ruby-gettext 2.1.0 - en to it translation catalogue (10 entries)

en: Specific options:
it: Opzioni:

en: Usage: %s input.po [-o output.mo]
it: Utilizzo: %s input.po [-o output.mo]

en: Generate binary message catalog from textual translation description.
it: Genera un catalogo binario dei messaggi dalla descrizione testuale della traduzione.

en: write output to specified file
it: scrivi l'output sul file specificato

en: display version information and exit
it: mostra la versione ed esce

en: `%{file}' is not glade-2.0 format.
it: `%{file}' non è nel formato glade-2.0.

en: '%{klass}' is ignored.
it: '%{klass}' ignorata.

en: no input files
it: nessun file specificato in input

en: Usage: %s input.rb [-r parser.rb] [-o output.pot]
it: Utilizzo: %s input.rb [-r parser.rb] [-o output.pot]

en: Extract translatable strings from given input files.
it: Estrae le stringhe traducibili dai file in input.
