rsibreak - en to nb translation catalogue (129 entries)

en: Skip Break
nb: Hopp over pause

en: Postpone Break
nb: Utsett pause

en: Lock Screen
nb: Lås skjermen

en: Try to prevent Repetitive Strain Injury by reminding a user to rest.
nb: Forsøk å forebygge musesyke o.l. ved å minne brukeren om å hvile.

en: Former author
nb: Tidligere utvikler

en: Timer for the short break has now been reset
nb: Tidtaker for kort pause er nå nullstilt

en: The timers have now been reset
nb: Tidtakerne er nå nullstilt

en: Start of a long break
nb: Start på en lang pause

en: End of a long break
nb: Slutt på en lang pause

en: Start of a short break
nb: Start på en kort pause

en: End of a short break
nb: Slutt på en kort pause

en: Take a break....
nb: Ta en pause …

[ctx: %1 is a time string like '2 minutes 42 seconds']
en: Take a break for %1
nb: Ta en pause i %1

en: About &KDE
nb: Om &KDE

en: &About RSIBreak
nb: &Om RSIBreak

en: RSIBreak &Handbook
nb: RSIBreak-&håndbok

en: &Report Bug...
nb: &Rapporter feil …

en: Switch application &language...
nb: Bytt program&språk …

en: &Suspend RSIBreak
nb: &Sett RSIBreak i hvilemodus

en: &Usage Statistics
nb: Br&uksstatistikk

en: Configure &Notifications...
nb: Oppsett av &beskjeder …

en: &Configure RSIBreak...
nb: &Sett opp RSIBreak …

en: &Resume RSIBreak
nb: Fo&rtsett RSIBreak

en: Usage Statistics
nb: Bruksstatistikk

en: Reset
nb: Tilbakestill

en: This will reset all statistics to zero. Is that what you want?
nb: Dette tilbakestiller alle tellere til null. Er det det du vil?

en: Reset the statistics
nb: Tilbakestill statistikk

en: Suspended
nb: I hvilemodus

en: %1 remaining until next short break
nb: %1 gjenstår til neste korte pause

en: %1 remaining until next long break
nb: %1 gjenstår til neste lange pause

en: Skip this break
nb: Hopp over denne pausen

en: Postpone this break
nb: Utsett denne pausen

en: Lock the session
nb: Lås økta

en: Please relax for %1
nb: Slapp av i %1

en: Note: next break is a big break
nb: Merk: neste pause er en lang pause

en: Total recorded time
nb: Total registrert tid

en: Total time of activity
nb: Total aktiv tid

en: Total time being idle
nb: Total hviletid

en: Percentage of activity
nb: Prosent av aktivitet

en: Percentage of activity last minute
nb: Prosent aktivitet siste minutt:

en: Percentage of activity last hour
nb: Prosent aktivitet siste time:

en: Percentage of activity last 6 hours
nb: Prosent aktivitet siste 6 timer:

en: Maximum idle period
nb: Største hvileperiode

en: Current idle period
nb: Gjeldende hvileperiode

en: Number of skipped short breaks (idle)
nb: Antall korte pauser som ikke ble tatt (hvile)

en: Number of skipped long breaks (idle)
nb: Antall lange pauser som ikke ble tatt (hvile)

en: Total number of short breaks
nb: Totalt antall korte pauser

en: Number of skipped short breaks (user)
nb: Antall korte pauser som ikke ble tatt (bruker)

en: Number of postponed short breaks (user)
nb: Antall korte pauser som ble utsatt (bruker)

en: Last short break
nb: Siste korte pause

en: Total number of long breaks
nb: Totalt antall lange pauser

en: Number of skipped long breaks (user)
nb: Antall lange pauser som ikke ble tatt (bruker)

en: Number of postponed long breaks (user)
nb: Antall lange pauser som ble utsatt (bruker)

en: Last long break
nb: Siste lange pause

en: Pause score
nb: Pausepoeng

en: This is the total time RSIBreak has been running.
nb: Dette er så lenge RSIBreak har kjørt.

en: This is the total amount of time you used the keyboard or mouse.
nb: Dette er den totale tiden du brukte tastaturet eller musa.

en: This is the total amount of time you did not use the keyboard or mouse.
nb: Dette er den totale tiden du ikke brukte tastaturet eller musa.

en: This is a percentage of activity, based on the periods of activity vs. the total time RSIBreak has been running. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
nb: Dette er en aktivitetsprosent, basert på aktive perioder i forhold til den tiden RSIBreak har kjørt. Fargen viser aktivitetsnivået. Når fargen nærmer seg helt rød anbefales det at du reduserer arbeidstakten.

en: This is the longest period of inactivity measured while RSIBreak has been running.
nb: Dette er den lengste perioden uten aktivitet målt mens RSIBreak har kjørt.

en: This is the total number of short breaks
nb: Dette er det totale antallet korte pauser

en: This is the time of the last finished short break. The color of this text gradually turns from green to red, indicating when you can expect the next tiny break.
nb: Dette er tidspunktet for siste avsluttede korte pause. Fargen på denne teksten endres gradvis fra grønn til rød, som viser når du kan vente neste korte pause.

en: This is the total number of short breaks which you skipped.
nb: Dette er det antallet korte pauser som du hoppet over.

en: This is the total number of short breaks which you postponed.
nb: Dette er det antallet korte pauser som du utsatte.

en: This is the total number of short breaks which were skipped because you were idle.
nb: Dette er det antallet korte pauser som ble hoppet over fordi du ikke arbeidet.

en: This is the total number of long breaks.
nb: Dette er det totale antallet lange pauser.

en: This is the time of the last finished long break.The color of this text gradually turns from green to red,indicating when you can expect the next big break.
nb: Dette er tidspunktet for siste avsluttede lange pause. Fargen på denne teksten endres gradvis fra grønn til rød, som viser når du kan vente neste lange pause.

en: This is the total number of long breaks which you skipped.
nb: Dette er det antallet lange pauser som du hoppet over.

en: This is the total number of long breaks which you postponed.
nb: Dette er det antallet lange pauser som du utsatte.

en: This is the total number of long breaks which were skipped because you were idle.
nb: Dette er det antallet lange pauser som ble hoppet over fordi du ikke arbeidet.

en: This is an indication of how well you behaved with the breaks. It decreases every time you skip a break.
nb: Dette viser hvor godt du har gjort det med pausene. Den minker hver gang du hopper over en pause.

en: This is the current idle time.
nb: Dette er gjeldende inaktiv tid.

en: This is a percentage of activity during the last minute. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
nb: Dette er en aktivitetsprosent over det siste minuttet. Fargen viser aktivitetsnivået. Når fargen nærmer seg helt rød anbefales det at du reduserer arbeidstakten.

en: This is a percentage of activity during the last hour. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
nb: Dette er en aktivitetsprosent over den siste timen. Fargen viser aktivitetsnivået. Når fargen nærmer seg helt rød anbefales det at du reduserer arbeidstakten.

en: This is a percentage of activity during the last 6 hours. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
nb: Dette er en aktivitetsprosent over de siste 6 timene. Fargen viser aktivitetsnivået. Når fargen nærmer seg helt rød anbefales det at du reduserer arbeidstakten.

en: Time
nb: Tid

en: Short Breaks
nb: Korte pauser

en: Long Breaks
nb: Lange pauser

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: minutes
nb: minutter

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: seconds
nb: sekunder

en: <p>Welcome to RSIBreak</p>
    <p>In your tray you can now see RSIBreak.</p>
nb: <p>Dette er RSIBreak</p> 
    <p>Nå kan du se RSIBreak i systemkurven.</p>

en: <p>When you right-click on that you will see a menu, from which you can go to the configuration for example.</p>
    <p>When you want to know when the next break is, hover over the icon.</p>
    <p>Use RSIBreak wisely.</p>
nb: <p>Når du trykker høyre museknapp på den, får du en meny der du f.eks. kan gå til oppsett.</p> 
    <p>Når du vil vite når neste pause er, så legg musepeker over ikonet.</p>
    <p>Bruk RSIBreak med klokskap.</p>

en: Welcome
nb: Velkommen

en: General Settings
nb: Generelle innstillinger

en: Timings
nb: Tidtakere

en: During Breaks
nb: Under pauser

en: Actions
nb: Handlinger

en: &Automatically start RSIBreak at startup
nb: St&art RSIBreak automatisk ved oppstart

en: Simple Gray Effect
nb: Enkel grå effekt

en: Complete Black Effect
nb: Fullstendig svart effekt

en: Show Plasma Dashboard
nb: Vis Plasma-kontrollpulten

en: Show Slide Show of Images
nb: Vis en lysbildeframvisning

en: Show a Passive Popup
nb: Vis et passivt oppsprettsvindu

en: Skipping Breaks
nb: Hopper over pauser

en: &Hide skip button
nb: Sk&jul hopp over-knappen

en: Check this option to disable and hide the skip button. This way you can prevent skipping the break.
nb: Kryss av her for å slå av og skjule knappen, så går det ikke an å hoppe over pausen.

en: &Hide lock button
nb: G&jem lås-knappen

en: Check this option to disable and hide the lock button. This way you can prevent pressing the wrong button.
nb: Kryss av her for å slå av og gjemme lås-knappen. Slik hindrer du at det trykkes på feil knapp.

en: &Hide postpone button
nb: G&jem utsett-knappen

en: Check this option to disable and hide the postpone break button. This way you can prevent pressing the wrong button.
nb: Kryss av her for å slå av og gjemme Utsett-knappen. Slik hindrer du at det trykkes på feil knapp.

en: Plasma Dashboard
nb: Plasma-kontrollpult

en: Read Only
nb: Skrivebeskyttet

en: Transparency level
nb: Gjennomsiktighet

en: Transparent
nb: Gjennomsiktig

en: Solid
nb: Ensfarget

en: Slideshow
nb: Lysbildeframvisning

en: Select the folder from which you want to see images. These images are randomly shown during the breaks. It will be searched recursively if you want...
nb: Velg mappe med bilder du vil se. Disse bildene vises i tilfeldig rekkefølge under pausene. Det blir bladd i mappa rekursivt om du vil …

en: &Change...
nb: &Endre …

en: Search path recursively
nb: Søk i stien rekursivt

en: Show small images
nb: Vis små bilder

en: Change images every:
nb: Bytt bilde hver:

en: Here you can set how long one image should be shown before it is replaced by the next one.
nb: Her kan du stille inn hvor lenge et bilde skal vises før det erstattes av det neste.

en:  second |  seconds
nb[0]:  sekund
nb[1]:  sekunder

en: Popup
nb: Sprettopp

en: &Use the popup
nb: Br&uk sprettoppvindu

en: The popup can flash when it detects that you are still active.
nb: Sprettoppvinduet kan blinke når det oppdager at du ennå er aktiv.

en: &Flash on activity
nb: &Blink ved aktivitet

en: With this checkbox you can indicate if you want to see the popup flash when there is activity.
nb: Med denne avkryssingsboksen kan du vise at du vil se sprettoppvinduet blinke når det er aktivitet.

en: Choose the effect you want during breaks
nb: Velg effekten du vil ha under pauser

en: Tiny Breaks
nb: Bittesmå pauser

en: Short break every:
nb: Kort pause hver:

en: For a duration of:
nb: Varer i:

en: Here you can set the duration of the short break.
nb: Her kan du stille inn hvor lang en kort pause skal være.

en: Big Breaks
nb: Lange pauser

en: Long break every:
nb: Lang pause hvert:

en: Here you can set the duration of the long break.
nb: Her kan du stille inn hvor lenge den lange pausen skal vare.

en: Postpone Breaks
nb: Utsett pauser

en: Here you can set for how much time you want to postpone a break.
nb: Her kan du stille inn hvor lenge du vil utsette en pause.

en:  minute |  minutes
nb[0]:  minutt
nb[1]:  minutter
