pam_winbind - en to it translation catalogue (30 entries)

en: Success
it: Successo

en: No primary Domain Controller available
it: Nessun controller di dominio primario disponibile

en: No domain controllers found
it: Nessun controller di dominio trovato

en: No logon servers
it: Nessun server d'autenticazione

en: Password too short
it: Password troppo breve

en: The password of this user is too recent to change
it: La password per questo utente è troppo recente per essere cambiata

en: Password is already in password history
it: La password è già presente nella cronologia delle password

en: Your password has expired
it: La password è scaduta

en: You need to change your password now
it: È necessario modificare la password ora

en: You are not allowed to logon from this workstation
it: Impossibile effettuare il login da questa workstation

en: You are not allowed to logon at this time
it: Impossibile effettuare il login in questo momento

en: Your account has expired. Please contact your System administrator
it: L'account è scaduto. Contattare l'amministratore di sistema

en: Your account is disabled. Please contact your System administrator
it: L'account è disabilitato. Contattare l'amministratore di sistema

en: Your account has been locked. Please contact your System administrator
it: L'account è stato bloccato. Contattare l'amministratore di sistema

en: Invalid Trust Account
it: Account attendibile non valido

en: Access is denied
it: Accesso negato

en: days
it: giorni

en: day
it: giorno

en: Grace login. Please change your password as soon you're online again
it: Login extra. Modificare la password poiché a breve verrà ristabilita la connessione

en: Domain Controller unreachable, using cached credentials instead. Network resources may be unavailable
it: Controller del dominio non raggiungibile; uso delle credenziali memorizzate al suo posto. Le risorse di rete potrebbero non essere disponibili

en: Your password
it: La tua password

en: must be at least %d characters;
it: deve essere composta almeno da %d caratteri;

en: cannot repeat any of your previous %d passwords;
it: non puoi ripetere nessuna delle tue %d password precedenti;

en: must contain capitals, numerals or punctuation; and cannot contain your account or full name;
it: deve contenere lettere maiuscole, cifre e punteggiatura; e non può contenere il nome del tuo account o il tuo nome completo;

en: Please type a different password. Type a password which meets these requirements in both text boxes.
it: Inserire una password diversa. Digita in entrambe le caselle una password che soddisfa i requisiti.

en: Password does not meet complexity requirements
it: La password non soddisfa i requisiti di complessità

note: instruct user what is happening
en: Changing password for
it: Modifica la password per

en: (current) NT password:
it: Password NT (corrente):

en: Enter new NT password:
it: Immetti la nuova password NT:

en: Retype new NT password:
it: Reinserisci la nuova password NT:
