pam_winbind - en to ja translation catalogue (128 entries)

en: Success
ja: 成功しました

en: No primary Domain Controller available
ja: プライマリドメインコントローラーが利用できません

en: No domain controllers found
ja: ドメインコントローラーが見つかりません

en: No logon servers
ja: ログオンサーバーがありません

en: Password too short
ja: パスワードが短すぎます

en: The password of this user is too recent to change
ja: このユーザーに対するパスワードは変更するには新しすぎます

en: Password is already in password history
ja: 指定したパスワードはパスワード履歴内に存在しています

en: Your password has expired
ja: お使いのパスワードの期限が切れました

en: You need to change your password now
ja: パスワードを今すぐ変更する必要があります

en: You are not allowed to logon from this workstation
ja: このワークステーションからログオンすることが許可されていません

en: You are not allowed to logon at this time
ja: この時間にログオンすることが許可されていません

en: Your account has expired. Please contact your System administrator
ja: お使いのアカウントの期限が切れました。システム管理者に連絡してください

en: Your account is disabled. Please contact your System administrator
ja: アカウントは無効です。システム管理者にご連絡ください。

en: Your account has been locked. Please contact your System administrator
ja: お使いのアカウントはロック (施錠) されています。システム管理者に連絡してください

en: Invalid Trust Account
ja: 信頼アカウントが正しくありません

en: Access is denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Do you want to change your password now?
ja: パスワードを今すぐ変更しますか?

en: Your password expires today.
ja: お使いのパスワードは本日期限切れになります。

en: Your password will expire in %d %s.
ja: お使いのパスワードは、あと %d %s で有効期限が切れます。

en: days
ja: 日

en: day
ja: 日

en: Cannot convert group %s to sid, please contact your administrator to see if group %s is valid.
ja: グループ %s を sid に変換できません。管理者と連絡を取ってグループ %s が合っているか確認してください。

en: Grace login. Please change your password as soon you're online again
ja: 猶予ログイン中です。次回ログオン時にすぐにパスワードを変更してください

en: Domain Controller unreachable, using cached credentials instead. Network resources may be unavailable
ja: ドメインコントローラーにアクセスできないため、記憶済みの認証を使用しました。ネットワーク資源が利用できないかもしれません

en: Failed to establish your Kerberos Ticket cache due time differences
    with the domain controller.  Please verify the system time.
ja: ドメインコントローラーと期限が合っていないため Kerberos Ticket の
    キャッシュの構成に失敗しました。システム時刻を確認してください。

en: Your password
ja: お使いのパスワードは

en: must be at least %d characters;
ja: 少なくとも %d 文字以上でなければなりません;

en: cannot repeat any of your previous %d passwords;
ja: 過去 %d 個分のパスワードはいずれも再度利用することはできません;

en: must contain capitals, numerals or punctuation; and cannot contain your account or full name;
ja: アルファベット大文字や数字、句読点 (カンマやピリオド) のいずれかを含まなければなりません; さらにアカウント名や本名 (フルネーム) を含めることはできません;

en: Please type a different password. Type a password which meets these requirements in both text boxes.
ja: 別のパスワードを入力してください。両方のテキストボックス内にこれらの要件を満たすものを入力してください。

en: Creating directory: %s failed: %s
ja: ディレクトリ %s の作成に失敗しました: %s

en: Password does not meet complexity requirements
ja: パスワードは複雑さの要件を満たしていません

note: * First get the name of a user
en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Password:
ja: パスワード:

note: instruct user what is happening
en: Changing password for
ja: 下記に対するパスワードを変更しています

en: (current) NT password:
ja: 現在の NT パスワード:

en: Enter new NT password:
ja: 新しい NT パスワード:

en: Retype new NT password:
ja: 新しい NT パスワードの再入力:

note: * here is the string to inform the user that the new passwords they * typed were not the same.
en: Sorry, passwords do not match
ja: 申し訳ありませんがパスワードが一致しません

en: Undetermined error
ja: 不明瞭なエラー

en: Access denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Account locked out
ja: アカウントロックアウト

en: Must change password
ja: パスワードを変更する必要があります

en: Password is too short
ja: パスワードが短すぎます

en: Password is too recent
ja: パスワードがごく最近利用されています

en: Password history conflict
ja: パスワード履歴と競合しています

en: Improperly formed account name
ja: アカウント名の形式が誤っています

en: User exists
ja: ユーザーが存在します

en: No such user
ja: ユーザーが存在しません

en: Group exists
ja: グループが存在します

en: No such group
ja: グループが存在しません

en: Member not in group
ja: グループのメンバーではありません

en: Wrong Password
ja: パスワードが誤っています

en: Ill formed password
ja: パスワードの形式が不正です

en: Password restriction
ja: パスワード制限

en: Logon failure
ja: ログオン失敗

en: Account restriction
ja: アカウント制限

en: Invalid logon hours
ja: ログオン時間が不正です

en: Invalid workstation
ja: ワークステーションが不正です

en: Password expired
ja: お使いのパスワードの期限が切れました

en: Account disabled
ja: アカウントが無効になっています

en: Memory allocation error
ja: メモリ割り当てエラー

en: No domain controllers located
ja: ドメインコントローラーが見つかりません

en: Named pipe not available
ja: 名前付きパイプは利用できません

en: Not implemented
ja: 実装されていません

en: Invalid information class
ja: 情報クラスが不正です

en: Information length mismatch
ja: 情報の長さが合いません

en: Access violation
ja: アクセス違反

en: Invalid handle
ja: 処理が不正です

en: Invalid parameter
ja: パラメーターが不正です

en: No memory
ja: メモリがありません

en: Buffer too small
ja: バッファーが小さすぎます

en: Revision mismatch
ja: リビジョンが一致しません

en: No such logon session
ja: ログオンセッションがありません

en: No such privilege
ja: 権限がありません

en: Procedure not found
ja: 手順が見つかりませ

en: Server disabled
ja: サーバーは無効にされています

en: Invalid pipe state
ja: パイプの状態が不正です

en: Named pipe busy
ja: 名前付きパイプが使用中です

en: Illegal function
ja: 関数が不正です

en: Named pipe disconnected
ja: 名前付きパイプを切断しました

en: Named pipe closing
ja: 名前付きパイプを閉じています

en: Remote host not listening
ja: リモートホストが待ち受けしていません

en: Duplicate name on network
ja: ネットワーク上で名前が重複しています

en: Print queue is full
ja: 印刷キューがいっぱいです

en: No print spool space available
ja: 利用可能な印刷スプールスペースがありません

en: The network name cannot be found
ja: ネットワーク名を見つけられませんでした

en: The connection was refused
ja: 接続が拒否されました

en: Too many names
ja: 名前が多すぎます

en: Too many sessions
ja: セッションが多すぎます

en: Invalid server state
ja: サーバーの状態が不正です

en: Invalid domain state
ja: ドメインの状態が不正です

en: Invalid domain role
ja: ドメインロールが不正です

en: No such domain
ja: ドメインがありません

en: Domain exists
ja: ドメインが存在します

en: Domain limit exceeded
ja: ドメインの限度を超えています

en: Bad logon session state
ja: ログオンセッションの状態が不正です

en: Logon session collision
ja: ログオンセッション衝突

en: Invalid logon type
ja: ログオンの種類が不正です

en: Cancelled
ja: 取り消しました

en: Invalid computer name
ja: コンピューター名が不正です

en: Logon server conflict
ja: ログオンサーバーが競合しています

en: Time difference at domain controller
ja: ドメインコントローラーに時差があります

en: Pipe broken
ja: パイプが壊れています

en: Registry corrupt
ja: レジストリが破損しています

en: Too many secrets
ja: 秘密が多すぎます

en: Too many SIDs
ja: SID が多すぎます

en: Lanmanager cross encryption required
ja: LanManager のクロス暗号化が必要です

en: Log file full
ja: ログファイルがいっぱいです

en: No trusted LSA secret
ja: 信頼している LSA シークレットがありません

en: No trusted SAM account
ja: 信頼している SAM アカウントがありません

en: Trusted domain failure
ja: 信頼しているドメインに故障が発生しました

en: Trust relationship failure
ja: 関係の信頼に失敗しました

en: Trust failure
ja: 信頼に失敗しました

en: Netlogon service not started
ja: Netlogon サービスが起動していません

en: Account expired
ja: アカウントの有効期限が切れました

en: Network credential conflict
ja: ネットワークの資格情報が競合しています

en: Remote session limit
ja: リモートセッション数の上限です

en: No logon interdomain trust account
ja: ログオンドメイン間信頼アカウントがありません

en: No logon workstation trust account
ja: ログオンワークステーションの信頼アカウントがありません

en: No logon server trust account
ja: ログオンサーバー信頼アカウントがありません

en: Domain trust inconsistent
ja: ドメインの信頼に不整合があります

en: No user session key available
ja: 利用できるユーザーセッションキーがありません

en: User session deleted
ja: ユーザーセッションを削除しました

en: Insufficient server resources
ja: サーバーリソースが不足しています

en: Insufficient logon information
ja: ログオン情報が不足しています

en: License quota exceeded
ja: ライセンス数の制限を超えました

en: No more files
ja: もうファイルがありません
