Samizdat 0.6.0 - en to ja translation catalogue (209 entries)

en: Unknown resource type '%s'
ja:  %s は認識できないリソースタイプです。

en: Uriref
ja: URI

en: Literal
ja: リテラル

en: Member
ja: メンバー

en: Message
ja: メッセージ

en: Statement
ja: ステートメント

en: Vote
ja: 投票

en: refers to <a href="%s">external uriref</a>
ja: <a href="%s">外部URI</a>を参照

en: Replies
ja: コメント

en: Login
ja: ログイン

en: Account blocked by moderator: %s.
ja: このアカウントはモデレータによりブロックされました: %s.

en: Latest Messages
ja: 最新メッセージ

en: UNBLOCK
ja: ブロック解除

en: BLOCK
ja: ブロック

en: Predicate
ja: 述部

en: Subject
ja: 主語

en: Object
ja: 目的語

en: <a href="%s">%s</a> gave rating %4.2f to the <a href="%s">Statement %s</a> on %s.
ja: <a href="%s">%s</a>が %4.2f のポイントを<a href="%s">ステートメント %s</a>を %s に上げました

en: Vote Proposition
ja: 提案に投票する

en: Bad input
ja: 入力エラー

en: Changes
ja: 変更

en: Focus
ja: フォーカス

en: Related Resources
ja: 関連するリソース

en: Top Focuses
ja: 注目フォーカス

en: Features
ja: フィーチャー

en: Recent Updates
ja: 最近の更新情報

en: more
ja: もっと

en: Links
ja: リンク

en: All Replies
ja: すべてのコメント

en: Moderation Log
ja: モデレート履歴

en: (name that this language calls itself)
ja: 日本語

en:  (default language)
ja:  （デフォルト言語）

en: History of Changes
ja: 変更履歴

en: compare with previous version
ja: 前のヴァージョンと比較

en: Versions
ja: ヴァージョン

en: Not Implemented
ja: 実装されていません

en: <p>Material item exchange is not implemented yet.</p>
ja: <p>ファイル交換機能はまだ実装されていません。</p>

en: Theme
ja: テーマ

en: Show static content on the front page
ja: 静的コンテンツをホームに表示する

en: Hide static content from the front page
ja: 静的コンテンツをホームに表示しない

en: Return to basic interface
ja: 簡易版に切り替える

en: Enable advanced interface
ja: 詳細版に切り替える

en: Change Appearance
ja: アピアランスを変更する

en: Moderation Facility
ja: モデレーション

en: Disable
ja: 無効にする

en: Enable
ja: 有効にする

en: Create New Account
ja: 新規アカウントを作成する

en: You didn't fill all mandatory fields
ja: 必須項目をすべて記入してください

en: Login error: failed to open session for new account
ja: ログインエラー: 新規アカウントのセッション開始に失敗しました

en: Login Failed
ja: ログイン失敗

en: Wrong login name or password. Try again.
ja: ログイン名またはパスワードがまちがいです。もう一度ご確認ください。

en: Log in
ja: ログイン

en: Use existing account:
ja: 既存アカウントを使う:

en: Password
ja: パスワード

en: Recover Lost Password
ja: 忘れたパスワードをとりもどす

en: Confirmation hash not found
ja: 確認ハッシュがみつかりません

en: This confirmation hash is intended for another user
ja: この確認ハッシュは他のユーザのものです

en: Confirmation Accepted
ja: 確認が承認されました

en: Changes confirmed.
ja: 変更は確認されました。

en: Sorry, password recovery not enabled on this site
ja: 申し訳ございません、本サイトではパスワードをとりもどすことができません。

en: You are already logged in
ja: 既にログインしています

en: Wrong login
ja: ログインがまちがいです。

en: New password has been sent to you.
ja: 新しいパスワードが送信されました。

en: Account is already blocked
ja: アカウントはブロックされています

en: Moderator accounts can not be blocked
ja: モデレータのアカウントをブロックすることはできません

en: Account is not blocked
ja: アカウントはブロックされていません

en: Can't unblock, the account is broken
ja: アカウントが壊れているため、ブロック解除できません

en: Full name
ja: 氏名

en: Email
ja: メールアドレス

en: Reenter password to confirm
ja: パスワードをもう一度入力してください

en: Confirmation request is sent to your new email address.
ja: 新しいメールアドレスに確認のメールを送りました

en: Change Account Status
ja: アカウント状態を変更する

en: When account is blocked, the member cannot login. Please confirm that you want to change block status of this account.
ja: アカウントがブロックされていると、メンバーはログインすることができません。このアカウントのブロック状態を変更することをご確認ください。

en: Confirm
ja: 確認

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Login name you specified is reserved
ja: このログイン名は既に使われています

en: Use only latin letters and numbers in login name
ja: ログイン名には半角英数字のみを使ってください

en: Malformed email address: '%s'
ja: メールアドレスの書式がおかしいです: '%s'

en: Full name you have specified is used by someone else
ja: この氏名は既に使われています

en: Email address you have specified is used by someone else
ja: このメールアドレスは既に使われています

en: Login name you specified is already used by someone else
ja: このログイン名が既に使われています

en: Failed to send email
ja: メール送信に失敗しました

en: Content
ja: コンテンツ

en: Hide Message
ja: メッセージを非表示にする

en: The message will be hidden from public view.
ja: このメッセージは公開されていません

en: Unhide Message
ja: メッセージを表示する

en: The message will not be hidden from public view.
ja: このメッセージは公開されています

en: Reparent Message
ja: メッセージツリーを変更します

en: This message will be moved to new parent
ja: このメッセージはツリーを移動しています

en: New Parent
ja: 新しいツリー

en: New Message
ja: 新しいメッセージ

en: Reply
ja: コメントする

en: Parent Message
ja: 親メッセージ

en: You are not allowed to edit this message
ja: このメッセージの編集権限がありません

en: Edit Message
ja: メッセージを編集する

en: Take Over Message
ja: メッセージを引継ぐ

en: Replace Message
ja: メッセージを置き換える

en: MESSAGE WILL BE COMPLETELY REPLACED, NO RECOVERY WILL BE POSSIBLE. PLEASE PROVIDE DETAILED JUSTIFICATION FOR THIS ACTION.
ja: <strong>メッセージが完全に置き換えられると、復旧することはできません。そうするための正当な理由を示して下さい。</strong>

en: Multimedia upload is disabled on this site
ja: このウェブサイトに複合媒体をアップロードできません

en: Message title is required
ja: メッセージにタイトルをつけてください

en: Your message looks like spam
ja: 済みません、あなたの言伝てに似っています

en: Message body is required
ja: メッセージ本文を書いてください

en: Title
ja: 件名

en: (formats supported: %s)
ja: （サポートされているフォーマットは: %s）

en: Upload content from file
ja: ファイルから含量（写真やヴィデオや。。。）がアップロードする

en: Alternatively, upload a file
ja: あるいはファイルをアップロードする

en: Alternatively, upload a file (formats supported: %s)
ja: あるいはファイルをアップロードする（サポートされているフォーマットは: %s）

en: Language of the message
ja: メッセージの言語

en: Format
ja: フォーマット

en: Reference to description (ID or URL of another message on this site)
ja: 名状の引合（このウェブサイトの他言伝てのIDやURL）

en: Preview
ja: 予告篇

en: Warning: content is longer than %s characters. In some situations, it will be truncated.
ja: 警告：%sバイトは含量より超過です。時々、切り捨っています。

en: Message Preview
ja: 言伝ての予告篇

en: Press 'Back' button to change the message.
ja: 言伝ては違うには、返るの撮みを押す

en: Date
ja: 月日

en: Moderator
ja: 中保者

en: Action
ja: 活動

en: Resource
ja: 資源

en: Edit Query
ja: 問を編集

en: Search Result
ja: 探究の産物

en: Publish This Query
ja: 問は着す

en: No matching resources found.
ja: 合いっての資源見あたるませんでした。

en: Error in your query:
ja: 問に誤差：

en: Must-bind list should contain only one blank node, filters based on queries with a complex answer pattern are not implemented
ja: must-bindの列記に虚ろなせってんは一つだけできます

en: User-defined query pattern should not be longer than %s clauses
ja: %s個条は使い手の問より長いできません

en: Search By Substring
ja: サブストリングで探す

en: Search
ja: 探す下さい

en: Select Target
ja: 的は選ぶ

en: Query Pattern (predicate subject object)
ja: 問の絵柄（ 述部 主語 目的語 ）

en: BLANK CLAUSE
ja: 虚ろな箇条

en: Literal Condition
ja: リテラルの判別式

en: Order By
ja: 順

en: Ascending
ja: 降順

en: Descending
ja: 昇順

en: Update
ja: 更新

en: Construct Query
ja: 問が作る

en: Edit Raw Query
ja: 生な問が編集

en: Run
ja: する

en: Submit
ja: 指し出す

en: Access Denied
ja: できません

en: Account Is Blocked
ja: 口座は塞ぎました

en: Your account is blocked until the email address you have specified is confirmed. Confirmation message with instructions was sent to that address.
ja: あなたのメルアドは引き換えすまだから、口座は塞ぎです。引き換えしての訓示の手紙が、このメルに寄越した。

en: User Error
ja: 使いての誤差

en: Press 'Back' button of your browser to return.
ja: もどるにはブラウザの「戻る」ボタンを押して下さい

en: Resource Not Found
ja: 資源は見あたるませんでした

en:  (looks like it was %s)
ja: （多分%sしました）

en: The resource you requested (%s) was not found on this site. Please report this error back to the site you came from%s.
ja: 資源は (%s) このウェブサイトに見あたるませんでした。以前のウェブサイトに%sこの誤差を伝えって下さい。

en: Runtime Error
ja: ランタイムの誤差

en: Runtime error has occured.
ja: ランタイムの誤差が有りました。

en: Please report this error to the site administrator.
ja: ウェブサイトのシスアドにこの誤差を伝えって下さい。

en: moderator
ja: 中保者

en: member
ja: 会員

en: guest
ja: 客人

en: Input size exceeds content size limit
ja: 入力線の大小は含量の大小の限界より大きいです

en: Front Page
ja: ホーム

en: , page %s
ja: , %s ページめ

en: next page
ja: 次の誌面

en: SELECT FOCUS
ja: 論題を選びって

en: this message
ja: このメッセージ

en: Select focus that this resource will be related to
ja: %sには関係の論題を選びって下さい

en: Select the date at which this event is planned for
ja: イベントの月日は選って下さい

en: Enter focus id if it's not in the list
ja: もし論題は列記にありません、論題のIDはどうですか

en: this resource
ja: この資源

en: Give a rating of how strongly this resource is related to selected focus
ja: %sは見立ていって論題の関係の強さの考課贈る下さい

en: -2 (No)
ja: -2 （いいえ）

en: -1 (Not Likely)
ja: -1 （有りえりません）

en: 0 (Uncertain)
ja: 0 （不確定）

en: 1 (Likely)
ja: 1 （有りえります）

en: 2 (Yes)
ja: 2 （はい）

en: Click to view the resource
ja: 資源を見るにはクリックする

en: See the full message
ja: たっぷりな言伝てを見る

en: related to
ja: 関係

en: parent message
ja: 子持ち的な言伝て

en: current version
ja: 現在ヴァージャン

en: history
ja: 歴史

en: view source
ja: 源を見る

en: replies
ja: 短評

en: translation
ja: 翻訳

en: hidden
ja: 隠しました

en: by&nbsp;%s on&nbsp;%s
ja: %s で %s に

en: Edit
ja: 編集

en: UNHIDE
ja: 現ずる

en: HIDE
ja: 押し隠す

en: REPARENT
ja: 子持ちは違う

en: TAKE OVER
ja: 引継ぐ

en: REPLACE
ja: 差し替える

en: Description
ja: 名状

en: Click to vote on how this resource is related to this focus
ja: この資源には関係の論題の決議するには、クリックしって下さい

en: vote
ja: 決議

en: Related Focuses
ja: 関係の論題

en: Click to relate this resource to another focus
ja: この資源には関係の論題するには、クリックしって下さい

en: Add another focus
ja: 他論題を書き足しって

en: Put this in the calendar
ja: 暦に差し入れって

en: Uploaded file is larger than %s bytes limit
ja: ファイルは%sバイトの限界より大きいです

en: Format '%s' is not supported
ja: フォーマット %s はできません

en: Translation
ja: 翻訳

en: none
ja: 有ません

en: You can't relate resource to itself
ja: 論題は自体に関係するできませ

en: Translations should be published as replies to the original message
ja: 短評は、原の言伝てには返事を着べき

en: Only <a href="%s">current version</a> may be used for this action
ja: この活動には<a href="%s">現在ヴァージャン</a>だけ使うできます

en: Specified language is not supported on this site
ja: 国語はこのウェブサイトに援助有ません

en: Recursive message reference not allowed
ja: 言伝ての帰納的な引合できません

en: Invalid message reference
ja: 言伝ての引合は無効です

en: Invalid openForAll value
ja: openForAllの価格は無効です

en: Reference to previous version lost
ja: 以前ヴァージョンの引合は無くした

en: Default
ja: デフォルト

en: Publish
ja: 著す下さい

en: Settings
ja: 選択権

en: Log out
ja: ログアウトする
