rsibreak - en to pt translation catalogue (154 entries)

en: Skip Break
pt: Ignorar a Pausa

en: Postpone Break
pt: Adiar a Pausa

en: Lock Screen
pt: Bloquear o Ecrã

en: Try to prevent Repetitive Strain Injury by reminding a user to rest.
pt: Tenta evitar a Lesão por Tensão Repetitiva, recordando um utilizador para descansar.

en: (c) 2005-2015, The RSIBreak developers
pt: (c) 2005-2015, A equipa de desenvolvimento do RSIBreak

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: Former author
pt: Autoria inicial

en: Timer for the short break has now been reset
pt: O relógio para as pausas pequenas foi agora reiniciado

en: The timers have now been reset
pt: Os relógios foram agora reiniciados

en: Start of a long break
pt: Início de uma pausa grande

en: End of a long break
pt: Fim de uma pausa grande

en: Start of a short break
pt: Início de uma pausa pequena

en: End of a short break
pt: Fim de uma pausa pequena

en: Take a break....
pt: Faça uma pausa....

[ctx: %1 is a time string like '2 minutes 42 seconds']
en: Take a break for %1
pt: Faça uma pausa durante %1

en: About &KDE
pt: Acerca do &KDE

en: &About RSIBreak
pt: &Acerca do RSIBreak

en: RSIBreak &Handbook
pt: &Manual do RSIBreak

en: &Report Bug...
pt: Comunica&r um Erro...

en: Switch application &language...
pt: Mudar a &língua da aplicação...

en: &Suspend RSIBreak
pt: &Suspender o RSIBreak

en: &Usage Statistics
pt: Estatísticas de &Utilização

en: Configure &Notifications...
pt: Configurar as &Notificações...

en: &Configure RSIBreak...
pt: &Configurar o RSIBreak...

en: &Resume RSIBreak
pt: P&rosseguir o RSIBreak

en: Usage Statistics
pt: Estatísticas de Utilização

en: Reset
pt: Reiniciar

en: This will reset all statistics to zero. Is that what you want?
pt: Isto irá repor todas as suas estatísticas a zero. É o que pretende?

en: Reset the statistics
pt: Limpar as estatísticas

en: Suspended
pt: Suspenso

en: %1 remaining until next short break
pt: Falta %1 até à próxima pausa pequena

en: %1 remaining until next long break
pt: Falta %1 até à próxima pausa grande

en: Skip this break
pt: Ignorar esta pausa

en: Postpone this break
pt: Adiar esta pausa

en: Lock the session
pt: Bloquear a sessão

en: Please relax for %1
pt: Por favor, descanse durante %1

en: Note: next break is a big break
pt: Nota: a próxima pausa é uma grande

en: Total recorded time
pt: Tempo total registado

en: Total time of activity
pt: Tempo total de actividade

en: Total time being idle
pt: Tempo total de inactividade

en: Percentage of activity
pt: Percentagem de actividade

en: Percentage of activity last minute
pt: Percentagem de actividade no último minuto

en: Percentage of activity last hour
pt: Percentagem de actividade na última hora

en: Percentage of activity last 6 hours
pt: Percentagem de actividade nas últimas 6 horas

en: Maximum idle period
pt: Período máximo de inactividade

en: Current idle period
pt: Período actual de inactividade

en: Number of skipped short breaks (idle)
pt: Número de pausas pequenas ignoradas (inactividade)

en: Number of skipped long breaks (idle)
pt: Número de pausas grandes ignoradas (inactividade)

en: Total number of short breaks
pt: Número total de pausas pequenas

en: Number of skipped short breaks (user)
pt: Número de pausas pequenas ignoradas (utilizador)

en: Number of postponed short breaks (user)
pt: Número de pausas pequenas ignoradas (utilizador)

en: Last short break
pt: Última pausa pequena

en: Total number of long breaks
pt: Número total de pausas grandes

en: Number of skipped long breaks (user)
pt: Número de pausas grandes ignoradas (utilizador)

en: Number of postponed long breaks (user)
pt: Número de pausas grandes ignoradas (utilizador)

en: Last long break
pt: Última pausa grande

en: Pause score
pt: Pausar a pontuação

en: This is the total time RSIBreak has been running.
pt: Este é o tempo total desde que o RSIBreak está a correr.

en: This is the total amount of time you used the keyboard or mouse.
pt: Esta é a quantidade total de tempo em que usou o rato ou o teclado.

en: This is the total amount of time you did not use the keyboard or mouse.
pt: Esta é a quantidade total de tempo em que não usou o rato nem o teclado.

en: This is a percentage of activity, based on the periods of activity vs. the total time RSIBreak has been running. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
pt: Esta é uma percentagem de actividade, baseada nos períodos de actividade vs. o tempo total em que o RSIBreak esteve em execução. A cor indica o nível da sua actividade. Quando a cor ficar próxima de um vermelho vivo, recomenda-se que reduza o seu ritmo de trabalho.

en: This is the longest period of inactivity measured while RSIBreak has been running.
pt: Este é o maior período de inactividade medido durante a execução do RSIBreak.

en: This is the total number of short breaks
pt: Este é o número total de pausas pequenas

en: This is the time of the last finished short break. The color of this text gradually turns from green to red, indicating when you can expect the next tiny break.
pt: Esta é a hora da última pausa pequena terminada. A cor deste texto passa gradualmente de verde para vermelho, indicando quando é que poderá esperar a próxima pausa pequena.

en: This is the total number of short breaks which you skipped.
pt: Este é o número total de pausas pequenas que você ignorou.

en: This is the total number of short breaks which you postponed.
pt: Este é o número total de pausas pequenas que você ignorou.

en: This is the total number of short breaks which were skipped because you were idle.
pt: Este é o número total de pausas pequenas que foram ignoradas por ter estado inactivo.

en: This is the total number of long breaks.
pt: Este é o número total de pausas grandes.

en: This is the time of the last finished long break.The color of this text gradually turns from green to red,indicating when you can expect the next big break.
pt: Esta é a hora da última pausa grande terminada. A cor deste texto passa gradualmente de verde para vermelho, indicando quando é que poderá esperar a próxima pausa grande.

en: This is the total number of long breaks which you skipped.
pt: Este é o número total de pausas grandes que você ignorou.

en: This is the total number of long breaks which you postponed.
pt: Este é o número total de pausas grandes que você ignorou.

en: This is the total number of long breaks which were skipped because you were idle.
pt: Este é o número total de pausas grandes que foram ignoradas por ter estado inactivo.

en: This is an indication of how well you behaved with the breaks. It decreases every time you skip a break.
pt: Esta é uma indicação de quão bem-comportado você foi com as pausas. Diminui sempre que você ignorar uma pausa.

en: This is the current idle time.
pt: Este é o tempo de inactividade actual.

en: This is a percentage of activity during the last minute. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
pt: Esta é uma percentagem de actividade durante o último minuto. A cor indica o nível da sua actividade. Quando a cor ficar próxima de um vermelho vivo, recomenda-se que reduza o seu ritmo de trabalho.

en: This is a percentage of activity during the last hour. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
pt: Esta é uma percentagem de actividade durante a última hora. A cor indica o nível da sua actividade. Quando a cor ficar próxima de um vermelho vivo, recomenda-se que reduza o seu ritmo de trabalho.

en: This is a percentage of activity during the last 6 hours. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
pt: Esta é uma percentagem de actividade durante as últimas seis horas. A cor indica o nível da sua actividade. Quando a cor ficar próxima de um vermelho vivo, recomenda-se que reduza o seu ritmo de trabalho.

en: Time
pt: Tempo

en: Short Breaks
pt: Pausas Pequenas

en: Pause
pt: Pausa

en: Long Breaks
pt: Pausas Grandes

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: minutes
pt: minutos

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: seconds
pt: segundos

en: <p>Welcome to RSIBreak</p>
    <p>In your tray you can now see RSIBreak.</p>
pt: <p>Bem-vindo ao RSIBreak</p>
    <p>Na sua bandeja do sistema, poderá ver agora o RSIBreak:</p>

en: <p>When you right-click on that you will see a menu, from which you can go to the configuration for example.</p>
    <p>When you want to know when the next break is, hover over the icon.</p>
    <p>Use RSIBreak wisely.</p>
pt: <p>Quando carregar com o botão direito do rato nele, poderá ver um menu, no qual poderá ir à configuração, por exemplo.</p>
    <p>Quando quiser saber quando é a próxima pausa, passe o cursor do rato sobre o ícone.</p>
    <p>Use o RSIBreak adequadamente.</p>

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: General Settings
pt: Configuração Geral

en: Timings
pt: Tempos

en: During Breaks
pt: Durante as Pausas

en: Actions
pt: Acções

en: &Automatically start RSIBreak at startup
pt: Iniciar &automaticamente o RSIBreak no arranque

en: With this option you can indicate that you want RSIBreak to start on Desktop Environment start.
pt: Com esta opção, poderá indicar se quer o RSIBreak a iniciar quando o ambiente de trabalho arrancar.

en: Timer Settings
pt: Configuração do Cronómetro

en: Break at &fixed times
pt: Interromper em períodos &fixos

en: With this option you indicate that you want to break at fixed intervals
pt: Com esta opção, poderá indicar se quer parar em intervalos fixos

en: Take activity into account
pt: Ter a actividade em conta

en: With this option you indicate that you want to use idle detection. This means that only the time you are active (when you use the keyboard or the mouse) will be counted to calculate when to break next.
pt: Com esta opção, poderá indicar se quer usar a detecção de inactividade. Isto significa que só o tempo em que estiver activo (quando usar o teclado ou o rato) é que será tido em conta quando fizer a próxima pausa.

en: &Suppress if fullscreen windows present
pt: &Suprimir se existirem janelas em ecrã completo

en: With this option you can indicate that you do not want RSIBreak to interfere with presentations, games, video playback, and any other fullscreen application on the current virtual desktop.
pt: Com esta opção, pode indicar ao RSIBreak para não interferir com as apresentações, jogos, reproduções de vídeos e quaisquer outras aplicações em ecrã completo no ecrã virtual actual.

en: Simple Gray Effect
pt: Efeito Acinzentado Simples

en: Complete Black Effect
pt: Efeito Preto Completo

en: Show Plasma Dashboard
pt: Mostrar o Painel do Plasma

en: Show Slide Show of Images
pt: Mostrar uma Apresentação de Imagens

en: Show a Passive Popup
pt: Mostrar uma Mensagem Passiva

en: Skipping Breaks
pt: Ignorar as Pausas

en: &Hide skip button
pt: &Esconder o botão para ignorar

en: Check this option to disable and hide the skip button. This way you can prevent skipping the break.
pt: Assinale esta opção para desactivar e esconder o botão para ignorar. Desta forma, poderá evitar saltar a pausa.

en: &Hide lock button
pt: &Esconder o botão de bloqueio

en: Check this option to disable and hide the lock button. This way you can prevent pressing the wrong button.
pt: Assinale esta opção para desactivar e esconder o botão de bloqueio. Desta forma, poderá evitar carregar no botão errado.

en: &Hide postpone button
pt: &Esconder o botão para adiar

en: Check this option to disable and hide the postpone break button. This way you can prevent pressing the wrong button.
pt: Assinale esta opção para desactivar e esconder o botão para adiar a pausa. Desta forma, poderá evitar carregar no botão errado.

en: &Disable shortcut (Esc)
pt: &Desactivar o atalho (Esc)

en: Check this option to disable the ESC key skipping the break.
pt: Assinale esta opção para desactivar a teclas ESC, que interrompe a pausa.

en: Plasma Dashboard
pt: Painel do Plasma

en: Read Only
pt: Apenas para Leitura

en: Transparency level
pt: Nível de transparência

en: Transparent
pt: Transparente

en: Solid
pt: Sólido

en: Slideshow
pt: Apresentação

en: Select the folder from which you want to see images. These images are randomly shown during the breaks. It will be searched recursively if you want...
pt: Seleccione a pasta onde deseja ver as imagens. Estas serão mostradas de forma aleatória durante as pausas. Será percorrida de forma recursiva se você o desejar...

en: &Change...
pt: Modifi&car...

en: Search path recursively
pt: Procurar recursivamente

en: Show small images
pt: Mostrar as imagens pequenas

en: Expand image to full screen
pt: Expandir a imagem para todo o ecrã

en: If checked then image will be expanded to full screen. Part of the image outside the screen area will be cropped. Otherwise the image will be displayed completely but there may grey areas around it.
pt: Se estiver assinalado, então a imagem será expandida para ocupar todo o ecrã. Parte da imagem fora da área do ecrã será recortada. Caso contrário, a imagem será apresentada por completo, mas poderão existir áreas a cinzento em torno delas.

en: Change images every:
pt: Mudar as imagens a cada:

en: Here you can set how long one image should be shown before it is replaced by the next one.
pt: Aqui poderá configurar a duração em que uma imagem deverá ser mostrada, antes de ser substituída pela seguinte.

en:  second |  seconds
pt[0]:  segundo
pt[1]:  segundos

en: Popup
pt: Mensagem

en: RSIBreak can show a popup before replacing your whole screen with the effect chosen above.
pt: O RSIBreak poderá mostrar uma mensagem perto da bandeja do sistema, em vez de substituir todo o seu ecrã pelo efeito escolhido acima.

en: &Use the popup
pt: &Usar a mensagem

en: Shows a countdown popup when it is time to break. The countdown resets on activity.
pt: Mostra uma janela de contagem decrescente quando for a altura de parar. A contagem volta a zero em caso de actividade.

en: Popup patience:
pt: Mensagem de paciência:

en: Maximum time the patience popup will be shown before the effect kicking in.
pt: O tempo máximo que a mensagem de paciência será apresentada, antes de o efeito iniciar.

en: The popup can flash when it detects that you are still active.
pt: A janela poderá piscar quando detectar que você está ainda activo.

en: &Flash on activity
pt: Piscar em caso de acti&vidade

en: With this checkbox you can indicate if you want to see the popup flash when there is activity.
pt: Com esta opção, poderá indicar se quer ver a mensagem a piscar quando ocorrer alguma actividade.

en: Choose the effect you want after patience runs out
pt: Escolha o efeito que deseja após passar a paciência

en: Choose the effect you want during breaks
pt: Escolha o efeito que deseja durante as pausas

en: Tiny Breaks
pt: Pausas Pequenas

en: Short break every:
pt: Pausa pequena a cada:

en: Here you can set how often you want a short break.
pt: Aqui poderá configurar com que período deseja fazer uma pausa pequena.

en: For a duration of:
pt: Durante:

en: Here you can set the duration of the short break.
pt: Aqui poderá configurar a duração das pausas pequenas.

en: Skip if no activity for:
pt: Ignorar se não existir actividade durante:

en: Set the interval you are idle for that is enough to skip the next short break.
pt: Define o intervalo em que está inactivo que seja suficiente para ignorar a próxima pausa curta.

en: Big Breaks
pt: Grandes Pausas

en: Long break every:
pt: Pausa grande a cada:

en: Here you can set how often you want a long break.
pt: Aqui poderá configurar com que frequência deseja fazer uma pausa grande.

en: Here you can set the duration of the long break.
pt: Aqui poderá configurar a duração das pausas grandes.

en: Set the interval you are idle for that is enough to skip the next long break.
pt: Define o intervalo em que está inactivo que é considerado suficiente para ignorar a próxima pausa longa.

en: Postpone Breaks
pt: Adiar as Pausas

en: Here you can set for how much time you want to postpone a break.
pt: Aqui poderá definir durante quanto tempo deseja adiar uma pausa.

en:  minute |  minutes
pt[0]:  minuto
pt[1]:  minutos
