sane-backends 1.0.27git - en to he translation catalogue (1103 entries)

en: Number of options
he: מספר אפשרויות

en: Standard
he: סטנדרט

en: Geometry
he: גיאומטריה

en: Enhancement
he: הגדלה

en: Advanced
he: מתקדם

en: Sensors
he: חיישנים

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Force monochrome preview
he: אלץ תצוגה מקדימה מונוכרומטית

en: Bit depth
he: עומק ביט

en: Scan mode
he: מצב סריקה

en: Scan speed
he: מהירות סריקה

en: Scan source
he: מקור סריקה

en: Force backtracking
he: אלץ מעקב אחורי

en: Scan resolution
he: רזולוציית סריקה

en: X-resolution
he: רזולוציה-X

en: Y-resolution
he: רזולוציה-Y

en: Page width
he: רוחב עמוד

en: Page height
he: גובה עמוד

en: Use custom gamma table
he: השתמש בטבלת גמה מותאמת אישית

en: Image intensity
he: עומק תמונה

en: Red intensity
he: עומק אדום

en: Green intensity
he: עומק ירוק

en: Blue intensity
he: עומק כחול

en: Brightness
he: בהירות

en: Contrast
he: ניגודיות

en: Grain size
he: גודל גרגיר

en: Halftoning
he: הדפסת רשת

en: Black level
he: רמת שחור

en: White level
he: רמת לבן

en: White level for red
he: רמת לבן עבור אדום

en: White level for green
he: רמת לבן עבור ירוק

en: White level for blue
he: רמת לבן עבור כחול

en: Shadow
he: צל

en: Shadow for red
he: צל עבור אדום

en: Shadow for green
he: צל עבור ירוק

en: Shadow for blue
he: צל עבור כחול

en: Highlight
he: הדגשה

en: Highlight for red
he: הדגשה עבור אדום

en: Highlight for green
he: הדגשה עבור ירוק

en: Highlight for blue
he: הדגשה עבור כחול

en: Hue
he: גוון

en: Saturation
he: רוויה

en: Filename
he: שם קובץ

en: Halftone pattern size
he: גודל תבנית הדפסת רשת

en: Halftone pattern
he: תבנית הדפסת רשת

en: Bind X and Y resolution
he: קשור רזולוציה X ו-Y

en: Negative
he: תשליל

en: Quality calibration
he: כיול איכות

en: Double Optical Resolution
he: רזולוציה אופטית כפולה

en: Bind RGB
he: קשור RGB

en: Threshold
he: סף

en: Analog gamma correction
he: תיקון גמה אנלוגית

en: Analog gamma red
he: אדום גמה אנלוגית

en: Analog gamma green
he: ירוק גמה אנלוגית

en: Analog gamma blue
he: כחול גמה אנלוגית

en: Bind analog gamma
he: קשור גמה אנלוגית

en: Warmup lamp
he: מנורת חימום

en: Cal. exposure-time
he: חשיפת כיול-זמן

en: Cal. exposure-time for red
he: חשיפת כיול-זמן לאדום

en: Cal. exposure-time for green
he: חשיפת כיול-זמן לירוק

en: Cal. exposure-time for blue
he: חשיפת כיול-זמן לכחול

en: Scan exposure-time
he: חשיפת סריקה-זמן

en: Scan exposure-time for red
he: חשיפת סריקה-זמן לאדום

en: Scan exposure-time for green
he: חשיפת סריקה-זמן לירוק

en: Scan exposure-time for blue
he: חשיפת סריקה-זמן לכחול

en: Set exposure-time
he: חשיפת מערכת-זמן

en: Cal. lamp density
he: צפיפות מנורת כיול

en: Scan lamp density
he: צפיפות מנורת סריקה

en: Set lamp density
he: צפיפות מנורת מערכת

en: Lamp off at exit
he: מנורה כבויה ביציאה

en: Source, mode and resolution options
he: אפשרויות מקור, מצב ורזולוציה

en: Scan area and media size options
he: אפשרויות שטח סריקה וגודל מדיה

en: Image modification options
he: אפשרויות שינוי תמונה

en: Hardware specific options
he: אפשרויות תלויות חומרה

en: Scanner sensors and buttons
he: חיישני וכפתורי סורק

en: Request a preview-quality scan.
he: בקש סריקת איכות-מקדימה.

en: Request that all previews are done in monochrome mode.  On a three-pass scanner this cuts down the number of passes to one and on a one-pass scanner, it reduces the memory requirements and scan-time of the preview.
he: בקש שכל הסריקות המקדימות יבוצעו במצב מונוכרום. בסורק תלת-מעברי זה מוריד את מספר המעברים לאחד ובסורק חד-מעברי, זה מוריד את דרישות הזיכרון וזמן הסריקה של הסריקה המקדימה.

en: Number of bits per sample, typical values are 1 for "line-art" and 8 for multibit scans.
he: מספר ביטים פר דגימה, ערכים טיפוסיים הם 1 ל-"סגנון-קווי" ו-8 לסריקות מרובות ביטים.

en: Selects the scan mode (e.g., lineart, monochrome, or color).
he: בוחר את מצב הסריקה (למשל, סגנון קווי, מונוכרום, או צבע).

en: Determines the speed at which the scan proceeds.
he: קובע את המהירות בה הסריקה מתקדמת.

en: Selects the scan source (such as a document-feeder).
he: בוחר את מקור הסריקה (כמו מזין מסמכים).

en: Controls whether backtracking is forced.
he: קובע האם מעקב אחורי מאולץ.

en: Top-left x position of scan area.
he: מיקום x שמאלי-עליון של שטח הסריקה.

en: Top-left y position of scan area.
he: מיקום y שמאלי-עליון של שטח הסריקה.

en: Bottom-right x position of scan area.
he: מיקום x ימני-תחתון של שטח הסריקה.

en: Bottom-right y position of scan area.
he: מיקום y ימני-תחתון של שטח הסריקה.

en: Sets the resolution of the scanned image.
he: קובע את הרזולוציה של התמונה הנסרקת.

en: Sets the horizontal resolution of the scanned image.
he: קובע את הרזולוציה האופקית של התמונה הנסרקת.

en: Sets the vertical resolution of the scanned image.
he: קובע את הרזולוציה האנכית של התמונה הנסרקת.

en: Specifies the width of the media.  Required for automatic centering of sheet-fed scans.
he: מציין את הרוחב של המדיה. נדרש עבור מרכוז אוטומטי של סריקות מוזנות דפים.

en: Specifies the height of the media.
he: מציין את הגובה של המדיה.

en: Determines whether a builtin or a custom gamma-table should be used.
he: קובע האם טבלת גמה מובנית או מותאמת אישית תהיה בשימוש.

en: Gamma-correction table.  In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
he: טבלת תיקון גמה. במצב צבע אפשרות זו משפיעה באופן שווה על ערוצי אדום, ירוק, וכחול בו זמנית (זאת אומרת, זו טבלת עוצמת גמה).

en: Gamma-correction table for the red band.
he: טבלת תיקון גמה עבור הפס האדום.

en: Gamma-correction table for the green band.
he: טבלת תיקון גמה עבור הפס הירוק.

en: Gamma-correction table for the blue band.
he: טבלת תיקון גמה עבור הפס הכחול.

en: Controls the brightness of the acquired image.
he: קובע את הבהירות של התמונה הנסרקת.

en: Controls the contrast of the acquired image.
he: קובע את הניגודיות של התמונה הנסרקת.

en: Selects the "graininess" of the acquired image.  Smaller values result in sharper images.
he: בוחר את "מידת הגרגיר" של התמונה הנסרקת. ערכים נמוכים יותר גורמים לתמונות חדות יותר.

en: Selects whether the acquired image should be halftoned (dithered).
he: בוחר האם התמונה הנסרקת תהיה בהדפסת רשת (dithered).

en: Selects what radiance level should be considered "black".
he: בוחר איזו רמת קרינה תיחשב "שחור".

en: Selects what radiance level should be considered "white".
he: בוחר איזו רמת קרינה תיחשב "לבן".

en: Selects what red radiance level should be considered "white".
he: בוחר איזו רמת קרינה אדומה תיחשב "לבן".

en: Selects what green radiance level should be considered "white".
he: בוחר איזו רמת קרינה ירוקה תיחשב "לבן".

en: Selects what blue radiance level should be considered "white".
he: בוחר איזו רמת קרינה כחולה תיחשב "לבן".

en: Selects what red radiance level should be considered "black".
he: בוחר איזו רמת קרינה אדומה תיחשב "שחור".

en: Selects what green radiance level should be considered "black".
he: בוחר איזו רמת קרינה ירוקה תיחשב "שחור".

en: Selects what blue radiance level should be considered "black".
he: בוחר איזו רמת קרינה כחולה תיחשב "שחור".

en: Selects what red radiance level should be considered "full red".
he: בוחר איזו רמת קרינה אדומה תיחשב "אדום מלא".

en: Selects what green radiance level should be considered "full green".
he: בוחר איזו רמת קרינה ירוקה תיחשב "ירוק מלא".

en: Selects what blue radiance level should be considered "full blue".
he: בוחר איזו רמת קרינה כחולה תיחשב "כחול מלא".

en: Controls the "hue" (blue-level) of the acquired image.
he: קובע את ה"גוון" (רמת כחול) של התמונה הנסרקת.

en: The saturation level controls the amount of "blooming" that occurs when acquiring an image with a camera. Larger values cause more blooming.
he: רמת הרוויה קובעת את מידת ה"רעננות" בעת צילום תמונה עם מצלמה. ערכים גבוהים יותר גורמים לרעננות גדולה יותר.

en: The filename of the image to be loaded.
he: שם הקובץ של התמונה שתיפתח.

en: Sets the size of the halftoning (dithering) pattern used when scanning halftoned images.
he: קובע את גודל התבנית של הדפסת הרשת (dithering) בשימוש בסריקה של תמונות בהדפסת רשת.

en: Defines the halftoning (dithering) pattern for scanning halftoned images.
he: מגדיר את תבנית הדפסת הרשת (dithering) לסריקת תמונות בהדפסת רשת.

en: Use same values for X and Y resolution
he: השתמש בערכים זהים עבור רזולוציה X ו-Y

en: Swap black and white
he: החלף שחור ולבן

en: Do a quality white-calibration
he: בצע כיול לבן איכותי

en: Use lens that doubles optical resolution
he: השתמש בעדשות שמכפילות את הרזולוציה האופטית

en: In RGB-mode use same values for each color
he: במצב RGB השתמש באותם ערכים לכל צבע

en: Select minimum-brightness to get a white point
he: בחר בהירות מינימלית לקבלת נקודה לבנה

en: Analog gamma-correction
he: תיקון גמה אנלוגית

en: Analog gamma-correction for red
he: תיקון גמה אנלוגית עבור אדום

en: Analog gamma-correction for green
he: תיקון גמה אנלוגית עבור ירוק

en: Analog gamma-correction for blue
he: תיקון גמה אנלוגית עבור כחול

en: Define exposure-time for calibration
he: הגדר זמן חשיפה לכיול

en: Define exposure-time for red calibration
he: הגדר זמן חשיפה עבור כיול אדום

en: Define exposure-time for green calibration
he: הגדר זמן חשיפה עבור כיול ירוק

en: Define exposure-time for blue calibration
he: הגדר זמן חשיפה עבור כיול כחול

en: Define exposure-time for scan
he: הגדר זמן חשיפה עבור סריקה

en: Define exposure-time for red scan
he: הגדר זמן חשיפה עבור סריקה אדומה

en: Define exposure-time for green scan
he: הגדר זמן חשיפה עבור סריקה ירוקה

en: Define exposure-time for blue scan
he: הגדר זמן חשיפה עבור סריקה כחולה

en: Enable selection of exposure-time
he: הפעל בחירה של זמן חשיפה

en: Define lamp density for calibration
he: הגדר צפיפות מנורה עבור כיול

en: Define lamp density for scan
he: הגדר צפיפות מנורה עבור סריקה

en: Enable selection of lamp density
he: הפעל בחירה של צפיפות מנורה

en: Turn off lamp when program exits
he: כבה מנורה כאשר יוצאים מהיישום

en: Scan button
he: כפתור סריקה

en: Email button
he: כפתור אימייל

en: Fax button
he: כפתור פקס

en: Copy button
he: כפתור העתקה

en: PDF button
he: כפתור PDF

en: Cancel button
he: כפתור ביטול

en: Page loaded
he: דף טעון

en: Cover open
he: מכסה פתוח

en: Color
he: צבע

en: Color Lineart
he: צבע סגנון קווי

en: Color Halftone
he: צבע הדפסת רשת

en: Gray
he: אפור

en: Halftone
he: הדפסת רשת

en: Lineart
he: סגנון קווי

en: Success
he: הצלחה

en: Operation not supported
he: הפעלה לא נתמכת

en: Device busy
he: התקן תפוס

en: Invalid argument
he: ארגומנט לא חוקי

en: End of file reached
he: סוף הקובץ הושג

en: Document feeder jammed
he: מזין מסמכים תקוע

en: Document feeder out of documents
he: מזין מסמכים ללא מסמכים

en: Scanner cover is open
he: מכסה סורק פתוח

en: Error during device I/O
he: תקלה במהלך קלט/פלט של ההתקן

en: Out of memory
he: זיכרון נגמר

en: Access to resource has been denied
he: גישה למשאב נדחתה

en: Lamp not ready, please retry
he: מנורה לא מוכנה, נא לנסות שנית

en: Scanner mechanism locked for transport
he: מנגנון סורק נעול להובלה

en: Defaults
he: ברירות מחדל

en: Set default values for enhancement controls.
he: קבע ערכי ברירת מחדל עבור בקרות שיפור.

en: Calibration
he: כיול

en: Calibrate before next scan
he: כייל לפני הסריקה הבאה

en: If enabled, the device will be calibrated before the next scan. Otherwise, calibration is performed only before the first start.
he: אם מופעלת, ההתקן יעבור כיול לפני הסריקה הבאה. אחרת, כיול מבוצע רק לפני ההתחלה הראשונה.

en: Only perform shading-correction
he: בצע רק תיקון הצללה

en: Button state
he: מצב כפתור

en: Number of the frame to scan
he: מספר של הפריים לסריקה

en: Selects the number of the frame to scan
he: בוחר את מספר הפריים לסריקה

en: Duplex scan
he: סריקה דו צדדית

en: Correction according to transparency ratio
he: תיקון לפי יחס שקיפות

en: Correction according to film type
he: תיקון לפי סוג סרט

en: Fine color
he: צבע בהיר

en: Negatives
he: תשלילים

en: Raw
he: גולמי

en: No transparency correction
he: ללא תיקון שקיפות

en: Slides
he: שקפים

en: Automatic
he: אוטומטי

en: Normal speed
he: מהירות נורמלית

en: 1/2 normal speed
he: 1/2 מהירות נורמלית

en: 1/3 normal speed
he: 1/3 מהירות נורמלית

en: rounded parameter
he: פרמטר מעוגל

en: unknown
he: לא ידוע

en: ADF jam
he: תקלת מזין מסמכים אוטומטי

en: ADF cover open
he: מכסה מזין מסמכים אוטומטי פתוח

en: lamp failure
he: כשל מנורה

en: scan head positioning error
he: תקלת מיקום ראש סריקה

en: CPU check error
he: תקלת בדיקת מעבד

en: RAM check error
he: תקלת בדיקת זכרון גישה אקראית

en: ROM check error
he: תקלת בדיקת זכרון קריאה בלבד

en: hardware check error
he: תקלת בדיקת חומרה

en: transparency unit lamp failure
he: כשל מנורה ביחידת השקיפות

en: transparency unit scan head positioning failure
he: כשל מיקום ראש סריקה ביחידת השקיפות

en: parameter list length error
he: תקלה באורך רשימת פרמטרים

en: invalid command operation code
he: קוד פעולת פקודה לא חוקי

en: invalid field in CDB
he: שדה לא חוקי ב-CDB

en: unsupported LUN
he: אין תמיכה ב-LUN

en: invalid field in parameter list
he: שדה לא חוקי ברשימת הפרמטרים

en: command sequence error
he: תקלה ברצף פקודות

en: too many windows specified
he: יותר מדי חלונות פורטו

en: medium not present
he: מדיום לא קיים

en: invalid bit IDENTIFY message
he: הודעת זיהוי ביט לא חוקי

en: power on reset / bus device reset
he: אתחול מצב דולק / אתחול התקן bus

en: parameter changed by another initiator
he: פרמטר עבר שינוי על ידי יוזם אחר

en: no additional sense information
he: אין מידע חישה נוסף

en: reselect failure
he: כשל בחירה מחדש

en: SCSI parity error
he: תקלת SCSI parity

en: initiator detected error message received
he: התקבלה הודעת שגיאה של גילוי יוזם

en: invalid message error
he: תקלת הודעה לא חוקית

en: timeout error
he: תקלת זמן קצוב

en: transparency unit shading error
he: תקלת הצללה של יחידת השקיפות

en: lamp not stabilized
he: מנורה לא מיוצבת

en: film scanner
he: סורק סרט

en: flatbed scanner
he: סורק שטוח

en: Film type
he: סוג סרט

en: Selects the film type, i.e. negatives or slides
he: בוחר את סוג הסרט, לדוגמה תשלילים או שקפים

en: Negative film type
he: סוג סרט תשליל

en: Selects the negative film type
he: בוחר את סוג סרט תשליל

en: Hardware resolution
he: רזולוציית חומרה

en: Use only hardware resolutions
he: השתמש רק ברזולוציות חומרה

en: Focus
he: פוקוס

en: Auto focus
he: פוקוס אוטומטי

en: Enable/disable auto focus
he: הפעל/כבה פוקוס אוטומטי

en: Auto focus only once
he: פוקוס אוטומטי רק פעם אחת

en: Do auto focus only once between ejects
he: בצע פוקוס אוטומטי רק פעם אחת בין הוצאות

en: Manual focus position
he: מיקום פוקוס ידני

en: Set the optical system's focus position by hand (default: 128).
he: קבע את מיקום הפוקוס האופטי של המערכת באופן ידני (ברירת מחדל: 128).

en: Scan margins
he: סרוק שוליים

en: Extra color adjustments
he: התאמות צבע נוספות

en: Mirror image
he: בצע תמונת ראי

en: Mirror the image horizontally
he: בצע תמונת ראי אופקית

en: Auto exposure
he: חשיפה אוטומטית

en: Enable/disable the auto exposure feature
he: הפעל/כבה את אפשרות חשיפה אוטומטית

en: Calibration now
he: כיול עכשיו

en: Execute calibration *now*
he: בצע כיול *עכשיו*

en: Self diagnosis
he: אבחון עצמי

en: Perform scanner self diagnosis
he: בצע אבחון עצמי של הסורק

en: Reset scanner
he: אתחל סורק

en: Reset the scanner
he: אתחל את הסורק

en: Medium handling
he: טיפול במדיום

en: Eject film after each scan
he: הוצא את הסרט לאחר כל סריקה

en: Automatically eject the film from the device after each scan
he: הוצא את הסרט אוטומטית מההתקן לאחר כל סריקה

en: Eject film before exit
he: הוצא את הסרט לפני עזיבה

en: Automatically eject the film from the device before exiting the program
he: הוצא את הסרט אוטומטית מההתקן לפני עזיבת היישום

en: Eject film now
he: הוצא סרט עכשיו

en: Eject the film *now*
he: הוצא את הסרט *עכשיו*

en: Document feeder extras
he: תוספות מזין מסמכים

en: Flatbed only
he: סורק שטוח בלבד

en: Disable auto document feeder and use flatbed only
he: כבה את מזין המסמכים האוטומטי והשתמש בסורק שטוח בלבד

en: Transparency unit
he: יחידת שקיפות

en: Switch on/off the transparency unit (FAU, film adapter unit)
he: הפעל/כבה את יחידת השקיפות (FAU, יחידת מתאם סרט)

en: Negative film
he: סרט תשליל

en: Positive or negative film
he: סרט מעשי או תשליל

en: Density control
he: בקרת צפיפות

en: Set density control mode
he: קבע את מצב בקרת הצפיפות

en: Transparency ratio
he: יחס שקיפות

en: Select film type
he: בחר סוג סרט

en: Select the film type
he: בחר את סוג הסרט

en: Calibrate Scanner
he: כייל סורק

en: Force scanner calibration before scan
he: אלץ כיול סורק לפני סריקה

en: Grayscale scan
he: סריקה בגווני אפור

en: Do a grayscale rather than color scan
he: בצע סריקה בגווני אפור במקום סריקה בצבע

en: Analog Gain
he: הגבר אנלוגי

en: Increase or decrease the analog gain of the CCD array
he: הרם או הנמך את ההגבר האנלוגי של מערך ה-CCD

en: Gamma Correction
he: תיקון גמה

en: Selects the gamma corrected transfer curve
he: בוחר את עקום ההעברה מתוקן הגמה

en: Flatbed
he: סורק שטוח

en: ADF Front
he: חזית מזין מסמכים אוטומטי

en: ADF Back
he: אחורי מזין מסמכים אוטומטי

en: ADF Duplex
he: דו צדדי מזין מסמכים אוטומטי

en: Card Front
he: חזית לוח

en: Card Back
he: אחורי לוח

en: Card Duplex
he: דו צדדי לוח

en: Red
he: אדום

en: Green
he: ירוק

en: Blue
he: כחול

en: Enhance Red
he: שפר אדום

en: Enhance Green
he: שפר ירוק

en: Enhance Blue
he: שפר כחול

en: None
he: אף אחד

en: Software blank skip percentage
he: אחוז דילוג מקום ריק של תוכנה

en: Request driver to discard pages with low percentage of dark pixels
he: בקש מהדרייבר לזנוח עמודים עם אחוז נמוך של פיקסלים כהים

en: Scan Mode
he: מצב סריקה

en: Use non-blocking IO
he: השתמש בקלט פלט לא חוסם

en: Use non-blocking IO for sane_read() if supported by the frontend.
he: השתמש בקלט פלט לא חוסם עבור sane_read() אם נתמך על ידי הממשק.

en: Simplex
he: חד צדדי

en: Duplex
he: דו צדדי

en: Transparency Unit
he: יחידת שקיפות

en: Automatic Document Feeder
he: מזין מסמכים אוטומטי

en: Positive Film
he: סרט ממשי

en: Negative Film
he: סרט תשליל

en: Focus on glass
he: פוקוס על זכוכית

en: Focus 2.5mm above glass
he: פוקוס 2.5 מילימטר מעל זכוכית

en: Halftone A (Hard Tone)
he: הדפסת רשת A (גוון חזק)

en: Halftone B (Soft Tone)
he: הדפסת רשת B (גוון חלש)

en: Halftone C (Net Screen)
he: הדפסת רשת C (מסך רשת)

en: Text Enhanced Technology
he: טכנולוגיה מועשרת טקסט

en: Download pattern A
he: הורד תבנית A

en: Download pattern B
he: הורד תבנית B

en: No Correction
he: ללא תיקון

en: User defined
he: מוגדר משתמש

en: Impact-dot printers
he: מדפסות Impact-dot

en: Thermal printers
he: מדפסות תרמיות

en: Ink-jet printers
he: מדפסות הזרקת דיו

en: CRT monitors
he: מסכי CRT

en: Default
he: ברירת מחדל

en: High density printing
he: הדפסה בצפיפות גבוהה

en: Low density printing
he: הדפסה בצפיפות נמוכה

en: High contrast printing
he: הדפסה בניגודיות גבוהה

en: User defined (Gamma=1.0)
he: מוגדר משתמש (גמה=1.0)

en: User defined (Gamma=1.8)
he: מוגדר משתמש (גמה=1.8)

en: A5 portrait
he: דיוקן A5

en: A5 landscape
he: נוף A5

en: Letter
he: מכתב

en: Max
he: מירבי

en: Selects the halftone.
he: בוחר את הדפסת הרשת.

en: Dropout
he: נושר

en: Selects the dropout.
he: בוחר את הנושר.

en: Selects the brightness.
he: בוחר את הבהירות.

en: Sharpness
he: חדות

en: Color correction
he: תיקון צבע

en: Sets the color correction table for the selected output device.
he: קובע את טבלת תיקון הצבע להתקן הפלט הנבחר.

en: Color correction coefficients
he: מקדמים של תיקון צבע

en: Matrix multiplication of RGB
he: כפל מטריצה של RGB

en: Shift green to red
he: החלף ירוק לאדום

en: Shift green to blue
he: החלף ירוק לכחול

en: Shift red to green
he: החלף אדום לירוק

en: Shift red to blue
he: החלף אדום לכחול

en: Shift blue to green
he: החלף כחול לירוק

en: Shift blue to red
he: החלף כחול לאדום

en: Controls green level
he: שולט על רמת ירוק

en: Adds to red based on green level
he: מוסיף לאדום בהסתמך על רמת ירוק

en: Adds to blue based on green level
he: מוסיף לכחול בהסתמך על רמת ירוק

en: Adds to green based on red level
he: מוסיף לירוק בהסתמך על רמת אדום

en: Controls red level
he: שולט על רמת אדום

en: Adds to blue based on red level
he: מוסיף לכחול בהסתמך על רמת אדום

en: Adds to green based on blue level
he: מוסיף לירוק בהסתמך על רמת כחול

en: Adds to red based on blue level
he: מוסיף לאדום בהסתמך על רמת כחול

en: Controls blue level
he: שולט על רמת כחול

en: Mirror the image.
he: בצע תמונת ראי.

en: Fast preview
he: תצוגה מקדימה מהירה

en: Auto area segmentation
he: חילוק שטח אוטומטי

en: Short resolution list
he: רשימת רזולוציה קצרה

en: Display short resolution list
he: מציג רשימת רזולוציה קצרה

en: Zoom
he: זום

en: Defines the zoom factor the scanner will use
he: מגדיר את מקדם הזום בשימוש הסורק

en: Quick format
he: פורמט מהיר

en: Optional equipment
he: ציוד אופציונלי

en: Eject
he: הוצא

en: Eject the sheet in the ADF
he: הוצא את הדף במזין המסמכים האוטומטי

en: Auto eject
he: הוצאה אוטומטית

en: Eject document after scanning
he: הוצא מסמך לאחר סריקה

en: ADF Mode
he: מצב מזין מסמכים אוטומטי

en: Selects the ADF mode (simplex/duplex)
he: בוחר את מצב מזין המסמכים האוטומטי (חד צדדי/דו צדדי)

en: Bay
he: תא

en: Select bay to scan
he: בחר תא לסריקה

en: Selects the gamma correction value from a list of pre-defined devices or the user defined table, which can be downloaded to the scanner
he: בוחר את ערך תיקון גמה מרשימה של התקנים מוגדרים מראש או טבלה המוגדרת על ידי המשתמש, שניתן להוריד אל הסורק

en: Focus Position
he: מיקום פוקוס

en: Sets the focus position to either the glass or 2.5mm above the glass
he: קובע את מיקום הפוקוס לזכוכית או 2.5 מילימטר מעל הזכוכית

en: Wait for Button
he: חכה לכפתור

en: After sending the scan command, wait until the button on the scanner is pressed to actually start the scan process.
he: לאחר שליחת פקודת הסריקה, חכה עד שהכפתור על הסורק יילחץ כדי להתחיל בפועל את תהליך הסריקה.

en: Infrared
he: אינפרה אדום

en: Positive Slide
he: שקף ממשי

en: Negative Slide
he: שקף תשליל

en: Built in CCT profile
he: פרופיל CCT מובנה

en: User defined CCT profile
he: פרופיל CCT מוגדר משתמש

en: On
he: דולק

en: Off
he: כבוי

en: Diffusion
he: דיפוזיה

en: White
he: לבן

en: Black
he: שחור

en: Continue
he: המשך

en: Stop
he: עצור

en: 10mm
he: 10 מילימטר

en: 15mm
he: 15 מילימטר

en: 20mm
he: 20 מילימטר

en: Horizontal
he: אופקי

en: Horizontal bold
he: אופקי מודגש

en: Horizontal narrow
he: אופקי צר

en: Vertical
he: אנכי

en: Vertical bold
he: אנכי מודגש

en: Top to bottom
he: מלמעלה למטה

en: Bottom to top
he: מלמטה למעלה

en: Front
he: חזית

en: Back
he: אחור

en: Gamma function exponent
he: פונקציית גמה אקספוננט

en: Changes intensity of midtones
he: משנה את העוצמה של גווני הביניים

en: Reverse image format
he: הפוך את עיצוב התמונה

en: Halftone type
he: סוג הדפסת רשת

en: Control type of halftone filter
he: סוג בקרה של מסנן הדפסת רשת

en: Control pattern of halftone filter
he: תבנית בקרה של מסנן הדפסת רשת

en: Outline
he: תרשים

en: Perform outline extraction
he: בצע חילוץ תרשים

en: Emphasis
he: הדגשה

en: Negative to smooth or positive to sharpen image
he: שלילי כדי להחליק או חיובי כדי לחדד את התמונה

en: Separation
he: הפרדה

en: Enable automatic separation of image and text
he: הפעל הפרדה אוטומטית של תמונה וטקסט

en: Mirroring
he: ביצוע תמונת ראי

en: Reflect output image horizontally
he: בצע שיקוף אופקי של תמונת הפלט

en: White level follower
he: עוקב רמת לבן

en: Control white level follower
he: שלוט על עוקב רמת לבן

en: BP filter
he: מסנן כדורי

en: Improves quality of high resolution ball-point pen text
he: משפר איכות טקסט של עט כדורי ברזולוציה גבוהה

en: Smoothing
he: החלקה

en: Enable smoothing for improved OCR
he: הפעל החלקה ל-OCR משופר

en: Gamma curve
he: עקום גמה

en: Gamma curve, from light to dark, but upper two may not work
he: עקום גמה, מבהיר לכהה, אך יתכן ושניים עליונים לא יעבדו

en: Threshold curve
he: עקום סף

en: Threshold curve, from light to dark, but upper two may not be linear
he: עקום סף, מבהיר לכהה, אך יתכן ושניים עליונים לא יהיו לינאריים

en: Threshold white
he: לבן סף

en: Set pixels equal to threshold to white instead of black
he: קבע פיקסלים שווים לסף ללבן במקום לשחור

en: Noise removal
he: הסרת רעשים

en: Matrix 5x5
he: מטריצה 5x5

en: Remove 5 pixel square noise
he: הסר רעשים ריבוע 5 פיקסל

en: Matrix 4x4
he: מטריצה 4x4

en: Remove 4 pixel square noise
he: הסר רעשים ריבוע 4 פיקסל

en: Matrix 3x3
he: מטריצה 3x3

en: Remove 3 pixel square noise
he: הסר רעשים ריבוע 3 פיקסל

en: Matrix 2x2
he: מטריצה 2x2

en: Remove 2 pixel square noise
he: הסר רעשים ריבוע 2 פיקסל

en: Variance
he: שונות

en: Set SDTC variance rate (sensitivity), 0 equals 127
he: קבע קצב שונות SDTC (רגישות), 0 שווה ל-127

en: Auto width detection
he: גילוי רוחב אוטומטי

en: Scanner detects paper sides. May reduce scanning speed.
he: סורק מגלה צידי נייר. עלול להאט מהירות סריקה.

en: Auto length detection
he: גילוי אורך אוטומטי

en: Scanner detects paper lower edge. May confuse some frontends.
he: סורק מגלה קצה נמוך של נייר. עלול להטעות כמה ממשקים.

en: Compression
he: דחיסה

en: Enable compressed data. May crash your front-end program
he: הפעל מידע דחוס. עלול לגרום לנפילה של יישום הממשק

en: Compression argument
he: ארגומנט דחיסה

en: Level of JPEG compression. 1 is small file, 7 is large file. 0 (default) is same as 4
he: רמת דחיסה JPEG. קובץ קטן זה 1, קובץ גדול זה 7. 0 (ברירת מחדל) זה כמו 4

en: DF action
he: פעולת DF

en: Action following double feed error
he: פעולה בעקבות תקלת הזנה כפולה

en: DF skew
he: עיוות DF

en: Enable double feed error due to skew
he: הפעל תקלת הזנה כפולה כתוצאה מעיוות

en: DF thickness
he: עובי DF

en: Enable double feed error due to paper thickness
he: הפעל תקלת הזנה כפולה כתוצאה מעובי נייר

en: DF length
he: אורך DF

en: Enable double feed error due to paper length
he: הפעל תקלת הזנה כפולה כתוצאה מאורך נייר

en: DF length difference
he: הבדל אורך DF

en: Difference in page length to trigger double feed error
he: הבדל באורך עמוד יגרור תקלת הזנה כפולה

en: DF recovery mode
he: מצב שחזור DF

en: Request scanner to reverse feed on paper jam
he: בקש מהסורק להפוך הזנה בעת היתקעות נייר

en: Paper protection
he: הגנת נייר

en: Request scanner to predict jams in the ADF
he: בקש מהסורק לנבא תקלות במזין המסמכים האוטומטי

en: Advanced paper protection
he: הגנת נייר מתקדמת

en: Request scanner to predict jams in the ADF using improved sensors
he: בקש מהסורק לנבא תקלות במזין המסמכים האוטומטי בעזרת חיישנים משופרים

en: Staple detection
he: גילוי סיכת הידוק

en: Request scanner to detect jams in the ADF caused by staples
he: בקש מהסורק לגלות תקלות במזין המסמכים האוטומטי כתוצאה מסיכות הידוק

en: Background color
he: צבע רקע

en: Set color of background for scans. May conflict with overscan option
he: קבע צבע רקע לסריקות. עלול להתנגש עם אפשרות סריקת יתר

en: Dropout color
he: צבע נושר

en: One-pass scanners use only one color during gray or binary scanning, useful for colored paper or ink
he: סורקים עם מעבר אחד משתמשים בצבע אחד בלבד במהלך סריקה אפורה או בינרית, שימושי עבור נייר או דיו צבעוניים

en: Buffer mode
he: מצב חוצץ

en: Request scanner to read pages quickly from ADF into internal memory
he: בקש מהסורק לקרוא עמודים במהירות ממזין המסמכים האוטומטי לתוך זיכרון פנימי

en: Prepick
he: איסוף מקדים

en: Request scanner to grab next page from ADF
he: בקש מהסורק לתפוס את העמוד הבא ממזין המסמכים האוטומטי

en: Overscan
he: סריקת יתר

en: Collect a few mm of background on top side of scan, before paper enters ADF, and increase maximum scan area beyond paper size, to allow collection on remaining sides. May conflict with bgcolor option
he: צבור כמה מילימטרים של רקע בצד העליון של הסריקה, לפני שהנייר נכנס למזין המסמכים האוטומטי, והגדל שטח סריקה מירבי מעבר לגודל הנייר, על מנת לאפשר צבירה בצדדים הנותרים. עלול להתנגש עם אפשרות צבע רקע

en: Sleep timer
he: טיימר שינה

en: Time in minutes until the internal power supply switches to sleep mode
he: זמן בדקות עד שספק הכוח הפנימי עובר למצב שינה

en: Off timer
he: טיימר כיבוי

en: Time in minutes until the internal power supply switches the scanner off. Will be rounded to nearest 15 minutes. Zero means never power off.
he: זמן בדקות עד שספק הכוח הפנימי מכבה את הסורק. יעוגל ל-15 הדקות הקרובות ביותר. אפס אומר אף פעם לא לכבות.

en: Duplex offset
he: אופסט דו צדדי

en: Adjust front/back offset
he: כוון אופסט חזיתי/אחורי

en: Green offset
he: אופסט ירוק

en: Adjust green/red offset
he: כוון אופסט ירוק/אדום

en: Blue offset
he: אופסט כחול

en: Adjust blue/red offset
he: כוון אופסט כחול/אדום

en: Low Memory
he: זיכרון נמוך

en: Limit driver memory usage for use in embedded systems. Causes some duplex transfers to alternate sides on each call to sane_read. Value of option 'side' can be used to determine correct image. This option should only be used with custom front-end software.
he: הגבל שימוש זיכרון של דרייבר לשימוש במערכות משובצות. גורם לכמה מעברים דו צדדיים להחליף צדדים בכל קריאה ל-sane_read. ערך של אפשרות "צד" ניתן לשימוש על מנת לקבוע את התמונה הנכונה. אפשרות זו אמורה להיות בשימוש רק עם תוכנות ממשק מותאמות אישית.

en: Duplex side
he: צד דו צדדי

en: Tells which side (0=front, 1=back) of a duplex scan the next call to sane_read will return.
he: אומר איזה צד (0=חזית, 1=אחור) של סריקה דו צדדית הקריאה הבאה ל-sane_read תחזיר.

en: Hardware deskew and crop
he: הטיה וקיצוץ של חומרה

en: Request scanner to rotate and crop pages digitally.
he: בקש מסורק לסובב ולקצץ עמודים באופן דיגיטלי.

en: Software deskew
he: קיצוץ של חומרה

en: Request driver to rotate skewed pages digitally.
he: בקש מהדרייבר לסובב עמודים מוטים באופן דיגיטלי.

en: Software despeckle diameter
he: קוטר פגמים של תוכנה

en: Maximum diameter of lone dots to remove from scan.
he: קוטר מירבי של נקודות בודדות להסרה מהסריקה.

en: Software crop
he: קיצוץ של תוכנה

en: Request driver to remove border from pages digitally.
he: בקש מהדרייבר להסיר את הגבול מהעמודים באופן דיגיטלי.

en: Halt on Cancel
he: הפסק כאשר ביטול

en: Request driver to halt the paper feed instead of eject during a cancel.
he: בקש מהדרייבר להפסיק את הזנת הנייר במקום להוציא במהלך ביטול.

en: Endorser Options
he: אפשרויות תומך

en: Controls for endorser unit
he: שולט על יחידת התמיכה

en: Endorser
he: תומך

en: Enable endorser unit
he: הפעל יחידת תמיכה

en: Endorser bits
he: ביטים של תומך

en: Determines maximum endorser counter value.
he: קובע את ערך הספירה המירבי של התומך.

en: Endorser value
he: ערך תומך

en: Initial endorser counter value.
he: ערך ספירה התחלתי של התומך.

en: Endorser step
he: צעד תומך

en: Change endorser counter value by this much for each page.
he: שנה את ערך הספירה של התומך בכמות זו לכל עמוד.

en: Endorser Y
he: תומך Y

en: Endorser print offset from top of paper.
he: אופסט הדפסה של התומך מהחלק העליון של הנייר.

en: Endorser font
he: גופן תומך

en: Endorser printing font.
he: גופן הדפסה תומך.

en: Endorser direction
he: כיוון תומך

en: Endorser printing direction.
he: כיוון הדפסה תומך.

en: Endorser side
he: צד תומך

en: Endorser printing side, requires hardware support to change
he: צד הדפסה תומך, דורש תמיכת חומרה לשינוי

en: Endorser string
he: מחרוזת תומך

en: Endorser alphanumeric print format. %05ud or %08ud at the end will be replaced by counter value.
he: פורמט הדפסה אלפא נומרי תומך. ערך מונה מחליף את %05ud או %08ud בסוף.

en: Top edge
he: קצה עליון

en: A3 paper
he: נייר A3

en: A3 paper detected
he: התגלה נייר A3

en: B4 paper
he: נייר B4

en: B4 paper detected
he: התגלה נייר B4

en: A4 paper
he: נייר A4

en: A4 paper detected
he: התגלה נייר A4

en: B5 paper
he: נייר B5

en: B5 paper detected
he: התגלה נייר B5

en: OMR or double feed detected
he: התגלה OMR או הזנה כפולה

en: Power saving
he: חיסכון בחשמל

en: Scanner in power saving mode
he: סורק במצב חיסכון בחשמל

en: Manual feed
he: הזנה ידנית

en: Manual feed selected
he: נבחרה הזנה ידנית

en: Function
he: פונקציה

en: Function character on screen
he: תו פונקציה על מסך

en: Ink low
he: דיו נמוך

en: Imprinter ink running low
he: דיו רושם עומד להיגמר

en: Double feed
he: הזנה כפולה

en: Double feed detected
he: התגלתה הזנה כפולה

en: Error code
he: קוד תקלה

en: Hardware error code
he: קוד תקלה חומרה

en: Skew angle
he: זווית הטיה

en: Requires black background for scanning
he: דורש רקע שחור עבור סריקה

en: Ink remaining
he: דיו נותר

en: Imprinter ink level
he: רמת דיו רושם

en: Density
he: צפיפות

en: Density dial
he: לוח צפיפות

en: Duplex switch
he: החלפה דו צדדית

en: Extras
he: תוספות

en: Color filter
he: מסנן צבע

en: When using gray or lineart this option selects the used color.
he: כאשר משתמשים באפור או בסגנון קווי אפשרות זו בוחרת את הצבע בשימוש.

en: Calibration file
he: קובץ כיול

en: Specify the calibration file to use
he: פרט את קובץ הכיול לשימוש

en: Calibration cache expiration time
he: זמן תפוגה מטמון כיול

en: Time (in minutes) before a cached calibration expires. A value of 0 means cache is not used. A negative value means cache never expires.
he: זמן (בדקות) לפני שכיול מוטמן פג. ערך של 0 אומר שמטמון אינו בשימוש. ערך שלילי אומר שמטמון לעולם לא פג.

en: Lamp off time
he: זמן כיבוי מנורה

en: The lamp will be turned off after the given time (in minutes). A value of 0 means, that the lamp won't be turned off.
he: המנורה תיכבה לאחר הזמן הנתון (בדקות). ערך של  0 אומר, שהמנורה לא תיכבה.

en: Lamp off during scan
he: מנורה כבויה במהלך סריקה

en: The lamp will be turned off during scan.
he: המנורה תיכבה במהלך סריקה.

en: File button
he: כפתור קובץ

en: OCR button
he: כפתור OCR

en: Power button
he: כפתור הדלקה

en: Extra button
he: כפתור אקסטרה

en: The scanner needs calibration for the current settings
he: הסורק דורש כיול עבור ההגדרות הנוכחיות

en: Buttons
he: כפתורים

en: Calibrate
he: כייל

en: Start calibration using special sheet
he: התחל כיול בעזרת דף מיוחד

en: Clear calibration
he: נקה כיול

en: Clear calibration cache
he: נקה מטמון כיול

en: Transparency Adapter
he: מתאם שקיפות

en: Gray mode color
he: צבע מצב אפור

en: Selects which scan color is used gray mode (default: green).
he: בוחר איזה צבע סריקה בשימוש מצב אפור (ברירת מחדל: ירוק).

en: Debugging Options
he: אפשרויות ניקוי באגים

en: Automatic warmup
he: חימום אוטומטי

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 60 seconds warm-up time.
he: בצע חימום עד שבהירות המנורה קבועה במקום להיצמד לזמן חימום של 60 שניות.

en: Full scan
he: סריקה מלאה

en: Scan the complete scanning area including calibration strip. Be careful. Don't select the full height. For testing only.
he: סרוק את כל שטח הסריקה כולל רצועת הכיול. שים לב. אל תבחר את כל הגובה. לבדיקה בלבד.

en: Coarse calibration
he: כיול גס

en: Setup gain and offset for scanning automatically. If this option is disabled, options for setting the analog frontend parameters manually are provided. This option is enabled by default. For testing only.
he: קבע הגבר ואופסט לסריקה אוטומטית. אם אפשרות זו כבויה, קיימות אפשרויות לקביעת הפרמטרים של הממשק האנלוגי באופן ידני. אפשרות זו פועלת כברירת מחדל. לבדיקה בלבד.

en: Coarse calibration for first scan only
he: כיול גס עבור סריקה ראשונה בלבד

en: Coarse calibration is only done for the first scan. Works with most scanners and can save scanning time. If the image brightness is different with each scan, disable this option. For testing only.
he: כיול גס מבוצע רק עבור הסריקה הראשונה. עובד עם רוב הסורקים ויכול לחסוך זמן סריקה. אם בהירות התמונה שונה בכל סריקה, כבה את האפשרות הזו . לבדיקה בלבד.

en: Backtrack lines
he: קווי חזרה

en: Number of lines the scan slider moves back when backtracking occurs. That happens when the scanner scans faster than the computer can receive the data. Low values cause faster scans but increase the risk of omitting lines.
he: מספר הקווים שהחלק הנע בסורק חוזר אחורה כאשר מתרחשת חזרה. זה קורה כאשר הסורק סורק מהר יותר מיכולת המחשב לקבל את המידע. ערכים נמוכים גורמים לסריקות מהירות יותר אבל מגדילים את הסיכוי לפספס שורות.

en: Gamma value
he: ערך גמה

en: Sets the gamma value of all channels.
he: קובע את ערך גמה של כל הערוצים.

en: Advanced Options
he: אפשרויות מתקדמות

en: Coarse
he: גס

en: Fine
he: עדין

en: Custom
he: מותאם אישית

en: Auto
he: אוטומטי

en: Pass-through
he: חודר

en: NTSC Gray
he: אפור NTSC

en: XPA Gray
he: אפור XPA

en: Slow
he: לאט

en: Normal
he: רגיל

en: Fast
he: מהר

en: Extra Fast
he: מהר מאוד

en: 2-pixel
he: 2-פיקסל

en: 4-pixel
he: 4-פיקסל

en: 8-pixel
he: 8-פיקסל

en: Print
he: הדפסה

en: Slide
he: שקף

en: Film-strip
he: רצועת-סרט

en: ADF
he: מזין מסמכים אוטומטי

en: Conditional
he: על תנאי

en: Experiment
he: ניסוי

en: Sharpening
he: חידוד

en: Set sharpening value.
he: קבע ערך חידוד.

en: Auto Threshold
he: סף אוטומטי

en: Enable automatic determination of threshold for line-art scans.
he: הפעל קביעה אוטומטית של סף עבור סריקות סגנון קווי.

en: Select smoothing filter.
he: בחר מסנן החלקה.

en: Unload media after scan
he: הוצא מדיה לאחר סריקה

en: Unloads the media after a scan.
he: מוציא את המדיה לאחר סריקה.

en: Change document
he: שנה מסמך

en: Change Document.
he: שנה מסמך.

en: Unload
he: הוצא

en: Unload Document.
he: הוצא מסמך.

en: Start calibration process.
he: התחל תהליך כיול.

en: Media
he: מדיה

en: Set type of media.
he: קבע סוג מדיה.

en: Exposure time
he: זמן חשיפה

en: A longer exposure time lets the scanner collect more light. Suggested use is 175% for prints, 150% for normal slides and "Negative" for negative film. For dark (underexposed) images you can increase this value.
he: זמן חשיפה ארוך יותר מאפשר לסורק לאסוף עוד אור. שימוש מומלץ הוא 175% להדפסות, 150% לשקפים רגילים ו"תשלילים" עבור סרט תשלילים. עבור תמונות כהות (תת חשיפה) אתה יכול להגדיל את הערך הזה.

en: Color Matrix
he: מטריצת צבע

en: Custom color matrix.
he: מטריצת צבע מותאמת אישית.

en: Mono Color Matrix
he: מטריצת צבע מונו

en: Custom color matrix for grayscale scans.
he: מטריצת צבע מותאמת אישית עבור סריקות בגווני אפור.

en: Mirror horizontal
he: בצע תמונת ראי אופקית

en: Mirror image horizontally.
he: תמונת ראי אופקית.

en: Mirror vertical
he: בצע תמונת ראי אנכית

en: Mirror image vertically.
he: תמונת ראי אנכית.

en: Update options
he: עדכן אפשרויות

en: Update options.
he: עדכן אפשרויות.

en: 8 bit output
he: פלט 8 ביט

en: Use bit depth greater eight internally, but output only eight bits.
he: השתמש בעומק ביט גדול משמונה פנימית, אבל בצע פלט רק של שמונה ביטים.

en: Front button wait
he: המתנה כפתור חזיתי

en: Wait to scan for front-panel button push.
he: המתן לסריקה עד ללחיצה על כפתור בלוח החזיתי.

en: Shut off lamp
he: כיבוי מנורה

en: Shut off scanner lamp.
he: כיבוי מנורת סורק.

en: Geometry Group
he: קבוצת גיאומטריה

en: Scan Mode Group
he: קבוצת מצב סריקה

en: Scanner model
he: דגם סורק

en: Disable gamma correction
he: כבה תיקון גמה

en: Gamma correction will be disabled
he: תיקון גמה יהיה כבוי

en: Disable white shading correction
he: כבה תיקון הצללה לבנה

en: White shading correction will be disabled
he: תיקון הצללה לבנה יהיה כבוי

en: Skip warmup process
he: דלג על תהליך חימום

en: Warmup process will be disabled
he: תהליך חימום יהיה כבוי

en: Force real depth
he: אלץ עומק אמיתי

en: If gamma is enabled, scans are always made in 16 bits depth to improve image quality and then converted to the selected depth. This option avoids depth emulation.
he: אם גמה פועלת, סריקות תמיד מבוצעות בעומק 16 ביטים כדי לשפר את איכות התמונה ואז מומרות לעומק הנבחר. אפשרות זו מונעת דימוי עומק.

en: Emulate Grayscale
he: דמה גווני אפור

en: If enabled, image will be scanned in color mode and then converted to grayscale by software. This may improve image quality in some circumstances.
he: אם פועלת, התמונה תיסרק במצב צבע ואז תהפוך המרה לגווני אפור בעזרת התוכנה. זה יכול לשפר את איכות התמונה בנסיבות מסוימות.

en: Save debugging images
he: שמור תמונות ניפוי באגים

en: If enabled, some images involved in scanner processing are saved to analyze them.
he: אם פועלת, חלק מהתמונות שקשורות בעיבוד הסורק נשמרות לצורך אבחון שלהן.

en: Reset chipset
he: אתחל צ'יפסט

en: Resets chipset data
he: מאתחל מידע צ'יפסט

en: Information
he: מידע

en: Chipset name
he: שם צ'יפסט

en: Shows chipset name used in device.
he: מראה שם צ'יפסט בשימוש ההתקן.

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Shows the chipset ID
he: מראה את ה-ID של הצ'יפסט

en: Scan counter
he: מונה סריקה

en: Shows the number of scans made by scanner
he: מציג את מספר הסריקות שבוצעו בעזרת הסורק

en: Update information
he: עדכן מידע

en: Updates information about device
he: מעדכן מידע אודות התקן

en: This option reflects a front panel scanner button
he: אפשרות זו משקפת כפתור סורק בלוח החזיתי

en: Miscellaneous
he: שונות

en: Lamp status
he: סטטוס מנורה

en: Switches the lamp on or off.
he: מדליק או מכבה את המנורה.

en: Calibrates for black and white level.
he: מכייל עבור רמת שחור ולבן.

en: TMA Slides
he: שקפים TMA

en: TMA Negatives
he: תשלילים TMA

en: Color (48 bits)
he: צבע (48 ביטים)

en: Extend lamp timeout
he: הארך זמן תפוגה מנורה

en: Extends lamp timeout (from 15 minutes to 1 hour)
he: מאריך זמן תפוגה מנורה (מ-15 דקות ל-1 שעה)

en: Wait for button
he: חכה לכפתור

en: Waits for button before scanning
he: מחכה לכפתור לפני סריקה

en: Last button pressed
he: כפתור אחרון שנלחץ

en: Get ID of last button pressed (read only)
he: קבל את ה-ID של הכפתור האחרון שנלחץ (קריאה בלבד)

en: Hide end-of-page pixel
he: הסתר את הפיקסל של סוף העמוד

en: Hide end-of-page indicator pixels and overwrite with neighbor pixels
he: מסתיר את הפיקסלים המורים על סוף העמוד ומחליף עם הפיקסלים השכנים

en: Filling mode of trailing lines after scan data (ADF)
he: מצב מילוי של קווים משתרכים לאחר מידע סריקה (מזין מסמכים אוטומטי)

en: raw = raw scan data, last = repeat last scan line, raster = b/w raster, white = white color, black = black color, color = RGB or gray color value
he: גולמי = מידע סריקה גולמי ,אחרונה = חזור על שורת סריקה אחרונה, מפת סיביות = מפת סיביות שחור לבן, לבן = צבע לבן, שחור = צבע שחור, צבע = ערך צבע RGB או אפור

en: RGB or gray color value for filling mode 'color'
he: ערך צבע RGB או אפור למצב מילוי "צבע"

en: Color value for trailing lines filling mode 'color'. RGB color as r*65536+256*g+b or gray value (default=violet or gray)
he: ערך צבע עבור מצב מילוי קווים משתרכים "צבע". צבע RGB לפי r*65536+256*g+b או ערך אפור (ברירת מחדל=סגול או אפור)

en: Paper size
he: גודל נייר

en: Automatic separation
he: הפרדה אוטומטית

en: Landscape
he: תמונת נוף

en: Inverse Image
he: הפוך תמונה

en: Long paper mode
he: מצב נייר ארוך

en: Length control mode
he: מצב בקרת אורך

en: Manual feed mode
he: מצב הזנה ידנית

en: Manual feed timeout
he: זמן תפוגה הזנה ידנית

en: Double feed detection
he: גילוי הזנה כפולה

en: Enable Duplex (Dual-Sided) Scanning
he: הפעל סריקה דו צדדית (משני הצדדים)

en: Physical size of the paper in the ADF
he: גודל פיזי של הנייר במזין המסמכים האוטומטי

en: bw
he: שחור לבן

en: halftone
he: הדפסת רשת

en: gray
he: אפור

en: color
he: צבע

en: adf
he: מזין מסמכים אוטומטי

en: fb
he: שטוח

en: single
he: בודד

en: continuous
he: רציף

en: off
he: כבוי

en: Check
he: בדיקה

en: diffusion
he: דיפוזיה

en: normal
he: רגיל

en: light
he: בהיר

en: dark
he: כהה

en: From scanner
he: מסורק

en: From paper
he: מנייר

en: default
he: ברירת מחדל

en: smooth
he: חלק

en: none
he: ללא

en: low
he: נמוך

en: medium
he: בינוני

en: high
he: גבוה

en: red
he: אדום

en: green
he: ירוק

en: blue
he: כחול

en: Sets the scan source
he: קובע את מקור הסריקה

en: Feeder mode
he: מצב הזנה

en: Sets the feeding mode
he: קובע את מצב ההזנה

en: Enable/Disable long paper mode
he: הפעל/כבה מצב נייר ארוך

en: Enable/Disable length control mode
he: הפעל/כבה מצב בקרת אורך

en: Sets the manual feed mode
he: קובע את מצב הזנה ידנית

en: Sets the manual feed timeout in seconds
he: קובע זמן תפוגה בשניות של הזנה ידנית

en: Enable/Disable double feed detection
he: הפעל/כבה גילוי הזנה כפולה

en: fit-to-page
he: התאם לעמוד

en: Fit to page
he: התאם לעמוד

en: Scanner shrinks image to fit scanned page
he: סורק מכווץ תמונה כדי שתתאים לעמוד נסרק

en: Set paper position : true for landscape, false for portrait
he: קבע מיקום נייר: לתמונת נוף true, לתמונת דיוקן false

en: Automatic threshold
he: סף אוטומטי

en: Automatically sets brightness, contrast, white level, gamma, noise reduction and image emphasis
he: קובע אוטומטית בהירות, ניגודיות, רמת לבן, גמה, הפחתת רעשים והדגשת תמונה

en: Noise reduction
he: הפחתת רעשים

en: Reduce the isolated dot noise
he: הפחת רעש נקודה מבודדת

en: Image emphasis
he: הדגשת תמונה

en: Sets the image emphasis
he: קובע הדגשת תמונה

en: Gamma
he: גמה

en: Lamp color
he: צבע מנורה

en: Sets the lamp color (color dropout)
he: קובע את צבע המנורה (נפילת צבע)

en: Inverse image in B/W or halftone mode
he: הפוך תמונה במצב שחור לבן או הדפסת רשת

en: Mirror image (left/right flip)
he: בצע תמונת ראי (היפוך שמאל/ימין)

en: jpeg compression
he: דחיסת jpeg

en: JPEG Image Compression with Q parameter, '0' - no compression
he: דחיסת תמונת JPEG עם פרמטר Q, ללא דחיסה - 0

en: Rotate image clockwise
he: סובב תמונה בכיוון השעון

en: Request driver to rotate pages by a fixed amount
he: בקש מהדרייבר לסובב עמודים בכמות קבועה

en: Request driver to rotate skewed pages digitally
he: בקש מהדרייבר לסובב עמודים מוטים באופן דיגיטלי

en: Maximum diameter of lone dots to remove from scan
he: קוטר מירבי של נקודות בודדות להסרה מסריקה

en: Software derotate
he: סיבוב תוכנה

en: Request driver to detect and correct 90 degree image rotation
he: בקש מהדרייבר לגלות ולתקן סיבוב תמונה של 90 מעלות

en: Software automatic cropping
he: קיצוץ אוטומטי תוכנה

en: Request driver to remove border from pages digitally
he: בקש מהדרייבר להסיר גבול מהעמודים באופן דיגיטלי

en: Request driver to discard pages with low numbers of dark pixels
he: בקש מהדרייבר לזנוח עמודים עם מספר נמוך של פיקסלים כהים

en: Gamma correction
he: תיקון גמה

en: Double letter 11x17 in
he: מכתב כפול 11x17 אינטש

en: No detection
he: ללא גילוי

en: Normal mode
he: מצב רגיל

en: Enhanced mode
he: מצב מועשר

en: Long Paper Mode is a mode that the scanner reads the image after it divides long paper by the length which is set in Document Size option.
he: מצב נייר ארוך הוא מצב בו הסורק קורא את התמונה לאחר חלוקת נייר ארוך באורך שנקבע באפשרות גודל מסמך.

en: Double feed detector sensitivity
he: רגישות גלאי הזנה כפולה

en: Set the double feed detector sensitivity
he: קבע את רגישות גלאי הזנה כפולה

en: Do not stop after double feed detection
he: אל תעצור לאחר גילוי הזנה כפולה

en: Ignore left double feed sensor
he: התעלם מחיישן הזנה כפולה שמאלי

en: Ignore center double feed sensor
he: התעלם מחיישן הזנה כפולה אמצעי

en: Ignore right double feed sensor
he: התעלם מחיישן הזנה כפולה ימני

en: Automatic threshold mode
he: מצב סף אוטומטי

en: Sets the automatic threshold mode
he: קובע את מצב סף אוטומטי

en: Inverse image in B/W mode
he: תמונה הפוכה במצב שחור לבן

en: JPEG compression
he: דחיסת JPEG

en: Detect stapled document
he: גלה מסמך משודך

en: chroma of red
he: כרומה של אדום

en: Set chroma of red
he: קבע כרומה של אדום

en: chroma of blue
he: כרומה של כחול

en: Set chroma of blue
he: קבע כרומה של כחול

en: Skew adjustment
he: כיוון הטיה

en: Crop actual image area
he: קצץ את שטח התמונה בפועל

en: Addition of space in top position
he: תוספת נפח במיקום עליון

en: Addition of space in bottom position
he: תוספת נפח במיקום תחתון

en: Diamond
he: יהלום

en: 8x8 Vertical Line
he: קו אנכי 8x8

en: Gain
he: הגבר

en: Color channels gain settings
he: הגדרות הגבר ערוצי צבע

en: Gray gain
he: הגבר אפור

en: Sets gray channel gain
he: קובע את הגבר ערוץ אפור

en: Red gain
he: הגבר אדום

en: Sets red channel gain
he: קובע את הגבר ערוץ אדום

en: Green gain
he: הגבר ירוק

en: Sets green channel gain
he: קובע את הגבר ערוץ ירוק

en: Blue gain
he: הגבר כחול

en: Sets blue channel gain
he: קובע את הגבר ערוץ כחול

en: Halftone Dot 32
he: הדפסת רשת נקודה 32

en: Halftone Dot 64
he: הדפסת רשת נקודה 64

en: Error Diffusion
he: דיפוזיית תקלה

en: Mode 1
he: מצב 1

en: Mode 2
he: מצב 2

en: Mode 3
he: מצב 3

en: From white stick
he: מחתיכה לבנה

en: Smooth
he: חלק

en: Low
he: נמוך

en: Medium
he: בינוני

en: High
he: גבוה

en: One page
he: עמוד אחד

en: All pages
he: כל הדפים

en: sheetfed scanner
he: סורק מוזן דפים

en: Grayscale 4 bits
he: גווני אפור 4 ביטים

en: Grayscale 8 bits
he: גווני אפור 8 ביטים

en: Shadow, midtone, highlight, exposure time
he: הצללה, מיצוע טונים, הדגשה, זמן חשיפה

en: Special options
he: אפשרויות מיוחדות

en: Color balance
he: איזון צבע

en: Disable backtracking
he: כבה מעקב אחורי

en: If checked the scanner does not perform backtracking
he: אם מסומנת הסורק לא מבצע מעקב אחורי

en: Toggle lamp of flatbed
he: שנה מצב מנורה של משטח זכוכית

en: Toggles the lamp of the flatbed
he: משנה את מצב המנורה של משטח הזכוכית

en: Calibration by backend
he: כיול בעזרת backend

en: If checked the color calibration before a scan is done by the backend
he: אם מסומנת כיול הצבע לפני סריקה מבוצע בעזרת ה-backend

en: Use the lightlid-35mm adapter
he: השתמש במתאם lightlid-35mm

en: This option turns off the lamp of the flatbed during a scan
he: אפשרות זו מכבה את המנורה של משטח הזכוכית במהלך סריקה

en: Quality scan
he: סריקת איכות

en: Highest quality but lower speed
he: איכות מירבית אבל מהירות איטית

en: Fast scan
he: סריקה מהירה

en: Highest speed but lower quality
he: מהירות מירבית אבל איכות נמוכה

en: Automatic adjustment of threshold
he: כיוון אוטומטי של סף

en: If checked the backend automatically tries to determine an optimal value for the threshold.
he: אם מסומנת ה-backend מנסה אוטומטית לקבוע ערך מיטבי לסף.

en: Selects the gamma correction mode.
he: בוחר את מצב תיקון הגמה.

en: Bind gamma
he: מחייב גמה

en: Use same gamma values for all colour channels.
he: השתמש באותם ערכי גמה לכל ערוצי הצבע.

en: Scalar gamma
he: גמת סקלר

en: Selects a value for scalar gamma correction.
he: בוחר ערך לתיקון גמת סקלר.

en: Scalar gamma red
he: גמת סקלר אדום

en: Selects a value for scalar gamma correction (red channel)
he: בוחר ערך לתיקון גמת סקלר (ערוץ אדום)

en: Scalar gamma green
he: גמת סקלר ירוק

en: Selects a value for scalar gamma correction (green channel)
he: בוחר ערך לתיקון גמת סקלר (ערוץ ירוק)

en: Scalar gamma blue
he: גמת סקלר כחול

en: Selects a value for scalar gamma correction (blue channel)
he: בוחר ערך לתיקון גמת סקלר (ערוץ כחול)

en: Channel
he: ערוץ

en: Selects the colour band, "Master" means that all colours are affected.
he: בוחר את פס הצבע, "מסטר" אומר שכל הצבעים מושפעים.

en: Midtone
he: טון אמצעי

en: Selects which radiance level should be considered "50 % gray".
he: בוחר איזו רמת קרינה תיחשב "50% אפור".

en: Midtone for red
he: טון אמצעי עבור אדום

en: Selects which radiance level should be considered "50 % red".
he: בוחר איזו רמת קרינה תיחשב "50% אדום".

en: Midtone for green
he: טון אמצעי עבור ירוק

en: Selects which radiance level should be considered "50 % green".
he: בוחר איזו רמת קרינה תיחשב "50% ירוק".

en: Midtone for blue
he: טון אמצעי עבור כחול

en: Selects which radiance level should be considered "50 % blue".
he: בוחר איזו רמת קרינה תיחשב "50% כחול".

en: Red balance
he: איזון אדום

en: Balance factor for red. A value of 100% means no correction.
he: גורם איזון עבור אדום. ערך של 100% אומר ללא תיקון.

en: Green balance
he: איזון ירוק

en: Balance factor for green. A value of 100% means no correction.
he: גורם איזון עבור ירוק. ערך של 100% אומר ללא תיקון.

en: Blue balance
he: איזון כחול

en: Balance factor for blue. A value of 100% means no correction.
he: גורם איזון עבור כחול. ערך של 100% אומר ללא תיקון.

en: Firmware balance
he: איזון קושחה

en: Sets the color balance values to the firmware provided values.
he: קובע את ערכי איזון הצבע לערכי הקושחה המסופקים.

en: Slowest
he: הכי איטי

en: Slower
he: איטי יותר

en: Faster
he: מהר יותר

en: Fastest
he: הכי מהר

en: 8x8 coarse
he: גס 8x8

en: 8x8 normal
he: רגיל 8x8

en: 8x8 fine
he: עדין 8x8

en: 8x8 very fine
he: מאוד עדין 8x8

en: 6x6 normal
he: רגיל 6x6

en: 5x5 coarse
he: גס 5x5

en: 5x5 fine
he: עדין 5x5

en: 4x4 coarse
he: גס 4x4

en: 4x4 normal
he: רגיל 4x4

en: 4x4 fine
he: עדין 4x4

en: 3x3 normal
he: רגיל 3x3

en: 2x2 normal
he: רגיל 2x2

en: 8x8 custom
he: מותאם אישית 8x8

en: 6x6 custom
he: מותאם אישית 6x6

en: 5x5 custom
he: מותאם אישית 5x5

en: 4x4 custom
he: מותאם אישית 4x4

en: 3x3 custom
he: מותאם אישית 3x3

en: 2x2 custom
he: מותאם אישית 2x2

en: Fast gray mode
he: מצב אפור מהיר

en: Scan in fast gray mode (lower quality).
he: סרוק במצב אפור מהיר (איכות נמוכה יותר).

en: Request that all previews are done in the fastest (low-quality) mode. This may be a non-color mode or a low resolution mode.
he: בקש שכל התצוגות המקדימות יבוצעו במצב המהיר ביותר (איכות נמוכה). זה יכול להיות מצב לא צבע או מצב רזולוציה נמוכה.

en: Lamp off time (minutes)
he: זמן כיבוי מנורה (דקות)

en: Set the time (in minutes) after which the lamp is shut off.
he: קובע את הזמן (בדקות) שלאחריו המנורה נכבית.

en: Turn lamp off
he: כבה מנורה

en: Turns the lamp off immediately.
he: מכבה את המנורה מיד.

en: Red brightness
he: בהירות אדום

en: Controls the brightness of the red channel of the acquired image.
he: שולט על הבהירות של הערוץ האדום של התמונה הנסרקת.

en: Green brightness
he: בהירות ירוק

en: Controls the brightness of the green channel of the acquired image.
he: שולט על הבהירות של הערוץ הירוק של התמונה הנסרקת.

en: Blue brightness
he: בהירות כחול

en: Controls the brightness of the blue channel of the acquired image.
he: שולט על הבהירות של הערוץ הכחול של התמונה הנסרקת.

en: Contrast red channel
he: ניגודיות ערוץ אדום

en: Controls the contrast of the red channel of the acquired image.
he: שולט על הניגודיות של הערוץ האדום של התמונה הנסרקת.

en: Contrast green channel
he: ניגודיות ערוץ ירוק

en: Controls the contrast of the green channel of the acquired image.
he: שולט על הניגודיות של הערוץ הירוק של התמונה הנסרקת.

en: Contrast blue channel
he: ניגודיות ערוץ כחול

en: Controls the contrast of the blue channel of the acquired image.
he: שולט על הניגודיות של הערוץ הכחול של התמונה הנסרקת.

en: Color48
he: צבע48

en: Color24
he: צבע24

en: Gray16
he: אפור16

en: Gray8
he: אפור8

en: Reflective
he: מחזיר אור

en: Positive
he: חיובי

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 40 seconds warm-up time.
he: בצע חימום עד שהבהירות של המנורה קבועה במקום להיצמד לזמן חימום של 40 שניות.

en: Image
he: תמונה

en: Negative color
he: צבע תשליל

en: Negative gray
he: אפור תשליל

en: 48 bits color
he: צבע 48 ביטים

en: 16 bits gray
he: צבע 16 ביטים

en: Selects the scan source (such as a document-feeder). Set source before mode and resolution. Resets mode and resolution to auto values.
he: בוחר את מקור הסריקה (כמו מזין מסמכים). קבע מקור לפני מצב ורזולוציה. מאתחל מצב ורזולוציה לערכים אוטומטים.

en: Button-controlled scan
he: סריקה מבוקרת כפתור

en: When enabled, scan process will not start immediately. To proceed, press "SCAN" button (for MP150) or "COLOR" button (for other models). To cancel, press "GRAY" button.
he: כאשר מופעלת, תהליך הסריקה לא יתחיל מיד. להמשך, לחץ על כפתור "סריקה" או "צבע" (תלוי בדגם הסורק). לביטול, לחץ על כפתור "אפור".

en: Update button state
he: עדכן מצב כפתור

en: Button 1
he: כפתור 1

en: Button 2
he: כפתור 2

en: Type of original to scan
he: סוג מקור לסריקה

en: Target operation type
he: סוג פעולת מטרה

en: Dynamic threshold curve, from light to dark, normally 50-65
he: עקום סף דינמי, מבהיר לכהה, בדרך כלל 50-65

en: ADF Waiting Time
he: זמן המתנה מזין מסמכים אוטומטי

en: Transparency
he: שקיפות

en: Device-Settings
he: התקן-הגדרות

en: Lampswitch
he: מתג מנורה

en: Manually switching the lamp(s).
he: הדלקת המנורה(ות) ידנית.

en: Lamp off during dark calibration
he: מנורה כבויה במהלך כיול כהה

en: Always switches lamp off when doing dark calibration.
he: תמיד מכבה את המנורה כאשר מבצע כיול כהה.

en: Calibration data cache
he: מטמון מידע כיול

en: Enables or disables calibration data cache.
he: מפעיל או מכבה מטמון מידע כיול.

en: Performs calibration
he: מבצע כיול

en: Speedup sensor
he: זרז חיישן

en: Enables or disables speeding up sensor movement.
he: מפעיל או מכבה זירוז של תנועת החיישן.

en: Warmup-time
he: זמן חימום

en: Warmup-time in seconds.
he: זמן חימום בשניות.

en: Lampoff-time
he: זמן כיבוי מנורה

en: Lampoff-time in seconds.
he: זמן כיבוי מנורה בשניות.

en: Analog frontend
he: ממשק אנלוגי

en: Red gain value of the AFE
he: ערך הגבר אדום של ה-AFE

en: Red offset
he: אופסט אדום

en: Red offset value of the AFE
he: ערך אופסט אדום של ה-AFE

en: Green gain value of the AFE
he: ערך הגבר ירוק של ה-AFE

en: Green offset value of the AFE
he: ערך אופסט ירוק של ה-AFE

en: Blue gain value of the AFE
he: ערך הגבר כחול של ה-AFE

en: Blue offset value of the AFE
he: ערך אופסט כחול של ה-AFE

en: Red lamp off
he: מנורה אדומה כבויה

en: Defines red lamp off parameter
he: מגדיר פרמטר מנורה אדומה כבויה

en: Green lamp off
he: מנורה ירוקה כבויה

en: Defines green lamp off parameter
he: מגדיר פרמטר מנורה ירוקה כבויה

en: Blue lamp off
he: מנורה כחולה כבויה

en: Defines blue lamp off parameter
he: מגדיר פרמטר מנורה כחולה כבויה

en: This option reflects the status of the scanner buttons.
he: אפשרות זו משקפת את מצב הכפתורים של הסורק.

en: Color36
he: צבע36

en: Randomize
he: בצע באקראי

en: Source Selection
he: בחירת מקור

en: Image Enhancement
he: שיפור תמונה

en: Grayify
he: בצע גיוון אפור

en: Load the image as grayscale.
he: פתח את התמונה בגווני אפור.

en: Three-Pass Simulation
he: סימולציה תלת-מעברית

en: Simulate a three-pass scanner by returning 3 separate frames.  For kicks, it returns green, then blue, then red.
he: בצע סימולציה של סורק תלת-מעברי בעזרת חזרה של 3 פריימים שונים. בשביל הכיף, מחזיר ירוק, אחר כך כחול, אחר כך אדום.

en: Hand-Scanner Simulation
he: סימולציה סורק ידני

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners often do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.
he: בצע סימולציה של סורק ידני. סורקים ידניים אינם יודעים את גובה התמונה מהתחלה. במקום, הם מחזירים גובה של -1. הפעלת אפשרות זו מאפשרת בדיקה האם ממשק יכול לטפל בכך בהצלחה.

en: Set default values for enhancement controls (brightness & contrast).
he: קבע ערכי ברירת מחדל עבור בקרות העשרה (בהירות וניגודיות).

en: Read only test-option
he: אפשרות בדיקה קריאה בלבד

en: Let's see whether frontends can treat this right
he: בא נראה האם ממשקים יכולים לטפל בזה נכון

en: Gamma Tables
he: טבלאות גמה

en: Status Code Simulation
he: סימולציה קוד סטטוס

en: Do not force status code
he: אל תאלץ קוד סטטוס

en: Do not force the backend to return a status code.
he: אל תאלץ את ה-backend להחזיר קוד סטטוס.

en: Return SANE_STATUS_EOF
he: החזר SANE_STATUS_EOF

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_EOF after sane_read() has been called.
he: אלץ את ה-backend להחזיר את קוד הסטטוס SANE_STATUS_EOF לאחר ש-sane_read() נקראה.

en: Return SANE_STATUS_JAMMED
he: החזר SANE_STATUS_JAMMED

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_JAMMED after sane_read() has been called.
he: אלץ את ה-backend להחזיר את קוד הסטטוס SANE_STATUS_JAMMED לאחר ש-sane_read() נקראה.

en: Return SANE_STATUS_NO_DOCS
he: החזר SANE_STATUS_NO_DOCS

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_DOCS after sane_read() has been called.
he: אלץ את ה-backend להחזיר את קוד הסטטוס SANE_STATUS_NO_DOCS לאחר ש-sane_read() נקראה.

en: Return SANE_STATUS_COVER_OPEN
he: החזר SANE_STATUS_COVER_OPEN

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_COVER_OPEN after sane_read() has been called.
he: אלץ את ה-backend להחזיר את קוד הסטטוס SANE_STATUS_COVER_OPEN לאחר ש-sane_read() נקראה.

en: Return SANE_STATUS_IO_ERROR
he: החזר SANE_STATUS_IO_ERROR

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_IO_ERROR after sane_read() has been called.
he: אלץ את ה-backend להחזיר את קוד הסטטוס SANE_STATUS_IO_ERROR לאחר ש-sane_read() נקראה.

en: Return SANE_STATUS_NO_MEM
he: החזר SANE_STATUS_NO_MEM

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_MEM after sane_read() has been called.
he: אלץ את ה-backend להחזיר את קוד הסטטוס SANE_STATUS_NO_MEM לאחר ש-sane_read() נקראה.

en: Return SANE_STATUS_ACCESS_DENIED
he: החזר SANE_STATUS_ACCESS_DENIED

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_ACCESS_DENIED after sane_read() has been called.
he: אלץ את ה-backend להחזיר את קוד הסטטוס SANE_STATUS_ACCESS_DENIED לאחר ש-sane_read() נקראה.

en: This option reflects the status of a scanner button.
he: אפשרות זו משקפת את הסטטוס של כפתור בסורק.

en: Lamp on
he: מנורה דולקת

en: Turn on scanner lamp
he: הדלק מנורת סורק

en: Lamp off
he: מנורה כבויה

en: Turn off scanner lamp
he: כבה מנורת סורק

en: Lamp timeout
he: זמן תפוגה מנורה

en: Minutes until lamp is turned off after scan
he: דקות עד שמנורה נכבית לאחר סריקה

en: Threshold value for lineart mode
he: ערך סף למצב סגנון קווי

en: Document Feeder
he: מזין מסמכים

en: Halftoning Unsupported
he: הדפסת רשת לא נתמכת

en: Number of scan lines to request in a SCSI read. Changing this parameter allows you to tune the speed at which data is read from the scanner during scans. If this is set too low, the scanner will have to stop periodically in the middle of a scan; if it's set too high, X-based frontends may stop responding to X events and your system could bog down.
he: מספר שורות סריקה לבקש בקריאת SCSI. שינוי פרמטר זה מאפשר לך לכוון את המהירות שבה מידע נקרא מהסורק במהלך סריקות. אם הערך הנקבע נמוך מדי, הסורק יצטרך לעצור מדי פעם באמצע סריקה. אם הערך הנקבע גבוה מדי, ממשקים מבוססי X עלולים לא להגיב לאירועי X והמערכת שלך יכולה לקרוס.

en: Frame number of media holder that should be scanned.
he: מספר פריים של מחזיק מדיה שאמור להיסרק.

en: Use manual or automatic selection of focus point.
he: השתמש בבחירה ידנית או אוטומטית של נקודת פוקוס.

en: Focus point for scanning.
he: נקודת פוקוס לסריקה.

en: Preview mode
he: מצב תצוגה מקדימה

en: Select the mode for previews. Greyscale previews usually give the best combination of speed and detail.
he: בחר את המצב לתצוגות מקדימות. תצוגות מקדימות בגווני אפור בדרך כלל נותנות את השילוב הטוב ביותר של מהירות ופירוט.

en: Predefined settings
he: הגדרות מוגדרות מראש

en: Provides standard scanning areas for photographs, printed pages and the like.
he: מספק שטחי סריקה סטנדרטיים לצלמים, עמודים מודפסים וכדומה.

en: Frame
he: פריים

en: Frame to be scanned
he: פריים לסריקה

en: Focus-mode
he: מצב-פוקוס

en: Auto or manual focus
he: פוקוס אוטומטי או ידני

en: Focus-point
he: נקודת-פוקוס

en: Focus point
he: נקודת פוקוס

en: webcam
he: מצלמת רשת

en: Color RAW
he: צבע גולמי

en: Color RGB
he: צבע RGB

en: Color RGB TEXT
he: צבע RGB טקסט

en: Solid black
he: שחור מלא

en: Solid white
he: לבן מלא

en: Color pattern
he: תבנית צבע

en: Grid
he: רשת

en: First entry
he: רשומה ראשונה

en: Second entry
he: רשומה שניה

en: This is the very long third entry. Maybe the frontend has an idea how to display it
he: זוהי הרשומה השלישית הארוכה מאוד. אולי לממשק יש מושג איך להציג אותה

en: Hand-scanner simulation
he: סימולציה סורק-ידני

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.  This option also enables a fixed width of 11 cm.
he: בצע סימולציה של סורק ידני. סורקים ידניים אינם יודעים את הגובה של התמונה מראש. במקום, הם מחזירים גובה של -1. קביעת אפשרות זו מאפשרת לבדוק האם ממשק יכול לטפל בזה נכון. אפשרות זו גם מאפשרת רוחב קבוע של 11 סנטימטר.

en: Three-pass simulation
he: סימולציה תלת-מעברית

en: Simulate a three-pass scanner. In color mode, three frames are transmitted.
he: בצע סימולציה של סורק תלת מעברי. במצב צבע, שלושה פריימים מועברים.

en: Set the order of frames
he: קבע את הסדר של הפריימים

en: Set the order of frames in three-pass color mode.
he: קבע את הסדר של הפריימים במצב צבע תלת מעברי.

en: If Automatic Document Feeder is selected, the feeder will be 'empty' after 10 scans.
he: אם מזין מסמכים אוטומטי נבחר, המזין יהיה "ריק" לאחר 10 סריקות.

en: Special Options
he: אפשרויות מיוחדות

en: Select the test picture
he: בחר את תמונת הבדיקה

en: Select the kind of test picture. Available options:
    Solid black: fills the whole scan with black.
    Solid white: fills the whole scan with white.
    Color pattern: draws various color test patterns depending on the mode.
    Grid: draws a black/white grid with a width and height of 10 mm per square.
he: בחר את סוג תמונת הבדיקה. אפשרויות זמינות:
    שחור מלא: ממלא את כל הסריקה בשחור.
    לבן מלא: ממלא את כל הסריקה בלבן.
    תבנית צבע: מצייר תבניות בדיקה שונות בצבע כתלות במצב.
    רשת: מצייר רשת שחור/לבן עם רוחב וגובה של 10 מילימטר פר ריבוע.

en: Invert endianness
he: הפוך סדר בייטים

en: Exchange upper and lower byte of image data in 16 bit modes. This option can be used to test the 16 bit modes of frontends, e.g. if the frontend uses the correct endianness.
he: החלף בייט עליון ותחתון של מידע תמונה במצבי 16 ביט. אפשרות זו ניתנת לשימוש לבדיקה של מצבי 16 ביט של ממשקים, למשל אם הממשק משתמש בסדר הבייטים הנכון.

en: Read limit
he: גבול קריאה

en: Limit the amount of data transferred with each call to sane_read().
he: הגבל את כמות המידע המועבר בכל קריאה ל-sane_read().

en: Size of read-limit
he: גודל של גבול קריאה

en: The (maximum) amount of data transferred with each call to sane_read().
he: הכמות (המירבית) של מידע המועבר בכל קריאה ל-sane_read().

en: Read delay
he: השהיית קריאה

en: Delay the transfer of data to the pipe.
he: השהה את מעבר המידע לצינור.

en: Duration of read-delay
he: משך של השהיית קריאה

en: How long to wait after transferring each buffer of data through the pipe.
he: כמה זמן לחכות לאחר כל העברת באפר של מידע דרך הצינור.

en: Return-value of sane_read
he: ערך מוחזר של sane_read

en: Select the return-value of sane_read(). "Default" is the normal handling for scanning. All other status codes are for testing how the frontend handles them.
he: בחר את הערך המוחזר של sane_read(). "ברירת מחדל" היא הטיפול הרגיל לסריקה. כל שאר הקודים של הסטטוס הם לבדיקה של איך הממשק מטפל בהם.

en: Loss of pixels per line
he: איבוד פיקסלים פר שורה

en: The number of pixels that are wasted at the end of each line.
he: מספר הפיקסלים שאובדים בסוף של כל שורה.

en: Fuzzy parameters
he: פרמטרים עמומים

en: Return fuzzy lines and bytes per line when sane_parameters() is called before sane_start().
he: החזר שורות עמומות ובייטים פר שורה כאשר sane_parameters() נקראת לפני sane_start().

en: Offer select file descriptor
he: תציע תיאור בחר קובץ

en: Offer a select filedescriptor for detecting if sane_read() will return data.
he: תציע תיאור בחר קובץ לגילוי האם sane_read() תחזיר מידע.

en: Enable test options
he: הפעל אפשרויות בדיקה

en: Enable various test options. This is for testing the ability of frontends to view and modify all the different SANE option types.
he: הפעל אפשרויות בדיקה שונות. זה עבור בדיקה של יכולת הממשקים לצפות ולשנות את כל סוגי אפשרויות SANE השונות.

en: Print options
he: הדפס אפשרויות

en: Print a list of all options.
he: הדפס רשימה של כל האפשרויות.

en: Bool test options
he: אפשרויות בדיקה בוליאנית

en: (1/6) Bool soft select soft detect
he: (1/6) בחירה רכה גילוי רך בוליאני

en: (1/6) Bool test option that has soft select and soft detect (and advanced) capabilities. That's just a normal bool option.
he: (1/6) אפשרות בדיקה בוליאנית שיש לה בחירה רכה וגילוי רך ויכולות (מתקדמות). זוהי אפשרות בוליאנית רגילה.

en: (2/6) Bool hard select soft detect
he: (2/6) בחירה קשה גילוי רך בוליאני

en: (2/6) Bool test option that has hard select and soft detect (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device).
he: (2/6) אפשרות בדיקה בוליאנית שיש לה בחירה קשה וגילוי רך ויכולות (מתקדמות). זה אומר שהאפשרות אינה ניתנת לקביעה בעזרת הממשק אלא על ידי המשתמש (למשל על ידי לחיצה על כפתור בהתקן).

en: (3/6) Bool hard select
he: (3/6) בחירה קשה בוליאני

en: (3/6) Bool test option that has hard select (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device) and can't be read by the frontend.
he: (3/6) אפשרות בדיקה בוליאנית שיש לה בחירה קשה ויכולות (מתקדמות). זה אומר שהאפשרות אינה ניתנת לקביעה בעזרת הממשק אלא על ידי המשתמש (למשל על ידי לחיצה על כפתור בהתקן) ואינה ניתנת לקריאה בעזרת הממשק.

en: (4/6) Bool soft detect
he: (4/6) גילוי רך בוליאני

en: (4/6) Bool test option that has soft detect (and advanced) capabilities. That means the option is read-only.
he: (4/6) אפשרות בדיקה בוליאנית שיש לה גילוי רך ויכולות (מתקדמות). זה אומר שהאפשרות היא לקריאה בלבד.

en: (5/6) Bool soft select soft detect emulated
he: (5/6) בחירה רכה גילוי רך מדומה בוליאני

en: (5/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and emulated (and advanced) capabilities.
he: (5/6) אפשרות בדיקה בוליאנית שיש לה בחירה רכה, גילוי רך, ויכולות מדומות (ומתקדמות).

en: (6/6) Bool soft select soft detect auto
he: (6/6) בחירה רכה גילוי רך אוטומטי בוליאני

en: (6/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and automatic (and advanced) capabilities. This option can be automatically set by the backend.
he: (6/6) אפשרות בדיקה בוליאנית שיש לה בחירה רכה, גילוי רך ויכולות אוטומטיות (ומתקדמות). אפשרות זו יכולה להיקבע אוטומטית בעזרת ה-backend.

en: Int test options
he: אפשרויות בדיקה שלם

en: (1/6) Int
he: (1/6) שלם

en: (1/6) Int test option with no unit and no constraint set.
he: (1/6) אפשרות בדיקה שלם ללא יחידה וללא סט אילוצים.

en: (2/6) Int constraint range
he: (2/6) טווח אילוץ שלם

en: (2/6) Int test option with unit pixel and constraint range set. Minimum is 4, maximum 192, and quant is 2.
he: (2/6) אפשרות בדיקה שלם עם פיקסל יחידה וסט טווח אילוץ. מינימום זה 4, מקסימום 192, ו-quant הוא 2.

en: (3/6) Int constraint word list
he: (3/6) רשימת מילות אילוץ שלם

en: (3/6) Int test option with unit bits and constraint word list set.
he: (3/6) אפשרות בדיקה שלם עם ביטים יחידה וסט רשימת מילות אילוץ.

en: (4/6) Int array
he: (4/6) מערך שלם

en: (4/6) Int test option with unit mm and using an array without constraints.
he: (4/6) אפשרות בדיקה שלם עם מילימטר יחידה ושימוש במערך ללא אילוצים.

en: (5/6) Int array constraint range
he: (5/6) טווח אילוצים מערך שלם

en: (5/6) Int test option with unit dpi and using an array with a range constraint. Minimum is 4, maximum 192, and quant is 2.
he: (5/6) אפשרות בדיקה שלם עם dpi יחידה ושימוש במערך עם אילוץ טווח. מינימום זה 4, מקסימום 192, ו-quant זה 2.

en: (6/6) Int array constraint word list
he: (6/6) רשימת מילות אילוץ מערך שלם

en: (6/6) Int test option with unit percent and using an array with a word list constraint.
he: (6/6) אפשרות בדיקה שלם עם אחוז יחידה ושימוש במערך עם אילוץ רשימת מילים.

en: Fixed test options
he: אפשרויות בדיקה קבועה

en: (1/3) Fixed
he: (1/3) קבוע

en: (1/3) Fixed test option with no unit and no constraint set.
he: (1/3) אפשרות בדיקה קבועה ללא יחידה וללא סט אילוצים.

en: (2/3) Fixed constraint range
he: (2/3) טווח אילוץ קבוע

en: (2/3) Fixed test option with unit microsecond and constraint range set. Minimum is -42.17, maximum 32767.9999, and quant is 2.0.
he: (2/3) אפשרות בדיקה קבועה עם מיקרושנייה יחידה וסט טווח אילוצים. מינימום זה -42.17, מקסימום 32767.9999, ו-quant זה 2.0.

en: (3/3) Fixed constraint word list
he: (3/3) רשימת מילות אילוץ קבוע

en: (3/3) Fixed test option with no unit and constraint word list set.
he: (3/3) אפשרות בדיקה קבועה ללא יחידה וסט רשימת מילות אילוץ.

en: String test options
he: אפשרויות בדיקה מחרוזת

en: (1/3) String
he: (1/3) מחרוזת

en: (1/3) String test option without constraint.
he: (1/3) אפשרות בדיקה מחרוזת ללא אילוץ.

en: (2/3) String constraint string list
he: (2/3) רשימת מחרוזות אילוץ מחרוזת

en: (2/3) String test option with string list constraint.
he: (2/3) אפשרות בדיקה מחרוזת עם אילוץ רשימת מחרוזות.

en: (3/3) String constraint long string list
he: (3/3) רשימת מחרוזות ארוכה אילוץ מחרוזת

en: (3/3) String test option with string list constraint. Contains some more entries...
he: (3/3) אפשרות בדיקה מחרוזת עם אילוץ רשימת מחרוזות. מכילה כמה ערכים נוספים...

en: Button test options
he: אפשרויות בדיקה כפתור

en: (1/1) Button
he: (1/1) כפתור

en: (1/1) Button test option. Prints some text...
he: (1/1) אפשרות בדיקה כפתור. מדפיסה קצת טקסט...

en: Color 36
he: צבע 36

en: Use Image Composition
he: השתמש בהרכב תמונה

en: Bi-level black and white (lineart mode)
he: שחור ולבן דו-רמתי (מצב סגנון קווי)

en: Dithered/halftone black & white (halftone mode)
he: שחור ולבן Dithered/הדפסת רשת (מצב הדפסת רשת)

en: Multi-level black & white (grayscale mode)
he: שחור ולבן רב-רמתי (מצב גווני אפור)

en: Multi-level RGB color (one pass color)
he: צבע RGB רב-רמתי (צבע חד מעברי)

en: Ignore calibration
he: התעלם מכיול

en: Disable pre focus
he: כבה פוקוס מקדים

en: Do not calibrate focus
he: אל תכייל פוקוס

en: Manual pre focus
he: פוקוס מקדים ידני

en: Fix focus position
he: קבע מיקום פוקוס

en: Lens calibration in doc position
he: כיול עדשות במיקום מסמך

en: Calibrate lens focus in document position
he: כייל פוקוס עדשות במיקום מסמך

en: Holder focus position 0mm
he: מיקום פוקוס מחזיק 0 מילימטר

en: Use 0mm holder focus position instead of 0.6mm
he: השתמש במיקום פוקוס מחזיק 0 מילימטר במקום 0.6 מילימטר

en: Calibration mode
he: מצב כיול

en: Define calibration mode
he: הגדר מצב כיול

en: Sets lamp on/off
he: מדליק/מכבה מנורה

en: UTA on
he: הדלקת UTA

en: Sets UTA on/off
he: קובע UTA דולק/מכובה

en: Offset
he: אופסט

en: Color channels offset settings
he: הגדרות אופסט ערוצי צבעים

en: Gray offset
he: אופסט אפור

en: Sets gray channel offset
he: קובע אופסט ערוץ אפור

en: Sets red channel offset
he: קובע אופסט ערוץ אדום

en: Sets green channel offset
he: קובע אופסט ערוץ ירוק

en: Sets blue channel offset
he: קובע אופסט ערוץ כחול
