sakura - en to sv translation catalogue (63 entries)

en: Print version number
sv: Skriv ut versionsnummer

en: Set window title
sv: Sätt fönstertitel

en: Select initial terminal font
sv: Välj initialt terminaltypsnitt

en: Select initial number of tabs
sv: Välj initialt antal flikar

en: Set working directory
sv: Sätt arbetskatalog

en: Execute command
sv: Kör kommando

en: Execute command (last option in the command line)
sv: Kör kommando (Sista alternativet på kommandoraden)

en: Login shell
sv: Inloggningsskal

en: Set window icon
sv: Sätt fönsterikon

en: Set columns number
sv: Sätt antal kolumner

en: Set rows number
sv: Sätt antal rader

en: Hold window after execute command
sv: Håll kvar fönster efter kommandokörning

en: Maximize window
sv: Maximera fönster

en: Fullscreen mode
sv: Helskärmsläge

en: Use alternate configuration file
sv: Använd alternativ konfigurationsfil

en: Select initial colorset
sv: Välj initial färguppsättning

en: There are running processes.
    
    Do you really want to close Sakura?
sv: Det finns processer som fortfarande är igång.
    
    Vill du verkligen avsluta sakura?

en: Select font
sv: Välj typsnitt

en: Set tab name
sv: Sätt fliknamn

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: New text
sv: Ny text

en: Select colors
sv: Välj färger

en: _Select
sv: _Välj

en: Colorset
sv: Färguppsättning

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Foreground color
sv: Förgrundsfärg

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Cursor color
sv: Markörfärg

en: Opacity level (%)
sv: Opacitetsnivå (%)

en: Palette
sv: Palett

en: New window title
sv: Ny fönstertitel

en: Open mail
sv: Öppna e-post

en: Open link
sv: Öppna länk

en: Copy link
sv: Kopiera länk

en: New tab
sv: Ny flik

en: Set tab name...
sv: Sätt fliknamn...

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: Full screen
sv: Helskärm

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Options
sv: Alternativ

en: Select font...
sv: Välj typsnitt...

en: Select colors...
sv: Välj färger...

en: Show tab bar
sv: Visa flikfältet

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Tabs at bottom
sv: Flikar nederst

en: Show close button on tabs
sv: Visa stängningsknapp på flikar

en: Show scrollbar
sv: Visa rullningslist

en: Set urgent bell
sv: Sätt larmsignal

en: Set audible bell
sv: Sätt hörbar signal

en: Set blinking cursor
sv: Sätt blinkande markör

en: Disable numbered tabswitch
sv: Inaktivera numrerad flikväxlare

en: Set cursor type
sv: Sätt markörtyp

en: Underline
sv: Understreck

en: Search
sv: Sök

en: There is a running process in this terminal.
    
    Do you really want to close it?
sv: Det finns en process igång i denna terminal.
    
    Vill du verkligen avsluta den?

en: Configuration has been modified by another process. Overwrite?
sv: Konfigurationen har ändrats av en annan process. Skriv över?

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Cannot change working directory
sv: Kan inte ändra arbetskatalog

en: - vte-based terminal emulator
sv: - vte-baserad terminalemulator

en: sakura version is %s
sv: sakura-versionen är %s
