rsibreak - en to da translation catalogue (152 entries)

en: Skip Break
da: Skip pause

en: Postpone Break
da: Udskyd pause

en: Lock Screen
da: Lås skærmen

en: RSIBreak
da: RSIbreak

en: Try to prevent Repetitive Strain Injury by reminding a user to rest.
da: Forsøg at forhindre belastningsskader ved at minde brugere om at holde pause.

en: (c) 2005-2015, The RSIBreak developers
da: (c) 2005-2015, RSIBreak-udviklerne

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Former author
da: Tidligere hovedudvikler

en: Timer for the short break has now been reset
da: Tiden for korte hvilepauser er nu nulstillet

en: The timers have now been reset
da: Tiderne har nu nulstillet

en: Start of a long break
da: Start på en lang pause

en: End of a long break
da: Slut på en lang pause

en: Start of a short break
da: Start på en kort pause

en: End of a short break
da: Slut på en kort pause

en: Take a break....
da: Hold pause...

[ctx: %1 is a time string like '2 minutes 42 seconds']
en: Take a break for %1
da: Hold pause i %1

en: About &KDE
da: Om &KDE

en: &About RSIBreak
da: &Om RSIBreak

en: RSIBreak &Handbook
da: RSIBreak &håndbog

en: &Report Bug...
da: &Rapportér problem...

en: Switch application &language...
da: Skift program&sprog...

en: &Suspend RSIBreak
da: S&uspendér RSIBreak

en: &Usage Statistics
da: &Brugsstatistik

en: Configure &Notifications...
da: Indstil &bekendtgørelser...

en: &Configure RSIBreak...
da: &Indstil RSIBreak...

en: &Resume RSIBreak
da: &Genoptag RSIBreak

en: Usage Statistics
da: Brugsstatistik

en: Reset
da: Nulstil

en: This will reset all statistics to zero. Is that what you want?
da: Dette nulstiller al statistik. Er det hvad du vil gøre?

en: Reset the statistics
da: Nulstil statistik

en: Suspended
da: Suspenderet

en: %1 remaining until next short break
da: %1 tilbage inden næste korte pause

en: %1 remaining until next long break
da: %1 tilbage inden næste lange pause

en: Skip this break
da: Skipper denne pause

en: Postpone this break
da: Udskyd denne pause

en: Lock the session
da: Lås session

en: Please relax for %1
da: Slap af i %1

en: Note: next break is a big break
da: Bemærk: Næste pause er en lang pause

en: Total recorded time
da: Total registreret tid

en: Total time of activity
da: Total tid med aktivitet

en: Total time being idle
da: Total tid uden aktivitet

en: Percentage of activity
da: Aktivitetens procenttal

en: Percentage of activity last minute
da: Aktivitetsprocent i det sidste minut

en: Percentage of activity last hour
da: Aktivitetsprocent i den sidste time

en: Percentage of activity last 6 hours
da: Aktivitetsprocent i de sidste 6 timer

en: Maximum idle period
da: Maksimal periode uden aktivitet

en: Current idle period
da: Nuværende periode uden aktivitet

en: Number of skipped short breaks (idle)
da: Antal oversprungne korte hvilepauser (inaktivitet)

en: Number of skipped long breaks (idle)
da: Antal oversprungne lange hvilepauser (inaktivitet)

en: Total number of short breaks
da: Totalt antal korte hvilepauser

en: Number of skipped short breaks (user)
da: Antal oversprungne korte hvilepauser (bruger)

en: Number of postponed short breaks (user)
da: Antal udskudte korte hvilepauser (bruger)

en: Last short break
da: Seneste korte hvil

en: Total number of long breaks
da: Totalt antal lange hvilepauser

en: Number of skipped long breaks (user)
da: Antal oversprungne lange hvilepauser (bruger)

en: Number of postponed long breaks (user)
da: Antal udskudte lange hvilepauser (bruger)

en: Last long break
da: Seneste lange hvil

en: Pause score
da: Pausescoring

en: This is the total time RSIBreak has been running.
da: Dette er den totale tid som RSIBreak har kørt.

en: This is the total amount of time you used the keyboard or mouse.
da: Dette er den totale tid som du brugt tastaturet eller musen.

en: This is the total amount of time you did not use the keyboard or mouse.
da: Dette er den totale tid som du ikke brugte tastaturet eller musen.

en: This is a percentage of activity, based on the periods of activity vs. the total time RSIBreak has been running. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
da: Dette er procentuel aktivitet, baseret på aktive perioder i forhold til den totale tid som RSIBreak har kørt. Farven angiver aktivitetsniveauet. Når farven er næsten helrød, anbefales du at mindske arbejdstakten.

en: This is the longest period of inactivity measured while RSIBreak has been running.
da: Dette er den længste periode uden aktivitet som måltes op mens RSIBreak har været kørt.

en: This is the total number of short breaks
da: Dette er det totale antal korte hvilepauser

en: This is the time of the last finished short break. The color of this text gradually turns from green to red, indicating when you can expect the next tiny break.
da: Dette er tidspunktet hvor den seneste korte pause afsluttedes. Farven på teksten går gradvis fra grøn til rød, hvilket angiver hvornår du kan forvente den næste korte pause.

en: This is the total number of short breaks which you skipped.
da: Dette er totalt antal korte pauser som du sprang over.

en: This is the total number of short breaks which you postponed.
da: Dette er det samlede antal korte pauser som du har udskudt.

en: This is the total number of short breaks which were skipped because you were idle.
da: Dette er det totale antal korte pauser som sprunget over fordi du var inaktiv.

en: This is the total number of long breaks.
da: Dette er totalt antal lange pauser.

en: This is the time of the last finished long break.The color of this text gradually turns from green to red,indicating when you can expect the next big break.
da: Dette er tidspunktet hvor den seneste lange pause blev afsluttet. Farven på teksten går gradvis fra grøn til rød, hvilket angiver hvornår du kan forvente den næste lange pause.

en: This is the total number of long breaks which you skipped.
da: Dette er totalt antal lange pauser som du sprang over.

en: This is the total number of long breaks which you postponed.
da: Dette er det samlede antal lange pauser som du har udskudt.

en: This is the total number of long breaks which were skipped because you were idle.
da: Dette er det totale antal lange pauser som blev sprunget over fordi du var inaktiv.

en: This is an indication of how well you behaved with the breaks. It decreases every time you skip a break.
da: Dette er en indikation på hvor godt du håndterede pauserne. Den mindskes hver gang du springer over en pause.

en: This is the current idle time.
da: Dette er nuværende tid uden aktivitet.

en: This is a percentage of activity during the last minute. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
da: Dette er procentuel aktivitet i det seneste minut. Farven angiver aktivitetsniveauet. Når farven er nær helrød, anbefales du at mindske på arbejdstakten.

en: This is a percentage of activity during the last hour. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
da: Dette er procentuel aktivitet i den seneste time. Farven angiver aktivitetsniveauet. Når farven er nær helrød, anbefales du at mindske på arbejdstakten.

en: This is a percentage of activity during the last 6 hours. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
da: Dette er procentuel aktivitet i de seneste 6 timer. Farven angiver aktivitetsniveauet. Når farven er nær helrød, anbefales du at mindske på arbejdstakten.

en: Time
da: Tid

en: Short Breaks
da: Korte pauser

en: Long Breaks
da: Lange pauser

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: minutes
da: minutter

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: seconds
da: sekunder

en: <p>Welcome to RSIBreak</p>
    <p>In your tray you can now see RSIBreak.</p>
da: <p>Velkommen til RSIBreak</p>
    <p>I statusområdet ser du nu RSIBreak.</p>

en: <p>When you right-click on that you will see a menu, from which you can go to the configuration for example.</p>
    <p>When you want to know when the next break is, hover over the icon.</p>
    <p>Use RSIBreak wisely.</p>
da: <p>Når du højreklikker på det, ser du en menu, hvor du for eksempel kan gå til indstillingerne.</p>
    <p>Hvis du vil vide hvornår næste pause er, så hold musen over ikonet.</p>
    <p>Brug RSIBreak med omtanke.</p>

en: Welcome
da: Velkommen

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Timings
da: Tider

en: During Breaks
da: Under pauser

en: Actions
da: Bekendtgørelser

en: &Automatically start RSIBreak at startup
da: Kør &automatisk RSIBreak ved start

en: With this option you can indicate that you want RSIBreak to start on Desktop Environment start.
da: Med denne indstilling kan du angive at RSIBreak skal startes når skrivebordsmiljøet starter.

en: Timer Settings
da: Timer-indstillinger

en: Break at &fixed times
da: Hold pause på &faste tidspunkter

en: With this option you indicate that you want to break at fixed intervals
da: Med denne indstilling kan du angive at du vil holde pause med faste intervaller

en: Take activity into account
da: Tag aktivitet i betragtning

en: With this option you indicate that you want to use idle detection. This means that only the time you are active (when you use the keyboard or the mouse) will be counted to calculate when to break next.
da: Du angiver at RSIBreak skal bruge detektering af inaktivitet med denne indstilling. Det betyder at kun tiden hvor du er aktiv (når du bruger tastaturet eller musen) indregnes når tiden for næste pause beregnes.

en: Simple Gray Effect
da: Simpel grå effekt

en: Complete Black Effect
da: Fuldstændigt sort effekt

en: Show Plasma Dashboard
da: Vis Plasma-instrumentbrættet

en: Show Slide Show of Images
da: Vis diasshow med billeder

en: Show a Passive Popup
da: Vis en passiv pop-op

en: Skipping Breaks
da: Springer over pauser

en: &Hide skip button
da: &Skjul skippeknap

en: Check this option to disable and hide the skip button. This way you can prevent skipping the break.
da: Markér dette for at deaktivere og skjule skippeknappen. På den måde kan du forhindre at en pause springes over.

en: &Hide lock button
da: &Skjul låseknap

en: Check this option to disable and hide the lock button. This way you can prevent pressing the wrong button.
da: Markér dette for at deaktivere og skjule låseknappen. På den måde kan du undgå at trykke på den forkerte knap.

en: &Hide postpone button
da: &Skjul udskydknap

en: Check this option to disable and hide the postpone break button. This way you can prevent pressing the wrong button.
da: Markér dette for at deaktivere og skjule knappen til at udskyde pauser. På den måde kan du undgå at trykke på den forkerte knap.

en: &Disable shortcut (Esc)
da: &Deaktivér genvejstast (Esc)

en: Check this option to disable the ESC key skipping the break.
da: Markér denne indstilling for at deaktivere at Esc-tasten kan skippe pausen.

en: Plasma Dashboard
da: Plasma-instrumentbrættet

en: Read Only
da: Skrivebeskyttet

en: Transparency level
da: Gennemsigtighedsniveau

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Solid
da: Massiv

en: Slideshow
da: Lysbilledshow

en: Select the folder from which you want to see images. These images are randomly shown during the breaks. It will be searched recursively if you want...
da: Vælg mappen du vil se billeder fra. Billederne vises tilfældigt i pauserne. Den gennemsøges rekursivt hvis du vil...

en: &Change...
da: Æ&ndr...

en: Search path recursively
da: Gennemsøg sti rekursivt

en: Show small images
da: Vis små billeder

en: Expand image to full screen
da: Udvid billedet til fuld skærm

en: If checked then image will be expanded to full screen. Part of the image outside the screen area will be cropped. Otherwise the image will be displayed completely but there may grey areas around it.
da: Hvis dette er markeret, så vil billedet blive udviddet til hele skærmen. Dele af billedet som er uden for skærmområdet vil blive beskåret. Ellers vil billedet blive vist i sin helhed, men der kan være grå områder rundt omkring det.

en: Change images every:
da: Ændr billeder hver:

en: Here you can set how long one image should be shown before it is replaced by the next one.
da: Her kan du indstille hvor længe et billede skal vises inden det erstattes af næste.

en:  second |  seconds
da[0]:  sekund
da[1]:  sekunder

en: Popup
da: Meddelelsesvindue

en: RSIBreak can show a popup before replacing your whole screen with the effect chosen above.
da: RSIBreak kan vise en pop-op, før hele skærmen erstattes med den effekt der er valgt ovenfor.

en: &Use the popup
da: &Brug meddelelsesvindue

en: Shows a countdown popup when it is time to break. The countdown resets on activity.
da: Viser en pop-op med nedtælling når det er pausetid. Nedtællingen nulstilles ved aktivitet.

en: Popup patience:
da: Pop-op-tålmodighed:

en: Maximum time the patience popup will be shown before the effect kicking in.
da: Maksimal tid som tålmodigheds-pop-op vises, før effekten begynder at virke.

en: The popup can flash when it detects that you are still active.
da: Meddelelsevinduet kan blinke når det mærker at du stadigvæk er aktiv.

en: &Flash on activity
da: &Blink ved aktivitet

en: With this checkbox you can indicate if you want to see the popup flash when there is activity.
da: Du kan angive om du ønsker at meddelelsevinduet skal blinke når aktivitet indtræffer med dette afkrydsningsfelt.

en: Choose the effect you want after patience runs out
da: Vælg den effekt du vil have når tålmodigheden løber ud

en: Choose the effect you want during breaks
da: Vælg den effekt du ønsker under pauser

en: Tiny Breaks
da: Korte pauser

en: Short break every:
da: Kort pause efter:

en: Here you can set how often you want a short break.
da: Her kan du indstille hvor ofte du vil holde en kort pause.

en: For a duration of:
da: I så lang tid:

en: Here you can set the duration of the short break.
da: Her kan du indstille hvor lang den korte pause er.

en: Skip if no activity for:
da: Skip hvis der ikke var aktivitet i:

en: Set the interval you are idle for that is enough to skip the next short break.
da: Angiv det interval hvor du er inaktiv, som er nok til at skippe den næste korte pause.

en: Big Breaks
da: Lange pauser

en: Long break every:
da: Lang pause efter:

en: Here you can set how often you want a long break.
da: Her kan du indstille hvor ofte du vil holde en lang pause.

en: Here you can set the duration of the long break.
da: Her kan du indstille hvor lang den lange pause er.

en: Set the interval you are idle for that is enough to skip the next long break.
da: Angiv det interval hvor du er inaktiv, som er nok til at skippe den næste lange pause.

en: Postpone Breaks
da: Udskyd pauser

en: Here you can set for how much time you want to postpone a break.
da: Her kan du indstille hvor lang tid du vil udskyde en pause.

en:  minute |  minutes
da[0]:  minut
da[1]:  minutter
