rsibreak - en to ja translation catalogue (100 entries)

en: Try to prevent Repetitive Strain Injury by reminding a user to rest.
ja: ユーザに休憩を取るように促すことによって RSI (反復運動過多損傷) を防ぐことを目的としています。

en: Timer for the short break has now been reset
ja: 短い休憩のタイマーをリセットしました

en: The timers have now been reset
ja: タイマーをリセットしました

en: Start of a long break
ja: 長い休憩の開始

en: End of a long break
ja: 長い休憩の終了

en: Start of a short break
ja: 短い休憩の開始

en: End of a short break
ja: 短い休憩の終了

en: About &KDE
ja: KDE について(&K)

en: &About RSIBreak
ja: RSIBreak について(&A)

en: RSIBreak &Handbook
ja: RSIBreak ハンドブック(&H)

en: &Report Bug...
ja: バグを報告(&R)...

en: Switch application &language...
ja: アプリケーションの言語を切り替え(&L)...

en: &Suspend RSIBreak
ja: RSIBreak を一時停止(&S)

en: &Usage Statistics
ja: 統計(&U)

en: Configure &Notifications...
ja: 通知を設定(&N)...

en: &Configure RSIBreak...
ja: RSIBreak を設定(&C)...

en: &Resume RSIBreak
ja: RSIBreak を再開(&R)

en: Usage Statistics
ja: 統計

en: Reset
ja: リセット

en: This will reset all statistics to zero. Is that what you want?
ja: すべての統計値をゼロにリセットします。よろしいですか？

en: Reset the statistics
ja: 統計をリセット

en: Suspended
ja: 一時停止中

en: %1 remaining until next short break
ja: 次の短い休憩まであと%1

en: %1 remaining until next long break
ja: 次の長い休憩まであと%1

en: Skip this break
ja: この休憩をスキップ

en: Lock the session
ja: セッションをロック

en: Please relax for %1
ja: %1 間休んでください

en: Note: next break is a big break
ja: 次は長い休憩です

en: Total recorded time
ja: 合計記録時間

en: Total time of activity
ja: 合計活動時間

en: Total time being idle
ja: 合計アイドル時間

en: Percentage of activity
ja: 活動率

en: Percentage of activity last minute
ja: 過去 1 分間の活動率

en: Percentage of activity last hour
ja: 過去 1 時間の活動率

en: Percentage of activity last 6 hours
ja: 過去 6 時間の活動率

en: Maximum idle period
ja: 最長アイドル時間

en: Current idle period
ja: 現在のアイドル時間

en: Number of skipped short breaks (idle)
ja: 短い休憩をスキップした回数 (アイドル)

en: Number of skipped long breaks (idle)
ja: 長い休憩をスキップした回数 (アイドル)

en: Total number of short breaks
ja: 短い休憩の合計回数

en: Number of skipped short breaks (user)
ja: 短い休憩をスキップした回数 (ユーザ)

en: Last short break
ja: 前回の短い休憩

en: Total number of long breaks
ja: 長い休憩の合計回数

en: Number of skipped long breaks (user)
ja: 長い休憩をスキップした回数 (ユーザ)

en: Last long break
ja: 前回の長い休憩

en: Pause score
ja: 休憩のスコア

en: This is the total time RSIBreak has been running.
ja: RSIBreak を起動してからの時間です。

en: This is the total amount of time you used the keyboard or mouse.
ja: マウスまたはキーボードを操作していた時間の合計です。

en: This is the total amount of time you did not use the keyboard or mouse.
ja: マウスやキーボードを操作していなかった時間の合計です。

en: This is a percentage of activity, based on the periods of activity vs. the total time RSIBreak has been running. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
ja: RSIBreak を起動してからの時間とマウスまたはキーボードを操作していた時間に基づいて計算した活動率です。文字の色が活動レベルを表しています。色が真っ赤に近いときは、作業のペースを落としてください。

en: This is the longest period of inactivity measured while RSIBreak has been running.
ja: RSIBreak を起動してからマウスやキーボードを操作していなかった最も長い時間です。

en: This is the total number of short breaks
ja: 短い休憩の合計回数です。

en: This is the time of the last finished short break. The color of this text gradually turns from green to red, indicating when you can expect the next tiny break.
ja: 前回短い休憩を取った時刻です。テキストの色は次の短い休憩が近づくにつれて緑から赤に変わります。

en: This is the total number of short breaks which you skipped.
ja: あなたが短い休憩をスキップした回数です。

en: This is the total number of short breaks which were skipped because you were idle.
ja: アイドル状態によって短い休憩がスキップされた回数です。

en: This is the total number of long breaks.
ja: 長い休憩の合計回数です。

en: This is the time of the last finished long break.The color of this text gradually turns from green to red,indicating when you can expect the next big break.
ja: 前回長い休憩を取った時刻です。テキストの色は次の長い休憩が近づくにつれて緑から赤に変わります。

en: This is the total number of long breaks which you skipped.
ja: あなたが長い休憩をスキップした回数です。

en: This is the total number of long breaks which were skipped because you were idle.
ja: アイドル状態によって長い休憩がスキップされた回数です。

en: This is an indication of how well you behaved with the breaks. It decreases every time you skip a break.
ja: これは、あなたがどれくらいきちんと休憩を取ったかを表しています。休憩をスキップするたびにスコアが下がります。

en: This is the current idle time.
ja: 現在のアイドル時間です。

en: This is a percentage of activity during the last minute. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
ja: 過去 1 分間の活動率です。文字の色が活動レベルを表しています。色が真っ赤に近いときは、作業のペースを落としましょう。

en: This is a percentage of activity during the last hour. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
ja: 過去 1 時間の活動率です。文字の色が活動レベルを表しています。色が真っ赤に近いときは、作業のペースを落としましょう。

en: This is a percentage of activity during the last 6 hours. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
ja: 過去 6 時間の活動率です。文字の色が活動レベルを表しています。色が真っ赤に近いときは、作業のペースを落としましょう。

en: Time
ja: 時間

en: Short Breaks
ja: 短い休憩

en: Pause
ja: 休憩

en: Long Breaks
ja: 長い休憩

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: minutes
ja: 分

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: seconds
ja: 秒

en: <p>Welcome to RSIBreak</p>
    <p>In your tray you can now see RSIBreak.</p>
ja: <p>RSIBreak へようこそ</p>
    <p>システムトレイに RSIBreak のアイコンがあります。</p>

en: Welcome
ja: ようこそ

en: General Settings
ja: 全般設定

en: Timings
ja: 休憩の間隔

en: During Breaks
ja: 休憩中

en: &Automatically start RSIBreak at startup
ja: 起動時に自動的に RSIBreak を開始する(&A)

en: Skipping Breaks
ja: 休憩をスキップ

en: &Hide skip button
ja: スキップボタンを表示しない(&H)

en: Check this option to disable and hide the skip button. This way you can prevent skipping the break.
ja: 休憩をスキップするボタンを非表示にするには、このオプションを有効にしてください。休憩をスキップするのを防げます。

en: &Hide lock button
ja: ロックボタンを表示しない(&H)

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Select the folder from which you want to see images. These images are randomly shown during the breaks. It will be searched recursively if you want...
ja: スライドショーに使用する画像を含むフォルダを選択してください。画像は休憩の間ランダムに表示されます。フォルダを再帰的に検索させることもできます。

en: &Change...
ja: 変更(&G)...

en: Search path recursively
ja: 再帰的にパスを検索する

en: Change images every:
ja: 画像を変更する間隔:

en: Here you can set how long one image should be shown before it is replaced by the next one.
ja: スライドショーで次の画像に切り替えるまでの時間を設定します。

en:  second |  seconds
ja[0]: 秒
ja[1]: 秒

en: Popup
ja: ポップアップ

en: &Use the popup
ja: ポップアップを使う(&U)

en: The popup can flash when it detects that you are still active.
ja: 休憩時間に操作したときにポップアップを明滅させることができます。

en: &Flash on activity
ja: 操作があれば明滅(&Y)

en: With this checkbox you can indicate if you want to see the popup flash when there is activity.
ja: 休憩時間中に操作したときにポップアップを明滅させるかどうかを選択します。

en: Tiny Breaks
ja: 短い休憩

en: Short break every:
ja: 短い休憩の間隔:

en: For a duration of:
ja: 持続時間:

en: Here you can set the duration of the short break.
ja: ここで短い休憩の長さを設定します。

en: Big Breaks
ja: 長い休憩

en: Long break every:
ja: 長い休憩の間隔:

en: Here you can set the duration of the long break.
ja: ここで長い休憩の長さを設定します。

en:  minute |  minutes
ja[0]: 分
ja[1]: 分
