sahara-dashboard VERSION - en to tr_TR translation catalogue (512 entries)

en:  Done
tr_TR:  Bitti

en:  or
tr_TR:  veya

en: %s processes:
tr_TR: %s süreç:

en: -- not selected --
tr_TR: -- seçili değil --

en: Adapt For Oozie
tr_TR: Oozie için uyarla

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add Node Group
tr_TR: Düğüm Grubu Ekle

en: Add libraries to your job template.
tr_TR: İş şablonunuz için kitaplıklar ekleyin.

en: Anti-affinity enabled for
tr_TR: Anti-benzeşim etkin

en: Arguments
tr_TR: Değişkenler

en: Auto Security Group
tr_TR: Oto Güvenlik Grubu

en: Auto-configure
tr_TR: Oto-yapılandır

en: Automatically modify the Hadoop configuration so that job config values are set and so that Oozie will handle exit codes correctly.
tr_TR: Hadoop yapılandırmasını Oozie'nin çıkış kodlarını düzgün ele alması için iş yapılandırma değerleri ayarlanacak şekilde otomatik olarak değiştir.

en: Availability Zone
tr_TR: Kullanılırlık Bölgesi

en: Base Image
tr_TR: Taban İmaj

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Checked?
tr_TR: İşaretli mi?

en: Checking
tr_TR: Kontrol ediliyor

en: Choose
tr_TR: Seç

en: Choose a main binary
tr_TR: Bir ana ikilik seçin

en: Choose a shell script
tr_TR: Bir kabuk betiği seçin

en: Choose a storage location
tr_TR: Bir depolama konumu seçin

en: Choose additional files
tr_TR: Ek dosyaları seçin

en: Choose an existing Master Node Group Template
tr_TR: Var olan bir Ana Düğüm Grup Şablonu seç

en: Choose an existing Worker Node Group Template
tr_TR: Mevcut İşçi Düğüm Grup Şablonu seçin

en: Choose an existing file
tr_TR: Mevcut bir dosya seç

en: Choose from the list of binaries and click "choose" to add the library to your job template.  This can be repeated for additional libraries.
tr_TR: Kitaplığı iş şablonunuza eklemek için ikilik listesinden seçim yapın ve "Seç"e tıklayın. Ek kitaplıklar için bu işlem tekrarlanabilir.

en: Choose job type
tr_TR: İş türünü seçin

en: Choose libraries
tr_TR: Kitaplıkları seçin

en: Choose node group template
tr_TR: Düğüm grup şablonu seçin

en: Choose or create your main binary.  Additional libraries can be added from the "Libs" tab.
tr_TR: Ana ikiliğinizi seçin ya da oluşturun. Ek kitaplıklar "Kitaplıklar" sekmesinden eklenebilir.

en: Choose plugin
tr_TR: Eklenti seç

en: Choose plugin and version
tr_TR: Eklenti ve sürüm seçin

en: Choose plugin type and version
tr_TR: Eklenti türü ve sürümü seçin

en: Choose the Input Data Source (n/a for Java and Shell jobs).
tr_TR: Girdi Veri Kaynağını seçin (Java ve Betik işlerinde kullanılamaz).

en: Choose the Output Data Source (n/a for Java and Shell jobs).
tr_TR: Çıktı Veri Kaynağını seçin (Java ve Betik işlerinde kullanılamaz).

en: Choose the binary which should be used in this Job.
tr_TR: Bu işte kullanılması gereken ikiliği seçin.

en: Choose the cluster to use for the job.
tr_TR: İş için kullanılacak kümeyi seçin.

en: Chosen Libraries
tr_TR: Seçilen Kitaplıklar

en: Cinder Volume
tr_TR: Cinder Birimi

en: Cinder service is unavailable now
tr_TR: Cinder servisi şu an kullanılabilir değil

en: Cinder volumes
tr_TR: Cinder birimleri

en: Cluster
tr_TR: Küme

en: Cluster Configuration Overview
tr_TR: Küme Yapılandırma Genel Görünümü

en: Cluster Count
tr_TR: Küme Sayısı

en: Cluster Creation Guide
tr_TR: Küme Oluşturma Kılavuzu

en: Cluster Events
tr_TR: Küme Olayları

en: Cluster Instances
tr_TR: Küme Sunucuları

en: Cluster Name
tr_TR: Küme İsmi

en: Cluster Template
tr_TR: Küme Şablonu

en: Cluster Template %s updated
tr_TR: Küme Şablonu %s güncellendi

en: Cluster Template Configuration Overview
tr_TR: Küme Şablon Yapılandırma Genel Görünümü

en: Cluster Template copy %s created
tr_TR: Küme Şablon kopyası %s oluşturuldu

en: Cluster Templates
tr_TR: Küme Şablonları

en: Cluster can be launched using existing Cluster Templates.
tr_TR: Küme mevcut Küme Şablonlarıyla başlatılabilir.

en: Cluster configurations are not specified
tr_TR: Küme yapılandırmaları belirtilmemiş

en: Cluster health checks
tr_TR: Küme sağlık kontrolleri

en: Cluster provision steps
tr_TR: Küme hazırlık adımları

en: Cluster share update failed.
tr_TR: Küme paylaşım güncelleme başarısız.

en: Cluster template creation failed
tr_TR: Küme şablonu oluşturma başarısız

en: Cluster template update failed
tr_TR: Küme şablonu güncellemesi başarısız

en: Cluster type chosen
tr_TR: Seçilen küme türü

en: Clusters
tr_TR: Kümeler

en: Completed Successfully
tr_TR: Başarıyla Tamamlandı

en: Configuration
tr_TR: Yapılandırma

en: Configuration Details
tr_TR: Yapılandırma Ayrıntıları

en: Configuration Value
tr_TR: Yapılandırma Değeri

en: Configure
tr_TR: Yapılandır

en: Configure Cluster
tr_TR: Kümeyi Yapılandır

en: Configure Cluster Template
tr_TR: Küme Şablonunu Yapılandır

en: Configure Node Group Template
tr_TR: Düğüm Grup Şablonunu Yapılandır

en: Configure Template
tr_TR: Şablonu Yapılandır

en: Control access to instances of the node group.
tr_TR: Düğüm grubu sunucularına erişimi kontrol et.

en: Copy Cluster Template
tr_TR: Küme Şablonunu Kopyala

en: Copy Template
tr_TR: Şablonu Kopyala

en: Could not create
tr_TR: Oluşturulamadı

en: Could not create data source
tr_TR: Veri kaynağı oluşturulamadı

en: Could not create job template
tr_TR: İş şablonu oluşturulamadı

en: Could not launch job
tr_TR: İş başlatılamadı

en: Could not update cluster shares
tr_TR: Küme paylaşımları güncellenemedi

en: Could not update data source
tr_TR: Veri kaynağı güncellenemiyor

en: Could not update plugin
tr_TR: Eklenti güncellenemiyor

en: Count
tr_TR: Sayı

en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Create Cluster Template
tr_TR: Küme Şablonu Oluştur

en: Create Data Source
tr_TR: Veri Kaynağı Oluştur

en: Create Job Binary
tr_TR: İş İkiliği Oluştur

en: Create Job Template
tr_TR: İş Şablonu Oluştur

en: Create Node Group Template
tr_TR: Düğüm Grup Şablonu Oluştur

en: Create Template
tr_TR: Şablon Oluştur

en: Create a Cluster Template
tr_TR: Küme Şablonu Oluştur

en: Create a Data Source with a specified name.
tr_TR: Belirtilen isimde bir Veri Kaynağı oluştur.

en: Create a Master Node Group Template
tr_TR: Ana Düğüm Grup Şablonu Oluştur

en: Create a Worker Node Group Template
tr_TR: İşçi Düğüm Grup Şablonu Oluştur

en: Create a data source
tr_TR: Veri kaynağı oluştur

en: Create a job template
tr_TR: Bir iş şablonu oluştur

en: Create a job template with a specified name.
tr_TR: Belirtilen isimde bir iş şablonu oluştur.

en: Create a script to be uploaded dynamically
tr_TR: Dinamik olarak yüklenecek bir betik oluştur

en: Create security group for this Node Group.
tr_TR: Bu Düğüm Grubu için güvenlik grubu oluştur.

en: Create time
tr_TR: Oluşturma zamanı

en: Create volumes in this availability zone.
tr_TR: Birimleri bu kullanılırlık bölgesinde oluştur.

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

[ctx: Created time]
en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: Created Cluster Template %s
tr_TR: Küme Şablonu %s Oluşturuldu

en: Created Node Group Template %s
tr_TR: Düğüm Grup Şablonu %s Oluştur

en: Created time
tr_TR: Oluşturulma zamanı

en: Current choice:
tr_TR: Şu anki seçim:

en: Current type:
tr_TR: Mevcut tür:

en: Custom Tag
tr_TR: Özel Etiket

en: DNS Domain Names
tr_TR: DNS Alan Adları

en: Data Processing
tr_TR: Veri İşleniyor

en: Data Processing Plugin Details
tr_TR: Veri İşleme Eklenti Ayrıntıları

en: Data Processing Plugins
tr_TR: Veri İşleme Eklentileri

en: Data Processing internal database
tr_TR: Veri İşleme dahili veri tabanı

en: Data Processing provides different storage location options. You may choose Ephemeral Drive or a Cinder Volume to be attached to instances.
tr_TR: Veri İşleme değişik depolama konumu seçenekleri sağlar. Sunuculara eklemek için Geçici Sürücü veya Cinder Birimi seçebilirsiniz.

en: Data Source
tr_TR: Veri Kaynağı

en: Data Source Type
tr_TR: Veri Kaynağı Türü

en: Data Sources
tr_TR: Veri Kaynakları

en: Data source created
tr_TR: Veri kaynağı oluşturuldu

en: Data source updated
tr_TR: Veri kaynağı güncellendi

en: Default Value
tr_TR: Öntanımlı Değer

en: Delete Cluster | Delete Clusters
tr_TR[0]: Kümeyi Sil
tr_TR[1]: Kümeleri Sil

en: Delete Data Source | Delete Data Sources
tr_TR[0]: Veri Kaynağı Sil
tr_TR[1]: Veri Kaynaklarını Sil

en: Delete Job | Delete Jobs
tr_TR[0]: İşi Sil
tr_TR[1]: İşleri Sil

en: Delete Job Binary | Delete Job Binaries
tr_TR[0]: İş İkiliğini Sil
tr_TR[1]: İş İkiliklerini Sil

en: Delete Job Template | Delete Job Templates
tr_TR[0]: İş Şablonunu Sil
tr_TR[1]: İş Şablonlarını Sil

en: Delete Template | Delete Templates
tr_TR[0]: Şablonu Sil
tr_TR[1]: Şablonları Sil

en: Deleted Cluster | Deleted Clusters
tr_TR[0]: Küme Silindi
tr_TR[1]: Kümeler Silindi

en: Deleted Data Source | Deleted Data Sources
tr_TR[0]: Veri Kaynağı Silindi
tr_TR[1]: Veri Kaynakları Silindi

en: Deleted Job | Deleted Jobs
tr_TR[0]: İş Silindi
tr_TR[1]: İşler Silindi

en: Deleted Job Binary | Deleted Job Binaries
tr_TR[0]: İş İkiliği Silindi
tr_TR[1]: İş İkilikleri Silindi

en: Deleted Job Template | Deleted Jobs Templates
tr_TR[0]: İş Şablonu Silindi
tr_TR[1]: İş Şablonları Silindi

en: Deleted Template | Deleted Templates
tr_TR[0]: Şablon Silindi
tr_TR[1]: Şablonlar Silindi

en: Description
tr_TR: Tanım

en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

en: Domain Name
tr_TR: Alan Adı

en: Domain name
tr_TR: Alan adı

en: Done
tr_TR: Bitti

[ctx: Current status of a Job]
en: Done with Error
tr_TR: Hata ile Bitti

en: Download Job Binary
tr_TR: İş İkiliğini İndir

en: Download job binary
tr_TR: İş ikiliğini indir

en: Drive type
tr_TR: Sürücü türü

en: Duration
tr_TR: Süre

en: Edit Cluster Template
tr_TR: Küme Şablonunu Düzenle

en: Edit Data Source
tr_TR: Veri Kaynağını Düzenle

en: Edit Image Tags
tr_TR: İmaj Etiketlerini Düzenle

en: Edit Job Binary
tr_TR: İş İkiliğini Düzenle

en: Edit Node Group Template
tr_TR: Düğüm Grup Şablonunu Düzenle

en: Edit Tags
tr_TR: Etiketleri Düzenle

en: Edit Template
tr_TR: Şamblonu Düzenle

en: Enable Swift Paths
tr_TR: Swift Yollarını Etkinleştir

en: Enabled Versions
tr_TR: Etkin Sürümler

[ctx: End time]
en: Ended
tr_TR: Bitti

en: Enter any custom configuration required for your job's execution.
tr_TR: İşinizin çalıştırılması için gerekli herhangi özel yapılandırma varsa girin.

en: Enter the URL for the file
tr_TR: Dosya için URL girin

en: Enter the username and password required to access that file
tr_TR: Bu dosyaya erişim için gerekli kullanıcı adı ve parolayı girin

en: Ephemeral Drive
tr_TR: Geçici Sürücü

en: Ephemeral drive
tr_TR: Geçici sürücü

en: Error Details
tr_TR: Hata Ayrıntıları

en: Event time
tr_TR: Olay zamanı

en: Failed
tr_TR: Başarısız

[ctx: Current status of a Job]
en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Failed to fetch internal binary list
tr_TR: Dahili ikilik listesi getirilemiyor

en: Failed to get list of internal binaries.
tr_TR: Dahili ikiliklerin listesi alınamadı.

en: Failed to get list of shares
tr_TR: Paylaşım listesi alma başarısız

en: Failed to update image.
tr_TR: İmaj güncellenemedi.

en: Filter
tr_TR: Süzgeç

en: Flavor
tr_TR: Nitelik

en: Flavor is not specified
tr_TR: Nitelik belirtilmemiş

en: Floating IP Pool
tr_TR: Değişken IP Havuzu

en: For Data Processing internal job binaries, you may choose from the following:
tr_TR: Veri İşleme dahili iş ikilikleri için, şunlardan seçim yapabilirsiniz:

en: For Data Sources on a Manila share, choose the share and enter the path relative to the share (example: /outputdir/myinputfile.txt)
tr_TR: Manila paylaşımındaki Veri Kaynakları için, paylaşımı seçin ve paylaşıma göre yolu girin (örneğin: /çıktı/dizini/girdidosyam.txt)

en: For Object Store job binaries, you must:
tr_TR: Nesne Depolama iş ikilikleri için yapmanız gereken:

en: For Shell Action jobs, any required files beyond the main script may be added as "libraries".
tr_TR: Kabuk Eylem işleri için, ana betikten başka gerekli dosyalar "kitaplık" olarak eklenebilir.

en: For Storm, Storm Pyleus, Spark and Shell jobs, only a main is required,"libs" are optional.
tr_TR: Storm, Storm Pyleus, Spark ve Kabuk işleri için, yalnızca bir ana ikilik gereklidir, "kitaplıklar" isteğe bağlıdır.

en: General Info
tr_TR: Genel Bilgi

en: Guided Cluster Creation
tr_TR: Kılavuzlu Küme Oluşturma

en: Guided Job Execution
tr_TR: Kılavuzlu İş Çalıştırma

en: HDFS placement
tr_TR: HDFS yerleştirme

en: Health
tr_TR: Sağlık

en: Hide full configuration
tr_TR: Tam yapılandırmayı gizle

en: ID
tr_TR: Kimlik

en: If selected, %s will be protected from modifications until this will be unselected
tr_TR: Seçiliyse, %s seçim kaldırılana kadar tüm değişikliklerden korunacaktır

en: If selected, %s will be shared across the tenants
tr_TR: Seçiliyse, %s tüm kiracılar arasında paylaşılır

en: If selected, instances of a cluster will be automatically configured during creation. Otherwise you should manually specify configuration values
tr_TR: Seçiliyse, kümenin sunucuları oluşturma sırasında otomatik yapılandırılır. Aksi hale elle yapılandırma değerlerini belirtmeniz gerekir

en: If selected, instances of a node group will be automatically configured during cluster creation. Otherwise you should manually specify configuration values.
tr_TR: Seçiliyse, bir düğüm grubunun sunucuları küme oluşturulurken otomatik yapılandırılacak. Aksi halde yapılandırma değerlerini elle belirtmelisiniz.

en: Image
tr_TR: İmaj

en: Image Registry
tr_TR: İmaj Kayıtları

en: Image Registry is used to provide additional information about images for Data Processing.
tr_TR: İmaj Kaydı Veri İşleme için imajlar hakkında ek bilgi sağlamak için kullanılır.

en: Image Registry tool:
tr_TR: İmaj Kayıt aracı:

en: In progress
tr_TR: Devam ediyor

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Input
tr_TR: Girdi

en: Input Data Source
tr_TR: Girdİ Veri Kaynağı

en: Instance
tr_TR: Sunucu

en: Instance and attached volumes will be created on the same physical host
tr_TR: Sunucu ve ekli birimler aynı fiziksel sunucu üzerinde oluşturulacak.

en: Instances
tr_TR: Sunucular

en: Instances Count
tr_TR: Sunucu Sayısı

en: Interface Arguments
tr_TR: Arayüz Değişkenleri

en: Internal Binary
tr_TR: Dahiki İkilik

en: Internal IP
tr_TR: Dahili IP

en: Internal binary
tr_TR: Dahili ikilik

en: Java Action
tr_TR: Java Eylemi

en: Java Opts
tr_TR: Java Seçenekleri

en: Job
tr_TR: İş

en: Job Binaries
tr_TR: İş İkilikleri

en: Job Configuration
tr_TR: İş Yapılandırması

en: Job Execution ID
tr_TR: İş Çalıştırma Kimliği

en: Job Guide
tr_TR: İş Kılavuzu

en: Job Template
tr_TR: İş Şablonu

en: Job Templates
tr_TR: İş Şablonları

en: Job Type
tr_TR: İş Türü

en: Job args
tr_TR: İş değişkenleri

en: Job configs
tr_TR: İş yapılandırmaları

en: Job created
tr_TR: İş oluşturuldu

en: Job launched
tr_TR: İş başlatıldı

en: Job params
tr_TR: İş parametreleri

en: Job template:
tr_TR: İş şablonu:

en: Job type chosen
tr_TR: Seçilen iş türü

en: Jobs
tr_TR: İşler

en: Keypair
tr_TR: Anahtar çifti

[ctx: Current status of a Job]
en: Killed
tr_TR: Öldürüldü

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Label details
tr_TR: Etiket ayrıntıları

en: Last Updated
tr_TR: Son Güncelleme

en: Launch
tr_TR: Çalıştır

en: Launch Cluster
tr_TR: Küme Başlat

en: Launch Job | Launch Jobs
tr_TR[0]: İşi Başlat
tr_TR[1]: İşleri Başlat

en: Launch On Existing Cluster
tr_TR: Mevcut Kümede Başlat

en: Launch On New Cluster
tr_TR: Yeni Kümede Başlat

en: Launch a Cluster
tr_TR: Bir Küme Başlat

en: Launch instances in these security groups.
tr_TR: Sunucuları bu güvenlik gruplarında başlat.

en: Launch instances in this availability zone.
tr_TR: Sunucuları bu kullanılırlık bölgesinde başlat.

en: Launch job
tr_TR: İşi başlat

en: Launch the given job template on a cluster.
tr_TR: Verilen iş şablonunu bir kümede başlat.

en: Launched Cluster %s
tr_TR: %s Kümesi Başlatıldı

en: Launched Job | Launched Jobs
tr_TR[0]: İş Başlatıldı
tr_TR[1]: İşler Başlatıldı

en: Libs
tr_TR: Kitaplıklar

en: Location
tr_TR: Konum

en: Main Class
tr_TR: Ana Sınıf

en: Mains
tr_TR: Ana ikilikler

en: Management IP
tr_TR: Yönetim IP'si

en: Manila share
tr_TR: Manila paylaşımı

en: Mapping Type
tr_TR: Eşleştirme Türü

en: Master Node Group Template:
tr_TR: Ana Düğüm Grup Şablonu:

en: Modify the configuration so that swift URLs can be dereferenced through HDFS at runtime.
tr_TR: Çalışma zamanında HDFS üzerinden swift URL'lerini referanstan ayırmak için yapılandırmayı değiştir.

en: Name
tr_TR: İsim

en: Name: %(node_group_name)s
tr_TR: İsim: %(node_group_name)s

en: Named Parameter
tr_TR: Adlandırılmış Parametre

en: Neutron Management Network
tr_TR: Neutron Yönetim Ağı

en: Never
tr_TR: Asla

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: No Cluster Template Created
tr_TR: Küme Şablonu Oluşturulmadı

en: No Images Available
tr_TR: Kullanılabilir İmaj Yok

en: No Master Node Group Template Created
tr_TR: Ana Düğüm Grup Şablonu Oluşturulmamış

en: No Templates Available
tr_TR: Kullanılabilir Şablon Yok

en: No Worker Node Group Template Created
tr_TR: İşçi Düğüm Grup Şablonu Oluşturulmadı

en: No availability zone specified
tr_TR: Kullanılırlık bölgesi belirtilmemiş

en: No clusters available
tr_TR: Kullanılabilir küme yok

en: No configurations
tr_TR: Yapılandırma yok

en: No description
tr_TR: Tanım yok

en: No domain is specified
tr_TR: Alan belirtilmemiş

en: No enabled versions
tr_TR: Etkin sürüm yok

en: No image specified
tr_TR: İmaj belirtilmemiş

en: No images available.
tr_TR: Kullanılabilir imaj yok.

en: No info available
tr_TR: Kullanılabilir bilgi yok

en: No job template created
tr_TR: İş şablonu oluşturulmadı

en: No keypair
tr_TR: Anahtar çifti yok

en: No plugin chosen
tr_TR: Eklenti seçilmemiş

en: No type chosen
tr_TR: Tür seçilmemiş

en: No volume type
tr_TR: Birim türü yok

en: Node Group
tr_TR: Düğüm Grubu

en: Node Group Name: %(node_group_name)s
tr_TR: Düğüm Grubu İsmi: %(node_group_name)s

en: Node Group Template
tr_TR: Düğüm Grup Şablonu

en: Node Group Template %s updated
tr_TR: Düğüm Grup Şablonu %s güncellendi

en: Node Group Template copy %s created
tr_TR: Düğüm Grup Şablon kopyası %s oluşturuldu

en: Node Group Templates
tr_TR: Düğüm Grup Şablonları

en: Node Group: %(node_group_name)s
tr_TR: Düğüm Grubu: %(node_group_name)s

en: Node Groups
tr_TR: Düğüm Grupları

en: Node Groups Configuration Overview
tr_TR: Düğüm Grupları Yapılandırma Genel Görünümü

en: Node Processes
tr_TR: Düğüm Süreçleri

en: Node group cluster
tr_TR: Düğüm grup kümesi

en: Node group configurations are not specified
tr_TR: Düğüm grup yapılandırmaları belirtilmemiş

en: Node processes are not specified
tr_TR: Düğüm süreçleri belirtilmemiş

en: Nodes Count
tr_TR: Düğüm Sayısı

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Not available
tr_TR: Kullanılabilir değil

en: Number
tr_TR: Sayı

en: Number of Nodes
tr_TR: Düğüm Sayısı

en: Number of clusters to launch.
tr_TR: Başlatılacak küme sayısı.

en: Oozie Job ID
tr_TR: Oozie İş Kimliği

en: OpenStack Flavor
tr_TR: OpenStack Niteliği

en: Output
tr_TR: Çıktı

en: Output Data Source
tr_TR: Çıktı Veri Kaynağı

en: Parameters
tr_TR: Parametreler

en: Password
tr_TR: Parola

en: Path
tr_TR: Yol

en: Path on share
tr_TR: Paylaşımdaki yol

en: Persist cluster after job exit
tr_TR: İş bitiminde kümeyi koru

en: Plugin
tr_TR: Eklenti

en: Plugin Name
tr_TR: Eklenti İsmi

en: Plugin and Version Tag
tr_TR: Eklenti ve Sürüm Etiketi

en: Plugin label
tr_TR: Eklenti etiketi

en: Plugin name
tr_TR: Eklenti ismi

en: Plugin update failed.
tr_TR: Eklenti güncelleme başarısız.

en: Plugin version %(version)s label
tr_TR: Eklenti sürüm %(version)s etiketi

en: Plugin version %s
tr_TR: Eklenti sürümü %s

en: Plugin:
tr_TR: Eklenti:

en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

en: Positional Argument
tr_TR: Konumsal Değişken

en: Progress
tr_TR: Süreç

en: Project ID
tr_TR: Proje Kimliği

en: Protected
tr_TR: Korumalı

en: Proxy Gateway
tr_TR: Vekil Ağ Geçidi

en: Public
tr_TR: Açık

en: Read only
tr_TR: Yalnızca okunur

en: Read/Write
tr_TR: Oku/Yaz

en: Register Image
tr_TR: İmajı Kaydet

en: Relaunch On Existing Cluster
tr_TR: Mevcut Kümede Yeniden Başlat

en: Relaunch On New Cluster
tr_TR: Yeni Kümede Yeniden Başlat

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Reset Cluster Creation Guide
tr_TR: Küme Oluşturma Kılavuzunu Sıfırla

en: Reset Cluster Guide
tr_TR: Küme Kılavuzunu Sıfırla

en: Reset Job Execution Guide
tr_TR: İş Çalıştırma Kılavuzunu Sıfırla

en: Return Code
tr_TR: Dönüş Kodu

en: Run HBase EDP Jobs with common HBase library on HDFS
tr_TR: HDFS üzerinde genel HBase kitaplığı ile HBase EDP İşleri çalıştır

en: Sahara will use instances of this node group to access other cluster instances.
tr_TR: Sahara diğer küme sunucularına erişmek için bu düğüm grubu sunucularını kullanacak.

en: Scale
tr_TR: Ölçek

en: Scale Cluster
tr_TR: Kümeyi Ölçeklendir

en: Scale cluster operation failed
tr_TR: Küme ölçeklendirme işlemi başarısız

en: Scaled cluster successfully started.
tr_TR: Ölçeklenmiş küme başarıyla başlatıldı.

en: Scope
tr_TR: Kapsam

en: Script name
tr_TR: Betik ismi

en: Script text
tr_TR: Betik metni

en: Security
tr_TR: Güvenlik

en: Security Groups
tr_TR: Güvenlik Grupları

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select Image
tr_TR: İmaj Seçin

en: Select Node Group Processes
tr_TR: Düğüm Grup Süreçlerini Seç

en: Select Shares
tr_TR: Paylaşımları Seç

en: Select a Node Group Template to add:
tr_TR: Eklemek için bir Düğüm Grup Şablonu seçin:

en: Select a Value Type for your next argument:
tr_TR: Sonraki değişkeniniz için bir Değer Türü seçin:

en: Select a plugin and version for a new Cluster template.
tr_TR: Yeni Küme şablonu için bir eklenti ve sürüm seçin.

en: Select a plugin and version for a new Cluster.
tr_TR: Yeni Küme için bir eklenti ve sürüm seçin.

en: Select a plugin and version for the new Node Group template.
tr_TR: Yeni Düğüm Grup şablonu için bir eklenti ve sürüm seçin.

en: Select an existing node group template.
tr_TR: Mevcut bir düğüm grup şablonu seçin.

en: Select node processes for the node group
tr_TR: Düğüm grubu için düğüm süreçlerini seç

en: Select plugin and hadoop version
tr_TR: Eklenti ve hadoop sürümü seçin

en: Select plugin and hadoop version for cluster
tr_TR: Küme için eklenti ve hadoop sürümü seç

en: Select plugin and hadoop version for cluster template
tr_TR: Küme şablonu için eklenti ve hadoop sürümü seçin

en: Select property name
tr_TR: Özellik ismini seçin

en: Select the domain name for internal and external hostname resolution.
tr_TR: Dahili ve harici alan adı çözümü için alan ismini seçin.

en: Select the manila shares for this cluster
tr_TR: Bu küme için manila paylaşımlarını seçin

en: Select the manila shares for this node group
tr_TR: Bu düğüm grubu için manila paylaşımlarını seç

en: Select the storage type for your job binary.
tr_TR: İş ikiliğiniz için depolama türü seçin.

en: Select the type of your Data Source.
tr_TR: Veri Kaynağınızın türünü seçin.

en: Select the type of your job:
tr_TR: İşinizin türünü seçin:

en: Select type
tr_TR: Tür seçin

en: Service Configurations
tr_TR: Servis Yapılandırmaları

en: Share
tr_TR: Paylaşım

en: Shares
tr_TR: Paylaşımlar

en: Shell
tr_TR: Kabuk

en: Shell Action
tr_TR: Kabuk Eylemi

en: Show full configuration
tr_TR: Tam yapılandırmayı göster

en: Source password
tr_TR: Kaynak parolası

en: Source username
tr_TR: Kaynak kullanıcı adı

en: Specified User Name will be used by Data Processing to apply configs and manage processes on instances.
tr_TR: Belirtilen Kullanıcı Adı Veri İşleme tarafından sunuculardaki süreçleri yönetme ve yapılandırmaları uygulama amacıyla kullanılacak.

en: Start Verification | Start Verifications
tr_TR[0]: Onaylamayı Başlat
tr_TR[1]: Onaylamaları Başlat

[ctx: Start time]
en: Started
tr_TR: Başlatılma

en: Started Verification | Started Verifications
tr_TR[0]: Onaylama Başlatıldı
tr_TR[1]: Onaylamalar Başlatıldı

en: Started at
tr_TR: Başlama zamanı

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status description
tr_TR: Durum tanımı

en: Step Description
tr_TR: Adım Tanımlaması

en: Storage type
tr_TR: Depolama türü

en: Streaming MapReduce
tr_TR: Duraksız MapReduce

en: String
tr_TR: Karakter Dizisi

en: Substitute data source objects for URLs of the form datasource://name or uuid.
tr_TR: Veri kaynağı nesnelerini verikaynağı://isim veya uuid biçiminde URL'ler ile değiştir.

[ctx: Current status of a Job]
en: Succeeded
tr_TR: Başarılı

en: Successfully updated image.
tr_TR: İmaj başarıyla güncellendi.

en: Supported Versions
tr_TR: Desteklenen Sürümler

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Template
tr_TR: Şablon

en: Template Name
tr_TR: Şablon Adı

en: Template not specified
tr_TR: Şablon belirtilmemiş

en: The Cluster object should specify OpenStack Image to boot instances for Cluster.
tr_TR: Küme nesnesi Küme için ön yüklenecek sunucular için OpenStack İmajını belirtmeli.

en: The value of shares must be a list of values
tr_TR: Paylaşım listesi bir değerler listesi olmalı

en: This Cluster Template will be created for:
tr_TR: Bu Küme Şablonu şunun için oluşturulacak:

en: This Cluster will be started with:
tr_TR: Bu Küme şunlarla başlatılacak:

en: This Node Group Template will be created for:
tr_TR: Bu Düğüm Grup Şablonu şunun için oluşturulacak:

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Topology Name
tr_TR: Topoloji İsmi

en: Type
tr_TR: Tür

en: Unable to create job binary
tr_TR: İş ikiliği oluşturulamıyor

en: Unable to create job binary: %s
tr_TR: İş ikiliği oluşturulamıyor: %s

en: Unable to create new cluster for job.
tr_TR: İş için yeni bir küme oluşturulamıyor.

en: Unable to create the cluster
tr_TR: Küme oluşturulamıyor

en: Unable to fetch Base Image with id: %s.
tr_TR: Bu kimliğe sahip Taban İmaj getirilemedi: %s.

en: Unable to fetch available images.
tr_TR: Kullanılabilir imajlar getirilemedi.

en: Unable to fetch base image details
tr_TR: Taban imaj ayrıntıları getirilemiyor

en: Unable to fetch cluster list
tr_TR: Küme listesi getirilemedi

en: Unable to fetch cluster template list
tr_TR: Küme şablon listesi getirilemiyor

en: Unable to fetch cluster template.
tr_TR: Küme şablonu getirilemiyor.

en: Unable to fetch cluster to scale
tr_TR: Ölçeklenecek küme getirilemedi

en: Unable to fetch cluster to scale.
tr_TR: Ölçeklenecek küme getirilemedi.

en: Unable to fetch cluster.
tr_TR: Küme getirilemedi.

en: Unable to fetch clusters.
tr_TR: Kümeler alınamıyor.

en: Unable to fetch data source list
tr_TR: Veri kaynağı listesi getirilemedi

en: Unable to fetch data sources.
tr_TR: Veri kaynakları getirilemiyor.

en: Unable to fetch flavor for template.
tr_TR: Şablon için nitelik getirilemedi.

en: Unable to fetch floating ip pools.
tr_TR: Değişken ip havuzları getirilemedi.

en: Unable to fetch image choices.
tr_TR: İmaj seçimleri getirilemedi.

en: Unable to fetch instance details.
tr_TR: Sunucu ayrıntıları getirilemiyor.

en: Unable to fetch job binary list
tr_TR: İş ikiliği listesi getirilemedi

en: Unable to fetch job binary: %(exc)s
tr_TR: İş ikiliği getirilemiyor: %(exc)s

en: Unable to fetch job list
tr_TR: İş listesi getirilemiyor

en: Unable to fetch job template list
tr_TR: İş şablon listesi getirilemiyor

en: Unable to fetch jobs.
tr_TR: İşler getirilemiyor.

en: Unable to fetch keypair choices.
tr_TR: Anahtar çifti seçimleri getirilemiyor.

en: Unable to fetch network details
tr_TR: Ağ ayrıntıları getirilemiyor

en: Unable to fetch node group details.
tr_TR: Düğüm grup ayrıntıları getirilemiyor.

en: Unable to fetch node group template list
tr_TR: Düğüm grup şablon listesi getirilemedi

en: Unable to fetch plugin details.
tr_TR: Eklenti ayrıntıları getirilemedi.

en: Unable to fetch plugin list
tr_TR: Eklenti listesi getirilemedi

en: Unable to fetch plugin object.
tr_TR: Eklenti nesnesi getirilemedi.

en: Unable to fetch template object.
tr_TR: Şablon nesnesi getirilemedi.

en: Unable to fetch template to copy.
tr_TR: Şablon kopyalamak için getirilemiyor.

en: Unable to fetch template to edit.
tr_TR: Şablon düzenlenmek için getirilemiyor.

en: Unable to fetch the image details
tr_TR: İmaj ayrıntıları getirilemiyor

en: Unable to generate process choices.
tr_TR: Süreç seçenekleri üretilemiyor.

en: Unable to get node group details.
tr_TR: Düğüm grup ayrıntıları alınamıyor.

en: Unable to get security group list.
tr_TR: Güvenlik grubu listesi alınamadı.

en: Unable to launch job.
tr_TR: İş başlatılamıyor.

en: Unable to populate anti-affinity processes.
tr_TR: Anti-benzeşim süreçleri doldurulamıyor.

en: Unable to process plugin tags
tr_TR: Eklenti etiketleri işlenemiyor

en: Unable to retrieve data processing plugins.
tr_TR: Veri işleme eklentiler alınamadı.

en: Unable to retrieve details for cluster "%s".
tr_TR: "%s" kümesinin ayrıntıları alınamıyor.

en: Unable to retrieve details for cluster template "%s".
tr_TR: Küme şablonu "%s" için ayrıntılar alınamıyor.

en: Unable to retrieve details for data source "%s".
tr_TR: Veri kaynağı "%s" için ayrıntılar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for job "%s".
tr_TR: "%s" işi için ayrıntılar alınamıyor.

en: Unable to retrieve details for job binary "%s".
tr_TR: İş ikiliği "%s" için ayrıntılar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for job template "%s".
tr_TR: İş şablonu "%s" için ayrıntılar alınamıyor.

en: Unable to retrieve details for node group template "%s".
tr_TR: Düğüm grup şablonu "%s" için ayrıntılar alınamadı.

en: Unable to retrieve image list
tr_TR: İmaj listesi alınamıyor

en: Unable to retrieve images with filter %s.
tr_TR: %s süzgeciyle imaj alınamadı.

en: Unable to retrieve job binary "%s".
tr_TR: İş ikiliği "%s" alınamadı.

en: Unable to retrieve networks.
tr_TR: Ağlar alınamıyor.

en: Unable to retrieve plugin.
tr_TR: Eklenti alınamadı.

en: Unable to retrieve security group %(group)s.
tr_TR: Güvenlik grubu %(group)s alınamadı.

en: Unable to set cluster type
tr_TR: Küme türü ayarlanamadı

en: Unable to set job type
tr_TR: İş türü ayarlanamadı

en: Unable to set node group template
tr_TR: Düğüm grup şablonu ayarlanamadı

en: Unable to update job binary
tr_TR: İş ikiliği güncellenemiyor

en: Unable to update job binary: %s
tr_TR: İş ikiliği güncellenemiyor: %s

en: Unable to update row
tr_TR: Satır güncellenemiyor

en: Unable to upload job binary
tr_TR: İş ikiliği yüklenemiyor

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Unnecessary tags may be removed by clicking a cross near tag's name.
tr_TR: Gereksiz etiketler etiket isminin yanındaki çarpıya tıklayarak kaldırılabilir.

en: Unregister Image | Unregister Images
tr_TR[0]: İmajı Kayıttan Çıkar
tr_TR[1]: İmajları Kayıttan Çıkar

en: Unregistered Image | Unregistered Images
tr_TR[0]: İmaj Kayıttan Çıkarıldı
tr_TR[1]: İmajlar Kayıttan Çıkarıldı

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Cluster Shares
tr_TR: Küme Paylaşımlarını Güncelle

en: Update Plugin
tr_TR: Eklentiyi Güncelle

en: Update Shares
tr_TR: Paylaşımları Güncelle

en: Update the plugin labels
tr_TR: Eklenti etiketlerini güncelle

en: Updated
tr_TR: Güncellendi

en: Updated time
tr_TR: Güncellenme zamanı

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Upload File
tr_TR: Dosya Yükle

en: Upload Template
tr_TR: Şablon Yükle

en: Upload a new file
tr_TR: Yeni bir dosya yükle

en: Uptime
tr_TR: Çalışma süresi

en: Use Data Source Substitution for Names and UUIDs
tr_TR: İsimler ve UUID'ler için Veri Kaynağı Yerdeğiştirmesi Kullan

en: Use HBase Common library
tr_TR: HBase Genel kitaplığını kullan

en: Use anti-affinity groups for processes
tr_TR: Süreçler için anti-benzeşim gruplarını kullan

en: Use anti-affinity groups for:
tr_TR: Anti-benzeşim gruplarını kullan:

en: Use auto-configuration
tr_TR: Oto-yapılandırma kullan

en: Use the same topology name as defined in your .yaml file
tr_TR: .yaml dosyanızda olanla aynı topoloji ismini kullanın

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User Name
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: User has to choose a keypair to have access to clusters instances.
tr_TR: Küme sunucularına erişim için kullanıcı bir anahtar çifti seçmeli.

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Value
tr_TR: Değer

en: Value Type
tr_TR: Değer Türü

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: Version:
tr_TR: Sürüm:

en: Volume local to instance
tr_TR: Birim sunucuya yerel

en: Volumes Availability Zone
tr_TR: Birimin Kullanılırlık Bölgesi

en: Volumes local to instance
tr_TR: Birimler sunucuya yerel

en: Volumes per node
tr_TR: Düğüm başına birim

en: Volumes size
tr_TR: Birim boyutu

en: Volumes size (GB)
tr_TR: Birim boyutu (GB)

en: Volumes type
tr_TR: Birim türü

en: Warning!
tr_TR: Uyarı!

en: Which keypair to use for authentication.
tr_TR: Kimlik doğrulama için hangi anahtar çiftinin kullanılacağı.

en: Worker Node Group Template:
tr_TR: İşçi Düğüm Grup Şablonu:

en: You may also add any custom tag.
tr_TR: Herhangi bir özel etiketi de ekleyebilirsiniz.

en: You may also enter an optional description for your Data Source.
tr_TR: Veri Kaynağınız için isteğe bağlı bir tanım girebilirsiniz.

en: You may also enter an optional description for your job binary.
tr_TR: İş ikiliğinize isteğe bağlı bir tanım girebilirsiniz.

en: You may also enter an optional description for your job template.
tr_TR: İş şablonunuz için isteğe bağlı olarak tanım da girebilirsiniz.

en: You may need to enter the username and password for your Data Source.
tr_TR: Veri Kaynağınız için kullanıcı adı ve parola girmeniz gerekebilir.

en: You may set <b>cluster</b> scoped configurations on corresponding tabs.
tr_TR: İlgili sekmelerden <b>küme</b> kapsamlı yapılandırmaları ayarlayabilirsiniz.

en: You must choose a flavor to determine the size (VCPUs, memory and storage) of all launched VMs.
tr_TR: Başlatılan tüm sanal makinelerin boyutuna karar vermek için (VCPU'lar, hafıza ve depolama) bir nitelik seçmelisiniz.

en: You've chosen a cluster that is in 'Error' state. Appropriate execution of the job can't be guaranteed.
tr_TR: 'Hata' durumundaki bir kümeyi seçtiniz. İşin düzgün çalışacağı garanti edilemez.

en: cluster
tr_TR: küme

en: cluster template
tr_TR: küme şablonu

en: data source
tr_TR: veri kaynağı

en: job
tr_TR: iş

en: job binary
tr_TR: iş ikiliği

en: no processes
tr_TR: süreç yok

en: node group template
tr_TR: düğüm grup şablonu
