sahara-dashboard VERSION - en to ja translation catalogue (511 entries)

en:  Done
ja:  完了

en:  or
ja: または

en: %s processes:
ja: %s プロセス:

en: -- not selected --
ja: -- 選択されていません --

en: Adapt For Oozie
ja: Oozie 向けの調整

en: Add
ja: 追加

en: Add Node Group
ja: ノードグループの追加

en: Add libraries to your job template.
ja: ジョブテンプレートにライブラリーを追加します。

en: Anti-affinity enabled for
ja: anti-affinity の指定

en: Arguments
ja: 引数

en: Auto Security Group
ja: 自動セキュリティーグループ

en: Auto-configure
ja: 自動設定

en: Automatically modify the Hadoop configuration so that job config values are set and so that Oozie will handle exit codes correctly.
ja: Hadoop の設定を自動的に変更し、ジョブの設定値が設定され、Oozie が終了コードを正しく処理するようにします。

en: Availability Zone
ja: アベイラビリティーゾーン

en: Base Image
ja: ベースイメージ

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Checked?
ja: チェック済み？

en: Checking
ja: 確認中

en: Choose
ja: 選択

en: Choose a main binary
ja: メインバイナリーを選択してください

en: Choose a shell script
ja: シェルスクリプトを選択してください

en: Choose a storage location
ja: ストレージの場所を選択してください

en: Choose additional files
ja: 追加ファイルの選択

en: Choose an existing Master Node Group Template
ja: 既存のマスターノードグループテンプレートを選択してください

en: Choose an existing Worker Node Group Template
ja: 既存のワーカーノードグループテンプレートを選択してください

en: Choose an existing file
ja: 既存のファイルを選択

en: Choose from the list of binaries and click "choose" to add the library to your job template.  This can be repeated for additional libraries.
ja: ライブラリーをジョブテンプレートに追加するには、バイナリーの一覧から選択し「選択」をクリックします。追加するライブラリーの分だけ繰り返すことができます。

en: Choose job type
ja: ジョブ種別を選択します

en: Choose libraries
ja: ライブラリーの選択

en: Choose node group template
ja: ノードグループテンプレートを選択してください

en: Choose or create your main binary.  Additional libraries can be added from the "Libs" tab.
ja: メインバイナリーを選択するか、作成してください。追加のライブラリーは「ライブラリー」タブから追加できます。

en: Choose plugin
ja: プラグインの選択

en: Choose plugin and version
ja: プラグインとバージョンを選択してください

en: Choose plugin type and version
ja: プラグイン種別とバージョンを選択します

en: Choose the Input Data Source (n/a for Java and Shell jobs).
ja: 入力データソースを選択してください (Java ジョブとシェルジョブでは利用できません)

en: Choose the Output Data Source (n/a for Java and Shell jobs).
ja: 出力データソースを選択してください (Java ジョブとシェルジョブでは利用できません)

en: Choose the binary which should be used in this Job.
ja: このジョブで使用するバイナリーを選択してください。

en: Choose the cluster to use for the job.
ja: ジョブで使用するクラスターを選択してください。

en: Chosen Libraries
ja: 選択ライブラリー

en: Cinder Volume
ja: Cinder ボリューム

en: Cinder service is unavailable now
ja: Cinder サービスは現在利用できません。

en: Cinder volumes
ja: Cinder ボリューム

en: Cluster
ja: クラスター

en: Cluster Configuration Overview
ja: クラスター設定の概要

en: Cluster Count
ja: クラスター数

en: Cluster Creation Guide
ja: クラスター作成のガイド

en: Cluster Events
ja: クラスターのイベント

en: Cluster Instances
ja: クラスターインスタンス

en: Cluster Name
ja: クラスター名

en: Cluster Template
ja: クラスターテンプレート

en: Cluster Template %s updated
ja:  クラスターテンプレート %s が更新されました。

en: Cluster Template Configuration Overview
ja: クラスターテンプレート設定の概要

en: Cluster Template copy %s created
ja: クラスターテンプレートのコピー %s が作成されました

en: Cluster Templates
ja: クラスターテンプレート

en: Cluster can be launched using existing Cluster Templates.
ja: 既存のクラスターテンプレートを使ってクラスターを起動できます。

en: Cluster configurations are not specified
ja: クラスター設定は指定されていません

en: Cluster health checks
ja: クラスターの動作状況チェック

en: Cluster provision steps
ja: クラスターのプロビジョニング手順

en: Cluster share update failed.
ja: クラスターの共有の更新に失敗しました。

en: Cluster template creation failed
ja: クラスターテンプレートの作成に失敗しました

en: Cluster template update failed
ja: クラスターテンプレートの更新に失敗しました。

en: Cluster type chosen
ja: 選択したクラスター種別

en: Clusters
ja: クラスター

en: Completed Successfully
ja: 正常に完了しました。

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration Details
ja: 設定の詳細

en: Configuration Value
ja: 設定値

en: Configure
ja: 設定

en: Configure Cluster
ja: クラスターの設定

en: Configure Cluster Template
ja: クラスターテンプレートの設定

en: Configure Node Group Template
ja: ノードグループテンプレートの設定

en: Configure Template
ja: テンプレートの設定

en: Control access to instances of the node group.
ja: ノードグループのインスタンスへのアクセスを制御します。

en: Copy Cluster Template
ja: クラスターテンプレートのコピー

en: Copy Template
ja: テンプレートのコピー

en: Could not create
ja: 作成できませんでした

en: Could not create data source
ja: データソースを作成できませんでした

en: Could not create job template
ja: ジョブテンプレートを作成できません

en: Could not launch job
ja: ジョブを起動できません

en: Could not update cluster shares
ja: クラスターの共有を更新できませんでした

en: Could not update data source
ja: データソースを更新できませんでした

en: Could not update plugin
ja: プラグインを更新できませんでした

en: Count
ja: 数

en: Create
ja: 作成

en: Create Cluster Template
ja: クラスターテンプレートの作成

en: Create Data Source
ja: データソースの作成

en: Create Job Binary
ja: ジョブバイナリーの作成

en: Create Job Template
ja: ジョブテンプレートの作成

en: Create Node Group Template
ja: ノードグループテンプレートの作成

en: Create Template
ja: テンプレートの作成

en: Create a Cluster Template
ja: クラスターテンプレートの作成

en: Create a Data Source with a specified name.
ja: 指定した名前でデータソースを作成します。

en: Create a Master Node Group Template
ja: マスターノードグループテンプレートの作成

en: Create a Worker Node Group Template
ja: ワーカーノードグループテンプレートの作成

en: Create a data source
ja: データソースの作成

en: Create a job template
ja: ジョブテンプレートの作成

en: Create a job template with a specified name.
ja: 指定した名前でジョブテンプレートを作成します。

en: Create a script to be uploaded dynamically
ja: スクリプトを作成し、その場でアップロードする

en: Create security group for this Node Group.
ja: このノードグループに対してセキュリティーグループを作成します。

en: Create time
ja: 作成日時

en: Create volumes in this availability zone.
ja: このアベイラビリティーゾーンにボリュームを作成します。

en: Created
ja: 作成時刻

[ctx: Created time]
en: Created
ja: 作成時刻

en: Created Cluster Template %s
ja: クラスターテンプレート %s を作成しました

en: Created Node Group Template %s
ja: ノードグループテンプレート %s を作成しました

en: Created time
ja: 作成日時

en: Current choice:
ja: 現在の選択項目:

en: Current type:
ja: 現在の種別:

en: Custom Tag
ja: カスタムタグ

en: DNS Domain Names
ja: DNS ドメイン名

en: Data Processing
ja: データ処理

en: Data Processing Plugin Details
ja: データ処理プラグインの詳細

en: Data Processing Plugins
ja: データ処理プラグイン

en: Data Processing internal database
ja: データ処理基盤の内部データベース

en: Data Processing provides different storage location options. You may choose Ephemeral Drive or a Cinder Volume to be attached to instances.
ja: データ処理基盤ではストレージの場所を選択できます。一時ドライブか、インスタンスに接続する Cinder ボリュームを選択できます。

en: Data Source
ja: データソース

en: Data Source Type
ja: データソース種別

en: Data Sources
ja: データソース

en: Data source created
ja: データソースが作成されました

en: Data source updated
ja: データソースが更新されました

en: Default Value
ja: デフォルト値

en: Delete Cluster | Delete Clusters
ja[0]: クラスターの削除

en: Delete Data Source | Delete Data Sources
ja[0]: データソースの削除

en: Delete Job | Delete Jobs
ja[0]: ジョブの削除

en: Delete Job Binary | Delete Job Binaries
ja[0]: ジョブバイナリーの削除

en: Delete Job Template | Delete Job Templates
ja[0]: ジョブテンプレートの削除

en: Delete Template | Delete Templates
ja[0]: テンプレートの削除

en: Deleted Cluster | Deleted Clusters
ja[0]: クラスターを削除しました

en: Deleted Data Source | Deleted Data Sources
ja[0]: データソースを削除しました

en: Deleted Job | Deleted Jobs
ja[0]: ジョブを削除しました

en: Deleted Job Binary | Deleted Job Binaries
ja[0]: ジョブバイナリーを削除しました

en: Deleted Job Template | Deleted Jobs Templates
ja[0]: ジョブテンプレートを削除しました

en: Deleted Template | Deleted Templates
ja[0]: テンプレートを削除しました

en: Description
ja: 説明

en: Details
ja: 詳細

en: Domain Name
ja: ドメイン名

en: Domain name
ja: ドメイン名

en: Done
ja: 完了

[ctx: Current status of a Job]
en: Done with Error
ja: エラー終了

en: Download Job Binary
ja: ジョブバイナリーのダウンロード

en: Download job binary
ja: ジョブバイナリーのダウンロード

en: Drive type
ja: ドライブ種別

en: Duration
ja: 継続時間

en: Edit Cluster Template
ja: クラスターテンプレートの編集

en: Edit Data Source
ja: データソースの編集

en: Edit Image Tags
ja: イメージタグの編集

en: Edit Job Binary
ja: ジョブバイナリーの編集

en: Edit Node Group Template
ja: ノードグループテンプレートの編集

en: Edit Tags
ja: タグの編集

en: Edit Template
ja: テンプレートの編集

en: Enable Swift Paths
ja: Swift のパス指定を有効にする

en: Enabled Versions
ja: 有効なバージョン

[ctx: End time]
en: Ended
ja: 終了時刻

en: Enter any custom configuration required for your job's execution.
ja: ジョブ実行で必要なカスタム設定をここで入力してください。

en: Enter the URL for the file
ja: ファイルの URL

en: Enter the username and password required to access that file
ja: そのファイルにアクセスするのに必要なユーザー名とパスワード

en: Ephemeral Drive
ja: 一時ドライブ

en: Ephemeral drive
ja: 一時ドライブ

en: Error Details
ja: エラー詳細

en: Event time
ja: イベント時刻

en: Failed
ja: 失敗

[ctx: Current status of a Job]
en: Failed
ja: 失敗

en: Failed to fetch internal binary list
ja: 内部バイナリーの一覧を取得できません

en: Failed to get list of internal binaries.
ja: 内部バイナリーの一覧を取得できません

en: Failed to get list of shares
ja: 共有の一覧を取得できませんでした

en: Failed to update image.
ja: イメージのアップロードに失敗しました。

en: Filter
ja: フィルター

en: Flavor
ja: フレーバー

en: Flavor is not specified
ja: フレーバーは指定されていません

en: Floating IP Pool
ja: Floating IP プール

en: For Data Processing internal job binaries, you may choose from the following:
ja: データ処理基盤の内部データベース用のジョブバイナリーは、以下から選択する必要があります。

en: For Data Sources on a Manila share, choose the share and enter the path relative to the share (example: /outputdir/myinputfile.txt)
ja: Manila の共有上のデータソースの場合、共有を選択し、共有上での相対パスを入力してください (例: /outputdir/myinputfile.txt)

en: For Object Store job binaries, you must:
ja: オブジェクトストア用のジョブバイナリーでは、以下を入力する必要があります。

en: For Shell Action jobs, any required files beyond the main script may be added as "libraries".
ja: シェルアクションジョブでは、メインスクリプト以外で必要なファイルは「ライブラリー」として追加できます。

en: For Storm, Storm Pyleus, Spark and Shell jobs, only a main is required,"libs" are optional.
ja: Storm、Storm Pyleus、Spark、およびシェルのジョブは、メインのみで必須で、 "libs" はオプションです。

en: General Info
ja: 一般情報

en: Guided Cluster Creation
ja: ガイド付きクラスター作成

en: Guided Job Execution
ja: ガイド付きジョブ実行

en: HDFS placement
ja: HDFS 置き場

en: Health
ja: 動作状況

en: Hide full configuration
ja: 詳細設定を表示しない

en: If selected, %s will be protected from modifications until this will be unselected
ja: このオプションを選択すると、 %s は選択を解除するまでは変更できなくなります。

en: If selected, %s will be shared across the tenants
ja: このオプションを選択すると、 %s はプロジェクト間で共有されます。

en: If selected, instances of a cluster will be automatically configured during creation. Otherwise you should manually specify configuration values
ja: 自動設定を選択すると、クラスターのインスタンスは作成中に自動で設定されます。選択しなかった場合には、設定値を手動で指定する必要があります。

en: If selected, instances of a node group will be automatically configured during cluster creation. Otherwise you should manually specify configuration values.
ja: 選択すると、ノードグループのインスタンスはクラスター作成時に自動的に設定されます。選択しない場合は、設定値を手動で指定する必要があります。

en: Image
ja: イメージ

en: Image Registry
ja: イメージレジストリー

en: Image Registry is used to provide additional information about images for Data Processing.
ja: イメージレジストリーは、データ処理用のイメージに関する追加の情報を提供するのに使用されます。

en: Image Registry tool:
ja: イメージレジストリーツール:

en: In progress
ja: 進行中

en: Info
ja: 情報

en: Input
ja: 入力

en: Input Data Source
ja: 入力データソース

en: Instance
ja: インスタンス

en: Instance and attached volumes will be created on the same physical host
ja: インスタンスと接続されるボリュームが同じ物理ホストに作成されます。

en: Instances
ja: インスタンス

en: Instances Count
ja: インスタンス数

en: Interface Arguments
ja: インターフェース引数

en: Internal Binary
ja: 内部バイナリー

en: Internal IP
ja: 内部用 IP

en: Internal binary
ja: 内部バイナリー

en: Java Action
ja: Java アクション

en: Java Opts
ja: Java オプション

en: Job
ja: ジョブ

en: Job Binaries
ja: ジョブバイナリー

en: Job Configuration
ja: ジョブ設定

en: Job Execution ID
ja: ジョブ実行 ID

en: Job Guide
ja: ジョブのガイド

en: Job Template
ja: ジョブテンプレート

en: Job Templates
ja: ジョブテンプレート

en: Job Type
ja: ジョブ種別

en: Job args
ja: ジョブ引数

en: Job configs
ja: ジョブ設定

en: Job created
ja: ジョブが作成されました

en: Job launched
ja: ジョブを起動しました

en: Job params
ja: ジョブパラメーター

en: Job template:
ja: ジョブテンプレート:

en: Job type chosen
ja: ジョブ種別を選択しました

en: Jobs
ja: ジョブ

en: Keypair
ja: キーペア

[ctx: Current status of a Job]
en: Killed
ja: 強制終了

en: Label
ja: ラベル

en: Label details
ja: ラベルの詳細

en: Last Updated
ja: 最終更新

en: Launch
ja: 起動

en: Launch Cluster
ja: クラスターの起動

en: Launch Job | Launch Jobs
ja[0]: ジョブの起動

en: Launch On Existing Cluster
ja: 既存のクラスターで起動

en: Launch On New Cluster
ja: 新規のクラスターで起動

en: Launch a Cluster
ja: クラスターの起動

en: Launch instances in these security groups.
ja: これらのセキュリティーグループでインスタンスを起動します。

en: Launch instances in this availability zone.
ja: 指定したアベイラビリティーゾーンでインスタンスを起動します。

en: Launch job
ja: ジョブの起動

en: Launch the given job template on a cluster.
ja: 指定されたジョブテンプレートをクラスターで起動します。

en: Launched Cluster %s
ja: クラスター %s を起動しました

en: Launched Job | Launched Jobs
ja[0]: ジョブを起動しました

en: Libs
ja: ライブラリー

en: Location
ja: 場所

en: Main Class
ja: Main クラス

en: Mains
ja: メイン

en: Management IP
ja: 管理 IP

en: Manila share
ja: Manila 共有

en: Mapping Type
ja: マッピング種別

en: Master Node Group Template:
ja: マスターノードグループテンプレート:

en: Modify the configuration so that swift URLs can be dereferenced through HDFS at runtime.
ja: 設定を変更し、Swift の URL が実行時に HDFS で展開できるようにします。

en: Name
ja: 名前

en: Name: %(node_group_name)s
ja: 名前: %(node_group_name)s

en: Named Parameter
ja: 名前付きパラメーター

en: Neutron Management Network
ja: Neutron 管理ネットワーク

en: Never
ja: なし

en: Next
ja: 次へ

en: No Cluster Template Created
ja: クラスターテンプレートが作成されていません

en: No Images Available
ja: 利用可能なイメージがありません

en: No Master Node Group Template Created
ja: マスターノードグループテンプレートが作成されていません

en: No Templates Available
ja: 利用可能なテンプレートがありません

en: No Worker Node Group Template Created
ja: ワーカーノードグループテンプレートが作成されていません

en: No availability zone specified
ja: アベイラビリティーゾーンの指定なし

en: No clusters available
ja: クラスターがありません

en: No configurations
ja: 設定なし

en: No description
ja: 説明なし

en: No domain is specified
ja: ドメインが指定されていません

en: No enabled versions
ja: 有効なバージョンがありません

en: No image specified
ja: イメージが指定されていません。

en: No images available.
ja: 利用可能なイメージがありません。

en: No info available
ja: 情報はありません。

en: No job template created
ja: ジョブテンプレートが作成されていません

en: No keypair
ja: キーペアがありません

en: No plugin chosen
ja: プラグインが選択されていません

en: No type chosen
ja: 種別が選択されていません

en: No volume type
ja: ボリューム種別の指定なし

en: Node Group
ja: ノードグループ

en: Node Group Name: %(node_group_name)s
ja: ノードグループ名: %(node_group_name)s

en: Node Group Template
ja: ノードグループテンプレート

en: Node Group Template %s updated
ja: ノードグループテンプレート %s が更新されました。

en: Node Group Template copy %s created
ja: ノードグループテンプレートのコピー %s を作成しました

en: Node Group Templates
ja: ノードグループテンプレート

en: Node Group: %(node_group_name)s
ja: ノードグループ: %(node_group_name)s

en: Node Groups
ja: ノードグループ

en: Node Groups Configuration Overview
ja: ノードグループ設定の概要

en: Node Processes
ja: ノードプロセス

en: Node group cluster
ja: ノードグループクラスター

en: Node group configurations are not specified
ja: ノードグループ設定は指定されていません

en: Node processes are not specified
ja: ノードプロセスは指定されていません

en: Nodes Count
ja: ノード数

en: None
ja: なし

en: Not available
ja: 利用できません

en: Number
ja: 数字

en: Number of Nodes
ja: ノード数

en: Number of clusters to launch.
ja: 起動するクラスター数。

en: Oozie Job ID
ja: Oozie ジョブ ID

en: OpenStack Flavor
ja: OpenStack フレーバー

en: Output
ja: 出力

en: Output Data Source
ja: 出力データソース

en: Parameters
ja: パラメーター

en: Password
ja: パスワード

en: Path
ja: パス

en: Path on share
ja: 共有上のパス

en: Persist cluster after job exit
ja: ジョブ終了後もクラスターを保持する

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin Name
ja: プラグイン名

en: Plugin and Version Tag
ja: プラグインとバージョンタグ

en: Plugin label
ja: プラグインのラベル

en: Plugin name
ja: プラグイン名

en: Plugin update failed.
ja: プラグインの更新に失敗しました。

en: Plugin version %(version)s label
ja: プラグインバージョン %(version)s のラベル

en: Plugin version %s
ja: プラグインバージョン %s

en: Plugin:
ja: プラグイン:

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Positional Argument
ja: 位置指定引数 (Positional Argument)

en: Progress
ja: 進捗

en: Project ID
ja: プロジェクト ID

en: Protected
ja: 保護

en: Proxy Gateway
ja: プロキシーゲートウェイ

en: Public
ja: パブリック

en: Read only
ja: 読み込み専用

en: Read/Write
ja: 読み書き両用

en: Register Image
ja: イメージの登録

en: Relaunch On Existing Cluster
ja: 既存のクラスターで再起動

en: Relaunch On New Cluster
ja: 新規のクラスターで再起動

en: Remove
ja: 削除

en: Required
ja: 必須

en: Reset Cluster Creation Guide
ja: クラスター作成のガイドのリセット

en: Reset Cluster Guide
ja: クラスターのガイドのリセット

en: Reset Job Execution Guide
ja: ジョブ実行のガイドのリセット

en: Return Code
ja: リターンコード

en: Run HBase EDP Jobs with common HBase library on HDFS
ja: HDFS 上の共通の HBase ライブラリーを使用して HBase EDP ジョブを実行する

en: Sahara will use instances of this node group to access other cluster instances.
ja: Sahara は、このノードグループのインスタンスを使用して他のクラスターインスタンスにアクセスします。

en: Scale
ja: サイズ調整

en: Scale Cluster
ja: クラスターのサイズ調整

en: Scale cluster operation failed
ja: クラスターのサイズ調整操作に失敗しました

en: Scaled cluster successfully started.
ja: サイズ調整後のクラスターを正常に開始しました

en: Scope
ja: スコープ

en: Script name
ja: スクリプト名

en: Script text
ja: スクリプト本文

en: Security
ja: セキュリティー

en: Security Groups
ja: セキュリティーグループ

en: Select
ja: 選択

en: Select Image
ja: イメージを選択してください

en: Select Node Group Processes
ja: ノードグループプロセスを選択してください

en: Select Shares
ja: 共有の選択

en: Select a Node Group Template to add:
ja: 追加するノードグループテンプレートを選択してください:

en: Select a Value Type for your next argument:
ja: 次の引数の値の型を選択してください:

en: Select a plugin and version for a new Cluster template.
ja: 作成するクラスターテンプレートで使用するプラグインとバージョンを選択してください。

en: Select a plugin and version for a new Cluster.
ja: 新しいクラスターで使用するプラグインとバージョンを選択してください。

en: Select a plugin and version for the new Node Group template.
ja: 新規ノードグループテンプレートのプラグインとバージョンを選択します。

en: Select an existing node group template.
ja: 既存のノードグループテンプレートを選択してください。

en: Select node processes for the node group
ja: このノードグループのノードプロセスを選択してください

en: Select plugin and hadoop version
ja: プラグインと Hadoop バージョンを選択してください

en: Select plugin and hadoop version for cluster
ja: このクラスターのプラグインと Hadoop バージョンを選択してください

en: Select plugin and hadoop version for cluster template
ja: クラスターテンプレートのプラグインと Hadoop バージョンを選択してください

en: Select property name
ja: プロパティー名を選択してください

en: Select the domain name for internal and external hostname resolution.
ja: 内部および外部のホスト名解決のためのドメイン名を選択してください。

en: Select the manila shares for this cluster
ja: このクラスター用の manila の共有を選択してください

en: Select the manila shares for this node group
ja: このノードグループ用の manila の共有を選択してください

en: Select the storage type for your job binary.
ja: ジョブバイナリーのストレージ種別を選択してください。

en: Select the type of your Data Source.
ja: データソース種別を選択してください。

en: Select the type of your job:
ja: ジョブの種別を選択してください。

en: Select type
ja: 種別の選択

en: Service Configurations
ja: サービス設定

en: Share
ja: 共有

en: Shares
ja: 共有

en: Shell
ja: シェル

en: Shell Action
ja: シェルアクション

en: Show full configuration
ja: 詳細設定を表示する

en: Source password
ja: データソースのパスワード

en: Source username
ja: データソースのユーザー名

en: Specified User Name will be used by Data Processing to apply configs and manage processes on instances.
ja: 指定されたユーザー名は、設定を適用したり、インスタンス上のプロセスを管理したりするのに使用されます。

en: Start Verification | Start Verifications
ja[0]: 検証の開始

[ctx: Start time]
en: Started
ja: 開始時刻

en: Started Verification | Started Verifications
ja[0]: 検証を開始しました

en: Started at
ja: 開始時刻

en: Status
ja: ステータス

en: Status description
ja: ステータスの詳細

en: Step Description
ja: 説明

en: Storage type
ja: ストレージ種別

en: Streaming MapReduce
ja: ストリーミング MapReduce

en: String
ja: 文字列

en: Substitute data source objects for URLs of the form datasource://name or uuid.
ja: データソースオブジェクトを datasource://名前またはUUID の形式の URL に置き換えます。

[ctx: Current status of a Job]
en: Succeeded
ja: 正常終了

en: Successfully updated image.
ja: イメージを正常にアップロードしました。

en: Supported Versions
ja: 対応バージョン

en: Tags
ja: タグ

en: Template
ja: テンプレート

en: Template Name
ja: テンプレート名

en: Template not specified
ja: テンプレートは指定されていません

en: The Cluster object should specify OpenStack Image to boot instances for Cluster.
ja: クラスターオブジェクトでは、クラスター用のインスタンスを起動するのに使う OpenStack イメージを指定する必要があります。

en: The value of shares must be a list of values
ja: 共有の値はリスト値でなければいけません

en: This Cluster Template will be created for:
ja: 以下のプラグイン用のクラスターテンプレートを作成します。

en: This Cluster will be started with:
ja: このクラスターは以下のプラグインで開始されます。

en: This Node Group Template will be created for:
ja: 以下のプラグイン用のノードグループテンプレートを作成します。

en: Title
ja: タイトル

en: Topology Name
ja: トポロジー名

en: Type
ja: 種別

en: Unable to create job binary
ja: ジョブバイナリーを作成できません

en: Unable to create job binary: %s
ja: ジョブバイナリーを作成できません: %s

en: Unable to create new cluster for job.
ja: ジョブ用の新しいクラスターを作成できません

en: Unable to create the cluster
ja: クラスターを作成できません

en: Unable to fetch Base Image with id: %s.
ja: ID %s のベースイメージを取得できません。

en: Unable to fetch available images.
ja: 利用可能なイメージ一覧を取得できません。

en: Unable to fetch base image details
ja: ベースイメージを取得できません

en: Unable to fetch cluster list
ja: クラスターの一覧を取得できません。

en: Unable to fetch cluster template list
ja: クラスターテンプレートの一覧を取得できません

en: Unable to fetch cluster template.
ja: クラスターテンプレートを取得できません。

en: Unable to fetch cluster to scale
ja: サイズ調整を行うクラスターを取得できません

en: Unable to fetch cluster to scale.
ja: サイズ調整を行うクラスターを取得できません

en: Unable to fetch cluster.
ja: クラスターを取得できません。

en: Unable to fetch clusters.
ja: クラスターの一覧を取得できません

en: Unable to fetch data source list
ja: データソースの一覧を取得できません

en: Unable to fetch data sources.
ja: データソースの一覧を取得できません

en: Unable to fetch flavor for template.
ja: テンプレート用のフレーバーを取得できません。

en: Unable to fetch floating ip pools.
ja: Floating IP プールを取得できません。

en: Unable to fetch image choices.
ja: イメージの選択肢を取得できません。

en: Unable to fetch instance details.
ja: インスタンスの詳細を取得できません。

en: Unable to fetch job binary list
ja: ジョブバイナリーの一覧を取得できません

en: Unable to fetch job binary: %(exc)s
ja: ジョブバイナリーを取得できません: %(exc)s

en: Unable to fetch job list
ja: ジョブの一覧を取得できません

en: Unable to fetch job template list
ja: ジョブテンプレートの一覧を取得できません

en: Unable to fetch jobs.
ja: ジョブ一覧を取得できません

en: Unable to fetch keypair choices.
ja: キーペアの選択肢を取得できません

en: Unable to fetch network details
ja: ネットワークの詳細を取得できません

en: Unable to fetch node group details.
ja: ノードグループの詳細を取得できません。

en: Unable to fetch node group template list
ja: ノードグループテンプレートの一覧を取得できません

en: Unable to fetch plugin details.
ja: プラグインの詳細を取得できません

en: Unable to fetch plugin list
ja: プラグインの一覧を取得できません

en: Unable to fetch plugin object.
ja: プラグインオブジェクトを取得できません。

en: Unable to fetch template object.
ja: テンプレートオブジェクトを取得できません

en: Unable to fetch template to copy.
ja: コピーするテンプレートを取得できません

en: Unable to fetch template to edit.
ja: 編集するテンプレートを取得できませんでした。

en: Unable to fetch the image details
ja: イメージ詳細を取得できません

en: Unable to generate process choices.
ja: プロセスの選択肢を生成できません

en: Unable to get node group details.
ja: ノードグループの詳細を取得できません。

en: Unable to get security group list.
ja: セキュリティーグループの一覧を取得できません。

en: Unable to launch job.
ja: ジョブを起動できません

en: Unable to populate anti-affinity processes.
ja: anti-affinity グループのプロセスを起動できません。

en: Unable to process plugin tags
ja: プラグインタグを処理できません

en: Unable to retrieve data processing plugins.
ja: データ処理プラグイン一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve details for cluster "%s".
ja: クラスター "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for cluster template "%s".
ja: クラスターテンプレート "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for data source "%s".
ja: データソース "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for job "%s".
ja: ジョブ "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for job binary "%s".
ja: ジョブバイナリー "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for job template "%s".
ja: ジョブテンプレート "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for node group template "%s".
ja: ノードグループテンプレート "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve image list
ja: イメージ一覧を取得できません

en: Unable to retrieve images with filter %s.
ja: フィルター %s でイメージ一覧を取得できませんでした

en: Unable to retrieve job binary "%s".
ja: ジョブバイナリー "%s" を取得できません。

en: Unable to retrieve networks.
ja: ネットワーク一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve plugin.
ja: プラグインを取得できません

en: Unable to retrieve security group %(group)s.
ja: セキュリティーグループ %(group)s を取得できません。

en: Unable to set cluster type
ja: クラスター種別を設定できません

en: Unable to set job type
ja: ジョブ種別を設定できません

en: Unable to set node group template
ja: ノードグループテンプレートを設定できません

en: Unable to update job binary
ja: ジョブバイナリーを更新できません。

en: Unable to update job binary: %s
ja: ジョブバイナリーを更新できません: %s

en: Unable to update row
ja: 行を更新できません

en: Unable to upload job binary
ja: ジョブバイナリーをアップロードできません

en: Unknown
ja: 不明

en: Unnecessary tags may be removed by clicking a cross near tag's name.
ja: 不要なタグは、タグ名の横の ☓ 印をクリックすると削除できます。

en: Unregister Image | Unregister Images
ja[0]: イメージの登録削除

en: Unregistered Image | Unregistered Images
ja[0]: イメージの登録を削除しました

en: Update
ja: 更新

en: Update Cluster Shares
ja: クラスターの共有の更新

en: Update Plugin
ja: プラグインの更新

en: Update Shares
ja: 共有の更新

en: Update the plugin labels
ja: プラグインのラベルの更新

en: Updated
ja: 更新日時

en: Updated time
ja: 更新日時

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload File
ja: ファイルのアップロード

en: Upload Template
ja: テンプレートのアップロード

en: Upload a new file
ja: 新しいファイルをアップロード

en: Uptime
ja: 稼働時間

en: Url
ja: URL

en: Use Data Source Substitution for Names and UUIDs
ja: データソースから名前や UUID への置き換え

en: Use HBase Common library
ja: HBase 共通ライブラリーを使用

en: Use anti-affinity groups for processes
ja: プロセスに対して anti-affinity グループを使用します

en: Use anti-affinity groups for:
ja: anti-affinity グループを使用するプロセス:

en: Use auto-configuration
ja: 自動設定を使用

en: Use the same topology name as defined in your .yaml file
ja: .yaml ファイルで定義したものと同じトポロジー名を使用してください

en: User
ja: ユーザー

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User has to choose a keypair to have access to clusters instances.
ja: クラスターのインスタンスにアクセスするためのキーペアを選択してください。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Value
ja: 値

en: Value Type
ja: 値の型

en: Version
ja: バージョン

en: Version:
ja: バージョン:

en: Volume local to instance
ja: ボリュームをインスタンスと同じホストに配置

en: Volumes Availability Zone
ja: ボリュームアベイラビリティーゾーン

en: Volumes local to instance
ja: ボリュームをインスタンスと同じホストに配置

en: Volumes per node
ja: ノード当たりのボリューム数

en: Volumes size
ja: ボリュームサイズ

en: Volumes size (GB)
ja: ボリュームサイズ (GB)

en: Volumes type
ja: ボリューム種別

en: Which keypair to use for authentication.
ja: 認証に使用するキーペアを選択してください。

en: Worker Node Group Template:
ja: ワーカーノードグループテンプレート:

en: You may also add any custom tag.
ja: 任意のカスタムタグを追加できます。

en: You may also enter an optional description for your Data Source.
ja: またオプションで、データソースの説明を入力することもできます。

en: You may also enter an optional description for your job binary.
ja: またオプションで、ジョブバイナリーの説明を入力することもできます。

en: You may also enter an optional description for your job template.
ja: またオプションで、ジョブテンプレートの説明を入力することもできます。

en: You may need to enter the username and password for your Data Source.
ja: データソースのユーザー名とパスワードを入力する必要があります。

en: You may set <b>cluster</b> scoped configurations on corresponding tabs.
ja: 対応するタブで<b>クラスター</b>毎の設定を行うことができます。

en: You must choose a flavor to determine the size (VCPUs, memory and storage) of all launched VMs.
ja: 起動する全仮想マシンのサイズ (仮想 CPU、メモリー、ストレージ) を決定するためのフレーバーを選択する必要があります。

en: You've chosen a cluster that is in 'Error' state. Appropriate execution of the job can't be guaranteed.
ja: 選択したクラスターはエラー状態です。ジョブの適切な実行を保証できません。

en: cluster
ja: クラスター

en: cluster template
ja: クラスターテンプレート

en: data source
ja: データソース

en: job
ja: ジョブ

en: job binary
ja: ジョブバイナリー

en: no processes
ja: 指定されたプロセスはありません

en: node group template
ja: ノードグループテンプレート
