scantpaper - en to el translation catalogue (371 entries)

en: Image
el: Εικόνα

en: OCR Output
el: Έξοδος OCR

en: Error displaying help
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας

en: Cannot read file: %s
el: Αδύνατη η ανάγνωση του αρχείου: %s

en: Process image with GOCR.
el: Επεξεργασία εικόνας με GOCR.

en: Process image with Tesseract.
el: Επεξεργασία εικόνας με Υπερκυβισμό (Tesseract)

en: Process image with Ocropus.
el: Επεξεργασία εικόνας με το Ocropus.

en: Cuneiform
el: Σφηνοειδής γραφή (Cuneiform)

en: Process image with Cuneiform.
el: Επεξεργασία εικόνας με τη σφηνοειδή γραφή (Cuneiform)

en: _File
el: _Αρχείο

en: _New
el: _Νέο

en: Clears all pages
el: Καθαρισμός όλων των σελίδων

en: _Open
el: _Άνοιγμα

en: Open image file(s)
el: Άνοιγμα αρχείου εικόνων

en: S_can
el: Σ_άρωση

en: Scan document
el: Σάρωση εγγράφου

en: Save
el: Αποθήκευση

en: _Email as PDF
el: _Email ως PDF

en: Attach as PDF to a new email
el: Επισύναψη σαν PDF σε νέο email

en: _Print
el: _Εκτύπωση

en: Print
el: Εκτύπωση

en: _Compress temporary files
el: _Συμπίεση προσωρινών αρχείων

en: Compress temporary files
el: Συμπίεση προσωρινών αρχείων

en: _Quit
el: _'Εξοδος

en: Quit
el: 'Εξοδος

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Undo
el: _Αναίρεση

en: Undo
el: Αναίρεση

en: _Redo
el: _Ακύρωση Αναίρεσης

en: Redo
el: Ακύρωση Αναίρεσης

en: Cu_t
el: Απο_κοπή

en: Cut selection
el: Αποκοπή επιλογής

en: _Copy
el: Αντι_γραφή

en: Copy selection
el: Αντιγραφή επιλογής

en: _Paste
el: Ε_πικόλληση

en: Paste selection
el: Επικόλληση επιλογής

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Delete selected pages
el: Διαγραφή επιλεγμένων σελίδων

en: _Renumber
el: _Επαναρίθμηση

en: Renumber pages
el: Εκ νέου αρίθμηση σελίδων

en: _Select
el: _Επιλογή

en: _All
el: _Όλα

en: Select all pages
el: Επιλογή όλων των σελίδων

en: _Odd
el: _Μονό

en: Select all odd-numbered pages
el: Επιλέξτε όλες τις σελίδες με  μονή αρίθμηση

en: _Even
el: _Ζυγό

en: Select all evenly-numbered pages
el: Επιλέξτε όλες τις σελίδες με  ζυγή αρίθμηση

en: _Blank
el: _Κενό

en: Select pages with low standard deviation
el: Επιλογή σελίδων με χαμηλή απόκλιση

en: _Dark
el: _Σκοτεινό

en: Select dark pages
el: Επιλέξτε τις σκοτεινές σελίιδες

en: _Modified
el: _Τροποποιήθηκαν

en: Select modified pages since last OCR
el: Επιλέξτε τις τροποποιημένες σελίδες μετά το τελευταίο OCR

en: _No OCR
el: _Χωρίς OCR

en: Select pages with no OCR output
el: Επιλέξτε τις σελίδες χωρίς έξοδο OCR

en: _Clear OCR
el: _Διαγραφή OCR

en: Clear OCR output from selected pages
el: Διαγραφή της εξόδου OCR από τις επιλεγμένες σελίδες

en: Propert_ies
el: Ιδιό_τητες

en: Edit image properties
el: Επεξεργασία ιδιοτήτων εικόνας

en: Prefere_nces
el: Προτι_μήσεις

en: Edit preferences
el: Επεξεργασία ρυθμίσεων

en: _View
el: _Προβολή

en: Zoom _100%
el: Μεγέθυνση _100%

en: Zoom to 100%
el: Κλίμακα στο 100%

en: Zoom to _fit
el: Αλλαγή κλίμακας για _ταίριασμα

en: Zoom to fit
el: Αλλαγή κλίμακας για ταίριασμα

en: Zoom _in
el: _Μεγέθυνση

en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

en: Zoom _out
el: Σ_μίκρυνση

en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

en: Rotate 90° clockwise
el: Περιστροφή 90 δεξιόστροφα

en: Rotate 180°
el: Περιστροφή 180

en: Rotate 90° anticlockwise
el: Περιστροφή 90 αριστερόστροφα

en: _Tools
el: _Εργαλεία

en: _Threshold
el: _Ανοχή

en: Change each pixel above this threshold to black
el: Αλλαγή σε μσύρο για κάθε εικονοστοιχείο που υπερβαίνει το όριο

en: _Negate
el: _Απόρριψη

en: Converts black to white and vice versa
el: Μετατρέπει το μαύρο σε λευκό και αντιστρόφως

en: _Unsharp Mask
el: _Μάσκα Άμβλυνσης

en: Apply an unsharp mask
el: Εφαρμόστε μια μάσκα άμβλυνσης

en: _Crop
el: Α_ποκοπή

en: Crop pages
el: Αποκοπή σελίδων

en: _Clean up
el: _Καθαρισμός

en: Clean up scanned images with unpaper
el: Καθαρίστε τις σαρωμένες εικόνες με τον αποσελιδοποιητή

en: Optical Character Recognition
el: Οπτική Αναγνώριση Χαρακτήρων

en: U_ser-defined
el: Ο_ρίζεται από τον χρήστη

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: Help
el: Βοήθεια

en: _About
el: _Σχετικά

en: _Drag
el: _Σύρτε

en: Use the hand tool
el: Χρησιμοποιήστε το χειροκίνητο εργαλείο

en: Use the rectangular selection tool
el: Χρησιμοποιήστε το ορθογώνιο εργαλείο επιλογής

en: _Paint
el: _Σχεδίαση

en: Use the painter tool
el: Χρησιμοποιήστε το εργαλείο σχεδίασης/ ζωγραφικής

en: Save image and Save as PDF both require imagemagick
el: Η αποθήκευση εικόνας και η αποθήκευση ώς PDF απαιτέι το imagemagick

en: Save image requires libtiff
el: Η αποθήκευση εικονας απαιτεί το libtiff

en: Save as DjVu requires djvulibre-bin
el: Η αποθήκευση ως DjVu απαιτεί το djvulibre-bin

en: Email as PDF requires xdg-email
el: Η αποστολή email ως PDF απαιτεί xdg-email

en: The rotating options and unpaper support require perlmagick
el: Οι επιλογές περιστροφής και αποσελιδοποίησης απαιτούν το perlmagick

en: unpaper missing
el: Η αποχάρτιση λείπει

en: OCR requires gocr, tesseract, ocropus, or cuneiform
el: Το OCR απαιτεί τα gocr, tesseract, ocropus ή cuneiform

en: Warning: missing packages
el: Προσοχή: πακέτα που λείπουν

en: Error copying page
el: Σφάλμα κατά την αντιγραφή σελίδας

en: Warning: unable to use %s for temporary storage. Defaulting to %s instead.
el: Προσοχή: αδύνατη η χρήση του %s για προσωρινή αποθήκευση. Αντί για αυτό, γίνεται μετάπτωση στο %s

en: Session
el: Συνεδρία

en: Pick crashed session to restore
el: Επιλέξτε προς ανάκτηση τη συνεδρία που κατέρρευσε

en: Editing text
el: Γίνεται επεξεργασία κειμένου

en: text
el: κείμενο

en: Some pages have not been saved.
    Do you really want to clear all pages?
el: Ορισμένες σελίδες δεν αποθηκεύθηκαν.
    Θέλετε πραγματικά να καθαρίσετε όλες τις σελίδες;

en: Process %i of %i (%s)
el: Λειτουργία %i επί συνόλου %i (%s)

en: Process %i of %i
el: Επεξεργασία %i απο %i

en: Open image
el: Άνοιγμα εικόνας

en: Image files
el: Αρχεία εικόνων

en: Pages to extract
el: Σελίδες για εξαγωγή

en: First page to extract
el: Πρώτη σελίδα για εξαγωγή

en: Last page to extract
el: Τελευταία σελίδα προς εξαγωγή

en: Page Range
el: Φάσμα σελίδας

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Year-Month-Day
el: Έτος-Μήνας-Μέρα

en: Select Date
el: Επιλογή Ημερομηνίας

en: Today
el: Σήμερα

en: Title
el: Τίτλος

en: Subject
el: Θέμα

en: Keywords
el: Λέξεις κλεδιά

en: JPEG Quality
el: Ποιότητα JPEG

en: Downsample to
el: Μείωση ανάλυσης σε

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: Let scantpaper which type of compression to use.
el: Αφήστε το scantpaper να επιλέξει ποιο είδος συμπίεσης να χρησιμοποιηθεί.

en: Compress output with Lempel-Ziv & Welch encoding.
el: Συμπίεση εξαγώγιμου με κωδικοποίηση Lempel-Ziv & Welch

en: Compress output with deflate encoding.
el: Συμπίεση εξαγώγιμου με κωδικοποίηση deflate

en: Packbits
el: Ψηφίδες

en: Compress output with Packbits encoding.
el: Συμπίεση εξαγώγιμου με κωδικοποίηση Packbits

en: Compress output with PNG encoding.
el: Συμπίεση εξαγώγιμου με κωδικοποίηση PNG

en: Compress output with JPEG encoding.
el: Συμπίεση εξαγώγιμου με κωδικοποίηση JPEG

en: None
el: Τίποτα

en: Use no compression algorithm on output.
el: Κανένας αλγόριθμος συμπίεσης στο εξαγώγιμο

en: Compression
el: Συμπίεση

en: Image type
el: Τύπος εικόνας

en: CompuServe graphics interchange format
el: Πρότυπο ανταλλαγής αρχείων CompuServe graphics

en: Joint Photographic Experts Group JFIF format
el: Διαμόρφωση Joint Photographic Experts Group JFIF

en: Portable Network Graphics
el: Φορητά Δικτυακά Γραφικά (PNG)

en: Portable anymap
el: Φορητό anymap

en: Tagged Image File Format
el: Μορφή αρχείων εικόνας με ετικέτα (TIFF)

en: Text
el: Κείμενο

en: Plain text
el: Απλό κείμενο

en: scantpaper session file
el: Αρχείο συνεδρίας scantpaper

en: Compress output with CCITT Group 3 encoding.
el: Συμπίεση εξαγώγιμου με κωδικοποίηση CCITT Group 3

en: Compress output with CCITT Group 4 encoding.
el: Συμπίεση εξαγώγιμου με κωδικοποίηση CCITT Group 4

en: Font for non-ASCII text
el: Γραμματοσειρά για κείμενο μη-ASCII

en: PDF filename
el: Όνομα αρχείου PDF

en: PDF files
el: Αρχεία PDF

en: DjVu filename
el: Όνομα αρχείου DjVu

en: DjVu files
el: Αρχεία DjVu

en: TIFF filename
el: Όνομα αρχείου TIFF

en: Text filename
el: Όνομα αρχείου κειμένου

en: Text files
el: Αρχεία κειμένου

en: PS filename
el: Όνομα PS αρχείου

en: Postscript files
el: Αρχεία Postscript

en: scantpaper session filename
el: Όνομα αρχείου συνεδρίας του scantpaper

en: scantpaper session files
el: Αρχεία συνεδρίας του scantpaper

en: File %s is read-only
el: Το αρχείο %s είναι μόνο για ανάγνωση

en: File %s exists.
    Really overwrite?
el: Το αρχείο %s υπάρχει.
    Να γίνει αντικατάσταση;

en: Image filename
el: Όνομα αρχείου εικόνας

en: Email as PDF
el: Ηλεκτρονική ταχυδρόμιση ως PDF

en: Error creating email
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία e-mail

en: Scan Document
el: Σάρωση εγγράφου

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Rotate image after scanning
el: Περιστροφή της εικόνας μετά την επεξργασία

en: Both sides
el: Και τις δύο πλευρές

en: Both sides.
el: Και τις δύο πλευρές.

en: Facing side
el: Ίσια πλευρά

en: Facing side.
el: Μπροστινή πλευρά

en: Reverse side
el: Ανάποδη πλευρά

en: Reverse side.
el: Ανάποδη πλευρά

en: Select side to rotate
el: Επιλογή πλευράς προς περιστροφή

en: Rotate image 90 degrees clockwise.
el: Περιστροφή εικόνας κατά 90 μοίρες δεξιόστροφα.

en: Rotate image 180 degrees clockwise.
el: Περιστροφή εικόνας κατά 180 μοίρες δεξιόστροφα.

en: Rotate image 90 degrees anticlockwise.
el: Περιστροφή εικόνας κατά 90 μοίρες αριστερόστροφα.

en: Select direction of rotation
el: Επιλογή της φοράς  κατά την οποία θα γίνει η περιστροφή

en: OCR scanned pages
el: Σελίδες που σαρώθηκαν με OCR

en: Select OCR engine
el: Επιλογή μηχανής OCR

en: Threshold
el: Ανοχή

en: Post-processing
el: Μετα-επεξεργασία

en: Clean up images
el: Καθαρισμός εικόνων

en: Options
el: Επιλογές

en: Set unpaper options
el: Ορισμός επιλογών αποχάρτισης

en: unpaper options
el: Επιλογές αποχάρτισης

en: Unable to load image
el: Δεν είναι δυνατή η φόρτωση της εικόνας

en: print-pages
el: εκτύπωση-σελίδων

en: page-ranges
el: φάσμα-σελίδων

en: Patches gratefully received from:
el: Ευχαριστίες για την παραλαβή διορθωτικών patches από:

en: To aid the scan-to-PDF process
el: Για βοήθεια στην εξέλιξη του scan-to-PDF

en: Negate
el: Απόρριψη

en: Unsharp mask
el: Μάσκα άμβλυνσης

en: Radius
el: Η ακ

en: The radius of the Gaussian, in pixels, not counting the center pixel (0 = automatic).
el: Η ακτίνα της Γκαουσσιανής, σε εικονοστοιχεία (pixels), χωρίς να προσμετράται το κεντρικό εικονοστοιχείο (0= αυτόματο).

en: pixels
el: εικονοστοιχεία

en: The standard deviation of the Gaussian.
el: Η τυπική απόκλιση (standard deviation) της Γκαουσσιανής.

en: Amount
el: Ποσοστό

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
el: Η ποσοστιαία διαφορά ανάμεσα στην αρχική και στη θολωμένη (blur)  εικόνα που προστέθηκε στο πρωτότυπο.

en: Crop
el: Αποκοπή

en: x
el: χ

en: The x-position of the left hand edge of the crop.
el: H x (οριζόντια) θέση της αριστερής χειρολαβής της περικοπής

en: y
el: ψ

en: The y-position of the top edge of the crop.
el: Η θέση-Ψ στο άνω άκρο της περιοχής αποκοπής

en: Width
el: Πλάτος

en: The width of the crop.
el: Το πλάτος της περιοχής αποκοπής (crop)

en: Height
el: Ύψος

en: The height of the crop.
el: Το ύψος της περιοχής αποκοπής (crop)

en: label
el: ετικέτα

en: unpaper
el: Αποσελιδοποιήση

en: Language to recognise
el: Γλώσσα προς αναγνώριση

en: English
el: Αγγλικά

en: OCR
el: Οπτική Αναγνώριση Χαρακτήρων (OCR)

en: OCR Engine
el: Μηχανή OCR

en: Start OCR
el: Εκκίνηση OCR

en: Some pages have not been saved.
    Do you really want to quit?
el: Κάποιες σελίδες δεν έχουν αποθηκευτεί.
    Θέλετε πράγματι να εγκαταλείψετε;

en: The help viewer requires module Gtk2::Ex::PodViewer
    Alternatively, try: %s %s
el: Το σύστημα για την εμφάνιση βοήθειας απαιτεί το άρθρωμα Gtk2::Ex::PodViewer
    Εναλλακτικά, δοκιμάστε το: %s %s

en: This operation cannot be undone. Are you sure?
el: Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αντιστραφεί. Είστε σίγουρος/η;

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Scan using the perl bindings for SANE.
el: Να γίνει σάρωση χρησιμοποιώντας τα perl bindings για το SANE.

en: Scan using the scanimage frontend.
el: Να γίνει σάρωση χρησιμοποιώντας το frontend του scanimage

en: Scan using the scanimage-perl frontend.
el: Να γίνει σάρωση χρησιμοποιώντας  το frontend του scanimage-perl

en: Scan using the scanadf-perl frontend.
el: Να γίνει σάρωση χρησιμοποιώντας  το frontend του scanadf-perl

en: Scan using the scanadf frontend.
el: Να γίνει σάρωση χρησιμοποιώντας  το frontend του scanadf

en: Cycle SANE handle after scan
el: Κύκλωσε την λαβή SANE μετά τη σάρωση

en: Cache device-dependent options
el: Επιλογές εξαρτώμενες από το είδος της συσκευής

en: Clear device-dependent options cache
el: Να γίνει καθαρισμός των επιλογών που εξαρτώνται από το είδος συσκευής

en: Restore window settings on startup
el: Ανάκτηση των ρυθμίσεων παραθύρου κατά την εκκίνηση

en: View files on saving
el: Εμφάνιση αρχείων κατά την αποθήκευση

en: Default PDF & DjVu filename
el: Προεπιλεγμένο όνομα αρχείου για τα PDF

en: Temporary directory
el: Προσωρινός κατάλογος

en: Browse
el: Εξερεύνηση

en: Select temporary directory
el: Επιλογή προσωρινού φακέλλου

en: Blank threshold
el: Όριο ανοχής λευκού

en: Threshold used for selecting blank pages
el: Το όριο που χρησιμοποιείται για την επιλογή κενών σελίδων

en: Dark threshold
el: Όριο ανοχής σκοτεινού

en: Threshold used for selecting dark pages
el: Το όριο που χρησιμοποιείται για την επιλογή σκοτεινών σελίδων

en: OCR output
el: Έξοδος OCR

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Replace the contents of the text buffer with that from the OCR output.
el: Να γίνει αντικατάσταση των περιεχομένων του buffer κειμένου, με εκείνα από τη έξοδο OCR.

en: Append
el: Προσάρτηση

en: Append the OCR output to the text buffer.
el: Προσάρτηση της εξόδου του OCR στο buffer κειμένου

en: User-defined tools
el: Εργαλεία καθοριζόμενα από τον χρήστη

en: You will have to restart gscanp2df for changes to the temporary directory to take effect.
el: Για να εφαρμοσθούν οι αλλαγές στον προσωρινό φάκελλο, θα πρέπει να επανεκκινήσετε το gscanp2df

en: Use %i and %o for the input and output filenames respectively, or a single %i if the image is to be modified in-place.
    
    The other variable available is:
    
    %r resolution
el: Για την Είσοδο και την Έξοδο ονομάτων αρχείων, χρησιμοποιήστε το %i  και το %o, αντίστοιχα, ή ένα μεμονωμένο %i αν η εικόνα πρέπει να τροποποιηθεί επί τόπου.
    
    The other variable available is:
    
    %r resolution

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Resolution
el: Ανάλυση

en: Don't show this message again
el: Να μην εμφανισθεί ξανά αυτό το μήνυμα

en: Error: unable to load settings.
    Backing up settings
    Reverting to defaults
el: Σφάλμα: ανέφικτη η φόρτωση των ρυθμίσεων.
    Γίνεται αποθήκευση των ρυθμίσεων
    Επαναφορά των ρυθμίσεων προεπιλογής

en: US Letter
el: Επιστολή με Αμερικανικά πρότυπα

en: US Legal
el: Νομικής φύσεως (ΗΠΑ)

en: Start
el: Έναρξη

en: Increment
el: Βήμα

en: Device
el: Συσκευή

en: Rescan for devices
el: Νέα σάρωση για συσκευές

en: Sets the device to be used for the scan
el: Ορίζεται η συσκευή σάρωσης που θα χρησιμοποιηθεί

en: Page Options
el: Επιλογές σελίδας

en: # Pages
el: # Σελίδων

en: All
el: Όλα

en: Scan all pages
el: Σάρωση όλων των σελίδων

en: Set number of pages to scan
el: Αριθμός σελίδων για σάρωση

en: Extended page numbering
el: Εκτεταμένη αρίθμηση σελίδων

en: Page number
el: Αριθμός σελίδας

en: Source document
el: Αρχείο προέλευσης

en: Single sided
el: Μονής όψης

en: Source document is single-sided
el: Το αρχείο προέλευσης είναι μονής όψης

en: Double sided
el: Διπλής όψης

en: Source document is double-sided
el: Το αρχείο προέλευσης είναι διπλής όψης

en: Side to scan
el: Πλευρά για σάρωση

en: Facing
el: Προσανατολισμός

en: Reverse
el: Ανάποδη πλευρά

en: Sets which side of a double-sided document is scanned
el: Ορίζει ποια πλευρά ενός διπλής όψης εγγράφου θα σαρωθεί

en: Scan profiles
el: Προφίλ σάρωσης

en: Name of scan profile
el: Όνομα του προφίλ σάρωσης

en: Scan
el: Σάρωση

en: Manual
el: Χειροκίνητα

en: Edit paper size
el: Επεξεργασία μεγέθους σελίδας

en: border-width
el: πλάτος-περιθωρίου

en: Name
el: Όνομα

en: Left
el: Αριστερά

en: Top
el: Κορυφή

en: Cannot delete all paper sizes
el: Αδύνατη η διαγραφή όλων των μεγεθών σελίδας

en: The following paper sizes are too big to be scanned by the selected device:
el: Τα ακόλουθα μεγέθη σελίδας είναι πολύ μεγάλα για σάρωση από την επιλεγμένη συσκευή:

en: Fetching list of devices
el: Ανάκτηση καταλόγου συσκευών

en: No devices found
el: Δε βρέθηκαν συσκευές

en: Updating options
el: Ενημέρωση επιλογών

en: Scan Options
el: Επιλογές σάρωσης

en: Paper size
el: Μέγεθος σελίδας

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Selects or edits the paper size
el: Επιλέγει ή επεξεργάζεται το μέγεθος σελίδας

en: Must scan facing pages first
el: Πρέπει να σαρωθούν πρώτα οι μπροστινές πλευρές

en: Opening device
el: Γίνεται άνοιγμα συσκευής

en: Thumbnails
el: Μικρογραφίες

en: Unknown DjVu file structure. Please contact the author.
el: Άγνωστη δομή αρχείου DjVu . Παρακαλώ, επικοινωνήστε με τον συγγραφέα.

en: %s is not a recognised image type
el: Το %s δεν είναι ένα αναγνωρισμένο είδος φωτογραφίας

en: Importing page %i of %i
el: Εισαγωγή σελίδας %i του %i

en: Error extracting images from PDF
el: Σημειώθηκε σφάλμα κατά την εξαγωγή εικόνων από το PDF

en: Setting up PDF
el: Ρύθμιση του PDF

en: Saving page %i of %i
el: Γίνεται αποθήκευση της σελίδας %i (επί συνόλου %i)

en: Closing PDF
el: Κλείσιμο του PDF

en: Error creating PDF image object: %s
el: Σημειώθηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία αντικειμένου εικόνας PDF: %s

en: Error embedding file image in %s format to PDF: %s
el: Σημειώθηκε σφάλμα κατά την ενσωμάτωση αρχείου εικόνας σε μορφή %s, μέσα στο PDF: %s

en: Error compressing image: %s
el: Σημειώθηκε σφάλμα κατά τη συμπίεση εικόνας: %s

en: Writing page %i of %i
el: Γίνεται εγγραφη της σελίδας %i (επί συνόλου %i)

en: Error writing DjVu
el: Σημειώθηκε σφάλμα κατά την εγγραφή του DjVu

en: Can't open file: %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου: %s

en: Error adding text layer to DjVu
el: Σημειώθηκε σφάλμα κατά την προσθήκη στιβάδας κειμένου (text layer) στο DjVu

en: Converting image %i of %i to TIFF
el: Γίνεται μετατροπή σε TIFF της εικόνας %i (επί συνόλου %i)

en: Error writing TIFF
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή του TIFF

en: Concatenating TIFFs
el: Γίνεται διασύνδεση (concatenaton) των TIFF

en: Converting to PS
el: Μετατροπή σε PS

en: Error saving image
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση εικόνας

en: Scanning page %i...
el: Σάρωση σελίδας %i...

en: Scanner warming up
el: Προθέρμανση σαρωτή

en: Document feeder out of documents
el: Το τροφοδοτικό χαρτιού έμεινε χωρίς έγγραφα

en: Device busy
el: Η συσκευέυή είναι απασχολημένη

en: Operation cancelled
el: Η λειτουργία ακυρώθηκε

en: Unknown message:
el: Άγνωστο μύνημα:

en: Selected
el: Επιλεγμένο

en: active
el: ενεργό

en: Layout
el: Διάταξη

en: Single
el: Μονό

en: One page per sheet, oriented upwards without rotation.
el: Μία σελίδα ανά φύλλο, προσανατολισμός προς τα επάνω χωρίς περιστροφή

en: Double
el: Διπλό

en: Two pages per sheet, landscape orientation (one page on the left half, one page on the right half).
el: Δύο σελίδες ανά φύλλο, με οριζόντιο προσανατολισμό (μία σελίδα στο αριστερό μισό, μία σελίδα στο δεξί μισό).

en: # Output pages
el: # Αριθμός εξαγώγιμων σελίδων

en: Number of pages to output.
el: Αριθμός σελίδων προς εξαγωγή.

en: No deskew
el: Χωρίς αντιστρέβλωση

en: Disable deskewing.
el: Απενεργοποίηση αντιστρέβλωσης

en: Disable mask detection.
el: Άρση ανίχνευσης μάσκας

en: No black filter
el: Χωρίς φίλτρο μαύρου

en: Disable black area scan.
el: Άρση σάρωσης μαύρων περιοχών

en: No gray filter
el: Χωρίς φίλτρο γρί

en: Disable gray area scan.
el: Άρση σάρωσης γκρι περιοχών

en: No noise filter
el: Χωρίς φίλτρο θορύβου

en: Disable noise filter.
el: Άρση φίλτρου θορύβου

en: No blur filter
el: Χωρίς φίλτρο θαμπώματος

en: Disable blur filter.
el: Άρση φίλτρου θαμπώματος

en: No border scan
el: Χωρίς σάρωση περιθωρίων

en: Disable border scanning.
el: Απενεργοποίηση σάρωσης περιθωρίων

en: No border align
el: Χωρίς στοίχιση περιθωρίου

en: Disable aligning of the area detected by border scanning.
el: Απενεργοποίηση στοίχισης

en: Deskew to edge
el: Αντιστρέβλωση στο άκρο

en: Edges from which to scan for rotation. Each edge of a mask can be used to detect the mask's rotation. If multiple edges are specified, the average value will be used, unless the statistical deviation exceeds --deskew-scan-deviation.
el: Ακμές από τις οποίες θα γίνει σάρωση για περιστροφή. Κάθε ακμή μάσκας μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εντοπισμό περιστροφής της μάσκας. Αν οριστούν πολλές ακμές, θα χρησιμοποιηθεί ο μέσος όρος, εκτός αν η στατιστική απόκλιση υπερβαίνει την απόκλιση --αντιστρέβλωσης-σάρωσης

en: Use 'left' for scanning from the left edge.
el: Χρησιμοποίησε το "αριστερά" για σάρωση από αριστερά

en: Use 'top' for scanning from the top edge.
el: Χρησιμοποίησε το "κορυφή" για σάρωση από την κορυφή

en: Right
el: Δεξιά

en: Use 'right' for scanning from the right edge.
el: Χρησιμοποίησε το "δεξιά" για σάρωση από δεξιά

en: Bottom
el: Βάση

en: Use 'bottom' for scanning from the bottom.
el: Χρησιμοποίησε το "βάση" για σάρωση από την βάση

en: Align to edge
el: Στοίχιση στην ακμή

en: Edge to which to align the page.
el: Ακμή που θα ευθυγραμιστεί η σελίδα

en: Use 'left' to align to the left edge.
el: Χρησιμοποίησε το "αριστερά" για στοίχιση αριστερά

en: Use 'top' to align to the top edge.
el: Χρήση της επιλογής 'top' για να γίνει στοίχιση στο πάνω μέρος.

en: Use 'right' to align to the right edge.
el: Χρήση της επιλογής 'right' για να γίνει στοίχιση στο δεξί μέρος.

en: Use 'bottom' to align to the bottom.
el: Χρήση της επιλογής 'bottom' για να γίνει στοίχιση στο κάτω μέρος.

en: Border margin
el: περίγραμμα περιθωρίου

en: Vertical margin
el: Κατακόρυφο περιθώριο

en: Vertical distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
el: Η κάθετη απόσταση από την άκρη του φύλλου, όταν γίνεται στοίχιση των περιθωρίων μιας περιοχής

en: Horizontal margin
el: Οριζόντιο περιθώριο

en: Horizontal distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
el: Οριζόντια απόσταση από την ακμή του φύλλου για ευθυγράμμιση στο περιθώριο

en: White threshold
el: Ανοχή λευκού

en: Brightness ratio above which a pixel is considered white.
el: Τιμή φωτεινότητας πάνω από την οποία ένα εικονοστοιχείο θα θεωρείται ως λευκό.

en: Black threshold
el: Ανοχή μαύρου

en: Brightness ratio below which a pixel is considered black (non-gray). This is used by the gray-filter. This value is also used when converting a grayscale image to black-and-white mode.
el: Αναλογία φωτεινότητας κάτω από την οποία ένα εικονοστοιχείο θεωρείται μαύρο (όχι γκρι). Αυτό χρησιμοποιείται από το φίλτρο γκρι. Η ποσότητα αυτή επίσης χρησιμοποιείται στη μετατροπή μίας εικόνας από τόνους γκρι σε μαυρόασπρη.

en: Deskew
el: Αντιστρέβλωση

en: Border
el: Περίγραμμα

en: Filters
el: Φίλτρα

en: title
el: τίτλος

en: transient-for
el: προσωρινό-για
