sane-backends 1.0.31 - en to fr translation catalogue (1150 entries)

en: Number of options
fr: Nombre d'options

en: Standard
fr: Général

en: Geometry
fr: Aire de numérisation

en: Enhancement
fr: Réglages fins

en: Advanced
fr: Avancé

en: Sensors
fr: Capteurs

en: Preview
fr: Aperçu

en: Force monochrome preview
fr: Force l'aperçu en noir et blanc

en: Bit depth
fr: Profondeur

en: Scan mode
fr: Mode de numérisation

en: Scan speed
fr: Vitesse de numérisation

en: Scan source
fr: Source de numérisation

en: Force backtracking
fr: Forcer l'utilisation du retour arrière

en: Top-left x
fr: X haut-gauche

en: Top-left y
fr: Y haut-gauche

en: Bottom-right x
fr: X bas-droit

en: Bottom-right y
fr: Y bas-droit

en: Scan resolution
fr: Echantillonnage

en: X-resolution
fr: Echantillonnage X

en: Y-resolution
fr: Echantillonnage Y

en: Page width
fr: Largeur de la page

en: Page height
fr: Hauteur de la page

en: Use custom gamma table
fr: Utiliser une table gamma personnalisée

en: Image intensity
fr: Intensité de l'image

en: Red intensity
fr: Intensité rouge

en: Green intensity
fr: Intensité verte

en: Blue intensity
fr: Intensité bleue

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Contrast
fr: Contraste

en: Grain size
fr: Grain

en: Halftoning
fr: Demi-teinte

en: Black level
fr: Niveau noir

en: White level
fr: Niveau blanc

en: White level for red
fr: Niveau blanc des rouges

en: White level for green
fr: Niveau blanc des verts

en: White level for blue
fr: Niveau blanc des bleus

en: Shadow
fr: Ombré

en: Shadow for red
fr: Ombré rouge

en: Shadow for green
fr: Ombré vert

en: Shadow for blue
fr: Ombré bleu

en: Highlight
fr: Contraste

en: Highlight for red
fr: Contraste rouge

en: Highlight for green
fr: Contraste vert

en: Highlight for blue
fr: Contraste bleu

en: Hue
fr: Teinte

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Halftone pattern size
fr: Taille du motif demi-teinte

en: Halftone pattern
fr: Motif demi-teinte

en: Bind X and Y resolution
fr: Lier les échantillonnage X et Y

en: Negative
fr: Négatif

en: Quality calibration
fr: Calibration de la qualité

en: Double Optical Resolution
fr: Doubler la résolution optique

en: Bind RGB
fr: Lier RVB

en: Threshold
fr: Seuil

en: Analog gamma correction
fr: Correction gamma analogique

en: Analog gamma red
fr: Gamma analogique rouge

en: Analog gamma green
fr: Gamma analogique vert

en: Analog gamma blue
fr: Gamma analogique bleu

en: Bind analog gamma
fr: Lier les gamma analogiques RVB

en: Warmup lamp
fr: Préchauffage de la lampe

en: Cal. exposure-time
fr: Calibrer le temps d'exposition

en: Cal. exposure-time for red
fr: Calibrer le temps d'exposition pour le rouge

en: Cal. exposure-time for green
fr: Calibrer le temps d'exposition pour le vert

en: Cal. exposure-time for blue
fr: Calibrer le temps d'exposition pour le bleu

en: Scan exposure-time
fr: Temps d'exposition pendant numérisation

en: Scan exposure-time for red
fr: Temps d'exposition pour le rouge pendant numérisation

en: Scan exposure-time for green
fr: Temps d'exposition pour le vert pendant numérisation

en: Scan exposure-time for blue
fr: Temps d'exposition pour le bleu pendant numérisation

en: Set exposure-time
fr: Fixer le temps d'exposition

en: Cal. lamp density
fr: Calibrer la puissance de la lampe

en: Scan lamp density
fr: Puissance de la lampe pendant la numérisation

en: Set lamp density
fr: Fixer la puissance de la lampe

en: Lamp off at exit
fr: Eteindre la lampe à la sortie

en: Source, mode and resolution options
fr: Options pour la source, le mode et la résolution

en: Scan area and media size options
fr: Options de la zone de numérisation et la taille de l'image à numériser

en: Image modification options
fr: Options modifiant l'image

en: Hardware specific options
fr: Options spécifiques au matériel

en: Scanner sensors and buttons
fr: Capteurs et boutons du scanner

en: Request a preview-quality scan.
fr: Demande une numérisation de basse qualité

en: Request that all previews are done in monochrome mode.  On a three-pass scanner this cuts down the number of passes to one and on a one-pass scanner, it reduces the memory requirements and scan-time of the preview.
fr: Requière que toutes les prévisualisations soient faites en monochrome. Sur un scanner à 3 passes, cela réduit le nombre de passes à 1. Sur un scanner à 1 passe, cela réduit l'espace mémoire nécessaire et le temps de numérisation de la prévisualisation.

en: Number of bits per sample, typical values are 1 for "line-art" and 8 for multibit scans.
fr: Nombre de bits par échantillon. Les valeurs typiques sont de 1 pour "Trait" et de 8 pour les numérisation "haute-résolution"

en: Selects the scan mode (e.g., lineart, monochrome, or color).
fr: Choisit le mode de numérisation (comme Trait, Monochrome ou Couleur)

en: Determines the speed at which the scan proceeds.
fr: Détermine la vitesse de numérisation.

en: Selects the scan source (such as a document-feeder).
fr: Choisit la source de numérisation.

en: Controls whether backtracking is forced.
fr: Si l'interface à laquelle votre scanner est connectée n'est pas assez rapide, cette option ne permettra pas de reprendre la numérisation, et les données manquantes seront perdues.

en: Top-left x position of scan area.
fr: Position X en haut à gauche de l'aire de numérisation

en: Top-left y position of scan area.
fr: Position Y en haut à gauche de l'aire de numérisation

en: Bottom-right x position of scan area.
fr: Position X en bas à droite de l'aire de numérisation

en: Bottom-right y position of scan area.
fr: Position Y en bas à droite de l'aire de numérisation

en: Sets the resolution of the scanned image.
fr: Choisit la résolution de l'image à numériser

en: Sets the horizontal resolution of the scanned image.
fr: Choisit la résolution horizontale de l'image à numériser

en: Sets the vertical resolution of the scanned image.
fr: Choisit la résolution verticale de l'image à numériser

en: Specifies the width of the media.  Required for automatic centering of sheet-fed scans.
fr: Spécifie la largeur de la source. Requis pour le centrage automatique des numérisations effectuées à partir du chargeur automatique.

en: Specifies the height of the media.
fr: Spécifie la hauteur de la source.

en: Determines whether a builtin or a custom gamma-table should be used.
fr: Détermine si une table gamma standard ou personnalisée doit être utilisée.

en: Gamma-correction table.  In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
fr: Table de correction gamma. En mode couleur, cette option affecte simultanément les bandes rouge, verte et bleue (c.-à-d. que c'est une table gamme d'intensité.)

en: Gamma-correction table for the red band.
fr: Table de correction gamma pour le rouge.

en: Gamma-correction table for the green band.
fr: Table de correction gamma pour le vert.

en: Gamma-correction table for the blue band.
fr: Table de correction gamma pour le bleu

en: Controls the brightness of the acquired image.
fr: Contrôle la brillance de l'image à numériser.

en: Controls the contrast of the acquired image.
fr: Contrôle le contraste de l'image à numériser.

en: Selects the "graininess" of the acquired image.  Smaller values result in sharper images.
fr: Sélectionne le "grain" de l'image numérisée. De petites valeurs donnent des images plus nettes.

en: Selects whether the acquired image should be halftoned (dithered).
fr: Spécifie si l'image numérisée doit etre en demi-teinte (tramée)

en: Selects what radiance level should be considered "black".
fr: Spécifie quel niveau de luminosité est considéré comme étant "noir".

en: Selects what radiance level should be considered "white".
fr: Spécifie quel niveau de luminosité est considéré comme étant "blanc".

en: Selects what red radiance level should be considered "white".
fr: Spécifie quel niveau de luminosité rouge est considéré comme étant "blanc".

en: Selects what green radiance level should be considered "white".
fr: Spécifie quel niveau de luminosité verte est considéré comme étant "blanc".

en: Selects what blue radiance level should be considered "white".
fr: Spécifie quel niveau de luminosité bleue est considéré comme étant "blanc".

en: Selects what red radiance level should be considered "black".
fr: Spécifie quel niveau de luminosité rouge est considéré comme étant "noir".

en: Selects what green radiance level should be considered "black".
fr: Spécifie quel niveau de luminosité verte est considéré comme étant "noir".

en: Selects what blue radiance level should be considered "black".
fr: Spécifie quel niveau de luminosité bleue est considéré comme étant "noir".

en: Selects what red radiance level should be considered "full red".
fr: Spécifie quel niveau de luminosité rouge est considéré comme étant "rouge max.".

en: Selects what green radiance level should be considered "full green".
fr: Spécifie quel niveau de luminosité verte est considéré comme étant "vert max.".

en: Selects what blue radiance level should be considered "full blue".
fr: Spécifie quel niveau de luminosité bleue est considéré comme étant "bleu max.".

en: Controls the "hue" (blue-level) of the acquired image.
fr: Contrôle la teinte (bleue) de l'image numérisée.

en: The saturation level controls the amount of "blooming" that occurs when acquiring an image with a camera. Larger values cause more blooming.
fr: Le niveau de saturation contrôle l'éclairage qui se produit lors de l'acquisition par un appareil-photo. Une valeur importante cause plus d'éclairage.

en: The filename of the image to be loaded.
fr: Le nom de fichier de l'image à charger.

en: Sets the size of the halftoning (dithering) pattern used when scanning halftoned images.
fr: Choisit la taille du motif de demi-ton utilisé pour numériser les images demi-ton.

en: Defines the halftoning (dithering) pattern for scanning halftoned images.
fr: Définit le motif de demi-ton utilisé pour numériser les images demi-ton.

en: Use same values for X and Y resolution
fr: Utilise la même résolution pour X et Y

en: Swap black and white
fr: Inverse le noir et le blanc

en: Do a quality white-calibration
fr: Faire une calibration de qualité pour les blancs

en: Use lens that doubles optical resolution
fr: Utilise une lentille qui double la résolution optique

en: In RGB-mode use same values for each color
fr: Utilise les même paramètres pour chaque couleur en mode RVB

en: Select minimum-brightness to get a white point
fr: Choisit la luminosité minimum pour avoir un point blanc

en: Analog gamma-correction
fr: Correction gamma analogique

en: Analog gamma-correction for red
fr: Correction gamma analogique pour le rouge

en: Analog gamma-correction for green
fr: Correction gamma analogique pour le vert

en: Analog gamma-correction for blue
fr: Correction gamma analogique pour le bleu

en: Define exposure-time for calibration
fr: Définit le temps d'exposition pour la calibration

en: Define exposure-time for red calibration
fr: Définit le temps d'exposition pour la calibration du rouge

en: Define exposure-time for green calibration
fr: Définit le temps d'exposition pour la calibration du vert

en: Define exposure-time for blue calibration
fr: Définit le temps d'exposition pour la calibration du bleu

en: Define exposure-time for scan
fr: Définit le temps d'exposition pour la numérisation

en: Define exposure-time for red scan
fr: Définit le temps d'exposition pour la numérisation du rouge

en: Define exposure-time for green scan
fr: Définit le temps d'exposition pour la numérisation du vert

en: Define exposure-time for blue scan
fr: Définit le temps d'exposition pour la numérisation du bleu

en: Enable selection of exposure-time
fr: Autorise la sélection du temps d'exposition

en: Define lamp density for calibration
fr: Définit la puissance de la lampe pour la calibration

en: Define lamp density for scan
fr: Définit la puissance de la lampe pour la numérisation

en: Enable selection of lamp density
fr: Autorise la sélection de la puissance de la lampe

en: Turn off lamp when program exits
fr: Eteindre la lampe à la sortie du programme

en: Scan button
fr: Bouton 'numérisation'

en: Email button
fr: Bouton 'courrier électronique'

en: Fax button
fr: Bouton 'Fax'

en: Copy button
fr: Bouton 'copie'

en: PDF button
fr: Bouton 'PDF'

en: Cancel button
fr: Bouton 'annuler'

en: Page loaded
fr: Page chargée

en: Cover open
fr: Couvercle ouvert

en: Color
fr: Couleur

en: Color Lineart
fr: Trait couleur

en: Color Halftone
fr: Demi-ton couleur

en: Gray
fr: Gris

en: Halftone
fr: Demi-teinte

en: Lineart
fr: Trait

en: Success
fr: Succès

en: Operation not supported
fr: Opération non-supportée

en: Operation was canceled
fr: Opération annulée

en: Device busy
fr: Périphérique occupé

en: Invalid argument
fr: Argument incorrect

en: End of file reached
fr: Fin de fichier atteinte

en: Document feeder jammed
fr: Bourrage dans le chargeur automatique de documents

en: Document feeder out of documents
fr: Chargeur automatique de documents vide

en: Scanner cover is open
fr: Couvercle du scanner ouvert

en: Error during device I/O
fr: Erreur d'entrée-sortie

en: Out of memory
fr: A court de mémoire

en: Access to resource has been denied
fr: L'accés à la ressource a été refusé

en: Lamp not ready, please retry
fr: La lampe n'est pas prète, veuillez ré-essayer

en: Scanner mechanism locked for transport
fr: Le méchanisme est vérouillé pour le transport du scanner

en: Defaults
fr: Valeurs par défaut

en: Set default values for enhancement controls.
fr: Définir les valeurs par défaut pour les réglages fins.

en: Calibrate before next scan
fr: Calibrer avant la prochaine numérisation

en: If enabled, the device will be calibrated before the next scan. Otherwise, calibration is performed only before the first start.
fr: Si activé, le scanner sera calibré avant la prochaine numérisation. Sinon la calibration est effectuée seulement avant la première numérisation.

en: Only perform shading-correction
fr: Effectuer uniquement la correction des ombres

en: If enabled, only the shading correction is performed during calibration. The default values for gain, offset and exposure time, either built-in or from the configuration file, are used.
fr: Si activé, seule la correction des ombres est effectuée pendant la calibration. Les valeurs par défaut du gain, le décalage et le temps d'exposition, internes ou lues dans le fichier de configuration, sont utilisées.

en: Button state
fr: Bouton d'état

en: Number of the frame to scan
fr: Numéro de la trame à numériser

en: Selects the number of the frame to scan
fr: Sélectionner le numéro de la trame à numériser

en: Duplex scan
fr: Numérisation recto-verso

en: Duplex scan provides a scan of the front and back side of the document
fr: La numérisation recto-verso permet de numériser les deux cotés d'un document

en: Correction according to transparency ratio
fr: Correction en fonction du ratio de transparence

en: Correction according to film type
fr: Correction en fonction du type de film

en: Fine color
fr: Couleurs précises

en: Negatives
fr: Négatifs

en: Raw
fr: Brut

en: No transparency correction
fr: Pas de correction de transparence

en: Slides
fr: Diapositives

en: Automatic
fr: Automatique

en: Normal speed
fr: Vitesse normale

en: 1/2 normal speed
fr: Vitesse 1/2

en: 1/3 normal speed
fr: Vitesse 1/3

en: rounded parameter
fr: Paramètres arrondis

en: unknown
fr: inconnu(e)

en: ADF jam
fr: Bourrage du chargeur automatique

en: ADF cover open
fr: Couvercle du chargeur automatique ouvert

en: lamp failure
fr: lampe défectueuse

en: scan head positioning error
fr: erreur de positionnement du capteur

en: CPU check error
fr: erreur de test du processeur (CPU)

en: RAM check error
fr: erreur de test de la mémoire RAM

en: ROM check error
fr: erreur de test de la mémoire ROM

en: hardware check error
fr: erreur de test du matériel

en: transparency unit lamp failure
fr: lampe de l'adaptateur de transparent défectueuse

en: transparency unit scan head positioning failure
fr: erreur de positionnement du capteur pour transparents

en: parameter list length error
fr: longueur de la liste de paramètres incorrecte

en: invalid command operation code
fr: code commande opération invalide

en: invalid field in CDB
fr: champ du bloc de description de commande (CDB) invalide

en: unsupported LUN
fr: Numéro d'unité logique (LUN) non supporté

en: invalid field in parameter list
fr: champ invalide dans la liste des paramètres

en: command sequence error
fr: erreur dans la séquence de commandes

en: too many windows specified
fr: trop de fenêtres spécifiées

en: medium not present
fr: document absent

en: invalid bit IDENTIFY message
fr: message bit IDENTIFY non valide

en: option not correct
fr: option incorrecte

en: power on reset / bus device reset
fr: Redémarrage / réinitialisation du bus du périphérique

en: parameter changed by another initiator
fr: paramètre modifié par une autre instance

en: no additional sense information
fr: pas d'information supplémentaire des capteurs

en: reselect failure
fr: échec de re-sélection

en: SCSI parity error
fr: erreur de parité SCSI

en: initiator detected error message received
fr: message d'initialisation d'erreur détecté

en: invalid message error
fr: message d'erreur invalide

en: timeout error
fr: erreur de dépassement de temps

en: transparency unit shading error
fr: erreur de l'adaptateur pour transparents

en: lamp not stabilized
fr: lampe non stabilisée

en: film scanner
fr: numériseur de film

en: flatbed scanner
fr: numériseur à plat

en: Film type
fr: Type de film

en: Selects the film type, i.e. negatives or slides
fr: Sélectionne le type de film (négatifs ou diapositives)

en: Negative film type
fr: Film négatif

en: Selects the negative film type
fr: Sélectionne l'utilisation de film négatif

en: Hardware resolution
fr: Echantillonnage matériel

en: Use only hardware resolutions
fr: Utilise seulement les valeurs résolution du matériel

en: Focus
fr: Mise au point

en: Auto focus
fr: Mise au point automatique

en: Enable/disable auto focus
fr: Activer/désactiver la mise au point automatique

en: Auto focus only once
fr: Une seule mise au point automatique

en: Do auto focus only once between ejects
fr: Effectuer la mise au point automatique une seule fois entre chaque éjection

en: Manual focus position
fr: Mise au point manuelle

en: Set the optical system's focus position by hand (default: 128).
fr: Effectuer manuellement la mise au point (128 par défaut)

en: Scan margins
fr: Marges

en: Extra color adjustments
fr: Plus de réglages de couleur

en: Mirror image
fr: Image miroir

en: Mirror the image horizontally
fr: Image miroir horizontal

en: Auto exposure
fr: Temps d'exposition automatique

en: Enable/disable the auto exposure feature
fr: Activer/désactiver le temps d'exposition automatique

en: Calibration now
fr: Calibrer maintenant

en: Execute calibration *now*
fr: Effectue la calibration *maintenant*

en: Self diagnosis
fr: Diagnostic automatique

en: Perform scanner self diagnosis
fr: Effectue le diagnostic automatique du scanner

en: Reset scanner
fr: Réinitialiser le scanner

en: Reset the scanner
fr: Réinitialiser le scanner

en: Medium handling
fr: Maniement des documents

en: Eject film after each scan
fr: Ejecte le film après chaque numérisation

en: Automatically eject the film from the device after each scan
fr: Ejecte automatiquement le film après chaque numérisation

en: Eject film before exit
fr: Ejecte le film avant de quitter

en: Automatically eject the film from the device before exiting the program
fr: Ejecte automatiquement le film avant de quitter le programme

en: Eject film now
fr: Ejecte le film maintenant

en: Eject the film *now*
fr: Ejecte le film *maintenant*

en: Document feeder extras
fr: Chargeur automatique de document, options avancées

en: Flatbed only
fr: A plat seulement

en: Disable auto document feeder and use flatbed only
fr: Ne pas utiliser le chargeur automatique, seulement le scanner à plat

en: Transparency unit
fr: Adaptateur pour transparents

en: Switch on/off the transparency unit (FAU, film adapter unit)
fr: Allumer/éteindre l'adaptateur pour transparents

en: Negative film
fr: Film négatif

en: Positive or negative film
fr: Film positif ou négatif

en: Density control
fr: Contrôle de densité

en: Set density control mode
fr: Positionne le mode de contrôle de la densité

en: Transparency ratio
fr: Rapport de transparence

en: Select film type
fr: Type de film

en: Select the film type
fr: Sélectionne le type de film

en: Calibrate Scanner
fr: Calibrer le scanner

en: Force scanner calibration before scan
fr: Forcer la calibration du scanner avant la numérisation

en: Grayscale scan
fr: Niveaux de gris

en: Do a grayscale rather than color scan
fr: Effectue une numérisation en niveaux de gris plutôt qu'en couleurs

en: Analog Gain
fr: Gain analogique

en: Increase or decrease the analog gain of the CCD array
fr: Augmenter/diminuer le gain analogique du capteur CCD

en: Gamma Correction
fr: Correction gamma

en: Selects the gamma corrected transfer curve
fr: Sélectionne la courbe de correction gamma

en: Flatbed
fr: A plat

en: ADF Front
fr: Chargeur automatique de documents, recto

en: ADF Back
fr: Chargeur automatique de documents, verso

en: ADF Duplex
fr: Chargeur automatique de documents, recto-verso

en: Card Front
fr: Recto de la carte

en: Card Back
fr: Verso de la carte

en: Card Duplex
fr: Recto-verso de la carte

en: Red
fr: Rouge

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Enhance Red
fr: Augmente le rouge

en: Enhance Green
fr: Augmente le vert

en: Enhance Blue
fr: Augmente le bleu

en: None
fr: Aucun(e)

en: Software blank skip percentage
fr: Pourcentage logiciel du blanc ignoré

en: Request driver to discard pages with low percentage of dark pixels
fr: Demande au pilote d'éliminer les pages ayant un faible pourcentage de pixels foncés

en: Scan Mode
fr: Mode de numérisation

en: Use non-blocking IO
fr: E/S non bloquantes

en: Use non-blocking IO for sane_read() if supported by the frontend.
fr: Utilise un méchanisme d'E/S non bloquantes pour sane_read(), si supporté par l'application.

en: Simplex
fr: Recto

en: Duplex
fr: Recto-verso

en: Transparency Unit
fr: Unité de Transparence

en: Automatic Document Feeder
fr: Chargeur automatique de document

en: Positive Film
fr: Film positif

en: Negative Film
fr: Film négatif

en: Focus on glass
fr: Fzaire le point sur la vitre

en: Focus 2.5mm above glass
fr: Faire le point 2,5 mm au-dessus de la vitre

en: Halftone A (Hard Tone)
fr: Demi-teinte A (teinte dure)

en: Halftone B (Soft Tone)
fr: Demi-teinte B (teinte douce)

en: Halftone C (Net Screen)
fr: Demi-teinte C (trame nette)

en: Dither A (4x4 Bayer)
fr: Dither A (Bayer 4x4)

en: Dither B (4x4 Spiral)
fr: Dither B (Spiral 4x4)

en: Dither C (4x4 Net Screen)
fr: Dither C (trame nette 4x4)

en: Dither D (8x4 Net Screen)
fr: Dither C (trame nette 4x4)

en: Text Enhanced Technology
fr: Technologie d'amélioration du texte

en: Download pattern A
fr: Télécharger le motif A

en: Download pattern B
fr: Télécharger le motif B

en: No Correction
fr: Pas de correction

en: User defined
fr: Spécifié par l'utilisateur

en: Impact-dot printers
fr: Imprimantes à impact

en: Thermal printers
fr: Imprimantes thermiques

en: Ink-jet printers
fr: Imprimantes à jet d'encre

en: CRT monitors
fr: Moniteurs à tube cathodique

en: Default
fr: Valeur par défaut

en: High density printing
fr: Impression haute définition

en: Low density printing
fr: Impression basse définition

en: High contrast printing
fr: Impression avec contraste élevé

en: User defined (Gamma=1.0)
fr: Spécifié par l'utilisateur (gamma=1,0)

en: User defined (Gamma=1.8)
fr: Spécifié par l'utilisateur (gamma=1,8)

en: A5 portrait
fr: A5 - portrait

en: A5 landscape
fr: A5 - paysage

en: Selects the halftone.
fr: Sélectionne la demi-teinte.

en: Dropout
fr: Exclusion

en: Selects the dropout.
fr: Sélectionne le couleur exclu.

en: Selects the brightness.
fr: Sélectionne la brillance.

en: Sharpness
fr: Netteté

en: Color correction
fr: Correction de couleur

en: Sets the color correction table for the selected output device.
fr: Remplit la table de correction de couleur pour le périphérique de destination sélectionné.

en: Color correction coefficients
fr: Coefficients de correction de couleur

en: Matrix multiplication of RGB
fr: Matrice de multiplication RGB

en: Shift green to red
fr: Décalage vert -> rouge

en: Shift green to blue
fr: Décalage vert -> bleu

en: Shift red to green
fr: Décalage rouge -> vert

en: Shift red to blue
fr: Décalage rouge -> bleu

en: Shift blue to green
fr: Décalage bleu -> vert

en: Shift blue to red
fr: Décalage bleu -> rouge

en: Controls green level
fr: Contrôle le niveau de vert

en: Adds to red based on green level
fr: Ajoute au rouge en fonction du niveau de vert

en: Adds to blue based on green level
fr: Ajoute au bleu en fonction du niveau de vert

en: Adds to green based on red level
fr: Ajoute au vert en fonction du niveau de rouge

en: Controls red level
fr: Contrôle le niveau de rouge

en: Adds to blue based on red level
fr: Ajoute au bleu en fonction du niveau de rouge

en: Adds to green based on blue level
fr: Ajoute au vert en fonction du niveau de bleu

en: Adds to red based on blue level
fr: Ajoute au rouge en fonction du niveau de bleu

en: Controls blue level
fr: Contrôle le niveau de bleu

en: Mirror the image.
fr: Effectue une symétrie verticale de l'image.

en: Fast preview
fr: Aperçu rapide

en: Auto area segmentation
fr: Séparation automatique

en: Short resolution list
fr: Liste réduite de résolutions

en: Display short resolution list
fr: Affiche une liste réduite d'échantillonnage

en: Defines the zoom factor the scanner will use
fr: Définit le facteur de zoom utilisé par le scanner

en: Quick format
fr: Format rapide

en: Optional equipment
fr: Equipement optionnel

en: Eject
fr: Ejecter

en: Eject the sheet in the ADF
fr: Ejecter la feuille du chargeur automatique

en: Auto eject
fr: Ejection automatique

en: Eject document after scanning
fr: Ejecte le document après la numérisation

en: ADF Mode
fr: Mode du chargeur automatique de documents

en: Selects the ADF mode (simplex/duplex)
fr: Sélectionne le mode du chargeur automatique de documents (recto/recto-verso)

en: Bay
fr: Baie

en: Select bay to scan
fr: Sélectionne la baie contenant le document à numériser

en: Selects the gamma correction value from a list of pre-defined devices or the user defined table, which can be downloaded to the scanner
fr: Selectionne la correction gamma à partir d'une liste de périphériques pré-configurés ou de la table utilisateur, et qui sera téléchargée dans le scanner

en: Focus Position
fr: Mise-au-point

en: Sets the focus position to either the glass or 2.5mm above the glass
fr: Effectue la mise-au-point soit sur la vitre, soit 2,5 mm au-dessus

en: Wait for Button
fr: Attendre le bouton

en: After sending the scan command, wait until the button on the scanner is pressed to actually start the scan process.
fr: Aprés avoir envoyé la commande de numérisation, attendre l'appui du bouton avant de commencer la numérisation.

en: Infrared
fr: Infra-rouge

en: Positive Slide
fr: Diapositive positive

en: Negative Slide
fr: Diapositive négative

en: Built in CCT profile
fr: Profil de température de couleurs interne

en: User defined CCT profile
fr: Profil de température de couleurs utilsateur

en: Load
fr: Chargement

en: Load a sheet in the ADF
fr: Insérer un feuille dans le bach du chargeur automatique

en: ADF Skew Correction
fr: Correction des erreurs de l'ADF

en: Enables ADF skew correction
fr: Activer la correction des erreurs de l'ADF

en: On
fr: Activé

en: Off
fr: Arrêté

en: DTC
fr: Seuil dynamique (DTC)

en: SDTC
fr: Seuil dynamique simplifié (SDTC)

en: Dither
fr: Tramage

en: White
fr: Blanc

en: Black
fr: Noir

en: Continue
fr: Continuer

en: Stop
fr: Arréter

en: Horizontal bold
fr: Horizontal large

en: Horizontal narrow
fr: Horizontal étroit

en: Vertical bold
fr: Vertical large

en: Top to bottom
fr: De haut en bas

en: Bottom to top
fr: De bas en haut

en: Front
fr: Avant

en: Back
fr: Arrière

en: Gamma function exponent
fr: Exposant de la fonction gamma

en: Changes intensity of midtones
fr: Modifie l'intensité des demi-tons

en: Reverse image format
fr: Format d'image inversé

en: Halftone type
fr: Type de demi-teinte

en: Control type of halftone filter
fr: Type de contrôle du filtre demi-teinte

en: Control pattern of halftone filter
fr: Modèle de contrôle du filtre demi-teinte

en: Outline
fr: Contour

en: Perform outline extraction
fr: Effectuer une extraction des contours

en: Emphasis
fr: Accentuation

en: Negative to smooth or positive to sharpen image
fr: Diminuer pour lisser ou Augmenter pour rendre l'image plus nette

en: Separation
fr: Séparation

en: Enable automatic separation of image and text
fr: Activer la séparation automatique de l'image et du texte.

en: Mirroring
fr: Mise en miroir

en: Reflect output image horizontally
fr: Refléter la sortie d'image horizontalement

en: White level follower
fr: Suivre le niveau blanche

en: Control white level follower
fr: Contrôle le suivi du niveau du blanc

en: BP filter
fr: Filtre BP

en: Improves quality of high resolution ball-point pen text
fr: Améliore la qualité du texte écrit avec des stylos à bille

en: Smoothing
fr: Lissage

en: Enable smoothing for improved OCR
fr: Activer le lissage pour une meilleure OCR

en: Gamma curve
fr: Courbe gamma

en: Gamma curve, from light to dark, but upper two may not work
fr: Courbe gamma, du clair au foncé, mais au dessus de deux ne fonctionne pas

en: Threshold curve
fr: Courbe du seuil

en: Threshold curve, from light to dark, but upper two may not be linear
fr: Courbe de seuil, de clair à foncé, mais au dessus de deux ne fonctioone pas

en: Threshold white
fr: Ciurbe de seuil du blanc

en: Noise removal
fr: Suppression du bruit

en: Matrix 5x5
fr: Matrice 5x5

en: Remove 5 pixel square noise
fr: Supprimer le bruit carré de 5 pixels

en: Matrix 4x4
fr: Matrice 4x4

en: Remove 4 pixel square noise
fr: Supprimer le bruit carré de 4 pixels

en: Matrix 3x3
fr: Matrice 3x3

en: Remove 3 pixel square noise
fr: Supprimer le bruit carré de 3 pixels

en: Matrix 2x2
fr: Matrice 2x2

en: Remove 2 pixel square noise
fr: Supprimer le bruit carré de 2 pixels

en: Variance
fr: Écart

en: Set SDTC variance rate (sensitivity), 0 equals 127
fr: Définir le taux de variance de SDTC (sensibilité), 0 équivaut à 127

en: Auto width detection
fr: Détection automatique de la largeur

en: Scanner detects paper sides. May reduce scanning speed.
fr: Le scanner détecte les côtés du papier. Peut réduire la vitesse de numérisation.

en: Auto length detection
fr: Détection automatique de la longueur

en: Scanner detects paper lower edge. May confuse some frontends.
fr: Le scanner détecte le bord inférieur du papier. Peut confondre certains frontaux.

en: Enable compressed data. May crash your front-end program
fr: Activer les données compressées. Peut faire planter votre programme frontal

en: Compression argument
fr: Argument de compression

en: Level of JPEG compression. 1 is small file, 7 is large file. 0 (default) is same as 4
fr: Niveau de compression JPEG, 1 donne un fichier de petit taille, 7 un fichier de grosse taille. O (par défaut) est équivalent à 4

en: DF action
fr: Action DF

en: Action following double feed error
fr: Action suite à une erreur de double alimentation

en: DF skew
fr: Erreur DF

en: Enable double feed error due to skew
fr: Enable double feed error due à du papier de travers

en: DF thickness
fr: Epaisseur DF

en: Enable double feed error due to paper thickness
fr: Permettre une double erreur d'alimentation due à l'épaisseur du papier

en: DF length
fr: Longeur DF

en: Enable double feed error due to paper length
fr: Permettre une erreur de double alimentation due à la longueur du papier

en: DF length difference
fr: Différence de longueur DF

en: Difference in page length to trigger double feed error
fr: Différence de longueur de page pour déclencher une double erreur d'alimentation

en: Request scanner to reverse feed on paper jam
fr: Demander au scanner d'inverser l'alimentation du papier en cas de bourrage

en: Paper protection
fr: Protection du papier

en: Request scanner to predict jams in the ADF
fr: Demande de scanner pour prévoir les blocages ADF

en: Advanced paper protection
fr: Protection avancée du papier

en: Request scanner to predict jams in the ADF using improved sensors
fr: Demande au scanner de prévoir les bourrages ADF en utilisant les capteurs

en: Staple detection
fr: Détection des agrafes

en: Request scanner to detect jams in the ADF caused by staples
fr: Demande au scanner de détecter les bourrages ADF causés par des agrafes

en: Background color
fr: Couleur de fond

en: Set color of background for scans. May conflict with overscan option
fr: Définir la couleur de fond pour les scans. Peut entrer en conflit avec l'option de surbalayage

en: Dropout color
fr: Couleur d'abandon

en: One-pass scanners use only one color during gray or binary scanning, useful for colored paper or ink
fr: Les scanners à passage unique n'utilisent qu'une seule couleur lors du balayage gris ou binaire, utile pour le papier ou l'encre de couleur

en: Buffer mode
fr: Mode buffer

en: Request scanner to read pages quickly from ADF into internal memory
fr: Demande au scanner de lire rapidement les pages ADF dans la mémoire interne

en: Prepick
fr: Préparer

en: Request scanner to grab next page from ADF
fr: Demande au scanner de récupérer la page suivante en mode ADF

en: Overscan
fr: Surbalayage

en: Collect a few mm of background on top side of scan, before paper enters ADF, and increase maximum scan area beyond paper size, to allow collection on remaining sides. May conflict with bgcolor option
fr: Récupérez quelques mm du fond sur la face supérieure du scan, avant que le papier n'entre dans l'ADF, et augmentez la zone de numérisation maximale au-delà de la taille du papier, pour permettre la récupération sur les autres faces. Peut entrer en conflit avec l'option bgcolor

en: Sleep timer
fr: Minuteur de veille

en: Time in minutes until the internal power supply switches to sleep mode
fr: Temps en minutes jusqu'à ce que l'alimentation électrique passe en mode veille

en: Off timer
fr: Minuterie d'arrêt

en: Time in minutes until the internal power supply switches the scanner off. Will be rounded to nearest 15 minutes. Zero means never power off.
fr: Temps en minutes jusqu'à ce que l'alimentation électrique éteigne le scanner. Sera arrondi au quart d'heure le plus proche. Le zéro signifie que l'appareil n'est jamais éteint.

en: Duplex offset
fr: Décalage recto-verso

en: Adjust front/back offset
fr: Ajustement du décalage avant/arrière

en: Green offset
fr: Décalage du vert

en: Adjust green/red offset
fr: Ajustement du décalage vert/rouge

en: Blue offset
fr: Décalage du bleu

en: Adjust blue/red offset
fr: Ajustement du décalage bleu/rouge

en: Low Memory
fr: Mémoire faible

en: Limit driver memory usage for use in embedded systems. Causes some duplex transfers to alternate sides on each call to sane_read. Value of option 'side' can be used to determine correct image. This option should only be used with custom front-end software.
fr: Limitez l’utilisation de la mémoire du pilote pour les systèmes embarqués. Provoque certains transferts recto-verso sur les côtés alternés à chaque appel à sane_read. La valeur de l’option  'face' peut être utilisée pour déterminer l’image correcte. Cette option ne doit être utilisée qu’avec un logiciel frontal personnalisé.

en: Duplex side
fr: Face recto-verso

en: Tells which side (0=front, 1=back) of a duplex scan the next call to sane_read will return.
fr: Indique quel côté (0=avant, 1=arrière) d’une acquisition recto-verso le prochain appel à sane_read retourne.

en: Hardware deskew and crop
fr: Réalignement du matériel et recadrage.

en: Request scanner to rotate and crop pages digitally.
fr: Demandez au scanner de faire pivoter et de recadrer les pages numériquement.

en: Software deskew
fr: Réalignement logiciel

en: Request driver to rotate skewed pages digitally.
fr: Demandez au pilote de faire pivoter numériquement les pages obliques.

en: Software despeckle diameter
fr: Correction d'erreurs logicielles

en: Maximum diameter of lone dots to remove from scan.
fr: Diamètre maximum des défauts individuels à éliminer dans le scan.

en: Software crop
fr: Recadrage logiciel

en: Request driver to remove border from pages digitally.
fr: Le pilote supprime les bords des numérisations.

en: Halt on Cancel
fr: Arrêt sur annulation

en: Request driver to halt the paper feed instead of eject during a cancel.
fr: Demander au pilote d'arrêter l'alimentation du papier au lieu de l'éjecter lors d'une annulation.

en: Endorser Options
fr: Options de validation

en: Controls for endorser unit
fr: Contrôles pour l'unité de validation

en: Endorser
fr: Validation

en: Enable endorser unit
fr: Activer l'unité de validation

en: Endorser bits
fr: Bits de validation

en: Determines maximum endorser counter value.
fr: Détermine la valeur maximale du compteur de validation.

en: Endorser value
fr: Valeur de validation

en: Initial endorser counter value.
fr: Valeur initiale du compteur de validation

en: Endorser step
fr: Étape de validation

en: Change endorser counter value by this much for each page.
fr: Modifiez d'autant la valeur du compteur de validation pour chaque page.

en: Endorser Y
fr: Validation Y

en: Endorser print offset from top of paper.
fr: Validation du décalage d'impression à partir du haut du papier.

en: Endorser font
fr: Validation de la police de caractères

en: Endorser printing font.
fr: Validation de la police de caractère d'impression

en: Endorser direction
fr: Validation de la direction

en: Endorser printing direction.
fr: Validation de la direction d'impression

en: Endorser side
fr: Validation de la face

en: Endorser printing side, requires hardware support to change
fr: Validation de la face d'impression, pour changer la valeur nécessite le support matériel

en: Endorser string
fr: Validation de la chaine de caractères

en: Endorser alphanumeric print format. %05ud or %08ud at the end will be replaced by counter value.
fr: Valide le format d'impression alphanumérique. %05ud ou %08ud à la fin sera remplacé par la valeur du compteur.

en: Top edge
fr: Haut de page

en: Paper is pulled partly into ADF
fr: Le papier est partiellement introduit dans l'ADF

en: A3 paper
fr: Papier A3

en: A3 paper detected
fr: Détection du papier A3

en: B4 paper
fr: Papier B4

en: B4 paper detected
fr: Détection papier B4

en: A4 paper
fr: Papier A4

en: A4 paper detected
fr: Détection papier A4

en: B5 paper
fr: Papier B5

en: B5 paper detected
fr: Détection papier B4

en: OMR or DF
fr: OMR ou DF

en: OMR or double feed detected
fr: OMR ou double alimentation détectée

en: Power saving
fr: Économie d'énergie

en: Scanner in power saving mode
fr: Scanner en mode d'économie d'énergie

en: Manual feed
fr: Alimentation manuelle

en: Manual feed selected
fr: Alimentation manuelle sélectionnée

en: Function
fr: Fonctionnement

en: Function character on screen
fr: Caractère de fonction à l'écran

en: Ink low
fr: Encre faible

en: Imprinter ink running low
fr: L'encre de l'imprimante est faible.

en: Double feed
fr: Double alimentation

en: Double feed detected
fr: Double alimentation détectée

en: Error code
fr: Code erreur

en: Hardware error code
fr: Code erreur matériel

en: Skew angle
fr: Correction d'angle

en: Requires black background for scanning
fr: Nécessite un fond noir pour le balayage

en: Ink remaining
fr: Encre restante

en: Imprinter ink level
fr: Niveau d'encre de l'imprimante

en: Density
fr: Densité

en: Density dial
fr: Cadran de densité

en: Duplex switch
fr: Commutateur recto-verso

en: Color filter
fr: Filtre de couleur

en: When using gray or lineart this option selects the used color.
fr: En niveaux de gris ou en mode trait, sélectionne la couleur à utiliser.

en: Calibration file
fr: Fichier de calibration

en: Specify the calibration file to use
fr: Préciser le fichier de calibration à utiliser

en: Calibration cache expiration time
fr: Délai d'expiration du cache de calibration

en: Time (in minutes) before a cached calibration expires. A value of 0 means cache is not used. A negative value means cache never expires.
fr: Temps (en minutes) avant l'expiration du cache de calibration. Une valeur de 0 signifie que le cache n'est pas utilisé. Une valeur négative signifie que le cache n'expire jamais.

en: Lamp off time
fr: Temps avant extinction de la lampe

en: The lamp will be turned off after the given time (in minutes). A value of 0 means, that the lamp won't be turned off.
fr: La lampe sera éteinte après ce laps de temps (en minutes). Entrer 0 pour ne pas éteindre la lampe automatiquement.

en: Lamp off during scan
fr: Lampe éteinte pendant la numérisation

en: The lamp will be turned off during scan.
fr: La lampe sera éteinte pendant la numérisation.

en: File button
fr: Bouton 'fichier'

en: OCR button
fr: Bouton 'reconnaissance de caractères (OCR)'

en: Power button
fr: Bouton 'marche'

en: Extra button
fr: Bouton 'Extra'

en: Needs calibration
fr: Calibration requise

en: The scanner needs calibration for the current settings
fr: Le scanner a besoin d'être calibré avec les paramètres actuels

en: Buttons
fr: Boutons

en: Calibrate
fr: Calibration

en: Start calibration using special sheet
fr: Démarrer la calibration avec la feuille spéciale

en: Clear calibration
fr: Effacer la calibration

en: Clear calibration cache
fr: Efface le cache des données de calibration

en: Force calibration
fr: Forcer la Calibration

en: Force calibration ignoring all and any calibration caches
fr: Forcer la calibration en  ignorant toutes les caches de calibration

en: Ignore internal offsets
fr: Ignorer les offsets internes

en: Acquires the image including the internal calibration areas of the scanner
fr: Acquiert l'image, y compris les zones de calibrage interne du scanner

en: Transparency Adapter
fr: Adaptateur de transparent

en: Transparency Adapter Infrared
fr: Adaptateur de transparent Infrarouge

en: Gray mode color
fr: Couleur en niveaux de gris

en: Selects which scan color is used gray mode (default: green).
fr: Sélectionne la couleur à utiliser en niveaux de gris (défaut: vert).

en: Debugging Options
fr: Options de déboggage

en: Automatic warmup
fr: Préchauffage automatique

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 60 seconds warm-up time.
fr: Préchauffer jusqu'à ce que l'intensité de la lampe soit constante, au lieu d'attendre 60 secondes.

en: Full scan
fr: Numérisation complète

en: Scan the complete scanning area including calibration strip. Be careful. Don't select the full height. For testing only.
fr: Numérise la totalité de la surface, en incluant les bandes de calibration. ATTENTION! Ne pas sélectionner la hauteur complète. Seulement pour tester.

en: Coarse calibration
fr: Calibration grossière

en: Setup gain and offset for scanning automatically. If this option is disabled, options for setting the analog frontend parameters manually are provided. This option is enabled by default. For testing only.
fr: Renseigne automatiquement le gain et le décalage pour numériser. Lorsque cette option n'est pas activée, il est possible de renseigner manuellement les paramètres gain et décalage dans l'application. Activée par défaut. Pour tester seulement.

en: Coarse calibration for first scan only
fr: Utiliser la calibration grosière seulement à la première numérisation

en: Coarse calibration is only done for the first scan. Works with most scanners and can save scanning time. If the image brightness is different with each scan, disable this option. For testing only.
fr: La calibration grossière est effectuée uniquement à la première numérisation. Fonctionne avec la plupart des scanners et peut faire gagner du temps. Si l'intensité de chaque image est différente, désactiver cette option. Seulement pour tester.

en: Backtrack lines
fr: Nombre de lignes de retour arrière

en: Number of lines the scan slider moves back when backtracking occurs. That happens when the scanner scans faster than the computer can receive the data. Low values cause faster scans but increase the risk of omitting lines.
fr: Lorsque le scanner scanne plus vite qu'il ne peut envoyer les données, il doit ramener le chariot du capteur en arrière afin de reprendre la numérisation. Des valeurs petites permettent une numérisation plus rapide, au risque de perdre quelques lignes.

en: Gamma value
fr: Valeur de gamma

en: Sets the gamma value of all channels.
fr: Sélectionne la valeur de gamma pour tous les canaux.

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Coarse
fr: Grossier

en: Fine
fr: Précis

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Auto
fr: Automatique

en: NTSC RGB
fr: RVB NTSC

en: XPA RGB
fr: RVB (pour transparents)

en: Pass-through
fr: Direct

en: NTSC Gray
fr: Gris NTSC

en: XPA Gray
fr: Gris (pour transparents)

en: Slow
fr: Lent

en: Fast
fr: Rapide

en: Extra Fast
fr: Très rapide

en: 2-pixel
fr: 2 pixels

en: 4-pixel
fr: 4 pixels

en: 8-pixel
fr: 8 pixels

en: Print
fr: Imprimer

en: Slide
fr: Diapositive

en: Film-strip
fr: Bande de film

en: ADF
fr: Chargeur automatique de documents

en: XPA
fr: Adaptateur pour transparents

en: Conditional
fr: Conditionnel

en: Experiment
fr: Essais

en: Sharpening
fr: Netteté

en: Set sharpening value.
fr: Choisir la netteté

en: Auto Threshold
fr: Seuil automatique

en: Enable automatic determination of threshold for line-art scans.
fr: Active la détection automatique du seuil pour la numérisation en mode trait.

en: Select smoothing filter.
fr: Sélectionne le filtre de lissage.

en: Unload media after scan
fr: Ejecter le document après la numérisation

en: Unloads the media after a scan.
fr: Ejecte le document après la numérisation.

en: Change document
fr: Changer de document

en: Change Document.
fr: Change de document.

en: Unload
fr: Ejecter

en: Unload Document.
fr: Ejecter le document.

en: Start calibration process.
fr: Démarrer la calibration.

en: Media
fr: Document

en: Set type of media.
fr: Sélectionne le type de document.

en: Exposure time
fr: Temps d'exposition

en: A longer exposure time lets the scanner collect more light. Suggested use is 175% for prints, 150% for normal slides and "Negative" for negative film. For dark (underexposed) images you can increase this value.
fr: Un temps d'exposition plus long permet au scanner de recevoir plus de lumière. Les valeurs suggérées sont : 175% pour des impressions, 150% pour des diapositives normales, et "Négatif" pour des négatifs. Pour les images sombres (sous-exposées), vous pouvez augmenter cette valeur.

en: Color Matrix
fr: Matrice de couleurs

en: Set the scanner's color matrix.
fr: Sélectionne la matrice de couleurs du scanner.

en: Custom color matrix.
fr: Matrice personnalisée.

en: Mono Color Matrix
fr: Matrice monochrome

en: Custom color matrix for grayscale scans.
fr: Matrice personnalisée pour numérisation en niveaux de gris.

en: Mirror horizontal
fr: Miroir horizontal

en: Mirror image horizontally.
fr: Renverse l'image horizontalement.

en: Mirror vertical
fr: Miroir vertical

en: Mirror image vertically.
fr: Renverse l'image verticalement.

en: Update options
fr: Mettre les options à jour

en: Update options.
fr: Mets à jour les options.

en: 8 bit output
fr: Sortie en 8 bits

en: Use bit depth greater eight internally, but output only eight bits.
fr: Utilise plus de 8 bits de profondeur en interne, mais sort en 8 bits.

en: Front button wait
fr: Attente de bouton avant

en: Wait to scan for front-panel button push.
fr: Attendre l'appui sur le bouton du scanner avant de numériser.

en: Shut off lamp
fr: Eteindre la lampe

en: Shut off scanner lamp.
fr: Eteint la lampe du scanner.

en: Geometry Group
fr: Groupe géométrie

en: Scan Mode Group
fr: Numérisation en mode groupe

en: Scanner model
fr: Modèle de scanner

en: Allows one to test device behavior with other supported models
fr: Permet de tester le comportement du périphérique en l'utilisant comme un autre modèle compatible

en: Image colors will be inverted
fr: Les couleurs de l'image seront inversées

en: Disable gamma correction
fr: Désactiver la correction gamma

en: Gamma correction will be disabled
fr: La correction gamma sera désactivée

en: Disable white shading correction
fr: Désactiver la correction des ombres blanches

en: White shading correction will be disabled
fr: La correction des ombres blanches sera désactivée

en: Skip warmup process
fr: Omettre le préchauffage

en: Warmup process will be disabled
fr: Le préchauffage sera désactivé

en: Force real depth
fr: Forcer l'utilisation de la profondeur réelle

en: If gamma is enabled, scans are always made in 16 bits depth to improve image quality and then converted to the selected depth. This option avoids depth emulation.
fr: Si la correction gamma est activée, la numérisation sera toujours effectuée en 16 bits par couleur pour améliorer la qualité de l'image, puis convertie dans la profondeur demandée. Cette option évite de simuler la profondeur.

en: Emulate Grayscale
fr: Simuler en niveaux de gris

en: If enabled, image will be scanned in color mode and then converted to grayscale by software. This may improve image quality in some circumstances.
fr: Si activé, l'image sera numérisée en couleurs, puis convertie em niveaux de gris par logiciel. Cela peut permettre d'améliorer la qualité de l'image dans certaines circonstances.

en: Save debugging images
fr: Sauver les images de déboggage

en: If enabled, some images involved in scanner processing are saved to analyze them.
fr: Si activé, les images intermédiaires utilisées pendant la numérisation seront sauvegardées pour analyse.

en: Reset chipset
fr: Réinitialiser la puce

en: Resets chipset data
fr: Réinitialise les données de la puce

en: Information
fr: Informations

en: Chipset name
fr: Nom de la puce

en: Shows chipset name used in device.
fr: Affiche le nom de la puce utilisée dans le périphérique

en: Unknown
fr: Inconnu(e)

en: Chipset ID
fr: Identifiant de la puce

en: Shows the chipset ID
fr: Affiche l'identifiant de la puce

en: Scan counter
fr: Compteur de numérisations

en: Shows the number of scans made by scanner
fr: Affiche le nombre de numérisations effectuées par le scanner

en: Update information
fr: Rafraîchir les informations

en: Updates information about device
fr: Rafraîchit les informations du périphérique

en: This option reflects a front panel scanner button
fr: Cette option reflète l'état d'un bouton de la façade du scanner

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Lamp status
fr: Etat de la lampe

en: Switches the lamp on or off.
fr: Allume/éteint la lampe.

en: Calibrates for black and white level.
fr: Calibration des niveaux noir et blanc.

en: TMA Slides
fr: Adaptateur pour transparents - diapositives

en: TMA Negatives
fr: Adaptateur pour transparents - négatifs

en: Color (48 bits)
fr: Couleur (48 bits)

en: Extend lamp timeout
fr: Délai allongé avant extinction de la lampe

en: Extends lamp timeout (from 15 minutes to 1 hour)
fr: Allonge le délai avant l'extinction de la lampe (de 15 minutes à une heure).

en: Wait for button
fr: Attendre le bouton

en: Waits for button before scanning
fr: Attend l'appui sur le bouton avant la numérisation

en: Last button pressed
fr: Dernier bouton pressé

en: Get ID of last button pressed (read only)
fr: Obtenir l'ID du dernier bouton pressé (lecture seule)

en: LCD counter
fr: Compteur LCD

en: Get value of LCD counter (read only)
fr: Obtenir la valeur du compteur LCD (lecture seule)

en: Color LED indicator
fr: Indicateur de couleur LED

en: Get value of LED indicator (read only)
fr: Obtenir la valeur de l'indicateur LED (lecture seul)

en: Document available in ADF
fr: Document disponible dans l'ADF

en: Get state of document-available indicator in ADF (read only)
fr: Obtenir l'indicateur de disponibilité de document dans l'ADF (lecture seule)

en: Hide end-of-page pixel
fr: Cacher le pixel de fin de page

en: Hide end-of-page indicator pixels and overwrite with neighbor pixels
fr: Cacher les pixels indicateurs de fin de page et les écraser avec les pixels voisins

en: Filling mode of trailing lines after scan data (ADF)
fr: Mode de remplissage des lignes de fond après le balayage des données (ADF)

en: raw = raw scan data, last = repeat last scan line, raster = b/w raster, white = white color, black = black color, color = RGB or gray color value
fr: raw = données de numérisation brutes, last = répétition de la dernière ligne de numérisation, raster = trame n/b, white = couleur blanche, black = couleur noire, color = RVB ou valeur de couleur grise

en: RGB or gray color value for filling mode 'color'
fr: RVB ou valeur de la couleur grise pour le mode de remplissage 'couleur'

en: Color value for trailing lines filling mode 'color'. RGB color as r*65536+256*g+b or gray value (default=violet or gray)
fr: Valeur de la couleur pour les lignes de fond en mode de remplissage 'couleur'. Couleur RVB comme r*65536+256*g+b ou valeur de gris (par défaut=violet ou gris)

en: Paper size
fr: Taille du papier

en: Automatic separation
fr: Séparation automatique

en: Landscape
fr: Paysage

en: Inverse Image
fr: Image inversée

en: Long paper mode
fr: Mode papier long

en: Length control mode
fr: Mode de contrôle de longueur

en: Manual feed mode
fr: Mode d'alimentation manuelle

en: Manual feed timeout
fr: Délai d'attente pour l'alimentation manuelle

en: Double feed detection
fr: Double alimentation detectée

en: Enable Duplex (Dual-Sided) Scanning
fr: Active la numérisation recto-verso

en: Physical size of the paper in the ADF
fr: Taille physique du papier dans le chargeur

en: bw
fr: nb

en: halftone
fr: Demi-teinte

en: gray
fr: gris

en: color
fr: Couleur

en: fb
fr: vitre

en: single
fr: Simple

en: continuous
fr: Continue

en: off
fr: éteint

en: wait_doc
fr: En attente d'un document

en: wait_key
fr: Attendre la clé

en: user_def
fr: définit par l'utilisateur

en: business_card
fr: Carte de visite

en: Check
fr: Vérifier

en: Legal
fr: Légal

en: bayer_64
fr: Bayer 64

en: bayer_16
fr: Bayer 16

en: halftone_32
fr: Demi-teinte 32

en: halftone_64
fr: Demi-teinte 64

en: diffusion
fr: Diffusion

en: normal
fr: Normal

en: light
fr: Luminosité

en: dark
fr: Sombre

en: From scanner
fr: Depuis le scanner

en: From paper
fr: Depuis le papier

en: default
fr: Valeur par défaut

en: smooth
fr: Lisse

en: none
fr: aucun

en: low
fr: Lent

en: medium
fr: Moyen

en: high
fr: Rapide

en: linear
fr: Trait

en: red
fr: Rouge

en: green
fr: Vert

en: blue
fr: bleu

en: Sets the scan source
fr: Sélectionner la Source de numérisation

en: Feeder mode
fr: Mode de chargement

en: Sets the feeding mode
fr: Sélectionner le mode de chargement

en: Enable/Disable long paper mode
fr: Activer/désactiver le mode papier long

en: Enable/Disable length control mode
fr: Activer/désactiver le mode de contrôle de la longueur

en: Sets the manual feed mode
fr: Sélectionne le mode de chargement manuel

en: Sets the manual feed timeout in seconds
fr: Règle le délai d'attente de l'alimentation manuelle en secondes

en: Enable/Disable double feed detection
fr: Activer/désactiver la detection de la double alimentation

en: fit-to-page
fr: rempli la page

en: Fit to page
fr: Rempli la page

en: Scanner shrinks image to fit scanned page
fr: Le scanner rétrécit l'image pour l'adapter à la page scannée

en: Set paper position : true for landscape, false for portrait
fr: Sélectionne la position du papier, vrai pour paysage, faux pour portrait

en: Automatic threshold
fr: Seuil automatique

en: Automatically sets brightness, contrast, white level, gamma, noise reduction and image emphasis
fr: Fixe automatiquement la luminosité, le contraste, le niveau du blanc, le gamma, la réduction du bruit et l'accentuation de l'image

en: Noise reduction
fr: Réduction du bruit

en: Reduce the isolated dot noise
fr: Réduit le bruit isolé

en: Image emphasis
fr: Accentuation de l'image

en: Sets the image emphasis
fr: Sélectionne l'accentuation de l'image

en: Lamp color
fr: Couleur de la lampe

en: Sets the lamp color (color dropout)
fr: Sélectionne la couleur de la lampe (abandon de la couleur)

en: Inverse image in B/W or halftone mode
fr: Inverse le couleur de l'image en N/B ou en mode demie-teinte

en: Mirror image (left/right flip)
fr: Image miroir (gauche/droite retournée)

en: jpeg compression
fr: compression jpeg

en: JPEG Image Compression with Q parameter, '0' - no compression
fr: Compression image JPEG avec le parametre Q, '0' - pas de compression

en: Rotate image clockwise
fr: Pivote l'image dans le sens des aiguille

en: Request driver to rotate pages by a fixed amount
fr: Demande au pilote de faire pivoter les pages d'une valeur donnée

en: Request driver to rotate skewed pages digitally
fr: Demande au pilote de faore pivoter logicielement les pages déformées

en: Maximum diameter of lone dots to remove from scan
fr: Diamètre maximal des points isolés à retirer du scan

en: Software derotate
fr: Rotation des documents logiciels

en: Request driver to detect and correct 90 degree image rotation
fr: Demander au pilote de détecter et de corriger une rotation de l'image de 90 degrés

en: Software automatic cropping
fr: Recadrage automatique par logiciel

en: Request driver to remove border from pages digitally
fr: Demande au pilote de supprimer logicielement la bordure des pages

en: Request driver to discard pages with low numbers of dark pixels
fr: Demander au pilote d'éliminer les pages comportant un faible nombre de pixels sombres

en: Length Control Mode causes the scanner to read the shorter of either the length of the actual paper or logical document length.
fr: Le mode de contrôle de la longueur permet au scanner de lire la plus courte des deux longueurs suivantes : la longueur du papier réel ou la longueur logique du document.

en: Gamma correction
fr: Correction gamma

en: wait_doc_hopper_up
fr: Attendre l'insertion d'un document

en: Double letter 11x17 in
fr: Double letter 11x17 pouces

en: High sensitivity
fr: haute sesibilité

en: Low sensitivity
fr: Basse sensibilité

en: err_diffusion
fr: Diffusion d'erreur

en: No detection
fr: Pas de détection

en: Normal mode
fr: Mode normal

en: Enhanced mode
fr: Réglages fins

en: Length Control Mode causes the scanner to read the shorter of either the length of the actual paper or logical document length
fr: Le mode de contrôle de la longueur permet au scanner de lire la longueur la plus courte entre la longueur réelle du papier et la longueur logique du document

en: Long Paper Mode is a mode that the scanner reads the image after it divides long paper by the length which is set in Document Size option.
fr: Le mode Papier long est un mode dans lequel le scanner lit l'image après avoir divisé le papier long par la longueur, qui est définie dans l'option, Taille du document.

en: Double feed detector sensitivity
fr: Double sensibilité du détecteur d'alimentation

en: Set the double feed detector sensitivity
fr: Sélectionner la double sensibilité du détecteur d'alimentation

en: Do not stop after double feed detection
fr: Ne pas stopper après la double detection du capteur d'alimentation

en: Ignore left double feed sensor
fr: Ignorer le double capteur d'alimentation gauche

en: Ignore center double feed sensor
fr: Ignorer le double capteur d'alimentation centré

en: Ignore right double feed sensor
fr: Ignorer le double capteur d'alimentation droit

en: Automatic threshold mode
fr: Mode de seuil automatique

en: Sets the automatic threshold mode
fr: choisir le mode de Seuil automatique

en: Inverse image in B/W mode
fr: Mde d'Inversion des couleur de l'image N/B

en: JPEG compression
fr: Compression JPEG

en: JPEG compression (your application must be able to uncompress)
fr: Compression JPEG (votre application doit pouvoir faire la decompression)

en: Detect stapled document
fr: Détecter un document agrafé

en: chroma of red
fr: rouge chroma

en: Set chroma of red
fr: Selectionne rouge chroma

en: chroma of blue
fr: bleu chroma

en: Set chroma of blue
fr: Selectionne bleu chroma

en: Skew adjustment
fr: Ajustement du biais

en: Stop scanner if a sheet is skewed
fr: Arrêter le scanner si une feuille est de travers

en: Scanner will stop if a sheet is skewed
fr: Le scanner s'arrête si une feuille est de travers

en: Crop actual image area
fr: Recadrer la zone de l'image

en: Scanner will automatically detect image area and crop to it
fr: Le scanner détectera automatiquement la zone de l'image et la recadrera

en: Left/right mirror image
fr: Image miroir gouche/droite

en: Addition of space in top position
fr: Ajout d'espace en position haute

en: Addition of space in bottom position
fr: Ajout d'espace en position basse

en: Diamond
fr: Diamant

en: 8x8 Coarse Fatting
fr: 8x8 Gros gras

en: 8x8 Fine Fatting
fr: 8x8 Gros fin

en: 8x8 Vertical Line
fr: 8x8 Ligne verticale

en: Color channels gain settings
fr: Réglages de gain des couleurs

en: Gray gain
fr: Gain des gris

en: Sets gray channel gain
fr: Fixe le gain pour le gris

en: Red gain
fr: Gain des rouges

en: Sets red channel gain
fr: Fixe le gain pour le rouge

en: Green gain
fr: Gain des verts

en: Sets green channel gain
fr: Fixe le gain pour le vert

en: Blue gain
fr: Gain des bleus

en: Sets blue channel gain
fr: Fixe le gain pour le bleu

en: Bayer Dither 16
fr: Dither Bayer 16

en: Bayer Dither 64
fr: Dither Bayer 64

en: Halftone Dot 32
fr: Demi-ton 32 points

en: Halftone Dot 64
fr: Demi-ton 64 points

en: Error Diffusion
fr: Diffusion d'erreur

en: From white stick
fr: Avec le batonnet blanc

en: Smooth
fr: Lisse

en: Low
fr: Bas

en: Medium
fr: Moyen

en: High
fr: Haut

en: CRT
fr: Tube cathodique

en: One page
fr: Une page

en: All pages
fr: Toutes les pages

en: sheetfed scanner
fr: scanner avec chargeur automatique

en: Grayscale 4 bits
fr: Niveau de gris 4 bits

en: Grayscale 8 bits
fr: Niveau de gris 8 bits

en: Shadow, midtone, highlight, exposure time
fr: Ombrage, teinte moyenne, contraste, temps d'exposition

en: Special options
fr: Options spéciales

en: Color balance
fr: Balance des couleurs

en: Disable backtracking
fr: Ne pas utiliser de retour arrière

en: If checked the scanner does not perform backtracking
fr: Si sélectionné, le scanner ne fera pas de retour arrière

en: Toggle lamp of flatbed
fr: Allumer/éteindre la lampe du scanner

en: Toggles the lamp of the flatbed
fr: Allumer/éteindre la lampe du scanner

en: Calibration by backend
fr: Calibration par le pilote

en: If checked the color calibration before a scan is done by the backend
fr: Lorsque sélectionné, la calibration avant numérisation est effectuée par le pilote

en: Use the lightlid-35mm adapter
fr: Utiliser l'adaptateur de diapositives

en: This option turns off the lamp of the flatbed during a scan
fr: Cette option éteint la lampe pendant la numérisation

en: Quality scan
fr: Numérisation de qualité

en: Highest quality but lower speed
fr: Qualité maximale, mais vitesse réduite

en: Fast scan
fr: Numérisation rapide

en: Highest speed but lower quality
fr: Vitesse maximale, mais qualité réduite

en: Automatic adjustment of threshold
fr: Seuil automatique

en: If checked the backend automatically tries to determine an optimal value for the threshold.
fr: Lorsque sélectionné, le pilote détermine automatiquement la meilleure valeur du seuil.

en: Selects the gamma correction mode.
fr: Sélectionne le mode de correction gamma.

en: Bind gamma
fr: Lier les valeurs gamma

en: Use same gamma values for all colour channels.
fr: Utilise la même valeur gamma pour toutes les couleurs.

en: Scalar gamma
fr: Gamma scalaire

en: Selects a value for scalar gamma correction.
fr: Sélectionne une valeur numérique pour la correction gamma

en: Scalar gamma red
fr: Valeur de gamma rouge

en: Selects a value for scalar gamma correction (red channel)
fr: Sélectionne une valeur numérique pour la correction gamma (canal rouge)

en: Scalar gamma green
fr: Valeur de gamma vert

en: Selects a value for scalar gamma correction (green channel)
fr: Sélectionne une valeur numérique pour la correction gamma (canal vert)

en: Scalar gamma blue
fr: Valeur de gamma bleu

en: Selects a value for scalar gamma correction (blue channel)
fr: Sélectionne une valeur numérique pour la correction gamma (canal bleu)

en: Channel
fr: Canal

en: Selects the colour band, "Master" means that all colours are affected.
fr: Sélectionne la bande de couleur, "Toutes" signifie que toutes les couleurs sont affectées.

en: Midtone
fr: Teinte moyenne

en: Selects which radiance level should be considered "50 % gray".
fr: Sélectionne le niveau de luminosité équivalant à "50% gris".

en: Midtone for red
fr: Teinte moyenne rouge

en: Selects which radiance level should be considered "50 % red".
fr: Sélectionne le niveau de luminosité équivalant à "50% rouge".

en: Midtone for green
fr: Teinte moyenne verte

en: Selects which radiance level should be considered "50 % green".
fr: Sélectionne le niveau de luminosité équivalant à "50% vert".

en: Midtone for blue
fr: Teinte moyenne bleue

en: Selects which radiance level should be considered "50 % blue".
fr: Sélectionne le niveau de luminosité équivalant à "50% bleu".

en: Red balance
fr: Balance des rouges

en: Balance factor for red. A value of 100% means no correction.
fr: Facteur de balance des rouges. 100% équivaut à pas de correction.

en: Green balance
fr: balance des verts

en: Balance factor for green. A value of 100% means no correction.
fr: Facteur de balance des verts. 100% équivaut à pas de correction.

en: Blue balance
fr: balance des bleus

en: Balance factor for blue. A value of 100% means no correction.
fr: Facteur de balance des bleus. 100% équivaut à pas de correction.

en: Firmware balance
fr: Balance (valeurs d'usines)

en: Sets the color balance values to the firmware provided values.
fr: Règle les valeurs de balance avec les valeurs d'usine.

en: Slowest
fr: Le plus lent

en: Slower
fr: Plus lent

en: Faster
fr: Plus rapide

en: Fastest
fr: Le plus rapide

en: 8x8 coarse
fr: 8x8 - Grossier

en: 8x8 normal
fr: 8x8 - Normal

en: 8x8 fine
fr: 8x8 - Précis

en: 8x8 very fine
fr: 8x8 - Très précis

en: 6x6 normal
fr: 6x6 - Normal

en: 5x5 coarse
fr: 5x5 - Grossier

en: 5x5 fine
fr: 5x5 - Précis

en: 4x4 coarse
fr: 4x4 - Grossier

en: 4x4 normal
fr: 4x4 - Normal

en: 4x4 fine
fr: 4x4 - Précis

en: 3x3 normal
fr: 3x3 - Normal

en: 2x2 normal
fr: 2x2 - Normal

en: 8x8 custom
fr: 8x8 - Personnalisé

en: 6x6 custom
fr: 6x6 - Personnalisé

en: 5x5 custom
fr: 5x5 - Personnalisé

en: 4x4 custom
fr: 4x4 - Personnalisé

en: 3x3 custom
fr: 3x3 - Personnalisé

en: 2x2 custom
fr: 2x2 - Personnalisé

en: Fast gray mode
fr: Mode gris rapide

en: Scan in fast gray mode (lower quality).
fr: Numérise rapidement en mode gris (qualité réduite).

en: Request that all previews are done in the fastest (low-quality) mode. This may be a non-color mode or a low resolution mode.
fr: Les aperçus seront effectués dans le mode le plus rapide (basse qualité). Ce peut etre en noir et blanc, et/ou dans une basse en résolution.

en: Lamp off time (minutes)
fr: Temps avant extinction de la lampe (en minutes)

en: Set the time (in minutes) after which the lamp is shut off.
fr: Fixe le temps (en minutes) au-delà du quel la lampe est éteinte.

en: Turn lamp off
fr: Eteint la lampe.

en: Turns the lamp off immediately.
fr: Eteint la lampe du scanner maintenant

en: Red brightness
fr: Luminosité des rouges

en: Controls the brightness of the red channel of the acquired image.
fr: Contrôle la brillance rouge de l'image à numériser.

en: Green brightness
fr: Luminosité des verts

en: Controls the brightness of the green channel of the acquired image.
fr: Contrôle la brillance verte de l'image à numériser.

en: Blue brightness
fr: Luminosité des bleus

en: Controls the brightness of the blue channel of the acquired image.
fr: Contrôle la brillance bleue de l'image à numériser.

en: Contrast red channel
fr: Contraste - rouge

en: Controls the contrast of the red channel of the acquired image.
fr: Contrôle le contraste rouge de l'image à numériser.

en: Contrast green channel
fr: Contraste - vert

en: Controls the contrast of the green channel of the acquired image.
fr: Contrôle le contraste vert de l'image à numériser.

en: Contrast blue channel
fr: Contraste - bleu

en: Controls the contrast of the blue channel of the acquired image.
fr: Contrôle le contraste bleu de l'image à numériser.

en: Color48
fr: Couleur 48 bits

en: Color24
fr: Couleur 24 bits

en: Gray16
fr: Gris 16 bits

en: Gray8
fr: Gris 8 bits

en: Reflective
fr: Réfléchissant

en: Positive
fr: Positif

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 40 seconds warm-up time.
fr: Préchauffer jusqu'à ce que l'intensité de la lampe soit constante, au lieu d'attendre 40 secondes.

en: Need calibration
fr: Calibration requise

en: Negative color
fr: Couleur négative

en: Negative gray
fr: Gris négatif

en: 48 bits color
fr: couleur 48 bits

en: 16 bits gray
fr: Gris 16 bits

en: Selects the scan source (such as a document-feeder). Set source before mode and resolution. Resets mode and resolution to auto values.
fr: Sélectionne la source de numérisation (par exemple, un chargeur de documents). Régler la source avant le mode et la résolution. Réinitialise le mode et la résolution à des valeurs automatiques.

en: Button-controlled scan
fr: Numérisation contrôlée par le bouton du scanner

en: When enabled, scan process will not start immediately. To proceed, press "SCAN" button (for MP150) or "COLOR" button (for other models). To cancel, press "GRAY" button.
fr: Si activé, la numérisation commencera à l'appui du bouton "SCAN" (MP150), ou du bouton "COLOR" (autres modèles). Appuyez sur le bouton "GRAY" pour annuler la numérisation.

en: Update button state
fr: Rafraîchir l'état du bouton

en: Button 1
fr: Bouton 1

en: Button 2
fr: Bouton 2

en: Dynamic threshold curve, from light to dark, normally 50-65
fr: Courbe dynamique de seuil, de clair à foncé, normallement entre 50-65

en: Transparency
fr: Transparence

en: Device-Settings
fr: Paramètres du périphérique

en: Lampswitch
fr: Eteindre/allumer la (les) lampes

en: Manually switching the lamp(s).
fr: Eteindre/allumer la (les) lampes manuellement.

en: Lamp off during dark calibration
fr: Eteindre la lampe durant la calibration des noirs

en: Always switches lamp off when doing dark calibration.
fr: Toujours éteindre la lampe durant la calibration des noirs

en: Calibration data cache
fr: Cache des données de calibration

en: Enables or disables calibration data cache.
fr: Active/désactive le cache des données de calibration

en: Performs calibration
fr: Effectue la calibration

en: Speedup sensor
fr: Accélérer le capteur

en: Enables or disables speeding up sensor movement.
fr: Active l'accélération du mouvement du capteur.

en: Warmup-time
fr: Temps de préchauffage

en: Warmup-time in seconds.
fr: Temps de préchauffage en secondes.

en: Lampoff-time
fr: Temps avant extinction de la lampe

en: Lampoff-time in seconds.
fr: Temps avant extinction de la lampe en secondes.

en: Analog frontend
fr: Frontal analogique (AFE)

en: Red gain value of the AFE
fr: Gain des rouges du frontal analogique (AFE)

en: Red offset
fr: Décalage des rouges

en: Red offset value of the AFE
fr: Décalage des rouges du frontal analogique (AFE)

en: Green gain value of the AFE
fr: Gain des verts du frontal analogique (AFE)

en: Green offset value of the AFE
fr: Décalage des verts du frontal analogique (AFE)

en: Blue gain value of the AFE
fr: Gain des bleus du frontal analogique (AFE)

en: Blue offset value of the AFE
fr: Décalage des bleus du frontal analogique (AFE)

en: Red lamp off
fr: Délai avant extinction de la lampe rouge.

en: Defines red lamp off parameter
fr: Définit le délai avant extinction de la lampe rouge.

en: Green lamp off
fr: Délai avant extinction de la lampe verte.

en: Defines green lamp off parameter
fr: Définit le délai avant extinction de la lampe verte.

en: Blue lamp off
fr: Délai avant extinction de la lampe bleue.

en: Defines blue lamp off parameter
fr: Définit le délai avant extinction de la lampe bleue.

en: This option reflects the status of the scanner buttons.
fr: Cette option affiche l'état des boutons du scanner.

en: Color36
fr: Couleur 36 bits

en: Dithermap 1
fr: Carte de 'dither' 1

en: Dithermap 2
fr: Carte de 'dither' 2

en: Randomize
fr: Aléatoire

en: Source Selection
fr: Sélection de la source

en: Image Enhancement
fr: Amélioration de l'image

en: Grayify
fr: Griser

en: Load the image as grayscale.
fr: Charger l'image en tant que niveaux de gris.

en: Three-Pass Simulation
fr: Simulation d'une numérisation à trois passes

en: Simulate a three-pass scanner by returning 3 separate frames.  For kicks, it returns green, then blue, then red.
fr: Simule une numérisation à trois passes, en renvoyant 3 trames séparées. Pour le fun, renvoie la trame verte, puis bleue, puis rouge.

en: Hand-Scanner Simulation
fr: Simulation de scanner à main.

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners often do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.
fr: Simule une numérisation avec un scanner à main. Les scanners à main ne connaissent pas à priori la hauteur de l'image. A la place, ils renvoient une hauteur de -1. Sélectionner cette option permet de tester si une interface peut le supporter correctement.

en: Set default values for enhancement controls (brightness & contrast).
fr: Sélectionne les valeurs par défaut pour les contrles d'amélioration (luminosité et contraste).

en: Read only test-option
fr: Option de test de lecture seule

en: Let's see whether frontends can treat this right
fr: Voyons si l'interface traite correctement ceci

en: Gamma Tables
fr: Tables de gamma

en: Status Code Simulation
fr: Simulation du code d'état

en: Do not force status code
fr: Ne pas forcer le code d'état

en: Do not force the backend to return a status code.
fr: Ne pas obliger le pilote à renvoyer un code d'état.

en: Return SANE_STATUS_EOF
fr: Renvoie SANE_STATUS_EOF

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_EOF after sane_read() has been called.
fr: Oblige le pilote à renvoyer le code SANE_STATUS_EOF (fin de fichier) après un appel à sane_read().

en: Return SANE_STATUS_JAMMED
fr: Renvoie SANE_STATUS_JAMMED

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_JAMMED after sane_read() has been called.
fr: Oblige le pilote à renvoyer le code SANE_STATUS_JAMMED (bourrage) après un appel à sane_read().

en: Return SANE_STATUS_NO_DOCS
fr: Renvoie SANE_STATUS_NO_DOCS

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_DOCS after sane_read() has been called.
fr: Oblige le pilote à renvoyer le code SANE_STATUS_NO_DOCS (pas de <DOCS>) après un appel à sane_read().

en: Return SANE_STATUS_COVER_OPEN
fr: Renvoie SANE_STATUS_COVER_OPEN

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_COVER_OPEN after sane_read() has been called.
fr: Oblige le pilote à renvoyer le code SANE_STATUS_COVER_OPEN (couvercle soulevé) après un appel à sane_read().

en: Return SANE_STATUS_IO_ERROR
fr: Renvoie SANE_SATUS_IO_ERROR

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_IO_ERROR after sane_read() has been called.
fr: Oblige le pilote à renvoyer le code SANE_STATUS_IO_ERROR (erreur d'entrée/sortie après un appel à sane_read().

en: Return SANE_STATUS_NO_MEM
fr: Renvoie SANE_STATUS_NO_MEM

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_MEM after sane_read() has been called.
fr: Oblige le pilote à renvoyer le code SANE_STATUS_NO_MEM (pas de mémoire) après un appel à sane_read().

en: Return SANE_STATUS_ACCESS_DENIED
fr: Renvoie SANE_STATUS_ACCESS_DENIED

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_ACCESS_DENIED after sane_read() has been called.
fr: Oblige le pilote à renvoyer le code SANE_STATUS_ACCESS_DENIED (acces refusé) après un appel à sane_read().

en: This option reflects the status of a scanner button.
fr: Cette option affiche l'état d'un bouton du scanner.

en: Lamp on
fr: Lampe allumée

en: Turn on scanner lamp
fr: Allume la lampe du scanner

en: Lamp off
fr: Lampe éteinte

en: Turn off scanner lamp
fr: Eteint la lampe du scanner

en: Lamp timeout
fr: Délai avant extinction de la lampe

en: Minutes until lamp is turned off after scan
fr: Délai en minutes avant d'éteindre la lampe après une numérisation.

en: Threshold value for lineart mode
fr: Seuil pour le mode trait

en: Document Feeder
fr: Chargeur automatique de document

en: 6x4 (inch)
fr: 6x4 (~15x10 cm)

en: 8x10 (inch)
fr: 8x10 (~20x25 cm)

en: 8.5x11 (inch)
fr: 8.5x11 (~21x28 cm)

en: Halftoning Unsupported
fr: Demi-teinte non-supportée

en: DispersedDot8x8
fr: Points dispersés 8x8

en: DispersedDot16x16
fr: Points dispersés 16x16

en: Number of scan lines to request in a SCSI read. Changing this parameter allows you to tune the speed at which data is read from the scanner during scans. If this is set too low, the scanner will have to stop periodically in the middle of a scan; if it's set too high, X-based frontends may stop responding to X events and your system could bog down.
fr: Nombre de lignes à transférer en un cycle de lecture SCSI. Changer ce paramètre vous permet de contrôler la vitesse à laquelle les données sont lues à partir du scanner. Une valeur trop basse obligera le scanner à faire des pauses lors du transfert, tandis qu'une valeur trop élevée pourrait empécher les applications Xwindow de traiter les évènements X, et votre système pourrait s'écrouler.

en: Focus point for scanning.
fr: Point de focalisation pour la numérisation

en: Preview mode
fr: Aperçu

en: Select the mode for previews. Greyscale previews usually give the best combination of speed and detail.
fr: Sélectionne le mode de prévisualisation. Les aperçus en niveaux de gris donnent habituellement le meilleur compromis entre vitesse et détails.

en: Predefined settings
fr: Valeurs prédéfinies

en: Provides standard scanning areas for photographs, printed pages and the like.
fr: Fournit des emplacements standards pour la numérisation de photos, de pages imprimées, etc...

en: Frame
fr: iCadre

en: Frame to be scanned
fr: Cadre à scanner

en: Focus-mode
fr: Mode Focus

en: Auto or manual focus
fr: Focus manuel ou automatique

en: Focus-point
fr: Point focal

en: Focus point
fr: Point focal

en: Color lines per read
fr: Nombre de lignes en couleurs par cycle de lecture

en: Grayscale lines per read
fr: Nombre de lignes en niveaux de gris par cycle de lecture

en: Color RAW
fr: Couleur RAW

en: Color RGB
fr: Couleur RGB

en: Color RGB TEXT
fr: Couleur RGB TEXTE

en: Solid black
fr: Noir pur

en: Solid white
fr: Blanc pur

en: Color pattern
fr: Motif couleur

en: Grid
fr: Grille

en: First entry
fr: Premier choix

en: Second entry
fr: Second choix

en: This is the very long third entry. Maybe the frontend has an idea how to display it
fr: Ceci est la troisième entrée, la plus longue. Peut-etre l'application sait-elle comment l'afficher...

en: Hand-scanner simulation
fr: Simulation de scanner à main

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.  This option also enables a fixed width of 11 cm.
fr: Simule un scanner à main. Les scanners à main ne connaissent pas à priori la hauteur de l'image. A la place, ils renvoient une auteur de -1. Sélectionner cette option permet de tester si une interface peut le supporter correctement. Cette option fixe aussi la largeur de numérisation à 11 cm.

en: Three-pass simulation
fr: Simulation d'une numérisation à trois passes

en: Simulate a three-pass scanner. In color mode, three frames are transmitted.
fr: Simule une numérisation à trois passes, en renvoyant 3 trames séparées.

en: Set the order of frames
fr: Fixe l'orde des trames

en: Set the order of frames in three-pass color mode.
fr: Fixe l'ordre des trames dans une numérisation à trois passes.

en: If Automatic Document Feeder is selected, the feeder will be 'empty' after 10 scans.
fr: Si le chargeur de document est sélectionné, il sera 'vide' après 10 numérisations.

en: Special Options
fr: Options spéciales

en: Select the test picture
fr: Sélectionne l'image de test

en: Select the kind of test picture. Available options:
    Solid black: fills the whole scan with black.
    Solid white: fills the whole scan with white.
    Color pattern: draws various color test patterns depending on the mode.
    Grid: draws a black/white grid with a width and height of 10 mm per square.
fr: Sélectionne le type d'image de test parmi :
    Noir complet : la numérisation est toute noire.
    Blanc complet : la numèrisation est toute blanche.
    Motif en couleurs : la numérisation est composée de différents motifs, en fonction du mode.
    Grille : la numérisation donne une grille noire sur fond blanc, dont lescarrés font 10 mm de coté.

en: Invert endianness
fr: Inversion petit/grand indien

en: Exchange upper and lower byte of image data in 16 bit modes. This option can be used to test the 16 bit modes of frontends, e.g. if the frontend uses the correct endianness.
fr: Inverse les octets de poids faible et de poids fort dans les résolutions à 1- bits. Ce peut-etre utile pour tester le support petit/grand indien d'une interface.

en: Read limit
fr: Limite de lecture

en: Limit the amount of data transferred with each call to sane_read().
fr: Limite la quantité de données qui sont transmises à chaque appel à sane_read()

en: Size of read-limit
fr: Taille de la limite de lecture

en: The (maximum) amount of data transferred with each call to sane_read().
fr: La taille maximale des données transférées à chaque appel à sane_read().

en: Read delay
fr: Délai à la lecture

en: Delay the transfer of data to the pipe.
fr: Retarde le transfert des données lues.

en: Duration of read-delay
fr: Durée du délai de lecture

en: How long to wait after transferring each buffer of data through the pipe.
fr: Temps à attendre après avoir transféré les données lues.

en: Return-value of sane_read
fr: Valeur de retour de sane_read()

en: Select the return-value of sane_read(). "Default" is the normal handling for scanning. All other status codes are for testing how the frontend handles them.
fr: Fixe la valeur de retour de sane_read(). "Défaut" sélectionne le fonctionnement normal pour la numérisation. Toute autre valeur permet de tester les applications.

en: Loss of pixels per line
fr: Nombre de pixels perdus par ligne

en: The number of pixels that are wasted at the end of each line.
fr: Le nombre de pixels perdus à la fin de chaque ligne lue.

en: Fuzzy parameters
fr: Paramètres délirants

en: Return fuzzy lines and bytes per line when sane_parameters() is called before sane_start().
fr: Renvoie des valeurs abhérantes pour le nombre de lignes et d'octets par ligne quand sane_parameters() est appelé avant sane_start().

en: Offer select file descriptor
fr: Proposer un descripteur de fichier pour select(2)

en: Offer a select filedescriptor for detecting if sane_read() will return data.
fr: Présente un descripteur de fichier de type select(2) pour tester si un appel a sane_read() renverra des données.

en: Enable test options
fr: Active les options de test

en: Enable various test options. This is for testing the ability of frontends to view and modify all the different SANE option types.
fr: Active diverses options de test. Pour tester la capacité des applications à obtenir et modifier tous les types d'options de SANE.

en: Print options
fr: Liste des options

en: Print a list of all options.
fr: Affiche une liste de toutes les options.

en: Bool test options
fr: Options test - booléens

en: (1/6) Bool soft select soft detect
fr: (1/6) Modification et lecture logicielles

en: (1/6) Bool test option that has soft select and soft detect (and advanced) capabilities. That's just a normal bool option.
fr: (1/6) Option booléenne lisible et modifiable par l'application. C'est juste une option 'normale'.

en: (2/6) Bool hard select soft detect
fr: (2/6) Modification matérielle et lecture logicielle

en: (2/6) Bool test option that has hard select and soft detect (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device).
fr: (2/6) Option booléenne lisible par l'application et modifiable par le matériel (ex. un bouton sur le périphérique).

en: (3/6) Bool hard select
fr: (3/6) Option booléenne modifiable par le matériel.

en: (3/6) Bool test option that has hard select (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device) and can't be read by the frontend.
fr: (3/6) Option booléenne modifiable par le matériel (ex. un bouton sur le périphérique) et dont le status ne peut pas etre lu par l'application.

en: (4/6) Bool soft detect
fr: (4/6) Option booléenne lisible par logiciel

en: (4/6) Bool test option that has soft detect (and advanced) capabilities. That means the option is read-only.
fr: (4/6) Option booléenne lisible par le logiciel. Cette option est en lecture seule.

en: (5/6) Bool soft select soft detect emulated
fr: (5/6) Option booléenne émulée

en: (5/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and emulated (and advanced) capabilities.
fr: (5/6) Options booléenne émulée, lisible et modifiable par le logiciel.

en: (6/6) Bool soft select soft detect auto
fr: (6/6) Option booléenne automatique

en: (6/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and automatic (and advanced) capabilities. This option can be automatically set by the backend.
fr: (6/6) Option booléenne lisible et modifiable par le logiciel. Cette option peut être modifiée automatiquement par le pilote.

en: Int test options
fr: Options test - entiers

en: (1/6) Int
fr: (1/6) Entier

en: (1/6) Int test option with no unit and no constraint set.
fr: (1/6) Option à valeur entière sans unité ni domaine de variations.

en: (2/6) Int constraint range
fr: (2/6) Entière avec domaine.

en: (2/6) Int test option with unit pixel and constraint range set. Minimum is 4, maximum 192, and quant is 2.
fr: (2/6) Option à valeur entière avec domaine de variations. Unité: pixel. Min: 4. Max: 192. Pas: 2.

en: (3/6) Int constraint word list
fr: (3/6) Entier listé

en: (3/6) Int test option with unit bits and constraint word list set.
fr: (3/6) Option à valeur entière dont les valeurs possibles sont contenues dans une liste. Untié : bit.

en: (4/6) Int array
fr: (4/6) Tableau d'entiers

en: (4/6) Int test option with unit mm and using an array without constraints.
fr: (4/6) Tableau d'options à valeur entière sans domaine de variations. Unité : mm.

en: (5/6) Int array constraint range
fr: (5/6) Tableau d'entiers avec domaine

en: (5/6) Int test option with unit dpi and using an array with a range constraint. Minimum is 4, maximum 192, and quant is 2.
fr: (5/6) Tableau d'options à valeur entière avec domaine de variations. Unité: dpi. Min: 4. Max: 192. Pas: 2.

en: (6/6) Int array constraint word list
fr: (6/6) Tableau d'entiers à valeurs listées

en: (6/6) Int test option with unit percent and using an array with a word list constraint.
fr: (6/6) Tableau d'options à valeur entière dont les valeurs possibles sont contenues dans des listes. Unité : %.

en: Fixed test options
fr: Options test - réels fixes

en: (1/3) Fixed
fr: (1/3) Réel fixe

en: (1/3) Fixed test option with no unit and no constraint set.
fr: (1/3) Option à valeur réelle (virgule fixe) sans unité ni domaine de variations.

en: (2/3) Fixed constraint range
fr: (2/3) Réel fixe avec domaine

en: (2/3) Fixed test option with unit microsecond and constraint range set. Minimum is -42.17, maximum 32767.9999, and quant is 2.0.
fr: (2/3) Option à valeur réelle (virgule fixe) avec domaine de variations. Unité: µs. Min: -42,17. Max: 32767,9999. Pas: 2,0.

en: (3/3) Fixed constraint word list
fr: (3/3) Réel fixe listé

en: (3/3) Fixed test option with no unit and constraint word list set.
fr: (3/3) Option à valeur réelle (vurgule fixe) sans unité et dont les valeurs possibles sont dans une liste.

en: String test options
fr: Options test - chaînes de caractères

en: (1/3) String
fr: (1/3) Chaîne

en: (1/3) String test option without constraint.
fr: (1/3) Chaîne de caractères sans contrainte.

en: (2/3) String constraint string list
fr: (2/3) Chaîne listée

en: (2/3) String test option with string list constraint.
fr: (2/3) Chaîne de caractères dont les valeurs possibles sont dans une liste.

en: (3/3) String constraint long string list
fr: (3/3) Chaine listée (longue)

en: (3/3) String test option with string list constraint. Contains some more entries...
fr: (3/3) Chaine de caractères dont les valeurs possibles sont dans une liste. Plus de choix...

en: Button test options
fr: Options test - boutons

en: (1/1) Button
fr: (1/1) Bouton

en: (1/1) Button test option. Prints some text...
fr: (1/1) Bouton de test. Affiche du texte...

en: Color 36
fr: Couleur 36 bits

en: Use Image Composition
fr: Utiliser la composition d'images

en: Bi-level black and white (lineart mode)
fr: Noir et blanc (mode trait)

en: Dithered/halftone black & white (halftone mode)
fr: Noir et blanc (mode tramé)

en: Multi-level black & white (grayscale mode)
fr: Niveaux de gris

en: Multi-level RGB color (one pass color)
fr: Couleur RVB (une passe)

en: Ignore calibration
fr: Ignorer la calibration

en: Disable pre focus
fr: Désactiver la mise au point

en: Do not calibrate focus
fr: Ne calibre pas la mise au point

en: Manual pre focus
fr: Mise au point manuelle

en: Fix focus position
fr: Mise au point fixe

en: Lens calibration in doc position
fr: Calibration de la lentille en mode document

en: Calibrate lens focus in document position
fr: Calibre la lentille en mode document.

en: Holder focus position 0mm
fr: Mise au point au niveau de la vitre

en: Use 0mm holder focus position instead of 0.6mm
fr: Effectue la mise au point à 0mm de la vitre au lieu de 0.6mm

en: Calibration mode
fr: Mode de calibration

en: Define calibration mode
fr: Définit le mode de calibration

en: Sets lamp on/off
fr: Allume/éteint la lampe.

en: UTA on
fr: Activer l'UTA

en: Sets UTA on/off
fr: Activer/déactiver l'adaptateur universel de transparents (UTA)

en: Offset
fr: Décalage

en: Color channels offset settings
fr: Réglages de décalage des couleurs

en: Gray offset
fr: Décalage des gris

en: Sets gray channel offset
fr: Fixe le décalage pour le gris

en: Sets red channel offset
fr: Fixe le décalage pour le rouge

en: Sets green channel offset
fr: Fixe le décalage pour le vert

en: Sets blue channel offset
fr: Fixe le décalage pour le bleu
