en: undefine MACRO
ie: dedefinir MACRO

en: Specify target platform
ie: Specificar li platform de cible

en: erase (uninstall) package
ie: efaciar (deinstallar) un paccage

en: install documentation
ie: installar li documentation

en: install package(s)
ie: installar paccage(s)

en: <old>=<new>
ie: <old>=<nov>

en: upgrade package(s)
ie: actualisar paccage(s)

en: reinstall package(s)
ie: reinstallar package(s)

en: restore package(s)
ie: restituer paccage(s)

en: exclude %%ghost files
ie: excluder files %%ghost

en: exclude %%config files
ie: excluder files %%config

en: exclude %%artifact files
ie: excluder files %%artifact

en:  on file
ie:  ye file

en: incorrect format: %s
ie: íncorect formate: %s

en: (contains no files)
ie: (contene null files)

en: replaced
ie: remplazzat

en: not installed
ie: ne installat

en: (unknown %3d)
ie: (ínconosset %3d)

en: malformed %s: %s
ie: coruptet %s: %s

en: Fread failed: %s
ie: Fread ne successat: %s

en: NOT OK
ie: NE OK

en: miFreeHeader: skipping
ie: miFreeHeader: omisset

en: rpmdbNextIterator: skipping
ie: rpmdbNextIterator: omisset

en: Name required
ie: Name es besonat

en: Bad magic
ie: Ínvalid magica

en: Bad/unreadable  header
ie: Ínvalid/ínleibil cap

en: Unknown file type
ie: Ínconosset tip de file

en: Missing file(s)
ie: Mancant file(s)

en: Internal error
ie: Errore intern

en: Invalid symlink
ie: Ínvalid sim. ligament

en:  failed -
ie:  ne successat -

en: %s: (error 0x%x)
ie: %s: (errore 0x%x)

en: Updating / installing...
ie: Actualisante / installante...

en: Preparing...
ie: Preparante...

en: Verifying...
ie: Verificante...

en: Preparing packages...
ie: Preparante paccages...

en: Verifying packages...
ie: Verificante paccages...

en: Retrieving %s
ie: Obtenente %s

en: Installing %s
ie: Installante %s

en: (installed)
ie: (installat)

en: Unknown system: %s
ie: Ínconosset sistema: %s

en: Please contact %s
ie: Ples contactar %s

en: Fwrite failed: %s
ie: Fwrite ne successat: %s

en: Unknown format
ie: Ínconosset formate

en: install
ie: installar

en: erase
ie: efaciar

en: restored
ie: restituet

en: header
ie: cap

en: package
ie: paccage

en: Header
ie: Cap

en: Payload
ie: Contenete

en: no signature
ie: sin signature

en: skipped
ie: omisset

en: failed
ie: fallit

en: no state
ie: sin statu

en: unknown state
ie: ínconosset statu

en: missing   %c %s
ie: mancant   %c %s

en: expanded string: %s
ie: expandet catene: %s

en: invalid version
ie: ínvalid version

en: unsupported funcion
ie: ínsupportat function

en: unmatched (
ie: ( sin pare

en: division by zero
ie: division per zero

en: %3d>%*s(empty)
ie: %3d>%*s(vacui)

en: argument expected
ie: expectat li argument

en: unexpected argument
ie: ínexpectat argument

en: Unterminated %c: %s
ie: Ínterminat %c: %s

en: [none]
ie: [null]

en: (no error)
ie: (sin errore)

en: fatal error:
ie: errore fatal:

en: error:
ie: errore:

en: warning:
ie: avise:

en: (none)
ie: (null)

en: rpmMkTemp failed
ie: rpmMkTemp ne successat

en: sign_hash failed
ie: sign_hash ne successat

en: signFile failed
ie: signFile ne successat

en: headerPutString failed
ie: headerPutString ne successat

en: interactive session
ie: session interactiv

en: extract an archive
ie: extraer un archive
