scantpaper 0.9.9 - en to da translation catalogue (435 entries)

en: Image
da: Billede

en: OCR Output
da: OCR-output

en: Error displaying help
da: Fejl ved visning af hjælp

en: Cannot read file: %s
da: Kan ikke læse filen: %s

en: Process image with GOCR.
da: Behandl billedet med GOCR

en: Process image with Tesseract.
da: Behandl billedet med Tesseract

en: Process image with Ocropus.
da: Behandl billedet med Ocrupus.

en: Process image with Cuneiform.
da: Behandl billedet med Cuneiform.

en: _File
da: _Fil

en: _New
da: _Ny

en: Clears all pages
da: Fjerner alle sider

en: _Open
da: _Åbn

en: Open image file(s)
da: Åbn billedfil(er)

en: Open c_rashed session
da: Å_bn sessionen der gik ned

en: Open crashed session
da: Åbn sessionen der gik ned

en: S_can
da: _Skan

en: Scan document
da: Skan dokument

en: Save
da: Gem

en: _Email as PDF
da: _E-mail som PDF

en: Attach as PDF to a new email
da: Vedlæg som PDF til ny email

en: _Print
da: _Udskriv

en: Print
da: Udskriv

en: _Compress temporary files
da: _Komprimér midlertidige filer

en: Compress temporary files
da: Komprimer midlertidige filer

en: _Quit
da: _Afslut

en: Quit
da: Afslut

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Undo
da: _Fortryd

en: Undo
da: Fortryd

en: _Redo
da: _Gentag

en: Redo
da: Gentag

en: Cu_t
da: K_lip

en: Cut selection
da: Klip markering

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Copy selection
da: Kopiér markering

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Paste selection
da: Indsæt markering

en: _Delete
da: _Slet

en: Delete selected pages
da: Slet markerede sider

en: _Renumber
da: _Omnummerér

en: Renumber pages
da: Omnummerér sider

en: _Select
da: _Markér

en: _All
da: _Alle

en: Select all pages
da: Markér alle sider

en: _Odd
da: _Ulige

en: Select all odd-numbered pages
da: Markér alle uligenummererede sider

en: _Even
da: _Lige

en: Select all evenly-numbered pages
da: Vælg alle ligenummererede sider

en: _Blank
da: _Tomme

en: Select pages with low standard deviation
da: Vælg alle sider med lav standardafvigelse

en: _Dark
da: _Mørk

en: Select dark pages
da: Vælg mørke sider

en: _Modified
da: _Ændret

en: Select modified pages since last OCR
da: Markér ændrede sider siden sidste OCR

en: _No OCR
da: _Ingen OCR

en: Select pages with no OCR output
da: Markér sider uden OCR-output

en: _Clear OCR
da: _Ryd OCR

en: Clear OCR output from selected pages
da: Fjern OCR-output fra markerede sider

en: Propert_ies
da: _Egenskaber

en: Edit image properties
da: Redigér billedegenskaber

en: Prefere_nces
da: Indstilli_nger

en: Edit preferences
da: Redigér indstillinger

en: _View
da: _Vis

en: Zoom to 100%
da: Zoom til 100%

en: Zoom to _fit
da: Zoom o_ptimeret

en: Zoom to fit
da: Zoom optimeret

en: Zoom _in
da: Zoom _ind

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom _out
da: Z_oom ud

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Rotate 90° clockwise
da: Rotér 90 med uret

en: Rotate 180°
da: Rotér 180

en: Rotate 90° anticlockwise
da: Rotér 90 mod uret

en: _Tools
da: Værk_tøjer

en: _Threshold
da: _Tærskel

en: Change each pixel above this threshold to black
da: Gør pixels over denne tærskel sorte

en: _Negate
da: _Negativ

en: Converts black to white and vice versa
da: Konverterer sort til hvid og omvendt

en: _Unsharp Mask
da: _Uskarphedsmaske

en: Apply an unsharp mask
da: Brug uskarphedsmaske

en: _Crop
da: _Beskær

en: Crop pages
da: Beskær sider

en: _Clean up
da: _Rens

en: Clean up scanned images with unpaper
da: Rens skannede billeder med unpaper

en: Optical Character Recognition
da: Optisk tekstgenkendelse (OCR)

en: U_ser-defined
da: Bruger_defineret

en: _Help
da: _Hjælp

en: Help
da: Hjælp

en: _About
da: _Om

en: _Drag
da: _Træk

en: Use the hand tool
da: Brug håndværktøjet

en: Use the rectangular selection tool
da: Brug værktøjet til rektangulær markering

en: _Paint
da: _Mal

en: Use the painter tool
da: Brug farveværktøjet

en: Save image and Save as PDF both require imagemagick
da: Gem billede og Gem som PDF kræver begge imagemagick

en: Save image requires libtiff
da: Gem billede kræver libtiff

en: Save as DjVu requires djvulibre-bin
da: Gem som DjVu kræver djvulibre-bin

en: Email as PDF requires xdg-email
da: E-mail som PDF kræver xdg-email

en: The rotating options and unpaper support require perlmagick
da: Rotation og unpaper-understøttelse kræver perlmagick

en: unpaper missing
da: unpaper blev ikke fundet

en: OCR requires gocr, tesseract, ocropus, or cuneiform
da: OCR kræver gocr, tesseract, ocrupus eller cuneiform

en: Warning: missing packages
da: Advarsel: manglende pakker

en: Error copying page
da: Fejl ved kopiering af side

en: Warning: unable to use %s for temporary storage. Defaulting to %s instead.
da: Advarsel: ude af stand til at bruge %s til midlertidig lagerplads. Bruger i stedet standardværdien %s.

en: Crashed sessions
da: Sessioner der er gået ned

en: The following list of sessions cannot be restored. Please retrieve any images you require from them. Selected sessions will be deleted.
da: Sessioner i følgende liste kan ikke gendannes. Hent billeder, du har brug for fra dem. Markerede sessioner vil blive slettet.

en: Pick crashed session to restore
da: Vælg sessionen, der gik ned, som skal gendannes

en: Editing text
da: Redigerer tekst

en: text
da: tekst

en: Some pages have not been saved.
    Do you really want to clear all pages?
da: Nogle sider er ikke blevet gemt.
    Vil du virkelig rydde alle sider?

en: Process %i of %i (%s)
da: Behandl %i af %i (%s)

en: Process %i of %i
da: Behandl %i af %i

en: Open image
da: Åbn billede

en: Image files
da: Billedfiler

en: Pages to extract
da: Sider der skal importeres

en: First page to extract
da: Første side der skal importeres

en: Last page to extract
da: Sidste side der skal importeres

en: Page Range
da: Sideinterval

en: Document Metadata
da: Dokumentets metadata

en: Date
da: Dato

en: Year-Month-Day
da: År-Måned-Dag

en: Select Date
da: Vælg dato

en: Today
da: I dag

en: Select date with calendar
da: Vælg dato i kalender

en: Title
da: Titel

en: Author
da: Forfatter

en: Subject
da: Emne

en: Keywords
da: Nøgleord

en: JPEG Quality
da: JPEG kvalitet

en: Downsample to
da: Reducér pixelantal til

en: Automatic
da: Automatisk

en: Let scantpaper which type of compression to use.
da: Lad scantpaper vælge, hvilken type komprimering der skal bruges.

en: Compress output with Lempel-Ziv & Welch encoding.
da: Komprimer med Lempel-Ziv & Welch indkodning.

en: Compress output with deflate encoding.
da: Komprimér med deflate indkodning.

en: Compress output with Packbits encoding.
da: Komprimér med Packbits indkodning.

en: Compress output with PNG encoding.
da: Komprimér med PNG indkodning.

en: Compress output with JPEG encoding.
da: Komprimér med JPEG indkodning.

en: None
da: Ingen

en: Use no compression algorithm on output.
da: Brug ingen komprimering.

en: Compression
da: Komprimering

en: Image type
da: Billedtype

en: CompuServe graphics interchange format
da: Graphics Interchange Format

en: Text
da: Tekst

en: Plain text
da: Klartekst

en: hOCR markup language
da: hOCR markup-sprog

en: scantpaper session file
da: scantpaper sessionsfil

en: Compress output with CCITT Group 3 encoding.
da: Komprimér med CCITT Group 3 indkodning.

en: Compress output with CCITT Group 4 encoding.
da: Komprimér med CCITT Group 4 indkodning.

en: Font for non-ASCII text
da: Skrifttype til ikke-ASCII-tekst

en: PDF filename
da: PDF filnavn

en: PDF files
da: PDF-filer

en: DjVu filename
da: DjVu filnavn

en: DjVu files
da: DjVu-filer

en: TIFF filename
da: TIFF filnavn

en: Text filename
da: Tekstfilnavn

en: Text files
da: Tekstfiler

en: hOCR filename
da: hOCR-filnavn

en: hOCR files
da: hOCR-filer

en: PS filename
da: PS filnavn

en: Postscript files
da: Postscript-filer

en: scantpaper session filename
da: scantpaper sessionens filnavn

en: scantpaper session files
da: scantpaper-sessionsfiler

en: File %s is read-only
da: Filen %s er ikke skrivbar

en: File %s exists.
    Really overwrite?
da: Filen %s eksisterer.
    Overskriv?

en: Image filename
da: Filnavn for billede

en: Email as PDF
da: E-mail som PDF

en: Error creating email
da: Fejl ved oprettelse af e-mail

en: Scan Document
da: Skan dokument

en: page-number-increment
da: side-tal-forøgelse

en: page-number-start
da: side-tal-start

en: available-scan-options
da: tilgængelige-skan-muligheder

en: device-list
da: enhed-liste

en: device
da: enhed

en: Rotate
da: Rotér

en: Rotate image after scanning
da: Rotér billede efter scanning

en: Both sides
da: Begge sider

en: Both sides.
da: Begge sider.

en: Facing side
da: Forside

en: Facing side.
da: Forside.

en: Reverse side
da: Bagside

en: Reverse side.
da: Bagside.

en: Select side to rotate
da: Vælg side for rotation

en: Rotate image 90 degrees clockwise.
da: Rotér billede 90 grader med uret.

en: Rotate image 180 degrees clockwise.
da: Rotér billede 180 grader

en: Rotate image 90 degrees anticlockwise.
da: Rotér billede 90 grader mod uret.

en: Select direction of rotation
da: Vælg rotationsretning

en: OCR scanned pages
da: Brug OCR på skannede sider

en: Select OCR engine
da: Vælg OCR-program

en: Threshold before OCR
da: Tærskelværdi før OCR

en: Threshold the image before performing OCR. This only affects the image passed to the OCR engine, and not the image stored.
da: Brug tærskelværdi på billedet før der udføres OCR. Dette har kun betydning for billedet som sendes til OCR-motoren, og ikke for billedet som lagres.

en: Threshold
da: Tærskel

en: Post-processing
da: Efterbehandling

en: Clean up images
da: Rens billeder

en: Options
da: Indstillinger

en: Set unpaper options
da: Indstillinger for unpaper

en: unpaper options
da: Indstillinger for unpaper

en: num-pages
da: num-sider

en: Unable to load image
da: Kan ikke indlæse billede

en: print-pages
da: udskriv-sider

en: page-ranges
da: side-interval

en: Patches gratefully received from:
da: Patches modtaget med taknemmelighed fra:

en: To aid the scan-to-PDF process
da: Gør skan-til-PDF processen nemmere

en: Negate
da: Negativ

en: Unsharp mask
da: Uskarphedsmaske

en: The radius of the Gaussian, in pixels, not counting the center pixel (0 = automatic).
da: Radius i pixels, centerpixel ikke medregnet (0 = automatisk)

en: The standard deviation of the Gaussian.
da: Standardafvigelse

en: Amount
da: Omfang

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
da: Den procentdel af forskellen mellem originalen og det slørede billede, som lægges tilbage på originalen.

en: The threshold, as a fraction of QuantumRange, needed to apply the difference amount.
da: Tærskelniveauet, som en brøkdel af QuantumRange, ved hvilket forskellen gøres gældende.

en: Crop
da: Beskær

en: The x-position of the left hand edge of the crop.
da: Venstrekantens x-position for beskæringen.

en: The y-position of the top edge of the crop.
da: Den øverste kants y-position for beskæringen.

en: Width
da: Bredde

en: The width of the crop.
da: Bredden af beskæringen

en: Height
da: Højde

en: The height of the crop.
da: Højden af beskæringen

en: label
da: etiket

en: Language to recognise
da: Sprog for tekstgenkendelse

en: English
da: Engelsk

en: OCR Engine
da: OCR-program

en: Some pages have not been saved.
    Do you really want to quit?
da: Nogle sider er endnu ikke gemt.
    Vil du virkelig afslutte?

en: The help viewer requires module Gtk2::Ex::PodViewer
    Alternatively, try: %s %s
da: Hjælpefunktionen kræver modulet Gtk2::Ex::PodViewer
    Prøv i stedet: %s %s

en: %dMb free in %s.
da: %dMb ledig i %s.

en: This operation cannot be undone. Are you sure?
da: Operationen kan ikke fortrydes. Er du sikker?

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Scan options
da: Skanningsindstillinger

en: Open scan dialog at program start
da: Åbn skandialog ved opstart

en: Automatically open the scan dialog in the background at program start. This saves time clicking the scan button and waiting for the program to find the list of scanners
da: Åbn automatisk skandialogen i baggrunden ved opstart. Dette sparer tiden med at klikke på skanknappen og vente på, at programmet finder listen over skannere.

en: Frontend
da: Brugerflade

en: Scan using the perl bindings for SANE.
da: Brug perl-bindinger til SANE til skanning.

en: Scan using the scanimage frontend.
da: Brug scanimage-brugerfladen til skanning.

en: Scan using the scanimage-perl frontend.
da: Brug brugerfladen scanimage-perl til skanning.

en: Scan using the scanadf-perl frontend.
da: Brug scanadf-perl-brugerfladen til skanning.

en: Scan using the scanadf frontend.
da: Brug scanadf-brugerfladen til skanning.

en: Device blacklist
da: Sortliste for enheder

en: Device blacklist (regular expression)
da: Sortliste for enheder (regulært udtryk)

en: Cycle SANE handle after scan
da: Kør igennem SANE-håndtering efter skanning

en: Interface used for scanner access
da: Grænseflade anvendt til skanneradgang

en: Scan command prefix
da: Præfiks for skankommandoen

en: Cache device-dependent options
da: Gem enhedsafhængige indstillinger i mellemlager

en: Clear device-dependent options cache
da: Ryd enhedsafhængige indstillinger fra mellemlageret

en: Option visibility & control
da: Indstillinger for synlighed og kontrol

en: Show
da: Vis

en: Reload
da: Genindlæs

en: Hide
da: Skjul

en: No scanner currently open with command line frontend.
da: Der er i øjeblikket ikke en åben skanner med kommandolinjebrugerflade.

en: Show options not listed
da: Vis muligheder, der ikke er opført

en: General options
da: Generelle indstillinger

en: Restore window settings on startup
da: Gendan vinduesindstillinger ved opstart

en: View files on saving
da: Vis filer når der gemmes

en: Default PDF & DjVu filename
da: Standardfilnavn for PDF-filer

en: Temporary directory
da: Midlertidig mappe

en: Browse
da: Gennemse

en: Select temporary directory
da: Vælg midlertidig mappe

en: Warn if available space less than (Mb)
da: Advar hvis tilgængelig plads er mindre end (Mb)

en: Warn if the available space in the temporary directory is less than this value
da: Advar hvis den tilgængelige plads i den midlertidige mappe er mindre end denne værdi

en: Blank threshold
da: Tærskel for tom

en: Threshold used for selecting blank pages
da: Tærskel anvendt til at vælge tomme sider

en: Dark threshold
da: Tærskel for mørk

en: Threshold used for selecting dark pages
da: Tærskel anvendt til at vælge mørke sider

en: OCR output
da: OCR-output

en: Replace
da: Erstat

en: Replace the contents of the text buffer with that from the OCR output.
da: Erstat indholdet af tekstbufferen med indholdet i OCR-output.

en: Prepend
da: Tilføj ved begyndelsen

en: Prepend the OCR output to the text buffer.
da: Tilføj OCR-output i begyndelsen af tekstbufferen.

en: Append
da: Tilføj ved slutningen

en: Append the OCR output to the text buffer.
da: Tilføj OCR-output til enden af tekstbufferen.

en: User-defined tools
da: Brugerdefinerede værktøjer

en: You will have to restart gscanp2df for changes to the temporary directory to take effect.
da: For at ændringerne i den midlertidige mappe skal kunne virke, er du nødt til at genstarte scantpaper.

en: Use %i and %o for the input and output filenames respectively, or a single %i if the image is to be modified in-place.
    
    The other variable available is:
    
    %r resolution
da: Brug %i og %o til henholdsvis input- og output-filnavne, eller en enkel %i hvis billedet skal ændres direkte.
    
    Den anden tilgængelige variable er:
    
    %r opløsning

en: Properties
da: Egenskaber

en: Resolution
da: Opløsning

en: Don't show this message again
da: Vis ikke denne meddelelse igen

en: Error: unable to load settings.
    Backing up settings
    Reverting to defaults
da: Fejl: kunne ikke hente indstillinger.
    Gemmer indstillinger
    Vender tilbage til standardindstillinger

en: hide-on-delete
da: skjul-ved-sletning

en: Renumber
da: Omnummerér

en: range
da: interval

en: Page numbering
da: Sidenummerering

en: border_width
da: kant_bredde

en: Start
da: Begyndelse

en: Increment
da: Forøgelse

en: increment
da: forøg

en: document
da: dokument

en: The current settings would result in duplicate page numbers. Please select new start and increment values.
da: De nuværende indstillinger vil resultere i duplikerede sidenumre. Vælg venligst nye værdier for start og forøg.

en: Device
da: Enhed

en: Rescan for devices
da: Genskan efter enheder

en: Sets the device to be used for the scan
da: Vælger enhed til brug for skanning

en: Page Options
da: Sideindstillinger

en: # Pages
da: Antal sider

en: All
da: Alle

en: Scan all pages
da: Skan alle sider

en: Set number of pages to scan
da: Vælg antal sider der skal skannes

en: Extended page numbering
da: Udvidet sidenummerering

en: Page number
da: Sidetal

en: Source document
da: Kildedokument

en: Single sided
da: Enkeltsidet

en: Source document is single-sided
da: Kildedokumentet er enkeltsidet

en: Double sided
da: Dobbeltsidet

en: Source document is double-sided
da: Kildedokumentet er dobbeltsidet

en: Side to scan
da: Side der skal skannes

en: Facing
da: Forside

en: Reverse
da: Bagside

en: Sets which side of a double-sided document is scanned
da: Vælger hvilken side af et dobbeltsidet dokumentet, der skannes

en: Scan profiles
da: Skanprofiler

en: Name of scan profile
da: Navn på skanprofilen

en: current-scan-options
da: nuværende-skan-indstillinger

en: Scan
da: Skan

en: Manual
da: Manuelt

en: device_list
da: enheds_liste

en: Error: unknown device: %s
da: Fejl: ukendt enhed: %s

en: paper
da: papir

en: paper-formats
da: papir-formater

en: Edit paper size
da: Redigér papirstørrelse

en: border-width
da: kant-bredde

en: Name
da: Navn

en: Left
da: Venstre

en: Cannot delete all paper sizes
da: Kan ikke slette alle papirstørrelser

en: The following paper sizes are too big to be scanned by the selected device:
da: Følgende papirstørrelser er for store til den valgte skanner-enhed:

en: Multiple unconstrained values are not currently supported. Please file a bug.
da: Flere ubegrænsede værdier understøttes ikke for nærværende. Indsend venligst en fejlbeskrivelse.

en: Multiple non-numerical values are not currently supported. Please file a bug.
da: Flere ikke-numeriske værdier understøttes ikke for nærværende. Indsend venligst en fejlbeskrivelse.

en: Scanning page %d of %d
da: Skanner side %d af %d

en: Scanning page %d
da: Skanner side %d

en: prefix
da: præfiks

en: progress-pulse-step
da: fremdrift-impuls-trin

en: Fetching list of devices
da: Henter liste over enheder

en: No devices found
da: Ingen enheder fundet

en: reload-triggers
da: genindlæs-udløsere

en: cache-options
da: mellemlager-indstillinger

en: options-cache
da: indstillinger-mellemlager

en: frontend
da: brugerflade

en: Updating options
da: Opdaterer indstillinger

en: Scan Options
da: Skannerindstillinger

en: visible-scan-options
da: synlige-skan-indstillinger

en: Paper size
da: Papirformat

en: Edit
da: Redigér

en: Selects or edits the paper size
da: Vælger eller ændrer papirstørrelsen

en: max-pages
da: maks-sider

en: Must scan facing pages first
da: Forsiderne skal skannes først

en: dir
da: mappe

en: Opening device
da: Åbner enhed

en: Retrieving options
da: Henter indstillinger

en: Error retrieving scanner options:
da: Fejl under hentning af skannerindstillinger:

en: Error opening device:
da: Fejl under åbning af enhed:

en: Setting option %s
da: Indstiller tilvalget %s

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Error importing page %d. Ignoring.
da: Fejl under import af side %d. Ignorerer.

en: No pages to process
da: Ingen sider at behandle

en: No pages selected
da: Ingen sider valgt

en: File %s not found
da: Filen %s ikke fundet

en: Unknown DjVu file structure. Please contact the author.
da: Ukendt struktur i DjVu-filen. Vær venlig at kontakte ophavsmanden.

en: %s is not a recognised image type
da: %s genkendes ikke som en billedtype

en: Importing page %i of %i
da: Importerer side %i af %i

en: Error extracting images from PDF
da: Fejl under udtrækning af billeder fra PDF

en: Setting up PDF
da: Sætter PDF op

en: Saving page %i of %i
da: Gemmer side %i af %i

en: Closing PDF
da: Lukker PDF

en: Error creating PDF image object: %s
da: Fejl under forsøget på at danne PDF-billedelement: %s

en: Error embedding file image in %s format to PDF: %s
da: Fejl under indlejring af filbilledet i %s-format til PDF: %s

en: Error compressing image: %s
da: Fejl under komprimering af billede: %s

en: Writing page %i of %i
da: Skriver side %i af %i

en: Error writing DjVu
da: Fejl under skrivning af DjVu

en: Merging DjVu
da: Sammenfletter DjVu

en: Error merging DjVu
da: Fejl under sammenfletning af DjVu

en: Can't write to file: %s
da: Kan ikke skrive til fil: %s

en: Can't open file: %s
da: Kan ikke åbne fil: %s

en: Can't close file: %s
da: Kan ikke lukke fil: %s

en: Error adding text layer to DjVu
da: Fejl under tilføjelse af tekstlag til DjVu

en: Error adding metadata to DjVu
da: Fejl under tilføjelse af metadata til DjVu

en: Converting image %i of %i to TIFF
da: Konverterer billede %i af %i til TIFF

en: Error writing TIFF
da: Fejl under skrivning af TIFF

en: Concatenating TIFFs
da: Sammenkæder TIFF'er

en: Converting to PS
da: Konverterer til PS

en: Error saving image
da: Fejl under lagring af billedet

en: Scanning %i pages...
da: Skanner %i sider...

en: Scanning page %i...
da: Skanner side %i...

en: Scanner warming up
da: Skanner varmer op

en: Document feeder out of documents
da: Dokumentføder tom for dokumenter

en: Device busy
da: Enhed optaget

en: Operation cancelled
da: Handling afbrudt

en: Unknown message:
da: Ukendt meddelelse:

en: Error importing image %s: %s
da: Fejl under import af billede %s: %s

en: Selected
da: Markeret

en: active
da: aktiv

en: Single
da: Enkelt

en: One page per sheet, oriented upwards without rotation.
da: En side pr ark, vendt opad uden rotation.

en: Double
da: Dobbelt

en: Two pages per sheet, landscape orientation (one page on the left half, one page on the right half).
da: To sider pr ark i landskabsorientering (én side på venstre halvdel, én side på højre halvdel).

en: # Output pages
da: # outputsider

en: Number of pages to output.
da: Antal sider til output

en: No deskew
da: Ingen opretning

en: Disable deskewing.
da: Slå opretning fra

en: No mask scan
da: Ingen maskedetektering

en: Disable mask detection.
da: Slå maskedetektering fra.

en: No black filter
da: Ingen sort-filter

en: Disable black area scan.
da: Fravælg skanning for sort område.

en: No gray filter
da: Ingen gråfilter

en: Disable gray area scan.
da: Fravælg skan for gråt område

en: No noise filter
da: Ingen støjfilter

en: Disable noise filter.
da: Fravælg støjfilter.

en: No blur filter
da: Intet sløringsfilter

en: Disable blur filter.
da: Slå sløringsfilteret fra.

en: No border scan
da: Ingen kantskanning

en: Disable border scanning.
da: Fravælg kantskanning.

en: No border align
da: Ingen kantjustering

en: Disable aligning of the area detected by border scanning.
da: Fravælg justering af det område kantskanningen detekterede.

en: Deskew to edge
da: Ret op til kant

en: Edges from which to scan for rotation. Each edge of a mask can be used to detect the mask's rotation. If multiple edges are specified, the average value will be used, unless the statistical deviation exceeds --deskew-scan-deviation.
da: Kanter hvorfra der skal skannes for rotation. Hver kant af en maske kan bruges til at finde maskens rotation. Hvis der vælges flere kanter bliver gennemsnitsværdien brugt, med mindre den statistiske afvigelse overskrider -deskew-scan-deviation.

en: Use 'left' for scanning from the left edge.
da: Brug 'venstre' for at skanne fra venstre kant.

en: Use 'top' for scanning from the top edge.
da: Brug 'top' for at skanne fra øverste kant.

en: Right
da: Højre

en: Use 'right' for scanning from the right edge.
da: Brug 'højre' for at skanne fra højre kant.

en: Bottom
da: Bund

en: Use 'bottom' for scanning from the bottom.
da: Brug 'bund' for at scanne fra nederste kant.

en: Align to edge
da: Flugt med kant

en: Edge to which to align the page.
da: Kant som siden skal flugte med.

en: Use 'left' to align to the left edge.
da: Brug 'venstre' for at flugte med venstre kant.

en: Use 'top' to align to the top edge.
da: Brug 'top' for at flugte med øverste kant.

en: Use 'right' to align to the right edge.
da: Brug 'højre' for at flugte med højre kant.

en: Use 'bottom' to align to the bottom.
da: Brug 'bund' for at flugte med nederste kant.

en: Border margin
da: Kantmargen

en: Vertical margin
da: Lodret margen

en: Vertical distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
da: Den lodrette afstand fra papirkanten når margenen rettes op.

en: Horizontal margin
da: Vandret margen

en: Horizontal distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
da: Den vandrette afstand fra papirkanten når margenen rettes op.

en: White threshold
da: Hvid-tærskel

en: Brightness ratio above which a pixel is considered white.
da: Mindste lysstyrkeforhold, der detekteres som hvide pixler.

en: Black threshold
da: Sort-tærskel

en: Brightness ratio below which a pixel is considered black (non-gray). This is used by the gray-filter. This value is also used when converting a grayscale image to black-and-white mode.
da: Største lysstyrkeforhold, der detekteres som sort (ikke-gråt). Dette bruges af gråfilteret. Værdien bruges også ved konvertering af et gråtonebillede til sort/hvidt.

en: Deskew
da: Ret op

en: Border
da: Kant

en: Filters
da: Filtre

en: title
da: titel

en: transient-for
da: forbigående-for

en: side-to-scan
da: side-til-skan

en: profile
da: profil
