sane-backends 1.0.18 - en to it translation catalogue (1137 entries)

en: Number of options
it: Numero di opzioni

en: Geometry
it: Geometria

en: Enhancement
it: Miglioramento

en: Advanced
it: Avanzato

en: Sensors
it: Sensori

en: Preview
it: Anteprima

en: Force monochrome preview
it: Forza anteprima in bianco e nero

en: Bit depth
it: Profondità in bit

en: Scan mode
it: Modalità di scansione

en: Scan speed
it: Velocità scanner

en: Scan source
it: Sorgente scanner

en: Force backtracking
it: Forza il backtracking

en: Top-left x
it: X in alto a sinistra

en: Top-left y
it: Y in alto a sinistra

en: Bottom-right x
it: X in basso a destra

en: Bottom-right y
it: Y in basso a destra

en: Scan resolution
it: Risoluzione della scansione

en: X-resolution
it: Risoluzione X

en: Y-resolution
it: Risoluzione Y

en: Page width
it: Larghezza della pagina

en: Page height
it: Altezza della pagina

en: Use custom gamma table
it: Personalizza la correzione gamma

en: Image intensity
it: Intensità dell'immagine

en: Red intensity
it: Intensità del rosso

en: Green intensity
it: Intensità del verde

en: Blue intensity
it: Intensità del blu

en: Brightness
it: Luminosità

en: Contrast
it: Contrasto

en: Grain size
it: Grana

en: Halftoning
it: Mezzitoni

en: Black level
it: Livello nero

en: White level
it: Livello bianco

en: White level for red
it: Livello di bianco sul rosso

en: White level for green
it: Livello di bianco sul verde

en: White level for blue
it: Livello di bianco sul blu

en: Shadow
it: Ombreggiatura

en: Shadow for red
it: Ombreggiatura per il rosso

en: Shadow for green
it: Ombreggiatura per il verde

en: Shadow for blue
it: Ombreggiatura per il blu

en: Highlight
it: Contrasto

en: Highlight for red
it: Contrasto per il rosso

en: Highlight for green
it: Contrasto per il verde

en: Highlight for blue
it: Contrasto per il blu

en: Hue
it: Tonalità

en: Saturation
it: Saturazione

en: Filename
it: Nome file

en: Halftone pattern size
it: Dimensione del modello di mezzitoni

en: Halftone pattern
it: Modello mezzitoni

en: Bind X and Y resolution
it: Lega la risoluzione X e Y

en: Negative
it: Negativo

en: Quality calibration
it: Calibrazione della qualità

en: Double Optical Resolution
it: Raddoppia la risoluzione ottica

en: Bind RGB
it: Lega i canali RGB

en: Threshold
it: Soglia

en: Analog gamma correction
it: Correzione gamma analogica

en: Analog gamma red
it: Correzione gamma del rosso analogica

en: Analog gamma green
it: Correzione gamma del verde analogica

en: Analog gamma blue
it: Correzione gamma del blu analogica

en: Bind analog gamma
it: Lega i valori gamma RGB

en: Warmup lamp
it: Preriscaldamento lampada

en: Cal. exposure-time
it: Cal. tempo di esposizione

en: Cal. exposure-time for red
it: Cal. tempo di esposizione per il rosso

en: Cal. exposure-time for green
it: Cal. tempo di esposizione per il verde

en: Cal. exposure-time for blue
it: Cal. tempo di esposizione per il blu

en: Scan exposure-time
it: Tempo di esposizione in scansione

en: Scan exposure-time for red
it: Tempo di esposizione in scansione per il rosso

en: Scan exposure-time for green
it: Tempo di esposizione in scansione per il verde

en: Scan exposure-time for blue
it: Tempo di esposizione in scansione per il blu

en: Set exposure-time
it: Determina il tempo di esposizione

en: Cal. lamp density
it: Cal. potenza della lampada

en: Scan lamp density
it: Potenza della lampada in scansione

en: Set lamp density
it: Determina la potenza della lampada in scansione

en: Lamp off at exit
it: Lampada spenta in uscita

en: Read-only option that specifies how many options a specific device supports.
it: Opzione di sola lettura che specifica quante opzioni un dispositivo specifico supporta.

en: Source, mode and resolution options
it: Opzioni sorgente, modalità e risoluzione

en: Scan area and media size options
it: Opzioni dell'area di scansione e del formato del supporto

en: Image modification options
it: Opzioni di modifica dell'immagine

en: Hardware specific options
it: Opzioni specifiche dell'hardware

en: Scanner sensors and buttons
it: Pulsanti e sensori dello scanner

en: Request a preview-quality scan.
it: Richiede la qualità in anteprima di scansione.

en: Request that all previews are done in monochrome mode.  On a three-pass scanner this cuts down the number of passes to one and on a one-pass scanner, it reduces the memory requirements and scan-time of the preview.
it: Richiede che tutte le anteprime siano eseguite in bianco e nero. Nel caso in cui lo scanner sia a 3 passate ne sarà quindi effettuata una sola, invece in quelli ad una passata riduce la memoria e il tempo richiesti per l'anteprima.

en: Number of bits per sample, typical values are 1 for "line-art" and 8 for multibit scans.
it: Numero di bit per campione, il valore usuale è 1 per "Binario" e 8 per le scansioni ad alta risoluzione.

en: Selects the scan mode (e.g., lineart, monochrome, or color).
it: Seleziona la modalità di scansione (ad esempio binaria, monocromatica o colore).

en: Determines the speed at which the scan proceeds.
it: Determina la velocità di scansione

en: Selects the scan source (such as a document-feeder).
it: Seleziona la sorgente di scansione (come l'alimentatore dei documenti).

en: Controls whether backtracking is forced.
it: Verifica se il backtracking è stato impostato.

en: Top-left x position of scan area.
it: Posizione X in alto a sinistra dell'area di scansione.

en: Top-left y position of scan area.
it: Posizione Y in alto a sinistra dell'area di scansione.

en: Bottom-right x position of scan area.
it: Posizione X in basso a destra dell'area di scansione.

en: Bottom-right y position of scan area.
it: Posizione Y in basso a destra dell'area di scansione.

en: Sets the resolution of the scanned image.
it: Imposta la risoluzione di acquisizione dell'immagine.

en: Sets the horizontal resolution of the scanned image.
it: Imposta la risoluzione orizzontale di acquisizione dell'immagine.

en: Sets the vertical resolution of the scanned image.
it: Imposta la risoluzione verticale di acquisizione dell'immagine.

en: Specifies the width of the media.  Required for automatic centering of sheet-fed scans.
it: Specifica la larghezza del supporto. Necessario per centrare automaticamente le scansioni alimentate a fogli.

en: Specifies the height of the media.
it: Determina l'altezza del supporto.

en: Determines whether a builtin or a custom gamma-table should be used.
it: Determina se utilizzare per la correzione gamma dei valori predefiniti oppure quelli personalizzati dall'utente.

en: Gamma-correction table.  In color mode this option equally affects the red, green, and blue channels simultaneously (i.e., it is an intensity gamma table).
it: Tabella di correzione gamma. In modalità colore tale opzione influenza in modo simultaneo i 3 canali (rosso, verde, blu) ed è quindi una tabella gamma di intensità.

en: Gamma-correction table for the red band.
it: Tabella di correzione gamma per il colore rosso.

en: Gamma-correction table for the green band.
it: Tabella di correzione gamma per il colore verde.

en: Gamma-correction table for the blue band.
it: Tabella di correzione gamma per il colore blu.

en: Controls the brightness of the acquired image.
it: Controlla la brillantezza dell'immagine acquisita.

en: Controls the contrast of the acquired image.
it: Controlla il contrasto dell'immagine acquisita.

en: Selects the "graininess" of the acquired image.  Smaller values result in sharper images.
it: Seleziona la "granulosità" dell'immagine acquisita: valori minori determinano immagini più nitide.

en: Selects whether the acquired image should be halftoned (dithered).
it: Seleziona se l'immagine acquisita deve essere a mezzitoni (sfumata).

en: Selects what radiance level should be considered "black".
it: Seleziona quale livello di luminosità debba essere considerato "nero".

en: Selects what radiance level should be considered "white".
it: Seleziona quale livello di luminosità debba essere considerato "bianco".

en: Selects what red radiance level should be considered "white".
it: Seleziona quale livello di luminosità rossa debba essere considerato "bianco".

en: Selects what green radiance level should be considered "white".
it: Seleziona quale livello di luminosità verde debba essere considerato "bianco".

en: Selects what blue radiance level should be considered "white".
it: Seleziona quale livello di luminosità blu debba essere considerato "bianco".

en: Selects what red radiance level should be considered "black".
it: Seleziona quale livello di luminosità rossa debba essere considerato "nero".

en: Selects what green radiance level should be considered "black".
it: Seleziona quale livello di luminosità verde debba essere considerato "nero".

en: Selects what blue radiance level should be considered "black".
it: Seleziona quale livello di luminosità blu debba essere considerato "nero".

en: Selects what red radiance level should be considered "full red".
it: Seleziona quale livello di luminosità rossa debba essere considerato "rosso completo".

en: Selects what green radiance level should be considered "full green".
it: Seleziona quale livello di luminosità verde debba essere considerato "verde completo".

en: Selects what blue radiance level should be considered "full blue".
it: Seleziona quale livello di luminosità blu debba essere considerato "blu completo".

en: Controls the "hue" (blue-level) of the acquired image.
it: Controlla la tonalità (livello di blu) dell'immagine acquisita.

en: The saturation level controls the amount of "blooming" that occurs when acquiring an image with a camera. Larger values cause more blooming.
it: Il livello di saturazione determina la quantità di «fioritura» qualora l'immagine venga acquisita con una fotocamera. Valori maggiori determinano una fioritura maggiore.

en: The filename of the image to be loaded.
it: Il nome del file contenente l'immagine da caricare.

en: Sets the size of the halftoning (dithering) pattern used when scanning halftoned images.
it: Imposta la dimensione del modello mezzitoni (sfumatura) utilizzato con immagini a mezzitoni.

en: Defines the halftoning (dithering) pattern for scanning halftoned images.
it: Definisce il modello mezzitoni (sfumatura) utilizzato con immagini a mezzi-toni.

en: Use same values for X and Y resolution
it: Usa lo stesso valore per la risoluzione X e Y

en: Swap black and white
it: Inverte bianco e nero

en: Do a quality white-calibration
it: Esegue una calibrazione qualitativa sul bianco

en: Use lens that doubles optical resolution
it: Utilizzo della lente per duplicare la risoluzione ottica

en: In RGB-mode use same values for each color
it: Utilizza lo stesso valore per tutti i canali in modalità RGB

en: Select minimum-brightness to get a white point
it: Imposta la brillantezza minima corrispondente a un punto bianco

en: Analog gamma-correction
it: Correzione gamma analogica

en: Analog gamma-correction for red
it: Correzione gamma del rosso analogica

en: Analog gamma-correction for green
it: Correzione gamma del verde analogica

en: Analog gamma-correction for blue
it: Correzione gamma del blu analogica

en: Warm up lamp before scanning
it: Riscalda la lampada prima della scansione

en: Define exposure-time for calibration
it: Definisce il tempo di esposizione per la calibrazione

en: Define exposure-time for red calibration
it: Definisce il tempo di esposizione per la calibrazione del rosso

en: Define exposure-time for green calibration
it: Definisce il tempo di esposizione per la calibrazione del verde

en: Define exposure-time for blue calibration
it: Definisce il tempo di esposizione per la calibrazione del blu

en: Define exposure-time for scan
it: Definisce il tempo di esposizione per la scansione

en: Define exposure-time for red scan
it: Definisce il tempo di esposizione per la scansione del rosso

en: Define exposure-time for green scan
it: Definisce il tempo di esposizione per la scansione del verde

en: Define exposure-time for blue scan
it: Definisce il tempo di esposizione per la scansione del blu

en: Enable selection of exposure-time
it: Abilita la selezione del tempo di esposizione

en: Define lamp density for calibration
it: Determina l'intensità della lampada per la calibrazione

en: Define lamp density for scan
it: Determina l'intensità della lampada in scansione

en: Enable selection of lamp density
it: Abilita la selezione dell'intensità della lampada

en: Turn off lamp when program exits
it: Spegnere la lampada in uscita dal programma

en: Scan button
it: Pulsante Scansione

en: Email button
it: Pulsante Email

en: Fax button
it: Pulsante Fax

en: Copy button
it: Pulsante Copia

en: PDF button
it: Pulsante PDF

en: Cancel button
it: Pulsante Annulla

en: Page loaded
it: Pagina caricata

en: Cover open
it: Coperchio aperto

en: Color
it: Colore

en: Color Lineart
it: Colore binario

en: Color Halftone
it: Mezzitoni colore

en: Gray
it: Grigio

en: Halftone
it: Mezzitoni

en: Lineart
it: Binario

en: Success
it: Successo

en: Operation not supported
it: Operazione non supportata

en: Operation was canceled
it: L'operazione è stata annullata

en: Device busy
it: Dispositivo occupato

en: Invalid argument
it: Argomento non valido

en: End of file reached
it: Raggiunta la fine del file

en: Document feeder jammed
it: Alimentatore dei documenti inceppato

en: Document feeder out of documents
it: Alimentatore dei documenti vuoto

en: Scanner cover is open
it: Il coperchio dello scanner è aperto

en: Error during device I/O
it: Errore durante l'I/O del dispositivo

en: Out of memory
it: Memoria esaurita

en: Access to resource has been denied
it: L'accesso alla risorsa è stato negato

en: Lamp not ready, please retry
it: Lampada non pronta, riprova

en: Scanner mechanism locked for transport
it: Meccanismo dello scanner bloccato per il trasporto

en: Defaults
it: Predefiniti

en: Set default values for enhancement controls.
it: Imposta i valori predefiniti per i controlli del miglioramento

en: Calibration
it: Calibrazione

en: Calibrate before next scan
it: Calibra lo scanner prima della prossima scansione

en: If enabled, the device will be calibrated before the next scan. Otherwise, calibration is performed only before the first start.
it: Il dispositivo sarà calibrato prima della prossima scansione solamente se tale funzione sarà abilitata, altrimenti la calibrazione sarà eseguita solamente alla prima scansione.

en: Only perform shading-correction
it: Esegue solamente la correzione delle ombre

en: If enabled, only the shading correction is performed during calibration. The default values for gain, offset and exposure time, either built-in or from the configuration file, are used.
it: Se abilitata, durante la calibrazione viene eseguita solo la correzione dell'ombreggiatura. Sono utilizzati i valori predefiniti per guadagno, scostamento e tempo di esposizione, incorporati o dal file di configurazione.

en: Button state
it: Stato del pulsante

en: Number of the frame to scan
it: Numero di fotogrammi da acquisire

en: Selects the number of the frame to scan
it: Seleziona il numero di fotogrammi da acquisire

en: Duplex scan
it: Scansione Duplex

en: Duplex scan provides a scan of the front and back side of the document
it: La scansione duplex fornisce una scansione del lato anteriore e posteriore del documento

en: Correction according to transparency ratio
it: Correzione in base al rapporto di trasparenza

en: Correction according to film type
it: Correzione in base al tipo di pellicola

en: Fine color
it: Colore ad alta qualità

en: Negatives
it: Negativi

en: Raw
it: Grezzo

en: No transparency correction
it: Nessuna correzione della trasparenza

en: Slides
it: Diapositive

en: Automatic
it: Automatico

en: Normal speed
it: Velocità normale

en: 1/2 normal speed
it: Velocità normale dimezzata

en: 1/3 normal speed
it: 1/3 della velocità normale

en: rounded parameter
it: parametri arrotondati

en: unknown
it: sconosciuto

en: ADF jam
it: ADF inceppato

en: ADF cover open
it: Coperchio ADF aperto

en: lamp failure
it: lampada guasta

en: scan head positioning error
it: errore nel posizionamento della testa di scansione

en: CPU check error
it: Errore nel controllo della CPU

en: RAM check error
it: Error nel controllo della RAM

en: ROM check error
it: Errore nel controllo della ROM

en: hardware check error
it: errore nei controlli hardware

en: transparency unit lamp failure
it: guasto della lampada dell'adattatore per trasparenze

en: transparency unit scan head positioning failure
it: errore durante il posizionamento della testa di scansione per l'adattatore per trasparenze

en: parameter list length error
it: errore nella lunghezza della lista di parametri

en: invalid command operation code
it: codice di comando non valido

en: invalid field in CDB
it: campo non valido in CDB

en: unsupported LUN
it: LUN non supportato

en: invalid field in parameter list
it: campo non valido nella lista di parametri

en: command sequence error
it: errore nella sequenza di comandi

en: too many windows specified
it: sono state specificate troppe finestre

en: medium not present
it: supporto non presente

en: invalid bit IDENTIFY message
it: messaggio con bit IDENTIFY non valido

en: option not correct
it: opzione non corretta

en: power on reset / bus device reset
it: reset dell'alimentazione elettrica / reset del bus dei dispositivi

en: parameter changed by another initiator
it: parametro cambiato da un altro iniziatore

en: no additional sense information
it: nessun altra informazione aggiuntiva sul «sense»

en: reselect failure
it: errore di ri-selezione

en: SCSI parity error
it: errore di parità SCSI

en: initiator detected error message received
it: ricevuto un messaggio di errore per rilevamento di iniziatore

en: invalid message error
it: errore di messaggio non valido

en: timeout error
it: errore di timeout

en: transparency unit shading error
it: errore nel mascheramento della unità per la trasparenza

en: lamp not stabilized
it: lampada non stabilizzata

en: film scanner
it: scanner da negativi

en: flatbed scanner
it: scanner piano

en: Film type
it: Pellicola

en: Selects the film type, i.e. negatives or slides
it: Seleziona il tipo di pellicola: negativi o diapositive

en: Negative film type
it: Tipo di pellicola negativa

en: Selects the negative film type
it: Seleziona il tipo di pellicola negativa

en: Hardware resolution
it: Risoluzione hardware

en: Use only hardware resolutions
it: Mostra solo le risoluzioni hardware

en: Focus
it: Fuoco

en: Auto focus
it: Autofocus

en: Enable/disable auto focus
it: Abilita/disabilita la messa a fuoco automatica

en: Auto focus only once
it: Autofocus unico

en: Do auto focus only once between ejects
it: Effettua l'autofocus una sola volta per ogni pellicola inserita

en: Manual focus position
it: Posizione di messa a fuoco manuale

en: Set the optical system's focus position by hand (default: 128).
it: Imposta manualmente la posizione del sistema di messa a fuoco (normalmente alla posizione 128).

en: Scan margins
it: Margini di scansione

en: Extra color adjustments
it: Altre impostazioni del colore

en: Mirror image
it: Immagine riflessa

en: Mirror the image horizontally
it: Riflette l'immagine orizzontalmente

en: Auto exposure
it: Esposizione automatica

en: Enable/disable the auto exposure feature
it: Abilita/disabilita l'esposizione automatica

en: Calibration now
it: Calibrazione immediata

en: Execute calibration *now*
it: Esegue adesso la calibrazione

en: Self diagnosis
it: Auto diagnostica

en: Perform scanner self diagnosis
it: Effettua i controlli automatici

en: Reset scanner
it: Reimposta scanner

en: Reset the scanner
it: Reimposta lo scanner

en: Medium handling
it: Gestione del supporto

en: Eject film after each scan
it: Espelle la pellicola dopo ogni scansione

en: Automatically eject the film from the device after each scan
it: Espelle automaticamente la pellicola dopo ogni scansione

en: Eject film before exit
it: Espelle la pellicola all'uscita

en: Automatically eject the film from the device before exiting the program
it: Espelle automaticamente la pellicola alla chiusura del programma

en: Eject film now
it: Espulsione della pellicola immediata

en: Eject the film *now*
it: Espelle la pellicola adesso

en: Document feeder extras
it: Opzioni aggiuntive dell'alimentatore

en: Flatbed only
it: Solo piano fisso

en: Disable auto document feeder and use flatbed only
it: Disabilita l'alimentatore dei documenti e usa solo il piano fisso

en: Transparency unit
it: Adattatore per trasparenze

en: Switch on/off the transparency unit (FAU, film adapter unit)
it: Abilita/disabilita l'adattatore per le trasparenze (FAU, «film adapter unit»)

en: Negative film
it: Pellicola negativa

en: Positive or negative film
it: Pellicola positiva o negativa

en: Density control
it: Controllo della densità

en: Set density control mode
it: Imposta la modalità di controllo della densità

en: Transparency ratio
it: Rapporto per trasparenze

en: Select film type
it: Seleziona tipo pellicola

en: Select the film type
it: Seleziona il tipo di pellicola

en: Calibrate Scanner
it: Calibra lo scanner

en: Force scanner calibration before scan
it: Forza la calibrazione dello scanner prima della scansione

en: Grayscale scan
it: Scansione in scala di grigi

en: Do a grayscale rather than color scan
it: Effettua una scansione in scala di grigi invece che a colori

en: Analog Gain
it: Guadagno analogico

en: Increase or decrease the analog gain of the CCD array
it: Aumenta o diminuisce il guadagno analogico del sensore CCD

en: Gamma Correction
it: Correzione gamma

en: Selects the gamma corrected transfer curve
it: Seleziona la curva di correzione gamma

en: Flatbed
it: Piano fisso

en: ADF Front
it: Fronte ADF

en: ADF Back
it: Retro ADF

en: Card Front
it: Fronte della carta

en: Card Back
it: Retro della carta

en: Card Duplex
it: Fronte/retro della carta

en: Red
it: Rosso

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Enhance Red
it: Miglioramento rosso

en: Enhance Green
it: Miglioramento verde

en: Enhance Blue
it: Miglioramento blu

en: None
it: Nessuno

en: Software blank skip percentage
it: Percentuale di salto del vuoto del software

en: Request driver to discard pages with low percentage of dark pixels
it: Richiedi al driver di eliminare le pagine con una bassa percentuale di pixel scuri

en: Scan Mode
it: Modalità di scansione

en: Use non-blocking IO
it: Uso dell'I/O asincrono

en: Use non-blocking IO for sane_read() if supported by the frontend.
it: Usa la modalità non bloccante di I/O per sane_read() se il frontend la supporta.

en: Simplex
it: Solo fronte

en: Duplex
it: Fronte e retro

en: Transparency Unit
it: Adattatore per trasparenze

en: Automatic Document Feeder
it: Alimentatore automatico dei documenti

en: Positive Film
it: Pellicola positiva

en: Negative Film
it: Pellicola negativa

en: Focus on glass
it: Messa a fuoco sul piano di vetro

en: Focus 2.5mm above glass
it: Messa a fuoco 2,5mm sopra piano di vetro

en: Halftone A (Hard Tone)
it: Mezzitoni A (hard tone)

en: Halftone B (Soft Tone)
it: Mezzitoni B (soft tone)

en: Halftone C (Net Screen)
it: Mezzitoni C (net screen)

en: Text Enhanced Technology
it: Tecnologia di miglioramento del testo

en: Download pattern A
it: Scarica il modello A

en: Download pattern B
it: Scarica il modello B

en: No Correction
it: Nessuna correzione

en: User defined
it: Definito dall'utente

en: Impact-dot printers
it: Stampanti a impatto

en: Thermal printers
it: Stampanti termiche

en: Ink-jet printers
it: Stampanti a getto d'inchiostro

en: CRT monitors
it: Monitor CRT

en: High density printing
it: Stampa ad alta definizione

en: Low density printing
it: Stampa a bassa definizione

en: High contrast printing
it: Stampa a contrasto elevato

en: User defined (Gamma=1.0)
it: Definito dall'utente (gamma=1.0)

en: User defined (Gamma=1.8)
it: Definito dall'utente (gamma=1.8)

en: A5 portrait
it: A5 verticale

en: A5 landscape
it: A5 orizzontale

en: Max
it: Massimo

en: Selects the halftone.
it: Seleziona i mezzitoni

en: Dropout
it: Esclusione

en: Selects the dropout.
it: Seleziona l'esclusione.

en: Selects the brightness.
it: Seleziona la brillantezza.

en: Sharpness
it: Nitidezza

en: Color correction
it: Correzione del colore

en: Sets the color correction table for the selected output device.
it: Imposta la tabella di correzione dei colori per il dispositivo selezionato.

en: Color correction coefficients
it: Coefficienti di correzione del colore

en: Matrix multiplication of RGB
it: Moltiplicazione matriciale dei valori RGB

en: Shift green to red
it: Spostamento da verde a rosso

en: Shift green to blue
it: Spostamento da verde a blu

en: Shift red to green
it: Spostamento da rosso a verde

en: Shift red to blue
it: Spostamento da rosso a blu

en: Shift blue to green
it: Spostamento da blu a verde

en: Shift blue to red
it: Spostamento da blu a rosso

en: Controls green level
it: Controlla il livello del verde

en: Adds to red based on green level
it: Modula il rosso sulla base del livello del verde

en: Adds to blue based on green level
it: Modula il blu sulla base del livello del verde

en: Adds to green based on red level
it: Modula il verde sulla base del livello del rosso

en: Controls red level
it: Controlla il livello del rosso

en: Adds to blue based on red level
it: Modula il blu sulla base del livello del rosso

en: Adds to green based on blue level
it: Modula il verde sulla base del livello del blu

en: Adds to red based on blue level
it: Modula il rosso sulla base del livello del blu

en: Controls blue level
it: Controlla del livello del blu

en: Mirror the image.
it: Effettua una riflessione dell'immagine lungo l'asse verticale

en: Fast preview
it: Anteprima veloce

en: Auto area segmentation
it: Sezionamento automatico dell'area

en: Short resolution list
it: Lista ridotta delle risoluzioni disponibili

en: Display short resolution list
it: Mostra la lista ridotta delle risoluzioni disponibili

en: Defines the zoom factor the scanner will use
it: Definisce il fattore di zoom usato dallo scanner

en: Quick format
it: Formato rapido

en: Optional equipment
it: Dispositivi opzionali

en: Eject
it: Espulsione

en: Eject the sheet in the ADF
it: Espelle il foglio dall'alimentatore automatico

en: Auto eject
it: Espulsione automatica

en: Eject document after scanning
it: Espelli il documento dopo la scansione

en: ADF Mode
it: Modalità ADF

en: Selects the ADF mode (simplex/duplex)
it: Seleziona la modalità ADF (solo fronte/fronte-retro)

en: Bay
it: Cassetto

en: Select bay to scan
it: Seleziona il cassetto per la scansione

en: Selects the gamma correction value from a list of pre-defined devices or the user defined table, which can be downloaded to the scanner
it: Seleziona la correzione gamma da un elenco di dispositivi predefiniti, oppure dalla tabella personalizzata, con la quale sarà configurato lo scanner

en: Focus Position
it: Posizione della messa a fuoco

en: Sets the focus position to either the glass or 2.5mm above the glass
it: Imposta la messa a fuoco sul piano di vetro o 2,5mm sopra lo stesso

en: Wait for Button
it: Attendi il tasto

en: After sending the scan command, wait until the button on the scanner is pressed to actually start the scan process.
it: Dopo aver inviato il comando di scansione, attendere finché non viene premuto il tasto dello scanner per fare partire il processo di acquisizione.

en: Infrared
it: Infrarosso

en: Positive Slide
it: Diapositiva positiva

en: Negative Slide
it: Diapositiva negativa

en: Built in CCT profile
it: Profilo CCT integrato

en: User defined CCT profile
it: Profilo CCT definito dall'utente

en: Load
it: Carica

en: Load a sheet in the ADF
it: Carica un foglio nell'ADF

en: ADF Skew Correction
it: Correzione dell'inclinazione dell'ADF

en: Enables ADF skew correction
it: Abilita la correzione dell'inclinazione dell'ADF

en: On
it: Attivo

en: Off
it: Disattivo

en: Dither
it: Sfumatura

en: Diffusion
it: Diffusione

en: White
it: Bianco

en: Black
it: Nero

en: Continue
it: Continua

en: Stop
it: Ferma

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Horizontal bold
it: Grassetto orizzontale

en: Horizontal narrow
it: Orizzontale stretto

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical bold
it: Grassetto verticale

en: Top to bottom
it: Dall'alto in basso

en: Bottom to top
it: Dal basso verso l'alto

en: Front
it: Fronte

en: Back
it: Indietro

en: Gamma function exponent
it: Esponente della funzione gamma

en: Changes intensity of midtones
it: Cambia l'intensità dei mezzitoni

en: Reverse image format
it: Inverti il formato dell'immagine

en: Halftone type
it: Tipo di mezzitoni

en: Control type of halftone filter
it: Tipo di controllo del filtro dei mezzitoni

en: Control pattern of halftone filter
it: Modello di controllo del filtro dei mezzitoni

en: Outline
it: Contorno

en: Perform outline extraction
it: Esegui l'estrazione del contorno

en: Emphasis
it: Enfasi

en: Negative to smooth or positive to sharpen image
it: Negativo per smussare o positivo per rendere più nitida l'immagine

en: Separation
it: Separazione

en: Enable automatic separation of image and text
it: Abilita la separazione automatica di immagine e testo

en: Mirroring
it: Rispecchiamento

en: Reflect output image horizontally
it: Riflette l'immagine risultante orizzontalmente

en: White level follower
it: Rilevamento del livello di bianco

en: Control white level follower
it: Controlla il rilevamento del livello del bianco

en: BP filter
it: Filtro BP

en: Improves quality of high resolution ball-point pen text
it: Migliora la qualità del testo con penna a sfera ad alta risoluzione

en: Smoothing
it: Ammorbidimento

en: Enable smoothing for improved OCR
it: Abilita lo smussamento per migliorare l'OCR

en: Gamma curve
it: Curva di gamma

en: Gamma curve, from light to dark, but upper two may not work
it: Curva di gamma, da chiara a scura, ma le due superiori potrebbero non funzionare

en: Threshold curve
it: Curva di soglia

en: Threshold curve, from light to dark, but upper two may not be linear
it: Curva di soglia, da chiara a scura, ma le due superiori potrebbero non essere lineari

en: Threshold white
it: Soglia del bianco

en: Set pixels equal to threshold to white instead of black
it: Imposta i pixel uguali alla soglia sul bianco invece che sul nero

en: Noise removal
it: Rimozione del rumore

en: Matrix 5x5
it: Matrice 5x5

en: Remove 5 pixel square noise
it: Rimuovi il rumore di un quadrato di 5 pixel

en: Matrix 4x4
it: Matrice 4x4

en: Remove 4 pixel square noise
it: Rimuovi il rumore di un quadrato di 4 pixel

en: Matrix 3x3
it: Matrice 3x3

en: Remove 3 pixel square noise
it: Rimuovi il rumore di un quadrato di 3 pixel

en: Matrix 2x2
it: Matrice 2x2

en: Remove 2 pixel square noise
it: Rimuovi il rumore di un quadrato di 2 pixel

en: Variance
it: Varianza

en: Set SDTC variance rate (sensitivity), 0 equals 127
it: Imposta il tasso di varianza SDTC (sensibilità), 0 è uguale a 127

en: Auto width detection
it: Rilevamento automatico della larghezza

en: Scanner detects paper sides. May reduce scanning speed.
it: Lo scanner rileva i lati della carta. Può ridurre la velocità di scansione.

en: Auto length detection
it: Rilevamento automatico dell'altezza

en: Scanner detects paper lower edge. May confuse some frontends.
it: Lo scanner rileva il bordo inferiore della carta. Può confondere alcune interfacce.

en: Compression
it: Compressione

en: Enable compressed data. May crash your front-end program
it: Abilita dati compressi. Potrebbe terminare in modo inatteso la tua interfaccia

en: Compression argument
it: Argomento di compressione

en: Level of JPEG compression. 1 is small file, 7 is large file. 0 (default) is same as 4
it: Livello di compressione JPEG. 1 è un file piccolo, 7 è un file grande. 0 (predefinito) è uguale a 4

en: DF action
it: Azione DF

en: Action following double feed error
it: Azione a seguito di errore di doppia alimentazione

en: DF skew
it: Inclinazione DF

en: Enable double feed error due to skew
it: Abilita l'errore di doppia alimentazione a causa dell'inclinazione

en: DF thickness
it: Spessore DF

en: Enable double feed error due to paper thickness
it: Abilita l'errore di doppia alimentazione a causa dello spessore della carta

en: DF length
it: Lunghezza DF

en: Enable double feed error due to paper length
it: Abilita l'errore di doppia alimentazione a causa della lunghezza della carta

en: DF length difference
it: Differenza di lunghezza DF

en: Difference in page length to trigger double feed error
it: Differenza nella lunghezza della pagina per attivare l'errore di doppia alimentazione

en: DF recovery mode
it: Modalità di ripristino DF

en: Request scanner to reverse feed on paper jam
it: Richiedere allo scanner di invertire l'alimentazione in caso di inceppamento della carta

en: Paper protection
it: Protezione della carta

en: Request scanner to predict jams in the ADF
it: Richiedi allo scanner di prevedere gli inceppamenti nell'ADF

en: Advanced paper protection
it: Protezione avanzata della carta

en: Request scanner to predict jams in the ADF using improved sensors
it: Richiedi allo scanner di prevedere gli inceppamenti nell'ADF utilizzando sensori migliorati

en: Staple detection
it: Rilevamento pinzatura

en: Request scanner to detect jams in the ADF caused by staples
it: Richiedere allo scanner di rilevare gli inceppamenti nell'ADF causati dai punti metallici

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Set color of background for scans. May conflict with overscan option
it: Imposta il colore dello sfondo per le scansioni. Può entrare in conflitto con l'opzione overscan

en: Dropout color
it: Esclusione del colore

en: One-pass scanners use only one color during gray or binary scanning, useful for colored paper or ink
it: Gli scanner a singolo passaggio utilizzano un solo colore durante la scansione in grigio o binaria, utile per carta colorata o inchiostro

en: Buffer mode
it: Modalità buffer

en: Request scanner to read pages quickly from ADF into internal memory
it: Richiedi allo scanner di leggere rapidamente le pagine dall'ADF nella memoria interna

en: Request scanner to grab next page from ADF
it: Richiedi allo scanner di prendere la pagina successiva dall'ADF

en: Collect a few mm of background on top side of scan, before paper enters ADF, and increase maximum scan area beyond paper size, to allow collection on remaining sides. May conflict with bgcolor option
it: Raccogli alcuni mm di sfondo sul lato superiore della scansione, prima che la carta entri nell'ADF e aumenta l'area di scansione massima oltre le dimensioni della carta, per consentire la raccolta sui restanti lati. Può entrare in conflitto con l'opzione bgcolor

en: Sleep timer
it: Timer di sospensione

en: Time in minutes until the internal power supply switches to sleep mode
it: Tempo in minuti prima che l'alimentatore interno passi alla modalità di sospensione

en: Off timer
it: Timer di spegnimento

en: Time in minutes until the internal power supply switches the scanner off. Will be rounded to nearest 15 minutes. Zero means never power off.
it: Tempo in minuti prima che l'alimentatore interno spenga la scanner. Sarà arrotondato ai 15 minuti più vicini. Zero significa non spegnere mai.

en: Duplex offset
it: Scostamento fronte/retro

en: Adjust front/back offset
it: Regola scostamento fronte/retro

en: Green offset
it: Scarto sul verde

en: Adjust green/red offset
it: Regola lo scostamento verde/rosso

en: Blue offset
it: Scarto sul blu

en: Adjust blue/red offset
it: Regola lo scostamento blu/rosso

en: Low Memory
it: Poca memoria

en: Limit driver memory usage for use in embedded systems. Causes some duplex transfers to alternate sides on each call to sane_read. Value of option 'side' can be used to determine correct image. This option should only be used with custom front-end software.
it: Limita l'utilizzo della memoria del driver per l'utilizzo nei sistemi integrati. Causa alcuni trasferimenti duplex a lati alternati su ogni chiamata a sane_read. Il valore dell'opzione side'' può essere utilizzato per determinare l'immagine corretta. Questa opzione dovrebbe essere utilizzata solo con interfaccia software personalizzata.

en: Duplex side
it: Lato fronte/retro

en: Tells which side (0=front, 1=back) of a duplex scan the next call to sane_read will return.
it: Indica quale lato (0=fronte, 1=retro) di una scansione duplex restituirà la prossima chiamata sane_read.

en: Hardware deskew and crop
it: Allineamento e ritaglio hardware

en: Request scanner to rotate and crop pages digitally.
it: Richiedi allo scanner di ruotare e ritagliare le pagine digitalmente.

en: Software deskew
it: Inclinazione software

en: Request driver to rotate skewed pages digitally.
it: Richiedi al driver di ruotare digitalmente le pagine storte.

en: Software despeckle diameter
it: Diametro della smacchiatura software

en: Maximum diameter of lone dots to remove from scan.
it: Diametro massimo dei punti solitari da rimuovere dalla scansione.

en: Software crop
it: Ritaglio software

en: Request driver to remove border from pages digitally.
it: Richiedi al driver di rimuovere digitalmente il bordo dalle pagine.

en: Halt on Cancel
it: Ferma o annulla

en: Request driver to halt the paper feed instead of eject during a cancel.
it: Richiedi al driver di interrompere l'alimentazione della carta invece di espellerla durante un annullamento.

en: Endorser Options
it: Opzioni di validazione

en: Controls for endorser unit
it: Controlli per l'unità di validazione

en: Endorser
it: Validazione

en: Enable endorser unit
it: Abilita l'unità di validazione

en: Endorser bits
it: Bit di validazione

en: Determines maximum endorser counter value.
it: Determina il valore massimo del contatore di validazione.

en: Endorser value
it: Valore di validazione

en: Initial endorser counter value.
it: Valore iniziale del contatore di valutazione.

en: Endorser step
it: Fase di validazione

en: Change endorser counter value by this much for each page.
it: Cambia il valore del contatore di validazione di questa quantità per ogni pagina.

en: Endorser Y
it: Validazione Y

en: Endorser print offset from top of paper.
it: Validazione dello scostamento di stampa dal parte superiore della carta.

en: Endorser font
it: Carattere di validazione

en: Endorser printing font.
it: Validazione del carattere di stampa.

en: Endorser direction
it: Direzione di validazione

en: Endorser printing direction.
it: Direzione della validazione di stampa.

en: Endorser side
it: Lato di validazione

en: Endorser printing side, requires hardware support to change
it: Lato di validazione di stampa, richiede il supporto hardware per essere modificato

en: Endorser string
it: Stringa di validazione

en: Endorser alphanumeric print format. %05ud or %08ud at the end will be replaced by counter value.
it: Validazione del formato di stampa alfanumerico. %05ud o %08ud alla fine saràsostituito dal valore del contatore.

en: Top edge
it: Bordo superiore

en: Paper is pulled partly into ADF
it: La carta viene inserita parzialmente nell'ADF

en: A3 paper
it: Carta A3

en: A3 paper detected
it: Rilevata carta A3

en: B4 paper
it: Carta B4

en: B4 paper detected
it: Rilevata carta B4

en: A4 paper
it: Carta A4

en: A4 paper detected
it: Rilevata carta A4

en: B5 paper
it: Carta B5

en: B5 paper detected
it: Rilevata carta B5

en: OMR or DF
it: OMR o DF

en: OMR or double feed detected
it: Rilevato OMR o doppia alimentazione

en: Power saving
it: Risparmio energetico

en: Scanner in power saving mode
it: Scanner in modalità di risparmio energetico

en: Manual feed
it: Alimentazione manuale

en: Manual feed selected
it: Alimentazione manuale selezionata

en: Function
it: Funzione

en: Function character on screen
it: Carattere della funzione sullo schermo

en: Ink low
it: Inchiostro basso

en: Imprinter ink running low
it: Inchiostro della stampante in esaurimento

en: Double feed
it: Doppia alimentazione

en: Double feed detected
it: Doppia alimentazione rilevata

en: Error code
it: Codice di errore

en: Hardware error code
it: Codice di errore hardware

en: Skew angle
it: Angolo di inclinazione

en: Requires black background for scanning
it: Richiede uno sfondo nero per la scansione

en: Ink remaining
it: Inchiostro rimanente

en: Imprinter ink level
it: Livello di inchiostro della stampante

en: Density
it: Densità

en: Density dial
it: Quadrante di densità

en: Duplex switch
it: Interruttore duplex

en: Extras
it: Extra

en: Color filter
it: Filtro di colore

en: When using gray or lineart this option selects the used color.
it: Quando si usano i grigi o il binario questa opzione seleziona il colore usato.

en: Calibration file
it: File di calibrazione

en: Specify the calibration file to use
it: Specifica il file di calibrazione da utilizzare

en: Calibration cache expiration time
it: Tempo di scadenza della cache di calibrazione

en: Time (in minutes) before a cached calibration expires. A value of 0 means cache is not used. A negative value means cache never expires.
it: Tempo (in minuti) prima della scadenza di una calibrazione memorizzata nella cache. Un valore di 0 significa che la cache non viene utilizzata. Un valore negativo significa che la cache non scade mai.

en: Lamp off time
it: Durata spegnimento lampada

en: The lamp will be turned off after the given time (in minutes). A value of 0 means, that the lamp won't be turned off.
it: La lampada sarà spenta allo scadere del tempo impostato (in minuti). Il valore 0 indica che la lampada non deve mai essere spenta.

en: Lamp off during scan
it: Lampada spenta durante la scansione

en: The lamp will be turned off during scan.
it: La lampada sarà spenta durante la scansione.

en: File button
it: Pulsante File

en: OCR button
it: Pulsante OCR

en: Power button
it: Pulsante Accensione

en: Extra button
it: Pulsante supplementare

en: Needs calibration
it: Richiede la calibrazione

en: The scanner needs calibration for the current settings
it: Lo scanner richiede la calibrazione per le impostazioni attuali.

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Calibrate
it: Calibrazione

en: Start calibration using special sheet
it: Avvia la calibrazione utilizzando un foglio speciale

en: Clear calibration
it: Cancella la calibrazione

en: Clear calibration cache
it: Cancella la cache di calibrazione

en: Force calibration
it: Forza la calibrazione

en: Force calibration ignoring all and any calibration caches
it: Forza la calibrazione ignorando tutte le cache di calibrazione

en: Ignore internal offsets
it: Ignora gli scostamenti interni

en: Acquires the image including the internal calibration areas of the scanner
it: Acquisisce l'immagine comprese le aree di calibrazione interne dello scanner

en: Transparency Adapter
it: Adattatore per lucidi

en: Transparency Adapter Infrared
it: Adattatore per lucidi a infrarossi

en: Gray mode color
it: Modalità a scala di grigi

en: Selects which scan color is used gray mode (default: green).
it: Seleziona il colore di scansione da usare per la scala di grigi (predefinito: verde).

en: Debugging Options
it: Opzioni per il debugging

en: Automatic warmup
it: Preriscaldamento automatico

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 60 seconds warm-up time.
it: Preriscalda fino a che la brillantezza della lampada sia costante invece di attendere 60 secondi.

en: Full scan
it: Scansione completa

en: Scan the complete scanning area including calibration strip. Be careful. Don't select the full height. For testing only.
it: Effettua la scansione su tutta l'area possibile, compresa la striscia di calibrazione. Fare attenzione a non selezionare l'altezza completa. Da usare solo per effettuare test.

en: Coarse calibration
it: Calibrazione granulosa

en: Setup gain and offset for scanning automatically. If this option is disabled, options for setting the analog frontend parameters manually are provided. This option is enabled by default. For testing only.
it: Definisce guadagno e scarto per la scansione automatica. Se questa opzione è disabilitata allora saranno presenti nel frontend alcune opzioni per la parametrizzazione manuale analogica. Questa opzione è attiva in maniera predefinita. Da usare solo per effettuare test.

en: Coarse calibration for first scan only
it: Calibrazione granulosa solo per la prima scansione

en: Coarse calibration is only done for the first scan. Works with most scanners and can save scanning time. If the image brightness is different with each scan, disable this option. For testing only.
it: La calibrazione granulosa è effettuata solo durante la prima scansione. Funziona con la maggior parte degli scanner e può fare risparmiare parecchio tempo. Disabilitarla se la brillantezza è diversa per ciascuna delle immagini da acquisire. Da usare solo per effettuare test.

en: Backtrack lines
it: Linee del backtrack

en: Number of lines the scan slider moves back when backtracking occurs. That happens when the scanner scans faster than the computer can receive the data. Low values cause faster scans but increase the risk of omitting lines.
it: Numero di linee che di cui far arretrare il cursore della scansione durante il backtrack. Questo capita quando lo scanner è più veloce del computer durante la ricezione dei dati. Valori bassi permettono una scansione più veloce, ma aumentano il rischio di linee mancanti.

en: Gamma value
it: Valore gamma

en: Sets the gamma value of all channels.
it: Imposta il valore gamma per tutti i canali.

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Coarse
it: Granuloso

en: Fine
it: A grana fine

en: Custom
it: Personalizzato

en: Auto
it: Automatico

en: Pass-through
it: Passante

en: NTSC Gray
it: Grigio NTSC

en: XPA Gray
it: XPA Grigio

en: Slow
it: Lento

en: Normal
it: Normale

en: Fast
it: Veloce

en: Extra Fast
it: Extra veloce

en: Print
it: Stampa

en: Slide
it: Diapositiva

en: Film-strip
it: Pellicola

en: Conditional
it: Condizionale

en: Experiment
it: Esperimento

en: Sharpening
it: Nitidezza

en: Set sharpening value.
it: Imposta il valore di nitidezza.

en: Auto Threshold
it: Soglia automatica

en: Enable automatic determination of threshold for line-art scans.
it: Abilita la valutazione automatica della soglia per la scansione binaria.

en: Select smoothing filter.
it: Seleziona il filtro per l'ammorbidimento (smoothing).

en: Unload media after scan
it: Espelle il supporto dopo la scansione

en: Unloads the media after a scan.
it: Estrae il supporto originale dopo aver effettuato la scansione.

en: Change document
it: Cambia il documento

en: Change Document.
it: Cambia il documento.

en: Unload
it: Espulsione

en: Unload Document.
it: Scarica il documento.

en: Start calibration process.
it: Inizia la calibrazione.

en: Media
it: Supporto

en: Set type of media.
it: Imposta il tipo di supporto.

en: Exposure time
it: Tempo di esposizione

en: A longer exposure time lets the scanner collect more light. Suggested use is 175% for prints, 150% for normal slides and "Negative" for negative film. For dark (underexposed) images you can increase this value.
it: Un maggiore tempo di esposizione permette allo scanner di raccogliere più luce. I valori suggeriti sono 175% per le stampe, 150% per le normali diapositive e "Negativo" per le pellicole. Per immagini scure (sottoesposte) si può aumentare questo valore.

en: Color Matrix
it: Matrice del colore

en: Set the scanner's color matrix.
it: Imposta la matrice dei colori dello scanner.

en: Custom color matrix.
it: Matrice personalizzata del colore.

en: Mono Color Matrix
it: Matrice del colore mono

en: Custom color matrix for grayscale scans.
it: Matrice personalizzata del colore per scansioni a scale di grigi.

en: Mirror horizontal
it: Specchio orizzontale

en: Mirror image horizontally.
it: Riflette l'immagine orizzontalmente.

en: Mirror vertical
it: Specchio verticale

en: Mirror image vertically.
it: Riflette l'immagine verticalmente.

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: Update options.
it: Opzioni di aggiornamento.

en: 8 bit output
it: uscita a 8 bit

en: Use bit depth greater eight internally, but output only eight bits.
it: Usa internamente più di 8 bit, ma produce solo 8 bit.

en: Front button wait
it: Attesa del pulsante frontale

en: Wait to scan for front-panel button push.
it: Viene attesa la pressione del pulsante frontale prima di effettuare la scansione.

en: Shut off lamp
it: Spegnimento della lampada

en: Shut off scanner lamp.
it: Spegne la lampada dello scanner.

en: Geometry Group
it: Gruppo geometria

en: Scan Mode Group
it: Gruppo modalità di scansione

en: Scanner model
it: Modello dello scanner

en: Allows one to test device behavior with other supported models
it: Consente di provare il comportamento del dispositivo con altri modelli supportati

en: Image colors will be inverted
it: I colori dell'immagine saranno invertiti

en: Disable gamma correction
it: Disabilita la correzione di gamma

en: Gamma correction will be disabled
it: La correzione di gamma sarà disabilitata

en: Disable white shading correction
it: Disabilita la correzione dell'ombreggiatura del bianco

en: White shading correction will be disabled
it: La correzione dell'ombreggiatura del bianco sarà disabilitata

en: Skip warmup process
it: Salta il processo di riscaldamento

en: Warmup process will be disabled
it: Il processo di riscaldamento sarà disabilitato

en: Force real depth
it: Forza la profondità effettiva

en: If gamma is enabled, scans are always made in 16 bits depth to improve image quality and then converted to the selected depth. This option avoids depth emulation.
it: Se la gamma è abilitata, le scansioni vengono sempre eseguite con una profondità di 16 bit per migliorare la qualità dell'immagine e quindi convertita alla profondità selezionata. Questa opzione evita l'emulazione della profondità.

en: Emulate Grayscale
it: Emula la scala di grigi

en: If enabled, image will be scanned in color mode and then converted to grayscale by software. This may improve image quality in some circumstances.
it: Se abilitata, l'immagine sarà acquisita in modalità colore e quindi convertita in scala di grigi dal software. Questo può migliorare la qualità dell'immagine in alcune circostanze.

en: Save debugging images
it: Salva le immagini di debug

en: If enabled, some images involved in scanner processing are saved to analyze them.
it: Se abilitata, alcune immagini coinvolte nell'elaborazione dello scanner sono salvate per analizzarle.

en: Reset chipset
it: Ripristina il chipset

en: Resets chipset data
it: Ripristina i dati del chipset

en: Information
it: Informazioni

en: Chipset name
it: Nome del chipset

en: Shows chipset name used in device.
it: Mostra il nome del chipset utilizzato nel dispositivo.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Chipset ID
it: ID chipset

en: Shows the chipset ID
it: Mostra l'ID del chipset

en: Scan counter
it: Contatore di scansione

en: Shows the number of scans made by scanner
it: Mostra il numero di scansioni effettuate dallo scanner

en: Update information
it: Informazioni di aggiornamento

en: Updates information about device
it: Aggiorna le informazioni sul dispositivo

en: This option reflects a front panel scanner button
it: Questa opzione riflette lo stato dei pulsanti dello scanner.

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Lamp status
it: Stato della lampada

en: Switches the lamp on or off.
it: Accendi o spegni la lampada

en: Calibrates for black and white level.
it: Calibra i livelli del bianco e nero

en: TMA Slides
it: Diapositive TMA

en: TMA Negatives
it: Negativi TMA

en: Color (48 bits)
it: Colore (48 bit)

en: Extend lamp timeout
it: Estendi il timeout della lampada

en: Extends lamp timeout (from 15 minutes to 1 hour)
it: Estende il timeout della lampada (da 15 minuti a 1 ora)

en: Wait for button
it: Attendi il pulsante

en: Waits for button before scanning
it: Attende il pulsante prima della scansione

en: Last button pressed
it: Ultimo pulsante premuto

en: Get ID of last button pressed (read only)
it: Ottieni l'ID dell'ultimo pulsante premuto (sola lettura)

en: LCD counter
it: Contatore LCD

en: Get value of LCD counter (read only)
it: Ottieni il valore del contatore LCD (sola lettura)

en: Color LED indicator
it: Indicatore di colore LED

en: Get value of LED indicator (read only)
it: Ottieni il valore dell'indicatore LED (sola lettura)

en: Document available in ADF
it: Documento disponibile in ADF

en: Get state of document-available indicator in ADF (read only)
it: Ottieni l'indicatore dello stato del documento disponibile nell'ADF (sola lettura)

en: Hide end-of-page pixel
it: Nascondi pixel di fine pagina

en: Hide end-of-page indicator pixels and overwrite with neighbor pixels
it: Nascondi i pixel dell'indicatore di fine pagina e sovrascrivi con i pixel vicini

en: Filling mode of trailing lines after scan data (ADF)
it: Modalità di riempimento delle linee finali dopo la scansione dei dati (ADF)

en: raw = raw scan data, last = repeat last scan line, raster = b/w raster, white = white color, black = black color, color = RGB or gray color value
it: raw = dati di scansione grezzi, last = ripeti l'ultima riga di scansione, raster = raster b/n, white = colore bianco, black = colore nero, color = valore del colore RGB o grigio

en: RGB or gray color value for filling mode 'color'
it: Valore del colore RGB o grigio per la modalità di riempimento 'color'

en: Color value for trailing lines filling mode 'color'. RGB color as r*65536+256*g+b or gray value (default=violet or gray)
it: Valore del colore per le linee finali in modalità di riempimento 'color'. Colore RGB come r*65536+256*g+b o valore del grigio (predefinito=viola o grigio)

en: Paper size
it: Dimensione del foglio

en: Automatic separation
it: Separazione automatica

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Inverse Image
it: Immagine inversa

en: Long paper mode
it: Modalità carta lunga

en: Length control mode
it: Modalità di controllo della lunghezza

en: Manual feed mode
it: Modalità di alimentazione manuale

en: Manual feed timeout
it: Timeout dell'alimentazione manuale

en: Double feed detection
it: Rilevamento doppia alimentazione

en: Enable Duplex (Dual-Sided) Scanning
it: Attiva la scansione fronte-retro

en: Physical size of the paper in the ADF
it: Dimensione del foglio nell'alimentatore automatico

en: bw
it: in

en: halftone
it: mezzitoni

en: gray
it: grigio

en: color
it: colore

en: single
it: singola

en: continuous
it: continua

en: off
it: spenta

en: Check
it: Controlla

en: diffusion
it: diffusione

en: normal
it: normale

en: light
it: chiaro

en: dark
it: scuro

en: From scanner
it: Da scanner

en: From paper
it: Da carta

en: default
it: predefinito

en: smooth
it: smussatura

en: none
it: nessuno

en: low
it: bassa

en: medium
it: media

en: high
it: alta

en: linear
it: lineare

en: red
it: rosso

en: green
it: verde

en: blue
it: blu

en: Sets the scan source
it: Imposta la sorgente di scansione

en: Feeder mode
it: Modalità di alimentazione

en: Sets the feeding mode
it: Imposta la modalità di alimentazione

en: Enable/Disable long paper mode
it: Abilita/disabilita la modalità carta lunga

en: Enable/Disable length control mode
it: Abilita/Disabilita la modalità di controllo della lunghezza

en: Sets the manual feed mode
it: Imposta la modalità di alimentazione manuale

en: Sets the manual feed timeout in seconds
it: Imposta il timeout della modalità di alimentazione in secondi

en: Enable/Disable double feed detection
it: Abilita/Disabilita il rilevamento della doppia alimentazione

en: fit-to-page
it: adatta alla pagina

en: Fit to page
it: Adatta alla pagina

en: Scanner shrinks image to fit scanned page
it: Lo scanner riduce l'immagine per adattarla alla pagina acquisita

en: Set paper position : true for landscape, false for portrait
it: Imposta la posizione della carta: vero per il orizzontale, falso per il verticale

en: Automatic threshold
it: Soglia automatica

en: Automatically sets brightness, contrast, white level, gamma, noise reduction and image emphasis
it: Imposta automaticamente brillantezza, contrasto, livello del bianco, correzione gamma, riduzione del rumore e accentuazione dell'immagine

en: Noise reduction
it: Riduzione del rumore

en: Reduce the isolated dot noise
it: Riduce il rumore dei punti isolati

en: Image emphasis
it: Accentuazione dell'immagine

en: Sets the image emphasis
it: Imposta l'accentuazione dell'immagine

en: Lamp color
it: Colore della lampada

en: Sets the lamp color (color dropout)
it: Imposta il colore della lampada (perdita di colore)

en: Inverse image in B/W or halftone mode
it: Immagine inversa in modalità B/N o mezzitoni

en: Mirror image (left/right flip)
it: Immagine speculare (ribaltamento sinistra/destra)

en: jpeg compression
it: Compressione jpeg

en: JPEG Image Compression with Q parameter, '0' - no compression
it: Compressione immagine JPEG con parametro Q, "0" - nessuna compressione

en: Rotate image clockwise
it: Ruota l'immagine in senso orario

en: Request driver to rotate pages by a fixed amount
it: Richiedi al driver di ruotare le pagine di una quantità fissa

en: Request driver to rotate skewed pages digitally
it: Richiedi al driver di ruotare digitalmente le pagine storte

en: Maximum diameter of lone dots to remove from scan
it: Diametro massimo dei punti solitari da rimuovere dalla scansione

en: Software derotate
it: Derotazione software

en: Request driver to detect and correct 90 degree image rotation
it: Richiedi al driver di rilevare e correggere la rotazione dell'immagine di 90 gradi

en: Software automatic cropping
it: Ritaglio automatico del software

en: Request driver to remove border from pages digitally
it: Richiedi al driver di rimuovere digitalmente il bordo dalle pagine

en: Request driver to discard pages with low numbers of dark pixels
it: Richiedi al driver di eliminare le pagine con un numero ridotto di pixel scuri

en: Length Control Mode causes the scanner to read the shorter of either the length of the actual paper or logical document length.
it: La modalità di controllo della lunghezza fa sì che lo scanner legga la più breve tra la lunghezza della carta effettiva e la lunghezza del documento logicamente.

en: Gamma correction
it: Correzione gamma

en: Double letter 11x17 in
it: Doppia lettera 11x17 pollici

en: High sensitivity
it: Alta sensibilità

en: Low sensitivity
it: Bassa sensibilità

en: No detection
it: Nessun rilevamento

en: Normal mode
it: Modalità normale

en: Enhanced mode
it: Modalità migliorata

en: Length Control Mode causes the scanner to read the shorter of either the length of the actual paper or logical document length
it: La modalità di controllo della lunghezza fa sì che lo scanner legga la più breve tra la lunghezza della carta effettiva e la lunghezza del documento logicamente

en: Long Paper Mode is a mode that the scanner reads the image after it divides long paper by the length which is set in Document Size option.
it: La modalità carta lunga è una modalità in cui lo scanner legge l'immagine successiva divide la carta lunga per la lunghezza impostata nell'opzione Dimensioni documento.

en: Double feed detector sensitivity
it: Sensibilità del rilevatore di doppia alimentazione

en: Set the double feed detector sensitivity
it: Imposta la sensibilità del rilevatore di doppia alimentazione

en: Do not stop after double feed detection
it: Non fermare dopo il rilevamento di doppia alimentazione

en: Ignore left double feed sensor
it: Ignora sensore sinistro di doppia alimentazione

en: Ignore center double feed sensor
it: Ignora sensore centrale di doppia alimentazione

en: Ignore right double feed sensor
it: Ignora sensore destro di doppia alimentazione

en: Automatic threshold mode
it: Modalità di soglia automatica

en: Sets the automatic threshold mode
it: Imposta la modalità di soglia automatica

en: Inverse image in B/W mode
it: Immagine inversa in modalità B/N

en: JPEG compression
it: Compressione JPEG

en: JPEG compression (your application must be able to uncompress)
it: Compressione JPEG (l'applicazione deve essere in grado di decomprimere)

en: Detect stapled document
it: Rilevato documento pinzato

en: chroma of red
it: crominanza del rosso

en: Set chroma of red
it: Imposta la crominanza del rosso

en: chroma of blue
it: crominanza del blu

en: Set chroma of blue
it: Imposta la crominanza del blu

en: Skew adjustment
it: Regolazione dell'inclinazione

en: Stop scanner if a sheet is skewed
it: Ferma lo scanner se un foglio è inclinato

en: Scanner will stop if a sheet is skewed
it: Lo scanner si fermerà se un foglio è inclinato

en: Crop actual image area
it: Ritaglia l'area effettiva dell'immagine

en: Scanner will automatically detect image area and crop to it
it: Lo scanner rileverà automaticamente l'area dell'immagine e la ritaglierà

en: Left/right mirror image
it: Immagine riflessa sinistra/destra

en: Addition of space in top position
it: Aggiunta di spazio nella posizione superiore

en: Addition of space in bottom position
it: Aggiunta di spazio nella posizione inferiore

en: Diamond
it: Diamante

en: 8x8 Coarse Fatting
it: 8x8 grana grossa

en: 8x8 Fine Fatting
it: 8x8 grana fine

en: 8x8 Vertical Line
it: 8x8 linea verticale

en: Gain
it: Guadagno

en: Color channels gain settings
it: Regolazione del guadagno sui canali di colore

en: Gray gain
it: Guadagno sul grigio

en: Sets gray channel gain
it: Imposta il guadagno sul canale grigio

en: Red gain
it: Guadagno sul rosso

en: Sets red channel gain
it: Imposta il guadagno sul canale rosso

en: Green gain
it: Guadagno sul verde

en: Sets green channel gain
it: Imposta il guadagno sul canale verde

en: Blue gain
it: Guadagno sul blu

en: Sets blue channel gain
it: Imposta il guadagno sul canale blu

en: Bayer Dither 16
it: Dither Bayer 16

en: Bayer Dither 64
it: Dither Bayer 64

en: Error Diffusion
it: Diffusione d'errore

en: Mode 1
it: Modo 1

en: Mode 2
it: Modo 2

en: Mode 3
it: Modo 3

en: From white stick
it: Da bastoncino bianco

en: Smooth
it: Morbido

en: Low
it: Basso

en: Medium
it: Medio

en: High
it: Alto

en: One page
it: Pagina singola

en: All pages
it: Tutte le pagine

en: sheetfed scanner
it: Scanner con alimentatore automatico dei fogli

en: Grayscale 4 bits
it: Scala di grigi a 4 bit

en: Grayscale 8 bits
it: Scala di grigi a 8 bit

en: Shadow, midtone, highlight, exposure time
it: Ombre, toni medi, contrasto, tempo di esposizione

en: Special options
it: Opzioni speciali

en: Color balance
it: Bilanciamento del colore

en: Disable backtracking
it: Disattiva backtracking

en: If checked the scanner does not perform backtracking
it: Se abilitato lo scanner non esegue il backtracking

en: Toggle lamp of flatbed
it: Commuta lo stato della lampada dello scanner

en: Toggles the lamp of the flatbed
it: Commuta lo stato della lampada dello scanner (accesa/spenta)

en: Calibration by backend
it: Calibrazione automatica

en: If checked the color calibration before a scan is done by the backend
it: Se abilitato la calibrazione del colore viene eseguita automaticamente prima della scansione

en: Use the lightlid-35mm adapter
it: Utilizza l'adattatore per diapositive

en: This option turns off the lamp of the flatbed during a scan
it: Questa opzione spegne la lampada del piano durante la scansione

en: Quality scan
it: Qualità di scansione

en: Highest quality but lower speed
it: Massima qualità/Bassa velocità

en: Fast scan
it: Scansione rapida

en: Highest speed but lower quality
it: Massima velocità/Bassa qualità

en: Automatic adjustment of threshold
it: Determinazione automatica della soglia

en: If checked the backend automatically tries to determine an optimal value for the threshold.
it: Se abilitato viene determinato in maniera automatica il valore ottimale della soglia.

en: Selects the gamma correction mode.
it: Seleziona la modalità di correzione gamma.

en: Bind gamma
it: Fissa il valore gamma

en: Use same gamma values for all colour channels.
it: Utilizza lo stesso valore di correzione gamma per tutti i canali.

en: Scalar gamma
it: Scalare gamma

en: Selects a value for scalar gamma correction.
it: Seleziona il valore per la correzione gamma scalare.

en: Scalar gamma red
it: Valore gamma per il canale rosso

en: Selects a value for scalar gamma correction (red channel)
it: Seleziona il valore per la correzione gamma (canale rosso)

en: Scalar gamma green
it: Valore gamma per il canale verde

en: Selects a value for scalar gamma correction (green channel)
it: Seleziona il valore per la correzione gamma (canale verde)

en: Scalar gamma blue
it: Valore gamma per il canale blu

en: Selects a value for scalar gamma correction (blue channel)
it: Seleziona il valore per la correzione gamma (canale blu)

en: Channel
it: Canale

en: Selects the colour band, "Master" means that all colours are affected.
it: Seleziona la banda di colore, "Master" significa che tutti i colori saranno influenzati.

en: Midtone
it: Mezzitoni

en: Selects which radiance level should be considered "50 % gray".
it: Imposta il livello di luminosità da considerare "50% grigio".

en: Midtone for red
it: Mezzitoni rossi

en: Selects which radiance level should be considered "50 % red".
it: Seleziona il livello di luminosità da considerare "50 % rosso".

en: Midtone for green
it: Mezzitoni verdi

en: Selects which radiance level should be considered "50 % green".
it: Seleziona il livello di luminosità da considerare "50 % verde".

en: Midtone for blue
it: Mezzitoni blu

en: Selects which radiance level should be considered "50 % blue".
it: Seleziona il livello di luminosità da considerare "50 % blu".

en: Red balance
it: Bilanciamento del rosso

en: Balance factor for red. A value of 100% means no correction.
it: Fattore di bilanciamento per il rosso. 100% equivale a nessuna correzione.

en: Green balance
it: Bilanciamento del verde

en: Balance factor for green. A value of 100% means no correction.
it: Fattore di bilanciamento per il verde. 100% equivale a nessuna correzione.

en: Blue balance
it: Bilanciamento del blu

en: Balance factor for blue. A value of 100% means no correction.
it: Fattore di bilanciamento per il blu. 100% equivale a nessuna correzione.

en: Firmware balance
it: Bilanciamento (valori preimpostati)

en: Sets the color balance values to the firmware provided values.
it: Imposta i valori di bilanciamento ai valori forniti dal firmware

en: Slowest
it: Lentissimo

en: Slower
it: Più lento

en: Faster
it: Più veloce

en: Fastest
it: Velocissimo

en: 8x8 coarse
it: 8x8 di massima

en: 8x8 normal
it: 8x8 normale

en: 8x8 fine
it: 8x8 preciso

en: 8x8 very fine
it: 8x8 molto preciso

en: 6x6 normal
it: 6x6 normale

en: 5x5 coarse
it: 5x5 di massima

en: 5x5 fine
it: 5x5 preciso

en: 4x4 coarse
it: 4x4 di massima

en: 4x4 normal
it: 4x4 normale

en: 4x4 fine
it: 4x4 preciso

en: 3x3 normal
it: 3x3 normale

en: 2x2 normal
it: 2x2 normale

en: 8x8 custom
it: 8x8 personalizzato

en: 6x6 custom
it: 6x6 personalizzato

en: 5x5 custom
it: 5x5 personalizzato

en: 4x4 custom
it: 4x4 personalizzato

en: 3x3 custom
it: 3x3 personalizzato

en: 2x2 custom
it: 2x2 personalizzato

en: Fast gray mode
it: Scala di grigi rapido

en: Scan in fast gray mode (lower quality).
it: Scansione rapida con scala di grigi (bassa qualità).

en: Request that all previews are done in the fastest (low-quality) mode. This may be a non-color mode or a low resolution mode.
it: Richiede che tutte le anteprime siano fatte nella modalità più veloce possibile (a bassa qualità). Questa potrebbe essere senza i colori o a bassa risoluzione.

en: Lamp off time (minutes)
it: Durata in minuti dello spegnimento della lampada.

en: Set the time (in minutes) after which the lamp is shut off.
it: Imposta il ritardo (in minuti) dopo il quale spegnere la lampada.

en: Turn lamp off
it: Spegne la lampada

en: Turns the lamp off immediately.
it: Spegne subito la lampada.

en: Red brightness
it: Brillantezza del rosso

en: Controls the brightness of the red channel of the acquired image.
it: Controlla la brillantezza del canale rosso dell'immagine acquisita.

en: Green brightness
it: Brillantezza del verde

en: Controls the brightness of the green channel of the acquired image.
it: Controlla la brillantezza del canale verde dell'immagine acquisita.

en: Blue brightness
it: Brillantezza del blu

en: Controls the brightness of the blue channel of the acquired image.
it: Controlla la brillantezza del canale blu dell'immagine acquisita.

en: Contrast red channel
it: Contrasto canale rosso

en: Controls the contrast of the red channel of the acquired image.
it: Controlla il contrasto del canale rosso dell'immagine acquisita.

en: Contrast green channel
it: Contrasto canale verde

en: Controls the contrast of the green channel of the acquired image.
it: Controlla il contrasto del canale verde dell'immagine acquisita.

en: Contrast blue channel
it: Contrasto canale blu

en: Controls the contrast of the blue channel of the acquired image.
it: Controlla il contrasto del canale blu dell'immagine acquisita.

en: Color48
it: Colore a 48 bit

en: Color24
it: Colore a 24 bit

en: Gray16
it: Grigio a 16 bit

en: Gray8
it: Grigio a 8 bit

en: Reflective
it: Riflesso

en: Positive
it: Pellicola positiva

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 40 seconds warm-up time.
it: Preriscalda fino a che la brillantezza della lampada sia costante invece di attendere 40 secondi.

en: Image
it: Immagine

en: Need calibration
it: Richiede la calibrazione

en: Negative color
it: Colore negativo

en: Negative gray
it: Grigio negativo

en: 48 bits color
it: colore a 48 bit

en: 16 bits gray
it: grigio a 16 bit

en: Selects the scan source (such as a document-feeder). Set source before mode and resolution. Resets mode and resolution to auto values.
it: Seleziona la sorgente di scansione (come un alimentatore dei documenti). Imposta la sorgente prima della modalità e della risoluzione. Ripristina la modalità e la risoluzione ai valori automatici.

en: Button-controlled scan
it: Scansione controllata da pulsante

en: When enabled, scan process will not start immediately. To proceed, press "SCAN" button (for MP150) or "COLOR" button (for other models). To cancel, press "GRAY" button.
it: Quando abilitato, l'acquisizione non partirà immediatamente. Per procedere premere il pulsante "SCAN" (per MP150) oppure "COLOR" (per altri modelli). Per annullare, premere il pulsante "GRAY".

en: Update button state
it: Aggiorna lo stato del pulsante

en: Button 1
it: Pulsante 1

en: Button 2
it: Pulsante 2

en: Type of original to scan
it: Tipo dell'originale da acquisire

en: Target operation type
it: Tipo di operazione di destinazione

en: Dynamic threshold curve, from light to dark, normally 50-65
it: Curva di soglia dinamica, da chiaro a scuro, normalmente 50-65

en: ADF Waiting Time
it: Tempo di attesa ADF

en: Transparency
it: Trasparenze

en: Device-Settings
it: Impostazioni-dispositivo

en: Lampswitch
it: Pulsante lampada

en: Manually switching the lamp(s).
it: Accensione manuale della/e lampada/e.

en: Lamp off during dark calibration
it: Lampada spenta durante la calibrazione scura

en: Always switches lamp off when doing dark calibration.
it: Spegne sempre la lampada quando si esegue la calibrazione scura.

en: Calibration data cache
it: Cache per la calibrazione

en: Enables or disables calibration data cache.
it: Abilita o disabilita la cache per la calibrazione.

en: Performs calibration
it: Effettua calibrazione

en: Speedup sensor
it: Sensore di accelerazione

en: Enables or disables speeding up sensor movement.
it: Abilita o disabilita il movimento del sensore di accelerazione.

en: Warmup-time
it: Durata del preriscaldamento

en: Warmup-time in seconds.
it: Durata in secondi del preriscaldamento della lampada.

en: Lampoff-time
it: Durata spegnimento lampada

en: Lampoff-time in seconds.
it: Durata in secondi dello spegnimento della lampada.

en: Analog frontend
it: Interfaccia analogico

en: Red gain value of the AFE
it: Valore del guadagno sul rosso dell'AFE

en: Red offset
it: Scarto sul rosso

en: Red offset value of the AFE
it: Valore dello scarto sul rosso dell'AFE

en: Green gain value of the AFE
it: Valore del guadagno sul verde dell'AFE

en: Green offset value of the AFE
it: Valore dello scarto sul verde dell'AFE

en: Blue gain value of the AFE
it: Valore del guadagno sul blu dell'AFE

en: Blue offset value of the AFE
it: Valore dello scarto sul blu dell'AFE

en: Red lamp off
it: Lampada rossa spenta

en: Defines red lamp off parameter
it: Imposta il parametro spegnimento della lampada rossa

en: Green lamp off
it: Lampada verde spenta

en: Defines green lamp off parameter
it: Imposta il parametro spegnimento lampada verde

en: Blue lamp off
it: Lampada blu spenta

en: Defines blue lamp off parameter
it: Imposta il parametro spegnimento lampada blu

en: This option reflects the status of the scanner buttons.
it: Questa opzione riflette lo stato dei pulsanti dello scanner.

en: Dithermap 1
it: Mappa dither 1

en: Dithermap 2
it: Mappa dither 2

en: Randomize
it: Rendi casuale

en: Source Selection
it: Selezione della sorgente

en: Image Enhancement
it: Miglioramento dell'immagine

en: Grayify
it: Rendi grigio

en: Load the image as grayscale.
it: Carica l'immagine con scala di grigi.

en: Three-Pass Simulation
it: Simulazione dell'acquisizione in 3 passaggi

en: Simulate a three-pass scanner by returning 3 separate frames.  For kicks, it returns green, then blue, then red.
it: Simula l'acquisizione in 3 passaggi e restituisce 3 diversi fotogrammi. Prima il verde, poi il blue e infine il rosso.

en: Hand-Scanner Simulation
it: Simulazione di uno scanner manuale

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners often do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.
it: Simula l'acquisizione mediante uno scanner manuale; questi scanner spesso non conoscono l'altezza dell'immagine a priori e restituiscono quindi il valore -1. Impostando questa opzione sarà possibile verifica se il frontend funziona correttamente.

en: Set default values for enhancement controls (brightness & contrast).
it: Imposta i valori predefiniti per il miglioramento della qualità dell'immagine (brillantezza e contrasto).

en: Read only test-option
it: Opzione per il test di sola lettura

en: Let's see whether frontends can treat this right
it: Verifica se in questo caso il frontend funziona correttamente

en: Gamma Tables
it: Tabelle gamma

en: Status Code Simulation
it: Simulazione del valore di ritorno

en: Do not force status code
it: Non forzare il valore di ritorno

en: Do not force the backend to return a status code.
it: Non obbliga l'interfaccia a fornire un valore di ritorno.

en: Return SANE_STATUS_EOF
it: Ritorna SANE_STATUS_EOF

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_EOF after sane_read() has been called.
it: Obbliga il programma a fornire il valore di ritorno SANE_STATUS_EOF dopo che sia stata chiamata la funzione sane_read().

en: Return SANE_STATUS_JAMMED
it: Ritorna SANE_STATUS_JAMMED

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_JAMMED after sane_read() has been called.
it: Obbliga il programma a fornire il valore di ritorno SANE_STATUS_JAMMED dopo che sia stata chiamata la funzione sane_read().

en: Return SANE_STATUS_NO_DOCS
it: Ritorna SANE_STATUS_NO_DOCS

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_DOCS after sane_read() has been called.
it: Obbliga il programma a fornire il valore di ritorno SANE_STATUS_NO_DOCS dopo che sia stata chiamata la funzione sane_read().

en: Return SANE_STATUS_COVER_OPEN
it: Ritorna SANE_STATUS_COVER_OPEN

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_COVER_OPEN after sane_read() has been called.
it: Obbliga il programma a fornire il valore di ritorno SANE_STATUS_COVER_OPEN dopo che sia stata chiamata la funzione sane_read().

en: Return SANE_STATUS_IO_ERROR
it: Ritorna SANE_STATUS_IO_ERROR

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_IO_ERROR after sane_read() has been called.
it: Obbliga il programma a fornire il valore di ritorno SANE_STATUS_IO_ERROR dopo che sia stata chiamata la funzione sane_read().

en: Return SANE_STATUS_NO_MEM
it: Ritorna SANE_STATUS_NO_MEM

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_MEM after sane_read() has been called.
it: Obbliga il programma a fornire il valore di ritorno SANE_STATUS_NO_MEM dopo che sia stata chiamata la funzione sane_read().

en: Return SANE_STATUS_ACCESS_DENIED
it: Ritorna SANE_STATUS_ACCESS_DENIED

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_ACCESS_DENIED after sane_read() has been called.
it: Obbliga il programma a fornire il valore di ritorno SANE_STATUS_ACCESS_DENIED dopo che sia stata chiamata la funzione sane_read().

en: This option reflects the status of a scanner button.
it: Questa opzione riflette lo stato dei pulsanti dello scanner.

en: Lamp on
it: Lampada accesa

en: Turn on scanner lamp
it: Accendere la lampada

en: Lamp off
it: Lampada spenta

en: Turn off scanner lamp
it: Spegnere la lampada

en: Lamp timeout
it: Timeout della lampada

en: Minutes until lamp is turned off after scan
it: Numero di minuti prima che la lampada venga spenta dopo la scansione

en: Threshold value for lineart mode
it: Valore soglia per modalità binaria

en: Document Feeder
it: Alimentatore dei documenti

en: 6x4 (inch)
it: 6x4 pollici (~15x10 cm)

en: 8x10 (inch)
it: 8x10 pollici (~20x25 cm)

en: 8.5x11 (inch)
it: 8.5x11 pollici (~21x28 cm)

en: Halftoning Unsupported
it: Mezzitoni non supportati

en: Number of scan lines to request in a SCSI read. Changing this parameter allows you to tune the speed at which data is read from the scanner during scans. If this is set too low, the scanner will have to stop periodically in the middle of a scan; if it's set too high, X-based frontends may stop responding to X events and your system could bog down.
it: Numero di linee da trasferire per ogni lettura SCSI. Cambiando tale parametro è possibile modulare la velocità alla quale i dati sono letti durante le scansioni. Un valore troppo basso produce un funzionamento "a scatti" dello scanner, un valore troppo grande può bloccare le interfacce basate su X dal rispondere agli eventi X e bloccare il sistema.

en: Frame number of media holder that should be scanned.
it: Numero di fotogramma del supporto che sarà acquisito.

en: Use manual or automatic selection of focus point.
it: Utilizza la selezione manuale o automatica del punto focale.

en: Focus point for scanning.
it: Punto focale per la scansione.

en: Preview mode
it: Anteprima

en: Select the mode for previews. Greyscale previews usually give the best combination of speed and detail.
it: Determina come eseguire l'anteprima: un'anteprima con scala di grigi fornisce solitamente il miglior rapporto velocità/qualità.

en: Predefined settings
it: Valori predefiniti

en: Provides standard scanning areas for photographs, printed pages and the like.
it: Fornisce le aree di scansione standard per fotografie, pagine stampate, etc.

en: Frame
it: Riquadro

en: Frame to be scanned
it: Riquadro da acquisire

en: Focus-mode
it: Modalità di fuoco

en: Auto or manual focus
it: Fuoco automatico o manuale

en: Focus-point
it: Punto focale

en: Focus point
it: Punto focale

en: Color lines per read
it: Linee di colore per ciclo di lettura

en: Grayscale lines per read
it: Linee in scala di grigi per ciclo di lettura

en: Color RAW
it: Colore RAW

en: Color RGB
it: Colore RGB

en: Color RGB TEXT
it: Colore RGB TESTO

en: Solid black
it: Nero pieno

en: Solid white
it: Bianco pieno

en: Color pattern
it: Modello di colori

en: Grid
it: Griglia

en: First entry
it: Prima scelta

en: Second entry
it: Seconda scelta

en: This is the very long third entry. Maybe the frontend has an idea how to display it
it: Questa è una terza scelta molto lunga. Il programma potrebbe riuscire a visualizzarla.

en: Hand-scanner simulation
it: Simulazione di uno scanner manuale

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.  This option also enables a fixed width of 11 cm.
it: Simulazione di acquisizione mediante uno scanner manuale; questi scanner spesso non conoscono l'altezza dell'immagine a priori restituendo quindi il valore -1. Impostando tale opzione sarà possibile verificare se il frontend funziona correttamente. Questa opzione imposta inoltre la larghezza al valore fisso di 11 cm.

en: Three-pass simulation
it: Simulazione di una scansione in 3 passaggi

en: Simulate a three-pass scanner. In color mode, three frames are transmitted.
it: Simulazione di uno scanner a 3 passaggi. In modalità colore saranno trasmessi 3 fotogrammi.

en: Set the order of frames
it: Determina l'ordine delle immagini

en: Set the order of frames in three-pass color mode.
it: Determina l'ordine delle immagini in una scansione in 3 passaggi

en: If Automatic Document Feeder is selected, the feeder will be 'empty' after 10 scans.
it: Se viene selezionato l'alimentatore automatico dei documenti, questo sarà vuoto dopo 10 scansioni.

en: Special Options
it: Opzioni speciali

en: Select the test picture
it: Seleziona l'immagine di prova

en: Select the kind of test picture. Available options:
    Solid black: fills the whole scan with black.
    Solid white: fills the whole scan with white.
    Color pattern: draws various color test patterns depending on the mode.
    Grid: draws a black/white grid with a width and height of 10 mm per square.
it: Seleziona il tipo di immagine di test tra quelle disponibili:
    Nero pieno: riempie l'intera area di nero.
    Bianco pieno: riempie l'intera area di bianco.
    Modello di colori: disegna vari colori di test dipendentemente dalla modalità scelta
    Griglia: disegna una griglia di quadrati bianchi e neri aventi larghezza e altezza uguali a 10 mm.

en: Invert endianness
it: Inversione della «endianness»

en: Exchange upper and lower byte of image data in 16 bit modes. This option can be used to test the 16 bit modes of frontends, e.g. if the frontend uses the correct endianness.
it: Inverte i due byte di dati nella modalità a 16 bit. Questa opzione può essere utilizzata per verificare la modalità a 16 bit dei frontend, vale a dire per vedere se il frontend utilizza correttamente l'«endianness».

en: Read limit
it: Limiti in lettura

en: Limit the amount of data transferred with each call to sane_read().
it: Limita i dati passati a ogni chiamata della funzione sane_read().

en: Size of read-limit
it: Dimensione del limite in lettura

en: The (maximum) amount of data transferred with each call to sane_read().
it: La quantità (massima) di dati passati ad ogni chiamata della funzione sane_read().

en: Read delay
it: Ritardo in lettura

en: Delay the transfer of data to the pipe.
it: Ritarda il trasferimento dei dati

en: Duration of read-delay
it: Durata del ritardo in lettura

en: How long to wait after transferring each buffer of data through the pipe.
it: Quanto attendere dopo aver trasferito ogni singolo pacchetto di dati

en: Return-value of sane_read
it: Valore di ritorno della funzione sane_read()

en: Select the return-value of sane_read(). "Default" is the normal handling for scanning. All other status codes are for testing how the frontend handles them.
it: Seleziona il valore di ritorno della funzione sane_read(). "Default" è il corretto funzionamento del processo di scansione. Tutti gli altri valori di ritorno sono utilizzati per testare come vengono gestiti dal frontend.

en: Loss of pixels per line
it: Perdita di pixel per linea

en: The number of pixels that are wasted at the end of each line.
it: Numero di pixel sprecati alla fine di ogni linea

en: Fuzzy parameters
it: Parametri «fuzzy»

en: Return fuzzy lines and bytes per line when sane_parameters() is called before sane_start().
it: Restituisce dei valori «fuzzy» per il numero di linee e quello di byte per linea se sane_parameters() è chiamata prima di sane_start().

en: Offer select file descriptor
it: Proponi «select file descriptor»

en: Offer a select filedescriptor for detecting if sane_read() will return data.
it: Propone «select file descriptor» per verificare se sane_read() restituisce dati.

en: Enable test options
it: Abilita le opzioni di test

en: Enable various test options. This is for testing the ability of frontends to view and modify all the different SANE option types.
it: Abilita le varie opzioni di test. Usabile per verificare la capacità dei frontend di vedere e modificare tutti i tipi di opzioni di SANE.

en: Print options
it: Stampa le opzioni

en: Print a list of all options.
it: Stampa un elenco di tutte le opzioni.

en: Bool test options
it: Opzioni booleane di test

en: (1/6) Bool soft select soft detect
it: (1/6) bool, soft select soft detect

en: (1/6) Bool test option that has soft select and soft detect (and advanced) capabilities. That's just a normal bool option.
it: (1/6) opzione booleana di test che ha capacità di soft select e soft detect (e oltre). Si tratta di una normale opzione booleana.

en: (2/6) Bool hard select soft detect
it: (2/6) bool, hard select soft detect

en: (2/6) Bool test option that has hard select and soft detect (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device).
it: (2/6) opzione booleana test che ha una capacità di hard select e soft detect e oltre. Vale a dire che questa opzione non può essere impostata dal frontend, ma dall'utente (come, ad esempio, premendo un pulsante sul dispositivo).

en: (3/6) Bool hard select
it: (3/6) bool, hard select

en: (3/6) Bool test option that has hard select (and advanced) capabilities. That means the option can't be set by the frontend but by the user (e.g. by pressing a button at the device) and can't be read by the frontend.
it: (3/6) opzione booleana di test che ha capacità di hard select (e oltre). Vale a dire che non può essere impostata dall'interfaccia, ma dall'utente (come, ad esempio, la pressione di un pulsante sul dispositivo) e non può essere letta dal frontend.

en: (4/6) Bool soft detect
it: (4/6) bool, soft detect

en: (4/6) Bool test option that has soft detect (and advanced) capabilities. That means the option is read-only.
it: (4/6) opzione booleana di test che ha la capacità di soft detect (e oltre). Vale a dire che l'opzione è di sola lettura.

en: (5/6) Bool soft select soft detect emulated
it: (5/6) bool, soft select soft detect emulazione

en: (5/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and emulated (and advanced) capabilities.
it: opzione di test booleana che ha la capacità di soft select, soft detect e emulazione (e oltre).

en: (6/6) Bool soft select soft detect auto
it: (6/6) bool, soft select soft detect auto

en: (6/6) Bool test option that has soft select, soft detect, and automatic (and advanced) capabilities. This option can be automatically set by the backend.
it: (6/6) opzione di test booleana che ha la capacità soft select, soft detect e automatica (e oltre). Questa opzione può essere automaticamente impostata dal backend.

en: Int test options
it: Opzioni intere di test

en: (1/6) Int
it: (1/6) intero

en: (1/6) Int test option with no unit and no constraint set.
it: (1/6) opzione intera di test senza unità di misura e vincoli.

en: (2/6) Int constraint range
it: (2/6) intero con intervallo

en: (2/6) Int test option with unit pixel and constraint range set. Minimum is 4, maximum 192, and quant is 2.
it: (2/6) opzione intera di test che ha l'unità pixel e un vincolo di intervallo. Il minimo è 4, il massimo è 192, il passo è 2.

en: (3/6) Int constraint word list
it: (3/6) intero con valori da una lista

en: (3/6) Int test option with unit bits and constraint word list set.
it: (3/6) opzione intera con il bit come unità e il vincolo di valori da una lista.

en: (4/6) Int array
it: (4/6) array di interi

en: (4/6) Int test option with unit mm and using an array without constraints.
it: (4/6) opzione intera di test con il mm come unità e un array senza limiti.

en: (5/6) Int array constraint range
it: (5/6) array di interi con vincolo

en: (5/6) Int test option with unit dpi and using an array with a range constraint. Minimum is 4, maximum 192, and quant is 2.
it: (5/6) opzione intera di test con unità punti per pollice e un array con un vincolo di intervallo. Il minimo è 4, il massimo 192 e il passo 2.

en: (6/6) Int array constraint word list
it: (6/6) array di interi con lista di valori

en: (6/6) Int test option with unit percent and using an array with a word list constraint.
it: (6/6) opzione intera di test con unità percentuale e un array con una lista di valori come vincolo.

en: Fixed test options
it: Opzioni di test a virgola fissa

en: (1/3) Fixed
it: (1/3) virgola fissa

en: (1/3) Fixed test option with no unit and no constraint set.
it: Opzione a virgola fissa di test senza unità e vincoli.

en: (2/3) Fixed constraint range
it: (2/3) virgola fissa con vincolo di intervallo

en: (2/3) Fixed test option with unit microsecond and constraint range set. Minimum is -42.17, maximum 32767.9999, and quant is 2.0.
it: (2/3) opzione a virgola fissa di test con microsecondo come unità e vincolo di intervallo. Il minimo è -42,17, il massimo è 32767,9999 e il passo è 2,0.

en: (3/3) Fixed constraint word list
it: (3/3) virgola fissa con lista di valori

en: (3/3) Fixed test option with no unit and constraint word list set.
it: (3/3) opzione a virgola fissa di test senza unità e con il vincolo lista di valori.

en: String test options
it: Opzioni stringa di test

en: (1/3) String
it: (1/3) stringa

en: (1/3) String test option without constraint.
it: (1/3) opzione stringa di test senza vincoli.

en: (2/3) String constraint string list
it: (2/3) stringa con lista di valori

en: (2/3) String test option with string list constraint.
it: (2/3) opzione stringa di test con vincolo lista di valori.

en: (3/3) String constraint long string list
it: (3/3) stringa con lunga lista di valori

en: (3/3) String test option with string list constraint. Contains some more entries...
it: (3/3) opzione stringa di test con vincolo lista di valori. Contiene più elementi...

en: Button test options
it: Opzioni pulsanti di test

en: (1/1) Button
it: (1/1) pulsante

en: (1/1) Button test option. Prints some text...
it: (1/1) opzione pulsante di test. Stampa un testo...

en: Color 36
it: Colore a 36 bit

en: Use Image Composition
it: Usa la composizione di immagini

en: Bi-level black and white (lineart mode)
it: Bianco e nero (binario)

en: Dithered/halftone black & white (halftone mode)
it: Retinato/mezzitoni bianco e nero (modalità mezzitoni)

en: Multi-level black & white (grayscale mode)
it: Bianco e nero multi-livello (modalità scala di grigi)

en: Multi-level RGB color (one pass color)
it: Colore RGB (singola passaggio)

en: Ignore calibration
it: Ignora la calibrazione

en: Disable pre focus
it: Disabilita la messa a fuoco preliminare

en: Do not calibrate focus
it: Non calibrare la messa a fuoco

en: Manual pre focus
it: Messa a fuoco preliminare manuale

en: Fix focus position
it: Fissa la posizione di messa a fuoco

en: Lens calibration in doc position
it: Calibrazione della lente sul documento

en: Calibrate lens focus in document position
it: Calibrazione del fuoco della lente nella posizione del documento

en: Holder focus position 0mm
it: Messa a fuoco sul piano di vetro

en: Use 0mm holder focus position instead of 0.6mm
it: Messa a fuoco sul piano di vetro invece che 0,6mm sopra il piano

en: Calibration mode
it: Modalità di calibrazione

en: Define calibration mode
it: Definire la modalità di calibrazione

en: Sets lamp on/off
it: Imposta lo stato della lampada

en: UTA on
it: Adattatore per trasparenze acceso

en: Sets UTA on/off
it: Accende/spegne l'adattatore per i lucidi

en: Offset
it: Scostamento

en: Color channels offset settings
it: Impostazione dello scarto sui canali del colore

en: Gray offset
it: Scarto sul grigio

en: Sets gray channel offset
it: Imposta lo scarto sul grigio

en: Sets red channel offset
it: Imposta lo scarto sul rosso

en: Sets green channel offset
it: Imposta lo scarto sul verde

en: Sets blue channel offset
it: Imposta lo scarto sul blu
