rygel master - en to ja translation catalogue (273 entries)

en: UPnP/DLNA Services
ja: UPnP/DLNA サービス

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mediaserver;mediarenderer;share;audio;video;pictures;
ja: mediaserver;mediarenderer;share;audio;video;pictures;メディアサーバー;dms;メディアレンダラー;dmr;共有;オーディオ;音声;音楽;music;ビデオ;動画;映像;写真;画像;photo;フォト;dlna;upnp;

en: Rygel Preferences
ja: Rygel 設定

en: UPnP/DLNA Preferences
ja: UPnP/DLNA 設定

en: Add a directory to the list of shared directories
ja: 共有ディレクトリの一覧にディレクトリを追加します

en: Add shared directory
ja: 共有ディレクトリを追加

en: Remove a directory from the list of shared directories
ja: 共有ディレクトリの一覧からディレクトリを削除します

en: Remove shared directory
ja: 共有ディレクトリを削除

en: _Share media through DLNA
ja: DLNA でメディアを共有(_S)

en: Add a network interface Rygel should serve files on
ja: Rygel でファイルを共有するネットワークインターフェースを追加します

en: Add network interface
ja: ネットワークインターフェースを追加

en: Remove a network interface Rygel should no longer serve files on
ja: Rygel でファイルを共有するのに今後利用しないネットワークインターフェースを削除します

en: Remove network interface
ja: ネットワークインターフェースを削除

en: Networks:
ja: ネットワーク:

en: Select folders
ja: フォルダーの選択

en: Not implemented
ja: 実装していません

en: Failed to read standard output from %s: %s
ja: %s から標準出力の読み込みに失敗しました: %s

en: Failed to read error output from %s: %s
ja: %s からのエラー出力の読み込みに失敗しました: %s

note: / No test with the specified TestID was found
en: No Such Test
ja: そのようなテストはありません

note: / TestID is valid but refers to the wrong test type
en: Wrong Test Type
ja: 誤ったテストタイプ

note: / TestID is valid but the test Results are not available
en: Invalid Test State “%s”
ja: 無効なテスト状態“%s”

note: / TestID is valid but the test can't be canceled
en: State “%s” Precludes Cancel
ja: 状態“%s”でのキャンセルはできません

en: Invalid argument
ja: 無効な引数

en: Cannot run “Ping” action: Host is empty
ja: “Ping”アクションが実行できません: ホストが空です

en: Cannot run “NSLookup” action: HostName is empty
ja: “NSLookup”アクションが実行できません: ホスト名が空です

en: Cannot run “Traceroute” action: Host is empty
ja: “Traceroute”アクションが実行できません: ホストが空です

en: Display version number
ja: バージョン名を表示

en: Network Interfaces
ja: ネットワークインターフェース

en: Port
ja: ポート

en: Disable transcoding
ja: トランスコーディングを無効化

en: Disallow upload
ja: アップロードを許可しない

en: Disallow deletion
ja: 削除を許可しない

en: Comma-separated list of domain:level pairs. See rygel(1) for details
ja: ドメイン:レベルの組をコンマで区切った一覧。詳細は rygel(1) を参照してください

en: Plugin Path
ja: プラグインパス

en: Engine Path
ja: エンジンパス

en: Disable plugin
ja: プラグインを無効化

en: Set plugin titles
ja: プラグインのタイトルをセット

en: Set plugin options
ja: プラグインのオプションをセット

en: Use configuration file instead of user configuration
ja: ユーザー設定の代わりに設定ファイルを利用する

en: Shut down remote Rygel reference
ja: リモートの Rygel 参照を終了させる

en: Replace currently running instance of Rygel
ja: Rygel の現在実行中のインスタンスを置き換える

en: Shutting down remote Rygel instance
ja: リモートの Rygel インスタンスを終了させています

en: Failed to shut down other Rygel instance: %s
ja: 他の Rygel インスタンスの停止に失敗しました: %s

en: No value available
ja: 値が利用できません

en: Invalid connection reference
ja: 無効な接続の参照

en: Failed to write modified description to %s
ja: %s へ修正した説明の書き込みに失敗しました

en: Failed to get a socket: %s
ja: ソケットの取得に失敗しました: %s

en: Failed to get MAC address for %s: %s
ja: %s の MAC アドレス取得に失敗しました: %s

en: MAC and network type querying not implemented
ja: MAC やネットワークタイプの問い合わせが実装されていません

en: Failed to get log level from configuration: %s
ja: 設定からログレベルの取得に失敗しました: %s

note: translators: "enabled" is part of the config key and must not be translated
en: No value set for “%s/enabled”
ja: “%s/enabled”に設定された値はありません

note: translators: "title" is part of the config key and must not be translated
en: No value set for “%s/title”
ja: “%s/title”に設定された値はありません

en: No value available for “%s/%s”
ja: “%s/%s”で利用可能な値がありません

en: [Plugin] group not found
ja: [Plugin] グループが見つかりませんでした

en: Plugin module %s does not exist
ja: プラグインモジュール %s は存在しません

en: New plugin “%s” available
ja: 新しいプラグイン“%s”が利用可能です

en: A module named %s is already loaded
ja: モジュール名 %s はすでにロード済みです

en: Failed to load module from path “%s”: %s
ja: パス“%s”からモジュールのロードに失敗しました: %s

en: Failed to find entry point function “%s” in “%s”: %s
ja: エントリーポイント関数“%s”が“%s”で発見できませんでした: %s

en: Failed to open plugins folder: “%s”
ja: プラグインフォルダーを開くのに失敗しました: “%s”

en: Error listing contents of folder “%s”: %s
ja: フォルダー“%s”のコンテンツの一覧表示エラー: %s

en: Could not load plugin: %s
ja: プラグインをロードできませんでした: %s

en: Failed to query content type for “%s”
ja: “%s”のコンテンツタイプの問い合わせに失敗しました

note: TRANSLATORS: First %s is the file's path, second is the error message
en: Failed to load user configuration from file “%s”: %s
ja: ファイル“%s”からのユーザー設定のロードに失敗しました: %s

en: No value available for “%s”
ja: “%s”に利用可能な値がありません

en: Value of “%s” out of range
ja: “%s”の値は範囲外です

en: Unsupported type %s
ja: サポートされないタイプ %s

en: Error while opening SQLite database %s: %s
ja: SQLite データベース %s のオープン中にエラー: %s

en: Failed to roll back transaction: %s
ja: トランザクションのロールバックに失敗しました: %s

en: Your GStreamer installation seems to be missing the “playbin3” element. The Rygel GStreamer renderer implementation cannot work without it
ja: お使いの GStreamer に“playbin3”エレメントが無いようです (Rygel GStreamer レンダラーの実装はこのエレメントなしでは動作しません)

en: Invalid InstanceID
ja: 無効な InstanceID

en: Play speed not supported
ja: 再生スピードはサポートしていません

en: Transition not available
ja: トランジションは利用できません

en: Seek mode not supported
ja: シークモードをサポートしていません

en: Illegal seek target
ja: 不当なシークターゲット

en: Play mode not supported
ja: プレイモードはサポートしていません

note: FIXME: Return a more sensible error here.
en: Resource not found
ja: リソースが見つかりませんでした

en: Problem parsing playlist: %s
ja: プレイリストのパースに問題があります: %s

note: TRANSLATORS: first %s is a URI, the second an explanaition of the error
en: Failed to access resource at %s: %s
ja: %s でリソースのアクセスに失敗しました: %s

en: Illegal MIME-type
ja: 不当な MIME タイプ

en: Invalid Name
ja: 無効な名前

en: Invalid Channel
ja: 無効なチャネル

en: Action Failed
ja: アクションの失敗

en: Invalid UI filter: %s
ja: 無効な UI フィルター: %s

en: Invalid Arguments
ja: 誤った引数

en: Cannot browse children on item
ja: アイテムの子要素が表示できません

en: Failed to browse “%s”: %s
ja: “%s”のブラウズに失敗しました: %s

en: Not Applicable
ja: 該当がありません

en: No such file transfer
ja: そのようなファイル転送はありません

en: No D-Bus thumbnailer service available
ja: 利用できる D-Bus サムネイラーサービスがありません

en: Invalid Request (only GET and HEAD supported)
ja: 無効なリクエスト (GET と HEAD のみサポートします)

en:  must be 1
ja:  は 1 である必要があります

en: Invalid URI “%s”
ja: 無効な URI “%s”

en: Not found
ja: 見つかりませんでした

en: Pushing data to non-empty item “%s” not allowed
ja: 空でないアイテム“%s”への処理は許可されません

en: No writable URI for %s available
ja: %s の書き込み不可 URI が利用できます

note: translators: Dotfile is the filename with prefix "."
en: Failed to move dotfile %s: %s
ja: ドットファイル %s の移動に失敗しました: %s

en: Requested item “%s” not found
ja: リクエストアイテム“%s”がありません

en: Couldn’t create data source for %s
ja: %s のデータソース生成ができませんでした

en: Failed to get original URI for “%s”: %s
ja: “%s”のオリジナル URL の取得に失敗しました: %s

en: URI “%s” invalid for importing contents to
ja: コンテンツのインポートに URI “%s”は無効です

en: Failed to import file from %s: %s
ja: %s からのファイルインポートに失敗しました: %s

note: Sorry we can't do anything without the ID
en: ContainerID missing
ja: ContainerID がありません

en: Successfully destroyed object “%s”
ja: オブジェクト“%s”の破棄に成功しました

en: Failed to destroy object “%s”: %s
ja: オブジェクト“%s”の破棄に失敗しました: %s

en: No such object
ja: そのようなオブジェクトはありません

en: Removal of object %s not allowed
ja: オブジェクト %s の除去は許可されません

en: Object removal from %s not allowed
ja: %s からオブジェクトの除去は許可されません

note: Sorry we can't do anything without the ID
en: Object ID missing
ja: オブジェクト ID がありません

en: Successfully updated object “%s”
ja: オブジェクト“%s”の更新に成功しました

en: Failed to update object “%s”: %s
ja: オブジェクト“%s”の更新に失敗しました: %s

en: Invalid date format: %s
ja: 無効な日付形式: %s

en: Invalid date: %s
ja: 無効な日付: %s

en: Bad current tag value.
ja: タグの現在の値が不正です。

en: Bad new tag value.
ja: タグの新しい値が不正です。

en: Tried to delete required tag.
ja: 必須タグを削除しようとしました。

en: Tried to change read-only property.
ja: 読み取り専用プロパティを変更しようとしました。

en: Parameter count mismatch.
ja: パラメーターの数が合いません。

en: Unknown error.
ja: 不明なエラー

en: Metadata modification of object %s not allowed
ja: オブジェクト %s のメタ情報の変更は許可されません

en: Metadata modification of object %s being a child of restricted object %s not allowed
ja: オブジェクト %s は制限されているオブジェクト %s の子であるため、そのメタ情報の変更は許可されません

en: Unknown
ja: 不明

en: Failed to add album art for %s: %s
ja: %s のアルバムアート追加に失敗しました: %s

en: Failed to find media art for %s: %s
ja: %s のメディアアート検索に失敗しました: %s

en: Seeking not supported
ja: シークをサポートしていません

en: Speed not supported
ja: 再生スピートをサポートしていません

en: Failed to generate playlist
ja: プレイリストの生成に失敗しました

en: Unknown MediaContainer resource: %s
ja: 不明な MediaContainer リソース: %s

en: No media engine found.
ja: メディアエンジンが見つかりませんでした。

en: MediaEngine.init was not called. Cannot continue.
ja: MediaEngine.init が呼ばれていません。操作を継続できません。

en: Could not determine protocol for URI %s
ja: URI %s のプロトコルを確定できませんでした

en: Could not determine protocol for %s
ja: %s のプロトコルを確定できませんでした

en: Bad URI: %s
ja: 誤った URI: %s

en: Invalid number of arguments
ja: 引数の個数が不正です

note: Sorry we can't do anything without ObjectID
en: ObjectID argument missing
ja: ObjectID 引数がありません

en: Invalid range
ja: 無効な長さ

en: Missing filter
ja: フィルターがありません

en: No such container
ja: そのようなコンテナーはありません

en: upnp:createClass value not supported
ja: upnp:createClass の値をサポートしていません

en: “Elements” argument missing.
ja: “Elements”引数が見つかりません。

en: Comments not allowed in XML
ja: XML 内のコメントは許可されません

note: Sorry we can't do anything without ContainerID
en: Missing ContainerID argument
ja: ContainerID 引数がありません

en: No objects in DIDL-Lite from client: “%s”
ja: クライアントからの DIDL-Lite にオブジェクトがありません: “%s”

en: @id must be set to "" in CreateObject call
ja: CreateObject 呼び出しでは @id には "" がセットされていなければなりません

en: dc:title must not be empty in CreateObject call
ja: CreateObject 呼び出しでは dc:title を空にはできません

en: Flags that must not be set were found in “dlnaManaged”
ja: セットされてはならないフラグが“dlnaManaged”に見つかりました

en: Invalid upnp:class given in CreateObject
ja: CreateObject に不正な upnp:class が与えられました

en: Cannot create restricted item
ja: 制限されたアイテムを作成できません

en: UPnP class “%s” not supported
ja: UPnP クラス“%s”はサポートしていません

en: Object creation in %s not allowed
ja: %s でのオブジェクトの生成は許可されません

en: Failed to create item under “%s”: %s
ja: “%s”配下のアイテムの生成に失敗しました: %s

en: DLNA profile “%s” not supported
ja: DLNA プロファイル“%s”をサポートしていません

en: Cannot create object of class “%s”: Not supported
ja: クラス“%s”のオブジェクトを作成できません: サポートしていません

en: Error from container “%s” on trying to find the newly added child object “%s” in it: %s
ja: コンテナー“%s”中に新しく追加された子オブジェクト“%s”を検索しようとして、このコンテナーからエラーが発生: %s

en: “ContainerID” agument missing.
ja: “ContainerID”引数が見つかりません。

en: “ObjectID” argument missing.
ja: “ObjectID”引数がありません

en: Failed to create object under “%s”: %s
ja: “%s”配下のオブジェクトの生成に失敗しました: %s

en: Invalid search criteria given
ja: 与えられた検索条件が不正です

en: Failed to search in “%s”: %s
ja: “%s”の検索に失敗しました: %s

en: No subtitle available
ja: 利用可能な字幕がありません

en: No thumbnailer available: %s
ja: 利用できるサムネイルがありません: %s

en: Thumbnailing not supported
ja: サムネイルをサポートしていません

note: Thumbnailing failed previously, so there's no current thumbnail and it doesn't make any sense to request one.
en: No thumbnail available
ja: 利用できるサムネイルがありません

en: No thumbnail available. Generation requested.
ja: 利用できるサムネイルがありません。生成が要求されました。

en: No D-Bus thumbnailer available
ja: D-Bus サムネイラーが利用できません

en: Could not create GstElement for URI %s
ja: URI %s の GstElement を作成できませんでした

en: Playspeed not supported
ja: 再生スピードはサポートしていません

note: Unknown/unsupported seek type
en: HTTPSeekRequest type %s unsupported
ja: HTTPSeekRequest タイプ %s はサポートしていません

en: Failed to create pipeline
ja: パイプラインの生成に失敗しました: %s

note: static pads? easy!
en: Failed to link %s to %s
ja: %s から %s へのリンクが失敗しました

en: Failed to link pad %s to %s
ja: パッド %s の %s へのリンクに失敗しました

en: Error from pipeline %s: %s
ja: パイプライン %s からのエラー: %s

en: Warning from pipeline %s: %s
ja: パイプライン %s からの警告: %s

en: Unsupported seek type
ja: サポートされないシークタイプ

en: Failed to seek to offsets %lld:%lld
ja: オフセット %lld:%lld へのシークに失敗しました

en: Failed to seek
ja: シークに失敗しました

en: Invalid URI without prefix: %s
ja: プレフィックスがない無効な URI: %s

en: Failed to create GStreamer data source for %s: %s
ja: %s の GStreamer データソース生成に失敗しました: %s

en: Could not create a transcoder configuration. Your GStreamer installation might be missing a plug-in
ja: トランスコーダ設定を作成できませんでした。お使いの GStreamer にはプラグインが足りない可能性があります

en: Required element %s missing
ja: 要求したエレメント %s がありません

en: GStreamer element “dvdreadsrc” not found. DVD support does not work
ja: GStreamer エレメント“dvdreadsrc”が見つからなかったため DVD サポートは動作しません

en: Only byte-based seek supported
ja: バイトベースのシークのみサポートしています

en: Module “%s” could not connect to D-Bus session bus. Ignoring…
ja: モジュール“%s”は D-Bus セッションバスに接続できませんでした。無視します…

en: External provider %s did not provide mandatory property “%s”
ja: 外部プロバイダー %s は必須プロパティ“%s”を提供しませんでした

en: Albums
ja: アルバム

en: All
ja: すべて

en: Years
ja: 年

en: Artists
ja: アーティスト

en: Shared media
ja: 共有メディア

en: Music
ja: 音楽

en: Videos
ja: ビデオ

en: Pictures
ja: 写真

en: Title %d
ja: タイトル %d

en: Failed to find lsdvd binary in path. DVD extraction will not be available
ja: パスに lsdvd のバイナリが見つからなかったため DVD の抽出は利用できません

en: Invalid command received, ignoring
ja: 無効なコマンドを受信したので無視します

en: Failed to read from pipe: %s
ja: パイプからの読み込みに失敗しました: %s

en: Failed to parse commandline args: %s
ja: コマンドライン引数の解釈に失敗しました: %s

en: “%s” harvested
ja: “%s”取り込みました

en: Error fetching object “%s” from database: %s
ja: データベースからオブジェクト“%s”の取得エラー: %s

en: Failed to query info of a file %s: %s
ja: ファイル %s の情報の問い合わせに失敗しました: %s

en: Could not find object %s or its parent. Database is inconsistent
ja: オブジェクト %s またはその親オブジェクトを見つけることができませんでした。データベースが矛盾しています

en: Error removing object from database: %s
ja: データベースからのオブジェクト削除エラー: %s

en: Failed to harvest file %s: %s
ja: ファイル %s の情報取得に失敗しました: %s

en: Failed to query database: %s
ja: データベースへの問い合わせに失敗しました: %s

en: Failed to enumerate folder “%s”: %s
ja: “%s”フォルダーの一覧作成に失敗しました: %s

en: Failed to get children of container %s: %s
ja: コンテナー %s の子の取得に失敗しました: %s

en: Failed to extract meta-data for file %s
ja: %s のメタデータの抽出に失敗しました

en: Failed to get child count of query container: %s
ja: クエリーコンテナーの子のカウントに失敗しました: %s

en: Cannot upgrade from version %d
ja: バージョン %d からアップグレードできません

en: Database upgrade to v18 failed: %s
ja: データベースの v18 へのアップグレードに失敗しました: %s

en: Failed to add item with ID %s: %s
ja: ID %s でアイテム追加に失敗しました: %s

en: Failed to get update IDs: %s
ja: 更新 ID の取得に失敗しました: %s

en: Failed to get reset token
ja: リセットトークンの取得に失敗しました

en: Failed to remove virtual folders: %s
ja: 仮想フォルダーの削除に失敗しました: %s

en: Cannot create references to containers
ja: コンテナー参照の生成に失敗しました

en: Failed to add %s to ignored files: %s
ja: %s を無視するファイルに追加できませんでした: %s

en: Failed to get whether URI %s is ignored: %s
ja: URI %s を無視するかどうか確認できませんでした: %s

en: Failed to create database schema: %s
ja: データベーススキーマの作成に失敗しました: %s

note: Process exitted properly -> That shouldn't really happen
en: Process check_async failed: %s
ja: プロセスの check_async に失敗しました: %s

en: Process died while handling URI %s
ja: URI %s の処理中にプロセスが終了しました

en: Received invalid string from child: %s
ja: 子から無効な文字列を受け取りました: %s

en: Received ill-formed response string %s from child…
ja: 子から形式的に正しくないレスポンス文字列 %s を受け取りました…

note: No error signalling, this was done in the part that called cancel
en: Read from child failed: %s
ja: 子からの読み取りに失敗しました: %s

en: Failed to send command to child: %s
ja: 子へのコマンド送信に失敗しました: %s

en: Failed to get child count: %s
ja: 子のカウントに失敗しました: %s

en: Can’t create items in %s
ja: %s 中にアイテムを生成できません

en: Can’t add containers in %s
ja: %s 中にコンテナーを追加できません

en: Can’t remove containers in %s
ja: %s 中のコンテナーを削除できません

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Can’t remove items in %s
ja: %s 中のアイテムを削除できません

en: upnp:class not supported in %s
ja: upnp:class は %s ではサポートしていません

en: Failed to load plugin %s: %s
ja: プラグイン %s のロードに失敗しました: %s

en: Will not monitor file changes
ja: ファイル変更の監視は行いません

note: Avoid warning when file is removed in the meantime, e.g. in upload case.
en: Failed to setup up file monitor for %s: %s
ja: %s のファイル監視のセットアップに失敗しました: %s

note: Titles and definitions of some virtual folders, for use with QueryContainer.
en: Year
ja: 年

note: Titles and definitions of virtual folders for Music, for use with QueryContainer.
en: Artist
ja: アーティスト

en: Album
ja: アルバム

en: Genre
ja: ジャンル

en: Files & Folders
ja: ファイルとフォルダー

note: translators: @REALNAME@ is substituted for user's real name and it doesn't need translation.
en: @REALNAME@’s media
ja: @REALNAME@ のメディア

en: Failed to remove entry: %s
ja: エントリーの削除に失敗しました: %s

en: Failed to save object: %s
ja: オブジェクトの保存に失敗しました: %s

en: Failed to add object: %s
ja: オブジェクトの追加に失敗しました: %s

en: Failed to remove object: %s
ja: オブジェクトの削除に失敗しました: %s

en: Failed to remove file %s: %s
ja: ファイル %s の削除に失敗しました: %s

en: Could not find object %d in cache
ja: キャッシュ中にオブジェクト %d を見つけることができませんでした

en: MPRIS interface at %s is read-only. Ignoring.
ja: %s の MPRIS インターフェースは読み込み専用です。無視します。

en: GStreamer Player
ja: GStreamer プレーヤー

en: Could not create GStreamer player
ja: GStreamer プレーヤーの生成ができませんでした

en: Failed to construct URI for folder “%s”: %s
ja: フォルダー“%s”の URI の構成に失敗しました: %s

en: Could not subscribe to Tracker signals: %s
ja: Tracker のシグナルを取得できませんでした: %s

en: Not supported
ja: サポートしていません

en: Error getting all values for “%s”: %s
ja: “%s”のすべての値の取得に失敗しました: %s

en: Failed to start Tracker service: %s. Plugin disabled.
ja: Tracker サービスの開始に失敗しました: %s プラグインは無効です。

en: Error getting item count under category “%s”: %s
ja: カテゴリー“%s”配下のアイテム数取得エラー: %s

en: Titles
ja: タイトル

en: Failed to create a Tracker connection: %s
ja: Tracker 接続の生成に失敗しました: %s

en: Failed to create Tracker connection: %s
ja: Tracker 接続の生成に失敗しました: %s

en: Failed to get Tracker connection: %s
ja: Tracker 接続の取得に失敗しました: %s

en: Failed to query ACL: %s
ja: ACL のクエリに失敗しました: %s

en: Error creating D-Bus proxy for ACL: %s
ja: ACL の D-Bus プロキシ作成エラー: %s

en: No ACL fallback policy found. Using “allow”
ja: ACL フォールバックポリシーが見つからなかったため“allow”を使用します

en: No ACL fallback policy found. Using “deny”
ja: ACL フォールバックポリシーが見つからなかったため“deny”を使用します

en: Another instance of Rygel is already running. Not starting.
ja: Rygel の別のインスタンスが実行中です。起動しません。

en: Rygel v%s starting…
ja: Rygel v%s を起動しています…

en: No plugins found in %d second; giving up… | No plugins found in %d seconds; giving up…
ja[0]:  %d 秒でプラグインが見つかりませんでした; あきらめます…

en: Failed to create root device factory: %s
ja: ルートデバイス・ファクトリーの生成に失敗しました: %s

en: Failed to create RootDevice for %s. Reason: %s
ja: %s のルートデバイスの生成に失敗しました。理由: %s

en: Failed to load user configuration: %s
ja: ユーザー設定のロードに失敗しました: %s

en: Failed to create preferences dialog: %s
ja: 設定ダイアログの生成に失敗しました: %s

en: Failed to save configuration data to file “%s”: %s
ja: ファイル“%s”への設定データ保存に失敗しました: %s

en: Failed to start Rygel service: %s
ja: Rygel サービスの開始に失敗しました: %s

en: Failed to stop Rygel service: %s
ja: Rygel サービスの停止に失敗しました: %s
