ruby-gettext 2.1.0 - en to bs translation catalogue (17 entries)

en: Specific options:
bs: Specifične opcije:

en: Write output to specified file
bs: zapiši izlaz u specifičnu datoteku

en: no input files specified.
bs: nema ulaznih datoteka

en: Usage: %s input.po [-o output.mo]
bs: Korištenje: %s ulaz.po [-o izlaz.mo]

en: Generate binary message catalog from textual translation description.
bs: Generiši binarni katalog poruka iz tekstualnog opisa prevoda

en: write output to specified file
bs: zapiši izlaz u specifičnu datoteku

en: display version information and exit
bs: prikaži informaciju o verziji i završi

en: Display version and exit
bs: prikaži informaciju o verziji i završi

en: file '%s' does not exist.
bs: Datoteka '%s' već postoji.

en: file '%s' has already existed.
bs: Datoteka '%s' već postoji.

en: Merges two Uniforum style .po files together. The definition.po file is an existing PO file with translations. The reference.pot file is the last created PO file with up-to-date source references. The reference.pot is generally created by rxgettext.
bs: Spaja dvije Uniforum style .po datoteke skupa. definition.po datoteka je već postojeća PO datoteka sa prevodima. reference.pot je zadnja napravljena PO datoteka sa najnovijim referencama koda. reference.pot je najčešće napravljen sa rgettext.

en: `%{file}' is not glade-2.0 format.
bs: '%{file}' nije glade-2.0 format.

en: '%{klass}' is ignored.
bs: %{klass} je ignorisan.

en: no input files
bs: nema ulaznih datoteka

en: Usage: %s input.rb [-r parser.rb] [-o output.pot]
bs: Korištenje: %s ulaz.rb [-r parser.rb] [-o izlaz.pot]

en: Extract translatable strings from given input files.
bs: Izvadi niske za prevođenje iz date ulazne datoteke.

en: run in debugging mode
bs: pokreni u modu za nalaženje grešaka
