rsibreak - en to nl translation catalogue (152 entries)

en: Skip Break
nl: Pauze overslaan

en: Postpone Break
nl: Pauze uitstellen

en: Lock Screen
nl: Scherm vergrendelen

en: Try to prevent Repetitive Strain Injury by reminding a user to rest.
nl: Probeert RSI te voorkomen door de gebruiker te herinneren aan een pauze.

en: (c) 2005-2015, The RSIBreak developers
nl: (c) 2005-2015, De ontwikkelaars van RSIBreak

en: Maintainer
nl: Onderhouder

en: Former author
nl: Voormalig auteur

en: Timer for the short break has now been reset
nl: De tijdklok voor de korte pauze is teruggezet naar de beginwaarde

en: The timers have now been reset
nl: De tijdklok voor de lange pauze is teruggezet naar de beginwaarde

en: Start of a long break
nl: Begin van een lange pauze

en: End of a long break
nl: Einde van een lange pauze

en: Start of a short break
nl: Begin van een korte pauze

en: End of a short break
nl: Einde van een korte pauze

en: Take a break....
nl: Neem een pauze...

[ctx: %1 is a time string like '2 minutes 42 seconds']
en: Take a break for %1
nl: Neem een pauze van %1

en: About &KDE
nl: Over &KDE

en: &About RSIBreak
nl: &Over RSIBreak

en: RSIBreak &Handbook
nl: RSIBreak &handleiding

en: &Report Bug...
nl: Bug &rapporteren...

en: Switch application &language...
nl: Taa&l van programma wijzigen...

en: &Suspend RSIBreak
nl: R&SIBreak onderbreken

en: &Usage Statistics
nl: Gebr&uiksstatistieken

en: Configure &Notifications...
nl: Meldingen &instellen...

en: &Configure RSIBreak...
nl: &RSIBreak instellen...

en: &Resume RSIBreak
nl: RSIBreak voo&rtzetten

en: Usage Statistics
nl: Statistieken

en: Reset
nl: Beginwaarden

en: This will reset all statistics to zero. Is that what you want?
nl: Dit zal alle statistieken op nul zetten, is dat wat u wilt?

en: Reset the statistics
nl: Statistieken naar beginwaarden

en: Suspended
nl: Onderbroken

en: %1 remaining until next short break
nl: Nog %1 tot de volgende korte pauze

en: %1 remaining until next long break
nl: Nog %1 tot de volgende lange pauze

en: Skip this break
nl: Deze pauze overslaan

en: Postpone this break
nl: Deze pauze uitstellen

en: Lock the session
nl: De sessie vergrendelen

en: Please relax for %1
nl: Neem een pauze van %1

en: Note: next break is a big break
nl: De volgende pauze is een lange pauze

en: Total recorded time
nl: Totale tijd

en: Total time of activity
nl: Tijd actief

en: Total time being idle
nl: Tijd inactief

en: Percentage of activity
nl: Activiteitspercentage

en: Percentage of activity last minute
nl: Activiteitspercentage afgelopen minuut

en: Percentage of activity last hour
nl: Activiteitspercentage afgelopen uur

en: Percentage of activity last 6 hours
nl: Activiteitspercentage afgelopen 6 uur

en: Maximum idle period
nl: Langste periode inactief

en: Current idle period
nl: Huidige periode inactief

en: Number of skipped short breaks (idle)
nl: Aantal overgeslagen korte pauzes (inactief)

en: Number of skipped long breaks (idle)
nl: Aantal overgeslagen lange pauzes (inactief)

en: Total number of short breaks
nl: Totaal aantal korte pauzes

en: Number of skipped short breaks (user)
nl: Aantal overgeslagen korte pauzes (gebruiker)

en: Number of postponed short breaks (user)
nl: Aantal uitgestelde korte pauzes (gebruiker)

en: Last short break
nl: Laatste korte pauze

en: Total number of long breaks
nl: Totaal aantal lange pauzes

en: Number of skipped long breaks (user)
nl: Aantal overgeslagen lange pauzes (gebruiker)

en: Number of postponed long breaks (user)
nl: Aantal uitgestelde lange pauzes (gebruiker)

en: Last long break
nl: Laatste lange pauze

en: Pause score
nl: Score pauzes

en: This is the total time RSIBreak has been running.
nl: Dit is de totale tijd dat RSIBreak draait.

en: This is the total amount of time you used the keyboard or mouse.
nl: Dit is de tijd dat u het toetsenbord of muis heeft gebruikt.

en: This is the total amount of time you did not use the keyboard or mouse.
nl: Dit is de tijd dat u het toetsenbord of muis niet heeft gebruikt.

en: This is a percentage of activity, based on the periods of activity vs. the total time RSIBreak has been running. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
nl: Dit is het activiteitspercentage, gebaseerd op de perioden van activiteit tegenover de totale tijd dat RSIBreak draait. De kleur geeft de mate van activiteit aan. Wanneer de kleur (bijna) rood is, wordt het aangeraden om het werktempo te verlagen.

en: This is the longest period of inactivity measured while RSIBreak has been running.
nl: Dit is de langst gemeten periode van inactiviteit.

en: This is the total number of short breaks
nl: Het aantal korte pauzes.

en: This is the time of the last finished short break. The color of this text gradually turns from green to red, indicating when you can expect the next tiny break.
nl: Dit is de tijd van de laatst voltooide korte pauze. De kleur van deze tekst verandert geleidelijk van groen naar rood, zodat u kunt verwachten wanneer de volgende pauze zal plaatsvinden.

en: This is the total number of short breaks which you skipped.
nl: Het aantal korte pauzes dat u heeft overgeslagen.

en: This is the total number of short breaks which you postponed.
nl: Het aantal korte pauzes dat u hebt uitgesteld.

en: This is the total number of short breaks which were skipped because you were idle.
nl: Het aantal korte pauzes dat is overgeslagen vanwege inactiviteit.

en: This is the total number of long breaks.
nl: Het aantal lange pauzes.

en: This is the time of the last finished long break.The color of this text gradually turns from green to red,indicating when you can expect the next big break.
nl: Dit is de tijd van de laatst voltooide lange pauze. De kleur van deze tekst verandert geleidelijk van groen naar rood, zodat u kunt verwachten wanneer de volgende pauze zal plaatsvinden.

en: This is the total number of long breaks which you skipped.
nl: Het aantal lange pauzes dat u heeft overgeslagen.

en: This is the total number of long breaks which you postponed.
nl: Het aantal lange pauzes dat u hebt uitgesteld.

en: This is the total number of long breaks which were skipped because you were idle.
nl: Het aantal lange pauzes dat is overgeslagen vanwege inactiviteit.

en: This is an indication of how well you behaved with the breaks. It decreases every time you skip a break.
nl: Dit is een indicatie van hoe goed u geluisterd hebt naar het verzoek om pauze. Het daalt iedere keer wanneer u een pauze overslaat.

en: This is the current idle time.
nl: Dit toont hoe lang u op dit moment niet actief bent.

en: This is a percentage of activity during the last minute. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
nl: Dit is het activiteitspercentage van de afgelopen minuut. De kleur geeft de mate van activiteit aan. Wanneer de kleur (bijna) rood is, is het aan te raden uw werktempo te verlagen.

en: This is a percentage of activity during the last hour. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
nl: Dit is het activiteitspercentage van het afgelopen uur. De kleur geeft de mate van activiteit aan. Wanneer de kleur (bijna) rood is, is het aan te raden uw werktempo te verlagen.

en: This is a percentage of activity during the last 6 hours. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
nl: Dit is het activiteitspercentage van de afgelopen zes uur. De kleur geeft de mate van activiteit aan. Wanneer de kleur (bijna) rood is, is het aan te raden uw werktempo te verlagen.

en: Time
nl: Tijd

en: Short Breaks
nl: Korte pauzes

en: Pause
nl: Pauze

en: Long Breaks
nl: Lange pauzes

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: minutes
nl: minuten

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: seconds
nl: seconden

en: <p>Welcome to RSIBreak</p>
    <p>In your tray you can now see RSIBreak.</p>
nl: <p>Welkom bij RSIBreak</p>
    <p>In uw systeemvak zult u nu RSIBreak vinden.</p>

en: <p>When you right-click on that you will see a menu, from which you can go to the configuration for example.</p>
    <p>When you want to know when the next break is, hover over the icon.</p>
    <p>Use RSIBreak wisely.</p>
nl: <p>Wanneer u daarop rechtsklikt, krijgt u een menu te zien waarin u bijvoorbeeld naar de instellingen kunt gaan.</p>
    <p>Wanneer u wilt weten wanneer u de volgende pauze kunt verwachten, houdt u de muis een tijdje stil boven het pictogram.</p>
    <p>Gebruik RSIBreak verstandig.</p>

en: Welcome
nl: Welkom

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Timings
nl: Tijden

en: During Breaks
nl: Tijdens pauzes

en: Actions
nl: Acties

en: &Automatically start RSIBreak at startup
nl: RSIBreak &automatisch met KDE opstarten

en: With this option you can indicate that you want RSIBreak to start on Desktop Environment start.
nl: Hier kunt u aangeven of u wilt dat RSIBreak gestart wordt wanneer u de bureaubladomgeving start.

en: Timer Settings
nl: Timerinstellingen

en: Break at &fixed times
nl: Pauzeren op &vaste tijden

en: With this option you indicate that you want to break at fixed intervals
nl: Hiermee geeft u aan dat u wilt pauzeren op vaste intervallen

en: Take activity into account
nl: Neem activiteit in rekening

en: With this option you indicate that you want to use idle detection. This means that only the time you are active (when you use the keyboard or the mouse) will be counted to calculate when to break next.
nl: Hier kunt u aangeven dat u inactiviteit wilt detecteren. Dit betekent dat alleen de tijd waarin u actief bent (dus uw toetsenbord en muis gebruikt) zal worden meegeteld bij het berekenen van de volgens pauze.

en: &Suppress if fullscreen windows present
nl: &Onderdrukken als venster in volledig screen aanwezig is

en: With this option you can indicate that you do not want RSIBreak to interfere with presentations, games, video playback, and any other fullscreen application on the current virtual desktop.
nl: Met deze optie kunt u aangegeven dat u niet wilt dat RSIBreak interfereert met presentaties, spellen, video afspelen en andere toepassingen in volledig scherm op het huidige virtuele bureaublad.

en: Simple Gray Effect
nl: Grijs effect

en: Complete Black Effect
nl: Zwart effect

en: Show Plasma Dashboard
nl: Toon Plasma Dashboard

en: Show Slide Show of Images
nl: Toon een diavoorstelling van afbeeldingen

en: Show a Passive Popup
nl: Toon een passieve popup

en: Skipping Breaks
nl: Pauzes overslaan

en: &Hide skip button
nl: &Overslaan-knop verbergen

en: Check this option to disable and hide the skip button. This way you can prevent skipping the break.
nl: Selecteer deze optie om de minimaliseerknop uit te schakelen en te verbergen. Zo kunt u voorkomen dat de pauze kan worden overgeslagen.

en: &Hide lock button
nl: &Vergrendelknop verbergen

en: Check this option to disable and hide the lock button. This way you can prevent pressing the wrong button.
nl: Selecteer deze optie om de vergrendelknop uit te schakelen en te verbergen. Zo kunt u voorkomen dat de verkeerde knop wordt ingedrukt.

en: &Hide postpone button
nl: &Uitstelknop verbergen

en: Check this option to disable and hide the postpone break button. This way you can prevent pressing the wrong button.
nl: Selecteer deze optie om de uitstelknop uit te schakelen en te verbergen. Zo kunt u voorkomen dat de de verkeerde knop wordt ingedrukt.

en: &Disable shortcut (Esc)
nl: Sneltoets &uitschakelen (Esc)

en: Check this option to disable the ESC key skipping the break.
nl: Selecteer deze optie om de ESC-toets uit te schakelen om de pauze over te slaan.

en: Read Only
nl: Alleen lezen

en: Transparency level
nl: Transparantieniveau

en: Transparent
nl: Transparant

en: Solid
nl: Donker

en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Select the folder from which you want to see images. These images are randomly shown during the breaks. It will be searched recursively if you want...
nl: Selecteer de map die afbeeldingen bevat die u wilt zien tijdens de pauze. Deze afbeeldingen worden willekeurig getoond tijdens de pauzes. Geef ook aan of u wilt dat eventuele submappen ook worden doorzocht op afbeeldingen.

en: &Change...
nl: &Wijzigen...

en: Search path recursively
nl: Pad recursief doorzoeken

en: Show small images
nl: Kleine afbeeldingen tonen

en: Expand image to full screen
nl: Afbeelding uitbreiden naar schermvullend

en: If checked then image will be expanded to full screen. Part of the image outside the screen area will be cropped. Otherwise the image will be displayed completely but there may grey areas around it.
nl: Indien geactiveerd zal de afbeelding uitgebreid worden tot schermvullend. Deel van de afbeelding buiten het scherm zal worden afgesneden. Ander zal de afbeelding volledig worden getoond maar kunnen er grijze gebieden omheen zijn.

en: Change images every:
nl: Afbeelding wisselen elke:

en: Here you can set how long one image should be shown before it is replaced by the next one.
nl: Hier kunt u instellen hoe lang een afbeelding getoond zal worden voordat deze vervangen wordt door de volgende.

en:  second |  seconds
nl[0]:  seconde
nl[1]:  seconden

en: RSIBreak can show a popup before replacing your whole screen with the effect chosen above.
nl: RSIBreak kan een popup tonen voordat uw hele scherm in beslag wordt genomen door het gekozen effect.

en: &Use the popup
nl: &Popup gebruiken

en: Shows a countdown popup when it is time to break. The countdown resets on activity.
nl: Toont pop-up met aftellen wanneer het tijd is voor een pauze. Het aftellen resets bij activiteit.

en: Popup patience:
nl: Geduld-pop-up.

en: Maximum time the patience popup will be shown before the effect kicking in.
nl: Maximum tijd de geduld-pop-up getoond zal worden alvorens het effect begint.

en: The popup can flash when it detects that you are still active.
nl: De popup kan knipperen wanneer het nog steeds activiteit bespeurt.

en: &Flash on activity
nl: &Knipperen bij activiteit

en: With this checkbox you can indicate if you want to see the popup flash when there is activity.
nl: Hier kunt u aangeven of u wilt dat de popup knippert wanneer er activiteit is.

en: Choose the effect you want after patience runs out
nl: Selecteer het effect dat u wilt tijdens pauzes nadat het geduld op is

en: Choose the effect you want during breaks
nl: Selecteer het effect dat u wilt tijdens pauzes

en: Tiny Breaks
nl: Korte pauzes

en: Short break every:
nl: Korte pauze na:

en: Here you can set how often you want a short break.
nl: Stel hier in hoe vaak u een korte pauze wilt.

en: For a duration of:
nl: Gedurende:

en: Here you can set the duration of the short break.
nl: Stel hier de duur van de korte pauze in.

en: Skip if no activity for:
nl: Overslaan als er geen activiteit is voor:

en: Set the interval you are idle for that is enough to skip the next short break.
nl: Stel het interval in dat u niets doet en dat genoeg is om de volgende korte pauze over te slaan.

en: Big Breaks
nl: Lange pauzes

en: Long break every:
nl: Lange pauze na:

en: Here you can set how often you want a long break.
nl: Stel hier in hoe vaak u een lange pauze wilt.

en: Here you can set the duration of the long break.
nl: Stel hier de duur van de lange pauze in.

en: Set the interval you are idle for that is enough to skip the next long break.
nl: Stel het interval in dat u niets doet en dat genoeg is om de volgende lange pauze over te slaan.

en: Postpone Breaks
nl: Pauzes uitstellen

en: Here you can set for how much time you want to postpone a break.
nl: Stel hier de duur in van het uitstellen van de pauze.

en:  minute |  minutes
nl[0]:  minuut
nl[1]:  minuten
