cgi-sample 1.1.1 - en to it translation catalogue (14 entries)

en: Sample script for CGI/ERB and gettext
it: Script di esempio per CGI/ERB e per il pacchetto Ruby-GetText

en: Set [%s] as the cookie of your WWW Browser.
it: Imposta [%s] come cookie sul tuo browser WWW.

en: Back
it: Indietro

en: an ERB/CGI sample (UTF-8).
it: un esempio di ERB/CGI (UTF-8).

en: an ERB/CGI sample (UTF-8). This sample uses the same container as sample 1 but has a different rhtml file.
it: un esempio di ERB/CGI (UTF-8). Questo esmepio usa lo stesso container dell'esempio 1 ma ha un altro file rhtml.

en: an ERB/CGI sample (Auto-Detect charset).
it: un esempio ERB/CGI (Riconoscimento charset automatico).

en: Ruby-GetText CGI sample scripts
it: Script di esempio per Ruby-GetText CGI

en: Supported Locales:
it: Locale supportati:

en: Auto-Detect a locale from the WWW browser
it: Riconoscimento automatico del locale da un browser WWW

en: Set locale as a "lang" parameter
it: Imposta locale come un parametro "lang"

en: Set "lang" to cookie.
it: Imposta "lang" su cookie

en: Click one of the link below, and then click "Auto-Detect a locale from the WWW browser" samples.
it: Cliccare su uno dei link sottostanti, e poi sugli esempi "Riconoscimento automatico del locale da un browser WWW".

en: Source codes
it: Codici sorgente

en: index.cgi is also a Ruby-GetText sample script using CGI(not ERB).
it: Anche index.cgi Ã¨ un esempio Ruby-GetText usando CGI (non ERB).
