rygel master - en to id translation catalogue (298 entries)

en: UPnP/DLNA Services
id: Layanan UPnP/DLNA

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: mediaserver;mediarenderer;share;audio;video;pictures;
id: mediaserver;mediarenderer;berbagi;audio;video;gambar;

en: Rygel Preferences
id: Preferensi Rygel

en: UPnP/DLNA Preferences
id: Preferensi UPnP/DLNA

en: Add a directory to the list of shared directories
id: Tambahkan direktori ke daftar direktori yang dipakai bersama

en: Add shared directory
id: Tambahkan direktori yang dipakai bersama

en: Remove a directory from the list of shared directories
id: Hapus direktori dari daftar direktori yang dipakai bersama

en: Remove shared directory
id: Hapus direktori yang dipakai bersama

en: _Share media through DLNA
id: _Bagi pakai media melalui DLNA

en: Add a network interface Rygel should serve files on
id: Tambahkan suatu antar muka jaringan dimana Rygel mesti memberikan layanan berkas

en: Add network interface
id: Tambah antar muka jaringan

en: Remove a network interface Rygel should no longer serve files on
id: Hapus suatu antar muka jaringan dimana Rygel mesti tak lagi memberikan layanan berkas

en: Remove network interface
id: Hapus antar muka jaringan

en: Networks:
id: Jaringan:

en: Select folders
id: Pilih folder

en: Not implemented
id: Tak diimplementasikan

en: Failed to read standard output from %s: %s
id: Gagal membaca keluaran standar dari %s: %s

en: Failed to read error output from %s: %s
id: Gagal membaca keluaran galat dari %s: %s

note: / No test with the specified TestID was found
en: No Such Test
id: Tidak Ada Tes Seperti Itu

note: / TestID is valid but refers to the wrong test type
en: Wrong Test Type
id: Tipe Tes Salah

note: / TestID is valid but the test Results are not available
en: Invalid Test State “%s”
id: Keadaan Tes “%s” Tidak Valid

note: / TestID is valid but the test can't be canceled
en: State “%s” Precludes Cancel
id: Keadaan “%s” Mencegah Pembatalan

en: Invalid argument
id: Argumen tak valid

en: Cannot run “Ping” action: Host is empty
id: Tak bisa jalankan aksi “Ping”: Host kosong

en: Cannot run “NSLookup” action: HostName is empty
id: Tak bisa jalankan aksi “NSLookup”: Host kosong

en: Cannot run “Traceroute” action: Host is empty
id: Tak bisa jalankan aksi “Traceroute”: Host kosong

en: Display version number
id: Tampilkan nomor versi

en: Network Interfaces
id: Antar Muka Jaringan

en: Disable transcoding
id: Matikan transkoding

en: Disallow upload
id: Larang unggah

en: Disallow deletion
id: Larang penghapusan

en: Comma-separated list of domain:level pairs. See rygel(1) for details
id: Daftar yang dipisah koma dari pasangan domain:level. Lihat rygel(1) untuk rincian

en: Plugin Path
id: Path Pengaya

en: Engine Path
id: Path Mesin

en: Disable plugin
id: Matikan pengaya

en: Set plugin titles
id: Tata judul pengaya

en: Set plugin options
id: Tata opsi pengaya

en: Use configuration file instead of user configuration
id: Memakai berkas konfigurasi bukan konfigurasi pengguna

en: Shut down remote Rygel reference
id: Mematikan acuan Rygel remote

en: No value available
id: Tidak ada nilai

en: Invalid connection reference
id: Referensi koneksi tidak sah

en: Failed to write modified description to %s
id: Gagal menulis deskripsi yang diubah ke %s

en: Failed to get a socket: %s
id: Gagal mendapat sebuah soket: %s

en: Failed to get MAC address for %s: %s
id: Gagal memperoleh alamat MAC untuk %s: %s

en: MAC and network type querying not implemented
id: Pengkuirian tipe jaringan dan MAC tak diimplementasi

en: Failed to get log level from configuration: %s
id: Gagal memperoleh tingkatan log dari konfigurasi: %s

note: translators: "enabled" is part of the config key and must not be translated
en: No value set for “%s/enabled”
id: Nilai untuk “%s/enabled” tidak diset

note: translators: "title" is part of the config key and must not be translated
en: No value set for “%s/title”
id: Nilai untuk “%s/title” tidak diset

en: No value available for “%s/%s”
id: Tidak ada nilai untuk “%s/%s”

en: [Plugin] group not found
id: [Pengaya] grup tak ditemukan

en: Plugin module %s does not exist
id: Modul pengaya %s tak ada

en: New plugin “%s” available
id: Pengaya baru “%s” tersedia

en: A module named %s is already loaded
id: Modul bernama %s telah dimuat

en: Failed to load module from path “%s”: %s
id: Gagal memuat modul dari “%s”: %s

en: Failed to find entry point function “%s” in “%s”: %s
id: Gagal menemukan titik akses fungsi “%s” dalam “%s”: %s

en: Module '%s' conflicts with already loaded module '%s'. Skipping
id: Modul '%s' bentrok dengan modul '%s' yang sudah dimuat. Melewati

en: Failed to open plugins folder: “%s”
id: Gagal membuka folder pengaya: “%s”

en: Error listing contents of folder “%s”: %s
id: Galat memperoleh daftar isi folder “%s”: %s

en: Could not load plugin: %s
id: Tak bisa memuat pengaya: %s

en: Failed to query content type for “%s”
id: Gagal melakukan kuiri jenis isi untuk “%s”

note: TRANSLATORS: First %s is the file's path, second is the error message
en: Failed to load user configuration from file “%s”: %s
id: Gagal memuat konfigurasi pengguna dari berkas “%s”: %s

en: No value available for “%s”
id: Tidak ada nilai untuk “%s”

en: Value of “%s” out of range
id: Nilai “%s” di luar jangkauan

en: Unsupported type %s
id: Tipe %s tak didukung

en: Error while opening SQLite database %s: %s
id: Galat saat membuka basis data SQLite %s: %s

en: Failed to roll back transaction: %s
id: Gagal memutar balik transaksi: %s

en: Your GStreamer installation seems to be missing the “playbin3” element. The Rygel GStreamer renderer implementation cannot work without it
id: Instalasi GStreamer Anda nampaknya kekurangan elemen “playbin3”. Implementasi perender GStreamer Rygel tak dapat bekerja tanpanya

en: Invalid InstanceID
id: InstanceID Tidak Sah

en: Play speed not supported
id: Manipulasi kecepatan putar tidak didukung

en: Transition not available
id: Transisi tidak tersedia

en: Seek mode not supported
id: Mode pelompatan tidak didukung

en: Illegal seek target
id: Target seek ilegal

en: Play mode not supported
id: Mode putar tidak didukung

note: FIXME: Return a more sensible error here.
en: Resource not found
id: Sumber daya tak ditemukan

en: Problem parsing playlist: %s
id: Masalah saat mengurai daftar putar: %s

note: TRANSLATORS: first %s is a URI, the second an explanaition of the error
en: Failed to access resource at %s: %s
id: Gagal mengakses sumber daya di %s: %s

en: Illegal MIME-type
id: Tipe MIME ilegal

en: Invalid Name
id: Nama Tak Valid

en: Invalid Channel
id: Kanal Tak Valid

en: Action Failed
id: Aksi Gagal

en: Unable to parse Icon data — unexpected node: %s
id: Tak bisa mengurai data Ikon — simpul yang tak diharapkan: %s

en: Unable to parse Protocol data — unexpected attribute: %s
id: Tak bisa mengurai data Protokol — atribut tak diharapkan: %s

en: Unable to parse Protocol data — unexpected node: %s
id: Tak bisa mengurai data Protokol — simpul yang tak diharapkan: %s

en: Failed to set UIList for file %s — %s
id: Gagal menata UIList bagi berkas %s — %s

en: Failed to set initial UI list for file %s — %s
id: Gagal menata daftar UI awal untuk berkas %s — %s

en: Failed to monitor the file %s — %s
id: Gagal memantau berkas %s — %s

en: Unable to parse UI list file %s
id: Tak bisa mengurai berkas daftar UI %s

en: Unable to parse device profile data: %s
id: Tidak bisa mengurai data profil perangkat: %s

en: Invalid UI filter: %s
id: Penyaring UI tak valid: %s

en: Unable to parse UI data — unexpected node: %s
id: Tak bisa mengurai data UI — simpul yang tak diharapkan: %s

en: Invalid Arguments
id: Argumen Tidak Sah

en: Cannot browse children on item
id: Tak bisa meramban anak pada objek

en: Failed to browse “%s”: %s
id: Gagal menelusuri “%s”: %s

en: Not Applicable
id: Tak Berlaku

en: No such file transfer
id: Tidak ada transfer berkas

en: No D-Bus thumbnailer service available
id: Tak tersedia layanan pembuat miniatur D-Bus

en: Range end value %lld is smaller than range start value %lld: '%s'
id: Nilai akhir rentang %lld lebih kecil dari nilai awal rentang %lld: '%s'

en: Invalid Request (only GET and HEAD supported)
id: Permintaan Tak Valid (hanya GET dan HEAD yang didukung)

en:  must be 1
id:  mesti 1

en: %s transfer mode not supported for '%s'
id: mode transfer %s tidak didukung untuk '%s'

en: Invalid URI “%s”
id: URI “%s” Tidak Sah

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Pushing data to non-empty item “%s” not allowed
id: Item “%s” tidak kosong, penempatan data tidak diperbolehkan

en: No writable URI for %s available
id: Tidak ada URI yang dapat ditulis untuk %s

note: translators: Dotfile is the filename with prefix "."
en: Failed to move dotfile %s: %s
id: Gagal memindah berkas dot %s: %s

en: Requested item “%s” not found
id: Item “%s” yang dipinta tidak ada

en: Couldn’t create data source for %s
id: Tak bisa membuat sumber data bagi %s

en: Failed to get original URI for “%s”: %s
id: Gagal memperoleh URI asli untuk “%s”: %s

en: URI “%s” invalid for importing contents to
id: URI “%s” tidak sah sebagai tujuan impor

en: Failed to import file from %s: %s
id: Gagal mengimpor berkas dari %s: %s

note: Sorry we can't do anything without the ID
en: ContainerID missing
id: Kurang ContainerID

en: Successfully destroyed object “%s”
id: Berhasil memusnahkan objek “%s”

en: Failed to destroy object “%s”: %s
id: Gagal memusnahkan objek “%s”: %s

en: No such object
id: Tidak ada objek

en: Removal of object %s not allowed
id: Penghapusan objek %s tidak diperbolehkan

en: Object removal from %s not allowed
id: Penghapusan objek dari %s tidak diperbolehkan

note: Sorry we can't do anything without the ID
en: Object ID missing
id: Kurang ID objek

en: Successfully updated object “%s”
id: Sukses memutakhirkan objek “%s”

en: Failed to update object “%s”: %s
id: Gagal memutakhirkan objek “%s”: %s

en: Invalid date format: %s
id: Format tanggal tak valid: %s

en: Invalid date: %s
id: Tanggal tak valid: %s

en: Bad current tag value.
id: Nilai tag kini buruk.

en: Bad new tag value.
id: Nilai tag baru buruk.

en: Tried to delete required tag.
id: Mencoba menghapus tag yang diperlukan.

en: Tried to change read-only property.
id: Mencoba mengubah properti yang hanya-baca.

en: Parameter count mismatch.
id: Cacah parameter tak cocok.

en: Unknown error.
id: Galat tak dikenal.

en: Metadata modification of object %s not allowed
id: Modifikasi metadata dari objek %s tidak diperbolehkan

en: Metadata modification of object %s being a child of restricted object %s not allowed
id: Modifikasi metadata dari objek %s yang merupakan anak dari objek terbatas %s tidak diperbolehkan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Failed to add album art for %s: %s
id: Gagal menambahkan seni album bagi %s: %s

en: Failed to find media art for %s: %s
id: Gagal menemukan seni media untuk %s: %s

en: Seeking not supported
id: Seek tidak didukung

en: Speed not supported
id: Kecepatan tidak didukung

en: Failed to generate playlist
id: Gagal menghasilkan daftar putar

en: Unknown MediaContainer resource: %s
id: Sumber daya MediaContainer yang tak dikenal: %s

en: No media engine found.
id: Tak ditemukan mesin media.

en: MediaEngine.init was not called. Cannot continue.
id: MediaEngine.init tak dipanggil. Tak bisa melanjutkan.

en: Could not determine protocol for URI %s
id: Tak bisa menentukan protokol bagi URI %s

en: Could not determine protocol for %s
id: Tak bisa menentukan protokol bagi %s

en: Bad URI: %s
id: URI jelek: %s

en: Invalid number of arguments
id: Cacah argumen tak valid

note: Sorry we can't do anything without ObjectID
en: ObjectID argument missing
id: Kurang argumen ObjectID

en: Invalid range
id: Jangkauan tak valid

en: Missing filter
id: Penyaring hilang

en: No such container
id: Tidak ada wadah tersebut

en: upnp:createClass value not supported
id: nilai upnp:createClass tidak didukung

en: “Elements” argument missing.
id: Kehilangan argumen "Elements".

en: Comments not allowed in XML
id: Komentar tidak diperbolehkan pada format XML

note: Sorry we can't do anything without ContainerID
en: Missing ContainerID argument
id: Kurang argumen ContainerID

en: No objects in DIDL-Lite from client: “%s”
id: Tidak ada objek dalam DIDL-Lite dari klien: “%s”

en: @id must be set to "" in CreateObject call
id: @id mesti diisi "" dalam panggilan CreateObject

en: dc:title must not be empty in CreateObject call
id: dc:title tak boleh kosong dalam panggilan CreateObject

en: Flags that must not be set were found in “dlnaManaged”
id: Flag yang tak boleh diisi ditemukan dalam “dlnaManaged”

en: Invalid upnp:class given in CreateObject
id: upnp:class yang tak valid diberikan dalam CreateObject

en: Object is missing the @restricted attribute
id: Objek kurang atribut @restricted

en: Cannot create restricted item
id: Tak bisa membuat item terbatas

en: UPnP class “%s” not supported
id: Kelas UPnP “%s” tidak didukung

en: Object creation in %s not allowed
id: Pembuatan objek pada %s tidak diperbolehkan

en: Failed to create item under “%s”: %s
id: Gagal membuat item pada “%s”: %s

en: DLNA profile “%s” not supported
id: Profil DLNA “%s” tidak didukung

en: Cannot create object of class “%s”: Not supported
id: Tak bisa membuat objek dengan kelas “%s”: Tak didukung

en: Error from container “%s” on trying to find the newly added child object “%s” in it: %s
id: Galat dari wadah “%s” pada percobaan mencari objek anak yang baru ditambahkan “%s” di dalamnya: %s

en: “ContainerID” agument missing.
id: Kehilangan argumen “ContainerID”.

en: “ObjectID” argument missing.
id: Kehilangan argumen “ObjectID”.

en: Failed to create object under “%s”: %s
id: Gagal membuat objek di bawah “%s”: %s

en: Invalid search criteria given
id: Kriteria pencarian yang tak valid diberikan

en: Failed to search in “%s”: %s
id: Gagal mencari pada “%s”: %s

en: No subtitle available
id: Subtitel tidak tersedia

en: No thumbnailer available: %s
id: Tidak tersedia pembuat miniatur: %s

en: Thumbnailing not supported
id: Pembuatan gambar mini tidak didukung

note: Thumbnailing failed previously, so there's no current thumbnail and it doesn't make any sense to request one.
en: No thumbnail available
id: Tidak tersedia miniatur

en: No thumbnail available. Generation requested.
id: Tidak tersedia gambar mini. Dimintakan pembuatan.

en: No D-Bus thumbnailer available
id: Tak tersedia D-Bus pembuat miniatur

en: Could not create GstElement for URI %s
id: Tak bisa membuat GstElement bagi URI %s

en: Playspeed not supported
id: Kecepatan putar tidak didukung

note: Unknown/unsupported seek type
en: HTTPSeekRequest type %s unsupported
id: HTTPSeekRequest bertipe %s tak didukung

en: Failed to create pipeline
id: Tak bisa membuat jalur pipa

note: static pads? easy!
en: Failed to link %s to %s
id: Gagal menautkan %s pada %s

en: Failed to link pad %s to %s
id: Gagal menautkan pad %s pada %s

en: Error from pipeline %s: %s
id: Galat dari pipeline %s: %s

en: Warning from pipeline %s: %s
id: Peringatan dari pipeline %s: %s

en: Unsupported seek type
id: Tipe seek tak didukung

en: Failed to seek to offsets %lld:%lld
id: Gagal seek ke ofset %lld:%lld

en: Failed to seek
id: Gagal seek

en: Invalid URI without prefix: %s
id: URI tanpa prefiks tidak sah: %s

en: Can’t process URI %s with protocol %s
id: Tak bisa memroses URI %s dengan protokol %s

en: Failed to create GStreamer data source for %s: %s
id: Gagal membuat sumber data GStreamer bagi %s: %s

en: Could not create a transcoder configuration. Your GStreamer installation might be missing a plug-in
id: Tak bisa membuat suatu konfigurasi transkoder. Instalasi GStreamer Anda mungkin kurang suatu pengaya

en: Required element %s missing
id: Kehilangan elemen %s yang diperlukan

en: GStreamer element “dvdreadsrc” not found. DVD support does not work
id: Elemen GStreamer “dvdreadsrc” tak ditemukan. Dukungan DVD tak bekerja

en: Only byte-based seek supported
id: Hanya seek berbasis byte yang didukung

en: Can only process file-based MediaObjects (MediaFileItems)
id: Hanya bisa memroses MediaObjects berbasis berkas (MediaFileItems)

en: Module “%s” could not connect to D-Bus session bus. Ignoring…
id: Modul “%s” tak bisa menyambung ke bus sesi D-Bus. Mengabaikan…

en: External provider %s did not provide mandatory property “%s”
id: Penyedia eksternal %s tak menyediakan properti "%s" yang wajib

en: Albums
id: Album

en: All
id: Semua

en: Years
id: Tahun

en: Artists
id: Artis

en: Shared media
id: Media bersama

en: Music
id: Musik

en: Videos
id: Video

en: Pictures
id: Gambar

en: Title %d
id: Judul %d

en: Failed to find lsdvd binary in path. DVD extraction will not be available
id: Gagal mencari biner lsdvd dalam path. Ekstraksi DVD tidak akan tersedia

en: Invalid command received, ignoring
id: Menerima perintah yang tak valid, mengabaikan

en: Failed to discover URI %s: %s
id: Gagal menemukan URI %s: %s

en: Failed to read from pipe: %s
id: Gagal membaca dari pipa: %s

en: Failed to send error to parent: %s
id: Gagal mengirim galat ke induk: %s

en: — helper binary for Rygel to extract metadata
id: — biner pembantu bagi Rygel untuk mengekstrak metadata

en: Failed to parse commandline args: %s
id: Gagal mengurai arg baris perintah: %s

en: Failed to create media art extractor: %s
id: Gagal membuat pengekstrak seni media: %s

en: “%s” harvested
id: “%s” dipanen

en: Error fetching object “%s” from database: %s
id: Galat mengambil objek “%s” dari basis data: %s

en: Failed to query info of a file %s: %s
id: Gagal menanyakan info dari suatu berkas %s: %s

en: Could not find object %s or its parent. Database is inconsistent
id: Tak bisa temukan objek %s atau induknya. Basis data tak konsisten

en: Error removing object from database: %s
id: Galat menghapus objek dari basis data: %s

en: Failed to harvest file %s: %s
id: Gagal memanen berkas %s: %s

en: Failed to query database: %s
id: Gagal mengkuiri basis data: %s

en: Failed to enumerate folder “%s”: %s
id: Gagal mengenumerasi folder “%s”: %s

en: Failed to get children of container %s: %s
id: Gagal mendapat anak dari suatu wadah %s: %s

en: Failed to extract meta-data for file %s
id: Gagal mengekstrak meta-data untuk berkas: %s

note: error is only emitted if even the basic information extraction failed; there's not much to do here, just print the information and go to the next file
en: Skipping URI %s; extraction completely failed: %s
id: Melewati URI %s; ekstraksi sepenuhnya gagal: %s

en: Failed to get child count of query container: %s
id: Gagal mendapat cacah anak dari wadah kuiri: %s

en: Failed to force reindex to fix database: %s
id: Gagal memaksa indeks ulang untuk memperbaiki basis data: %s

en: Failed to create indices: %s
id: Gagal membuat indeks: %s

en: Cannot upgrade from version %d
id: Tak bisa meningkatkan dari versi %d

en: Database upgrade to v18 failed: %s
id: Peningkatan basis data ke v18 gagal: %s

en: Failed to add item with ID %s: %s
id: Gagal menambahkan item dengan ID %s: %s

en: Failed to get update IDs: %s
id: Gagal memperoleh ID pemutakhiran: %s

en: Inconsistent database: item %s does not have parent %s
id: Basis data tak konsisten: butir %s tak punya induk %s

en: Failed to get reset token
id: Gagal me-reset token

en: Failed to persist ServiceResetToken: %s
id: Gagal membuat ServiceResetToken bertahan: %s

en: Failed to remove virtual folders: %s
id: Gagal menghapus folder virtual: %s

en: Failed to mark item %s as guarded (%d): %s
id: Gagal menandai butir %s sebagai terjaga (%d): %s

en: Cannot create references to containers
id: Tak bisa membuat acuan ke wadah

en: Failed to add %s to ignored files: %s
id: Gagal menambahkan %s ke berkas yang diabaikan: %s

en: Failed to get whether URI %s is ignored: %s
id: Gagal mendapat apakah URI %s diabaikan: %s

en: Failed to get whether item %s is guarded: %s
id: Gagal mendapati apakah butir %s dijaga: %s

en: The version “%d” of the detected database is newer than our supported version “%d”
id: Versi "%d" dari basis data yang terdeteksi lebih baru daripada versi "%d" yang kami dukung

en: Incompatible schema… cannot proceed
id: Skema tak kompatibel… tak bisa melanjutkan

en: Invalid database, cannot query sqlite_master table: %s
id: Basis data tak valid, tak bisa mengkuiri tabel sqlite_master: %s

en: Failed to create database schema: %s
id: Gagal membuat skema basis data: %s

en: Skipping unsupported sort field: %s
id: Melewati ruas pengurutan yang tak didukung: %s

en: Failed to gracefully stop the process. Using KILL
id: Gagal menghentikan proses secara baik-baik. Memakai KILL

note: Process exitted properly -> That shouldn't really happen
en: Process check_async failed: %s
id: Proses check_async gagal: %s

en: Process died while handling URI %s
id: Proses mati ketika menangani URI %s

en: Setting up extraction subprocess failed: %s
id: Penyiapan subproses ekstraksi gagal: %s

en: Received invalid string from child: %s
id: Menerima kalimat yang tak valid dari anak: %s

en: Received ill-formed response string %s from child…
id: Menerima respon rusak bentuk %s dari anak…

note: No error signalling, this was done in the part that called cancel
en: Read from child failed: %s
id: Membaca dari anak gagal: %s

en: Failed to send command to child: %s
id: Gagal mengirim perintah ke anak: %s

en: Failed to get child count: %s
id: Gagal mendapat cacah anak: %s

en: Can’t create items in %s
id: Tak bisa membuat item dalam %s

en: Can’t add containers in %s
id: Tak bisa menambah wadah dalam %s

en: Can’t remove containers in %s
id: Tak bisa menghapus wadah dalam %s

en: Playlists
id: Daftar putar

en: Can’t remove items in %s
id: Tak bisa menghapus item dalam %s

en: upnp:class not supported in %s
id: upnp:class tidak didukung dalam %s

en: Failed to load plugin %s: %s
id: Gagal memuat pengaya %s: %s

en: Will not monitor file changes
id: Tak akan memantau perubahan berkas

note: Avoid warning when file is removed in the meantime, e.g. in upload case.
en: Failed to setup up file monitor for %s: %s
id: Gagal menyiapkan pemantauan berkas untuk %s: %s

note: Titles and definitions of some virtual folders, for use with QueryContainer.
en: Year
id: Tahun

note: Titles and definitions of virtual folders for Music, for use with QueryContainer.
en: Artist
id: Artis

en: Files & Folders
id: Berkas & Folder

note: translators: @REALNAME@ is substituted for user's real name and it doesn't need translation.
en: @REALNAME@’s media
id: Media @REALNAME@

en: Failed to remove entry: %s
id: Gagal menghapus entri: %s

en: Failed to save object: %s
id: Gagal menyimpan objek: %s

en: Failed to add object: %s
id: Gagal menambah objek: %s

en: Failed to remove object: %s
id: Gagal menghapus objek: %s

en: Failed to remove file %s: %s
id: Gagal membuang berkas %s: %s

en: Could not find object %d in cache
id: Tak bisa temukan objek %d dalam singgahan

en: MPRIS interface at %s is read-only. Ignoring.
id: Antar muka MPRIS pada %s hanya baca. Mengabaikan.

en: GStreamer Player
id: Pemutar GStreamer

en: Could not create GStreamer player
id: Tak dapat membuat pemutar GStreamer

en: Failed to construct URI for folder “%s”: %s
id: Gagal membangun URI untuk folder “%s”: %s

en: Could not subscribe to Tracker signals: %s
id: Tak bisa berlangganan ke sinyal Pelacak: %s

en: Not supported
id: Tidak didukung

en: Error getting all values for “%s”: %s
id: Galat saat memperoleh semua nilai untuk “%s”: %s

en: Failed to start Tracker service: %s. Plugin disabled.
id: Gagal memulai layanan Tracker: %s. Pengaya dinonaktifkan.

en: Error getting item count under category “%s”: %s
id: Galat memperoleh jumlah item untuk kategori “%s”: %s

en: Titles
id: Judul

en: Failed to create a Tracker connection: %s
id: Gagal membuat koneksi Pelacak: %s

en: Failed to create Tracker connection: %s
id: Gagal membuat koneksi Pelacak: %s

en: Failed to get Tracker connection: %s
id: Gagal mendapat koneksi Pelacak: %s

en: Failed to load user configuration: %s
id: Gagal memuat konfigurasi pengguna: %s

en: No plugins found in %d second; giving up… | No plugins found in %d seconds; giving up…
id[0]: Tidak menemukan pengaya dalam %d detik; menyerah…

en: Rygel v%s starting…
id: Rygel v%s dimulai…

en: Failed to create RootDevice for %s. Reason: %s
id: Gagal membuat RootDevice untuk %s. Alasan: %s

en: Failed to create root device factory: %s
id: Gagal membuat faktori root perangkat: %s

en: Failed to query ACL: %s
id: Gagal mengkuiri ACL: %s

en: Error creating D-Bus proxy for ACL: %s
id: Galat saat membuat proksi DBus untuk ACL: %s

en: No ACL fallback policy found. Using “allow”
id: Tak ditemukan kebijakan fallback ACL. Gunakan "allow"

en: No ACL fallback policy found. Using “deny”
id: Tak ditemukan kebijakan fallback ACL. Gunakan "deny"

en: Failed to create preferences dialog: %s
id: Gagal membuat dialog preferensi: %s

en: Failed to save configuration data to file “%s”: %s
id: Gagal menyimpan konfigurasi pada berkas “%s”: %s

en: Failed to start Rygel service: %s
id: Gagal menjalankan layanan Rygel: %s

en: Failed to stop Rygel service: %s
id: Gagal menghentikan layanan Rygel: %s
