pam_winbind - en to sv translation catalogue (31 entries)

en: Success
sv: Lyckades

en: No primary Domain Controller available
sv: Det finns ingen tillgänglig primär domänkontrollant

en: No domain controllers found
sv: Inga domänkontrollanter hittades

en: No logon servers
sv: Inga inloggningsservrar

en: Password too short
sv: Lösenordet är för kort

en: The password of this user is too recent to change
sv: Lösenordet för den här användaren är för nytt för att kunna ändras

en: Password is already in password history
sv: Lösenordet finns redan i lösenordshistoriken

en: Your password has expired
sv: Ditt lösenord gäller inte längre

en: You need to change your password now
sv: Du måste ändra ditt lösenord nu

en: You are not allowed to logon from this workstation
sv: Du kan inte logga in från den här arbetsstationen

en: You are not allowed to logon at this time
sv: Du kan inte logga in just nu

en: Your account has expired. Please contact your System administrator
sv: Ditt konto gäller inte längre. Kontakta systemadministratören

en: Your account is disabled. Please contact your System administrator
sv: Ditt konto har inaktiverats. Kontakta systemadministratören.

en: Your account has been locked. Please contact your System administrator
sv: Ditt konto har låsts. Kontakta systemadministratören

en: Invalid Trust Account
sv: Ogiltigt förtroendekonto

en: Access is denied
sv: Åtkomst nekades

en: days
sv: dagar

en: day
sv: dag

en: Grace login. Please change your password as soon you're online again
sv: Inloggningsräknaren har aktiverats. Ändra ditt lösenord så fort du ansluter igen

en: Domain Controller unreachable, using cached credentials instead. Network resources may be unavailable
sv: Det gick inte att ansluta till domänkontrollanten. Cachelagrade inloggningsuppgifter används i stället. Nätverksresurserna kanske inte är tillgängliga

en: Your password
sv: Ditt lösenord

en: must be at least %d characters;
sv: måste vara minst %d tecken långt,

en: cannot repeat any of your previous %d passwords;
sv: får inte vara identiskt med något av dina %d senaste lösenord

en: must contain capitals, numerals or punctuation; and cannot contain your account or full name;
sv: måste innehålla versaler, siffror eller skiljetecken och får inte innehålla ditt kontonamn eller ditt fullständiga namn,

en: Please type a different password. Type a password which meets these requirements in both text boxes.
sv: Skriv ett annat lösenord. Skriv ett lösenord som uppfyller kraven i båda textrutorna.

en: Password does not meet complexity requirements
sv: Lösenordet uppfyller inte kraven på komplexitet

en: Password:
sv: Lösenord:

note: instruct user what is happening
en: Changing password for
sv: Ändrar lösenord för

en: (current) NT password:
sv: (aktuellt) NT-lösenord:

en: Enter new NT password:
sv: Ange det nya NT-lösenordet:

en: Retype new NT password:
sv: Skriv det nya NT-lösenordet igen:
