rsibreak - en to id translation catalogue (153 entries)

en: Skip Break
id: Lewati Istirahat

en: Postpone Break
id: Tunda Istirahat

en: Lock Screen
id: Kunci Layar

en: Try to prevent Repetitive Strain Injury by reminding a user to rest.
id: Mencoba mencegah cedera regangan berulang dengan mengingatkan seorang pengguna untuk beristirahat.

en: (c) 2005-2015, The RSIBreak developers
id: (c) 2005-2015, Pengembang RSIBreak

en: Maintainer
id: Perawat

en: Former author
id: Mantan penulis

en: Timer for the short break has now been reset
id: Pewaktu untuk istirahat singkat sekarang diset ulang

en: The timers have now been reset
id: Pewaktu sekarang diset ulang

en: Start of a long break
id: Awal istirahat panjang

en: End of a long break
id: Akhir istirahat panjang

en: Start of a short break
id: Awal istirahat singkat

en: End of a short break
id: Akhir istirahat singkat

en: Take a break....
id: Ambil istirahat...

[ctx: %1 is a time string like '2 minutes 42 seconds']
en: Take a break for %1
id: Ambil istirahat %1

en: About &KDE
id: Tentang &KDE

en: &About RSIBreak
id: &Tentang RSIBreak

en: RSIBreak &Handbook
id: &Buku Petunjuk RSIBreak

en: &Report Bug...
id: &Laporkan Bug...

en: Switch application &language...
id: Alihkan ba&hasa aplikasi...

en: &Suspend RSIBreak
id: &Suspensikan RSIBreak

en: &Usage Statistics
id: Statistik &Penggunaan

en: Configure &Notifications...
id: Konfigurasi &Notifikasi...

en: &Configure RSIBreak...
id: &Konfigurasi RSIBreak...

en: &Resume RSIBreak
id: &Lanjutkqn RSIBreak

en: Usage Statistics
id: Statistik Penggunaan

en: Reset
id: Set ulang

en: This will reset all statistics to zero. Is that what you want?
id: Ini akan mengeset ulang semua statistik ke nol. Apakah itu yang kamu mau?

en: Reset the statistics
id: Set ulang statistik

en: Suspended
id: Disuspensi

en: %1 remaining until next short break
id: %1 lagi hingga istirahat singkat berikutnya

en: %1 remaining until next long break
id: %1 lagi hingga istirahat panjang berikutnya

en: Skip this break
id: Lewati istirahat ini

en: Postpone this break
id: Menunda istirahat ini

en: Lock the session
id: Kunci sesi

en: Please relax for %1
id: Silakan bersantai %1

en: Note: next break is a big break
id: Catat: istirahat selanjutnya adalah istirahat lama

en: Total recorded time
id: Total waktu yang terekam

en: Total time of activity
id: Total waktu aktivitas

en: Total time being idle
id: Total waktu sepanjang idle

en: Percentage of activity
id: Persentase aktivitas

en: Percentage of activity last minute
id: Persentase aktivitas menit terakhir

en: Percentage of activity last hour
id: Persentase aktivitas jam terakhir

en: Percentage of activity last 6 hours
id: Persentase aktivitas 6 jam terakhir

en: Maximum idle period
id: Maksimum periode idle

en: Current idle period
id: Periode idle saat ini

en: Number of skipped short breaks (idle)
id: Jumlah istirahat singkat yang dilewati (idle)

en: Number of skipped long breaks (idle)
id: Jumlah istirahat panjang yang dilewati (idle)

en: Total number of short breaks
id: Jumlah total istirahat singkat

en: Number of skipped short breaks (user)
id: Jumlah istirahat yang dilewati (pengguna)

en: Number of postponed short breaks (user)
id: Jumlah istirahat singkat yang ditunda (pengguna)

en: Last short break
id: Istirahat singkat terakhir

en: Total number of long breaks
id: Jumlah total istirahat panjang

en: Number of skipped long breaks (user)
id: Jumlah istirahat panjang yang dilewati (pengguna)

en: Number of postponed long breaks (user)
id: Jumlah istirahat panjang yang ditunda (pengguna)

en: Last long break
id: Istirahat panjang terakhir

en: Pause score
id: Skor jeda

en: This is the total time RSIBreak has been running.
id: Ini adalah total waktu berjalannya RSIBreak.

en: This is the total amount of time you used the keyboard or mouse.
id: Ini adalah hitungan total waktu kamu menggunakan keyboard atau mouse.

en: This is the total amount of time you did not use the keyboard or mouse.
id: Ini adalah hitungan total waktu kamu tidak menggunakan keyboard atau mouse.

en: This is a percentage of activity, based on the periods of activity vs. the total time RSIBreak has been running. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
id: Ini adalah persentase aktivitas, berdasarkan pada periode aktivitas vs. total waktu RSIBreak berjalan. Warna mengindikasikan level aktivitasmu. Ketika warna mendekati ke merah penuh, kamu itu dianjurkan untuk menurunkan kecepatan kerjamu.

en: This is the longest period of inactivity measured while RSIBreak has been running.
id: Ini adalah periode tidak aktif terpanjang yang diukur saat RSIBreak berjalan.

en: This is the total number of short breaks
id: Ini adalah jumlah total istirahat singkat

en: This is the time of the last finished short break. The color of this text gradually turns from green to red, indicating when you can expect the next tiny break.
id: Ini adalah waktu istirahat singkat yang diselesaikan terakhir. Warna teks ini secara bertahap berubah dari hijau menjadi merah, menunjukkan kapan kamu bisa mengharapkan istirahat sejenak berikutnya.

en: This is the total number of short breaks which you skipped.
id: Ini adalah jumlah total istirahat singkat yang kamu lewati.

en: This is the total number of short breaks which you postponed.
id: Ini adalah jumlah total istirahat singkat yang kamu tunda.

en: This is the total number of short breaks which were skipped because you were idle.
id: Ini adalah jumlah total istirahat singkat yang kamu lewati karena kamu sedang idle.

en: This is the total number of long breaks.
id: Ini adalah jumlah total istirahat panjang.

en: This is the time of the last finished long break.The color of this text gradually turns from green to red,indicating when you can expect the next big break.
id: Ini adalah waktu istirahat panjang terakhir yang selesai. Warna teks ini secara bertahap berubah dari hijau menjadi merah, menunjukkan kapan kamu bisa beristirahat lama berikutnya

en: This is the total number of long breaks which you skipped.
id: Ini adalah jumlah total istirahat panjang yang kamu lewati.

en: This is the total number of long breaks which you postponed.
id: Ini adalah jumlah total istirahat panjang yang kamu tunda.

en: This is the total number of long breaks which were skipped because you were idle.
id: Ini adalah jumlah total istirahat panjang yang telah dilewati karena kamu sedang idle.

en: This is an indication of how well you behaved with the breaks. It decreases every time you skip a break.
id: Ini adalah indikasi seberapa baik kamu berperilaku dengan istirahat. Itu berkurang setiap kali kamu melewatkan istirahat

en: This is the current idle time.
id: Ini adalah waktu idle saat ini.

en: This is a percentage of activity during the last minute. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
id: Ini adalah persentase aktivitas selama menit terakhir. Warna menunjukkan tingkat aktivitas kamu. Ketika warnanya mendekati merah penuh, kamu disarankan untuk menurunkan kecepatan kerjamu.

en: This is a percentage of activity during the last hour. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
id: Ini adalah persentase aktivitas selama jam terakhir. Warna menunjukkan tingkat aktivitas kamu. Ketika warnanya mendekati merah penuh, kamu disarankan untuk menurunkan kecepatan kerjamu.

en: This is a percentage of activity during the last 6 hours. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
id: Ini adalah persentase aktivitas selama 6 jam terakhir. Warna menunjukkan tingkat aktivitas kamu. Ketika warnanya mendekati merah penuh, kamu disarankan untuk menurunkan kecepatan kerjamu.

en: Time
id: Waktu

en: Short Breaks
id: Istirahat Singkat

en: Pause
id: Jeda

en: Long Breaks
id: Istirahat Panjang

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: minutes
id: menit

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: seconds
id: detik

en: <p>Welcome to RSIBreak</p>
    <p>In your tray you can now see RSIBreak.</p>
id: <p>Selamat Datang di RSIBreak</p>
    <p>Di system tray sekarang kamu bisa melihat RSIBreak.</p>

en: <p>When you right-click on that you will see a menu, from which you can go to the configuration for example.</p>
    <p>When you want to know when the next break is, hover over the icon.</p>
    <p>Use RSIBreak wisely.</p>
id: <p>Ketika kamu mengeklik kanan di situ, kamu akan melihat menu, dari mana kamu bisa menuju ke konfigurasi misalnya.</p>
    <p>Bila kamu ingin tau kapan istirahat berikutnya, arahkan kursor ke ikon.</p>
    <p>Gunakan RSIBreak dengan bijak.</p>

en: Welcome
id: Selamat Datang

en: General Settings
id: Pengaturan Umum

en: Timings
id: Pemilihan Waktu

en: During Breaks
id: Selama Istirahat

en: Actions
id: Aksi

en: &Automatically start RSIBreak at startup
id: Jalankan secara &otomatis RSIBreak saat pemulaian

en: With this option you can indicate that you want RSIBreak to start on Desktop Environment start.
id: Dengan opsi ini, kamu bisa menunjukkan bahwa kamu ingin menjalankan RSIBreak saat Desktop Environment dimulai.

en: Timer Settings
id: Pengaturan Waktu

en: Break at &fixed times
id: Istirahat pada waktu yang di&tetapkan

en: With this option you indicate that you want to break at fixed intervals
id: Dengan opsi ini, kamu bisa menunjukkan bahwa kamu ingin beristirahat pada interval yang ditetapkan

en: Take activity into account
id: Ambil aktivitas ke dalam akun

en: With this option you indicate that you want to use idle detection. This means that only the time you are active (when you use the keyboard or the mouse) will be counted to calculate when to break next.
id: Dengan opsi ini kamu menunjukkan bahwa kamau ingin menggunakan deteksi idle. Artinya hanya waktu kamu yang aktif (saat kamu menggunakan keyboard atau mouse) yang akan dihitung untuk menghitung kapan harus istirahat berikutnya.

en: &Suppress if fullscreen windows present
id: &Menekan jika window layar penuh hadir

en: With this option you can indicate that you do not want RSIBreak to interfere with presentations, games, video playback, and any other fullscreen application on the current virtual desktop.
id: Dengan opsi ini kamu bisa menunjukkan bahwa kamu tidak ingin RSIBreak mengganggu presentasi, game, pemutaran video, dan aplikasi layar penuh lainnya di virtual desktop saat ini.

en: Simple Gray Effect
id: Efek Simple Gray

en: Complete Black Effect
id: Efek Complete Black

en: Show Plasma Dashboard
id: Tampilkan Dasbor Plasma

en: Show Slide Show of Images
id: Tampilkan Salindia pada Citra

en: Show a Passive Popup
id: Tampilkan Sembulan Pasif

en: Skipping Breaks
id: Melewatkan Istirahat

en: &Hide skip button
id: &Sembunyikan tombol lewati

en: Check this option to disable and hide the skip button. This way you can prevent skipping the break.
id: Centang opsi ini untuk menonfungsikan dan menyembunyikan tombol lewati. Dengan cara ini kamu bisa mencegah pelewatan istirahat.

en: &Hide lock button
id: &Sembunyikan tombol kunci

en: Check this option to disable and hide the lock button. This way you can prevent pressing the wrong button.
id: Centang opsi ini untuk menonfungsikan dan menyembunyikan tombol kunci. Dengan cara ini kamu bisa mencegah penekanan tombol yang salah.

en: &Hide postpone button
id: &Sembunyikan tombol tunda

en: Check this option to disable and hide the postpone break button. This way you can prevent pressing the wrong button.
id: Centang opsi ini untuk menonfungsikan dan menyembunyikan tombol tunda istirahat. Dengan cara ini kamu bisa mencegah penekanan tombol yang salah.

en: &Disable shortcut (Esc)
id: &Nonfungsikan pintasan (Esc)

en: Check this option to disable the ESC key skipping the break.
id: Centang opsi ini untuk menonfungsikan tombol ESC pelewatan istirahat.

en: Plasma Dashboard
id: Dasbor Plasma

en: Read Only
id: Hanya Baca

en: Transparency level
id: Tingkat transparan

en: Transparent
id: Transparan

en: Slideshow
id: Salindia

en: Select the folder from which you want to see images. These images are randomly shown during the breaks. It will be searched recursively if you want...
id: Pilih folder dari mana kamu ingin melihat citra. Citra tersebut ditampilkan secara acak selama istirahat. Ini akan dicari secara rekursif jika kamu ingin...

en: &Change...
id: &Ubah...

en: Search path recursively
id: Cari alur secara rekursif

en: Show small images
id: Tampilkan semua citra

en: Expand image to full screen
id: Bentangkan citra ke layar penuh

en: If checked then image will be expanded to full screen. Part of the image outside the screen area will be cropped. Otherwise the image will be displayed completely but there may grey areas around it.
id: Jika dicentang maka citra akan diperluas ke layar penuh. Bagian citra di luar area layar akan dipangkas. Jika tidak, citra akan ditampilkan sepenuhnya tetapi mungkin ada area abu-abu di sekitarnya.

en: Change images every:
id: Ubah citra setiap:

en: Here you can set how long one image should be shown before it is replaced by the next one.
id: Di sini kamu bisa mengatur seberapa lamanya citra harus ditampilkan sebelum ia digantikan dengan yang berikutnya.

en:  second |  seconds
id[0]:  detik
id[1]:  detik

en: Popup
id: Sembulan

en: RSIBreak can show a popup before replacing your whole screen with the effect chosen above.
id: RSIBreak bisa menampilkan sembulan sebelum penggantian seluruh layarmu dengan efek yang dipilih di atas.

en: &Use the popup
id: &Gunakan sembulan

en: Shows a countdown popup when it is time to break. The countdown resets on activity.
id: Menampilkan sembulan hitungan mundur ketika saatnya untuk istirahat. Hitungan mundur mengeset ulang saat beraktivitas.

en: Popup patience:
id: Sembulan patience:

en: Maximum time the patience popup will be shown before the effect kicking in.
id: Maksimum waktu sembulan patience yang akan ditampilkan sebelum efeknya muncul.

en: The popup can flash when it detects that you are still active.
id: Sembulan bisa berkilat ketika ia mendeteksi bahwa kamu masih beraktivitas.

en: &Flash on activity
id: &Kilatkan saat beraktivitas

en: With this checkbox you can indicate if you want to see the popup flash when there is activity.
id: Dengan kotak centang ini kamu bisa mengindikasi jika kamu ingin melihat sembulan kilat ketika ada aktivitas.

en: Choose the effect you want after patience runs out
id: Pilih efek yang kamu inginkan setelah patience habis

en: Choose the effect you want during breaks
id: Pilih efek yang kamu inginkan selama istirahat

en: Tiny Breaks
id: Istirahat Sejenak

en: Short break every:
id: Istirahat singkat setiap:

en: Here you can set how often you want a short break.
id: Di sini kamu bisa mengatur seberapa sering istirahat singkat yang kamu inginkan.

en: For a duration of:
id: Durasi selama:

en: Here you can set the duration of the short break.
id: Di sini kamu bisa mengatur durasinya istirahat singkat.

en: Skip if no activity for:
id: Lewati jika tidak ada aktivitas selama:

en: Set the interval you are idle for that is enough to skip the next short break.
id: Atur interval idle kamu apakah cukup untuk melewati istirahat singkat berikutnya.

en: Big Breaks
id: Istirahat Lama

en: Long break every:
id: Istirahat panjang setiap:

en: Here you can set how often you want a long break.
id: Di sini kamu bisa mengatur seberapa sering istirahat panjang yang kamu inginkan.

en: Here you can set the duration of the long break.
id: Di sini kamu bisa mengatur durasinya istirahat panjang.

en: Set the interval you are idle for that is enough to skip the next long break.
id: Atur interval idle kamu apakah cukup untuk melewati istirahat panjang berikutnya.

en: Postpone Breaks
id: Istirahat Ditunda

en: Here you can set for how much time you want to postpone a break.
id: Di sini kamu bisa mengatur berapa waktu yang kamu inginkan untuk menunda istirahat.

en:  minute |  minutes
id[0]:  menit
id[1]:  menit
