sahara-dashboard - en to id translation catalogue (22 entries)

en: Added integration with Designate for hostname resolution.
id: Ditambahkan integrasi dengan Designate untuk resolusi  hostname

en: Bug Fixes
id: Bug Fixes (perbaikan kerusakan)

en: Coinciding with the official stability of Sahara APIv2, operators should feel especially encouraged to set "data-processing" API version to "2" in the `OPENSTACK_API_VERSIONS` dictionary found in Horizon's local_settings.py. As previously stated, some Sahara features are only exposed through APIv2.
id: Bertepatan dengan stabilitas resmi Sahara APIv2, operator harus merasa sangat dianjurkan untuk mengatur versi API  "data-processing" menjadi "2" dalam kamus `OPENSTACK_API_VERSIONS` yang ditemukan di kamus Horizon local_settings.py. Seperti yang dinyatakan sebelumnya, beberapa fitur Sahara hanya diekspos melalui APIv2.

en: Current Series Release Notes
id: Current Series Release Notes (catatan rilis Curent Series)

en: Deprecation Notes
id: Catatan Deprecation

en: Django 1.10 introduced a new var : DATA_UPLOAD_MAX_NUMBER_FIELDS which prevent DOS on data received via GET and POST methods. Default values is set to 2000 instead of upstream default of 1000 to keep the security feature and to not cause issue with the Sahara Dashboard forms.
id: Django 1.10 memperkenalkan sebuah var baru: DATA_UPLOAD_MAX_NUMBER_FIELDS yang mencegah DOS pada data yang diterima melalui metode GET dan POST. Nilai default diatur ke 2000, bukan default hulu 1000 untuk menjaga fitur keamanan dan tidak menimbulkan masalah dengan Dashboard Sahara form.

en: Fixed issue with retrieving details for public clusters.
id: Isu tetap mengenai pengambilan rincian untuk kelompok masyarakat.

en: Increasing DATA_UPLOAD_MAX_NUMBER_FIELDS django configuration to allow creation of CDH node group templates.
id: Meningkatkan konfigurasi django DATA_UPLOAD_MAX_NUMBER_FIELDS untuk memungkinkan pembuatan templat grup node CDH.

en: Mitaka Series Release Notes
id: Mitaka Series Release Notes (Catatan rilis Mitaka Series)

en: New Features
id: New Features (fitur baru)

en: Newton Series Release Notes
id: Newton Series Release Notes (catatan rilis Newton Series

en: Ocata Series Release Notes
id: Catatan rilis seri Ocata

en: Other Notes
id: Other Notes (catatan lain)

en: Pike Series Release Notes
id: Catatan Rilis Seri Pike

en: Queens Series Release Notes
id: Catatan Rilis Seri Queens

en: Sahara Dashboard Release Notes
id: Sahara Dashboard Release Notes (catatan rilis Sahara Dashboard)

en: Start using reno for release notes management.
id: Mulai menggunakan reno untuk manajemen catatan rilis.

en: Stein Series Release Notes
id: Catatan Rilis Seri Stein

en: Support for the new boot from volume options introduced in the Stein release of Sahara is added.
id: Dukungan untuk boot baru dari opsi volume yang diperkenalkan dalam rilis Sahara dari Stein ditambahkan.

en: The 'SAHARA_AUTO_IP_ALLOCATION_ENABLED' config parameter in Sahara was deprecated and replaced by 'SAHARA_FLOATING_IP_DISABLED' which has a less confusing name.
id: Parameter konfigurasi 'SAHARA_AUTO_IP_ALLOCATION_ENABLED' di Sahara sudah tidak berlaku lagi dan diganti dengan 'SAHARA_FLOATING_IP_DISABLED' yang memiliki nama yang tidak membingungkan.

en: The config parameter 'SAHARA_FLOATING_IP_DISABLED' replaces 'SAHARA_AUTO_IP_ALLOCATION_ENABLED'.
id: Parameter konfigurasi 'SAHARA_FLOATING_IP_DISABLED' menggantikan 'SAHARA_AUTO_IP_ALLOCATION_ENABLED'.

en: There is now support for APIv2 in sahara-dashboard. Enable it by setting the "data-processing" API version to "2" in the `OPENSTACK_API_VERSIONS` dictionary found in Horizon's local_settings.py. Some Sahara features are only exposed through APIv2.
id: Sekarang ada dukungan untuk APIv2 di sahara-dashboard. Aktifkan dengan menyetel versi API "data-processing" ke "2" dalam kamus `OPENSTACK_API_VERSIONS` yang ditemukan di local_settings.py Horizon. Beberapa fitur Sahara hanya diekspos melalui APIv2.
