ruby-gettext 2.1.0 - en to cs translation catalogue (16 entries)

en: Specific options:
cs: Volby:

en: no input files specified.
cs: vstupní soubory nenalezeny

en: Usage: %s input.po [-o output.mo]
cs: Použití: %s input.po [-o output.mo]

en: Generate binary message catalog from textual translation description.
cs: Generovat binání katalog zpráv z textového popisu překladu.

en: write output to specified file
cs: zapsat výstup od určeného souboru

en: display version information and exit
cs: zobrazit informaci o verzi a skončit

en: Display version and exit
cs: zobrazit informaci o verzi a skončit

en: file '%s' does not exist.
cs: Soubor '%s' již existoval.

en: file '%s' has already existed.
cs: Soubor '%s' již existoval.

en: Merges two Uniforum style .po files together. The definition.po file is an existing PO file with translations. The reference.pot file is the last created PO file with up-to-date source references. The reference.pot is generally created by rxgettext.
cs: Sloučí dohromady dva (Uniforum style) .po soubory. Soubor definition.po je existující PO soubor s překlady. Soubor reference.pot je naposledy vytvořený PO soubor s aktuálními zdrojovými referencemi. reference.pot je většinou vytvořen rgettextem.

en: `%{file}' is not glade-2.0 format.
cs: `%{file}' není ve formátu glade-2.0.

en: '%{klass}' is ignored.
cs: '%{klass}' je ignorován.

en: no input files
cs: vstupní soubory nenalezeny

en: Usage: %s input.rb [-r parser.rb] [-o output.pot]
cs: Použití: %s input.rb [-r parser.rb] [-o output.pot]

en: Extract translatable strings from given input files.
cs: Extrahuj přeložitelné texty ze zadaných vstupních souborů.

en: run in debugging mode
cs: běh v debug módu
