pam_winbind - en to nl translation catalogue (31 entries)

en: Success
nl: Succes

en: No primary Domain Controller available
nl: Geen primaire domeincontroller beschikbaar

en: No domain controllers found
nl: Geen domeincontroller gevonden

en: No logon servers
nl: Geen aanmeldservers

en: Password too short
nl: Wachtwoord te kort

en: The password of this user is too recent to change
nl: Het wachtwoord van deze gebruiker is te recent om te wijzigen

en: Password is already in password history
nl: Wachtwoord zit al in de wachtwoordgeschiedenis

en: Your password has expired
nl: Uw wachtwoord is verlopen

en: You need to change your password now
nl: U moet uw wachtwoord nu wijzigen

en: You are not allowed to logon from this workstation
nl: U mag u vanaf dit werkstation niet aanmelden

en: You are not allowed to logon at this time
nl: U mag u op dit tijdstip niet aanmelden

en: Your account has expired. Please contact your System administrator
nl: Uw account is verlopen. Neem contact op met uw systeembeheerder

en: Your account is disabled. Please contact your System administrator
nl: Uw account is uitgeschakeld. Neem contact op met de systeembeheerder

en: Your account has been locked. Please contact your System administrator
nl: Uw account is vergrendeld. Meen contact op met uw systeembeheerder

en: Invalid Trust Account
nl: Ongeldige vertrouwde account

en: Access is denied
nl: Toegang geweigerd

en: days
nl: dagen

en: day
nl: dag

en: Grace login. Please change your password as soon you're online again
nl: Dispensatie-aanmelding. Wijzig uw wachtwoord zodra u weer online bent

en: Domain Controller unreachable, using cached credentials instead. Network resources may be unavailable
nl: Domeincontroller is onbereikbaar. Uw gegevens uit de cache worden gebruikt. Netwerkrecources kunnen onbereikbaar zijn

en: Your password
nl: Uw wachtwoord

en: must be at least %d characters;
nl: moet uit minstens %d tekens bestaan;

en: cannot repeat any of your previous %d passwords;
nl: mag niet hetzelfde zijn als een van uw voorgaande %d wachtwoorden;

en: must contain capitals, numerals or punctuation; and cannot contain your account or full name;
nl: moet hoofdletters, cijfers of bijzondere tekens bevatten; en mag niet uw accountnaam of volledige naam bevatten;

en: Please type a different password. Type a password which meets these requirements in both text boxes.
nl: Geef een ander wachtwoord op. Typ een wachtwoord dat voldoet aan de vereisten in beide tekstblokken.

en: Password does not meet complexity requirements
nl: Wachtwoord voldoet niet aan de complexiteitseisen

en: Password:
nl: Wachtwoord:

note: instruct user what is happening
en: Changing password for
nl: Wachtwoord wijzigen voor

en: (current) NT password:
nl: (huidig) NT-wachtwoord:

en: Enter new NT password:
nl: Geef nieuw NT-wachtwoord:

en: Retype new NT password:
nl: Nieuw NT-wachtwoord herhalen:
