rsibreak - en to tr translation catalogue (147 entries)

en: Skip Break
tr: Molayı Atla

en: Postpone Break
tr: Molayı Ertele

en: Lock Screen
tr: Ekranı Kilitle

en: Try to prevent Repetitive Strain Injury by reminding a user to rest.
tr: Bir kullanıcıya dinlenmeyi hatırlatarak Bilgisayar Kullanımına Bağlı Tekrarlayıcı İncinmeyi önlemeye çalışır.

en: (c) 2005-2015, The RSIBreak developers
tr: (c) 2005-2015, RSIBreak geliştiricileri

en: Maintainer
tr: Projeyi Yürüten

en: Former author
tr: Asıl yazar

en: Timer for the short break has now been reset
tr: Kısa mola zamanlayıcısı şimdi sıfırlandı

en: The timers have now been reset
tr: Zamanlayıcılar şimdi sıfırlandı

en: Start of a long break
tr: Uzun bir molanın başlangıcı

en: End of a long break
tr: Uzun bir molanın sonu

en: Start of a short break
tr: Kısa bir molanın başlangıcı

en: End of a short break
tr: Kısa bir molanın sonu

en: Take a break....
tr: Bir mola ver...

[ctx: %1 is a time string like '2 minutes 42 seconds']
en: Take a break for %1
tr: %1 kadar mola verin

en: About &KDE
tr: &KDE Hakkında

en: &About RSIBreak
tr: RSIBreak H&akkında

en: RSIBreak &Handbook
tr: RSIBreak &Elkitabı

en: &Report Bug...
tr: &Hata Bildir...

en: Switch application &language...
tr: Uygulama di&lini değiştir...

en: &Suspend RSIBreak
tr: RSIBreak Uygulamasını A&skıya Al

en: &Usage Statistics
tr: K&ullanım İstatistikleri

en: Configure &Notifications...
tr: Bildirimleri &Yapılandır...

en: &Configure RSIBreak...
tr: &RSIBreak Uygulamasını Yapılandır...

en: &Resume RSIBreak
tr: RSIBreak Uygulamasını Devam &Ettir

en: Usage Statistics
tr: Kullanım İstatistikleri

en: Reset
tr: Sıfırla

en: This will reset all statistics to zero. Is that what you want?
tr: Bu, tüm istatistikleri sıfırlayacaktır. istediğiniz bu mudur?

en: Reset the statistics
tr: İstatistikleri sıfırla

en: Suspended
tr: Askıya Alındı

en: %1 remaining until next short break
tr: Sonraki kısa molaya %1 kaldı

en: %1 remaining until next long break
tr: Sonraki uzun molaya %1 kaldı

en: Skip this break
tr: Bu molayı atla

en: Postpone this break
tr: Bu molayı ertele

en: Lock the session
tr: Oturumu kilitle

en: Please relax for %1
tr: Lütfen %1 saniye için rahatlayın

en: Note: next break is a big break
tr: Not: sonraki mola uzun bir mola

en: Total recorded time
tr: Toplam kaydedilen zaman

en: Total time of activity
tr: Toplam etkinlik zamanı

en: Total time being idle
tr: Toplam boşta bekleme süresi

en: Percentage of activity
tr: Etkinlik yüzdesi

en: Percentage of activity last minute
tr: Son dakikadaki etkinlik yüzdesi

en: Percentage of activity last hour
tr: Son saatteki etkinlik yüzdesi

en: Percentage of activity last 6 hours
tr: Son 6 saatteki etkinlik yüzdesi

en: Maximum idle period
tr: En fazla boşta bekleme süresi

en: Current idle period
tr: Şu anki boşta bekleme süresi

en: Number of skipped short breaks (idle)
tr: Atlanan kısa molaların sayısı (boşta)

en: Number of skipped long breaks (idle)
tr: Atlanan uzun molaların sayısı (boşta)

en: Total number of short breaks
tr: Toplam kısa mola sayısı

en: Number of skipped short breaks (user)
tr: Atlanan kısa molaların sayısı (kullanıcı)

en: Number of postponed short breaks (user)
tr: Ertelenen kısa molaların sayısı (kullanıcı)

en: Last short break
tr: Son kısa mola

en: Total number of long breaks
tr: Toplam uzun mola sayısı

en: Number of skipped long breaks (user)
tr: Atlanan uzun molaların sayısı (kullanıcı)

en: Number of postponed long breaks (user)
tr: Ertelenen uzun molaların sayısı (kullanıcı)

en: Last long break
tr: Son uzun mola

en: Pause score
tr: Bekleme puanı

en: This is the total time RSIBreak has been running.
tr: Bu, RSIBreak uygulamasının şimdiye kadarki toplam çalışma zamanıdır.

en: This is the total amount of time you used the keyboard or mouse.
tr: Klavye ya da fareyi kullandığınız toplam zaman miktarıdır.

en: This is the total amount of time you did not use the keyboard or mouse.
tr: Klavye ya da fareyi kullanmadığınız toplam zaman miktarıdır.

en: This is a percentage of activity, based on the periods of activity vs. the total time RSIBreak has been running. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
tr: RSIBreak uygulamasının çalışmış olduğu toplam zamana göre etkinlik sürelerinin yüzdesidir. Bu renk etkinlik düzeyinizi belirtir. Bu renk tam kırmızıya yakın olduğu zaman çalışma hızınızı düşürmeniz önerilir.

en: This is the longest period of inactivity measured while RSIBreak has been running.
tr: RSIBreak çalıştığı sürece ölçülen en uzun durgunluk süresidir.

en: This is the total number of short breaks
tr: Bu, toplam kısa mola sayısıdır

en: This is the time of the last finished short break. The color of this text gradually turns from green to red, indicating when you can expect the next tiny break.
tr: Bitirilen son kısa molanın bitme zamanıdır. Bu metnin rengi yavaşça yeşilden kırmızıya döner. Bu, sonraki küçük molanın yaklaştığı anlamına gelir.

en: This is the total number of short breaks which you skipped.
tr: Bu, atladığınız toplam kısa mola sayısıdır.

en: This is the total number of short breaks which you postponed.
tr: Bu, ertelediğiniz toplam kısa mola sayısıdır.

en: This is the total number of short breaks which were skipped because you were idle.
tr: Bu, boşta olduğunuz için atlanan toplam kısa mola sayısıdır.

en: This is the total number of long breaks.
tr: Bu, toplam uzun mola sayısıdır.

en: This is the time of the last finished long break.The color of this text gradually turns from green to red,indicating when you can expect the next big break.
tr: Bitirilen son uzun molanın bitme zamanıdır. Bu metnin rengi yavaşça yeşilden kırmızıya döner. Bu, sonraki büyük molanın yaklaştığı anlamına gelir.

en: This is the total number of long breaks which you skipped.
tr: Bu, atladığınız toplam uzun mola sayısıdır.

en: This is the total number of long breaks which you postponed.
tr: Bu, ertelediğiniz toplam uzun mola sayısıdır.

en: This is the total number of long breaks which were skipped because you were idle.
tr: Bu, boşta olduğunuz için atlanan toplam uzun mola sayısıdır.

en: This is an indication of how well you behaved with the breaks. It decreases every time you skip a break.
tr: Molalara ne kadar riayet ettiğinizin bir göstergesidir. Bir molayı her atlayışınızda azalır.

en: This is the current idle time.
tr: Bu, şu anki boşta bekleme zamanıdır.

en: This is a percentage of activity during the last minute. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
tr: Son 1 dakikadaki etkinlik yüzdesidir. Buradaki renk etkinlik düzeyinizi gösterir. Renk tam kırmızıya yaklaştığında çalışma hızınızı düşürmeniz önerilir.

en: This is a percentage of activity during the last hour. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
tr: Son 1 saatteki etkinlik yüzdesidir. Buradaki renk etkinlik düzeyinizi gösterir. Renk tam kırmızıya yaklaştığında çalışma hızınızı düşürmeniz önerilir.

en: This is a percentage of activity during the last 6 hours. The color indicates the level of your activity. When the color is close to full red it is recommended you lower your work pace.
tr: Son 6 saatteki etkinlik yüzdesidir. Buradaki renk etkinlik düzeyinizi gösterir. Renk tam kırmızıya yaklaştığında çalışma hızınızı düşürmeniz önerilir.

en: Time
tr: Zaman

en: Short Breaks
tr: Kısa Molalar

en: Pause
tr: Bekle

en: Long Breaks
tr: Uzun Molalar

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: minutes
tr: dakika

[ctx: Translate this as the longest plural form. This is used to calculate the width of window]
en: seconds
tr: saniye

en: <p>Welcome to RSIBreak</p>
    <p>In your tray you can now see RSIBreak.</p>
tr: <p>RSIBreak Uygulamasına Hoş Geldiniz</p>
    <p>Şimdi RSIBreak simgesini sistem çekmecenizde görebilirsiniz:</p>

en: <p>When you right-click on that you will see a menu, from which you can go to the configuration for example.</p>
    <p>When you want to know when the next break is, hover over the icon.</p>
    <p>Use RSIBreak wisely.</p>
tr: <p>Üzerine sağ tıkladığınızda, oradan örneğin yapılandırmaya gidebileceğiniz, bir menü göreceksiniz.</p>
    <p>Sonraki molanın ne zaman olduğunu bilmek isterseniz, farenizi simgenin üzerine götürün.</p>
    <p>Sağlığınız için RSIBreak kullanın.</p>

en: Welcome
tr: Hoş Geldiniz

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Timings
tr: Zamanlamalar

en: During Breaks
tr: Molalar Sırasında

en: Actions
tr: Eylemler

en: &Automatically start RSIBreak at startup
tr: RSIBreak uygulamasını &açılışta otomatik olarak başlat

en: With this option you can indicate that you want RSIBreak to start on Desktop Environment start.
tr: Bu kutucuğu işaretlerseniz Masaüstü Ortamınız başladığı anda otomatik olarak RSIBreak çalışmaya başlayacaktır.

en: Timer Settings
tr: Zamanlayıcı Ayarları

en: Break at &fixed times
tr: Sabit &zamanlarda mola

en: With this option you indicate that you want to break at fixed intervals
tr: Bu kutucuğu işaretlerseniz sabit aralıklarla mola vermek istediğinizi belirtmiş olursunuz

en: Take activity into account
tr: Etkinliği hesaba kat

en: With this option you indicate that you want to use idle detection. This means that only the time you are active (when you use the keyboard or the mouse) will be counted to calculate when to break next.
tr: Bu kutucuğu işaretlerseniz, boşta bekleme tespitini kullanmak istediğinizi belirtmiş olursunuz. Bu, sonraki mola zamanı belirlenirken yalnızca etkin olduğunuz (klavye ya da fareyi kullandığınız) sürenin hesaba katılacağı anlamına gelir.

en: Simple Gray Effect
tr: Basit Gri Efekti

en: Complete Black Effect
tr: Tam Siyah Efekti

en: Show Plasma Dashboard
tr: Plasma Kontrol Panelini Göster

en: Show Slide Show of Images
tr: Resimlerden Oluşan bir Slayt Gösterisi Göster

en: Show a Passive Popup
tr: Bir Pasif Açılabilir Pencere Göster

en: Skipping Breaks
tr: Molaların Atlanması

en: &Hide skip button
tr: Atla düğmesini g&izle

en: Check this option to disable and hide the skip button. This way you can prevent skipping the break.
tr: Atla düğmesini gizlemek ve etkisizleştirmek için bu seçeneği işaretleyin. Bu yolla mola atlamasını önleyebilirsiniz.

en: &Hide lock button
tr: Kilitle düğmesini g&izle

en: Check this option to disable and hide the lock button. This way you can prevent pressing the wrong button.
tr: Kilitle düğmesini gizlemek ve etkisizleştirmek için bu seçeneği işaretleyin. Bu yolla düğmeye hatalı basılmasını önleyebilirsiniz.

en: &Hide postpone button
tr: Ertele düğmesini g&izle

en: Check this option to disable and hide the postpone break button. This way you can prevent pressing the wrong button.
tr: Ertele düğmesini gizlemek ve etkisizleştirmek için bu seçeneği işaretleyin. Bu yolla düğmeye hatalı basılmasını önleyebilirsiniz.

en: &Disable shortcut (Esc)
tr: &Kısayolu kapat (Esc)

en: Check this option to disable the ESC key skipping the break.
tr: Molayı atlamak için ESC tuşunun kullanılmasını iptal etmek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Plasma Dashboard
tr: Plasma Kontrol Paneli

en: Read Only
tr: Salt Okunur

en: Transparency level
tr: Şeffaflık düzeyi

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Solid
tr: Mat

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Select the folder from which you want to see images. These images are randomly shown during the breaks. It will be searched recursively if you want...
tr: Görmek istediğiniz resimlerin dizinini seçin. Bu resimler rastgele olarak molalar süresince gösterilir. Eğer isterseniz bu yol alt dizinlerle birlikte aranacaktır...

en: &Change...
tr: &Değiştir...

en: Search path recursively
tr: Yolu içe doğru ara

en: Show small images
tr: Küçük resimleri göster

en: Change images every:
tr: Resim değiştirme aralığı:

en: Here you can set how long one image should be shown before it is replaced by the next one.
tr: Bir görüntünün sonraki görüntü ile değiştirilmesinden önce ne kadar süre geçmesi gerektiğini buradan ayarlayabilirsiniz.

en:  second |  seconds
tr[0]:  saniye
tr[1]:  saniye

en: Popup
tr: Açılır pencere

en: RSIBreak can show a popup before replacing your whole screen with the effect chosen above.
tr: RSIBreak, tüm ekranınızı kaplamak yerine sistem tepsisinin yakınında bir açılır pencere gösterebilir.

en: &Use the popup
tr: Açılır pencereyi k&ullan

en: Shows a countdown popup when it is time to break. The countdown resets on activity.
tr: Mola zamanı geldiğinde bir geri sayım penceresi görüntüler. Etkinliğinizle birlikte geri sayım sıfırlanır.

en: Popup patience:
tr: Açılan pencere süresi:

en: Maximum time the patience popup will be shown before the effect kicking in.
tr: Oturumdan atmadan önce gösterilecek penceresnin en fazla bekleme süresi.

en: The popup can flash when it detects that you are still active.
tr: Açılır pencere, hâlâ aktif olduğunuzu tespit ettiği zaman yanıp sönebilir.

en: &Flash on activity
tr: &Etkinlik olursa yanıp sön

en: With this checkbox you can indicate if you want to see the popup flash when there is activity.
tr: Bu kutucuğu işaretleyerek etkinlik durumunda açılır pencerenin yanıp sönmesini istediğinizi belirtebilirsiniz.

en: Choose the effect you want after patience runs out
tr: Molalarda kullanmak istediğiniz efekti seçin

en: Choose the effect you want during breaks
tr: Molalarda kullanmak istediğiniz efekti seçin

en: Tiny Breaks
tr: Kısa Molalar

en: Short break every:
tr: Kısa mola aralığı:

en: Here you can set how often you want a short break.
tr: Burada hangi sıklıkla kısa mola istediğinizi ayarlayabilirsiniz.

en: For a duration of:
tr: Mola süresi:

en: Here you can set the duration of the short break.
tr: Burada, kısa molanın süresini ayarlayabilirsiniz.

en: Big Breaks
tr: Uzun Molalar

en: Long break every:
tr: Uzun mola aralığı:

en: Here you can set how often you want a long break.
tr: Burada hangi sıklıkla uzun mola istediğinizi ayarlayabilirsiniz.

en: Here you can set the duration of the long break.
tr: Burada, uzun molanın süresini ayarlayabilirsiniz.

en: Postpone Breaks
tr: Molaları Ertele

en: Here you can set for how much time you want to postpone a break.
tr: Burada bir molayı ne kadar süre ertelemek istediğinizi ayarlayabilirsiniz.

en:  minute |  minutes
tr[0]:  dakika
tr[1]:  dakika
