rsibreak - en to el translation catalogue (152 entries)

en: Skip Break
el: Παράλειψη διαλείμματος

en: Postpone Break
el: Αναβολή διαλείμματος

en: Lock Screen
el: Κλείδωμα οθόνης

en: Try to prevent Repetitive Strain Injury by reminding a user to rest.
el: Προσπαθεί να αποτρέψει το σύνδρομο επαναληπτικής καταπόνησης υπενθυμίζοντας στον χρήστη να ξεκουραστεί.

en: (c) 2005-2015, The RSIBreak developers
el: (c) 2005-2015, οι προγραμματιστές του RSIBreak

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Former author
el: Πρώην συγγραφέας

en: Timer for the short break has now been reset
el: Το χρονόμετρο για το σύντομο διάλειμμα μηδενίστηκε

en: The timers have now been reset
el: Τα χρονόμετρα μηδενίστηκαν

en: Start of a long break
el: Έναρξη μεγάλου διαλείμματος

en: End of a long break
el: Τέλος μεγάλου διαλείμματος

en: Start of a short break
el: Έναρξη σύντομου διαλείμματος

en: End of a short break
el: Τέλος σύντομου διαλείμματος

en: Take a break....
el: Κάντε διάλειμμα...

[ctx: %1 is a time string like '2 minutes 42 seconds']
en: Take a break for %1
el: Κάντε διάλειμμα για %1

en: About &KDE
el: Σχετικά με το &KDE

en: &About RSIBreak
el: &Σχετικά με το RSIBreak

en: RSIBreak &Handbook
el: Ε&γχειρίδιο RSIBreak

en: &Report Bug...
el: &Αναφορά σφάλματος...

en: Switch application &language...
el: Εναλλαγή &γλώσσας εφαρμογής...

en: &Suspend RSIBreak
el: &Αναστολή του RSIBreak

en: &Usage Statistics
el: &Στατιστικά χρήσης

en: Configure &Notifications...
el: Διαμόρφωση ειδο&ποιήσεων...

en: &Configure RSIBreak...
el: &Διαμόρφωση του RSIBreak...

en: &Resume RSIBreak
el: Σ&υνέχιση του RSIBreak

en: Usage Statistics
el: Στατιστικά χρήσης

en: Reset
el: Επαναφορά

en: This will reset all statistics to zero. Is that what you want?
el: Αυτό θα μηδενίσει όλα τα στατιστικά. Αυτό θέλετε να κάνετε;

en: Reset the statistics
el: Μηδενισμός των στατιστικών

en: Suspended
el: Σε αναστολή

en: %1 remaining until next short break
el: %1 ακόμη για το επόμενο σύντομο διάλειμμα

en: %1 remaining until next long break
el: %1 ακόμη για το επόμενο μεγάλο διάλειμμα

en: Skip this break
el: Παράλειψη του διαλείμματος

en: Postpone this break
el: Αναβολή του διαλείμματος

en: Lock the session
el: Κλείδωμα της συνεδρίας

en: Please relax for %1
el: Παρακαλώ ξεκουραστείτε για %1

en: Note: next break is a big break
el: Σημείωση: το επόμενο διάλειμμα θα είναι μεγάλο

en: Total recorded time
el: Συνολικός καταγραμμένος χρόνος

en: Total time of activity
el: Συνολικός χρόνος δραστηριότητας

en: Total time being idle
el: Συνολικός χρόνος αδράνειας

en: Percentage of activity
el: Ποσοστό δραστηριότητας

en: Percentage of activity last minute
el: Ποσοστό δραστηριότητας το τελευταίο λεπτό

en: Percentage of activity last hour
el: Ποσοστό δραστηριότητας την τελευταία ώρα

en: Percentage of activity last 6 hours
el: Ποσοστό δραστηριότητας τις τελευταίες 6 ώρες

en: Maximum idle period
el: Μέγιστη περίοδος αδράνειας

en: Current idle period
el: Τρέχουσα περίοδος αδράνειας

en: Number of skipped short breaks (idle)
el: Αριθμός σύντομων διαλειμμάτων που παραλείφθηκαν (αδράνεια)

en: Number of skipped long breaks (idle)
el: Αριθμός μεγάλων διαλειμμάτων που παραλείφθηκαν (αδράνεια)

en: Total number of short breaks
el: Συνολικός αριθμός σύντομων διαλειμμάτων

en: Number of skipped short breaks (user)
el: Αριθμός σύντομων διαλειμμάτων που παραλείφθηκαν (χρήστης)

en: Number of postponed short breaks (user)
el: Αριθμός αναβληθέντων σύντομων διαλειμμάτων (χρήστης)

en: Last short break
el: Τελευταίο σύντομο διάλειμμα

en: Total number of long breaks
el: Συνολικός αριθμός μεγάλων διαλειμμάτων

en: Number of skipped long breaks (user)
el: Αριθμός μεγάλων διαλειμμάτων που παραλείφθηκαν (χρήστης)

en: Number of postponed long breaks (user)
el: Αριθμός αναβληθέντων μεγάλων διαλειμμάτων (χρήστης)

en: Last long break
el: Τελευταίο μεγάλο διάλειμμα

en: Pause score
el: Παύση βαθμολόγησης

en: This is the total time RSIBreak has been running.
el: Αυτός είναι ο συνολικός χρόνος που εκτελείται το RSIBreak.

en: This is the total amount of time you used the keyboard or mouse.
el: Αυτός είναι ο συνολικός χρόνος που χρησιμοποιήσατε το πληκτρολόγιο ή το ποντίκι.

en: This is the total amount of time you did not use the keyboard or mouse.
el: Αυτός είναι ο συνολικός χρόνος που δε χρησιμοποιήσατε το πληκτρολόγιο ή το ποντίκι.

en: This is a percentage of activity, based on the periods of activity vs. the total time RSIBreak has been running. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
el: Αυτό είναι το ποσοστό δραστηριότητας, βασισμένο στις περιόδους δραστηριότητας σε σχέση με το συνολικό χρόνο που εκτελείται το RSIBreak. Το χρώμα υποδηλώνει το επίπεδο της δραστηριότητάς σας. Όταν το χρώμα είναι κοντά στο κόκκινο, συνιστάται να χαλαρώσετε το ρυθμό εργασίας σας.

en: This is the longest period of inactivity measured while RSIBreak has been running.
el: Αυτή είναι η μεγαλύτερη μετρημένη περίοδος μη δραστηριότητας από την εκτέλεση του RSIBreak.

en: This is the total number of short breaks
el: Αυτός είναι ο συνολικός αριθμός των σύντομων διαλειμμάτων

en: This is the time of the last finished short break. The color of this text gradually turns from green to red, indicating when you can expect the next tiny break.
el: Αυτός είναι ο χρόνος του τελευταίου σύντομου διαλείμματος που έχει τελειώσει. Το χρώμα μεταβάλλεται σταδιακά από πράσινο σε κόκκινο για να υποδηλώσει τη στιγμή για το επόμενο σύντομο διάλειμμα.

en: This is the total number of short breaks which you skipped.
el: Αυτός είναι ο συνολικός αριθμός σύντομων διαλειμμάτων που παραλείψατε.

en: This is the total number of short breaks which you postponed.
el: Αυτός είναι ο συνολικός αριθμός σύντομων διαλειμμάτων που αναβάλλατε.

en: This is the total number of short breaks which were skipped because you were idle.
el: Αυτός είναι ο συνολικός αριθμός σύντομων διαλειμμάτων που παραλείψατε επειδή βρισκόσασταν σε αδράνεια.

en: This is the total number of long breaks.
el: Αυτός είναι ο συνολικός αριθμός των μεγάλων διαλειμμάτων.

en: This is the time of the last finished long break.The color of this text gradually turns from green to red,indicating when you can expect the next big break.
el: Αυτός είναι ο χρόνος του τελευταίου μεγάλου διαλείμματος που έχει τελειώσει. Το χρώμα μεταβάλλεται σταδιακά από πράσινο σε κόκκινο για να υποδηλώσει τη στιγμή για το επόμενο μεγάλο διάλειμμα.

en: This is the total number of long breaks which you skipped.
el: Αυτός είναι ο συνολικός αριθμός μεγάλων διαλειμμάτων που παραλείψατε.

en: This is the total number of long breaks which you postponed.
el: Αυτός είναι ο συνολικός αριθμός μεγάλων διαλειμμάτων που αναβάλλατε.

en: This is the total number of long breaks which were skipped because you were idle.
el: Αυτός είναι ο συνολικός αριθμός μεγάλων διαλειμμάτων που παραλείψατε επειδή βρισκόσασταν σε αδράνεια.

en: This is an indication of how well you behaved with the breaks. It decreases every time you skip a break.
el: Αυτό εμφανίζει τη συμπεριφορά σας με τα διαλείμματα. Μειώνεται κάθε φορά που παραλείπετε ένα διάλειμμα.

en: This is the current idle time.
el: Αυτός είναι ο τρέχων χρόνος αδράνειας.

en: This is a percentage of activity during the last minute. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
el: Αυτό είναι το ποσοστό δραστηριότητας το τελευταίο λεπτό. Το χρώμα υποδηλώνει το επίπεδο δραστηριότητάς σας. Όταν το χρώμα βρίσκεται κοντά στο κόκκινο συνιστάται να χαλαρώσετε το ρυθμό εργασίας σας.

en: This is a percentage of activity during the last hour. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
el: Αυτό είναι το ποσοστό δραστηριότητας την τελευταία ώρα. Το χρώμα υποδηλώνει το επίπεδο δραστηριότητάς σας. Όταν το χρώμα βρίσκεται κοντά στο κόκκινο συνιστάται να χαλαρώσετε το ρυθμό εργασίας σας.

en: This is a percentage of activity during the last 6 hours. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
el: Αυτό είναι το ποσοστό δραστηριότητας τις τελευταίες 6 ώρες. Το χρώμα υποδηλώνει το επίπεδο δραστηριότητάς σας. Όταν το χρώμα βρίσκεται κοντά στο κόκκινο συνιστάται να χαλαρώσετε το ρυθμό εργασίας σας.

en: Time
el: Χρόνος

en: Short Breaks
el: Σύντομα διαλείμματα

en: Pause
el: Παύση

en: Long Breaks
el: Μεγάλα διαλείμματα

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: minutes
el: λεπτά

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: <p>Welcome to RSIBreak</p>
    <p>In your tray you can now see RSIBreak.</p>
el: <p>Καλώς ήρθατε στο RSIBreak</p>
    <p>Στο πλαίσιο συστήματος μπορείτε τώρα να δείτε το RSIBreak.</p>

en: <p>When you right-click on that you will see a menu, from which you can go to the configuration for example.</p>
    <p>When you want to know when the next break is, hover over the icon.</p>
    <p>Use RSIBreak wisely.</p>
el: <p>Όταν κάνετε δεξί κλικ σε αυτό, θα εμφανιστεί ένα μενού από το οποίο μπορείτε να πάτε, για παράδειγμα, στη διαμόρφωση .</p>
    <p>Όταν επιθυμείτε να μάθετε το χρόνο του επόμενου διαλείμματος τοποθετήστε το ποντίκι πάνω από το εικονίδιο.</p>
    <p>Χρησιμοποιήστε το RSIBreak με σύνεση.</p>

en: Welcome
el: Καλώς ήρθατε

en: General Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Timings
el: Χρόνοι

en: During Breaks
el: Κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων

en: Actions
el: Ενέργειες

en: &Automatically start RSIBreak at startup
el: &Αυτόματη έναρξη του RSIBreak κατά την εκκίνηση

en: With this option you can indicate that you want RSIBreak to start on Desktop Environment start.
el: Με αυτήν την επιλογή δηλώνετε ότι θέλετε το RSIBreak να αρχίζει με την εκκίνηση του περιβάλλοντος γραφείου.

en: Timer Settings
el: Ρυθμίσεις χρονομέτρου

en: Break at &fixed times
el: Διακοπή σε &σταθερά χρονικά διαστήματα

en: With this option you indicate that you want to break at fixed intervals
el: Με αυτή την επιλογή δηλώνετε ότι θέλετε να γίνεται διακοπή σε σταθερά χρονικά διαστήματα

en: Take activity into account
el: Να λαμβάνεται υπ' όψιν η δραστηριότητα

en: With this option you indicate that you want to use idle detection. This means that only the time you are active (when you use the keyboard or the mouse) will be counted to calculate when to break next.
el: Με αυτήν την επιλογή δηλώνετε ότι επιθυμείτε τη χρήση της ανίχνευσης αδράνειας. Αυτό σημαίνει ότι θα μετράται μόνο ο χρόνος που είστε ενεργοί (όταν χρησιμοποιείτε πληκτρολόγιο ή ποντίκι) για τον υπολογισμό του επόμενου διαλείμματος.

en: Simple Gray Effect
el: Απλό γκρίζο εφέ

en: Complete Black Effect
el: Πλήρες μαύρο εφέ

en: Show Plasma Dashboard
el: Εμφάνιση πίνακα Plasma

en: Show Slide Show of Images
el: Παρουσίαση διαφανειών με εικόνες

en: Show a Passive Popup
el: Εμφάνιση παθητικού αναδυόμενου παράθυρου

en: Skipping Breaks
el: Παράλειψη διαλειμμάτων

en: &Hide skip button
el: &Απόκρυψη κουμπιού παράλειψης

en: Check this option to disable and hide the skip button. This way you can prevent skipping the break.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την απενεργοποίηση και απόκρυψη του κουμπιού παράλειψης. Έτσι δε θα είναι δυνατή η αποφυγή του διαλείμματος.

en: &Hide lock button
el: &Απόκρυψη κουμπιού κλειδώματος

en: Check this option to disable and hide the lock button. This way you can prevent pressing the wrong button.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την απενεργοποίηση και απόκρυψη του κουμπιού κλειδώματος. Έτσι δεν θα είναι δυνατό το πάτημα του λάθος κουμπιού.

en: &Hide postpone button
el: &Απόκρυψη κουμπιού αναβολής

en: Check this option to disable and hide the postpone break button. This way you can prevent pressing the wrong button.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την απενεργοποίηση και απόκρυψη του κουμπιού αναβολής διαλείμματος. Έτσι δεν θα είναι δυνατό το πάτημα του λάθος κουμπιού.

en: &Disable shortcut (Esc)
el: Απενε&ργοποίηση συντόμευσης (Esc)

en: Check this option to disable the ESC key skipping the break.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να απενεργοποιήσετε το πλήκτρο ESC αποφυγής του διαλείμματος.

en: Plasma Dashboard
el: Πίνακας Plasma

en: Read Only
el: Ανάγνωση μόνο

en: Transparency level
el: Επίπεδο διαφάνειας

en: Transparent
el: Διαφάνεια

en: Solid
el: Συμπαγές

en: Slideshow
el: Προβολή διαφανειών

en: Select the folder from which you want to see images. These images are randomly shown during the breaks. It will be searched recursively if you want...
el: Επιλέξτε το φάκελο από τον οποίο επιθυμείτε την προβολή εικόνων. Αυτές οι εικόνες θα εμφανίζονται με τυχαία σειρά κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων. Ο φάκελος μπορεί να σαρωθεί αναδρομικά αν το επιθυμείτε...

en: &Change...
el: Αλλα&γή...

en: Search path recursively
el: Αναζήτηση διαδρομής αναδρομικά

en: Show small images
el: Εμφάνιση μικρών εικόνων

en: Expand image to full screen
el: Επέκταση εικόνας σε πλήρη οθόνη

en: If checked then image will be expanded to full screen. Part of the image outside the screen area will be cropped. Otherwise the image will be displayed completely but there may grey areas around it.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η εικόνα θα επεκταθεί σε πλήρη οθόνη. Το εκτός οθόνης τμήμα της εικόνας θα περικοπεί. Διαφορετικά η εικόνα θα εμφανιστεί ολόκληρη αλλά ίσως υπάρχουν γκρίζες περιοχές γύρω της.

en: Change images every:
el: Αλλαγή εικόνων κάθε:

en: Here you can set how long one image should be shown before it is replaced by the next one.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε το χρόνο εμφάνισης μιας εικόνας πριν αυτή αντικατασταθεί από την επόμενη.

en:  second |  seconds
el[0]:  δευτερόλεπτο
el[1]:  δευτερόλεπτα

en: Popup
el: Αναδυόμενο παράθυρο

en: RSIBreak can show a popup before replacing your whole screen with the effect chosen above.
el: Το RSIBreak μπορεί να εμφανίζει ένα αναδυόμενο παράθυρο πριν αντικαταστήσει ολόκληρη την οθόνη σας με το επιλεγμένο εφέ.

en: &Use the popup
el: &Χρήση αναδυόμενου

en: Shows a countdown popup when it is time to break. The countdown resets on activity.
el: Εμφανίζει ένα αναδυόμενο παράθυρο όταν είναι ώρα για διάλειμμα. Με τη δραστηριότητα γίνεται επαναφορά της αντίστροφης μέτρησης.

en: Popup patience:
el: Καθυστέρηση αναδυόμενου παράθυρου:

en: Maximum time the patience popup will be shown before the effect kicking in.
el: Μέγιστος χρόνος καθυστέρησης της εμφάνισης του αναδυόμενου παράθυρου πριν την έναρξη του εφέ.

en: The popup can flash when it detects that you are still active.
el: Το αναδυόμενο μπορεί να αναβοσβήνει αν ανιχνεύσει ότι είστε ακόμη ενεργοί.

en: &Flash on activity
el: &Αναβόσβημα σε δραστηριότητα

en: With this checkbox you can indicate if you want to see the popup flash when there is activity.
el: Με αυτή την επιλογή δηλώνετε αν επιθυμείτε να δείτε αναβόσβημα στο αναδυόμενο μήνυμα όταν υπάρχει δραστηριότητα.

en: Choose the effect you want after patience runs out
el: Επιλέξτε ποιο εφέ να εμφανίζεται όταν λήξει η καθυστέρηση

en: Choose the effect you want during breaks
el: Επιλέξτε ποιο εφέ να εμφανίζεται στη διάρκεια των διαλειμμάτων

en: Tiny Breaks
el: Σύντομα διαλείμματα

en: Short break every:
el: Σύντομο διάλειμμα κάθε:

en: Here you can set how often you want a short break.
el: Εδώ ορίζετε τη συχνότητα του σύντομου διαλείμματος.

en: For a duration of:
el: Με διάρκεια:

en: Here you can set the duration of the short break.
el: Εδώ ορίζετε τη διάρκεια του σύντομου διαλείμματος.

en: Skip if no activity for:
el: Να αγνοηθεί αν δεν υπάρχει δραστηριότητα για:

en: Set the interval you are idle for that is enough to skip the next short break.
el: Ρυθμίστε το διάστημα αδράνειας σε μια τιμή επαρκή ώστε να αγνοήσετε το επόμενο σύντομο διάλειμμα.

en: Big Breaks
el: Μεγάλα διαλείμματα

en: Long break every:
el: Μεγάλο διάλειμμα κάθε:

en: Here you can set how often you want a long break.
el: Εδώ ορίζετε τη συχνότητα του μεγάλου διαλείμματος.

en: Here you can set the duration of the long break.
el: Εδώ ορίζετε τη διάρκεια του μεγάλου διαλείμματος.

en: Set the interval you are idle for that is enough to skip the next long break.
el: Ρυθμίστε το διάστημα αδράνειας σε μια τιμή επαρκή ώστε να αγνοήσετε το επόμενο μεγάλο διάλειμμα.

en: Postpone Breaks
el: Αναβολή διαλειμμάτων

en: Here you can set for how much time you want to postpone a break.
el: Εδώ ορίζετε τη διάρκεια αναβολής διαλείμματος.

en:  minute |  minutes
el[0]:  λεπτό
el[1]:  λεπτά
