sahara-dashboard VERSION - en to id translation catalogue (506 entries)

en:  or
id:  atau

en: %s processes:
id: %s proses:

en: <b>Important</b>:  The name that you give your job binary will be the name used in your job execution. If your binary requires a particular name or extension (ie: ".jar"), be sure to include it here.
id: <b>Important</b>:  Nama yang Anda berikan pada pekerjaan biner Anda akan menjadi nama yang digunakan dalam pelaksanaan pekerjaan Anda. Jika biner Anda memerlukan nama atau ekstensi tertentu (misalnya: ".jar"), pastikan untuk menyertakannya di sini.

en: Adapt For Oozie
id: Adapt For Oozie (beradaptasi untuk Oozie)

en: Add
id: Add (tambah)

en: Add Node Group
id: Add Node Group (menambah grup simpul)

en: Add libraries to your job template.
id: Tambahkan perpustakaan ke template pekerjaan Anda.

en: Anti-affinity enabled for
id: Anti-afinitas diaktifkan untuk

en: Arguments
id: Arguments (argumen)

en: Attached storage location
id: Lokasi penyimpanan terlampir

en: Auto Security Group
id: Auto Security Group (grup keamanan otomatis)

en: Automatically modify the Hadoop configuration so that job config values are set and so that Oozie will handle exit codes correctly.
id: Memodifikasi secara otomatis konfigurasi Hadoop sehingga nilai config pekerjaan ditetapkan dan agar Oozie akan menangani kode keluar dengan benar.

en: Availability Zone
id: Availability Zone (ketersediaan zona)

en: Base Image
id: Base Image (image dasar)

en: Boot Volume AZ
id: Volume Booting AZ

en: Boot Volume locality
id: Boot Volume lokalitas

en: Boot Volume type
id: Jenis Volume Booting

en: Boot from Volume
id: Boot dari Volume

en: Boot storage location
id: Lokasi penyimpanan boot

en: Boot volume availability Zone
id: Zona ketersediaan volume boot

en: Boot volume availability zone
id: Zona ketersediaan volume boot

en: Boot volume local to instance
id: Boot volume lokal ke instance

en: Boot volume locality
id: Boot lokalitas volume

en: Boot volume type
id: Jenis volume boot

en: Cancel
id: Cancel (pembatalan)

en: Checked?
id: Checked? (diperiksa?)

en: Checking
id: Checking (pengecekan)

en: Choose
id: Choose (pilih)

en: Choose a boot mode
id: Pilih mode boot

en: Choose a main binary
id: Pilih biner utama

en: Choose a shell script
id: Pilih skrip shell

en: Choose a storage location
id: Pilih lokasi penyimpanan

en: Choose additional files
id: Pilih file tambahan

en: Choose an existing Master Node Group Template
id: Pilih Master Node Group Template (template grup simpul master) yang ada.

en: Choose an existing Worker Node Group Template
id: Pilih Worker Node Group Template yang ada

en: Choose an existing file
id: Pilih file yang ada

en: Choose from the list of binaries and click "choose" to add the library to your job template.  This can be repeated for additional libraries.
id: Pilih dari daftar binari dan klik "choose" untuk menambahkan perpustakaan ke template pekerjaan Anda. Hal ini dapat diulang untuk perpustakaan tambahan.

en: Choose job type
id: Pilih tipe pekerjaan

en: Choose libraries
id: Choose libraries (pilih perpustakaan)

en: Choose node group template
id: Pilih node group template

en: Choose or create your main binary.  Additional libraries can be added from the "Libs" tab.
id: Memilih atau membuat binary utama Anda. Perpustakaan tambahan dapat ditambahkan dari tab "Libs".

en: Choose plugin
id: Pilih plugin

en: Choose plugin and version
id: Pilih plugin dan versi

en: Choose plugin type and version
id: Pilih tipe plugin dan versi

en: Choose the Input Data Source (n/a for Java and Shell jobs).
id: Pilih Input Data Source (n/a untuk pekerjaan Java dan Shell).

en: Choose the Output Data Source (n/a for Java and Shell jobs).
id: Pilih Output Data Source (n/a untuk pekerjaan Java dan Shell).

en: Choose the binary which should be used in this Job.
id: Pilih biner yang harus digunakan dalam pekerjaan ini.

en: Choose the cluster to use for the job.
id: Pilih klaster digunakan untuk pekerjaan.

en: Chosen Libraries
id: Chosen Libraries (perpustakaan yang dipilih)

en: Cinder Volume
id: Cinder Volume (volume Cinder)

en: Cinder service is unavailable now
id: Layanan Cinder tidak tersedia sekarang

en: Cinder volumes
id: Cinder Volumes

en: Cluster
id: Cluster (klaster)

en: Cluster Configuration Overview
id: Cluster Configuration Overview (ikhtisar konfigurasi klaster)

en: Cluster Count
id: Cluster Count (hitung klaster)

en: Cluster Events
id: Cluster Events (kegiatan klaster)

en: Cluster Instances
id: Cluster Instances (instance klaster)

en: Cluster Name
id: Cluster Name (nama klaster)

en: Cluster Template
id: Cluster Template (template klaster)

en: Cluster Template Configuration Overview
id: Cluster Template Configuration Overview (ikhtisar kongigurasi template klaster)

en: Cluster Template copy %s created
id: Cluster Template copy %s dibuat

en: Cluster Templates
id: Cluster Templates (template klaster)

en: Cluster can be launched using existing Cluster Templates.
id: Klaster dapat diluncurkan menggunakan Cluster Template yang ada.

en: Cluster configurations are not specified
id: Konfigurasi klaster tidak ditentukan

en: Cluster health checks
id: Pemeriksaan kesehatan klaster)

en: Cluster provision steps
id: Langkah penyediaan klaster

en: Cluster share update failed.
id: Pembaruan share klaster gagal.

en: Cluster template creation failed
id: Pembentukan Cluster Template gagal

en: Cluster template update failed
id: Pembaruan Cluster Template gagal

en: Cluster type chosen
id: Tipe klaster dipilih

en: Clusters
id: Clusters (klaster)

en: Completed Successfully
id: Completed Successfully (berhasil menyelesaikan)

en: Configuration
id: Configuration (konfigurasi)

en: Configuration Details
id: Configuration Details (rincian konfigurasi)

en: Configuration Value
id: Configuration Value (nilai konfigurasi)

en: Configure
id: Configure (konfigurasi)

en: Configure Cluster
id: Configure Cluster (konfigurasi klaster)

en: Configure Cluster Template
id: Configure Cluster Template (konfigurasi klaster template)

en: Configure Node Group Template
id: Mengkonfigurasi template kelompok simpul

en: Configure Template
id: Configure Template (konfigurasi template)

en: Control access to instances of the node group.
id: Mengontrol akses ke contoh dari kelompok simpul.

en: Copy Cluster Template
id: Copy Cluster Template (copy template cluster)

en: Copy Template
id: Copy Template (copy template)

en: Could not create
id: Tidak dapat membuat

en: Could not create data source
id: Tidak dapat membuat sumber data

en: Could not create job template
id: Tidak bisa membuat template pekerjaan

en: Could not launch job
id: Tidak bisa memulai pekerjaan

en: Could not update cluster shares
id: Tidak dapat memperbarui share klaster

en: Could not update data source
id: Tidak dapat memperbarui sumber data

en: Could not update plugin
id: Tidak bisa update plugin

en: Create Cluster Template
id: Create Cluster Template (pembentukan template kluster)

en: Create Data Source
id: Create Data Source (buat sumber data)

en: Create Job Binary
id: Create Job Binary (buat biner pekerjaan)

en: Create Job Template
id: Create Job Template (membuat template pekerjaan)

en: Create Node Group Template
id: Create Node Group Template (Buat template node grup)

en: Create Template
id: Create Template (pembentukan template)

en: Create a Cluster Template
id: Buat Cluster Template (template klaster)

en: Create a Data Source with a specified name.
id: Membuat Sumber Data dengan nama tertentu.

en: Create a Master Node Group Template
id: Membuat Master Node Group Template

en: Create a Worker Node Group Template
id: Buat Worker Node Group Template (template grup simpul pekerja)

en: Create a data source
id: Membuat sumber data

en: Create a job template
id: Membuat template kerja

en: Create a job template with a specified name.
id: Membuat template pekerjaan dengan nama tertentu.

en: Create a script to be uploaded dynamically
id: Membuat skrip untuk upload dinamis

en: Create boot volume in this availability zone.
id: Buat volume boot di zona ketersediaan ini.

en: Create security group for this Node Group.
id: Buat grup keamanan untuk grup node ini

en: Create time
id: Buat waktu

en: Create volumes in this availability zone.
id: Membuat volume di zona ketersediaan ini.

[ctx: Created time]
en: Created
id: Created (Dibuat)

en: Created Node Group Template %s
id: Node Group Template dibuat %s

en: Created time
id: Waktu dibuat

en: Current choice:
id: Pilihan saat ini:

en: Current type:
id: Tipe saat ini:

en: Custom Tag
id: Custom Tag (tag kustom)

en: Data Processing
id: Data Processing (proses data)

en: Data Processing Plugin Details
id: Data Processing Plugin Details (rincian plugin pengolahan data)

en: Data Processing Plugins
id: Data Processing Plugins (plugin pengolahan data)

en: Data Processing internal database
id: Pengolahan Data database internal

en: Data Processing provides different storage location options. You may choose Ephemeral Drive or a Cinder Volume to be attached to instances.
id: Data Processing (proses data) memberikan pilihan lokasi penyimpanan yang berbeda. Anda dapat memilih Ephemeral Drive atau Cinder Volume terpasang ke instance.

en: Data Source
id: Data Source (sumber data)

en: Data Source Type
id: Data Source Type (tipe sumber data)

en: Data Sources
id: Data Sources (sumber data)

en: Data Sources are what your job uses for input and output.  Depending on the type of job you will be running, you may need to define one or more data sources.  You can create multiple data sources by repeating this step.
id: Sumber Data (Data Sources) adalah apa yang digunakan pekerjaan Anda untuk input dan output. Bergantung pada jenis pekerjaan yang akan Anda jalankan, Anda mungkin perlu mendefinisikan satu atau lebih sumber data. Anda dapat membuat beberapa sumber data dengan mengulangi langkah ini.

en: Data source created
id: Sumber data yang dibuat

en: Data source updated
id: Sumber data diperbarui

en: Default Value
id: Default Value (nilai default)

en: Define your Job Template. This is where you choose the type of job that you want to run (Pig, Java Action, Spark, etc) and choose or upload the files necessary to run it.  The inputs and outputs will be defined later.
id: Tentukan Job Template Anda. Di sinilah Anda memilih jenis pekerjaan yang ingin Anda jalankan (Pig, Java Action, Spark, dll) dan pilih atau upload file yang diperlukan untuk menjalankannya. Input dan output akan ditentukan nanti.

en: Description
id: Description (deskripsi)

en: Domain name
id: Nama domain

[ctx: Current status of a Job]
en: Done with Error
id: Done with Error (selesai dengan kesalahan)

en: Download job binary
id: Download pekerjaan biner

en: Drive type
id: Tipe drive

en: Duration
id: Duration (lamanya)

en: Edit Data Source
id: Edit Data Source (mengedit sumber data)

en: Edit Image Tags
id: Mengedit kata kunci image

en: Edit Job Binary
id: Edit Job Binary (mengedit pekerjaan biner)

en: Edit Node Group Template
id: Edit Node Group Template (edit template grup simpul)

en: Edit Tags
id: Edit Tags (mengedit kata kunci)

en: Edit Template
id: Edit Template (edit template)

en: Enable Swift Paths
id: Enable Swift Paths (aktifkan jalur Swift)

en: Enabled Versions
id: Enabled Versions (versi diaktifkan)

[ctx: End time]
en: Ended
id: Ended (diakhiri)

en: Endpoint should be specified without protocol
id: Endpoint harus ditentukan tanpa protokol

en: Enter any custom configuration required for your job's execution.
id: Masukkan konfigurasi kustom yang diperlukan untuk pelaksanaan pekerjaan Anda.

en: Enter the URL for the file
id: Masukkan URL untuk file itu

en: Enter the access key and secret key required to access that file
id: Masukkan access key dan secret key yang diperlukan untuk mengakses file tersebut

en: Enter the endpoint of the S3 service where the file is stored
id: Masukkan endpoint layanan S3 tempat file disimpan

en: Enter the username and password required to access that file
id: Masukkan username dan password yang diperlukan untuk mengakses file itu

en: Ephemeral Drive
id: Ephemeral Drive (drive bersifat sementara)

en: Ephemeral drive
id: Drive bersifat sementara

en: Error Details
id: Error Details (rincian kesalahan)

en: Event time
id: Event time (waktu saat acara)

en: Export Template
id: Template Ekspor

en: Failed
id: Failed (gagal)

[ctx: Current status of a Job]
en: Failed
id: Failed (gagal)

en: Failed to fetch internal binary list
id: Gagal mengambil daftar biner internal

en: Failed to get list of internal binaries.
id: Gagal mendapatkan daftar binari internal.

en: Failed to get list of shares
id: Gagal mendapatkan daftar berbagi

en: Failed to update image.
id: Image gagal memperbarui

en: Filter
id: Filter (penyaring)

en: First, select which type of job that you want to run.  This choice will determine which other steps are required
id: Pertama, pilih jenis pekerjaan yang ingin Anda jalankan. Pilihan ini akan menentukan langkah-langkah lain yang diperlukan

en: Flavor is not specified
id: Flavor tidak ditentukan

en: Floating IP Pool
id: Floating IP Pool (kolam IP mengambang)

en: For Data Processing internal job binaries, you may choose from the following:
id: Untuk Pengolahan Data binari pekerjaan internal, Anda dapat memilih dari berikut ini:

en: For Data Sources in S3 storage, the URL should be specified in the format s3a://bucket/path. Also, each of the access properties may be optional if you have configured that property on your cluster manually.
id: Untuk Sumber Data di penyimpanan S3, URL harus ditentukan dalam format s3a://bucket/path. Juga, setiap properti akses mungkin opsional jika Anda telah mengonfigurasi properti tersebut di kluster Anda secara manual.

en: For Data Sources on a Manila share, choose the share and enter the path relative to the share (example: /outputdir/myinputfile.txt)
id: Untuk Sumber Data pada Manila share, pilih share dan masukkan path relatif ke share (contoh: /outputdir/inputfile.txt)

en: For MapReduce or Java Action jobs, "mains" are not applicable.  You are required to add one or more "libs" for these jobs.
id: Untuk pekerjaan MapReduce atau Java Action, "mains" tidak berlaku. Anda diminta untuk menambahkan satu atau lebih "libs" untuk pekerjaan ini.

en: For Object Store job binaries, you must:
id: Untuk binari pekerjaan Obyek Store, Anda harus:

en: For S3 job binaries, you must:
id: Untuk binari kerja S3, Anda harus:

en: For Shell Action jobs, any required files beyond the main script may be added as "libraries".
id: Untuk pekerjaan Shell Action, setiap file yang dibutuhkan di luar script utama dapat ditambahkan sebagai "libraries".

en: For Storm, Storm Pyleus, Spark and Shell jobs, only a main is required,"libs" are optional.
id: Untuk pekerjaan Storm, Storm Pyleus, Spark dan Shell, hanya main diperlukan, "libs" adalah opsional.

en: General Info
id: General Info (info umum)

en: Guided Cluster Creation
id: Guided Cluster Creation (pembuatan klaster dipandu)

en: Guided Job Execution
id: Guided Job Execution (dipandu eksekusi kerja)

en: HDFS placement
id: Penempatan HDFS

en: Health
id: Health (kesehatan)

en: Hide full configuration
id: Sembunyikan konfigurasi penuh

en: If checked, bucket will be in path instead of host
id: Jika dicentang, bucket akan berada di path dari pada  host

en: If selected, %s will be protected from modifications until this will be unselected
id: Jika dipilih, %s akan dilindungi dari modifikasi sampai ini akan tidak dipilih

en: If selected, %s will be shared across the tenants
id: Jika dipilih, %s akan dibagi untuk penyewa (tenant)

en: If selected, instances of a cluster will be automatically configured during creation. Otherwise you should manually specify configuration values
id: Jika terpilih, instance cluster akan dikonfigurasi secara otomatis selama pembuatan. Jika tidak, Anda harus secara manual menentukan nilai konfigurasi

en: If selected, instances of a node group will be automatically configured during cluster creation. Otherwise you should manually specify configuration values.
id: Jika terpilih, instance dari kelompok node akan secara otomatis dikonfigurasi selama pembuatan cluster. Jika tidak, Anda harus secara manual menentukan nilai konfigurasi.

en: Image
id: Image (gambar)

en: Image Registry
id: Image Registry (pendaftaran image)

en: Image Registry is used to provide additional information about images for Data Processing.
id: Image Registry digunakan untuk memberikan informasi tambahan tentang image untuk pengolahan data (Data Processing).

en: Image Registry tool:
id: Alat Image Registry (registri image):

en: Import Cluster Template
id: Impor Cluster Template

en: In progress
id: Sedang berlangsung

en: Input
id: Input (masukan)

en: Input Data Source
id: Pemasukan sumber data

en: Input correct User Name for image. For Ubuntu images input 'ubuntu', 'fedora' for Fedora images, 'cloud-user' for CentOS 6.x images and 'centos' for CentOS 7.x images.
id: Masukkan Nama Pengguna yang benar untuk image. Untuk image Ubuntu masukan 'ubuntu', 'fedora' untuk image Fedora, 'cloud-user' untuk image CentOS 6.x dan 'centos' untuk image CentOS 7.x.

en: Instance and attached volumes will be created on the same physical host
id: Instance dan volume yang melekat akan dibuat pada host fisik yang sama

en: Instances
id: Instances (instance)

en: Instances Count
id: Instances Count (hitung instance)

en: Interface Arguments
id: Interface Arguments (argumen antarmuka)

en: Internal Binary
id: Internal Binary (biner internal)

en: Internal IP
id: Internal IP (IP internal)

en: Internal binary
id: Biner internal

en: Java Action
id: Java Action (aksi java)

en: Job
id: Job (kerja)

en: Job Binaries
id: Job Binaries (binari pekerjaan)

en: Job Configuration
id: Job Configuration (konfigurasi kerja)

en: Job Execution ID
id: Job Execution ID (ID eksekusi kerja)

en: Job Guide
id: Job Guide (panduan kerja)

en: Job Template
id: Job Template (template kerja)

en: Job Templates
id: Job Templates (template pekerjaan)

en: Job Type
id: Job Type (tipe pekerjaan)

en: Job created
id: Job dibuat

en: Job launched
id: Kerja diluncurkan

en: Job template:
id: Job template (template kerja):

en: Job type chosen
id: Tipe pekerjaan yang dipilih

en: Jobs
id: Jobs (pekerjaan)

en: Keypair
id: Keypair (pasangan kunci)

[ctx: Current status of a Job]
en: Killed
id: Killed (terbunuh)

en: Label
id: Label (label)

en: Label details
id: Label details (rincian label)

en: Last Updated
id: Last Updated (terakhir diperbarui)

en: Launch
id: Launch (meluncur)

en: Launch Cluster
id: Launch Cluster (peluncuran kluster)

en: Launch On Existing Cluster
id: Launch On Existing Cluster (peluncuran cluster yang ada)

en: Launch On New Cluster
id: Launch On New Cluster (peluncuran klaster baru

en: Launch a Cluster
id: Meluncurkan klaster

en: Launch instances in these security groups.
id: Luncurkan instance dalam kelompok keamanan ini.

en: Launch instances in these security groups. Auto security group will be determined by the value present in the imported template.
id: Luncurkan instance di grup keamanan ini. Grup keamanan otomatis akan ditentukan oleh nilai yang ada dalam template yang diimpor.

en: Launch instances in this availability zone.
id: Luncurkan instance di zona ketersediaan ini.

en: Launch job
id: Peluncuran pekerjaan

en: Launch the given job template on a cluster.
id: Meluncurkan template kerja yang diberikan pada sebuah klaster.

en: Launch your job.  When launching, you may need to choose your input and output data sources.  This is where you would also add any special configuration values, parameters, or arguments that you need to pass along to your job.
id: Luncurkan pekerjaanmu. Saat diluncurkan, Anda mungkin perlu memilih sumber data masukan dan keluaran Anda. Di sinilah Anda juga akan menambahkan nilai konfigurasi, parameter, atau argumen khusus yang perlu Anda sampaikan ke pekerjaan Anda.

en: Launched Cluster %s
id: Launched Cluster %s (klaster diluncurkan)

en: Location
id: Location (lokasi)

en: Main Class
id: Main Class (kelas utama)

en: Mains
id: Mains (induk)

en: Management IP
id: Management IP (IP managemen)

en: Manila share
id: Berbagi Manila

en: Mapper
id: Mapper (pemetaan)

en: Mapping Type
id: Mapping Type (tipe pemetaan)

en: Master Node Group Template:
id: Master Node Group Template (template grup simpul master):

en: Modify the configuration so that swift URLs can be dereferenced through HDFS at runtime.
id: Mengubah konfigurasi sehingga URL cepat dapat dereferenced melalui HDFS saat runtime.

en: Name
id: Name (nama)

en: Name must be provided either here or in the template. If provided in both places, this one will be used.
id: Nama harus disediakan di sini atau di template. Jika disediakan di kedua tempat itu, yang satu ini akan digunakan.

en: Name: %(node_group_name)s
id: Name (nama): %(node_group_name)s

en: Named Parameter
id: Named Parameter (parameter bernama)

en: Neutron Management Network
id: Neutron Management Network (jaringan managemen neutron)

en: Never
id: Never (tak pernah)

en: Next, you need to define the different types of machines in your cluster.  This is done by defining a Node Group Template for each type of machine.  A very common case is where you need to have one or more machines running a "master" set of processes while another set of machines need to be running the "worker" processes.  Here, you will define the Node Group Template for your "master" node(s).
id: Selanjutnya, Anda perlu menentukan berbagai jenis mesin di cluster Anda. Hal ini dilakukan dengan mendefinisikan Node Group Template untuk setiap jenis mesin. Kasus yang sangat umum adalah di mana Anda perlu memiliki satu atau beberapa mesin yang menjalankan serangkaian proses "master" sementara satu set mesin lainnya harus menjalankan proses "worker". Di sini, Anda akan menentukan Node Group Template untuk node "master" Anda.

en: No Cluster Template Created
id: Tidak ada Cluster Template Created (template klaster yang dibuat)

en: No Images Available
id: No Images Available (tidak ada image tersedia)

en: No Master Node Group Template Created
id: Tidak ada Master Node Group Template Created (template grup simpul master  yang dibuat)

en: No Templates Available
id: No Templates Available (tidak tersedia template)

en: No Worker Node Group Template Created
id: Tidak ada Worker Node Group Template yang dibuat

en: No availability zone specified
id: Tidak ada zona ketersediaan ditentukan

en: No clusters available
id: Tidak ada klaster yang tersedia

en: No configurations
id: Tidak ada konfigurasi

en: No description
id: Tidak ada deskripsi

en: No domain is specified
id: Tidak ada domain yang ditentukan

en: No enabled versions
id: Tidak ada versi diaktifkan

en: No image specified
id: Tidak ada image yang ditentukan

en: No images available.
id: Tidak ada image yang tersedia.

en: No info available
id: Tidak ada info yang tersedia

en: No job template created
id: Tidak ada template kerja yang dibuat

en: No keypair
id: Tidak ada pasangan kunci

en: No plugin chosen
id: Tidak ada plugin yang dipilih

en: No type chosen
id: Tidak ada tipe yang dipilih

en: No volume type
id: Tidak ada tipe volume

en: Node Group
id: Node Group (grup simpul)

en: Node Group Template
id: Node Group Template (template grup simpul)

en: Node Group Template %s updated
id: Node Group Template %s diperbaharui

en: Node Group Template copy %s created
id: copy template node grup %s dibentuk

en: Node Group Templates
id: Node Group Templates (template kelompok simpul)

en: Node Group: %(node_group_name)s
id: Node Group (grup simpul): %(node_group_name)s

en: Node Groups
id: Node Groups  (grup node)

en: Node Groups Configuration Overview
id: Node Groups Configuration Overview (Ikhtisar konfigurasi grup simple)

en: Node Processes
id: Node Processes (proses simpul)

en: Node group cluster
id: Node group cluster (klaster grup simpul)

en: Node group configurations are not specified
id: Konfigurasi kelompok simpul tidak ditentukan

en: Node processes are not specified
id: Proses simpul (Node) tidak ditentukan

en: Nodes Count
id: Nodes Count (hitung simpul)

en: None
id: None (tak satupun)

en: Not available
id: Not available (tidak tersedia)

en: Now you need to set the layout of your cluster.  By creating a Cluster Template, you will be choosing the number of instances of each Node Group Template that will appear in your cluster.  Additionally, you will have a chance to set any cluster-specific configuration items in the additional tabs on the create Cluster Template form.
id: Sekarang Anda perlu mengatur tata letak cluster Anda. Dengan membuat Cluster Template, Anda akan memilih jumlah instance dari masing-masing Node Group Template yang akan muncul di cluster Anda. Selain itu, Anda akan memiliki kesempatan untuk menetapkan item konfigurasi cluster-specific di tab tambahan pada create Cluster Template form.

en: Number
id: Number (angka)

en: Number of Nodes
id: Number of Nodes (jumlah simpul)

en: Number of clusters to launch.
id: Jumlah klaster untuk memulai.

en: Oozie Job ID
id: Oozie Job ID (ID kerja Oozie)

en: OpenStack Flavor
id: OpenStack Flavor (flavor openstack)

en: Output
id: Output (keluaran)

en: Output Data Source
id: Pengeluaran sumber data

en: Parameters
id: Parameters (parameter)

en: Path
id: Path (jalan)

en: Path on share
id: Path on share (jalan untuk berbagi)

en: Persist cluster after job exit
id: Bertahan klaster setelah keluar pekerjaan

en: Plugin
id: Plugin (plugin)

en: Plugin Name
id: Plugin Name (nama plugin)

en: Plugin and Version Tag
id: Plugin and Version Tag (tag plugin dan versi)

en: Plugin label
id: Label plugin

en: Plugin name
id: Nama plugin

en: Plugin update failed.
id: Perbarui plugin gagal.

en: Plugin version %(version)s label
id: Versi plugin %(version)s label

en: Plugin version %s
id: Versi plugin %s

en: Plugins
id: Plugins (plugin)

en: Positional Argument
id: Positional Argument (argumen posisi)

en: Progress
id: Progress (kemajuan)

en: Project ID
id: Project ID (ID proyek)

en: Protected
id: Protected (terlindung)

en: Proxy Gateway
id: Proxy Gateway (gerbang proxy)

en: Public
id: Public (public)

en: Read only
id: Read only (hanya baca)

en: Read/Write
id: Read/Write (baca/tulis)

en: Reducer
id: Reducer (peredam)

en: Register Image
id: Register Image (mendaftar image)

en: Relaunch On Existing Cluster
id: Relaunch On Existing Cluster (meluncurkan kembali klaster yang ada)

en: Relaunch On New Cluster
id: Relaunch On New Cluster (meluncurkan kembali klaster baru)

en: Remove
id: Remove (hapus)

en: Repeat the Node Group Template creation process, but this time you are creating your "worker" Node Group Template.
id: Ulangi proses pembuatan Node Group Template, tapi kali ini Anda menciptakan "worker" Node Group Template Anda.

en: Required
id: Required (wajib)

en: Reset Cluster Creation Guide
id: Pengaturan ulang Cluster Creation Guide (panduan pembuatan klaster)

en: Reset Cluster Guide
id: Pengaturan ulang Cluster Guide (panduan klaster)

en: Reset Job Execution Guide
id: Mengatur ulang panduan pelaksanaan kerja

en: Return Code
id: Return Code (kode kembalinya)

en: Run HBase EDP Jobs with common HBase library on HDFS
id: Jalankan HBase EDP Jobs dengan perpustakaan HBase umum pada HDFS

en: Sahara will use instances of this node group to access other cluster instances.
id: Sahara akan menggunakan instance kelompok node ini untuk mengakses instance klaster lainnya.

en: Scale
id: Scale (memperbesar)

en: Scale Cluster
id: Scale Cluster (Scale klaster)

en: Scale cluster operation failed
id: Operasi skala klaster gagal

en: Scaled cluster successfully started.
id: Skala klaster berhasil dimulai.

en: Scope
id: Scope (cakupan)

en: Script name
id: Nama skrip

en: Script text
id: Teks skrip

en: Security
id: Security (keamanan)

en: Security Groups
id: Security Groups (grup keamanan)

en: Select
id: Pilih

en: Select Image
id: Select Image (pilih image)

en: Select Node Group Processes
id: Pilih proses grup node (Node Group Processes)

en: Select a Node Group Template to add:
id: Pilih Node Group Template (template grup simpul) untuk menambahkan:

en: Select a Value Type for your next argument:
id: Pilih Value Type untuk argumen berikutnya:

en: Select a plugin and version for a new Cluster template.
id: Pilih plugin dan versi untuk template klaster baru.

en: Select a plugin and version for a new Cluster.
id: Pilih plugin dan versi untuk klaster baru.

en: Select a plugin and version for the new Node Group template.
id: Pilih plugin dan versi untuk template Node Group baru.

en: Select an existing node group template.
id: Pilih template kelompok simpul yang ada.

en: Select plugin and hadoop version
id: Pilih plugin dan versi Hadoop

en: Select plugin and hadoop version for cluster
id: Pilih plugin dan versi Hadoop untuk cluster

en: Select plugin and hadoop version for cluster template
id: Pilih Plugin dan versi Hadoop untuk template klaster

en: Select property name
id: Pilih nama properti

en: Select the domain name for internal and external hostname resolution.
id: Pilih nama domain untuk resolusi nama host internal dan eksternal.

en: Select the manila shares for this cluster
id: Pilih share manila untuk cluster ini

en: Select the manila shares for this node group
id: Pilih share manila untuk kelompok node ini

en: Select the storage type for your job binary.
id: Pilih tipe penyimpanan untuk biner pekerjaan Anda.

en: Select the type of your Data Source.
id: Pilih jenis Sumber Data Anda.

en: Select the type of your job:
id: Pilih tipe pekerjaan Anda:

en: Select type
id: Pilih tipe

en: Select which plugin and version that you want to use to create your cluster.
id: Pilih plugin dan versi yang ingin Anda gunakan untuk membuat cluster Anda.

en: Select which type of job that you want to run. This choice will dictate which steps are required to successfully execute your job.
id: Pilih jenis pekerjaan yang ingin Anda jalankan. Pilihan ini akan menentukan langkah mana yang diperlukan untuk berhasil menjalankan pekerjaan Anda.

en: Selected domain name should already exist in the Designate. You can check it in &quot;DNS&quot; tab on the left menu or by executing &quot;designate domain-list&quot; on the controller node.
id: Nama domain yang dipilih seharusnya sudah ada di dalam Designate. Anda dapat memeriksanya di tab &quot;DNS&quot; di menu sebelah kiri atau dengan menjalankan &quot;designate domain-list&quot; pada node controller.

en: Service Configurations
id: Service Configurations (konfigurasi layanan)

en: Share
id: Share (berbagi)

en: Shell Action
id: Shell Action (aksi shell)

en: Show full configuration
id: Tampilkan konfigurasi penuh

en: Source password
id: Sumber password

en: Source username
id: Sumber username

en: Spark
id: Spark (percikan)

en: Specified User Name will be used by Data Processing to apply configs and manage processes on instances.
id: Specified User Name (nama pengguna yang ditentukan) akan digunakan oleh pengolahan data untuk menerapkan konfigurasi dan mengelola proses pada instance.

[ctx: Start time]
en: Started
id: Started (dimulai)

en: Started at
id: Dimulai di

en: Status description
id: Deskripsi status

en: Step Description
id: Deskripsi langkah

en: Storage type
id: Tipe penyimpanan

en: Storm
id: Storm (badai)

en: String
id: String (string)

en: Substitute data source objects for URLs of the form datasource://name or uuid.
id: Pengganti objek sumber data untuk URL dari sumber data berupa://nama atau uuid.

[ctx: Current status of a Job]
en: Succeeded
id: Succeeded (berhasil)

en: Successfully updated image.
id: Image berhasil diperbarui.

en: Supported Versions
id: Versi didukung

en: Tags
id: Tags (kata kunci)

en: Tags are used for filtering images suitable for each plugin and each Data Processing version. To add required tags, select a plugin and a Data Processing version and click the &quot;Add&quot; button.
id: Tag digunakan untuk menyaring image yang sesuai untuk setiap plugin dan setiap versi Pengolahan Data. Untuk menambahkan tag yang diperlukan, pilih plugin dan versi Pengolahan Data dan klik tombol &quot;Add&quot;

en: Template JSON contained invalid key
id: Template JSON berisi kunci yang tidak valid

en: Template not specified
id: Template tidak ditentukan

en: The Cluster Template object may specify a list of processes in anti-affinity group. That means these processes may not be launched more than once on a single host.
id: Objek Cluster Template dapat menentukan daftar proses dalam kelompok anti-affinity. Itu berarti proses ini mungkin tidak diluncurkan lebih dari sekali pada satu host.

en: The Cluster Template object should specify Node Group Templates that will be used to build a Cluster. You can add Node Groups using Node Group Templates on a &quot;Node Groups&quot; tab.
id: Objek Cluster Template harus menentukan Node Group Templates yang akan digunakan untuk membangun Cluster. Anda dapat menambahkan Node Groups menggunakan Node Group Templates pada tab &quot;Node Groups&quot;

en: The Cluster object should specify OpenStack Image to boot instances for Cluster.
id: Objek klaster harus menentukan OpenStack Image untuk boot instance untuk klaster.

en: The Node Group Template object specifies the processes that will be launched on each instance. Check one or more processes. When processes are selected, you may set <b>node</b> scoped configurations on corresponding tabs.
id: Objek Node Group Template menentukan proses yang akan diluncurkan pada setiap instance. Periksa satu atau lebih proses. Saat proses dipilih, Anda dapat menetapkan  konfigurasi scoped <b>node</b> pada tab yang sesuai.

en: The first step is to determine which type of cluster you want to run.  You may have several choices available depending on the configuration of your system. Click on "choose plugin" to bring up the list of data processing plugins.  There you will be able to choose the data processing plugin along with the version number. Choosing this up front will allow the rest of the cluster creation steps to focus only on options that are pertinent to your desired cluster type.
id: Langkah pertama adalah menentukan jenis cluster yang ingin Anda jalankan. Anda mungkin memiliki beberapa pilihan yang tersedia tergantung pada konfigurasi sistem Anda. Klik "choose plugin" untuk memunculkan daftar plugin pengolah data. Di sana Anda akan bisa memilih plugin pengolah data beserta nomor versinya. Memilih ini di depan akan memberikan sisa langkah pembuatan klaster untuk berfokus hanya pada pilihan yang sesuai dengan tipe cluster yang Anda inginkan.

en: The value of shares must be a list of values
id: Nilai share harus daftar nilai

en: This Cluster Template will be created for:
id: Template klaster (Cluster Template) ini akan dibuat untuk:

en: This Cluster will be started with:
id: Klaster ini akan dimulai dengan:

en: This Node Group Template will be created for:
id: Node Group Template (template grup simpul) ini akan dibuat untuk:

en: Type
id: Type (tipe)

en: Unable to create job binary
id: Tidak dapat membuat biner pekerjaan

en: Unable to create job binary: %s
id: Tidak dapat membuat biner pekerjaan: %s

en: Unable to create new cluster for job.
id: Tidak dapat membuat cluster baru untuk pekerjaan.

en: Unable to create the cluster
id: Tidak dapat membuat klaster

en: Unable to fetch Base Image with id: %s.
id: Tidak dapat mengambil image dasar (Base Image) dengan id: %s.

en: Unable to fetch available images.
id: Tidak dapat mengambil image yang tersedia.

en: Unable to fetch base image details
id: Tidak dapat mengambil rincian image dasar

en: Unable to fetch cluster list
id: Tidak dapat mengambil daftar klaster

en: Unable to fetch cluster template list
id: Tidak dapat mengambil daftar template klaster)

en: Unable to fetch cluster template.
id: Tidak dapat mengambil klaster template.

en: Unable to fetch cluster to scale
id: Tidak dapat mengambil klaster untuk skala

en: Unable to fetch cluster to scale.
id: Tidak dapat mengambil cluster untuk skala.

en: Unable to fetch cluster.
id: Tidak dapat mengambil klaster.

en: Unable to fetch clusters.
id: Tidak dapat mengambil klaster.

en: Unable to fetch data source list
id: Tidak dapat mengambil daftar sumber data

en: Unable to fetch data sources.
id: Tidak dapat mengambil sumber data.

en: Unable to fetch flavor for template.
id: Tidak dapat mengambil flavor untuk template.

en: Unable to fetch floating ip pools.
id: Tidak dapat mengambil mengambang kolam ip.

en: Unable to fetch image choices.
id: Tidak dapat mengambil pilihan image.

en: Unable to fetch instance details.
id: Tidak dapat mengambil rincian instance.

en: Unable to fetch job binary list
id: Tidak dapat mengambil daftar biner pekerjaan

en: Unable to fetch job binary: %(exc)s
id: Tidak dapat mengambil biner pekerjaan: %(exc)s

en: Unable to fetch job list
id: Tidak dapat mengambil daftar pekerjaan

en: Unable to fetch job template list
id: Tidak dapat mengambil daftar template pekerjaan

en: Unable to fetch jobs.
id: Tidak dapat mengambil pekerjaan.

en: Unable to fetch keypair choices.
id: Tidak dapat mengambil pilihan utama pasangan.

en: Unable to fetch network details
id: Tidak dapat mengambil rincian jaringan

en: Unable to fetch node group details.
id: Tidak dapat mengambil rincian kelompok simpul.

en: Unable to fetch node group template list
id: Tidak dapat mengambil daftar template kelompok simpul

en: Unable to fetch plugin details.
id: Tidak dapat mengambil rincian plugin.

en: Unable to fetch plugin list
id: Tidak dapat mengambil daftar plugin

en: Unable to fetch plugin object.
id: Tidak dapat mengambil objek plugin.

en: Unable to fetch template object.
id: Tidak dapat mengambil objek template.

en: Unable to fetch template to copy.
id: Tidak dapat mengambil template untuk menyalin.

en: Unable to fetch template to edit.
id: Tidak dapat mengambil template untuk mengedit.

en: Unable to fetch the image details
id: Tidak dapat mengambil detil image

en: Unable to generate process choices.
id: Tidak dapat menghasilkan pilihan proses.

en: Unable to get node group details.
id: Tidak dapat mendapatkan rincian kelompok simpul.

en: Unable to get security group list.
id: Tidak dapat mendapatkan daftar grup keamanan.

en: Unable to launch job.
id: Tidak dapat memulai pekerjaan.

en: Unable to populate anti-affinity processes.
id: Tidak dapat mengisi proses anti-afinitas.

en: Unable to process plugin tags
id: Tidak dapat memproses kata kunci plugin

en: Unable to retrieve Nova availability zones.
id: Tidak dapat mengambil zona ketersediaan Nova.

en: Unable to retrieve data processing plugins.
id: Tidak dapat mengambil plugin pengolahan data.

en: Unable to retrieve details for cluster "%s".
id: Tidak dapat mengambil rincian untuk klaster "%s".

en: Unable to retrieve details for cluster template "%s".
id: Tidak dapat mengambil rincian untuk template klaster "%s".

en: Unable to retrieve details for data source "%s".
id: Tidak dapat mengambil rincian untuk sumber data "%s".

en: Unable to retrieve details for job binary "%s".
id: Tidak dapat mengambil rincian untuk biner pekerjaan "%s".

en: Unable to retrieve details for job template "%s".
id: Tidak dapat mengambil rincian untuk template pekerjaan "%s".

en: Unable to retrieve details for node group template "%s".
id: Tidak dapat mengambil rincian untuk template kelompok simpul "%s".

en: Unable to retrieve image list
id: Tidak dapat mengambil daftar image

en: Unable to retrieve images with filter %s.
id: Tidak dapat mengambil image dengan filter %s.

en: Unable to retrieve job binary "%s".
id: Tidak dapat mengambil biner pekerjaan "%s".

en: Unable to retrieve networks.
id: Tidak dapat mengambil jaringan.

en: Unable to retrieve plugin.
id: Tidak dapat mengambil plugin.

en: Unable to retrieve security group %(group)s.
id: Tidak dapat mengambil grup keamanan %(group)s.

en: Unable to retrieve volumes availability zones.
id: Tidak dapat mengambil zona ketersediaan volume.

en: Unable to set cluster type
id: Tidak dapat menetapkan tipe klaster

en: Unable to set job type
id: Tidak dapat mengatur tipe kerja

en: Unable to set node group template
id: Tidak dapat mengatur template grup simpul

en: Unable to update job binary
id: Tidak dapat memperbarui biner pekerjaan

en: Unable to update job binary: %s
id: Tidak dapat memperbarui biner pekerjaan: %s

en: Unable to update row
id: Tidak dapat memperbarui baris

en: Unable to upload job binary
id: Tidak dapat mengunggah biner pekerjaan

en: Unknown
id: Unknown (tidal diketahui)

en: Unnecessary tags may be removed by clicking a cross near tag's name.
id: Tag yang tidak perlu dapat dihapus dengan mengklik nama tag dekat lintasan.

en: Update Cluster Shares
id: memperbarui share klaster

en: Update Plugin
id: Update Plugin (perbarui plugin)

en: Update Shares
id: Update Shares  (memperbarui share)

en: Update the plugin labels
id: Memperbaharui label plugin

en: Updated
id: Updated (diperbarui)

en: Updated time
id: Waktu diperbarui

en: Upload
id: Upload (pengunggahan)

en: Upload File
id: Upload File (unggah data)

en: Upload Template
id: Upload Template (pengunggahan template)

en: Upload a new file
id: Upload file baru

en: Uptime
id: Uptime (waktu operasional)

en: Use Data Source Substitution for Names and UUIDs
id: Gunakan Pergantian Sumber Data untuk Nama dan UUID

en: Use HBase Common library
id: Gunakan perpustakaan HBase Common

en: Use SSL
id: Gunakan SSL

en: Use anti-affinity groups for processes
id: Gunakan grup anti-afinitas untuk proses

en: Use anti-affinity groups for:
id: Gunakan grup anti-afinitas untuk:

en: Use auto-configuration
id: Gunakan auto-konfigurasi

en: Use bucket in path
id: Gunakan bucket di path

en: Use the same topology name as defined in your .yaml file
id: Menggunakan nama topologi yang sama seperti yang didefinisikan dalam file .yaml Anda

en: User
id: User (pengguna)

en: User Name
id: User Name (nama pengguna)

en: User has to choose a keypair to have access to clusters instances.
id: Pengguna harus memilih sepasang kunci (keypair) untuk memiliki akses ke instance klaster.

en: Username
id: Username (nama pengguna)

en: Value
id: Value (nilai)

en: Value Type
id: Value Type (tipe nilai)

en: Version
id: Version (versi)

en: Version: <b>%(hadoop_version)s</b> of plugin <b>%(plugin_name)s </b> is now deprecated.
id: Versi: <b>%(hadoop_version)s</b> of plugin <b>%(plugin_name)s </b> sekarang tidak berlaku lagi.

en: Volume local to instance
id: Volume lokal untuk instance

en: Volumes Availability Zone
id: Volumes Availability Zone (zona ketersediaan volume)

en: Volumes local to instance
id: Volume lokal untuk instance

en: Volumes per node
id: Volume per node

en: Volumes size
id: Ukuran volume

en: Volumes size (GB)
id: Ukuran volume (GB)

en: Volumes type
id: Tipe volume

en: Warning!
id: Peringatan!

en: Which keypair to use for authentication.
id: Yang sepasang kunci yang digunakan untuk otentikasi.

en: Worker Node Group Template:
id: Worker Node Group Template (template grup simpul pekerja):

en: You are now ready to launch your cluster.  When you click on the link below, you will need to give your cluster a name, choose the Cluster Template to use and choose which image to use to build your instances.  After you click on "Create", your instances will begin to spawn.  Your cluster should be operational in a few minutes.
id: Anda sekarang siap meluncurkan cluster Anda. Saat Anda mengeklik tautan di bawah ini, Anda harus memberi nama pada grup Anda, pilih Cluster Template untuk digunakan dan pilih image mana yang akan digunakan untuk membuat instance Anda. Setelah Anda mengklik "Create", instance Anda akan mulai membiak (spawn). Cluster Anda harusnya beroperasi dalam beberapa menit.

en: You may also add any custom tag.
id: Anda juga dapat menambahkan tag kustom.

en: You may also enter an optional description for your Data Source.
id: Anda juga dapat memasukkan deskripsi opsional untuk Sumber Data Anda.

en: You may also enter an optional description for your job binary.
id: Anda juga dapat memasukkan deskripsi opsional untuk biner pekerjaan Anda.

en: You may also enter an optional description for your job template.
id: Anda juga dapat memasukkan deskripsi opsional untuk template pekerjaan Anda.

en: You may need to enter the username and password for your Data Source.
id: Anda mungkin perlu memasukkan username dan password untuk Sumber Data Anda.

en: You may set <b>cluster</b> scoped configurations on corresponding tabs.
id: Anda dapat mengatur <b>cluster</b> konfigurasi scoped pada tab yang sesuai.

en: You must choose a flavor to determine the size (VCPUs, memory and storage) of all launched VMs.
id: Anda harus memilih flavor untuk menentukan ukuran (VCPU, memori dan penyimpanan) dari semua VM diluncurkan.

en: You need to register an image to launch instances of your cluster. Skip this step if you already have a registered image for your plugin, otherwise click the link below. In the form you will need to choose the image, input the username and add tags for the chosen plugin.
id: Anda perlu mendaftarkan gambar untuk meluncurkan instance cluster Anda. Lewati langkah ini jika Anda sudah memiliki image terdaftar untuk plugin Anda, jika tidak klik link di bawah ini. Dalam form Anda perlu memilih image, masukan username dan tambahkan tag untuk plugin yang dipilih.

en: You've chosen a cluster that is in 'Error' state. Appropriate execution of the job can't be guaranteed.
id: Anda telah memilih klaster yang ada di kondisi 'Error'. Pelaksanaan yang tepat dari pekerjaan ini tidak dapat dijamin.

en: cluster
id: klaster

en: cluster template
id: Template klaster

en: data source
id: Sumber data

en: job
id: pekerjaan

en: job binary
id: biner pekerjaan

en: no processes
id: tidak ada proses

en: node group template
id: Template kelompok simpul
