rsibreak - en to hne translation catalogue (80 entries)

en: RSIBreak
hne: आरएसआईब्रेक

en: Tom Albers
hne: टाम अल्बर्स

en: Bram Schoenmakers
hne: ब्रैम सियोनमेकर्स

en: Timer for the short break has now been reset
hne: छोटे ब्रेक के टाइमर अब रीसेट कर दे गे हे

en: The timers have now been reset
hne: टाइमर अब रीसेट कर दे गे हे

en: Start of a long break
hne: लंबे ब्रेक के सुरू

en: End of a long break
hne: लंबे ब्रेक के खतम

en: Start of a short break
hne: छोटे ब्रेक के सुरू

en: End of a short break
hne: छोटे ब्रेक के खतम

en: About &KDE
hne: केडीई परिचय (&K)

en: &About RSIBreak
hne: आरएसआईब्रेक परिचय (&A)

en: RSIBreak &Handbook
hne: आरएसआईब्रेक हेंड-बुक (&H)

en: &Report Bug...
hne: बग रिपोट करव... (&R)

en: Switch application &language...
hne: अनुपरयोग भाखा स्विच करव... (&l)

en: &Suspend RSIBreak
hne: आरएसआईब्रेक निलंबित करव (&S)

en: &Usage Statistics
hne: उपयोग आंकड़ा (&U)

en: Configure &Notifications...
hne: सूचना मन ल कान्फिगर करव.... (&N)

en: &Configure RSIBreak...
hne: आरएसआईब्रेक कान्फिगर करव...(&C)

en: &Resume RSIBreak
hne: आरएसआईब्रेक बहाल करव (&R)

en: Usage Statistics
hne: उपयोग आंकड़ा

en: Reset
hne: रीसेट

en: This will reset all statistics to zero. Is that what you want?
hne: ये सब्बो आंकड़ा ल सून्य मं रीसेट कर देही. का आप मन यही करना चाहथो ?

en: Reset the statistics
hne: आंकड़ा रीसेट करव

en: Suspended
hne: निलंबित हे

en: %1 remaining until next short break
hne: अगले छोटे ब्रेक बर %1 बचे हे

en: %1 remaining until next long break
hne: अगले लंबे ब्रेक बर %1 बचे हे

en: Skip this break
hne: ये ब्रेक ल छोड़व

en: Lock the session
hne: सत्र मं ताला लगाव

en: Note: next break is a big break
hne: नोट: अगला ब्रेक बड़ा ब्रेक हे

en: Total recorded time
hne: कुल अनुसंसित समय

en: Total time of activity
hne: सक्रियता के कुल समय

en: Total time being idle
hne: निस्क्रिय बने रहन के कुल समय

en: Percentage of activity
hne: सक्रियता के प्रतिसत

en: Percentage of activity last minute
hne: पिछले मिनट के सक्रियता प्रतिसत

en: Percentage of activity last hour
hne: पिछले घंटे के सक्रियता प्रतिसत

en: Percentage of activity last 6 hours
hne: पिछले ६ घंटे के सक्रियता प्रतिसत

en: Maximum idle period
hne: सबसे अधिक निस्क्रियता अवधि

en: Current idle period
hne: अभी हाल के निस्क्रियता अवधि

en: Number of skipped short breaks (idle)
hne: छोड़े गे छोटे ब्रेक के संख्या (निस्क्रिय)

en: Number of skipped long breaks (idle)
hne: छोड़े गे लंबे ब्रेक के संख्या (निस्क्रिय)

en: Total number of short breaks
hne: छोटे ब्रेक के कुल संख्या

en: Number of skipped short breaks (user)
hne: छोड़े गे छोटे ब्रेक के संख्या (कमइया)

en: Last short break
hne: पिछला छोटा ब्रेक

en: Total number of long breaks
hne: लंबे ब्रेक के कुल संख्या

en: Number of skipped long breaks (user)
hne: छोड़े गे लंबे ब्रेक के संख्या (कमइया)

en: Last long break
hne: पिछला लंबा ब्रेक

en: Pause score
hne: अंक ठहराव

en: This is the total time RSIBreak has been running.
hne: ये वो कुल समय हे जेमां आरएसआईब्रेक चलत हे.

en: This is the total amount of time you used the keyboard or mouse.
hne: ये आप मन के साथ कुंजीपट अउ मुसुवा के परयोग किये जाय वाला कुल समय हे.

en: This is the total amount of time you did not use the keyboard or mouse.
hne: ये आप मन के साथ कुंजीपट अउ मुसुवा के परयोग नइ करे गे कुल समय हे.

en: This is the total number of short breaks
hne: ये छोटे ब्रेक के कुल संख्या हे

en: This is the total number of short breaks which you skipped.
hne: ये छोटे ब्रेक के कुल संख्या हे जऊन आपे छोड़ दे हे.

en: This is the total number of long breaks.
hne: ये लंबे ब्रेक के कुल संख्या हे

en: This is the total number of long breaks which you skipped.
hne: ये लंबे ब्रेक के कुल संख्या हे जऊन आपे छोड़ दे हे.

en: This is the current idle time.
hne: ये अभी हाल के निस्क्रिय समय हे.

en: Time
hne: समय

en: Short Breaks
hne: छोटे ब्रेक

en: Pause
hne: ठहरव

en: Long Breaks
hne: लंबे ब्रेक

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: minutes
hne: मिनट्स

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: seconds
hne: सेकन्ड

en: Welcome
hne: सुस्वागतम

en: General Settings
hne: सामान्य सेटिंग

en: During Breaks
hne: ब्रेक के समय

en: &Automatically start RSIBreak at startup
hne: सुरू होए मं आरएसआईब्रेक अपने अपन चालू करव (&A)

en: Skipping Breaks
hne: ब्रेक छोड़त हे

en: Slideshow
hne: स्लाइड-सो

en: &Change...
hne: बदलव... (&C)

en: Search path recursively
hne: पथ ल रिकर्सिवली खोजव

en: Change images every:
hne: चित्र ल बदलव हर एक:

en: Popup
hne: पाप अप

en: &Use the popup
hne: पापअप परयोग करव (&U)

en: &Flash on activity
hne: काम वालेता मं चमकाव (&F)

en: Tiny Breaks
hne: छोटे ब्रेक

en: Short break every:
hne: छोटा ब्रेक हर एक:

en: For a duration of:
hne: अवधि बर:

en: Here you can set the duration of the short break.
hne: इहां आप मन छोटे ब्रेक के अवधि सेट कर सकथो .

en: Big Breaks
hne: बड़े ब्रेक

en: Long break every:
hne: लंबा ब्रेक हर एक:

en: Here you can set the duration of the long break.
hne: इहां आप मन छोटे ब्रेक के अवधि सेट कर सकथो .
