rsibreak - en to sv translation catalogue (155 entries)

en: Skip Break
sv: Hoppar över rast

en: Postpone Break
sv: Senarelägg rast

en: Lock Screen
sv: Lås skärmen

en: RSIBreak
sv: RSIbreak

en: Try to prevent Repetitive Strain Injury by reminding a user to rest.
sv: Försök förhindra belastningsskador genom att påminna användare om att vila.

en: (c) 2005-2015, The RSIBreak developers
sv: © 2005-2015, RSIBreak-utvecklarna

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: Former author
sv: Tidigare upphovsman

en: Timer for the short break has now been reset
sv: Tiden för korta raster har nu nollställts

en: The timers have now been reset
sv: Tiderna har nu nollställts

en: Start of a long break
sv: Start av en lång rast

en: End of a long break
sv: Slut på en lång rast

en: Start of a short break
sv: Start av en kort rast

en: End of a short break
sv: Slut på en kort rast

en: Take a break....
sv: Ta en rast...

[ctx: %1 is a time string like '2 minutes 42 seconds']
en: Take a break for %1
sv: Ta rast under %1

en: About &KDE
sv: Om &KDE

en: &About RSIBreak
sv: &Om RSIbreak

en: RSIBreak &Handbook
sv: &Handbok RSIbreak

en: &Report Bug...
sv: &Rapportera fel...

en: Switch application &language...
sv: Ändra programmets &språk...

en: &Suspend RSIBreak
sv: &Stäng av RSIbreak

en: &Usage Statistics
sv: An&vändningsstatistik

en: Configure &Notifications...
sv: Anpassa &meddelanden...

en: &Configure RSIBreak...
sv: A&npassa RSIbreak...

en: &Resume RSIBreak
sv: Åter&uppta RSIbreak

en: Usage Statistics
sv: Användningsstatistik

en: Reset
sv: Nollställ

en: This will reset all statistics to zero. Is that what you want?
sv: Det här nollställer all statistik. Är det vad du vill göra?

en: Reset the statistics
sv: Nollställ statistik

en: Suspended
sv: Avstängt

en: %1 remaining until next short break
sv: %1 återstår innan nästa korta rast

en: %1 remaining until next long break
sv: %1 återstår innan nästa långa rast

en: Skip this break
sv: Hoppar över rasten

en: Postpone this break
sv: Senarelägg rasten

en: Lock the session
sv: Lås session

en: Please relax for %1
sv: Koppla av under %1

en: Note: next break is a big break
sv: Observera: nästa rast är en lång rast

en: Total recorded time
sv: Total registrerad tid

en: Total time of activity
sv: Total tid med aktivitet

en: Total time being idle
sv: Total tid utan aktivitet

en: Percentage of activity
sv: Aktivitetens procenttal

en: Percentage of activity last minute
sv: Aktivitetsprocent den senaste minuten

en: Percentage of activity last hour
sv: Aktivitetsprocent den senaste timmen

en: Percentage of activity last 6 hours
sv: Aktivitetsprocent de senaste sex timmarna

en: Maximum idle period
sv: Maximal overksam period

en: Current idle period
sv: Nuvarande overksamma period

en: Number of skipped short breaks (idle)
sv: Antal överhoppade korta raster (overksam)

en: Number of skipped long breaks (idle)
sv: Antal överhoppade långa raster (overksam)

en: Total number of short breaks
sv: Totalt antal korta raster

en: Number of skipped short breaks (user)
sv: Antal överhoppade korta raster (användare)

en: Number of postponed short breaks (user)
sv: Antal senarelagda korta raster (användare)

en: Last short break
sv: Senaste korta rast

en: Total number of long breaks
sv: Totalt antal långa raster

en: Number of skipped long breaks (user)
sv: Antal överhoppade långa raster (användare)

en: Number of postponed long breaks (user)
sv: Antal senarelagda långa raster (användare)

en: Last long break
sv: Senaste långa rast

en: Pause score
sv: Pauspoäng

en: This is the total time RSIBreak has been running.
sv: Det här är den totala tiden som RSIbreak kört.

en: This is the total amount of time you used the keyboard or mouse.
sv: Det här är den totala tiden som du använt tangentbordet eller musen.

en: This is the total amount of time you did not use the keyboard or mouse.
sv: Det här är den totala tiden som du inte använt tangentbordet eller musen.

en: This is a percentage of activity, based on the periods of activity vs. the total time RSIBreak has been running. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
sv: Det här är procentuell aktivitet, baserad på aktiva perioder i förhållande till den totala tiden som RSIbreak kört. Färgen anger aktivitetsnivån. När färgen är nära helröd rekommenderas du att minska på arbetstakten.

en: This is the longest period of inactivity measured while RSIBreak has been running.
sv: Det här är den längsta perioden utan aktivitet som mätts upp medan RSIbreak kört.

en: This is the total number of short breaks
sv: Det här är totalt antal korta raster

en: This is the time of the last finished short break. The color of this text gradually turns from green to red, indicating when you can expect the next tiny break.
sv: Det här är tiden då den senaste korta rasten avslutades. Färgen på texten går gradvis från grön till röd, vilket anger när du kan förvänta dig nästa korta rast.

en: This is the total number of short breaks which you skipped.
sv: Det här är totalt antal korta raster som du hoppade över.

en: This is the total number of short breaks which you postponed.
sv: Det här är totalt antal korta raster som du senarelagt.

en: This is the total number of short breaks which were skipped because you were idle.
sv: Det här är det totala antalet korta raster som hoppades över eftersom du var overksam.

en: This is the total number of long breaks.
sv: Det här är totalt antal långa raster.

en: This is the time of the last finished long break.The color of this text gradually turns from green to red,indicating when you can expect the next big break.
sv: Det här är tiden då den senaste långa rasten avslutades. Färgen på texten går gradvis från grön till röd, vilket anger när du kan förvänta dig nästa långa rast.

en: This is the total number of long breaks which you skipped.
sv: Det här är totalt antal långa raster som du hoppade över.

en: This is the total number of long breaks which you postponed.
sv: Det här är totalt antal långa raster som du senarelagt.

en: This is the total number of long breaks which were skipped because you were idle.
sv: Det här är det totala antalet långa raster som hoppades över eftersom du var overksam.

en: This is an indication of how well you behaved with the breaks. It decreases every time you skip a break.
sv: Det här är en indikation på hur bra du hanterade rasterna. Den minskar varje gång du hoppar över en rast.

en: This is the current idle time.
sv: Det här är nuvarande overksam tid.

en: This is a percentage of activity during the last minute. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
sv: Det här är procentuell aktivitet under den senaste minuten. Färgen anger aktivitetsnivån. När färgen är nära helröd rekommenderas du att minska på arbetstakten.

en: This is a percentage of activity during the last hour. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
sv: Det här är procentuell aktivitet under den senaste timmen. Färgen anger aktivitetsnivån. När färgen är nära helröd rekommenderas du att minska på arbetstakten.

en: This is a percentage of activity during the last 6 hours. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
sv: Det här är procentuell aktivitet under de senaste 6 timmarna. Färgen anger aktivitetsnivån. När färgen är nära helröd rekommenderas du att minska på arbetstakten.

en: Time
sv: Tid

en: Short Breaks
sv: Korta raster

en: Pause
sv: Paus

en: Long Breaks
sv: Långa raster

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: minutes
sv: minuter

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: seconds
sv: sekunder

en: <p>Welcome to RSIBreak</p>
    <p>In your tray you can now see RSIBreak.</p>
sv: <p>Välkommen till RSIbreak</p>
    <p>I systembrickan ser du nu RSIbreak.</p>

en: <p>When you right-click on that you will see a menu, from which you can go to the configuration for example.</p>
    <p>When you want to know when the next break is, hover over the icon.</p>
    <p>Use RSIBreak wisely.</p>
sv: <p>När du högerklickar på den ser du en meny där du till exempel kan visa inställningarna.</p>
    <p>Om du vill veta när nästa rast är, håll musen över ikonen.</p>
    <p>Använd RSIbreak med förstånd.</p>

en: Welcome
sv: Välkommen

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Timings
sv: Tider

en: During Breaks
sv: Under raster

en: Actions
sv: Åtgärder

en: &Automatically start RSIBreak at startup
sv: Kör &automatiskt RSIbreak vid start

en: With this option you can indicate that you want RSIBreak to start on Desktop Environment start.
sv: Du kan ange att du vill att RSIbreak ska köras när skrivbordsmiljön startas med det här alternativet.

en: Timer Settings
sv: Tidsinställningar

en: Break at &fixed times
sv: Rast vid &fasta tider

en: With this option you indicate that you want to break at fixed intervals
sv: Du anger att du vill ta rast med fasta intervall med det här alternativet

en: Take activity into account
sv: Ta hänsyn till aktivitet

en: With this option you indicate that you want to use idle detection. This means that only the time you are active (when you use the keyboard or the mouse) will be counted to calculate when to break next.
sv: Du anger att du vill använda detektering av inaktivitet med det här alternativet. Det betyder att bara tiden du är aktiv (när du använder tangentbordet eller musen) räknas när tiden för nästa rast utvärderas.

en: &Suppress if fullscreen windows present
sv: Undertryck om full&skärmsfönster närvarande

en: With this option you can indicate that you do not want RSIBreak to interfere with presentations, games, video playback, and any other fullscreen application on the current virtual desktop.
sv: Med det här alternativet går det att ange att RSIBreak inte ska påverka presentationer, spel, videouppspelningar eller några annat fullskärmsprogram på det nuvarande virtuella skrivbordet.

en: Simple Gray Effect
sv: Enkel grå effekt

en: Complete Black Effect
sv: Fullständigt svart effekt

en: Show Plasma Dashboard
sv: Visa Plasma instrumentpanel

en: Show Slide Show of Images
sv: Visa bildspel

en: Show a Passive Popup
sv: Visa en passiv meddelanderuta

en: Skipping Breaks
sv: Hoppar över raster

en: &Hide skip button
sv: Dölj över&hoppningsknapp

en: Check this option to disable and hide the skip button. This way you can prevent skipping the break.
sv: Markera alternativet för att inaktivera och dölja överhoppningsknappen. På så sätt kan du förhindra att en rast hoppas över.

en: &Hide lock button
sv: &Dölj låsknapp

en: Check this option to disable and hide the lock button. This way you can prevent pressing the wrong button.
sv: Markera alternativet för att inaktivera och dölja låsknappen. På så sätt kan du förhindra att du trycker på fel knapp.

en: &Hide postpone button
sv: &Dölj senareläggningsknapp

en: Check this option to disable and hide the postpone break button. This way you can prevent pressing the wrong button.
sv: Markera alternativet för att inaktivera och dölja knappen för att senarelägga raster. På så sätt kan du förhindra att du trycker på fel knapp.

en: &Disable shortcut (Esc)
sv: Inaktivera &genväg (Esc)

en: Check this option to disable the ESC key skipping the break.
sv: Markera alternativet för att inaktivera att Esc-tangenten hoppar över rasten.

en: Plasma Dashboard
sv: Plasma instrumentpanel

en: Read Only
sv: Skrivskyddad

en: Transparency level
sv: Genomskinlighetsnivå

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Solid
sv: Ifylld

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Select the folder from which you want to see images. These images are randomly shown during the breaks. It will be searched recursively if you want...
sv: Välj katalogen du vill se bilder från. Bilderna visas slumpmässigt under rasterna. Den söks igenom rekursivt om du vill...

en: &Change...
sv: Ä&ndra...

en: Search path recursively
sv: Sök rekursivt i sökvägen

en: Show small images
sv: Visa små bilder

en: Expand image to full screen
sv: Expandera bild till fullskärm

en: If checked then image will be expanded to full screen. Part of the image outside the screen area will be cropped. Otherwise the image will be displayed completely but there may grey areas around it.
sv: Om markerad expanderas bilden till hela skärmen. Delar av bilden utanför skärmområdet beskärs. Annars visas hela bilden, men det kan finnas gråa områden omkring den.

en: Change images every:
sv: Ändra bilder var:

en: Here you can set how long one image should be shown before it is replaced by the next one.
sv: Här kan du ställa in hur länge en bild ska visas innan den ersätts av nästa.

en:  second |  seconds
sv[0]:  sekund
sv[1]:  sekunder

en: Popup
sv: Meddelandefönster

en: RSIBreak can show a popup before replacing your whole screen with the effect chosen above.
sv: RSIbreak kan visa en meddelanderuta innan hela skärmen ersätts med effekten som väljes ovan.

en: &Use the popup
sv: An&vänd meddelandefönster

en: Shows a countdown popup when it is time to break. The countdown resets on activity.
sv: Visa en meddelandefönster med nedräkning när det är dags att ta en rast. Nedräkningen nollställs vid aktivitet.

en: Popup patience:
sv: Tålamodsmeddelandefönster:

en: Maximum time the patience popup will be shown before the effect kicking in.
sv: Maximal tid som tålamodsmeddelandefönstret ska visas innan effekten kommer igång.

en: The popup can flash when it detects that you are still active.
sv: Meddelandefönstret kan blinka när det märker att du fortfarande är aktiv.

en: &Flash on activity
sv: &Blinka vid aktivitet

en: With this checkbox you can indicate if you want to see the popup flash when there is activity.
sv: Du kan ange om du vill att meddelandefönstret ska blinka när aktivitet inträffar med den här kryssrutan.

en: Choose the effect you want after patience runs out
sv: Välj effekt du vill ha efter tålamodet tar slut

en: Choose the effect you want during breaks
sv: Välj effekt du vill ha under raster

en: Tiny Breaks
sv: Korta raster

en: Short break every:
sv: Kort rast efter:

en: Here you can set how often you want a short break.
sv: Här kan du ställa in hur ofta du vill ta en kort rast.

en: For a duration of:
sv: Under tiden:

en: Here you can set the duration of the short break.
sv: Här kan du ställa in hur lång den korta rasten är.

en: Skip if no activity for:
sv: Hoppa över om ingen aktivitet under:

en: Set the interval you are idle for that is enough to skip the next short break.
sv: Ställ in intervallet du är overksam som är nog för att hoppa över nästa korta rast.

en: Big Breaks
sv: Långa raster

en: Long break every:
sv: Lång rast efter:

en: Here you can set how often you want a long break.
sv: Här kan du ställa in hur ofta du vill ta en lång rast.

en: Here you can set the duration of the long break.
sv: Här kan du ställa in hur lång den långa rasten är.

en: Set the interval you are idle for that is enough to skip the next long break.
sv: Ställ in intervallet du är overksam som är nog för att hoppa över nästa långa rast.

en: Postpone Breaks
sv: Senarelägg raster

en: Here you can set for how much time you want to postpone a break.
sv: Här kan du ställa in hur mycket du vill senarelägga en rast.

en:  minute |  minutes
sv[0]:  minut
sv[1]:  minuter
