sahara-dashboard VERSION - en to id translation catalogue (22 entries)

en: (show events)
id: (menampilkan kegiatan)

en: Configuration Value
id: Configuration Value (nilai konfigurasi)

en: Data Source
id: Data Source (sumber data)

en: Default Value
id: Default Value (nilai default)

en: Description
id: Description (deskripsi)

en: Event log is not available.
id: Event log tidak tersedia.

en: For configs and params, type the key name; for args, type the index as an integer, starting from 0.
id: Untuk konfigurasi dan params, ketik nama kunci; untuk args, ketik indeks sebagai integer, mulai dari 0.

en: For data sources, use a data source UUID or a path (as per data source creation.)
id: Untuk sumber data, menggunakan UUID sumber data atau jalur (per pembuatan sumber data.)

en: Location
id: Location (lokasi)

en: Mapping Type
id: Mapping Type (tipe perpetaan)

en: Name
id: Name (nama)

en: Named Parameter
id: Named Parameter (parameter dinamakan)

en: Number
id: Number (angka)

en: Positional Argument
id: Positional Argument (argumen posisi)

en: Remove
id: Remove (menghapus)

en: Required?
id: Required? (wajib ?)

en: See https://docs.openstack.org/sahara/latest/user/edp.html for definitions.
id: Lihat https://docs.openstack.org/sahara/latest/user/edp.html untuk definisi.

en: String
id: String (string)

en: The step has completed successfully. No events to display.
id: Langkah tersebut telah selesai dengan sukses. Tidak ada kejadian (event) untuk menampilkan.

en: Value Type
id: Value Type (tipe nilai)

en: Verification is not available.
id: Verifikasi tidak tersedia.

en: Warning!
id: Warning! (peringatan !)
