gettext 2.3.1 - en to ja translation catalogue (75 entries)

en: ngettext: 3rd parmeter is wrong: value = %{number}
ja: ngettext: 3番目のパラメータが不正です。: value = %{number}

en: ngettext: 3rd parameter should be a number, not nil.
ja: ngettext: 3番目のパラメータがnilです。数値にしてください。

en: Usage: %s [OPTIONS] PO_FILE1 PO_FILE2 ...
ja: 使い方: %s [オプション] POファイル1 POファイル2 ...

en: Concatenates and merges PO files.
ja: 複数のPOファイルの内容を連結し、重複したものはマージします。

en: Specific options:
ja: オプション：

en: Write output to specified file
ja: 出力ファイルを指定します

en: (default: the standard output)
ja: （デフォルト：標準出力）

en: Sort output by msgid
ja: 出力をmsgidでソート

en: Sort output by location
ja: 出力を位置情報でソート

en: It is same as --sort-by-location
ja: --sort-by-locationと同じ

en: Just for GNU gettext's msgcat compatibility
ja: GNU gettextのmsgcatとの互換性のためだけにあります

en: It is same as --sort-by-msgid
ja: --sort-by-msgidと同じ

en: Remove location information
ja: 位置情報を削除

en: Remove translator comment
ja: 翻訳者のコメントを削除

en: Remove extracted comment
ja: 抽出したコメントを削除

en: Remove flag comment
ja: フラグコメントを削除

en: Remove previous comment
ja: 以前のmsgidを示すコメントを削除

en: Remove all comments
ja: すべてのコメントを削除

en: Set output page width
ja: 出力のページ幅を設定

en: Break long message lines, longer than the output page width, into several lines
ja: メッセージ中の出力ページ幅より長い行を複数行に分割

en: Ignore fuzzy entries
ja: fuzzyエントリーを無視

en: Don't report warning messages
ja: 警告メッセージを出力しない

en: Don't output obsolete entries
ja: obsoleteエントリーを出力しない

en: Update PO-Revision-Date header field
ja: PO-Revision-Dateヘッダーの値を更新する

en: Remove FIELD from header
ja: ヘッダーからFIELDを削除

en: Specify this option multiple times to remove multiple header fields
ja: 複数のヘッダーフィールドを削除する場合はこのオプションを複数回指定すること

en: no input files specified.
ja: 入力ファイルが指定されていません。

en: Usage: %s input.po [-o output.mo]
ja: 使い方: %s input.po [-o output.mo]

en: Generate binary message catalog from textual translation description.
ja: poファイルからバイナリのメッセージカタログファイル（moファイル）を生成します。

en: write output to specified file
ja: 出力ファイルを指定します

en: display version information and exit
ja: バージョンを表示します

en: Create a new .po file from initializing .pot file with user's environment and input.
ja: ユーザの環境や入力からpotファイルを初期化してpoファイルを作成します。

en: Use INPUT as a .pot file. If INPUT is not specified, INPUT is a .pot file existing the current directory.
ja: INPUTとして指定された値をpotファイルとして使います。potファイルが指定されていない場合は、現在のカレントディレクトリにあるpotファイルを使用します。

en: Use OUTPUT as a created .po file. If OUTPUT is not specified, OUTPUT depend on LOCALE or the current locale on your environment.
ja: OUTPUTとして指定されたファイルをpoファイルとして扱います。poファイルが指定されていない場合、LOCALEとして指定された値か、ユーザの現在のロケールをもとにpoファイルの名前を決めます。

en: Use LOCALE as target locale. If LOCALE is not specified, LOCALE is the current locale on your environment.
ja: LOCALEとして指定された値をターゲットのロケールとして扱います。ロケールが指定されていない場合は、ユーザの現在のロケールを使用します。

en: Whether set translator information or not
ja: 翻訳者情報を設定するかどうか。

en: Use NAME as translator name
ja: 翻訳者名にNAMEを使用します。

en: Use EMAIL as translator email address
ja: 翻訳者のメールアドレスにEMAILを使用します。

en: Display this help and exit
ja: このヘルプを表示します

en: Display version and exit
ja: バージョンを表示します

en: .pot file does not exist in the current directory.
ja: 現在のカレントディレクトリにpotファイルが存在しません。

en: file '%s' does not exist.
ja: ファイル'%s'は存在しません。

en: Locale '%s' is invalid. Please check if your specified locale is usable.
ja: '%s'というロケールは正しくありません。指定したロケールが使用可能かどうか確認してください。

en: file '%s' has already existed.
ja: ファイル'%s'はすでに存在します。

en: Please enter your full name
ja: あなたのフルネームを入力してください

en: Please enter your email address
ja: あなたのメールアドレスを入力してください

en: Usage: %s [OPTIONS] definition.po reference.pot
ja: 使い方: %s [オプション] definition.po reference.pot

en: Merges two Uniforum style .po files together. The definition.po file is an existing PO file with translations. The reference.pot file is the last created PO file with up-to-date source references. The reference.pot is generally created by rxgettext.
ja: 2つの.poファイルをマージします。definition.poファイルはすでにある翻訳済みのPOファイルです。reference.potは最新のPOファイルです。reference.potは通常rxgettextから新たに生成されたものです。

en: Update definition.po
ja: definition.poを更新

en: Preserve '#: FILENAME:LINE' lines
ja: '#: FILENAME:LINE'行を残す

en: Disable fuzzy matching
ja: 曖昧マッチを無効にする

en: (enable)
ja: （有効）

en: Display version information and exit
ja: バージョン情報を出力して終了します。

en: `%{file}' is not glade-2.0 format.
ja: ファイル'%{file}'はglade-2.0のフォーマットではありません。

en: '%{klass}' is ignored.
ja: '%{klass}'は無視されました。

en: Error parsing %{path}
ja: %{path}をパース中にエラーが発生しました。

en: no input files
ja: 入力ファイルが指定されていません。

en: Usage: %s input.rb [-r parser.rb] [-o output.pot]
ja: 使用法: %s input.rb [-r parser.rb] [-o output.pot]

en: Extract translatable strings from given input files.
ja: 与えられた入力ファイルから翻訳可能な文字列を抜き出します。

en: set package name in output
ja: 出力に含めるパッケージ名を指定します

en: set package version in output
ja: 出力に含めるパッケージのバージョンを指定します

en: set report e-mail address for msgid bugs
ja: msgidのバグを報告するメールアドレスを指定します

en: set copyright holder in output
ja: 出力に含める著作権の保持者を指定します

en: set copyright year in output
ja: 出力に含める著作権の保持者を指定します

en: set encoding for output
ja: 出力ファイルのエンコーディングを設定します

en: Generate sorted output
ja: ソート結果を生成

en: Sort output by file location
ja: 出力を位置情報でソート

en: require the library before executing xgettext
ja: xgettextを実行する前に読み込むライブラリを指定します

en: If TAG is specified, place comment blocks starting with TAG and precedding keyword lines in output file
ja: TAGを指定すると、キーワード行の前にあるコメントブロックのうち、TAGから始まるコメントブロックをTAGも含めて出力する

en: If TAG is not specified, place all comment blocks preceing keyword lines in output file
ja: TAGを指定しないと、キーワード行の前にあるすべてのコメントブロックを出力する

en: (default: %s)
ja: （デフォルト：%s）

en: no TAG
ja: TAGなし

en: run in debugging mode
ja: デバッグモードで実行します

en: display this help and exit
ja: このヘルプを表示します

en: Warning: The empty "" msgid is reserved by gettext. So gettext("") doesn't returns empty string but the header entry in po file.
ja: ""というmsgidはgettextによって予約されています。したがって、gettext("")は作成されるpoファイルのヘッダエントリを返しますが、空の文字列は返しません。
