rsibreak - en to nds translation catalogue (130 entries)

en: Skip Break
nds: Paus utlaten

en: Postpone Break
nds: Paus rutschuven

en: Lock Screen
nds: Schirm afsluten

en: Try to prevent Repetitive Strain Injury by reminding a user to rest.
nds: Den Bruker op Pausen anstöten un so versöken, dat he sik keen Muusarm haalt

en: Former author
nds: Verleden Schriever

en: Timer for the short break has now been reset
nds: De Tietgever för kort Pausen wöör torüchsett

en: The timers have now been reset
nds: De Tietgevers sünd nu torüchsett

en: Start of a long break
nds: Start vun en lang Paus

en: End of a long break
nds: Enn vun en lang Paus

en: Start of a short break
nds: Start vun en kort Paus

en: End of a short break
nds: Enn vun en korte Paus

en: Take a break....
nds: Maak maal föffteihn...

[ctx: %1 is a time string like '2 minutes 42 seconds']
en: Take a break for %1
nds: Verpuust Di för %1

en: About &KDE
nds: Över &KDE

en: &About RSIBreak
nds: Över &RSIBreak

en: RSIBreak &Handbook
nds: &Handbook vun RSIBreak

en: &Report Bug...
nds: &Fehler künnig maken...

en: Switch application &language...
nds: Programm&spraak wesseln...

en: &Suspend RSIBreak
nds: RSIBreak ut&setten

en: &Usage Statistics
nds: Br&uukstatistik

en: Configure &Notifications...
nds: &Bescheden instellen...

en: &Configure RSIBreak...
nds: RSIBreak &instellen...

en: &Resume RSIBreak
nds: Wiede&rmaken mit RSIBreak

en: Usage Statistics
nds: Bruukstatistik

en: Reset
nds: Torüchsetten

en: This will reset all statistics to zero. Is that what you want?
nds: Dat sett all de Statistiken op Null torüch. Wullt Du dat redig?

en: Reset the statistics
nds: De Statistiken torüchsetten

en: Suspended
nds: Utsett

en: %1 remaining until next short break
nds: %1 bet to de nakamen korte Paus

en: %1 remaining until next long break
nds: %1 bet to de nakamen lange Paus

en: Skip this break
nds: Disse Paus utlaten

en: Postpone this break
nds: Disse Paus rutschuven

en: Lock the session
nds: Den KDE-Törn afsluten

en: Please relax for %1
nds: Verpuust Di bitte för %1

en: Note: next break is a big break
nds: Beacht: de nakamen Paus is lang

en: Total recorded time
nds: Heel opteekt Tiet

en: Total time of activity
nds: Heel Aktiviteettiet

en: Total time being idle
nds: Heel Tiet vun Nixdoon

en: Percentage of activity
nds: Perzentweert Aktiviteet

en: Percentage of activity last minute
nds: Perzenttall vun Aktiviteet binnen de verleden Minuut

en: Percentage of activity last hour
nds: Perzenttall vun Aktiviteet binnen de verleden Stunn

en: Percentage of activity last 6 hours
nds: Perzenttall vun Aktiviteet binnen de verleden 6 Stünnen

en: Maximum idle period
nds: Längst Tiet vun Nixdoon

en: Current idle period
nds: Aktuelle Tiet vun Nixdoon

en: Number of skipped short breaks (idle)
nds: Tall vun utlaten kort Pausen (nix daan)

en: Number of skipped long breaks (idle)
nds: Tall vun utlaten lang Pausen (nix daan)

en: Total number of short breaks
nds: Heel Tall vun kort Pausen

en: Number of skipped short breaks (user)
nds: Tall vun utlaten kort Pausen (Bruker)

en: Number of postponed short breaks (user)
nds: Tall vun rutschoven kort Pausen (Bruker)

en: Last short break
nds: Lest kort Paus

en: Total number of long breaks
nds: Heel Tall vun lang Pausen

en: Number of skipped long breaks (user)
nds: Tall vun utlaten lang Pausen (Bruker)

en: Number of postponed long breaks (user)
nds: Tall vun rutschoven lang Pausen (Bruker)

en: Last long break
nds: Lest lang Paus

en: Pause score
nds: Pausenweert

en: This is the total time RSIBreak has been running.
nds: Dit is de hele Tiet, de RSIBreak al löppt.

en: This is the total amount of time you used the keyboard or mouse.
nds: Dit is de hele Tiet, in de Du de Tastatuur oder de Muus bruukt hest.

en: This is the total amount of time you did not use the keyboard or mouse.
nds: Dit is de hele Tiet, in de Du de Tastatuur oder de Muus nich bruukt hest.

en: This is a percentage of activity, based on the periods of activity vs. the total time RSIBreak has been running. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
nds: Dit is en Perzentweert vun de Aktiviteet, meten as de aktiven Tieden vun de hele Tiet, de RSIBreak löppt. De Klöör wiest Dien Aktiviteetstoop. Is de Klöör dicht bi propper Root, is dat anraadt, dat Du wat langsamer arbeidst.

en: This is the longest period of inactivity measured while RSIBreak has been running.
nds: Dit is de längste Tiet ahn Aktiviteet in de Looptiet vun RSIBreak.

en: This is the total number of short breaks
nds: Dit is de Tall vun all korte Pausen

en: This is the time of the last finished short break. The color of this text gradually turns from green to red, indicating when you can expect the next tiny break.
nds: Dit is de Tiet vun de verleden afslaten korte Paus. De Klöör vun dissen Text geiht sachs vun Gröön na Root hen. Dat wiest Di, wannehr Du mit de nakamen lütte Paus reken kannst.

en: This is the total number of short breaks which you skipped.
nds: Dit is de Tall vun all lütte Pausen, de Du utlaten hest.

en: This is the total number of short breaks which you postponed.
nds: Dit is de Tall vun all lütte Pausen, de Du rutschoven hest.

en: This is the total number of short breaks which were skipped because you were idle.
nds: Dit is de Tall vun all lütte Pausen, de Du utlaten hest, bides Du so un so jüst nix daan hest.

en: This is the total number of long breaks.
nds: Dit is de Tall vun all lange Pausen.

en: This is the time of the last finished long break.The color of this text gradually turns from green to red,indicating when you can expect the next big break.
nds: Dit is de Tiet vun de verleden grote Paus, de Du afslaten hest. De Klöör vun dissen Text geiht sachs vun Gröön na Root hen. Dat wiest Di, wannehr Du mit de nakamen grote Paus reken kannst.

en: This is the total number of long breaks which you skipped.
nds: Dit is de Tall vun all lang Pausen, de Du utlaten hest.

en: This is the total number of long breaks which you postponed.
nds: Dit is de Tall vun all lang Pausen, de Du rutschoven hest.

en: This is the total number of long breaks which were skipped because you were idle.
nds: Dit is de Tall vun all lange Pausen, de Du utlaten hest, bides Du so un so jüst nix daan hest.

en: This is an indication of how well you behaved with the breaks. It decreases every time you skip a break.
nds: Dit wiest Di, wo fien Du Di mit de Pausen bedreegst. Dat geiht jümmers daal, wenn Du en Paus utlettst.

en: This is the current idle time.
nds: Dit is de Tiet, wo lang Du aktuell nix daan hest.

en: This is a percentage of activity during the last minute. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
nds: Dit is en Perzentweert vun de Aktiviteet binnen de verleden Minuut. De Klöör wiest Dien Aktiviteetstoop. Is de Klöör dicht bi propper Root, is dat anraadt, dat Du wat langsamer arbeidst.

en: This is a percentage of activity during the last hour. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
nds: Dit is en Perzentweert vun de Aktiviteet binnen de verleden Stünn. De Klöör wiest Dien Aktiviteetstoop. Is de Klöör dicht bi propper Root, is dat anraadt, dat Du wat langsamer arbeidst.

en: This is a percentage of activity during the last 6 hours. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
nds: Dit is en Perzentweert vun de Aktiviteet binnen de verleden 6 Stünnen. De Klöör wiest Dien Aktiviteetstoop. Is de Klöör dicht bi propper Root, is dat anraadt, dat Du wat langsamer arbeidst.

en: Time
nds: Tiet

en: Short Breaks
nds: Kort Pausen

en: Pause
nds: Paus

en: Long Breaks
nds: Lang Pausen

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: minutes
nds: Minuten

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: seconds
nds: Sekunnen

en: <p>Welcome to RSIBreak</p>
    <p>In your tray you can now see RSIBreak.</p>
nds: <p>Willkamen bi RSIBreak</p>
    <p>In den Systeemafsnitt vun't Paneel is RSIBreak nu to bekieken.</p>

en: <p>When you right-click on that you will see a menu, from which you can go to the configuration for example.</p>
    <p>When you want to know when the next break is, hover over the icon.</p>
    <p>Use RSIBreak wisely.</p>
nds: <p>Mit en Rechtsklick kannst Du en Menü opropen, över dat Du a.B. na de Instellen kamen kannst.</p>
    <p>Wenn Du weten wullt, wannehr de nakamen Paus kummt, wies mit de Muus op't Lüttbild.</p>
    <p>Bruuk RSIBreak klook.</p>

en: Welcome
nds: Willkamen

en: General Settings
nds: Allgemeen Instellen

en: Timings
nds: Tieden

en: During Breaks
nds: Binnen Pausen

en: Actions
nds: Akschonen

en: &Automatically start RSIBreak at startup
nds: RSIBreak bi't Hoochfohren &automaatsch starten

en: Simple Gray Effect
nds: Eenfach Gries-Effekt

en: Complete Black Effect
nds: Allens-Swatt-Effekt

en: Show Plasma Dashboard
nds: Plasma-Klockpaneel wiesen

en: Show Slide Show of Images
nds: Diaschau wiesen

en: Show a Passive Popup
nds: Passiv Opduker wiesen

en: Skipping Breaks
nds: Pausen utlaten

en: &Hide skip button
nds: Utlaten-Knoop &versteken

en: Check this option to disable and hide the skip button. This way you can prevent skipping the break.
nds: Maak dit an, wenn Du den Utlaat-Knoop utmaken un versteken wullt. Denn kannst Du de Paus nich övergahn.

en: &Hide lock button
nds: Afsluutknoop &versteken

en: Check this option to disable and hide the lock button. This way you can prevent pressing the wrong button.
nds: Maak dit an, wenn Du den Afsluutknoop utmaken un versteken wullt. Dat verhöödt, dat Du ut Versehn en verkehrten Knoop drücken deist.

en: &Hide postpone button
nds: Rutschuven-Knoop &versteken

en: Check this option to disable and hide the postpone break button. This way you can prevent pressing the wrong button.
nds: Maak dit an, wenn Du den "Paus rutschuven"-Knoop utmaken un versteken wullt. Dat verhöödt, dat Du ut Versehn en verkehrten Knoop drücken deist.

en: Plasma Dashboard
nds: Plasma-Klockpaneel

en: Read Only
nds: Bloots leesbor

en: Transparency level
nds: Dörschienen-Stoop

en: Transparent
nds: Dörsichtig

en: Solid
nds: Vull

en: Slideshow
nds: Diaschau

en: Select the folder from which you want to see images. These images are randomly shown during the breaks. It will be searched recursively if you want...
nds: Söök den Orner ut, ut den Du Biller sehn wullt. Disse Biller warrt in de Paus tofällig wiest. Wenn Du wullt, kann de Orner ok rekursiev dörsöcht warrn...

en: &Change...
nds: Ä&nnern...

en: Search path recursively
nds: Den Padd rekursiev dörsöken

en: Show small images
nds: Lütte Biller wiesen

en: Change images every:
nds: Bild wesseln jümmers na:

en: Here you can set how long one image should be shown before it is replaced by the next one.
nds: Hier kannst Du instellen, wo lang en Bild wiest warrt, ehr dat mit en anner Bild utwesselt warrt.

en:  second |  seconds
nds[0]:  Sekunn
nds[1]:  Sekunnen

en: Popup
nds: Opdukfinster

en: &Use the popup
nds: Opdukfinster br&uken

en: The popup can flash when it detects that you are still active.
nds: Dat Opdukfinster kann blixen, wenn dat faststellt, dat Du liekers noch bi büst to arbeiden.

en: &Flash on activity
nds: &Blix bi Aktiviteet

en: With this checkbox you can indicate if you want to see the popup flash when there is activity.
nds: Mit disse Optschoon kannst Du fastleggen, dat de Opduker blixen schall, dat Aktiviteet gifft

en: Choose the effect you want during breaks
nds: Den Effekt utsöken, den Du binnen de Pausen bruken wullt

en: Tiny Breaks
nds: Lütte Pausen

en: Short break every:
nds: Kort Paus jümmers na:

en: For a duration of:
nds: För de Duer vun:

en: Here you can set the duration of the short break.
nds: Hier kannst Du instellen, wo lang en korte Paus duern schall.

en: Big Breaks
nds: Grote Pausen

en: Long break every:
nds: Lang Paus jümmers na:

en: Here you can set the duration of the long break.
nds: Hier kannst Du instellen, wo lang en lange Paus duern schall.

en: Postpone Breaks
nds: Pausen rutschuven

en: Here you can set for how much time you want to postpone a break.
nds: Hier kannst Du instellen, wo lang Du en Paus rutschuven wullt.

en:  minute |  minutes
nds[0]:  Minuut
nds[1]:  Minuten
