rush 1.9.90 - en to sv translation catalogue (165 entries)

en: Finished parsing %s
sv: Avslutade tolkning av %s

en: Resuming parsing %s from line %d
sv: Återupptog tolkning av %s från rad %d

en: invalid number: %s
sv: ogiltigt tal: %s

en: invalid opcode
sv: ogiltig opkod

en: invalid regexp: %s
sv: ogiltigt reguljärt uttryck: %s

en: unknown regexp flag: %s
sv: okänd flagga för reguljärt uttryck: %s

en: too few arguments
sv: för få argument

en: too many arguments
sv: för många argument

en: no such user: %s
sv: ingen sådan användare: %s

en: no such group: %s
sv: ingen sådan grupp: %s

en: unknown limit: %s
sv: okänd begränsning: %s

en: expected ~ as the second argument, but found %s
sv: förväntade ~ som det andra argumentet, men hittade %s

en: debug level set to %d
sv: felsökningsnivå satt till %d

en: invalid time: %s
sv: ogiltig tid: %s

en: invalid file descriptor
sv: ogiltig fildeskriptor

en: Unknown message reference
sv: Okänd meddelandereferens

en: invalid include file name
sv: ogiltig inkluderingsfilnamn

en: Ignoring non-existing include file %s
sv: Hoppar över icke-existerande inkluderingsfil %s

en: cannot stat file %s: %s
sv: kan inte köra stat på fil %s: %s

en: unknown keyword: %s
sv: okänt nyckelord: %s

en: key field is not a number
sv: nyckelfält är inte ett nummer

en: value field is not a number
sv: värdefält är inte ett nummer

en: %s: not a number
sv: %s: inte ett nummer

en: Parsing %s
sv: Tolkar %s

en: unknown statement: %s
sv: okänd sats: %s

en: missing ]
sv: saknar ]

en: invalid statement: missing value
sv: ogiltig sats: saknar värde

en: failed to parse value: %s
sv: misslyckades med att tolka värde: %s

en: statement cannot be used outside a rule
sv: sats kan inte användas utanför regel

en: Setting limit %d to %lu
sv: Ställer in begränsning %d till %lu

en: error setting limit: %s
sv: fel vid inställning av begränsning: %s

en: Setting priority to %d
sv: Ställer inte prioritet till %d

en: error setting priority: %s
sv: fel vid inställning av prioritet: %s

en: No logins allowed for `%s'
sv: Inga inloggningar tillåtna för ”%s”

en: counting logins for %s
sv: räknar inloggningar för ”%s”

en: acct database is empty
sv: kontodatabas är tom

en: Cannot open database %s: %s
sv: Kan inte öppna databas %s: %s

en: counted %zu/%zu logins for %s
sv: räknade %zu/%zu inloggningar för %s

en: Too many logins (max %zu) for %s
sv: För många inloggningar (max %zu) för %s

en: Setting limits for %s
sv: Ställer in begränsningar för %s

en: You are not permitted to execute this command.
    Contact the systems administrator for further assistance.
sv: Du har inte tillåtelse att exekvera detta kommando.
    Kontakta systemadministratören för vidare assistans.

en: You do not have interactive login access to this machine.
    Contact the systems administrator for further assistance.
sv: Du har inte interaktiv inloggningsåtkomst till denna maskin.
    Kontakta systemadministratören för vidare assistans.

en: Local configuration error occurred.
    Contact the systems administrator for further assistance.
sv: Ett lokalt konfigurationsfel uppstod.
    Kontakta systemadministratören för vidare assistans.

en: A system error occurred while attempting to execute command.
    Contact the systems administrator for further assistance.
sv: Ett systemfel uppstod under exekvering av kommando.
    Kontakta systemadministratören för vidare assistans.

en: failed to write message to stderr: %s
sv: misslyckades med att skriva meddelande till stderr: %s

en: failed to write message to stdout: %s
sv: misslyckades med att skriva meddelande till stdout: %s

en: Debug:
sv: Felsökning:

en: Warning:
sv: Varning:

en: Error:
sv: Fel:

en: Not enough memory
sv: Inte tillräckligt med minne

en: INTERNAL ERROR at %s:%d: unrecognized opcode %d
sv: INTERNT FEL vid %s:%d: okänd opkod %d

en: INTERNAL ERROR at %s:%d: unrecognized node type %d
sv: INTERNT FEL vid %s:%d: okänd nodtyp %d

en: INTERNAL ERROR at %s:%d: invalid envar type %d
sv: INTERNT FEL vid %s:%d: ogiltig miljövariabeltyp %d

en: Final environment:
sv: Slutgiltig miljö:

en: wordsplit(%s) failed: %s
sv: wordsplit(%s) misslyckades: %s

en: no argument at index %d in command: %s
sv: inget argument vid index %d i kommando: %s

en: Transforming command line
sv: Transformerar kommandorad

en: Transforming program name (%s)
sv: Transformerar programnamn (%s)

en: Transforming argv[%d]
sv: Transformerar argv[%d]

en: Transforming variable %s=%s
sv: Transformerar variabel %s=%s

en: environment transformation is not yet implemented
sv: miljötransformering är inte implementerad ännu

en: INTERNAL ERROR at %s:%d: can't modify read-only target
sv: INTERNT FEL vid %s:%d: det går inte att modifiera skrivskyddat mål

en: Transformation map: %s, %s, %s, %u, %u, %s
sv: Transformerar mappning: %s, %s, %s, %u, %u, %s

en: INTERNAL ERROR at %s:%d: invalid node type %d
sv: INTERNT FEL vid %s:%d: ogiltig nodtyp %d

en: Deleting arguments %d-%d
sv: Tar bort argument %d-%d

en: Deleting argv[0] is prohibited
sv: Att ta bort argv[0] är förbjudet

en: INTERNAL ERROR at %s:%d: invalid target type %d
sv: INTERNT FEL vid %s:%d: ogiltig måltyp %d

en: Program name: %s
sv: Programnamn: %s

en: Final arguments:
sv: Sista argument:

en: error writing to database %s: %s
sv: fel vid skrivning till databas %s: %s

en: error writing stop to database file %s: %s
sv: fel vid skrivning av stopp till databasfil %s: %s

en: %s:%d: %s: cannot fork: %s
sv: %s:%d: %s: kan inte köra fork: %s

en: Forked process %lu
sv: Grenad process %lu

en: %s: subprocess exited with code %d
sv: %s: underprocess avslutade med kod %d

en: %s: subprocess terminated on signal %d
sv: %s: underprocess avslutades på grund av signal %d

en: %s: subprocess terminated
sv: %s: underprocess avslutades

en: cannot enforce gid %lu: %s
sv: kan inte genomdriva gid %lu: %s

en: cannot enforce uid %lu: %s
sv: kan inte genomdriva uid %lu: %s

en: seteuid(0) succeeded when it should not
sv: seteuid(0) framgångsrikt när det inte borde vara det

en: Rule %s at %s:%d matched
sv: Regel %s vid %s:%d matchade

en: Error message: %s
sv: Felmeddelande: %s

en: Error sending diagnostic message to descriptor %d: %s
sv: Fel vid sändning av diagnostiskt meddelande till deskriptor %d: %s

en: cannot set limits for %s
sv: kan inte ställa in begränsningar för %s

en: Chroot dir: %s
sv: Chroot-katalog: %s

en: Home dir: %s
sv: Hemkatalog: %s

en: cannot open database %s: %s
sv: kan inte öppna databas %s: %s

en: cannot chroot to %s: %s
sv: kan inte köra chroot till %s: %s

en: invalid uid %lu
sv: ogiltigt uid %lu

en: cannot change to dir %s: %s
sv: kan inte byta katalog till %s: %s

en: Executing %s, %s
sv: Exekverar %s, %s

en: %s:%d: %s: cannot execute %s: %s
sv: %s:%d: %s: kan inte exekvera %s: %s

en: invalid command line
sv: ogiltig kommandorad

en: invalid user name
sv: ogiltig användarnamn

en: user %s, uid %lu
sv: användare %s, uid %lu

en: Command line:
sv: Kommandorad:

en: Environment:
sv: Miljö:

en: Serving interactive shell request for %s by rule %s
sv: Hanterar interaktiv skalbegäran för %s via regel %s

en: Serving request "%s" for %s by rule %s
sv: Hanterar begäran ”%s” för %s via regel %s

en: no matching rule for "%s", user %s
sv: ingen matchande regel för ”%s”, användare %s

en: not enough memory
sv: inte tillräckligt med minne

en: invalid format: %s
sv: ogiltigt format: %s

en: cannot open database file %s
sv: kan inte öppna databasfil %s

en: extra arguments
sv: extra argument

en: %s: TCPMUX did not respond
sv: %s: TCPMUX svarade inte

en: %s: TCPMUX returned %s
sv: %s: TCPMUX returnerade %s

en: Missing 2nd delimiter in position %d of expression %s
sv: Saknar andra avgränsaren vid position %d i uttryck %s

en: Missing trailing delimiter in position %d of expression %s
sv: Saknar avslutande avgränsare vid position %d i uttryck %s

en: Unknown flag in transform expression: %c
sv: Okänd flagga i transformuttryck: %c

en: Invalid transform expression: %s
sv: Ogiltigt transformuttryck: %s

en: Invalid transform replacement: back reference out of range
sv: Ogiltig transformersättning: bakåtreferens utanför intervall

en: NUMBER
sv: NUMMER

en: Set debugging level.
sv: Ställ in felsökningsnivå.

en: Run in test mode.
sv: Kör i testläge.

en: Scanner test.
sv: Avläsningstest.

en: Print grammar and lexical analyzer traces
sv: Skriv ut spår för grammatisk och lexikalisk analysator

en: NAME
sv: NAMN

en: Supply user name in test mode.
sv: Tillför användarnamn i testläge.

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: Execute COMMAND.
sv: Exekvera KOMMANDO.

en: Force interactive shell.
sv: Framtvinga interaktivt skal.

en: KEYWORDS
sv: NYCKELORD

en: Dump final request in test mode.
sv: Dumpa slutgiltig begäran i testläge.

en: CHECK
sv: KONTROLL

en: Add or remove configuration security check.
sv: Lägg till eller ta bort säkerhetskontroll av konfiguration.

en: Show default configuration.
sv: Visa standardkonfiguration.

en: Other options
sv: Andra flaggor

en: Give this help list
sv: Ge denna hjälplista

en: Give a short usage message
sv: Ge ett kort meddelande om användning

en: Print program version
sv: Skriv ut programversion

en: [FILE]
sv: [FIL]

en: Usage:
sv: Användning:

en: OPTION
sv: FLAGGA

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
sv: Obligatoriska eller valfria argument till långa flaggor är också obligatoriska eller valfria för motsvarande korta flaggor.

en: Report bugs to %s.
sv: Rapportera fel till %s.

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senare <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Detta är fri programvara: du kan fritt ändra och återdistribuera den.
    Den kommer UTAN GARANTI, så långt lagen tillåter.

en: the --user option is allowed for the superuser only
sv: --user-flaggan är endast tillåten för superanvändaren

en: No default configuration
sv: Ingen standardkonfiguration

en: STRING
sv: STRÄNG

en: Use STRING instead of the default format.
sv: Använd STRÄNG istället för standardformat.

en: DIR
sv: KAT

en: Look for database files in DIR.
sv: Leta efter databasfiler i KAT.

en: Do not display header line.
sv: Visa inte huvudrad.

en: rushwho - show listing of online Rush users.
sv: rushwho - visa lista över inloggade Rush-användare.

en: Show entries in chronological order.
sv: Visa poster i kronologisk ordning.

en: Show at most NUM records.
sv: Visa som mest NUM poster.

en: rushlast - show listing of last Rush logins.
sv: rushlast - visa lista över senaste Rush-inloggningar.

en: [user [user...]]
sv: [användare [användare…]]

en: invalid number (%s)
sv: ogiltigt tal (%s)

en: cannot stat format file %s
sv: kan inte köra stat på formatfil %s

en: %s is not a regular file
sv: %s är inte en vanlig fil

en: cannot open format file %s
sv: kan inte öppna formatfil %s

en: cannot create directory %s: %s
sv: kan inte skapa katalog %s: %s

en: cannot stat directory %s: %s
sv: kan inte köra stat på katalog %s: %s

en: %s is not a directory
sv: %s är inte en katalog

en: cannot open file %s: %s
sv: kan inte öppna fil %s: %s

en: missing closing quote in string started near `%s'
sv: saknar avslutande citattecken i sträng som började nära ”%s”

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: 
    Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senare <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Detta är fri programvara; du kan fritt ändra och återdistribuera den.
    Den kommer UTAN GARANTI, så långt lagen tillåter.

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
sv: %s: flagga ”%s%s” är tvetydig

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
sv: %s: flagga ”%s%s” är tvetydig; möjligheter:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
sv: %s: okänd flagga ”%s%s”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flagga ”%s%s” tillåter inte ett argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
sv: %s: flagga ”%s%s” kräver ett argument

en: %s: invalid option -- '%c'
sv: %s: okänd flagga -- ”%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sv: %s: flagga kräver ett argument -- ”%c”
