sane-backends 1.0.20 - en to ja translation catalogue (656 entries)

en: Number of options
ja: オプション数

en: Standard
ja: 標準

en: Geometry
ja: 配置

en: Enhancement
ja: 増強

en: Advanced
ja: 上級

en: Sensors
ja: センサー

en: Preview
ja: プレビュー

en: Force monochrome preview
ja: モノクロームプレビューを強制する

en: Bit depth
ja: ビット深度

en: Scan mode
ja: 走査モード

en: Scan speed
ja: 走査速度

en: Scan source
ja: 走査源

en: Top-left x
ja: 左上のx

en: Top-left y
ja: 左上のy

en: Bottom-right x
ja: 右下のx

en: Bottom-right y
ja: 右下のy

en: Scan resolution
ja: 走査解像度

en: X-resolution
ja: X解像度

en: Y-resolution
ja: Y解像度

en: Page width
ja: ページ幅

en: Page height
ja: ページ高

en: Use custom gamma table
ja: カスタムガンマテーブルを使う

en: Image intensity
ja: 画像の明暗度

en: Red intensity
ja: 明暗度赤

en: Green intensity
ja: 明暗度緑

en: Blue intensity
ja: 明暗度青

en: Brightness
ja: 輝度

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Grain size
ja: 粒径

en: Halftoning
ja: ハーフトーン処理

en: Black level
ja: 黒レベル

en: White level
ja: ホワイトレベル

en: White level for red
ja: ホワイトレベルの赤値

en: White level for green
ja: ホワイトレベルの緑値

en: White level for blue
ja: ホワイトレベルの青値

en: Shadow
ja: 最小輝度、影

en: Shadow for red
ja: 赤の最小輝度

en: Shadow for green
ja: 緑の最小輝度

en: Shadow for blue
ja: 青の最小輝度

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Highlight for red
ja: 赤のハイライト

en: Highlight for green
ja: 緑のハイライト

en: Highlight for blue
ja: 青のハイライト

en: Hue
ja: 色相

en: Saturation
ja: 彩度

en: Filename
ja: ファイル名

en: Halftone pattern size
ja: ハーフトーンパターンの大きさ

en: Halftone pattern
ja: ハーフトーンのパターン

en: Bind X and Y resolution
ja: XとY解像度を拘束

en: Negative
ja: ネガ

en: Quality calibration
ja: 品質較正

en: Double Optical Resolution
ja: ２倍光学解像度

en: Bind RGB
ja: RGB値を拘束

en: Threshold
ja: 閾値

en: Analog gamma correction
ja: アナログガンマ補正

en: Analog gamma red
ja: アナログガンマ赤

en: Analog gamma green
ja: アナログガンマ緑

en: Analog gamma blue
ja: アナログガンマ青

en: Bind analog gamma
ja: アナログガンマ値を拘束

en: Warmup lamp
ja: ランプの暖機

en: Cal. exposure-time
ja: 露出時間を較正

en: Cal. exposure-time for red
ja: 赤の露出時間を較正

en: Cal. exposure-time for green
ja: 緑の露出時間を較正

en: Cal. exposure-time for blue
ja: 青の露出時間を較正

en: Scan exposure-time
ja: 走査露出時間

en: Scan exposure-time for red
ja: 赤の走査露出時間

en: Scan exposure-time for green
ja: 緑の走査露出時間

en: Scan exposure-time for blue
ja: 青の走査露出時間

en: Set exposure-time
ja: 露出時間を設定

en: Cal. lamp density
ja: ランプ密度の校正

en: Scan lamp density
ja: ランプ密度の走査

en: Set lamp density
ja: ランプ密度の設定

en: Lamp off at exit
ja: 終了時にランプを停止する

en: Source, mode and resolution options
ja: 入力元、モードと解像度のオプション

en: Scan area and media size options
ja: 走査領域とメディアサイズのオプション

en: Image modification options
ja: イメージ修正オプション

en: Hardware specific options
ja: ハードウエア独自のオプション

en: Scanner sensors and buttons
ja: スキャナーのセンサーやボタン

en: Request a preview-quality scan.
ja: プレビュー品質の走査を要求する。

en: Top-left x position of scan area.
ja: 走査エリアの左上の位置

en: Top-left y position of scan area.
ja: 走査エリアの右上の位置

en: Bottom-right x position of scan area.
ja: 走査エリアの右下のx位置

en: Bottom-right y position of scan area.
ja: 走査エリアの右下の位置を決める。

en: Sets the resolution of the scanned image.
ja: 走査イメージの解像度を設定。

en: Sets the horizontal resolution of the scanned image.
ja: 走査したイメージの水平解像度を設定する。

en: Sets the vertical resolution of the scanned image.
ja: 走査したイメージの垂直改造度を設定する。

en: Specifies the height of the media.
ja: 媒体の高さを指定

en: Gamma-correction table for the red band.
ja: 赤バンドのガンマ補正テーブル。

en: Gamma-correction table for the green band.
ja: 緑バンドのガンマ補正テーブル。

en: Gamma-correction table for the blue band.
ja: 青バンドのガンマ補正テーブル。

en: Controls the brightness of the acquired image.
ja: 取得した画像の輝度を制御する。

en: Controls the contrast of the acquired image.
ja: 取得した画像のコントラストを制御する。

en: The filename of the image to be loaded.
ja: ロードされる画像のファイル名

en: Swap black and white
ja: 黒と白を反転する

en: Use lens that doubles optical resolution
ja: ２倍光学解像度のレンズを使う

en: In RGB-mode use same values for each color
ja: RGBモードにおいて各色に対して同じ値を使う

en: Select minimum-brightness to get a white point
ja: 白の点を得るため、最小輝度を選択

en: Analog gamma-correction
ja: アナログガンマ補正

en: Analog gamma-correction for red
ja: 赤のアナログガンマ補正

en: Analog gamma-correction for green
ja: 緑のアナログガンマ補正

en: Analog gamma-correction for blue
ja: 青のアナログガンマ補正

en: Define exposure-time for red calibration
ja: 赤較正のための露出時間の定義

en: Define exposure-time for green calibration
ja: 緑較正のための露出時間の定義

en: Define exposure-time for blue calibration
ja: 青較正のための露出時間の定義

en: Define exposure-time for scan
ja: 走査の露出時間を設定

en: Define exposure-time for red scan
ja: 赤走査の露出時間を設定

en: Define exposure-time for green scan
ja: 緑スキャンの露出時間を設定

en: Define exposure-time for blue scan
ja: 青スキャンの露出時間を設定

en: Enable selection of exposure-time
ja: 露出時間の選択を有効にする。

en: Define lamp density for calibration
ja: 較正のランプ密度を定義

en: Define lamp density for scan
ja: 走査のランプ密度を定義

en: Turn off lamp when program exits
ja: プログラム終了時にランプをオフにする

en: Scan button
ja: スキャンボタン

en: Email button
ja: 電子メールボタン

en: Fax button
ja: ファックスボタン

en: Copy button
ja: コピーボタン

en: PDF button
ja: PDFボタン

en: Cancel button
ja: キャンセルボタン

en: Page loaded
ja: ページがロードされた

en: Cover open
ja: カバーが開いている

en: Color
ja: カラー

en: Gray
ja: グレー

en: Halftone
ja: 網版

en: Lineart
ja: 線画

en: Success
ja: 成功

en: Operation not supported
ja: 操作はサポートされていません。

en: Device busy
ja: デバイスビジー

en: Invalid argument
ja: 不正な引数

en: End of file reached
ja: ファイルの最後に到達

en: Document feeder jammed
ja: 書類送りが詰まりました

en: Document feeder out of documents
ja: 書類送りが空になりました

en: Scanner cover is open
ja: スキャナーのカバーが開いています

en: Error during device I/O
ja: デバイス入出力中にエラー

en: Out of memory
ja: メモリ不足

en: Access to resource has been denied
ja: 資源へのアクセスは拒否されました。

en: Lamp not ready, please retry
ja: ランプの準備が整いません。再度試してみてください。

en: Scanner mechanism locked for transport
ja: 移動のために、走査機構をロックする。

en: Defaults
ja: 既定

en: Set default values for enhancement controls.
ja: 増強制御の既定値を設定する

en: Calibration
ja: 校正

en: Calibrate before next scan
ja: 次の走査のまえに校正する

en: If enabled, the device will be calibrated before the next scan. Otherwise, calibration is performed only before the first start.
ja: 有効にされると、デバイスは次の走査の前にかならず校正を行います。そうでなければ、校正は最初の開始前の一度だけ行われます。

en: Only perform shading-correction
ja: シェーディング補正だけを行う

en: Button state
ja: ボタンの状態

en: Number of the frame to scan
ja: 走査するフレーム数

en: Selects the number of the frame to scan
ja: 走査するフレームの数を選んでください。

en: Duplex scan
ja: 両面スキャン

en: Correction according to transparency ratio
ja: 透過率に従って、補正されます。

en: Correction according to film type
ja: フィルムの種類に従った補正

en: Fine color
ja: 高精彩

en: Negatives
ja: ネガ画像

en: Raw
ja: 無加工

en: No transparency correction
ja: 透明度補正は行わない

en: Slides
ja: スライド

en: Automatic
ja: 自動

en: Normal speed
ja: 普通の速度

en: 1/2 normal speed
ja: 半分の速度

en: 1/3 normal speed
ja: ３分の１の速度

en: rounded parameter
ja: 丸められたパラメター値

en: unknown
ja: 不明

en: ADF jam
ja: ADFが詰まりました

en: ADF cover open
ja: ADFのカバーが開いています

en: lamp failure
ja: ランプ不良

en: scan head positioning error
ja: 走査ヘッドの位置エラー

en: CPU check error
ja: CPUチェックエラー

en: RAM check error
ja: RAMチェックエラー

en: ROM check error
ja: ROMチェックエラー

en: hardware check error
ja: ハードウエアチェックエラー

en: transparency unit lamp failure
ja: フィルムユニットのランプ不良

en: transparency unit scan head positioning failure
ja: フィルムユニットのヘッド位置不良

en: parameter list length error
ja: パラメターリストの長さエラー

en: invalid command operation code
ja: 不正なコマンド操作コード

en: invalid field in CDB
ja: CDBに不正なフィールド

en: unsupported LUN
ja: サポートされないLUN

en: invalid field in parameter list
ja: パラメターリストに不正なフィールド

en: command sequence error
ja: コマンドの順序エラー

en: too many windows specified
ja: 指定されたウインドウが多すぎます

en: medium not present
ja: 媒体が存在しません

en: invalid bit IDENTIFY message
ja: IDENTIFYメッセージに不正なビット

en: power on reset / bus device reset
ja: 電源ONリセット/バスデバイスリセット

en: parameter changed by another initiator
ja: ほかの初期化プログラムによってパラメターが変更されました

en: no additional sense information
ja: 追加センサー情報はありません。

en: reselect failure
ja: 再選択失敗

en: SCSI parity error
ja: SCSIパリティエラー

en: initiator detected error message received
ja: 初期化ルーチンがエラーメッセージを受信しました。

en: invalid message error
ja: 不正なメッセージエラー

en: timeout error
ja: タイムアウトエラー

en: transparency unit shading error
ja: 透過ユニットのシェーディングエラー

en: lamp not stabilized
ja: ランプが安定しません

en: film scanner
ja: フィルムスキャナー

en: flatbed scanner
ja: フラットベッド（平台型）スキャナ

en: Film type
ja: フィルムの種類

en: Selects the film type, i.e. negatives or slides
ja: フィルムの種類を選択（例、ネガ、スライド）

en: Negative film type
ja: ネガフィルム

en: Selects the negative film type
ja: ネガフィルムを選択

en: Hardware resolution
ja: ハードウエア解像度

en: Use only hardware resolutions
ja: ハードウエア解像度だけを使用

en: Focus
ja: 焦点

en: Auto focus
ja: 自動焦点

en: Enable/disable auto focus
ja: 自動焦点を有効／無効

en: Auto focus only once
ja: 自動焦点を一回だけ行う

en: Do auto focus only once between ejects
ja: 排出している間に、一度だけ自動焦点補正を行います。

en: Manual focus position
ja: 手動焦点位置

en: Set the optical system's focus position by hand (default: 128).
ja: 光学系の焦点位置を手動で設定します（既定値：１２８）

en: Scan margins
ja: 走査の余白

en: Extra color adjustments
ja: 追加色調整

en: Mirror image
ja: 鏡像画像

en: Mirror the image horizontally
ja: 水平に画像の鏡像にする

en: Auto exposure
ja: 自動露出

en: Enable/disable the auto exposure feature
ja: 自動露光機能を有効／無効にする

en: Calibration now
ja: 校正中

en: Execute calibration *now*
ja: 較正を「すぐに」実行します

en: Self diagnosis
ja: 自己診断

en: Perform scanner self diagnosis
ja: スキャナーの自己診断を実行

en: Reset scanner
ja: スキャナーのリセット

en: Reset the scanner
ja: スキャナーをリセットする

en: Medium handling
ja: 媒体の扱い

en: Eject film after each scan
ja: 各走査の後フィルムを排出する

en: Automatically eject the film from the device after each scan
ja: 自動的に、各走査の後、フィルムを装置から排出する。

en: Eject film before exit
ja: 終了前にフィルムを排出する

en: Automatically eject the film from the device before exiting the program
ja: 自動的に、プログラム終了前に装置からフィルムを排出する

en: Eject film now
ja: フィルムを今排出

en: Eject the film *now*
ja: フィルムを今すぐ、排出する。

en: Document feeder extras
ja: 文書供給装置拡張

en: Flatbed only
ja: フラットベッドのみ

en: Disable auto document feeder and use flatbed only
ja: 自動書類送りを無効にし、平台だけを使います

en: Transparency unit
ja: 透過ユニット

en: Switch on/off the transparency unit (FAU, film adapter unit)
ja: 透過ユニットのオフ・オンを切り替えます。（FAU,フィルムアダプター装置）

en: Negative film
ja: ネガフィルム

en: Positive or negative film
ja: ポジあるいはネガフィルム

en: Density control
ja: 濃度制御

en: Set density control mode
ja: 濃度制御モードを設定

en: Transparency ratio
ja: 透過率

en: Select film type
ja: フィルムの種類を選択

en: Select the film type
ja: フィルムの種類を選ぶ

en: Calibrate Scanner
ja: スキャナーの校正

en: Force scanner calibration before scan
ja: 走査前にスキャナの校正を強制する

en: Grayscale scan
ja: グレースケール走査

en: Do a grayscale rather than color scan
ja: カラーの代わりに、グレースケールで走査します。

en: Analog Gain
ja: アナログ利得

en: Increase or decrease the analog gain of the CCD array
ja: CCD配列のアナログ利得を増加または減少

en: Gamma Correction
ja: ガンマ校正

en: Selects the gamma corrected transfer curve
ja: ガンマ補正された変換カーブを選択

en: Flatbed
ja: フラットベッド

en: ADF Front
ja: ADF表面

en: ADF Back
ja: ADF裏面

en: ADF Duplex
ja: ADF両面

en: Red
ja: 赤

en: Green
ja: 緑

en: Blue
ja: 青

en: None
ja:  なし

en: Scan Mode
ja: 走査モード

en: Use non-blocking IO
ja: ノンブロッキングIOを使う

en: Use non-blocking IO for sane_read() if supported by the frontend.
ja: フロントエンドがサポートするときは、sane_read()にノンブロッキングIOを使う。

en: Simplex
ja: 片面

en: Duplex
ja: 両面

en: Transparency Unit
ja: 透過ユニット

en: Automatic Document Feeder
ja: 自動原稿送り装置

en: Positive Film
ja: ポジフィルム

en: Negative Film
ja: ネガフィルム

en: Focus on glass
ja: ガラス表面に焦点を合わせる

en: Focus 2.5mm above glass
ja: ガラスから2.5mmの場所に焦点を合わせる

en: Halftone A (Hard Tone)
ja: ハーフトーン　A（ハードトーン）

en: Halftone B (Soft Tone)
ja: ハーフトーンB（ソフトトーン）

en: Halftone C (Net Screen)
ja: ハーフトーンC（ネットトーン）

en: Dither A (4x4 Bayer)
ja: ディザーA（4x4バイエル）

en: Dither B (4x4 Spiral)
ja: ディザーB（4x4スパイラル)

en: Dither C (4x4 Net Screen)
ja: ディザーC（4x4網スクリーン)

en: Dither D (8x4 Net Screen)
ja: ディザーD（8x4の網スクリーン)

en: Text Enhanced Technology
ja: テキスト強調技術

en: Download pattern A
ja: パターンAのダウンロード

en: Download pattern B
ja: パターンBのダウンロード

en: No Correction
ja: 補正をしない

en: User defined
ja: ユーザ定義

en: Impact-dot printers
ja: ドットインパクトプリンタ

en: Thermal printers
ja: 熱転写プリンタ

en: Ink-jet printers
ja: インクジェットプリンタ

en: CRT monitors
ja: CRTモニター

en: Default
ja: 既定

en: High density printing
ja: 高密度印刷

en: Low density printing
ja: 低密度印刷

en: High contrast printing
ja: 高コントラスト印刷

en: User defined (Gamma=1.0)
ja: ユーザ定義（ガンマ＝１．０）

en: User defined (Gamma=1.8)
ja: ユーザ定義（ガンマ＝１．８）

en: A5 portrait
ja: A5縦

en: A5 landscape
ja: A5横

en: Letter
ja: USレターサイズ

en: Max
ja: 最大

en: Selects the halftone.
ja: ハーフトーンを選択する。

en: Dropout
ja: 取り出し口

en: Selects the dropout.
ja: 取り出し口の選択

en: Selects the brightness.
ja: 輝度の選択

en: Sharpness
ja: 鮮鋭度

en: Color correction
ja: カラー補正

en: Sets the color correction table for the selected output device.
ja: 選択した出力デバイスのための色補正テーブルを設定する。

en: Matrix multiplication of RGB
ja: RGBの倍率マトリックス

en: Shift green to red
ja: 緑を赤にシフト

en: Shift green to blue
ja: 緑を青にシフト

en: Shift red to green
ja: 赤を緑にシフト

en: Shift red to blue
ja: 赤を青にシフト

en: Shift blue to green
ja: 青を緑にシフト

en: Shift blue to red
ja: 青を赤にシフト

en: Controls green level
ja: 緑レベルの制御

en: Adds to red based on green level
ja: 緑レベルを基準に赤を増加

en: Adds to blue based on green level
ja: 緑レベルを基準に青を増加

en: Adds to green based on red level
ja: 赤レベルを基準に緑を増加

en: Controls red level
ja: 赤レベルの制御

en: Adds to blue based on red level
ja: 赤レベルを基準に青を増加

en: Adds to green based on blue level
ja: 青レベルを基準として緑を増加

en: Adds to red based on blue level
ja: 青レベルを基準として赤を増加

en: Controls blue level
ja: 青レベルの制御

en: Mirror the image.
ja: 鏡像をとる。

en: Fast preview
ja: 高速プレビュー

en: Auto area segmentation
ja: 自動領域分割

en: Short resolution list
ja: 短い解像度一覧

en: Display short resolution list
ja: 解像度のリストを短く表示

en: Zoom
ja: ズーム

en: Defines the zoom factor the scanner will use
ja: スキャナーが使うべきズーム値を定義

en: Quick format
ja: 簡易フォーマット

en: Optional equipment
ja: 光学装置

en: Eject
ja: 排出

en: Eject the sheet in the ADF
ja: ADFの書類を排出する

en: Auto eject
ja: 自動排出

en: Eject document after scanning
ja: 走査後、書類を排出

en: ADF Mode
ja: ADFモード

en: Selects the ADF mode (simplex/duplex)
ja: ADFモードの選択（片面、両面）

en: Selects the gamma correction value from a list of pre-defined devices or the user defined table, which can be downloaded to the scanner
ja: ガンマ補正値を事前定義のデバイスのリストから選択する。

en: Focus Position
ja: 焦点位置

en: Sets the focus position to either the glass or 2.5mm above the glass
ja: 焦点位置を、ガラス面ないしは、ガラス面から2.5mmの位置に設定

en: Wait for Button
ja: ボタンを待つ

en: After sending the scan command, wait until the button on the scanner is pressed to actually start the scan process.
ja: スキャンコマンドを送信後、実際に走査処理が始まる、スキャナーのボタンが押されるのをまつ。

en: Positive Slide
ja: ポジスライド

en: Negative Slide
ja: ネガスライド

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

en: Dither
ja: ディザー

en: Horizontal
ja: 水平の

en: Vertical
ja: 垂直の

en: Smoothing
ja: スムージング

en: Green offset
ja: 緑オフセット

en: Extras
ja: 追加

en: Lamp off time
ja: ランプをオフにする時間

en: The lamp will be turned off after the given time (in minutes). A value of 0 means, that the lamp won't be turned off.
ja: ランプは指定された時間（分）が経過したらオフにされます。値が０のときは、この機能は働きません。

en: File button
ja: ファイルボタン

en: OCR button
ja: OCRボタン

en: Power button
ja: 電源ボタン

en: Buttons
ja: ボタン

en: Calibrate
ja: 較正

en: Start calibration using special sheet
ja: 特殊シートを用いた補正を開始

en: Clear calibration
ja: 較正のクリア

en: Clear calibration cache
ja: 校正キャッシュを消去する

en: Transparency Adapter
ja: 透過アダプター

en: Gray mode color
ja: グレーモード色

en: Selects which scan color is used gray mode (default: green).
ja: どの色を用いてグレーモードを実現するかを選択（既定：緑）

en: Debugging Options
ja: デバッグオプション

en: Automatic warmup
ja: 自動暖機

en: Warm-up until the lamp's brightness is constant instead of insisting on 60 seconds warm-up time.
ja: ６０秒の暖機時間を使う代わりに、ランプの輝度が一定になるまで暖機します。

en: Full scan
ja: 全走査

en: Scan the complete scanning area including calibration strip. Be careful. Don't select the full height. For testing only.
ja: 補正領域を含めて、全領域を走査します。注意：全高を選択しないこと。これはテスト用です。

en: Coarse calibration
ja: 粗校正

en: Setup gain and offset for scanning automatically. If this option is disabled, options for setting the analog frontend parameters manually are provided. This option is enabled by default. For testing only.
ja: 自動走査の利得とオフセットを設定する。もし、このオプションが不可にされているときは、アナログフロントエンドパラメータの設定の選択肢は、手動で設定が必要です。このオプションは既定で有効にされています。テスト用途で存在するオプションです。

en: Coarse calibration for first scan only
ja: 粗調整を最初の走査だけ行う

en: Gamma value
ja: ガンマ値

en: Sets the gamma value of all channels.
ja: すべてのチャネルのガンマ値を設定

en: Advanced Options
ja: 上級オプション

en: Coarse
ja: 粗

en: Fine
ja: 密

en: Bayer
ja: バイエル

en: Custom
ja: カスタム

en: Auto
ja: 自動

en: NTSC RGB
ja: NTSC方式RGB

en: XPA RGB
ja: XPA方式RGB

en: Pass-through
ja: パススルー

en: NTSC Gray
ja: NTSCのグレー

en: XPA Gray
ja: XPAのグレー

en: Slow
ja: 遅い

en: Normal
ja: 普通

en: Fast
ja: 速い

en: Extra Fast
ja: 超高速

en: 2-pixel
ja: ２ピクセル

en: 4-pixel
ja: ４ピクセル

en: 8-pixel
ja: ８ピクセル

en: Print
ja: 印刷

en: Slide
ja: スライド

en: Film-strip
ja: フィルムの一片

en: Conditional
ja: 条件付き

en: Experiment
ja: 実験的

en: Sharpening
ja: 鮮鋭化

en: Set sharpening value.
ja: 鮮鋭化値を設定

en: Auto Threshold
ja: 自動閾値

en: Enable automatic determination of threshold for line-art scans.
ja: 線画の走査で閾値の自動判定を有効にする

en: Select smoothing filter.
ja: スムージングフィルタを選択

en: Unload media after scan
ja: 走査後、メディアを取り出す

en: Unloads the media after a scan.
ja: 走査後にメディアを取り出す。

en: Change document
ja: 書類を換える。

en: Change Document.
ja: 書類を取り換える。

en: Unload
ja: 取り出し

en: Unload Document.
ja: 書類の取り出し

en: Start calibration process.
ja: 校正プロセスを開始。

en: Media
ja: メディア

en: Set type of media.
ja: メディアの種類を設定

en: Exposure time
ja: 露出時間

en: Color Matrix
ja: カラーマトリックス

en: Custom color matrix.
ja: カスタムカラーマトリックス

en: Mono Color Matrix
ja: モノクロ・カラーマトリックス

en: Custom color matrix for grayscale scans.
ja: グレースケール走査のカスタム・カラーマトリックス

en: Mirror horizontal
ja: 水平の鏡像

en: Mirror image horizontally.
ja: 水平に鏡像をとる。

en: Mirror vertical
ja: 垂直鏡像

en: Mirror image vertically.
ja: 垂直に鏡像をとる。

en: Update options
ja: オプションの更新

en: Update options.
ja: オプションを更新する。

en: 8 bit output
ja: ８ビット出力

en: Front button wait
ja: 前面ボタンを待つ

en: Shut off lamp
ja: ランプの停止

en: Shut off scanner lamp.
ja: スキャナーのランプを停止する。

en: Geometry Group
ja: 配置グループ

en: Scan Mode Group
ja: スキャンモードグループ

en: Scanner model
ja: スキャナーモデル

en: Disable gamma correction
ja: ガンマ補正を無効

en: Gamma correction will be disabled
ja: ガンマ補正は無効にされます

en: Disable white shading correction
ja: ホワイト・シェーディング較正を無効

en: White shading correction will be disabled
ja: 白シャドー補正は無効にされます。

en: Skip warmup process
ja: 暖機プロセスをスキップ

en: Warmup process will be disabled
ja: 暖機プロセスが無効になります

en: Force real depth
ja: 真の深度を強制します。

en: If gamma is enabled, scans are always made in 16 bits depth to improve image quality and then converted to the selected depth. This option avoids depth emulation.
ja: ガンマが有効であれば、画像品質を高めるため、走査はつねに１６ビット深度で行われます。それから、選択された色深度に変換されます。このオプションは、深度エミュレーションを回避します。

en: Emulate Grayscale
ja: グレースケールのエミュレート

en: If enabled, image will be scanned in color mode and then converted to grayscale by software. This may improve image quality in some circumstances.
ja: 有効になると、画像はカラーモードで走査され、グレースケールにソフトウエアによって変換されます。これは、一部の環境では、画像品質を高めることがあります。

en: Save debugging images
ja: デバッグイメージの保存

en: If enabled, some images involved in scanner processing are saved to analyze them.
ja: 有効になると、スキャナが処理する画像の一部が、分析のために保存されます。

en: Reset chipset
ja: チップセットのリセット

en: Resets chipset data
ja: チップセットデータをリセット

en: Information
ja: 情報

en: Chipset name
ja: チップセット名

en: Shows chipset name used in device.
ja: 装置に使われているチップセット名を表示する。

en: Unknown
ja: 不明

en: Chipset ID
ja: チップセットID

en: Shows the chipset ID
ja: チップセットIDを表示

en: Scan counter
ja: 走査カウンター

en: Shows the number of scans made by scanner
ja: スキャナーが行った走査回数を表示します。

en: Update information
ja: 情報更新

en: Updates information about device
ja: 装置の情報を更新

en: Miscellaneous
ja: 各種

en: Lamp status
ja: ランプの状態

en: Switches the lamp on or off.
ja: ランプのオフ／オンを切り替え

en: Calibrates for black and white level.
ja: 白黒レベルを較正

en: TMA Slides
ja: TMAスライド

en: TMA Negatives
ja: TMAネガ

en: Color (48 bits)
ja: カラー（４８ビット）

en: Extend lamp timeout
ja: ランプタイムアウトの拡大

en: Wait for button
ja: ボタン待ち

en: Paper size
ja: 紙サイズ

en: Enable Duplex (Dual-Sided) Scanning
ja: 両面走査を有効にする。

en: Physical size of the paper in the ADF
ja: ADFにある紙の物理サイズ

en: From paper
ja: 紙から

en: Feeder mode
ja: フィーダーモード

en: Sets the feeding mode
ja: シート送りモードの設定

en: Automatic threshold
ja: 自動閾値

en: Automatically sets brightness, contrast, white level, gamma, noise reduction and image emphasis
ja: 自動的に輝度、コントラスト、ホワイトレベル、ガンマ値、ノイズ低減とイメージ強調を設定する。

en: Noise reduction
ja: ノイズ除去

en: Image emphasis
ja: 画像強調

en: Sets the image emphasis
ja: イメージ強調を設定

en: Gamma
ja: ガンマ

en: Gamma correction
ja: ガンマ補正

en: Diamond
ja: ダイアモンド

en: 8x8 Coarse Fatting
ja: 8x8 粗Fatting

en: 8x8 Fine Fatting
ja: 8x8 微細fatting

en: 8x8 Bayer
ja: 8x8 バイエル

en: 8x8 Vertical Line
ja: 8x8縦の線

en: Gain
ja: 利得

en: Color channels gain settings
ja: カラーチャネルの利得設定

en: Gray gain
ja: グレー利得

en: Sets gray channel gain
ja: グレーチャネル利得を設定

en: Red gain
ja: 赤利得

en: Sets red channel gain
ja: 赤チャネル利得を設定

en: Green gain
ja: 緑利得

en: Sets green channel gain
ja: 緑チャネル利得を設定

en: Blue gain
ja: 青利得

en: Sets blue channel gain
ja: 青チャネル利得を設定

en: Bayer Dither 16
ja: バイエルディザ 16

en: Bayer Dither 64
ja: バイエルディザ 64

en: Halftone Dot 32
ja: ハーフトーンドット32

en: Halftone Dot 64
ja: ハーフトーンドット64

en: Error Diffusion
ja: エラー拡散

en: Mode 1
ja: モード１

en: Mode 2
ja: モード２

en: Mode 3
ja: モード３

en: From white stick
ja: 白サンプルから

en: Smooth
ja: スムース

en: Low
ja: 低

en: Medium
ja: 中

en: High
ja: 高

en: One page
ja: １ページ

en: All pages
ja: 全ページ

en: sheetfed scanner
ja: シートフィーダスキャナー

en: Grayscale 4 bits
ja: グレースケール４ビット

en: Grayscale 8 bits
ja: グレースケール８ビット

en: Shadow, midtone, highlight, exposure time
ja: シャドー、ミッドトーン、ハイライト、露光時間

en: Special options
ja: 特殊オプション

en: Color balance
ja: カラーバランス

en: Disable backtracking
ja: バックトラッキングを無効

en: Toggle lamp of flatbed
ja: 平台のランプ切り替え

en: Toggles the lamp of the flatbed
ja: 平台のランプを切り替え

en: Calibration by backend
ja: バックエンドによる較正

en: Use the lightlid-35mm adapter
ja: lightlid-35mmアダプターを使う

en: This option turns off the lamp of the flatbed during a scan
ja: このオプションは、走査中に平台のランプをオフにします。

en: Quality scan
ja: 品質優先走査

en: Highest quality but lower speed
ja: 最高品質だが、スピードは遅い

en: Fast scan
ja: 高速走査

en: Highest speed but lower quality
ja: 最高速度だが、品質は低い

en: Automatic adjustment of threshold
ja: 閾値の自動判定

en: If checked the backend automatically tries to determine an optimal value for the threshold.
ja: もしチェックされると、バックエンドは自動的に最適な閾値を探そうとします。

en: Selects the gamma correction mode.
ja: ガンマ補正モードを選択する。

en: Bind gamma
ja: ガンマ値の比を固定

en: Scalar gamma
ja: スカラーガンマ

en: Scalar gamma red
ja: ガンマ赤スカラー

en: Scalar gamma green
ja: ガンマ緑スカラー

en: Scalar gamma blue
ja: ガンマ青スカラー

en: Channel
ja: チャネル

en: Red balance
ja: 赤バランス

en: Green balance
ja: 緑バランス

en: Blue balance
ja: 青バランス

en: Firmware balance
ja: ファームウエアバランス

en: Slowest
ja: 最遅

en: Slower
ja: 遅く

en: Faster
ja: 速く

en: Fastest
ja: 最速

en: 4x4 coarse
ja: 4x4 粗

en: 4x4 normal
ja: 4x4 通常

en: 4x4 fine
ja: 4x4 微細

en: 3x3 normal
ja: 3x3 通常

en: 2x2 normal
ja: 2x2 通常

en: 8x8 custom
ja: 8x8 カスタム

en: 6x6 custom
ja: 6x6 カスタム

en: 5x5 custom
ja: 5x5 カスタム

en: 4x4 custom
ja: 4x4 カスタム

en: 3x3 custom
ja: 3x3 カスタム

en: 2x2 custom
ja: 2x2 カスタム

en: Fast gray mode
ja: 高速グレーモード

en: Scan in fast gray mode (lower quality).
ja: 高速グレーモードで走査（低品質）

en: Request that all previews are done in the fastest (low-quality) mode. This may be a non-color mode or a low resolution mode.
ja: すべてのプレビューを最高速モード（低品質）で行うようにする。

en: Lamp off time (minutes)
ja: ランプオフ時間（分）

en: Set the time (in minutes) after which the lamp is shut off.
ja: ランプが停止するまでの時間（分）を設定する

en: Turn lamp off
ja: ランプをオフに

en: Turns the lamp off immediately.
ja: すぐにランプをオフにする。

en: Red brightness
ja: 赤の輝度

en: Controls the brightness of the red channel of the acquired image.
ja: 取得された画像の赤チャネルの輝度を制御します。

en: Green brightness
ja: 緑の輝度

en: Controls the brightness of the green channel of the acquired image.
ja: 取得された画像の緑チャネルの輝度を制御します。

en: Blue brightness
ja: 青の輝度

en: Controls the brightness of the blue channel of the acquired image.
ja: 取得された画像の青チャネルの輝度を制御します。

en: Image
ja: 画像

en: Button-controlled scan
ja: ボタン制御走査

en: Update button state
ja: ボタン状態の更新

en: Button 1
ja: ボタン１

en: Button 2
ja: ボタン２

en: Transparency
ja: 透過性

en: Device-Settings
ja: 装置設定

en: Lampswitch
ja: ランプのスイッチ

en: Manually switching the lamp(s).
ja: ランプを手動でオフオンする

en: Lamp off during dark calibration
ja: ダーク補正時にランプをオフにする

en: Calibration data cache
ja: 較正データのキャッシュ

en: Performs calibration
ja: 較正の実行

en: Speedup sensor
ja: センサーをスピードアップ

en: Warmup-time
ja: 暖機時間

en: Warmup-time in seconds.
ja: 暖機時間を秒で設定。

en: Lampoff-time
ja: ランプオフ時間

en: Lampoff-time in seconds.
ja: ランプオフ時間を秒で設定。

en: Analog frontend
ja: アナログフロントエンド

en: Red gain value of the AFE
ja: AFEの赤の利得値

en: Red offset
ja: 赤オフセット

en: Red offset value of the AFE
ja: AFEの赤のオフセット値

en: Green gain value of the AFE
ja: AFEの緑の利得値

en: Green offset value of the AFE
ja: AFEの緑のオフセット値

en: Blue gain value of the AFE
ja: AFEの青の利得値

en: Green lamp off
ja: 緑ランプをオフ

en: Defines green lamp off parameter
ja: 緑ランプオフパラメータを定義

en: Blue lamp off
ja: 青ランプをオフ

en: Defines blue lamp off parameter
ja: 青ランプオフパラメータを定義

en: Color36
ja: 色３６

en: Dithermap 1
ja: ディザ　マップ１

en: Dithermap 2
ja: ディザ　マップ２

en: Randomize
ja: ランダマイズ

en: Source Selection
ja: 情報源選択

en: Image Enhancement
ja: イメージ強調

en: Grayify
ja: グレー化

en: Load the image as grayscale.
ja: イメージをグレースケールとして読み込む

en: Three-Pass Simulation
ja: ３パス　シミュレーション

en: Simulate a three-pass scanner by returning 3 separate frames.  For kicks, it returns green, then blue, then red.
ja: ３つに分割されたフレームを返す３パススキャナーをシミュレートします。おもしろ半分に、緑、青そして赤の順序で返します。

en: Hand-Scanner Simulation
ja: ハンドスキャナー　シミュレーション

en: Simulate a hand-scanner.  Hand-scanners often do not know the image height a priori.  Instead, they return a height of -1.  Setting this option allows one to test whether a frontend can handle this correctly.
ja: ハンドスキャナーをシミュレートします。ハンドスキャナーは、たいていの場合、イメージの高さが事前にはわかりません。その代わり、高さとしてー１を返します。このオプションを設定すると、フロントエンドが正しくそれを扱えるか、テストします。

en: Gamma Tables
ja: ガンマテーブル

en: Status Code Simulation
ja: ステータスコード　シミュレーション

en: Do not force status code
ja: ステータスコードを強制しない

en: Return SANE_STATUS_EOF
ja: SANE_STATUS_EOFを返す。

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_EOF after sane_read() has been called.
ja: バックエンドに対し、sane_read()が呼ばれた後に、ステータスコードとして、SANE_STATUS_EOFを返すよう強制する。

en: Return SANE_STATUS_JAMMED
ja: SANE_STATUS_JAMMEDを返す

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_JAMMED after sane_read() has been called.
ja: バックエンドに対して、ステータスコードとしてSANE_STATUS_JAMMEDを返すように強制する。

en: Return SANE_STATUS_NO_DOCS
ja: SANE_STATUS_NO_DOCSを返す

en: Force the backend to return the status code SANE_STATUS_NO_DOCS after sane_read() has been called.
ja: sane_read()が呼ばれた後、SANE_STATUS_NO_DOCS状態コードを返すようバックエンドを強制します。

en: Return SANE_STATUS_COVER_OPEN
ja: SANE_STATUS_COVER_OPENを返す

en: Return SANE_STATUS_IO_ERROR
ja: SANE_STATUS_IO_ERRORを返す

en: Return SANE_STATUS_NO_MEM
ja: SANE_STATUS_NO_MEMを返す

en: Return SANE_STATUS_ACCESS_DENIED
ja: SANE_STATUS_ACCESS_DENIEDを返す

en: This option reflects the status of a scanner button.
ja: このオプションは、スキャナーボタンの状態を反映します。

en: Lamp on
ja: ランプをオン

en: Turn on scanner lamp
ja: スキャナーのランプをオンにする。

en: Lamp off
ja: ランプオフ

en: Turn off scanner lamp
ja: スキャナーのランプをオフにする。

en: Lamp timeout
ja: ランプがタイムアウトした

en: Minutes until lamp is turned off after scan
ja: 走査した後、ランプがオフになるまでの時間（分）

en: Threshold value for lineart mode
ja: 線画モードの閾値

en: Document Feeder
ja: 書類送り装置

en: 6x4 (inch)
ja: ６x4（インチ）

en: 8x10 (inch)
ja: 8x10（インチ）

en: 8.5x11 (inch)
ja: 8.5x11（インチ）

en: Halftoning Unsupported
ja: ハーフトーンはサポートされません

en: Preview mode
ja: プレビューモード

en: Select the mode for previews. Greyscale previews usually give the best combination of speed and detail.
ja: プレビューモードを選択。グレースケールプレビューが通常もっともよい速度と詳細さを提供します。

en: Predefined settings
ja: 事前定義された設定

en: Provides standard scanning areas for photographs, printed pages and the like.
ja: 写真や印刷物などの標準的な走査領域を提供します。

en: webcam
ja: ウエブカメラ

en: Color RAW
ja: カラー RAW

en: Color RGB
ja: カラーRGB

en: Color RGB TEXT
ja: カラーRGB TEXT

en: Color pattern
ja: カラーパターン

en: Grid
ja: グリッド

en: First entry
ja: 最初のエントリー

en: Second entry
ja: ２つめのエントリー

en: Hand-scanner simulation
ja: ハンドスキャナーをシミュレート

en: Three-pass simulation
ja: ３パスシミュレーション

en: Simulate a three-pass scanner. In color mode, three frames are transmitted.
ja: ３パススキャナーをシミュレート。カラーモードにおいて、３フレームが転送される。

en: Set the order of frames
ja: フレームの順序を設定

en: Set the order of frames in three-pass color mode.
ja: ３パスカラーモードにおいて、フレームの順序を設定。

en: Special Options
ja: 特殊オプション

en: Select the test picture
ja: テスト画像を選択

en: Invert endianness
ja: エンディアンを反転

en: Read limit
ja: 読み取り制限

en: Limit the amount of data transferred with each call to sane_read().
ja: sane_read()の呼び出しごとに転送できるデータ量の制限

en: Size of read-limit
ja: 読み込み制限サイズ

en: The (maximum) amount of data transferred with each call to sane_read().
ja: 各sane_read()における転送できる（最大）データ量

en: Read delay
ja: 読み取り遅延

en: Delay the transfer of data to the pipe.
ja: パイプにデータを転送する遅延

en: Duration of read-delay
ja: 読み取り遅延の大きさ

en: How long to wait after transferring each buffer of data through the pipe.
ja: パイプを通して各データのバッファが転送された後、どれくらい待つか。

en: Return-value of sane_read
ja: sane_readの返値

en: Loss of pixels per line
ja: ラインごとのピクセルの損失

en: Fuzzy parameters
ja: 曖昧なパラメータ

en: Return fuzzy lines and bytes per line when sane_parameters() is called before sane_start().
ja: sane_start()を呼び出す前に、sane_parameters()を呼んだときに、曖昧なラインやそのラインに対して曖昧なバイトを返す。

en: Offer select file descriptor
ja: ファイルディスクリプタの選択を提供する

en: Offer a select filedescriptor for detecting if sane_read() will return data.
ja: sane_read()がデータを返すかどうか検出するための、ファイルディスクリプタの選択を提供する。

en: Enable test options
ja: テストオプション有効

en: Enable various test options. This is for testing the ability of frontends to view and modify all the different SANE option types.
ja: 様々なテストオプションを有効にします。これは、フロントエンドが、すべての異なるSANEオプションタイプの表示や変更ができるかテストする用途で使われます。

en: Print options
ja: オプション表示

en: Print a list of all options.
ja: すべてのオプションのリストを表示する。
